Geen schuld en boete voor de lutherane REGIO Tina-dag in Duinrell: op stap met een meisje van 3 'RCL E9 heeft het beter temande*,ai5 geaaan dun ïiccvctivccu ben mogen Hazes en Leloux maandag 27 SEPTEMBER 2OO4 NAVRAAG Supporters van Sportclub Heerenveen zijn te vinden tot ver buiten Friesland. Ook de jeugdafdeling van de fanclub, Junior Heero's, telt heel wat 'bui- 1 1 TT zij geluk heb- jeugdige Hee- renveen-fans even in de schijnwerpers staan bij een competitiewed strijd. Zaterdagavond ging de 8-jarige MARTSEN DE BOER uit Leider dorp met de spelers van Heerenveen het PSV-veld op. Wanneer hoorde je dat je naar de wedstrijd in Eindhoven mocht? „Woensdagmiddag werd er gebeld of ik naar PSV - Heerenveen wilde. Ik mocht er nog even over nadenken, of nee, dat mocht ge loof ik niet. Ik hoefde er ook niet lang over na te denken, want ik wilde dolgraag naar het stadion. En mijn vader mocht ook mee, al leen natuurlijk niet mee het veld op." Met ivie liep je allemaal, vlak voor de aftrap, het veld op? „Met tien andere kinderen van de Junior Heero's - negen jon- RHRP^ «tf gens en één meisje - en het elftal van Heerenveen. Wij moesten in -■£ -j, de rij gaan staan, van klein naar groot. Naast welke speler ik stond, weet ik niet precies. Wel zei hij tegen mij: 'Daar gaan we dan'." Hoe lang heb je op het veld ge staan? „Misschien nog niet eens één minuut. Wat ik me nog het best herinner, is al het geluid dat van de tribune kwam." Dat was het dan? „Op het veld was het voor mij af gelopen, maar ik mocht naar mijn vader op de tribune. Ook kreeg ik nog een vaantje van PSV, een mooie sleutelhanger, een fo to met handtekening van doel man Boy Waterman van Heerenveen. Jammer genoeg deed hij niet mee." Nog genoten van de wedstrijd? „In het begin wel, want toen voetbalde Heerenveen heel goed. Maar na de rode kaart van Rzasa ging het mis. Ik schrok bij elk doelpunt van PSV, want dan ging het hele stadion schudden door het gejuich. Dat hield pas op bij 4-0. Jammer voor Heerenveen. Dan heb ik het met RCL E9 nog beter gedaan, want wij verloren zaterdag maar met 3-0." tekst: Tim Brouwer de Koning publiciteitsfoto UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1954, Maandag 27 September Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 8406 l.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directie hdcuz@hdc.nl Hoofdredadie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redartie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 *5° 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - S196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel 072 - 5196800. ma t/m vr. 07 30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Leidse Evangelisch-Lutherse Kerk gerestaureerd Als een weggeduwd boek op de plank staat de Lutherse kerk tussen de andere huizen aan de Hooglandse Kerkgracht. De voormalige schuilkerk stond ooit verstopt achter een woon huis, maar mag nu weer ge zien worden. Gisteren vierde de kleine gemeente de voltooi de renovatie van het oudste protestantse kerkgebouw van Leiden. IER bövë'n In het gat in de gevelrij, waar nu nog de laatste bestelbusjes van restauratiebedrijven par keren, stond ooit een onop vallend woonhuis. De kerk ruimte erachter was via een smal poortje te bereiken. De diensten moesten in het ge niep, want de calvinisten had den niet alleen rooms-katho- lieken in schuilkerken ge dwongen, maar ook de luthe ranen. „Dissenters, werden we genoemd", zegt dominee Marianne van der Meij van de lutherse gemeente. „Gerefor meerden die het net even ver keerd begrepen hadden. En dat terwijl Luther zijn leer al had ontwikkeld toen Calvijn nog een kleine jongen was." De Lutheranen waren 'te Rooms', vonden de steile cal vinisten. Misschien wel om dat er schilderijen in de kerk hingen, iets waar andere pro testanten van gruwden. Tegen de bouwplannen voor het kerkgebouw bestond in 1618 daarom nogal wat verzet. Een overbuurman van de luthera nen, een vleeshouwer die Schrik heette, probeerde er nog een stokje te steken, maar werd in Den Haag afge scheept met de woorden: 'als of er nog niet genoeg moeite en onrust in het land ware'. De naaste buurman lag ook dwars. Hij klaagde dat de kerk de zon van zijn ramen weg nam en om de kerkgangers te treiteren, sloeg hij tijdens diensten onafgebroken op een grote trommel. De ge meente stelde de man in het gelijk en de lutheranen moes ten hem afkopen. De kerk kreeg nog vaker tik ken op de vingers. Een op schrift boven de deur zegt dat Hie coeli porta est en hic domus ecce dei, kortom dat dit de poort van de hemel is en het huis van God - een verge lijkbare tekst als op de Harte- brugkerk prijkt. Een brutaliteit en een 'stoutighheid', vond de burgemeester in 1642. Die gaf de lutheranen te verstaan dat ze het opschrift weer van de gevel moesten hakken. De Evangelisch-Lutherse Kerk was in Leiden een kerk van vluchtelingen, die vooral werd gevoed door de massa's Vla mingen die na Leidens Ontzet de stad instroomden. Op het hoogtepunt, in de zeventien de eeuw, had de kerk drie- tot vierduizend leden. Daar is nu weinig van over. Wereldwijd mogen de lutheranen dan één van de grootste protestantse kerken zijn, rond Leiden be staat nog maai' een handvol aanhangers. „Soms zitten er zestig mensen in de kerk", zegt Van der Meij. „Soms der tig" Dat geeft een huiskamer-ach- tig gevoel. De lutheranen houden regelmatig een barbe cue of eten een broodje na de dienst in de eigen binnentuin naast de kerk. Maar is het wel vol te houden dat de luthera nen, die sinds dit jaar met de andere protestanten ook deel uitmaken van PKN, nog steeds in hun eigen - niet be paald krap bemeten - gebouw zitten? „Dat zou logisch zijn, ja. Je moet langzaam toenade ring zoeken en elkaar leren kennen. Als je ergens wild vreemd bent en je hebt alleen al het gevoel dat je niet opge nomen bent, dan schrikt dat mensen af. Stop je iedereen in één kerk dan is het zo vol, dat jij met je tien of twintig men sen niet meer opvalt. De situ atie blijft dus nog even zo. Maar apart blijven zitten, dat kunnen we ons op den duur niet meer veroorloven. En dat allemaal omdat we in die eer ste eeuwen zo onverzoenlijk tegenover elkaar stonden, ru zie maakten over één enkel woordje in de bijbel. Toch zijn er nog steeds mensen die zich echt luthers voelen, om dat ze zeggen: daar vind ik openheid en vrijheid. Wat het is? Misschien zijn het de op vattingen van Luther zelf, die zei dat de genade het altijd wint. Zou je ons in een kerk zetten met bijvoorbeeld de - orthodox-hervormde - Mare- wijkgemeente, dan zouden we ons maar zondig voelen als daar over boete, zonde, schuld en narigheid wordt ge preekt. Een lutheraan voelt zich daar niet thuis." Van der Meij voelt zich thuis, juist vanwege de meer vrijzin nige opvattingen bij de luthe ranen. Homoseksuelen die kunnen trouwen, vrouwen in het ambt, het is allemaal geen probleem, of in elk geval be spreekbaar. „Weieven nou eenmaal in de moderne tijd. Hier is een open gesprek over deze zaken, met respect voor de mening van de ander." Silvan Schoonhoven Marianne van der Meij: „Apart blijven zitten, dat kunnen op den duur niet meer veroorloven." Foto: Mark Lamers 'Voor veel meiden het eerste uitje waar ze alleen met hun vriendinnen naar toe mogen' Tina is 37 jaar oud, maar blijft altijd 13. Vandaar dat het weekblad steeds weer nieuwe tienervriendinnen maakt. Al dertien jaar wordt dat gevierd met een dagje uit in Duinrell. „Vriendschap is ontzet tend belangrijk." Vergelijk de Tinadag het met de Huishoudbeurs, maar dan voor 13-jari- gen. Later zullen ze nog wel eens moeder worden en de Margriet gaan le zen in plaats van de Tina. Dan zullen ze, zoals veel van hun moeders nu, met hun vriendinnen naar de RAI in Amster dam reizen en huis waarts keren met plastic tassen vol monsters van fabrikanten die willen dat zij hun product gaan ko pen. In Wassenaar, waar ze er zelfs anderhalf uur voor in de rij staan, wor den ze alvast klaarge stoomd voor dat grote werk. Hebbedingetjes, handte keningen en pretparkver tier vormen de magneet waarmee weekblad Tina - voor meiden van 9 tot en met 15, oplage 100.000 - de band met de achterban warm houdt. Ze zijn met tienduizend, de beugelbekkies en de paardenstaarten. En ze zorgen voor opstoppin gen bij de deur van de plaza, bij de toegang naar attracties als de Splash of de Mad Mill, bij de stands waar kinderboe- sl Tienduizend meiden bezochten zaterdag de Tinadag in Duinrell. Vergelijk het met de Huishoudbeurs, maar dan voor 13-jarigen. Foto: GPD/Nico Schouten kenschrijvers als Carry Slee en Francine Oomen en de Arnhemse stripte kenaar Gerard Leever - van de razendpopulaire Tina-strip Suus Sas - signeren. En bij de tent waar idols als Marlies, Joël, Bas, Chipz en Kim- Lian optreden. Achter de tent smeken honderden meiden achter dranghek ken om handtekeningen, erin gillen ze oorverdo vend om door de arties ten de zaal ingesmeten cd's, die recht geven op een meet 'n greet-een bliksemontmoeting - met hun idool. De meiden zijn overigens nooit alleen, maar altijd in het gezelschap van vriendinnen. En ze heb ben de dag van hun le ven met elkaar. „Vriend schap is op deze leeftijd ontzettend belangrijk", weet Tina-hoofdredac- teur Ingrid Kluvers. Mar keting-manager Tjangja Galdeij: „De Tina-dag is voor veel meiden het eer ste uitje waar ze alleen met hun vriendinnen naar toe mogen." Annike (13), Lilian (13), Tazmin (14) en Eileen (13) uit Soest zijn er al voor de tweede keer. De vader van Eileen heeft hen afgezet, de moeder van Tazmin komt hen weer ophalen, yooral Tina's Plaza vinden ze top. Annike: „Omdat je daar dingetjes kunt ko pen en kunt krijgen." Ze openen hun roze plastic Tina-tassen en laten zien wat ze hebben ge e< een flacon shamp knuffel van OB mi| proefsetje tampoi ei als het eenmaal z< Het leuke van Tin vc lian: „Er gebeurer meisjesdingen in staan ook tips in djo leen voor meisjes Zoals welke maat moet kopen. Of h e. moet zoenen." Ta ;n „Een beha heb ik maar ik zoen nog Mijn zus van 15 z dat vanzelf wel ko De brugklas, de e ongesteldheid, d( ig verliefdheid: volg >b hoofdredacteur K zijn dat de univer nermeidenthema ve altijd in de Tina z|cii terugkeren. „Wat treft, is er niet zo veranderd ten op van een jaar of de leden. De huidige meid kan wél ma 1 met haar ouders 1 ze dingen praten. In de Ojee Liefde blijkt op liefdesge ook weinig veran Meest behandeld gen: wij, vriendin zijn verliefd op d< jongen uit de klas moeten we doen ben verliefd, hoe het hem? Advies Mona's van Tina schap is belangri komen nog wel n jongens. En: als ji liefd bent op een stop stiekem een in z'n tas of agenj^ Qe ui In] d !>I John Bruinsma AANGENAAM Sinds afgelopen donder dag lijkt Nederland hele maal in de ban van het overlijden van André Ha- zes. Actualiteitenpro gramma's hebben nog maar één onderwerp en zelfs het acht uur-jour naal besteedde er een groot deel van zijn tijd aan. Als je zo'n achter naam als Hazes dan in korte tijd weer eens wat vaker hoort, kun je je in eens gaan afvragen wat hij nou eigenlijk bete kent. Voor de verklaring van de naam Hazes, die ook in Leiden wel voorkomt, zijn er twee opties. Vol gens de eerste optie is het een afleiding van de oude jongensnaam Haso. Hazes komt dan overeen met achternamen als Haasen, Haesen, Hasen, Haazen, Hoezen en Ha zen. Ook de achternaam van schrijfster Hella Haasse komt van deze voornaam. Haso is een van de vele voornamen waarin een diernaam voorkomt. An dere voorbeelden van dergelijke jongensnamen zijn Arend, Beer, Falko 'valk' en Wolf, terwijl als meisjesnamen bijvoor beeld Duifje en Zwaantje voorkomen. Geen van deze namen staat overi gens in de toptien van populaire voornamen. Volgens de tweede optie is Hetzes een directe aflei ding van de diernaam haas. In dat geval is de naam vergelijkbaar met namen als Haas en De Haas, maar ook Haasen en de andere hiervoor genoemde varianten kunnen hierbij horen. Dergelijke achternamen kunnen zijn ontstaan als bijnaam, waarbij men aan de persoon in kwes tie dan een van de eigen schappen toeschreef van het dier waarnaar hij werd genoemd. De bijnaam (De) Haas kon bijvoorbeeld gege ven worden aan iemand die zo bang was als een haas, maar ook aan ie mand die zo snel was als een haas. Een andere mogelijkheid is dat men een naam als (De) Haas kreeg op het moment dat men in een huis woonde met een uithangbord of gevelsteen waarop een haas was afgebeeld. Omdat er in Leiden een behoorlijk aantal mensen te vinden is met de ach ternaam (De) Haas, zou je verwachten dat er hier ook namen met het, al dan niet in de loop van de tijd verbasterde, Fran se woord voor haas, na melijk lièvre, te vinden zouden moeten zijn. Hoewel we van elders wel namen als (De) Liè vre, Lelièvre, Deliever en De Liever kennen, komen deze namen in Leiden niet voor. Of we voor de verklaring van de achternaam Ha- zes nu uitgaan van de eerste of van de tweede optie, in beide gevallen speelt de diernaam haas een rol. Er zijn ook nog andere namen die een diernaam bevatten. Een aantal daarvan vinden we in Leiden, soms in Nederlandse vorm, soms in Franse vorm en soms in een mengvorm. Zo komen naast Hazes en De Haas de achternamen Conijn en Konijn voor, maar niet het Franse Lapin. We hebben de uit het Frans afkomstige naam Lepoeter, die ver klaard kan worden uit la poutre 'de merrie', maar er is geen overeenkom stige Nederlandse ach ternaam De Merrie of iets wat daarop lijkt. Zelfs de naam Merrienboer heeft niets met een vrouwtjes- paard te maken. Dit is namelijk een verbaste ring van de Noord-Fran se plaatsnaam Mariem- bourg. Naast De Wolf vinden we in Leiden de naam Le loux, uit het Oudfranse woord lou 'wolf. Behalve Den Otter komt ook de naam Louter voor, uit het Franse l'outre 'de otter'. De eveneens in Leiden aangetroffen naam Den Outer is mogelijk het re sultaat van een combina tie van het Nederlandse verbogen lidwoord den met het Franse woord outre 'otter'. Bij de achternaam Sieval, die een verbastering is van het Franse woord cheval 'paard' is geen Nederlandse variant als (Het) Paard gevonden. Elders komt wel de naam Van der Paard voor, die zijn ontstaan te danken kan hebben aan een uit hangbord of een gevel steen met de afbeelding van een paard. T( in Leiden wel eeij Sieval vergelijkba derlandse naam. j] Franse cheval be namelijk van 0011 'ridderpaard' en I derlandse woordlel een ridderpaard i paard, maai' ros. rp komt hier wel vojk Behalve de haas k zes lopen er in h^e knollenland dus 1B meer dieren ronifce rol spelen in onzai namen. tai Reacties en tips vre rubriek kunt u sfiol naar de redactie krant, Postbus 54id AB Leiden, ondeii f; ding van de rubm naam Aangenaae 1 mailen naar de c\e kan ook: schooniir. heim@inl.nl Dr Tanneke Schoon! HAZERSWOUDE - Een grote eer viel zaterdagavond de R.K. toneelver eniging Onder Ons in de Groenendijk te Hazerswoude te beurt, toen tijdens de honderdste jaarvergadering ten huize van voorzitter J. Wes- selingh geheel onverwachts de Commissaris der Koningin in Zuid-Hol land binnentrad om mede te delen dat het H.M. de Koningin had be haagd Onder Ons het praedicaat „Koninklijke" te verlenen. Mr. L. A. Kesper, die deze verheugende mededeling deed, was vergezeld van burgemeester Den Hollander. De ontvangst van Commissaris Kesper was zeer onofficieel, aangezien geen van de aanwezigen op de jaarver gadering iets van zijn komst en het doel daarvan wist. De bijzondere waarde van dit praedicaat wordt wel geïllustreerd door het feit, dat slechts een heel en kele toneelvereniging in den lande het recht heeft verworven zich Koninklijk te noemen. Onder Ons heeft door deze eer de kroon gekregen op het onlangs gevierde eeuwfeest, ook reeds een unieke gebeurte nis in ons land. ANNO 1979, donder dag 27 september LEIDEN-Speciaal voor Beestenspul, komend weekend in de Leidse Groenoord- hallen, kwam Imca Marina even naar Leiden. Ter promotie van het evenement poseerde zij graag met een witte lang- haarkat en een ver tegenwoordiger van een zeldzaam hon denras: de Chinese sharpei. Foto: archief Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 8