Justitie neemt flitspalen over Woonsc lag! BINNENLAND 1 Rapport: Antilliaanse landsregering opheffen Politie betrapt wiettelers Vrijwillige buddy's en thuiszorg onder druk IK EK 'Met in de lucht schieten jaag je niemand weg' se lijken intificeerd iscoaches urg succesvol rare straf Tk-Van O. in woning (plosieven Kosten te hoog voor gemeenten Aantal wordt teruggebracht ^jeemt lynxen lag I kleren goed doel ittien jaar :Hoorden epe aanpak Ipaken slaagt en, trouw iet moslims' Protest op de Dam De bewoner die minder wil betalen. Eis tien jaar cel voor mensensmokkelaars De bewoner die extra service wil. Trucker zit drie kwartier bewusteloos in de regen De bewoner die niets wil veranderen. morgen is het de héle dag fill 0 (0 "(D YA DEM 6 - De stoffelijke resten lerdag en vrijdag inge- in een voormalig win- in Den Haag zijn ge- zijn van twee mannen n 25 jaar uit respectie- andijk en Zaandam. :tal werd sinds 12 au- ermist. De mannen sa- ir Den Haag vertrokken ;eldkwestie te regelen. cl cht - De inzet van ge- e hes bij Limburgse ge- Ei iet veel problemen is ;t( es. De eerste resultaten j< tief. Hulpverleners m hun werk beter op el- ir, iinds maart zijn in Lim- van zulke coaches ac- j gaat daarbij meestal (sen uit de directe om- r. in het geholpen gezin, er a of opa, een buur- V een schoonzoon. d< - Adcocaat-generaal er Horst heeft gisteren gerechthof in Den jentien jaar en elf i gevangenisstraf geëist li van O., die ervan dacht dat hij in no- 100 zijn echtgenote heeft vermoord. Het jverschot is nooit te- den. Van O. ontkent in larden. De nationale recher- zondagavond een wo- de Bucheliusstraat in oorzocht omdat in het irschijnlijk explosie den liggen. Die zijn it aangetroffen, zo t landelijk parket van laar ministerie giste- De inval had te maken Dpend onderzoek naar dinsdag 28 september 2004 door Rudi Buis soesterberg - Het openbaar mi nisterie (OM) wil alle flitspalen van gemeenten, provincies en rijkswaterstaat binnenkort over nemen. Justitie wil zo voorko men dat de palen worden afge dankt, nu veel gemeenten de re paratiekosten van de talrijke vernielingen niet meer kunnen betalen. Het Bureau Verkeershandha ving van het OM biedt daarom aan de palen gratis over te ne men, met de garantie dat ze bij een eventuele vernieling snel worden gerepareerd. Ook zul len de flitskasten vaker van een fotorolletje worden voorzien. ,,Ik vind dat we niet moeten ca pituleren voor vandalen", zegt landelijk verkeersofficier Koos Spee. Enkele Brabantse gemeenten, waaronder Eersel, Bergeijk en Bladel, laten sinds een maand hun flitspalen ongebruikt, om dat de schade door vernielin gen niet langer wordt gedekt. Gemeenten draaien voor die kosten op, terwijl 'de opbreng sten' van de palen rechtstreeks in de staatskas vloeien. Ook andere gemeenten en pro vincies klagen dat de palen, die ze de afgelopen jaren massaal hebben neergezet om de ver keersveiligheid te vergroten, keer op keer worden vernield. In totaal hebben gemeenten, provincies en rijkswaterstaat een kleine 900 palen in eigen beheer. Justitie zelf heeft nog eens 750 flitskasten langs de weg staan. Aan 'de overname' zijn wel en kele voorwaarden verbonden. Justitie wil alleen flitskasten overnemen die aantoonbaar op een onveilig punt staan. Zodra een gemeente een veiligheids probleem kan aanpakken door bijvoorbeeld de infrastructuur van de weg aan te passen, moet de gemeente daarvoor kiezen en niet voor een flitskast, meent de landelijk verkeersofficier. ,,Op veel plaatsen hebben mo biele controles meer zin dan een flitspaal." Het aantal flitspalen in Neder land zal verminderen, verwacht Spee. Ook zullen er palen wor den verplaatst. Justitie wil eind deze week een grove schets hebben van alle flitspalen in Nederland. Vervolgens zal per paal worden bekeken of deze in aanmerking komt voor overna me. Dat gaat in overleg met de - De Algemene In- inst (AID) van het mi- ifcn landbouw heeft vo- jbij een particulier in ie mantelbavianen, ese lynxen en een Europese eekhoorn ;enomen. De eigenaar beschermde dieren op zijn landgoed. gouden van de bavia- T lynxen had de man ?fl%eiste papieren. ft - Na de bekende jmes, zijn nu twaalf je Friese heren uit de |aan voor een goed eden van de zoge- [iwanisafdeling in (Staan deels ontbloot nojender om geld in te Fjodat ouders van en |denslachtoffers bij ee(^ren in het brandwon- 1êeim in Groningen kun- (achten. De mannen ^.OOO euro inzamelen eih'motto 'wij stellen on beschikbaar voor groïdenslachtoffers'. apti enJn - Tegen de man die iari|er zijn vriendin en }aar zoontjes doods laat wo^g Schiedam, i^Hie in Rotterdam gis- u*- .tien jaar cel en tbs jverpleging geëist. De uwgarlos y heeft zich 'u- qicier van justitie M. n °jen schuldig gemaakt ifzetj op zijn vriendin en Help de twee kinderen, tit bi ech). De manier waarop n ziJi sinds mei probeert ers inbraken in auto's te- ort- gen, lijkt succesvol, "noteerde de politie eer zeshonderd aan- record. Daama daal- tal inbraken fors. De begon een intensieve Igscampagne, plaats- s en maakte vier re- I vrij voor aanhou- I - Een christen kan jffouwen met een Bit stelt de predikant er, stafmedewerker liting Evangelie en li het blad Idea van f ische Alliantie. Uit it het Nieuwe Testa- ludeert Rentier „dat |schap met Christus Igaat met een intie- jksband met iemand iet heeft aangeno- riosser en Heer". Amsterdam - Tegen de middag verzamelden zich giste ren 10.000 tot 11.000 stakers en andere actievoerders op de Dam voor een grote protestbijeenkomst tegen de in grepen van het kabinet in onder andere prepensioen, WW en WAO. Onder de demonstranten bevonden zich brandweerlieden en militairen in uniform. De spuitgas ten hadden twee brandweerauto's meegenomen en ne- geerden daarmee een oproep van minister Remkes van binnenlandse zaken om bij acties geen materiaal te ge bruiken. De gemeente Amsterdam had daar geen moeite mee. Voorzitters L. de Waal van vakcentrale FNV en D. Terpstra van het CNV voelen zich gesteund door de op komst tijdens de demonstratie. De staking van het open baar vervoer in en rond Amsterdam heeft gisteren nau welijks voor grote problemen gezorgd. Het protest tegen het kabinet leidde niet tot extra files in de ochtendspits. Reizigers hadden goed naar de aankondiging van het protest geluisterd. Alleen bij de IJ-tunnel kwamen auto mobilisten stevig vast te zitten in het verkeer. Foto: ANP/Juan Vrijdag (advertenties) Elke bewoner is anders. Daarom valt er wat te kiezen bij Nuon. Neem bij voorbeeld Nuon Budget. Dan betaalt u, tegen heldere voorwaarden, een zeer scherpe prijs vooi gas en stroom. Terwijl u de zekerheid hebt van een betrouwbare energieleverancier. Meer weten? Ga naar www.nuon.nl. den haag/anp - De aanklager in hoger beroep, de advocaat-ge neraal, heeft gisteren straffen tot tien jaar cel en geldboetes tot 70.000 euro geëist tegen ze ven Chinezen die worden ver dacht van grootschalige men sensmokkel. Het gaat om de zo genoemde tweede Dover-zaak, die sinds 13 september dient bij het gerechtshof in Den Haag. De mensensmokkelzaak wordt zo genoemd, omdat justitie meent dat de smokkelbende ook betrokken was bij het transport in juni 2000 van Rot terdam naar Dover, waarbij 58 Chinezen stikten in een afgeslo ten koelwagen. Volgens het openbaar ministe rie (OM) is Jingping C. hoofd verdachte in de tweede Dover- zaak. De advocaat-generaal eis te tegen deze vrouw de hoogste straf: tien jaar cel en 70.000 eu ro boete. Twee medeverdach ten zouden ook tien jaar in de (advertentie) cel moeten zitten en elk 50.000 euro betalen. De mensensmokkelaars heb ben zich jarenlang beziggehou den met professionele mensen smokkel, stelt het OM. Het ging om Chinezen die naar West- Europa wilden en daarvoor grof geld betaalden. In ruil onder gingen ze volgens de aanklager in veel gevallen een menson waardige behandeling. Het doel was zoveel mogelijk geld te ver dienen en de Chinezen werden gezien als lading. Het OM neemt het de verdachten in het bijzonder kwalijk dat ze na het fatale Dover-transport gewoon weer verdergingen met hun werkzaamheden. De rechtbank in Rotterdam was in juni vorig jaar niet overtuigd van betrokkenheid van Jingping C. bij het Dover-transport. Zij kreeg drie jaar celstraf, tegen zes jaar die een medeverdachte kreeg, omdat de rechtbank bij hem wel was overtuigd van een directe rol in het drama. Justitie zag haar als bendehoofd. De rechtbank leverde kritiek op de werkwijze van het OM. Stuk ken uit dossiers zouden ontbre ken en het was niet duidelijk welke opsporingsmethoden po litie en justitie hadden gebruikt. Wegens onzorgvuldigheid in onderzoeken naar smokkelza- ken uit 1997 en 1998 verklaarde de rechtbank het OM niet-ont- vankelijk. Advocaat I. Weski van Sister P. betoogde dat de rechtbank het wat dat betreft wel degelijk bij het rechte eind had. In haar pleidooi ging ze uitvoerig in op de samenstelling en vooral de onduidelijkheid van het dos sier. Ook zouden onderzoeks methoden van politie en justi tie, zoals het afluisteren van te lefoongesprekken, onrechtma tig zijn. Het hof doet op 21 ok tober uitspraak. Elke bewoner is anders. Daarom valt er wat te kiezen bij Nuon. Neem bijvoorbeeld Nuon Extra. Dan betaalt u iets meer, maar kunt u rekenen op extra services zoals een 2<»-uurs calamiteitenhulp voor gas en stroom. Meer weten? Ga naar www.nuon.nl. betrokken wegbeheerders. Gemeenten of provincies die weigeren een flitspaal over te dragen aan justitie, hebben mogelijk een probleem. „Wij beslissen uiteindelijk toch in welke paal een fotorolletje zit", zegt Spee, die echter weinig problemen verwacht. Rijkswa terstaat staat positief tegenover de plannen. Gemeenten en provincies gaan waarschijnlijk ook akkoord, zegt de landelijk verkeersoffi cier. „We krijgen regelmatig te lefoontjes van gemeenten met het verzoek om flitspalen over te nemen." renkum/gpd - Een vrachtwa genchauffeur uit Tilburg heeft gisterochtend drie kwartier be wusteloos langs de A50 bij Ren- kum tegen een wiel van zijn wagen gezeten. Pas tóen nam een passerende weggebruiker de moeite zich over de man te ontfermen. De 42-jarige Tilburger was, zo bleek uit de tachograafschijf, rond kwart over acht gestopt bij het tankstation aan de A50. Op een parkeervak - pal langs de rijbaan vanaf de benzinepom pen naar de invoegstrook - was de suikerpatiënt uitgestapt. Omdat hij onwel werd, ging hij tegen een van de wielen zitten. Ondanks dat hij daar met zijn kin tegen de borst in de regen zat, en met de voeten bijna op de rijbaan lag, vond geen van de passanten het tafereel vreemd genoeg om te stoppen. „Het was wel duidelijk dat die chauffeur daar niet lekker in het zonnetje zat uit te rusten» Ver bazingwekkend daarom dat drie kwartier lang niemand zich geroepen voelde om te kijken wat er loos was", aldus een woordvoerder van snelwegpoli- tie KLPD. „En dat terwijl auto mobilisten die getankt hadden moesten uitkijken om niet over z'n voeten te rijden." Pas rond negen uur nam een collega-trucker poolshoogte, konden hulpdiensten worden ingeschakeld en kwam de Til burger weer bij. willemstad/anp - Curasao en Sint Maarten moeten een apar te status krijgen en Saba, Sint Eustasius en Bonaire komen het best direct onder het Ko ninkrijk te vallen. De centrale landsregering kan worden op geheven. Dat staat in een con ceptadvies van de Werkgroep Bestuurlijke en Financiële Ver houdingen over de toekomst van de Nederlandse Antillen. Goedingevoerde bronnen op de Antillen bevestigden gisteren het bestaan van het advies. Zij wijzen er echter op dat het om een concept gaat. De definitie ve versie van het rapport van de commissie onder leiding van de Antilliaanse oud-minister E. Jesurun is nog niet vastgesteld. De bedoeling is dat het eind rapport op 8 oktober wordt aangeboden aan minister De Graaf (Koninkrijksrelaties). Dit gebeurt tijdens het werkbezoek van de minister aan Curasao. Ook de Antilliaanse minister R. Gibson (Constitutionele Zaken) krijgt het rapport dan aangebo den. Volgens Gibson betekent het voorstel om de centrale lands regering van de Antillen af te schaffen, niet per definitie dat de eilanden onderling niet meer zullen samenwerken. Gib son ziet veel heil in samenwer kingsverbanden op bepaalde terreinen, want de eilanden zijn te kleinschalig om bijvoorbeeld elk een eigen Centrale Bank, een pensioenfonds en een Hof van Justitie te hebben. Gibson benadrukt verder dat het rapport dat nu is uitgelekt, slechts één van de conceptver sies is. „Voor zover ik weet zijn de commissieleden nog druk in beraad dus er kan op alle fron ten nog van alles worden veran derd," aldus Gibson. (advertentie) Elke bewoner is anders. Daarom valt er wat te kiezen bij Nuon. Maar het hoeft niet, als u niet wilt. Want alle Nuon-klanten krijgen standaard Nuon Basis. Ofwel gas en licht voor een scherpe prijs met de vertrouwde groningen/gpd - De politie heeft gisteren tientallen hen nepplantages op een nomaden- terrein in Groningen ontman teld. Zeventien personen zijn gearresteerd. De verdachten, twaalf mannen en vijf vrouwen, exploiteerden de plantages die in grootte varieerden van tien tallen tot driehonderd planten of waren bezig met de verwer king van gedroogde planten. In totaal zijn 1700 hennepplan ten vernietigd. De politie trof 170 kilo gedroogde toppen aan met een straatwaarde van 550.000 euro. Enkele plantages waren voorzien van hypermo derne irrigatiesystemen. De energie die de kwekers voor hun handel nodig hadden werd opgewekt door vaak splinter nieuwe dieselgeneratoren. De politie stuitte ook op enkele personenauto's met Duitse en Poolse kentekens. den haag/anp - Het vrijwilli gerswerk van buddy's, thuiszor- gers en de ondersteuning van mensen die een familielid of buur verzorgen, staat onder druk. Volgens de vrijwilligers- en mantelzorgersorganisaties ontbreekt 10 tot 11 miljoen eu ro in de begroting 2005 van staatssecretaris Ross-Van Dorp fauteuil aueby /tx KINDERACTIVITEIT ,-jx backe /rr\ Tafel met vier stoelen j vonal T?uur »«r-Z|Oe- ZWEEDSE /-IX produclei^^B 15 .0. IKEA w w y KJt.' dine ra servies /tn 18-deiig Blouv». fT) Woensdag (TT Vj-Zzijn er speciale restaurant aanbiedingen Voor olla aanbiedingen geldt: alleen geldig op 29-09-2004, op op en max 3 p.p. 0900-235 45 32 (0 10/min woonsdag.nl Eerste dag van zaak tegen marinier Eric O. arnhem/gpd Hij zou het morgen precies weer zo doen: sergeant-majoor van de ma riniers Eric O. heeft absoluut geen spijt van het schot in de lucht en een in de grond toen op 27 december vorig jaar 'een grote groep' Irakezen dreigend op hem en veer tien andere militairen afkwam. O. staat in Arnhem terecht, omdat justitie ervan uit gaat dat de tweede kogel afketste op de grond en vervolgens een Irakees doodde. Zekerheid daarover is er niet. Met een na het schieten werd een gewonde Ira kees voor de voeten van de mariniers ge legd. Hij werd op de laadbak van een auto afgevoerd. Vermoedelijk naar het zieken huis in de stad, daar is later die middag een man aan een schotwond gestorven. Er is geen zekerheid dat die Irakees ook de man is die door de kogel uit het geweer van O. is geraakt: hij was al begraven voordat zijn lichaam kon worden onderzocht en op advies van minister Bot (buitenlandse za ken) is zijn stoffelijk overschot niet opge graven, omdat dat te gevoelig zou liggen in het islamitische land. O. zegt niet zelf gezien te hebben waar zijn kogel terecht kwam. Maar volgens hem is dat ook niet nodig. „Neemt u nou maar van mij aan: op het punt waar ik op richt, daar komt m'n kogel", verzekerde hij officier van justitie Van Dusschoten, nadat hij had gezegd dat hij bewust naast de groep Irake zen had geschoten en dus niet gericht op de groep. Maar bewust schieten op de menigte is ook niet wat O. ten laste is gelegd. Ook justitie gaat er vanuit dat de kogel afketste. Wel heeft hij, aldus de aanklacht, de ge- weldsinstructie overtreden: de situatie zou niet zo dreigend zijn geweest dat schoten of zelfs maar waarschuwingsschoten ge oorloofd waren. Gisteren werden zes getuigen gehoord, al lemaal mariniers die met O. ter plekke wa ren op die middag van de 27ste december op de weg tussen as-Samawah en al-Khidr, waar de Nederlandse troepen voor rust en orde moeten zorgen. De sergeant-majoor O. werd er als com mandant van een groep mariniers op uitge stuurd om de berging van een van een vrachtwagen gevallen container met stalen kasten in goede banen te leiden. O. was daarbij niet de enige die schoot: al toen hij uitstapte loste een andere eenheid die al ter plekke was zo'n vijftien schoten in de lucht. Dat was gisteren alleen volgens O. bijzonder: hij zei het nooit eerder meege maakt te hebben, wat volgens hem aangaf dat de situatie bijzonder gespannen was. Maar volgens O. kijken Irakezen nauwelijks op of om als er in de lucht geschoten wordt. „Ook bij rouwen en trouwen wordt er volop in de lucht geschoten. Daar jaag je echt niemand mee weg", aldus O. En dus vuurde hij in de grond, halverwege zijn ma riniers en de voorste groep Irakezen. Hij moest wel schieten, zei O. gisteren, omdat hij als de dood was dat de groep die 'mis schien wel tweehonderd' man groot was in een lijf-aan-lijf-gevecht zijn grotendeels onervaren mariniers zou overweldigen. „En dan had ik ook hier gestaan en had u met diezelfde geweldsinstructie staan wap peren en had ik me moeten verantwoorden waarom ik niet had ingegrepen", aldus O. Het proces gaat morgen verder met het ho ren van nog drie getuigen, plus vijf deskun digen. Zoals het er nu naar uitziet komt de officier van justitie donderdag aan eisen toe, waar na die dag ook het pleidooi van advocaat Knoops volgt, plus het laatste woord van Eric O. (Volksgezondheid) Dat bedrag is ongeveer eender de van het geld dat zij geza menlijk in 2004 ontvangen, stelt directeur N. Heinsbroek van de koepel van vrijwilligersorgani saties gisteren. ,,Als bijvoor beeld de Thuishulpcentrale in Utrecht 20 procent moet bezui nigen, zullen straks tachtig ge zinnen met een gehandicapt kind het zonder vrijwilliger moeten doen", zegt de direc teur. Hij vindt het dom van het kabinet dat juist wil dat burgers zelf meer doen en bij hun fami lie aankloppen. Het ministerie van volksge zondheid meldt dat Ross de or ganisaties volgend jaar wel meer geld wil geven. Maar hoe veel dat is, is niet duidelijk. De organisaties willen 10 tot 11 miljoen euro, maar op het mi nisterie leeft de indruk dat dit veel is. (advertentie) Mijn uitvaartGeen idee...ft Zorg voor een goede afloop! bel 0800-1292 of surf naar www.yarden.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3