ECONOMIE Saudi-Arabië Casema weer met digitale tv de boer op vergroot olieproductie Schoenketen Van Haren gaat niet alleen voor de winst Kosten li 2 oktobc 'geheim' Problemen Shell in Nigeria Werkgevers tegen wet verlof Koizumi's ultieme klus: privatisering postbank voor zorg doodziek familielid Forse ledenw1 bonden na ac li Regenweer j vakantiegam de grens ovq; Fluisterbus in Apeldoorn Succes bij aanpak jongere werklozen den haag - De Taskforce Jeugd werkloosheid heeft, samen met het Centrum voor Werk en In komen (CWI), dit jaar al 5500 jongeren extra aan een baan ge holpen. Het streven is dat aan tal nog dit jaar op 7500 te bren gen. „Dat is heel veel," zei De Boer van de taskforce gisteren maar hij denkt wel dat het lukt. In 2004 hebben tot nu toe 17.000 jongeren werk gevon den. Dat zijn er 5500 meer dan in 2003. De taskforce wil in de ze kabinetsperiode 40.000 werkplekken creëren. Zo n 1000 jongeren zijn door het CWI ge selecteerd om drie maanden met behoud van uitkering stage te lopen bij een bedrijf. P&O Ferries snijdt in veerdiensten londen - Scheepvaartonderne ming P&O snijdt in haar veer diensten tussen Frankrijk en Groot-Brittannië. Het aantal schepen wordt verminderd van 31 tot 23 en het aantal routes van 13 tot 9. Dat kan leiden tot het verlies van ongeveer 1200 arbeidsplaatsen, zo is gisteren bekendgemaakt. De ferry-dien sten leden in 2003 een exploita tieverlies 59 miljoen euro. In de eerste helft van dit jaar lag het verlies op 36,9 miljoen euro. P &0 wijt de verslechtering aan sterke concurrentie van andere veerdiensten, goedkoop vlieg tickets de treinverbinding on der het Kanaal. Vergunning voor 13 trustkantoren Amsterdam - De Nederland- sche Bank (DNB) heeft de eer ste dertien trustkantoren een vergunning verleend. Die ver gunning hebben ze tegenwoor dig nodig om in opdracht van ondernemingen het financiële en administratieve beheer te voeren over vennootschappen in Nederland. Rond 150 kanto ren hebben bij DNB een aan vraag voor een vergunning lo pen. De vergunningverstrek king vloeit voort uit de Wet toe zicht trustkantoren (Wtt). Die is op 1 maart van kracht gewor den. Sinds dat moment is DNB toezichthouder op trustkanto ren. In de wet staat onder meer dat die ongebruikelijke transac ties moeten melden. Ook die nen zij te weten welke personen zich achter een vennootschap ophouden. Ontbijt is steeds minder populair Rijswijk - In twee jaar tijd is het aantal mensen dat 's morgens ontbijt afgenomen van 80 naar 73 procent. Ook neemt de ani mo voor de lunch en de avond maaltijd verder af. Dat blijkt uit maandag gepresenteerde on derzoeksresultaten van het bu reau Q&A. Mensen eten steeds vaker tussendoortjes. Het aan tal 'eetmomenten' is in twee jaar gestegen van 24 naar 28 keer per week. Tussendoortjes kunnen variëren van een broodje gezond tot een reep chocolade. Gemiddeld nemen consumenten 10 tussendoor tjes per week tegen 6 in 2002. Vooral vrouwen nemen het er van. Zij pakken gemiddeld twee tussendoortjes per week meer dan mannen. Ouders met jonge kinderen ontbijten in 87 pro cent van de gevallen. 'NedCar overtrad milieuregels' maastricht/born - Autofabriek NedCar heeft regels voor de op slag van gevaarlijke stoffen overtreden. Dat concludeert de provincie Limburg in een con ceptrapport over de brand in het chemisch afvaldepot van het bedrijf, enkele weken gele den. Volgens de provincie is de milieuvergunning niet nage leefd. De gevaarlijke stoffen wa ren niet minstens tien meter verwijderd van een volgend ge bouw. Ook stonden de afval stoffen in strijd met de vergun ning bloot aan zonlicht en re gen. NedCar bestrijdt de con stateringen van de provincie niet, maar stelt dat alles binnen de milieuvergunning valt. Bo vendien is NedCar ISO-gecerti- ficeerd en die certificatie wordt elk halfjaar gecontroleerd, zei de woordvoerster. Groei Eko-voeding tegen stroom in den haag - De verkoop van bio logische voeding is in het twee de kwartaal van dit jaar weer iets gegroeid. Dat is opmerke lijk, omdat door de prijsoorlog in de supermarkten de totale omzet in de levensmiddelen branche juist licht is gedaald. Zowel supermarkten als speci aalzaken droegen bij aan de groei, maakte EKO-Monitor gis teren bekend. Het gaat om een groei van 4,5 procent waardoor de omzet steeg naar 105 mil joen euro. Belangrijkste trek kers zijn biologisch vlees met 10 procent en zuivel met 8 pro cent. De eierverkoop nam met eenderde toe. Het marktaan deel van biologische voeding is met 1,7 procent gering. lagos/riyad/den haag/anp - Saudi-Arabië vergroot de capaci teit voor de productie van ruwe olie met 1,5 miljoen vaten (van 159 liter) tot 11 miljoen vaten per dag. Dat heeft de Saudische mi nister van olie, Ali al-Naimi, gis teren bekendgemaakt. De maat regel moet zorgen voor een da ling van de olieprijzen, die deze week recordniveaus bereikten. Saudi-Arabië is de grootste pro ducent ter wereld. De extra productie moet komen uit de nieuwe velden Abu Saaf- ah en Qatif, die operationeel zijn geworden, en intensivering van het boren van putten in an dere velden. Volgens al-Naimi zal de capaciteitsverruiming binnen enkele weken tot stand komen. Hij zei dat Saudi-Arabië ernaar streeft de internationale oliemarkt te stabiliseren. „Sau di-Arabië heeft herhaaldelijk zijn bereidheid uitgesproken productietekorten op te van gen", aldus de minister. Daarentegen is de olieproductie van Shell in Nigeria met 28.000 vaten per dag verminderd door een technisch mankement bij een olieverzamelstation in het oostelijk deel van de Niger-del- ta. In het gebied is sprake van een offensief van het Nigeriaan- se leger tegen rebellen. Daar door is het riiet mogelijk er per soneel heen te krijgen om de zaak te repareren. De 28.000 va ten zijn zo'n 3 procent van Shell's totale olieproductie in Nigeria. Wegens de oplaaiende strijd tussen leger en rebellen evacueerde Shell vrijdag al 240 werknemers die niet direct be trokken zijn bij de productie. Militante opstandelingen in Ni geria kondigden aan per 1 okto ber een totale oorlog te begin nen tegen de Nigeriaanse staat. Hun leider Dokubo-Asari advi seerde buitenlandse oliemaat schappijen voor die datum met de productie te stoppen. Shell is dat niet van plan. De woord voerder zei dat Shell in het ver leden ook te maken heeft gehad met soortgelijke dreigementen. „Wij hebben ook nu daar waar nodig voorzorgsmaatregelen genomen." Shell is het grootste buitenland se olieconcern dat actief is in Nigeria. Dat gebeurt via Shell Petroleum Development Com pany (SPDC). Daarin heeft Shell een belang van 30 procent en de Nigeriaanse overheid 55 procent. Het Franse Total en het Italiaanse Agip zijn de an dere deelnemers. SPDC haalt dagelijks circa 910.000 vaten ruwe olie uit de Nigeriaanse olievelden. Nigeria is de grootste exporteur van olie in Afrika met zo'n 2,5 miljoen vaten per dag. Dokubo-Asari lijkt het vooral te hebben voor zien op Shell en Agip, die hij er van beschuldigt 'samen te wer ken met de Nigeriaanse staat bij volkerenmoord'. Hij is niet van plan olie-installaties aan te val len, maar wel zijn buitenlandse werknemers van de oliecon cerns het doelwit. De andere in Nigeria actieve olieconcerns zijn ExxonMobil en Chevron- Texaco. Shell heeft in Nigeria ongeveer 5000 werknemers. Mede als gevolg van de situatie in Nigeria is de prijs van Ameri kaanse olie boven de 50 dollar per vat (159 liter) uitgekomen. Gisteren liep de prijs in het Ver re Oosten op' tot 50,47 dollar. In Londen kwam Brent-olie uit de Noordzee op een record van 46,28 dollar. Olie uit de OPEC- landen nadert het record van 43,16 dollar van augustus. Adviseurs van president Bush houden de ontwikkelingen nauwgezet in de gaten, zo zei een woordvoerder van het Wit te Huis. Onlangs stelde de rege ring olie uit de stategische voor raden beschikbaar aan de raffi naderijen die waren getroffen door de orkanen. Die olie zal niet worden gebruikt om het aanbod op de wereldmarkt te verruimen, aldus de woord voerder. den haag/anp - Kabelmaatschappij Case- ma is vastbesloten om haar abonnees aan de digitale kabeltelevisie te krijgen. Na een mislukt avontuur met digitale doorgifte eind jaren negentig, verwacht de onderne ming dat er nu wel een markt voor is. Op de lange termijn is het helemaal afgelo pen met analoge televisie, voorspelde di recteur Molenkamp gisteren. De kijker wil meer kanalen, meer keuzevrijheid en pro gramma's vooraf of achteraf kunnen bekij ken. Digitale televisie biedt die mogelijkhe den, aldus Casema. Om abonnees te verleiden, geeft Casema volgend jaar een digitaal en analoog signaal gecombineerd tegen één prijs door. Een abonnement met 40 tot 50 digitale kanalen kost dan maandelijks rond 15 euro. De klant moet voor de ontvangst op zijn televi siescherm wel een apart kastje kopen bij een elektronicazaak. Dat kost tussen de 100 en 200 euro, schat Molenkamp. De stap van Casema is opvallend omdat de onderneming twee jaar geleden nog be sloot om digitale kabel-tv in de ijskast te zetten. Een aantal jaren van experimenten had slechts 30.000 abonnees opgeleverd. Gebruikers klaagden over de matige kwali teit van de nieuwe dienst. Casema zegt nu dat die problemen zijn verholpen. Concurrenten als UPC en Essent Kabelcom bieden al enige tijd digitale televisie aan. Dit gebeurt met aparte abonnementen. Beide kabelbedrijven zeggen echter meer te bieden dan Casema, zoals een ruimer aan bod van tv-kanalen en internet- en e-mail- mogelijkheden via de beeldbuis. Toch is het aantal abonnees beperkt. Essent telt er 35.000 op een totaal van 1,7 miljoen kabel aansluitingen, UPC 60.000 op 2,4 miljoen. Een woordvoerder van UPC zei gisteren dat zijn bedrijf onderzoekt hoe het digitale te levisie breder in de markt kan zetten. Casema zegt de acceptatie van digitale ka beltelevisie een stimulans te willen geven. Volgend jaar hoopt het kabelbedrijf dat al 10 procent van1 de 1,35 miljoen abonnees naar de opnieuw opgetuigde dienst is over gestapt. Over vijf jaar moet dat 80 procent zijn. „Vijf jaar geleden wilden we vooral de tech nologie laten zien. Nu is er een echte vraag", aldus Molenkamp. „Kijk maar naar de sterk gestegen verkoop van platte televi sieschermen. Die hebben een digitale doorgifte nodig." Molenkamp wilde niets zeggen over de investeringen die met het initiatief zijn gemoeid. Casema is de afgelo pen twee jaar diep in de verliezen beland, mede door afschrijvingen op overnames van lokale kabelbedrijven. „Dit jaar ver wachten we weer zwarte cijfers te schrij ven, maar voldoende is het nog niet." Apeldoorn - In Apeldoorn werd gisteren een nieuw prototype bus gepresenteerd, genaamd The Whisper. VDL Berkhof bouwde de bus in samenwerking met Connexxion, de gemeente Apeldoorn en e- Traction de afgelopen 1,5 jaar voor 800.000 euro. De komende maanden wordt The Whisper aangepast. Er worden kleinere wielen en efficiëntere motoren ingebouwd, waardoor de bus 1500 kilo lich ter wordt. Ook worden betere banden met een lagere rolweerstand aangebracht. In combinatie met betere accu's kan dit leiden tot een vermindering van het energieverbruik met 25 tot 40 procent. De bus rijdt volgend jaar enkele maanden op de reguliere buslijnen in Apel doorn, die vanaf 2005 in handen komen van BBA. Ook wordt de eer ste proefserie ontwikkeld. The Whisper heeft een revolutionair nieu we aandrijfconstructie die gebruikmaakt van elektrische wielnaaf- motoren. 's Nachts laadt de bus op vanuit het elektriciteitsnet. Over dag wordt dit aangevuld door een dieselgenerator en door terugwin ning van elektriciteit bij het remmen. De bus is volgens de ontwer pers niet alleen veel energiezuiniger en schoner, maar ook bedui dend stiller. Foto: WFA/Rob Voss den haag/anp - De werkgevers willen niet dat werknemers het recht krijgen voor langere tijd te zorgen voor hun doodzieke partner, ouder of kind. Dat hebben VNO-NCW en MKB- Nederland gisteren gezegd. Vol gens VNO-NCW regelen werk nemers en bedrijven deze vorm van verlof nu al onderling. Het ministerie van sociale zaken wil de zogeheten Wet langdurend zorgverlof op 1 januari laten in gaan. Daarvoor moet het parle ment de wet nog goedkeuren. Met de regeling is de Wet ar beid en zorg compleet. Daarin worden allerlei soorten van ver lof gebundeld, zoals het recht op kort zorgverlof en adoptie verlof. Met MKB-Nederland vindt VNO-NCW dat deze vor men van verlof overbodig wor den door de nieuwe levens loopregeling van het kabinet. Werknemers kunnen daarin be lastingvrij sparen voor extra vrije dagen. Zij kunnen vervol gens zelf bepalen waarvoor ze die dagen willen gebruiken. Volgens een woordvoerster van het ministerie van sociale zaken kent maar een kwart van de be drijven een formele of informe le regeling voor langdurig zorg verlof. Met voorzitter Terpstra van vakcentrale CNV vindt So ciale Zaken dat een wettelijk recht werknemers beschermt en conflicten helpt voorkomen. De Wet langdurend zorgverlof is bovendien nodig omdat de toekomstige levensloopregeling alleen de financiering van verlof regelt, en niet het recht om vrij te nemen om bijvoorbeeld een partner met een levensbedrei gende ziekte te verplegen, aldus de woordvoerster van het de partement. tokyo/gpd - De Japanse pre mier Junichiro Koizumi staat voor de belangrijkste klus van zijn politieke leven: privatise ring van de postdienst en post bank. Een operatie die in éen ander geïndustrialiseerd land nauwelijks omstreden zou zijn. Maar in Japan zijn het bolwer ken van traditie en conservatis me en verstrengeld met een po litiek systeem, waarin de vaak corrupte gevestigde orde vrijwel alle troeven in handen heeft. De postdienst en postbank zijn met meer dan 280.000 banen de belangrijkste werkgever in Japan. De postbank is met zijn verzekeringspoot die bijna 3 triljard euro omvat, de grootste financiële instelling ter wereld. Met de inleg van zijn spaarders financiert de regering de staats schuld en betalen politici van de machtige LDP projecten waarmee ze goede sier maken in hun kiesdistricten. Het is een moloch dat de financiële we reld en de politiek beheerst. Economen en analisten zijn het erover eens dat hervorming van Japan niet mogelijk is zonder de privatisering van de 'post'. Koizumi kwam ruim drie jaar geleden aan de macht juist om dit te doen. Naar eigen zeggen is het een plan dat al 20 jaar zijn politieke denken beheerst en waarvoor hij bereid is desnoods zijn eigen partij kapot te ma ken. De belangrijkste tegen standers van Koizumi zitten niet in de oppositiebanken, maar in zijn eigen LDP, die al bijna 50 jaar vrijwel onafgebro ken aan het bewind is. Koizu mi's belangrijkste bondgenoot is Heizo Takenaka, die zijn spo ren verdiende als minister van economische zaken verdiend bij de sanering van het bankwe zen. Dat ging gebukt ging onder een astronomische last aan oninbare leningen aan, bijna, De Japanse premier Koizumi. Foto: Reuters failliete bedrijven. Hij wordt nu de coördinator van het privati seringsproject. Hij is ook sinds jaar en dag het zwarte schaap van de conservatieven. Het is een opdracht die het ui terste van Takenaka's gehaaid heid en doorzettingsvermogen zal vergen. De privatisering wordt een marathon die in 2007 begint en naar schatting 10 jaar zal duren. Dat biedt de talrijke tegenstanders genoeg mogelijk heden tot sabotage. Om te be ginnen loopt Koizumi's ambts termijn over twee jaar af en het is maar zeer de vraag of zijn te genstanders een andere hervor mer als opvolger zullen dulden. De voorbereiding en parlemen taire behandeling van de priva- tiseringswetten kunnen via al lerlei trucs zo vertraagd wor den, dat Koizumi en Takenaka hun greep daarop verliezen. In vloedrijke tegenstanders heb ben al laten weten deze moge lijkheid te zullen benutten. Een ander belangrijk privatiserings- project van Koizumi, dat van de tolwegen, is zo een roemloze dood gestorven. door Kees Bechtold Amsterdam - In een tijd van graaiende managers, boekhoud schandalen en toplieden die lak hebben aan ehtiek in het zaken doen, is de Deichmann Gruppe een verademing. Natuurlijk moet de grootste schoendetailhandel- keten van Europa winst maken. Maar bij welke onderneming is het dienen van mensen in nood een van de leidende principes voor het handelen? Het staat zwart op wit. Heinz-Horst Deichmann, de 79-jarige krasse topbestuurder van het familieconcern, was de ze week vanuit het Duitse hoofdkantoor in Essen naar Amsterdam getogen om het 75- jarige bestaan van dochter maatschappij Van Haren op te luisteren. Gemiddeld zo'n 10 miljoen euro besteedt Deich mann jaarlijks aan ontwikke lingsprojecten in India en Afri ka. „We hebben daar onder an dere scholen, opleidingscentra en ziekenhuizen gebouwd en hebben er gezondheidspro gramma's in het leven geroe pen", zei Deichmann. Zijn groep bedrijven verkocht vorig jaar wereldwijd zo'n 83 miljoen Heinz-Horst Deichmann, geflankeerd door Krein Brons(links) en Joost van Disseldorp, directieleden van Van Haren. Foto: WFA/Fotoburo Dijkstra paar schoenen, goed voor een omzet van 2,1 miljard euro. De invloed op het Waalwijkse dochterbedrijf Van Haren is zichtbaar. Van de nettowinst van 3,2 miljoen euro over 2003 is volgens verkoopdirecteur Krein Bons een 'bepaald per centage' bestemd voor school projecten in India. Niet toeval lig India, want daar en in China en Vietnam bevinden zich de belangrijkste producenten van Deichmann en dus ook Van Haren. De schoenen worden niet gemaakt tegen honger- loontjes en door kinderen die op school horen te zitten, maar volgens de eigen gedragscode van de Deichmann Gruppe, waaraan de leveranciers zich hebben te houden, door jonge ren die minimaal 15 jaar zijn. Een ander Deichmann-principe is het dienen van de klanten. „Iedereen moet zich onze schoenen kunnen permitteren. Dat is onze succesformule," al dus Deichmann. De formule heeft ertoe geleid dat Van Ha ren in Nederland qua grootte de derde schoendetaillist is na Scapino en Schoenenreus. Deichmann nam Van Haren in 1985 over, toen er geen opvol ger was voor Jacques van Haren in het familiebedrijf dat stamde uit 1929. „Ook de British Shoe Corpora tion had interesse, maar dat be drijf werd te kapitalistisch ge leid. De familie wilde niet sim pelweg haar bezit te gelde ma ken; het was erg belangrijk om arbeidsplaatsen te houden", al dus Deichmann. Een nobel streven, maar niet lang houd baar want het afstoten van de productie naar lage-lonenlan- den was toen al onstuitbaar op gang gekomen. „We hebben ge probeerd om de productieloca ties in Nederland te behouden, utrecht/den haag/gpd - Nederlandse Spoorwegeir fl ten zaterdag twintig extr; n( nen met in totaal 65.000 plaatsen in vakbondsled* Amsterdam te vervoeren j( vergelijkbaar met de inze de NS op Koninginnedag (I bondsleden ontvingen al pen weekeinde een gratisNl kaart om naar de protest111 festatie in Amsterdam te m men. In principe kunnen aY dag 1,5 miljoen mensen j in trein, bus en tram zitte Over de kosten worden g 'a mededelingen gedaan. F!V CNV en NS houden de lij stevig op elkaar. Zij willeb leen kwijt dat er vooraf is111 rekend. „En zo spectacul10 het nu ook weer niet", ze NS-woorvoerder. „We sli wel vaker contracten af 1 drijven." Maar zo'n opei Cl één dag komt niet vaak v NS houden rekening me 101 duizenden extra reiziger extra treinen komen bov de 30.000 reizigers die N 1 maal op zaterdag per uurr Amsterdam kan vervoertc Of dat voldoende is, mot °P den afgewacht. De protef e van deze week worden aJS I rassend goed bezocht. N f schatting zijn zo'n 80.00 u.s; sen al in actie gekomen. ae leeft erg onder de mense f1! zien een grote actieberei w zegt de CNV-woordvoen 'o: „Onze achterban wil het1 actievoeren", zegt ook ef' MHP-zegsman. Zaterdag worden op hetp| umplein zeker 100.000 d stranten verwacht. Bij et G sale opkomst moeten de het Gemeentelijk Vervoe Amsterdam alle zeilen b ten. De FNV-bonden tel men ongeveer 1,2 miljoel den, het CNV staat te bo '8' 350.000 leden. De 170.0(fe van de andere bond die doet aan de gezamenlijk! tegen het kabinetsbéleic MHP, kunnen hun kaart teraf bij hun bond decla de EFe di maar hebben ons gewonnen moeten geven. Qua rentabiliteit was de productie in West-Euro pa niet houdbaar meer." Het was het einde van de pro ductie en Van Haren richtte zich van toen af volledig op ver koop. Van Haren schudde de organisatie in de jaren 90 nog een keer flink op. In 1997 kwa men de huidige directeuren Krein Bons en Joost van Dissel dorp aan het roer en zetten het mes in het winkelbestand. „Vanaf 1997 hebben we 50 ves tigingen gesloten zonder ge dwongen ontslagen en zonder dat de omzet terugliep. De om zet bedroeg toen met 147 filia len omgerekend 55 miljoen eu ro, nu is dat met 109 filialen 70 miljoen. De omzet per verkoop punt groeide van 426.000 euro naar 654.000 euro", aldus Bons. Nu richt Van Haren zich weer op expansie. „We willen de ko mende jaren groeien met vier a vijf winkels per jaar. Er zijn nog een aantal witte vlekken te vul len", zei Van Disseldorp. Vooral in het westen en noorden. Van Disseldorp denkt uiteindelijk uit te komen op circa 150 vesti gingen. Heinz-Horst Deich mann vindt het allemaal prima zolang het gebeurt volgens de bedrijfsfilosofie: 'De onderne ming moet de mensen dienen'. zoetermeer/anp - Al |1 FNV, de grootste ambt bond, heeft sinds het b|11 de acties tegen het meer dan 4400 nieuwp gewonnen. Dat zijn er zoveel als normaal in (f11 van het jaar. Dat he^i woordvoerder van de b 'ÜJ teren gezegd. De vake FNV, CNV en MHP ko de acties eind august Aan het begin van die telde Abvakabo FNA 364.000 leden. Andere binnen de FNV, maar (j'f nen het CNV, krijgen v meldingen binnen sind£ gin van de acties. Een voerder van de groot bond van Nederlan Jj Bondgenoten heeft h 'heel veel' nieuwe leden'y amsterdam/anp - De achtige zomermaand* iei ben veel Nederlander z* een laat moment tjer bracht toch maar hl kantie in een zonnig I le land door te brengen, ren gepubliceerde cijf de koepel van reisor ties ANVR laten tot tember een toename buitenlandreizen zien procent, vergeleken r zelfde periode vorig j helft van deze buit* gangers reisde per vl 5 procent meer dan e eerder. Favoriete b mingen waren Turki bijna een kwart meer kers, de Verenigde met 38 procent meer zilië met liefst twt meer toeristen. Ver stemmingen zijn zeer Er was een fikse groei in vakanties in and* relddelen, zoals Azië 1 ka. China ontving 2, zoveel Nederlander Lanka bijna tweern; veel. In Afrika zijn dt den van Gambia er^ populair en ook de ken in Zuid-Afrika. langstelling voor e: bestemmingen gaat 1 te van de bezoeken zuidelijke Europese Griekenland, Portu; vooral Spanje on minder Nederl Frankrijk blijft de voor autovakanties, komst zijn de Scar sche landen, Groot-! nië en landen in c Europa.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6