LEIDE Leiden wil tariefsverhoging Casema van tafel Verdriet over verhuizing naar Waarom heeft Leiden geen hoerenbuurt? €0 inker en tóch trouwen REGIO R1 leidse kwestie Oproep tot boycotkneusje Kraakgroep Leiden bezet panden aan Stationsplein Vijftien maanden celstraf geëist na verkrachting van 'huisvriendin' Goedemorgen Wat een krant. dinsdag 28 SEPTEMBER 2004 1 verweven t het werk' Un Mulder zichzelf peelfilm nen opgepakt ibraak kiosk De politie heeft het af- weekeinde twee man- Leiden (18 en 20 jaar) ct in verband met een in een kiosk bij het Sta- ein. Getuigen zagen dat de rolluiken openbrak wat spullen aan de haal hetzelfde moment wa- ïten op het station be door de twee snel kon den opgepakt. andelde gevonden (Een 42-jarige man uit jest is zondagochtend Baangetroffen op een "errein aan de 2e Bin- :acht. De man was ^spreekbaar en is [acht naar het LUMC. jek hij een gebroken tukbeen te hebben. De kt dat de Oegstgees- B mishandeld. In de a het Kiekpad achter jsmonument naast je Valk, is de mobiele van de man gevonden. door Rody van der Pols leiden - De gemeente Leiden sleept kabelex ploitant Casema voor de rechter. Inzet van het kort geding dat vandaag voor de rechtbank van Den Haag dient, is het terugdraaien van de aangekondigde tariefsverhogingen voor kabel televisie. Per i oktober schroeft Casema het maandtarief met bijna 30 procent op; van 8,27 euro naar 10,27 euro. Volgens Casema is de tariefsverhoging nodig om kostendekkend te kunnen werken. Daar naast wil de kabelexploitant het netwerk 'up graden', zodat vanaf eind dit jaar ook inter net, digitale televisie en telefoon via de kabel aangeboden kunnen worden. De gemeente verzet zich tegen de prijsstijging omdat ze die 'niet netjes' vindt. Aangezien veel abonnees een incassovolmacht hebben gegeven, be staat het risico dat zij te laat merken dat ze een hoger bedrag betalen voor hun aanslui ting. Afgelopen voorjaar kondigde Casema ook al een tariefsverhoging aan. De kabelexploitant zag hier vanaf toen de gemeente met een rechtszaak dreigde. Vervolgens werden de onderhandelingen over het tarief heropend. Volgens Casema heeft de gemeente niet bin nen de wettelijk gestelde termijn van zes we ken op een voorstel gereageerd, zodat zij nu alsnog de tariefsverhoging kan doorvoeren. De gemeente brengt daar tegenin dat er was afgesproken dat de onderhandelingen pas na de zomer zouden worden voortgezet. Ook in andere plaatsen hebben zich conflic ten met Casema voorgedaan. In Alphen aan den Rijn haalde de kabelexploitant onlangs bakzeil tijdens een kort geding, aangespan nen door de gemeente. De tarieven mogen hier niet verhoogd worden omdat dit bij de verkoop van het kabelbedrijf is overeengeko men in het nog altijd geldende contract. Leiden heeft het kabelnet in 1994 van de hand gedaan, waarbij bewust een laag bedrag is gerekend zodat Leidenaars niet meer hoef den te gaan betalen voor hun radio- en televi sieaansluiting. Ook heeft de gemeente bij de verkoop bedongen dat zij invloed blijft hou den op de hoogte van het tarief. De gemeente vraagt de rechter om Casema een dwangsom van 50.000 euro op te leggen voor elke dag dat zij nalaat de prijsverhoging terug te draai en. Hoewel de vergelijking met de situatie in Al phen voor de hand ligt, heeft de uitkomst van dit kort geding geen consequenties voor het conflict tussen Casema en Leiden, aldus een woordvoerder van de kabelexploitant. „Het gaat om hele verschillende contracten." Bewoners en personeel verlaten St. Elisabeth Gasthuishof met pijn in het hart door Erna Straatsma leiden - Het is een verdrietige dag voor de bewoners van het St. Elisabeth Gasthuishof. Ver huizen naar Oegstgeest, daar hebben de oude 'Leienaars' in het verpleeghuis helemaal geen zin in. Maar het moet. „Een pijn lijke bedoening voor iedereen", zegt teamleider Cora van Daat- selaar. Ook het personeel ver trekt met pijn in het hart naar verpleeghuis Van Wijckerslooth. Het Elisabeth Gasthuishof sluit deze week voorgoed zijn deuren. Voor de zestig bewoners is de verhuizing een emotionele ge beurtenis. Ze hebben met de nodige angst toegeleefd naar de 27ste september. „Sommigen zijn al dagen onrustig of in de war", zegt verhuiscoördinator Marianne van Went. „Maag- en darmproblemen komen voor en we krijgen voortdurend vra gen: 'Gaat m'n rollator wel mee?' en 'Vergeten jullie m'n zondagse jurk niet?'." Nu het eindelijk zover is, zitten ze met spanning te wachten op de rolstoelbus. Medewerkers dragen oranje T-shirts met de tekst 'Allemaal anders, één doel'. Stapels verhuisdozen en incontinentiemateriaal hopen zich op bij de ingang van het verpleeghuis. „Vergeet de pille tjes van mevrouw niet", zegt een rondlopende verzorgster. „Ze kan onderweg een aanval krijgen." Op een mededelin genbord staat een lachend en een huilend gezichtje getekend •bij het woord 'verhuizing'. Straks hebben medewerkers en bewoners weliswaar meer ruimte, maar een nieuw, steriel gebouw in Oegstgeest heeft ook zo zijn mindere kanten. Van Daatselaar: „Voor het over- Voor het overgrote deel van de bewoners is de verhuizing heel ingrijpend. Foto: Henk Bouwman gróte deel van de bewoners is de verhuizing heel ingrijpend. Er zitten hier veel echte Leie naars, die nu ineens de stad uit moeten. Dat vinden ze heel erg. Hier zaten ze midden in het centrum. Sommige bewoners keken uit op de Haarlemmer straat of de Lakenhal. Ze kon den zo de stad in als ze wilden. En dat kan straks niet meer. Het is een trieste dag, bewoners hebben ook totaal geen in spraak gehad in de verhuizing. Het St. Elisabeth Gasthuishof (advertentie) ivond in Ik mis je, ned. i, 22.35 uur horen zien gelouen gaat gewoon dicht, dus moeten ze naar Oegstgeest." Het merendeel van de mede werkers vertrekt met pijn in het hart naar Oegstgeest. ,,'t Knus se, 't Leidse, dat gaat er natuur lijk af', zegt Van Daatselaar. „Dit huis heeft een enorme charme, die zul je niet terugvin den in de Oegstgeestse nieuw bouw." Dat het Leidse ver pleeghuis niet van alle gemak ken was voorzien, vond het per soneel niet zo erg. „Wij waren daaraan gewend. Dat nam je op de koop toe!" Het Leidse verpleeghuis is oud en sfeervol, maar voldoet niet meer aan de eisen van de tijd. Om die reden kiest het bestuur voor een centraal onderkomen in Oegstgeest. Het oude Van Wijckerslooth is ingrijpend ver bouwd en uitgebreid. Het Elisa beth Gasthuishof krijgt een nieuwe bestemming, met een huisartsenpraktijk, een woon voorziening voor verstandelijk gehandicapten en zorgapparte- menten voor ouderen. Palliatie- ve unit De Mare gaat tijdelijk naar Oegstgeest: na de verbou wing keert de afdeling voor ter minale zorg weer terug in het Leidse pand. Vrijwilligers, familieleden en medewerkers spannen zich enorm in om het leed te ver zachten. „We doen het rustig aan," zegt hoofd activiteitenbe geleiding, Karei-Jan Cebol. „Om het uur gaat een groep van vier of vijf bewoners weg. En de ontvangst is ook heel rus tig" Ondanks alle begeleiding vloeit menige traan. Bij het afscheid van hun oude huis houden veel bewoners de ogen niet droog. „Goede reis hoor, mevrouw Kaagman." Eenmaal in Oegst- raleeg, eind jaren zestig, gefotografeerd in de richting van de Oude Vest. De straat maakte toen en indruk. Een jonge man kijkt geïnteresseerd naar het 'aanbod' achter de etalage. Holvast Er zijn kwesties die als een eeu wig vraagteken boven de stad hangen. Is de Leidse bevolking echt zo dom? Wie kiest de liedjes van het carillon uit? Kan je het grachtenwater drinken? De ru briek Leidse Kwesties biedt een antwoord op vragen die elke Lei- denaar zich wel eens stelt. Afle vering 23: waarom heeft Leiden geen hoerenbuurt? Er zijn vast nog wel oudere Leidse heren die vol nostalgie terugdenken aan wat schimmi ge cafés aan de Steenstraat en de Beestenmarkt, die in de ja ren '60 'een kamertje boven' hadden. Goede herinneringen kunnen ze ook bewaren aan het 'hek achter Molen De Valk', waar pal achter de Joodse Be graafplaats prostituees ron dhingen. Ze moesten het dan wel in de buitenlucht doen. Wie die adresjes niet wist te vinden of staande seks in de buiten lucht te Spartaans vond, kon te recht in de Janvossensteeg, waar tot eind jaren zestig raam- prostitutie bestond. De hoerenkasten in de Janvos sensteeg waren een restant van de negentiende-eeuwse rosse buurt in De Camp (tussen de Van der Werfstraat en de Oude Vest), die vooral tussen 1875 en 1890 bloeide. Daama werd het langzaamaan minder, mede doordat Leiden in 1904 prosti tutie verbood. In de praktijk maakte de politie van dat ver bod niet veel werk en gaven B en W en de gemeenteraad de voorkeur aan reguleren en ge dogen. Schrijver Maarten 't Hart, die in 1962 in Leiden kwam studeren, noteerde in NRC Handelsblad begin dit jaar enkele herinne ringen aan de prostitutie in de Janvossensteeg. „Vanuit een smoezelig, in rood licht badend alkoofje probeerde een dame op leeftijd betoverend naar mij te glimlachen, zodat ik meteen zag dat er sprake was van enorm achterstallig tandheel kundig onderhoud", merkte hij op. Een bezoek kostte een tien tje, wat hem 'extreem prijzig' leek. Van dat bedrag kon hij een week de huur van zijn studen tenkamer betalen. De raamprostitutie verdween begin jaren zeventig door een actie van een ruime raadsmeer- derheid. De christelijke raads fracties (KVP, ARP, CHU) waren altijd al tegen prostitutie. Zij kregen steun van 'Nieuw Links' in PSP en PvdA, dat feminisme en socialisme in één adem noemde. In prostitutie zagen de nieuwlinksers een vorm van uitbuiting en onderdrukking van vrouwen, iets waaraan een eind moest komen. In 1975 leiden - Het echtpaar Jos en Dick van der Voort uit de Leidse Thorbeckestraat roept op tot verzet tegen het Geusje. Dat Leidse bakkers gepasseerd zijn bij de ontwikkeling en de berei ding van het nieuwe en nu al omstreden broodje van de 3 October-Vereeniging, is het duo volkomen in het verkeerde keelgat geschoten. 'Boycot dat kneusje' is de leus van het duo, dat geschokt is door de 'knulli ge manier' waarop bakker Raaphorst uit de Van 't Hoff- straat is afgescheept 'met wat corenwijn en een oorkonde in plaats van hem weer het bak ken van het deel van het Leidse wittebrood te gunnen'. Jos en Dick van der Voort vin den het vreemd dat het witte brood bij de jaarlijkse uitreiking moest worden vervangen. „Ha ring en wittebrood, dat kent ie dereen. Maar haring en Geusje, dat verzin je toch niet? En tot overmaat van ramp moet dat Geusje in Katwijk worden ge bakken. Zijn de lokale bakkers soms niet goed genoeg?", vra gen zij zich af. „Pik dit niet Lei denaars. Ga maandag direct vanuit de Waag met dat broodje naar Katwijk en voer het daar aan de meeuwen." door Ben Zwirs leiden - Kraakgroep Leiden heeft zondag twee panden aan het Stationsplein in Leiden ge kraakt. Zij wil er binnen enkele weken een internetcafé en een fietsenmakerij openen. Daar naast zal de nieuwe Leidse groep 'Food not Bombs' - een actiegroep tegen oorlog en ver spilling - vanuit het gebouw gratis maaltijden gaan uitdelen. De leegstaande panden waren de kraakgroep ad geruime tijd een doorn in het oog. „We zit ten hier in hartje Leiden. Dit zou een levendige ontmoe tingsplaats moeten zijn", zegt een woordvoerder van de kraakgroep David (23). Volgens de krakers is hun actie legaal. „De panden staan meer dan een jaar leeg. Dan mag je kra ken, zo zijn de regels. We heb ben het echter niet alleen ge daan voor de woonruimte. We willen iets toevoegen aan de buurt. Dat was een belangrijke reden om te kraken." De krakers verwachten dat ze geruime tijd aan het Stations plein kunnen blijven zitten. „Voor zover we hebben kunnen nagaan heeft de eigenaar in de nabije toekomst geen plannen om iets met de panden te doen." geest vloeien de tranen op nieuw. De gerbera met wel komsttekst, de nieuwe kamer en de nieuwe buren, het is sommigen gewoon te veel. On wennig kijken ze naar de bin nentuin van Van Wijckerslooth. „Mevrouw Houps, kijk eens wat een mooi uitzicht u heeft?" Ze knikt stilletjes. Mevrouw Kaag man heeft onmiddellijk heim wee. „Deze tuin is niet zo mooi als die in Leiden." Mevrouw De Waal kijkt verdrietig en een beetje beduusd om zich heen in de nieuwe eetkamer.Ach gos, niet huilen nou", zegt de maat schappelijk werkster van Van Wijckerslooth. Ze slaat een troostende arm om de vrouw. „Zal ik u bij die meneer zetten? Dat is tenminste een bekend gezicht voor u." In de loop van vandaag vertrekt de laatste groep bewoners naar Oegstgeest. nam de gemeenteraad een nieuwe Algemene Plaatselijke Verordening aan waarin raam prostitutie werd verboden. Uitbannen wilde het college van B en W betaalde seks niet. Dat kon eenvoudigweg niet vol gens burgemeester Vis. 'Nieuwe vormen van prostitutie', zoals telefoonseks, onttrokken zich aan overheidstoezicht. Om toch enige greep op de bedrijfstak te houden, besloot de gemeente als vanouds tot regulering, tot maximaal vijf clubs. Zo is het in Leiden nu nog. Er zijn Leidenaars die het jam mer vinden dat Leiden geen hoerenbuurt heeft. Zo'n buurt zou Leiden stadser en levendi ger maken. Eigenares Grace van Massagesalon One to One aan de Rooseveltstraat hoort daar niet bij. Eén bordeel, open en bloot in de stad, daar zou best klandizie op afkomen, meent zij. Het zou ook goed zijn voor het imago van de bedrijfstak. „We zijn nu zogenaamd legaal, maar we worden weggestopt op bedrijfsterreinen. Er is nog zo veel hypocrisie." Maar een complete hoerenbuurt, nee. „Daarvoor is Leiden toch te klein." Wilfred Simons Zelf een kwestie indienen? Mail naar rc- dactie.ld@hdc.nl of bel naar de redactie: 071-5356426. den haag/leiden - De 40-jarige Leidenaar die gisteren terecht stond bij de Haagse rechtbank voor de verkrachting van de beste vriendin van zijn echtge note, toonde zich bepaald geen berouwvolle zondaar. Volgens hem was juist hij degene die onvrijwillige seks had met de vriendin van zijn vrouw. Niette min hoorde de Leidenaar vijf tien maanden celstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk, eisen door het openbaar minis terie. De verdachte wilde best vertel len hoe het volgens hem echt zat. Hij zei dat hij ruim twee jaar geleden al eens naar bed was geweest met het beste 'maatje' van zijn vrouw. Deze vriendin zou regelmatig bij het echtpaar hebben gelogeerd. Toen zijn vrouw naar haar werk was, zou ze bij hem in bed zijn gekropen en hem hebben ver teld dat zijn echtgenote hem bedroog en misbruikte. Uit 'ja loezie en frustratie' zou hij toen al eens met haar hebben ge vreeën. Dat was toen, in 2002. Een jaar later - in april 2003 - verbleef de vriendin in de wo ning van verdachtes gezin om dat de vrouw problemen had met haar man. Volgens de ver dachte verleidde de vrouw hem toen opnieuw. „Ze heeft mij verkracht", riep hij gisteren zelfs. Het slachtoffer zelf ontkende dat ze vroeger seks met de man had gehad. Behalve in april vo rig dus. Volgens haar was hij toen juist degene die haar mee trok naar de slaapkamer, de kleding van haar lijf rukte en probeerde haar te verkrachten. Officier van justitie R. Steen hechtte geloof aan het verhaal van het slachtoffer. Hij vroeg de vrouw gisteren echter wel waar om ze de kosten van haar hu welijkstherapie op de verdachte probeerde te verhalen. „U stond toch al op de wachtlijst voor die huwelijks therapie voordat deze verkrachting plaatsvond?" Het OM vond dat de verdachte 1230 euro smartengeld aan het slachtoffer zou moeten betalen. De rechtbank doet uitspraak op 11 oktober. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar Ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Naam m V Postcode/ Plaats A Tblefoon (i.v.m bezorgcontrolei Geboortedatum e-mailadres: Bank/girorekerungnummer* Handtekening I Uitsluitend bij automatische incasso. J Stuur deze bon op in een ongefrankecrde envelop, naar Leidsch Dagblad. T.a.v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www leidschdagblad nl 1 (Deze aanbieding is geldig lot 31 december 2004). I Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoongegevens In hel colofon v I de krant treft u nadere informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13