REGIO 'SI Bernardus maakt bewoners mooi op beautydag 'Kelly zegt regelmatig dingen in het Engels' Veel steden onderschatten et belang van een theater Gewoon HOC 970 NAVRAAG rlandse schouwburgen komen door de gemeentelijke bezuini- in in de problemen. Ondanks stijgende bezoekersaantallen ver slech tert de finan ciële positie eel schouwburgen. De professionele podiumkunst dreigt zelfs dwijnen uit Leeuwarden, Tilburg en Ede. Dat schrijft de Vereni- van Schouwburgen in haar jaarverslag. Directeur BART VAN iEL van de Leidse Schouwburg kent de problemen. „In de thea- ireld moeten te weinig mensen te hard werken." last dit nieuws u? maar een beetje gek is het wel. Schouwburgen en theaters en meer bezoekers, minder geld. De be- e uitspraak in de thea- •reld 'Als het goed gaat het eigenlijk lijkt te kloppen." de overheid de podi- inst om zeep? ou ik het niet willen n. De bezuinigingen kunst zijn niet de eni- len van de slechte fi- ële situatie van veel iwburgen. De kosten veiligheid zijn bijvoor- ook enorm gestegen de laatste jaren. Ik denk wel dat veel ge- ten het belang van een theater in hun stad onderschatten." uden dus juist meer moeten investeren in schouwburgen? theater draagt enorm bij aan de leefbaarheid van een stad en nti ekkelijkheid om er te wonen. Het is goed voor de lokale imie en cultuur. Ik denk dat wat overheden investeren in een 'X dubbel en dwars bij ze terugkomt." Ie Leidse politiek op dit moment iets te verwijten? vind ik niet. De laatste bezuinigingsronde zijn wij gelukkig ard. Daarnaast hebben we het geluk dat de meeste culturele ingen in Leiden, zoals de rijksmusea, onder rijkssubsidie val- e Leidenaars kunnen dus genieten van heel veel cultuur foor de gemeente niet hoeft te zorgen." iaat de Leidse schouwburg ervoor? ons theater gaat het goed. De bezoekersaantallen stijgen en [omsten uit kaartverkoop dus ook. Dat komt, denk ik, door Enplete programma en de uitstraling van het theater. Voor :r niet direct nood aan de man, maar we moeten alert blij- n fikse tegenslag kan ook ons de nek kosten." Ben Zwirs foto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN 11954, Dinsdag 28 September Prinses Wilhelmina - hoe werden zij die gistermiddag in de iheid waren deze „Moeder des Volks" tijdens Haar kortstondig aan de Sleutelstad te begroeten, getroffen door Haar grote ilijkheid en innemende eenvoud - verwezenlijkte gisteren een ite, welke Zij als Koningin Wilhelmina reeds in 1933 had geuit: ibieden van een geschenk aan de stad Leiden als een Koninklijk van medeleven, welke deze gemeente trof bij de Stadhuisbrand uari 1929. onmiddellijk na deze catestrofale ramp bracht Zij een bezoek den en drukte Zij tegenover de toenmalige burgemeester, wij- A. van de Sande Bakhuizen, onder wiens leiding Zij de totale sting van dit prachtige bouwwerk in ogenschouw nam. Haar edeleven met deze ramp uit. Een medeleven waarin Zij in die liet alleen stond. Ook onze thans regerende vorstin, Koningin die in die tijd in Leiden studeerde, gaf persoonlijk blijk voor edeleven in deze ramp. Thans is beider medeleven tot uitdruk- bracht in een door Prinses Wilhelmina onthuld geschenk: een beeldhouwer Pieter Starreveld ontworpen bronzen beeldje, dat st op de binnenplaats van het Stadhuis. 1979, vrijdag 28 september - De Leidse banenmarkt in de Stadsgehoorzaal trok dit week- (arliefst 7500 bezoekers, onder wie 2500 vrouwen. De meeste vers waren zeer tevreden over het verloop van de markt. Of cloosheidscijfers in Leiden en omstreken nu zullen dalen, valt tte zeggen. Foto: archief Leidsch Dagblad In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na ig 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer T.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van tagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON r° Leidsch Dagblad BlDirectie: B.M. Essenberg ■nail: directie.hdcuz@hdc.nl fdredactle: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg _J-mall: redactie.ld@hdc.nl ITOOR raat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 __fostbus 54,2300 AB Leiden 1071-5 356415 iten fax 023-515° 567 esterflEVEBKOW m b.t.: 13661 1:023-5150543 (5-6813677 •frilhandel: 071-5 356 300 :.-r^-_-jMus kunnen contact opnemen 113636 _^ktaling (acceptgiro) yTj(alleen aut. ine p/j €216,90 Je ons een machtiging verstrekken Haarle^iatjSch afschrijven van het ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel. 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur, za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12 00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar 'Kwieieien' zeggen Elise, Codelieve, Annesophie en Kelly in koor, als juffrouw Bronwyn Lucas vraagt of ze haar willen nazeggen. Foto: Mark Lamers What colour is your mother's hair? Welke kleur haar heeft je moeder?" vraagt Bronwyn Lucas aan het jonge viertal dat bij haar aan tafel zit. „My mother heeft een beetje black en een beetje brown", probeert Kelly (7). Het is dinsdagmiddag, kwart voor vier. In verenigingsgebouw Ons Huis in Zoeterwoude is vanmiddag Engel se les voor kinderen. Vier deelne mers zijn er, allemaal meisjes. Na een lange dag in de schoolbanken komen ze hier vrijwillig voor een les van de Lorre Language Club. Die verzorgt taalcursussen voor basis schoolleerlingen: Frans, Spaans, maar vooral Engels. Er zijn taaiclub jes in onder meer Oegstgeest, Was senaar, Voorschoten en Zoeterwou de. De lessen worden gegeven door een 'native speaker', de opzet is speels. Lenneke Schouw brengt dochter Eli se (8) naar het klasje. Elise is van daag voor de tweede keer. Moeder Schouw: „Mijn broer woont in Ame rika, over drie weken gaan we ernaar toe. Elise wil dolgraag met haar neef je van vier kunnen praten. Ze denkt nu dat ze over een paar weken En gels spreekt, maar dat is natuurlijk niet zo." In de 'klas', een soort vergaderruim te met één grote tafel in het midden, hangt een grote poster aan de muur. Daarop staan een castle, een king en queen. Kunnen jullie dit zeggen? vraagt Lucas, in het Engels: 'Queen' 'Kwieieien' zeggen Elise, Godelieve, Annesophie en Kelly in koor. „Good girls", vindt Lucas. De meisjes glim men van trots. Lucas legt uit dat deze les er vooral een is van 'revision', een herhaling van alles wat het clubje vorig jaar al leerde. „Ze zijn bijna alles van voor de zomer vergeten. Dus ga ik snel even door de stof heen. In een uur tijd passeren sprookjes, de boerderij en het menselijk lichaam de revue. Na drie kwartier verslapt de aan dacht en mogen de meisjes een kleurplaat inkleuren, terwijl juf Bronwyn er nog wat woorden pro beert in te stampen. „What's this?" wijst ze naar haar been. „Your leg." De Lorre Language Club is het initia tief van Voorschotenaar Patrick Reu- ser. „Vreemde talen zijn voor Neder landers heel belangrijk, zeker Engels. Hoe jonger je begint met het leren van een vreemde taal, hoe makkelij ker het gaat. Daarom heb ik de Lorre Language Clubs opgericht, nu vier jaar geleden." Reuser zocht geschikt materiaal bij elkaar en benaderde docenten. Ook riep hij Lorre in het leven, een handpop die vooral de jongste kinderen helpt bij het leren van een vreemde taal. „Een kind luistert makkelijker naar een pop dan naar een volwassene. Die pop bewijst ons grote diensten." Inmiddels zijn er rond de honderd kinderen die Engels, Frans of Spaans leren en dat worden er nog altijd meer. Niet alleen in de Leidse regio, maar bijvoorbeeld ook in Voorburg en Den Haag. Reuser overweegt een cursus Chinees op te richten. „Chi nees is de taal van de toekomst. Als kinderen die nu zes zijn, over vijftien jaar Chinees kunnen, ligt de wereld voor ze open. Ik verwacht dat er wel Vlot en vaardig haalt de barbier het scheermes over het met de kwast in gesmeerde gezicht. In een mum van tijd zijn kaak, wangen en kin ont daan van de baardhaartjes en is de klant weer het heertje. Fris en geu rend naar een lekkere aftershave kan hij met een gerust gevoel de dag be ginnen. Zo zal het vroeger vaak ge gaan zijn. Vroeger, toen mannen nog de tijd namen om zich bij de kapper te laten scheren. Niet voor niets heeft de herkomst van het woord barbier van alles te maken met het latijnse woord voor baard: barba. Vroeger is voor een groot deel ver dwenen, maar niet helemaal. Zoveel werd gisteren duidelijk in het Sas- senheimse woonzorgcentrum Ber nardus, dat deze week zijn 80-jarig bestaan viert. In dat feest staan de bewoners, en hun wensen, centraal. Nu wordt dat wel vaker gezegd, maar in Sassenheim hebben ze daar serieus werk van gemaakt. Zo stond er twee maanden geleden in de cen trale hal een 'wensenboom', waar bewoners hun wensen kwijt konden. Veel van die wensen, zo zegt activi teitenbegeleidster Marieke van Kla veren, hadden te maken met ge zondheid of met de familie. „Maar niet allemaal. Want meneer Salman, die op 7 augustus 101 is geworden, wilde heel graag weer eens een keer naar de barbier om geschoren te worden. Zoveel mensen, zoveel wensen, heet dat toch?" Zo gezegd zo gedaan. En dus haalde de plaatselijke kapper Willemse zijn scheerkunsten weer naar boven om van de Bemardusmannen heren te r?w maken. Toon Salman was Willemses eerste klant. „Is het lekker glad me neer?", vraagt Willemse na afloop. „Ja nou. Een heerlijk gevoel. Ik scheer me elke dag zelf elektrisch, maar dit is veer beter. Net zo goed als vroeger, toen ik in Noordwijk twee keer per week naar de barbier ging." Salman straalt er bij alsof hij van plan is lekker uit te gaan en te gaan dansen. „Nee, ik houd het lek ker rustig vandaag. Niet alleen de heren konden genie ten van de Bernardus-beautydag. Ook de vrouwen konden terecht in het zaaltje De Wijde Blik, waar be halve barbier Willemse-een manicu- belangstelling voor is. Een goede do cente heb ik in elk geval al." Reuser merkt dat vooral ouders die een buitenlandse 'link' hebben, inte resse hebben voor de Lorre Langua ge Clubs. „Als ze in het buitenland gewerkt hebben of als een familielid in het buitenland woont bijvoor beeld. Sommige ouders zouden hun kind het liefst met tweeënhalf jaar naar een van onze clubs sturen. Die moet ik echt teleurstellen. Vanaf vier jaar zijn ze welkom. Om een andere taal te kunnen leren, moeten de kin deren wel een basis in hun moeder taal hebben." De moeder van Kelly, Miranda de Jong, is enthousiast over de Lorre Language Club. Haar 7-jarige doch ter gaat inmiddels voor het derde jaar naar Engelse les. Ze zat nog in de kleuterklas toen ze voor het eerst ging. Daar kreeg De Jong soms wel rare reacties op. „Maar ik zie vooral dat het zijn vruchten afwerpt. Kelly zegt regelmatig dingen in het Engels. Tja, de Engelse taal is toch de num mer één van de wereld. Ik vind het belangrijk dat zij die goed leert spre ken. Maar alleen als ze dat zelf wil hoor, ze moet er wel plezier in heb ben." Plezier hebben ze wel, maar het was niet hun eigen idee om Engels te le ren. „Ik moest van mijn moeder, want die zegt dat het hartstikke han dig is als je later groot bent", zegt Kelly. En Godelieve (7): „Ik wil zelf graag Engels leren, maar mijn moe der wou het ook." En Elise hoopt vooral over drie weken met haar Amerikaanse familie te kunnen communiceren. Ze let vreselijk goed op wat de lerares zegt. In de klas dreunen de meisjes op wat; juffrouw Lucas ze op plaatjes laat zien. „Sun, moon, star", gaat het in koor. Tot het plaatje van de wolk, dan valt het stil. „Gotyou", glimlacht Bronwyn Lucas. „Huh, wat is dat? Een kotjoe?", vraagt Annesophie (8). Engels leren is nog niet zo makkelijk. Een taaiclubje van de Lorre Language Clubs kost 10 euro per keer. Meer informa tie is te vinden op www.lorrelanguageclub- s.nl Nienke Ledegang De handen van Hans Willemse zijn druk aan het werk om Cor de Vlieger fris en glad te maken. Foto: Dick Hogewoning re, een kapster, een schoonheids specialiste, een masseuse voor nek en schouders en een masseuse voor de voeten aanwezig waren. „We hebben dit alleen kunnen doen om dat al die mensen, vrijwilligers en professionals uit Sassenheim, zo aardig waren om mee te werken", aldus Van Klaveren. „We hadden al langer het idee om zo'n verwendag te organiseren, dus we hebben dat plan gecombineerd met de wens van meneer Salman en mevrouw Plug en Hulsebosch. Zij wilden ook eens ver wend worden." Gerard Baas OEGSTGEEST, 13.30 UUR De patiënt is dood. Leve de cliënt. Ook in de psychiatrie gaat het te genwoordig om 'vraaggerichte hulpverlening1. Zelfstandig wonen, luidt het motto, en emancipatie. Sluit de paviljoe nen laat 'mensen met een beperking' stad of dorp in trekken. Ook schizofrenen hebben behoefte aan privacy. „Het zijn gewone mensen, gewone bewoners", zegt Bert Sterk van de Rijngeest Groep. Hij is een van de sprekers tijdens een bijeenkomst van familieleden van de Rijngeest-doelgroep. Thema van deze middag is 'vermaatschappelijking', ofwel de ontmanteling van psychiatrische zie kenhuizen. Alle cliënten moeten de wijk in. „Ze doen ook gewoon boodschappen, net als ieder ander", zegt Sterk, die werkt in een begeleid/beschermd wonenproject. „Het is belangrijk dat ze hun eigen keuzes maken." Jaap van Weeghel, van het Trimbosinstituut, heeft het over 'communi ty care' en 'outreachend werken'. De wereld zal rekening moeten hou den met de beperkingen van sommige nieuwkomers. Moeders, vaders en andere familieleden maken zich zorgen. „De zorg verdwijnt, ziekenhuizen zijn er alleen nog maar voor de ergste geval len." „Thuis zit een cliënt niet altijd op hulp te wachten."„]e kunt bang zijn dat je kind verkommert." De professionele deskundigst hebben het over 'een moeizaam proces van afwegen', 'dealen met de cliënt', 'het opbouwen van een vertrouwensrelatie', 'genoegen nemen met minder', 'je sterk maken voor een goede communicatie'. Een ex-bewoonster van de Bavo-kliniek in Noordwijkerhout vraagt zich af of de verwachtingen niet te hooggespannen zijn. „Betaalde arbeid is voor veel cliënten een brug te ver. Veel niet-psychiatrische patiënten vinden hun baan al zwaar. De meneer van het Trimbosinstituut zegt dat cliënten zélf om werk vragen. „Als hulpverlener moet je het dus in je pakket hebben." Familieleden willen weten wat er gebeurt als een gestoorde flatbewo ner (geluids)overlast veroorzaakt. „Dan moet je de politie bellen", zegt de casemanager van de Rijngeest Groep. „Dat doe je toch altijd bij overlast?" Erna Straatsma -

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17