REGIO Buurt vraagt om stille tocht voor Savanna Over hengels stappen met een turfschip achter je aan Blokkendoos Jaap rijdt treinliefhebbers door Nederland cords breken bij mtinggroep Impeesa ensen merken dat we met liefde koken' R3 =)na roestig inveilig maandag 27 september 2004 Een sauna met een plafond waar bovendien onhygiënische en onvei- ^fiaties konden worden stateerd. Dat was in de regio de belangrijkste Jdng tijdens de 'handha- stafette' die het afgelo- lekeinde in de provincie ehouden. Ook stuitten troleurs nog op een be- t tegen de regels in het irater rechtstreeks op het ilaktewater loosde. Daar- irerden in het buitenge- panden gecontroleerd ie permanente bewo- i veertien gevallen leken troleurs beet te hebben ememen zij verdere ac- lens de handhavingses- werden in totaal 723 dingen geconstateerd. In vallen werd proces-ver- gemaakt. door Marijn Roos leiden/regio - Zo'n vijftig treinlief hebbers verzamelden zich gisteren op station Leiden Centraal om een rond rit door Nederland te maken in Blok kendoos Jaap. Deze trein uit 1924 was de eerste elektrische trein die door ons land reed. Als de Blokkendoos om kwart voor tien Leiden Centraal binnenrijdt, verdringen de liefhebbers zich voor het antieke voertuig. Iedereen wil de crème- en groenkleurige wagon op de foto zetten. Volgens passagier Bob Rodenburg maakt de organisa tie daarom de route van dit soort rit ten nooit van tevoren bekend. ,,Dat is gevaarlijk als de trein langs sta tions raast. Voor je het weet ligt er een fanatieke fotograaf onder." Rodenburg en zijn vrouw Dolly raak ten vijfjaar geleden verslaafd aan treinen. De twee kwamen toevallig terecht op de treinbeurs Eurospoor in Utrecht, maar de liefde voor trei nen sloeg in als een bom. „Ik houd vooral van de techniek en Dolly meer van de romantiek. Zij maakt het landschap en de huizen rondom onze modelspoorbaan." Eigenlijk is het echtpaar een vreem de eend in de bijt. De twee zijn voor namelijk liefhebbers van stoomtrei nen, terwijl de andere passagiers zich op de modeltreinen storten. Ro denburg denkt dat het verschil tus sen de liefhebberijen vooral in de grootte zit. „Modeltreinliefhebbers houden voornamelijk van de schaal modellen, terwijl wij graag het echte materiaal bewonderen. Wij willen ervaren hoe zo'n stoomlocomotief over het spoor rijdt. Dat gevoel is ook leuk in een oude elektrische wa gon als deze." Inmiddels heeft Jaap de Schiphol- tunnel achter zich gelaten en snelt hij met 100 kilometer per uur naar Amersfoort. De trein staat normaal gestald in Haarlem bij de hobbyclub van de hoofdwerkplaats van de NS. De leden zijn in 1990 begonnen met de restauratie van het voertuig. De Blokkendoos was zo verwaarloosd, dat hij pas na acht jaar sleutelen weer in de originele staat was. „Er is wel enige geschiedvervalsing gepleegd", onthult Aad de Wit. „De stuurstand aan de achterkant, van waar de machinist de trein bestuurt, zat er oorspronkelijk niet in. Dat was een doorloopgedeelte naar een vol gende wagon. Maar omdat Jaap al leen nog solo rijdt, hebben we die stuurstand daar gebouwd. Aan de voorkant zit er uiteraard ook een." De Wit is lid van de hobbyclub in Haarlem en asbestdeskundige bij de NS. Hij heeft de Blokkendoos afge huurd om zijn modeltreinvrienden, die hij regelmatig ontmoet bij tech nisch speelgoedwinkel De Tombe uit Oegstgeest, eens in een echte wa gon te zetten. „De NS hebben er wel last van, want deze ritten zijn moei lijk in te plannen. Maar elk jaar wordt Jaap weer goedgekeurd, dus we mogen het spoor gebruiken. Daar is zijn collega Huub Meurs blij mee. „Hij trekt lekker op hè? Er zit ten vier motoren in en omdat hij geen wagons hoeft te trekken, zit hij zo op de honderd." Leo Plaat, die deze rit voor conducteur speelt, kreeg zelfs vlinders in zijn buik tij dens de eerste proefrit. „Je hebt zo lang aan die trein gewerkt. Als je dan zo die motoren hoort ronken, is dat leuk. Bovendien bezorg je de passa giers een gezellige dag" Op het station in Arnhem wacht een spotter het oude bakbeestje op. Blijkbaar is de route uitgelekt, want deze fotograaf is niet de eerste. „Ik heb er al een paar langs de rails zien staan", zegt de machinist. Prompt haalt Olaf Hendriksen de routebe schrijving uit zijn tas. „Die heb ik gisteren van De Tombe ontvangen per e-mail." Met zijn broer Constantijn rijdt Hen driksen mee. „Wij hebben de liefde voor modeltreinen met de paplepel ingegoten gekregen. Onze vader was een groot liefhebber. Ik verzamel vooral Nederlands materiaal. Het leuke was dat onze overgrootvader stoker was op een stoomlocomotief en onze opa wagenvoerder van de blauwe tram in Leiden." Inmiddels passeert Jaap een spotter op het station van Alphen aan den Rijn. Iedereen verlangt naar het eindpunt. Want hoe mooi Jaap ook is met zijn houten interieur en kope ren afwerking, de houten banken bezorgen je op den duur rugklach ten. Het bordje met de aanduiding derde klasse hangt er blijkbaar niet voor niets. Na nog twee fotografen van dienst te zijn geweest op de Kanaalbrug vlak bij station Lammenschans - voor spotters een bijzondere plek, omdat boven de brug geen bovenleiding is - rijdt Blokkendoos Jaap om vijf over drie Leiden Centraal weer binnen. Als alle passagiers op het perron staan, rijdt de eerste elektrische trein van Nederland leeg weg naar de standplaats in Haarlem. Alleen het personeel geniet nu nog van Jaap. dag in Voorschoten s Rietbroek oten - Records, daar ;ken vol bizarre voor van. De langste fiets op ielen ooit gemaakt is meter lang en de groot- ipoentaart ooit gebak- tgt 190 kilo. Scouting- mpeesa uit Voorschoten >n eigen recordboek met er gangbare records er- irdag hielden de scouts ig: ze daagden zich- de bezoekers uit de Im- ecords te breken. wat gewoner dan de eemde prestaties in het ss Book of Records. In nuten zoveel mogelijk ers afleggen op een ho er bijvoorbeeld, of zo lOgelijk op één been urlijk het blikken stape- een zo hoog mogelijke Een jonge padvinder ni< de bovenste sport van JOi er en rekt zich uit om l ztiblik neer te zetten. Hij rin voorzichtig genoeg: de ort met een oorverdo- vaai in, tot teleurstelling J3 jongen die ermee bezig iroepsvoorzitter Bram slaat het tafereel tevre- ,De jongens onder- Timen me ook wel het ofd", glimlacht hij. Im- eeft geen vaste datum ze de deur openzetten publiek. „Als we er zin e efen houden we eens een de ig", zegt de hopman, alg >ben ook wel eens een speurtochten gehou- daag zijn het spelletjes ma verbeteren records. Zo z anderen die komen kij- ^at( we zoal doen op de zoi" Een open dag heeft opjhopman betreft zeker F dé zijn de hele dag al ligt] en we hebben toch stuk of zeven aanmel- ?rs tinnen." Het zijn vooral scoutingleden die de records in hun eigen boek te lijf gaan. De 17-jarige Michiel Porte heeft er al drie verbeterd. Het aantal lagen waaruit een toren van blikken gebouwd wordt, stond al jaren op 44. Michiel is tot 46 geko men. „Hoger kwam ik niet, daar ben ik niet lang genoeg voor", zegt hij balend. „Maar ik heb wel 2 kilometer gefietst in 3 mi nuten en 102 seconden aan een spijkerbroek gehangen, ook een record." De vriendinnen Danieke (9) en Melissa (11) zijn voor de zoveel ste keer naar de open dag geko men. Ze vinden de scouting na melijk 'hartstikke leuk', maar ze weten nog steeds niet of ze wel lid willen worden. „Ik zit al op pianoles", zegt Danieke, terwijl ze werkt aan een enorme puz zel. „En dat kost al veel tijd, want je moet veel oefenen." „En we turnen ook allebei", voegt Melissa eraan toe. „Maar de spelletjes zijn hier wel erg leuk en je kunt ook leren broodbakken." Bij het clubgebouw aan de Mo- zartlaan showen enige ervaren padvinders intussen de insig nes op hun overhemden. „Deze betekent dat je een EHBO-di- ploma hebt", legt Erik Huijing (15) uit, terwijl hij zijn insignes een voor een aanwijst. „En deze bij mijn schouder geven aan welke kampen ik allemaal heb bezocht. Je kunt ze ook verdie nen door cursussen te voltooi en, te koken of te computeren bijvoorbeeld." Bijna iedereen heeft ook een katholiek kruisje op de mouw gespeld. Alleen Thije van Barneveld heeft een protestants insigne op zijn overhemd. „Er wordt op grote kampen wel gebeden voor het eten", zegt hij. „Maar geloof is niet superbelangrijk bij de scouting hoor. Iedereen moet erop kunnen en dat willen we ook." Gemeente neemt geen initiatief Het Impeesa-record 'blikken stapelen tot een zo hoog mogelijke toren' zaterdag tijdens de open dag van de scoutinggroep verbeterd werden. was één van de vele prestaties die Foto: Eric Taal door Nancy Ubert alphen aan den rijn - Een groepje bewoners van de Cas- torflat wil dat in Alphen aan den Rijn een stille tocht wordt ge houden ter nagedachtenis van de driejarige Savanna die vorige week maandagochtend de dood vond. Volgens woordvoerder Maribel Cisterna is die tocht ook bedoeld als uiting van protest. „Hulpverleningsinstanties heb ben gefaald", aldus Cisterna. „Zo denken wij erover. Ik weet zeker dat veel mensen zich kwaad maken over alles wat er met dit kind is gebeurd." Cisterna doelt op het nieuws dat deze krant zaterdag bracht. Savanna werd door een legertje hulpverleners in de gaten ge houden, maar geen van hen heeft doorgehad hoe slecht het met het driejarige meisje ging. Cisterna: „Natuurlijk speel je mooi weer als iemand bij je binnenkomt. Dan doe je alsof alles goed gaat. En Savanna deed dan haar mond natuurlijk niet open. Wij hoorden het vre selijke huilen en jammeren van dat kind. Maar er was niemand die haar redde." Burgemeester Schoof zegt dat hij de bewoners niets in de weg wil leggen als zij de stille tocht gaan voorbereiden. Op dit mo ment is de gemeente niet van plan om zo'n tocht te organise ren. Cisterna wil graag dat de protestgang vanuit het stadhuis wordt georganiseerd. „Iedereen is tekortgeschoten, we hebben wat goed te maken. Schoof: „De vraag is of de ani mo groot genoeg is. Ik begrijp dat de buren van Savanna vol gevoelens van onmacht zitten, maar geldt dat ook voor de rest van Alphen? Ik weet niet of de behoefte aan zo'n stille tocht leeft onder de bevolking." Cisterna denkt niet alleen aan Alphen, ze denkt groter. Ze ziet voor zich hoe mensen uit heel Nederland naar de stad in het Groene Hart komen om de stil le tocht mee te lopen. „Ik vind het niet zo raar dat ik de burge meester vraag dit te organise ren. Er is te weinig voor Savan na gedaan. Nu moeten we iets laten zien. Een daad stellen. Om te zorgen dat er in de toe komst voor kinderen als Savan na genoeg wordt gedaan. De buren willen de tocht lopen op de dag dat Savanna wordt begraven of gecremeerd. Bo vendien willen ze dat het kind een waardig afscheid krijgt. In de flat is deze week al eerder gesproken over een inzame lingsactie, zodat er genoeg geld is voor een 'mooie uitvaart Burgemeester Schoof heeft de buren uitgelegd dat de familie bepaalt waar Savanna wordt begraven of gecremeerd en hoe het afscheid verloopt. Sommige mensen hebben daar moeite mee. Jan-Willem van Kooten - lange tijd huisvriend van het gezin - zegr bijvoorbeeld: „We weten allemaal dat de moeder Savanna wilde dumpen in Hol ten. Zo'n vrouw mag dan bepa len wat er met Savanna ge beurt? Andere familieleden ken ik niet. Savanna werd van alles en iedereen afgeschermd. Op een paar kennissen en vrienden na kwam daar niemand in huis. Met de familie heeft de moeder van Savanna, voor zover ik weet, al lange tijd geleden ge broken." 'Aanpak kindermishandeling te bureaucratisch' vervolg van voorpagina Beleidsadviseur Jo Hermanns noemt de aanpak van kinder mishandeling in Nederland veel te bureaucratisch en ver kokerd. „Het is allemaal uit stekend geregeld, alle dossiers worden netjes en volledig overgedragen, maar de vraag is of het kind daarmee gehol pen is. Soms heb je meer baat bij snel ingrijpen. Daarvoor moet het roer dras tisch om, meent Hermanns. In Almere werkt hij aan een project waarbij het bureaucra tische systeem wordt omzeild. „Een kind dat vandaag gevaar loopt, wordt morgen gehol pen. Bij een melding van kin dermishandeling of misbruik, gaat er onmiddellijk iemand kijken en ligt er binnen een dag een plan voor intensieve hulp. De rapporten, de over dracht en de evaluatie komen na die tijd wel." Daar zitten uiteraard ook ha ken en ogen aan, maar toch helpt het, vindt Hermanns. „Een voorbeeld: onze gezins voogden hadden eerder 25 ge zinnen onder him hoede, nu nog vijf. Dat betekent dat de hulp aan deze gezinnen inten siever is en daardoor sneller kan worden afgerond. Het mooie is dat dat lukte en nog mooier is dat het goedkoper bleek dan het oude systeem." Wat Hermanns maar wil zeg gen: „De overheid moet beter kijken naar de alternatieven, want die zijn er. En die hoe ven niet eens meer te kosten. Ingrijpen moet. De hulp aan mishandelde kinderen kan al leen beter als de overheid de boel regisseert. Het onder werp is te belangrijk om te la ten waaien." )ie Hankel ils ji Eén dag met veel twee dagen bijna zon- id, hard werken, schade ruzie krijgen met de >p de kant. En uiteinde de finish komen met een paar minuten ver jet de achtervolging. De Qevering van de traditio- urfrace van Warmond Inkeveen en weer terug was de afgelopen dagen weer ouderwets spannend en zwaar. Schipper Paul Sosef uit Kwints- heul met zijn schip Tijdgeest mocht zich uiteindelijk win naar noemen. De strijd voor de overwinning ging binnen het deelnemers veld van zes schepen plus acht boten bij mededinging steeds tussen drie kanshebbers. Naast Tijdgeest waren dat de Ronde Vener en De Zwaan, beiden uit Vinkeveen. „Vrijdag was er in een zeven uur durende race een verschil van twintig minu ten tussen de drie grote kans hebbers voor de overwinning. Zaterdag was dat zelfs maar vijf minuten zegt de winnende schipper Sosef. Vinkeveen, het dorp waar de eerste nacht werd doorge bracht, stond de afgelopen da gen natuurlijk volledig in het teken van het overlijden zijn bekendste inwoner, André Ha- zes. Toch hebben de deelne mers aan de Turfrace daarvan weinig gemerkt. Sosef: „We za ten natuurlijk alleen maar in de jachthaven van Vinkeveen. Wel hebben we 's avonds bij het ge zamenlijke feest, als eerbetoon, veel van zijn liedjes gezongen." Het zijn zware dagen geweest voor schipper Sosef en zijn drie bemanningsleden. Door gebrek aan wind moest er zaterdag en zondag voornamelijk worden. „Jagen is het met een touw de boot voorttrekken langs de wal, puur op man kracht. Probleem daarbij was dat er gisteren ook nog een vis wedstrijd was op de zeilroute. Zodoende moesten we over al le hengels heenstappen, tot grote ontevredenheid van de sportvissers." Ook had de Tijdgeest nog een ander probleem. „Op zaterdag lagen we voorop. Omdat we voor de wind lagen gingen we eindelijk vrij snel. Omdat we zo hard gingen ging de brug niet snel genoeg open en zo'n mas sa rem je ook niet zo makkelijk af." Gelukkig haalden ze de mast nog op tijd naar beneden, maar ze vaarden wel met de voorstag tegen de brug. Schipper Sosef maakte het op dezelfde dag zelfs nog een tweede keer mee. „De eerste keer is onze voor stag behoorlijk beschadigd, de tweede keer liep de brug waar we tegenaan voeren schade op." Het hoort allemaal bij de tradi tionele race, vindt organisator Kees van den Aardweg. „De naam Turfrace verwijst naar de turfboten die hier vroeger altijd met turf voeren. Er werd turf gehaald in Vinkeveen en dat werd dan hier in Warmond af geleverd. Van hieruit werd het over land verder verspreid naar de grote steden, met name Lei den en Den Haag." Dat is nog altijd merkbaar, want de boten varen nog steeds met turf tijdens de race. De schippers halen in Vinkeveen één juten zak met de brandstof op. Terug in Warmond wordt de tijd pas stilgezet als de zak bij de finish aan land wordt ge bracht. nzorg in Leiderdorp lid van select gezelschap van Indonesische restaurants lordieke Dijke ard i ros.»p - De gerechten zijn 1 vo»k, de inrichting ge- aas k en de sfeer ontspan- n hereniging Selected In- dus 1 Restaurants (SIR), een ronielschap van Indonesi- onzaurants, is enthousiast taurant Buitenzorg in rp. Zo enthousiast, dat ps ^restaurant Buitenzorg u stiofficieel installeert als ctie is 54dster Rosemarie Jans- ndei familie De Lima, eige- rubrki Buitenzorg, voelen maQerd. „We zitten hier dec\e uit de route", zegt oon-ima in het pand op de 1 de Hoogmadeseweg 3r. De Bruijnestraat. 00 ni „Dat de SIR ons hier heeft ge vonden heeft te maken met de kwaliteit van ons eten." Rose marie Janssen is het daarmee eens. „Niet iedereen kan bij de SIR komen. Er zitten gerenom meerde restaurants bij. The Raffles in Den Haag staat op nummer 59 op de lijst van het blad Lekker en Spandershoeve in Hilversum heeft een ster." Buitenzorg is het dertiende res taurant dat toetreedt tot deze club. Ze zien het als een teken dat ze op de goede weg zijn, vijf jaar nadat de toko zijn deuren heeft geopend in het oude dorp in Leiderdorp. Aanvankelijk zag de buurt het niet zitten dat het leegstaande pand van een su permarkt veranderde in een restaurant. Ze waren bang voor kookluchtjes en parkeeroverlast en er was nogal wat protest. Voor Joop en Bertha de Lima was de plek juist een uitkomst. „We zaten in de Janvossensteeg in Leiden en deden regelmatig caterings voor grote bedrijven of ambassades, maar dat paste daar niet meer." In Leiderdorp was voldoende ruimte en kon het echtpaar tevens een restau rant beginnen. Strijd met de buurt is er nu niet meer, zegt Joop de Lima. „Een aantal mensen uit de buurt komt hier regelmatig eten of afhalen." Zelf vindt hij zijn zaak een aan winst voor het oude dorp. Het bestuur van de SIR kwam ruim een jaar geleden tafelen bij Buitenzorg om de toko te screenen, vertelt Rosemarie Janssen. Vervolgens werd het restaurant een jaar aspirant-lid. Buitenzorg trekt al klanten van Noordwijk tot Roelofarends- veen, maar Janssen verwacht dat het lidmaatschap nog meer mensen naar Leiderdorp lokt. „We komen in een boekje te staan dat ook bij de andere SIR- restaurants ligt. Mensen die dat lezen komen misschien hier heen, want zij weten dat het een waarborg is dat je kwaliteit levert. Mensen merken hier dat er met liefde wordt gekookt. Bertha de Lima, onze kok, ge bruikt altijd verse ingrediënten en veel verschillende kruiden. We krijgen vaak complimenten dat alle gerechten zo verschil lend smaken." Mike de Lima (zittend), Rosemarie Janssen en Bertha de Lima: eten." Foto: Hielco Kuipers ,Dat de SIR ons hier heeft gevonden heeft te maken met de kwaliteit van ons

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9