'Eef en Ad op het oorlogspad' KUNST CULTUUR Jan Mulder speelt zichzelf Dolly Dots verdienen betere music si Expositie Leidens Ontzet in Museum De Lakenhal Canadese sopraai steelt de show Chloe beschadigd in het feestgedruis Deelname Leids Cabaret Festival Expressionisten op papier Berezovsky eerste Meesterpianist Nieuw festival in Amsterdam Plantsoentheater maakt nieuwe reeks locatieprojecten Meer cultuurverschiUe dinsdag 28 SEPTEMBER 2OO4 Experts nemen de schade op. Foto: AP Melbourne - Eén van de be roemdste kunstwerken in Au stralië, het schilderij Chloe van de Franse schilder Jules Lefeb- vre, is vorige week per ongeluk beschadigd. Dat gebeurde tij dens een feest voorafgaande aan de finale van de Australian Football League. Het schilderij hangt niet in een museum, maar in het beroemde Young Jackson Hotel. Chloe was voor al populair onder troepen die daar op verlof waren tijdens de Tweede Wereldoorlog. Hoe groot de schade precies is, wordt op dit moment onder zocht door experts. leiden - Vanaf oktober kan aan stormend talent zich weer op geven voor de 27ste editie van het Leids Cabaret Festival. De organisatie daarvan is op zoek naar authentieke en onderne mende cabaretiers en theater makers die humor serieus ne men en die toe zijn aan een groot publiek. De voorronden vinden plaats op 14 en 15 fe bruari, de halve finale op 17 fe bruari en de finale op 19 febru ari. Plaats van handeling is in alle gevallen de Leidse Schouw burg. Info: www.leidscabaretfestival.nl den haag - Het Haags Gemeen temuseum bezit een ruime ver zameling werken op papier van Duitse expressionisten. Van 9 oktober 2004 tot en met 30 ja nuari 2005 zal in het prentenka binet een brede selectie teke ningen, aquarellen en prenten uit eigen bezit worden getoond. De tekeningen zijn onder meer van de hand van Paul Klee, Erich Heckel, Emst-Ludwig Kirchner en Emil Nolde. Amsterdam - De Russische meesterpianist Boris Berezov sky opent aanstaande zondag 3 oktober het achttiende seizoen van de serie Meesterpianisten. Het solorectical vindt plaats in de Grote Zaal van het Amster damse Concertgebouw. Boris Berezovsky begint met de zel den gespeelde en volgens ken ners uiterst lastige Sonate van Medtner. amsterdam - SUPASON1C is een nieuw multidisciplinair fes tival dat het beste uit Neder land op het gebied van Black Music en Arts laat zien. In de Melkweg en de Stadschouw- burg in Amsterdam zullen van 15 tot en met 17 oktober mu ziek, dans, theater, gesproken woord, film, video en zelfs sport samensmelten. SUPASONIC brengt onder andere Label- nights, masterclasses en shows uit de hedendaagse hiphop, dancehall en R'n'B. utrecht/anp - Presentator en columnist Jan Mulder gaat zichzelf spelen in de film 'Sex tet' van regisseur Eddy Terstall. Dat heeft de filmmaker gisteren bekendgemaakt. Mulder speelt in een van de segmenten van het zesluik een verlopen Gro ningse schrijver die aanpapt met een jonge vrouwelijke fan. „Mulder was erg te spreken over het idee", stelt Terstall. „Hij werkte graag mee aan de demasqué van het fenomeen Mulder." Hoewel de filmmaker het slot van het verhaal niet wil vertellen, verraadt hij wel dat het slecht afloopt met de schrij ver. Het is overigens niet het ac- teerdebuut van Mulder. Eerder speelde hij in Terstalls film 'Walhalla' al een projectontwik kelaar. Het hele segment wordt in het Gronings gesproken met on dertiteling in het Nederlands. Het van oorsprong Groningse fotomodel Esmarel Gasman speelt de rol van het meisje. 'Sextet' maakt onderdeel uit van een trilogie die Terstall maakt over de Nederlandse sa menleving. In de film 'Simon', die volgende week in de bio scoop gaat draaien, komt de rol van de dood aan bod. In 'Sex tet' behandelt Terstall de rol van seksualiteit. Daarna volgt nog 'Vox populi', waarin de filmmaker de relatie tussen po litiek en burgers in de Neder landse samenleving ontleedt. De tweede film uit de trilogie moet komend voorjaar in pre mière gaan. Redford 'The Clearing', een film die deels is geïnspireerd door de ontvoering van Ahold-topman Gerrit-Jan Heijn, beleefde zijn Nederlandse première op het Filmfestival in Utrecht. Robert Redford speelt een zakenman die wordt ontvoerd door de ge frustreerde werknemer Willem Dafoe. Net als bij de ontvoering van Heijn wordt de ontvoerde za kenman al na een halve dag door zijn gijzelnemer ver moord. De Nederlandse produ cent Pieter Jan Brugge, die met de film zijn regiedebuut maakt, liet zich inspireren door het verhaal van Heijn. „Ik vond het verhaal van Heijn een mooie kapstok voor een liefdesver haal", zei Brugge. „Het verhaal van twee oudere mensen die door een crisis hun liefde voor elkaar weer helemaal hervin den." Gerrit-Jan Heijn werd op 9 sep tember 1987 voor zijn villa in Bloemendaal ontvoerd door de gefrustreerde ingenieur Ferdi E. en vastgehouden in de bossen achter Utrecht. Hoewel E. hem al snel doodschoot, wist hij toch nog heel lang de schijn op te houden dat Gerrit-Jan Heijn nog in leven was. De gruwelijke misdaad hield de Nederlandse media maanden lang in zijn greep. Net als de gij zelnemer in de 'The Clearing' film liep E. uiteindelijk toch te gen de lamp, toen hij het ge merkte losgeld begon uit te ge ven. Op 6 april 1988 werd Ferdi Robert Redford speelt een hoofdrol in The Clearing. Foto: AP E. in Amsterdam gepakt en ge arresteerd. Hij kreeg twintig jaar cel. In augustus 2001 kwam E. vrij. 'The Clearing' draait vanaf 21 oktober in de Nederlandse bio scoop. leiden - Stedelijk Museum De Lakenhal brengt tot en met 28 november Leidens Ontzet in beeld. De tijdelijke presentatie omvat schilderijen en objecten die doorgaans in het depot zijn opgeslagen, maar nu het ver haal van 3 oktober 1574 ver beelden. Vooral in de 19de eeuw legden veel kunstenaars zich toe op het uitbeelden van onderwer pen uit de vaderlandse geschie denis. Leidens Ontzet was zo'n belangrijke, historische gebeur tenis en is dan ook op menig schilderij afgebeeld. Op de tentoonstelling is te zien hoe Jan Hendrik van de Laar in 1861 de gebedsdienst heeft af gebeeld die na de bevrijding van de Spanjaarden gehouden werd in de Pieterskerk. Een schilderij dat is toegeschreven aan Johan Bernard Wittkamp, legt de aankomst van de Geu zen in Leiden vast. En op de historische afbeelding hangt het enorme doek waarop Mat- door Wijnand Zeilstra leiden - Eef en Ad nodigen men sen uit voor een feestje bij hen thuis. Of liever, Eef heeft de uit nodiging geregeld zonder haar man Ad daarin te kennen. En daar ligt al een bron van conflict. Van de spanningen in de relatie tussen Eef en Ad is het publiek van de voorstelling 'Eef en Ad op oorlogspad' bij het Plantsoen theater op heel directe wijze ge tuige. Als theaterbezoekers krij gen zij namelijk een bijzondere rol toebedeeld: zij zijn de visite van het echtpaar en zitten als zodanig in de huiskamer waar door de grens tussen speelvlak en publieksgedeelte grotendeels is vervaagd. Regisseur Bart Vieveen die ook de tekst voor deze productie heeft geschreven, licht toe: „Uitgangspunt voor deze voor stelling zijn beroemde huwe lijksdrama's als 'Dodendans' van August Strindberg, "Who's afraid of Virginia Wolf van Ed ward Albee en 'Demonen' van Lars Norén. Steeds zie je daarin hetzelfde stramien terugkeren: het echtpaar speelt zijn onder linge perikelen uit over het hoofd van een derde. Met deze 'derde' doel ik op één of meer personages in het stuk die door hun aanwezigheid als katalysa tor voor het dramatisch conflict fungeren. In onze productie hebben wij die rol aan het pu bliek toebedacht. De locatie, we spelen immers in echte huiska mers, maakt dat mogelijk. De locatie is daarmee een essentië le component van de voorstel ling." Dat klinkt als publieksparticipa tie in een zo realistisch mogelij ke setting. Vieveen haast zich om deze conclusie tegen te spreken. „Van geforceerde pu blieksparticipatie ben ik beslist géén voorstander. Het publiek mag publiek blijveh, de gebrui kelijke codes binnen het theater zijn gewoon van kracht. Maar ik denk wel dat de enscenering op de specifieke locaties leidt tot een grotere betrokkenheid bij de bezoekers. Door deze aan pak is namelijk de spelsituatie voor hen confronterender waardoor hun theaterbeleving Het echtpaar speelt zijn onderlinge perikelen uit over het hoofd van een derde. Foto: Dick Hogewoning intenser zal zijn. Dat hopen we in elk geval te bereiken. Bij de eerste proefvoorstellingen za gen we ook verwarring bij het publiek: mensen vragen zich af, of ze nu wel of niet geacht wor den te reageren. En we noemen het weliswaar een 'oerhollandse huiskamer versie van een huwelijksdrama', maar binnen het stuk hebben we bij wijze van tegengeluid di verse elementen ingebouwd, juist om niet in plat realisme te verzanden. Dat zijn als het ware de verrassingseffecten die ik echter liever nu nog niet prijs geef. Het geheel komt toch even uit het lood te hangen." De verwijzing naar de toneel stukken van Strindberg, Albee en zeker Norén doen vermoe den dat Het Plantsoentheater zijn 'visite' zware kost gaat voorschotelen. Vieveen spreekt dat tegen: „Nee, de humor komt ruimschoots aan bod. We mikken op de herkenbaarheid van de geschetste scènes uit een huwelijk. Daarbij loopt als één doorgaande lijn door het stuk de vraag, of wat tijdens het echtelijk gekibbel beweerd wordt waar of juist onwaar is. Dat patroon keert in het groot en in het klein terug. Is Ad bij voorbeeld 16 jaar (zoals hij zegt) of 6 jaar (zoals zij zegt) jonger dan Eef? En even onuit gesproken blijft het antwoord op de vraag, hoe aan het para dijselijk samenzijn van deze verre nakomelingen van Adam en Eva (Ad en Eef!!) een einde is gekomen. De voorstelling 'Eef en Ad op oorlogspad' zal de komende weken niet alleen in het woon huis aan het Plantsoen in Lei den te zien zijn. Op de oproep van Het Plantsoentheater om nog andere locaties beschik baar te stellen, is enthousiast gereageerd. Regisseur Bart Vie veen en zijn spelers Sheila Le ver en Erik Siebel verheugen zich er nu al op de vormgeving van de voorstelling aan te pas sen aan de andere huiskamers. Voorstelling 'Eef en Ad op oor logspad'. Spel: Sheila Lever en Erik Siebel. Regie: Bart Vie veen. Speelperiode: 5 oktober tot en met 21 november, op dins-, woens- en zaterdagen (20.30 uur) en op de zondagen (17.00 uur). Op diverse loca ties in Leiden, Zoeterwoude, Oegstgeest en Warmond. In lichtingen en reserveringen: 06 - 48151584 theus Ignatius van Bree de hel dendaad van burgemeester Van der Werf vereeuwigde. Van der Werf is behalve op dit schilderij ook afgebeeld op ver schillende voorwerpen. Het aanbieden van zijn lichaam als voedsel voor het volk heeft die pe indruk gemaakt, niet alleen op kunstenaars maar ook op ambachtslieden. Op de ten toonstelling is een speciale plek voor hem gereserveerd. Met eerbied zijn de gelaatstrekken in steen en andere materialen vereeuwigd. Diverse voorwer pen uit het depot, zoals een ko- kosnootbokaal en een porselei nen vaas met daarop de burge meester getuigen hiervan. Op zondag 3 oktober is De La kenhal als een gewone zondag geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Een dag later, op 4 okto ber, is het museum in verband met de viering van Leidens Ontzet geopend van 10.00 tot 12.00 uur en tevens gratis toe gankelijk. Op de historische af- Van der Werf Archieffoto: Dlck Hogewonir deling - met de beroemde pot en het schilderij 'Bi meester Van der Werf biedi degen aan het volk', wo speciale rondleidingen 's hertogenbosch/gpd - De nieuwe Jessye Norman komt uit Canada. Zij heet Measha Brueg- gergosman en zij ontving gis teravond de eerste prijs (tien duizend euro) van het Interna tionaal Vocalistenconcours 's- Hertogenbosch. Haar beroem de, kolossale Amerikaanse col lega, op wie zij qua stem, pos tuur en huidskleur lijkt, had het haar niet verbeterd. Measha Brueggergosman vulde het po dium met haar riante aanwe zigheid en de zaal met haar warme klank. Zij zong 'lm Abendrot' van Ri chard Strauss en het publiek hield de adem in. Zij bracht een cabaretachtig lied van William Bolcom ten gehore en iedereen lachte. Zij zong uit haar hoofd een gloednieuwe compositie van Rob Zuidam, speciaal voor dit concours geschreven, en de toehoorders stonden paf van bewondering. Voor die laatste prestatie kreeg zij dan ook een extra prijs. Ook ontving zij de persprijs. De 27-jarige Canade se sopraan kon haar geluk niet op, sloot de juryleden in haar armen en zwaaide naar alle kanten. En het publiek genoot met haar mee. Het is lang geleden dat het con cours van Den Bosch - vroeger jaarlijks, tegenwoordig om de twee jaar - zoveel moois liet ho ren. In 2002, toen onze landge note Lenneke Ruiten zo uit blonk dat zij met prijzen werd overladen, was het niveau be slist niet zo hoog. Nederland staat er overigens ook dit jaar goed voor. De sopraan Cora Burggraaf (26), opgeleid aan het Koninklijk Conservatorium, kreeg de tweede prijs, terwijl haar bovendien de prijs van Opera Zuid (contract voor een rol) en de Caroline Kaart ten deel vielen. Cora Burggraaf viel tijdens het Theater aan de Parad houden finale op door veelzijdigheid en haar the; talent. Haar uitvoering vai aria uit Humperdincks 'Hansel und Gretel', met n werking van het Brabant kest onder leiding van Iva guélov, was een van de glansrijke prestaties vai concours. Van Cora Burj kunnen de operagezelscht in ons land - en daarbu nog veel profijt hebben, sopranen worden hier ni< gelijks gesignaleerd. De derde prijs was vo( gloedvolle en virtuoze meense Irina Iordachesci tevens de publieksprijs on De jury waardeerde de art teit van de Canadese tent lin Balzer door hem de lie toe te kennen, terwijl de sche sopraan Ilse Erens i leen Auger Prijs, bedoeld allround vakmanschap, ii vangst nam. Het Internationaal Vocal concours 's-Hertogenl dat onder de winnaars vroegere jaren coryfeeën ly Ameling, Ileana Cot Robert HoU, Mitsuko Shi Nelly Miricioiu telt, besta halve eeuw. Voor koningi trix was dat een reden oi de winnaars van de hi drie prijzen zilveren mei toe te kennen. Het coi werd dit jaar aangevuli masterclasses, gegeven di zangeressen Jard van Nelly Miricioiu en door nist Rudolf Jansen, alle den van de jury, die voorzitterschap stond Huub van Dael. apeldoorn/anp - Staatssecretaris Van der Laan van Cultu meer verschillen aanbrengen tussen zowel subsidies als prd res op haar terrein. De bewindsvrouw denkt aan verschillenj oordelingsprocessen omdat de kunsten onderling zo verscb zijn. Podiumkunsten hebben bijvoorbeeld weinig te makq musea. Verder speelt Van der Laan duidelijk met de gedachte nietj alleen instandhoudingssubsidies uit te delen, maar ook 'be gen' aan instellingen die dankzij hun 'cultureel ondernemen meer publieksinkomsten binnenhalen. Ze vindt het te priji instellingen „niet te eenzijdig georiënteerd zijn op de ovej Nu behandelt de Raad voor Cultuur alle subsidieaanvragen cultuurwereld ongeveer gelijk. De musical heeft veel weg van Grease, dat in de Jaren zeventig zoveel succes boekte. Foto: GPD musical recensie Martin Hermens Voorstelling: Love Me Just A Little Bit Morel - musical van Princess Entertainment Group. Gezien: première gisteravond in Chassé Theater in Breda. Onder meer nog te zien in de Leidse Schouwburg op 28 en 29 oktober. De popmusical is in. Na het overweldigende succes van Mamma Mia! (gebaseerd op de hits van Abba) blijkt elke popar tiest met meer dan vijftien hits op zijn naam interessant mate riaal voor een theatershow. Bij voorkeur met een verhaal dat juist niet gebaseerd is op het le ven van de betreffende artiest. Dat in ons land de Dolly Dots zijn 'gebruikt' voor het maken van de musical Love me just a little bit more! ligt voor de hand. In de periode van 1979 tot en met 1987 stonden de zes mei den maar liefst 26 keer in de va derlandse hitlijsten. Het is zo veel jaren later nog altijd aan stekelijk repertoire. Daarmee heeft de meidengroep een per manente plek in de Hollandse popgeschiedenis dik verdiend. Kan er dan nog wat misgaan? Jazeker, dat kan! Want pop songs laten zich lastig in het keurslijf van muziektheater dwingen. Soms, zoals bij Mam ma Mia!, gaat dat wonderbaar lijk goed. Maar al te vaak slagen de makers er niet of niet vol doende in. Queen, Cliff Richard en zelfs Billy Joel - om er maar een paar te noemen - kunnen daarover meepraten. Love me just a little bit more! poogt een muzikale komedie te zijn over de jaren tachtig. De musical heeft veel weg van Gre ase, dat in de jaren zeventig zo veel succes boekte. Je neemt een school, een stel pubers en een paar leerkrachten. Voeg daar aan toe liefdesperikelen en het maken van een schoolvoor stelling en je komt een aardig eind op weg. Maar musicals maken is een verdomd moeilijk vak. Elke voorstelling vraagt om een eigen aanpak en om origi nele oplossingen van de pro blemen die tijdens het maken naar voren komen. Deze Dolly Dots-variant rom melt aan alle kanten. Dat het verhaallijntje flinterdun is, valt nog te overleven. Maar dialo gen die als los zand aan elkaar hangen, zijn niet goed te pra ten. Tja, en dat die hits van de Dolly Dots zich slechts met veel plak- en knipwerk in het luchti ge verhaaltje proberen te per sen, is misschien wel het groot ste bewijs dat deze popmusical niet is geworden wat ze mis schien had kunnen zijn. Het muzikale verzet is gewoonweg te groot. Er zijn desondanks een paar lichtpuntjes te bekennen. De prima spelende band dendert door de zaal alsof het een pop concert betreft. In de vormge ving en de choreografieër de jaren tachtig bij vleugji rug te vinden. En dan Lin Wagenmakers! Wat een g om haar weer eens zo uiti dig aan het werk te zien. 1 buut in Miss Saigon is ze een beetje ondergewaard geweest in ons land. Nu 1 ze dat ze wel degelijk mei voldoende talent in huis I om een permanent plekji muziektheater te krijgen. Maar ja, alleen Wagenma kan deze show niet reddt zo min als de hits van de Dots dat kunnen. Daarvc pen er in deze show te ve mensen met matige zang men rond. En dat was be gênant bij de première w originele Dolly Dots (ze v er alle zes) gisteravond al wezen popheldinnen we binnengehaald. Misschien willen de d: nog eens een keertje op dium laten horen hoe moet? we

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20