LEIDE i 'Debat over buslijnen in binnenstad' 'Waterschapsverkiezingen leven te weinig' Dak- en thuislozen vechten voor De Zaak 'Mooi gebaar, maar ik was liever blijven bakken' Leidse binnenstad gedeeltelijk afgesloten JB0UT -640 10 40 R1 Goedemorgen Wat een krant. Is hoogleraar vredesprijs ikt ,ebi - Mensenrechtenrappor- fceo van Boven is de win- ei m de Carnegie Wateier prijs 2004. Hij krijgt de tor zijn onvermoeibare I nningen voor de rechten mens, als diplomaat, schappelijk onderzoeker VN-rapporteur. Van Bo- ideerde rechten in Lei- bezette in het college- nJ 01-2002 de Cleveringa- ier, el van de Leidse univer- n j lij krijgt de prijs, een t ide en een geldbedrag p. 000 euro, op vrijdag 22 sn r uitgereikt. De gemeen- en kreeg de prijs in 1991 t actie 'Leiden, Stad van J elingen'. ida trei le laki de he - De politie Hollands Ibe n, de regionale Brand- [ollands Midden, de GGD Jeneeskundige Hulpver- lij Ongevallen en Ram- HOR) brengen de Veilig- ijzer 2004-2005 uit. Het r< erkje informeert over as- van veiligheid, bereik- d en taken van de ver- nde samenwerkende n. De uitgave wordt in ige van 280.000 exem- anaf maandag 27 sep- tot vrijdag 1 oktober huis verspreid onder yoners van de regio Hol- D lidden. riet ioi se stichting gheidswijzer in de bus s enkt Beslan dat juders met een optre- dt. - de leerlingen van Mu- trum Leiden-Noord en ische school in Leiden lit. De herdenking aan ech orstraat 15 duurt van bt 12.00 uur. het (advertentie) unt ons maar er niet bellen! Ischadespecialisten ;en astf itee Westzijde 326 1506 GK Zaandam om daa iulpbijletselschade.nl p tt dan toch nodig is: door Robbert Minkhorst leiden - „Kies voor natuur. Natuur in het waterschapsbestuur!" De lange sloep banjert als ware ze licht beschonken door de Leidse grachten. De motor prut telt. John Steegh, lid van het dagelijks bestuur van het Hoogheemraadschap van Rijnland en herkiesbaar, toetert pas santen toe met een megafoon. De één schrikt meer dan de ander van het stem advies. Hoogheemraad Steegh houdt het getoeter vol tot het einde van de tocht, die zo'n drie kwartier duurt. De verkiezingen voor de waterschappen in Nederland mogen weinig los maken, aan Steegh en zijn 'groene' medekandi daten zal het niet liggen, vinden zij. „We doen ons best", zegt de Leiderdorpse Anneke Louwe Kooijmans. Om aan dacht te vragen voor hun wensen in het waterbeheer hebben ze zaterdag in Lei den de grote sloep van Schuitje Vaart gehuurd, 's Middags varen ze vier keer een rondje door de stad. Hun gezamen lijke partijprogramma staat in twee fol ders. Organisaties als Duin Behoud, Na tuurmonumenten, Zuid-Hollands Land schap en de Fietsersbond ondersteunen hun kandidatuur. Voor de tocht die om twee uur vanaf de Stille Mare vertrekt bestaat genoeg be langstelling. Moeiteloos stroomt de boot vol. „Met toeristen lukt dat wel", ver klaart Steegh. „De verkiezingen leven nog te weinig. Maar we proberen er wat aan te doen." Louwe Kooijmans: „De belangstelling is bedroevend, om eerlijk te zijn. Mensen weten gewoon niet waar het om gaat." Of erger: wat er op het spel staat. „Ik chargeer en dan zeg ik: wilt u onder wa ter lopen? Dan zie je ze denken: dat mens is gek." De hoogheemraadschappen en water schappen zorgen in Nederland voor het water, onderhouden de dijken en rege len het polderpeil. Tot en met 6 oktober duren de verkiezingen. Alle inwoners van de Leidse regio, de Bollenstreek en de Rijnstreek hebben een dezer dagen hun stembiljet thuisbezorgd gekregen. Nu had Rijnland de laatste tijd weinig te klagen over aandacht. Kent u dat verhaal van de bestuursleden die op kosten van de gemeenschap naar Parijs gingen? Ze gingen uiteindelijk niet. Vervolgens ver valsten enkele kandidaten handtekenin gen, waardoor ze ten onrechte op de kieslijst terechtkwamen. Ook lekte nog een e-mail uit, waaruit bleek dat Rijn land wil kiezen voor een dure oplossing van het zuiveren van rioolwater. Steegh, even zuchtend: „Ging het maar over de inhoud, in plaats van over reisjes." De ruzie over het rioolwater die naar buiten kwam, kan de bestuurder wel billijken. „Dat is tenminste discussie - het gaat ook ergens over. Er moet ook openheid zijn. Dat er vervolgens een e-mail in de organisatie voor wordt gebruikt, is tot daaraan toe." Op de boot van de Rijnlandkandidaten past gelegenheidsschipper Bart Been zijn verhaal probleemloos aan, nu zijn passagiers niet allemaal belangstelling hebben voor het waterschap. De tocht is uitgezet om in de Oude Rijn, de Witte Singel en in het Rapenburg monsters te kunnen nemen, om zo inzicht te krijgen in helderheid, levendigheid en substan tie van het grachtenwater. Maar als je en passant langs toeristische trekpleisters komt als de Sterrewacht, de Hortus en de Vlietbrug (waar de watergeuzen de stad in kwamen), kun je ook best daar wat over vertellen. Het echtpaar Van Klink uit Oude Wete ring is met de kinderen van de buren een dagje in Leiden op stap. „Zij hebben interesse in het water", verklaart Bema van Klink hun aanwezigheid aan boord. „Bij ons thuis zitten ze ook vaak in de sloot te kruisnetten." Tegelijk pikken de Van Klinks zo wat mee over het waterbe heer. „Best leerzaam", zegt ze over de voorlichting die ze krijgt. Ze gaat ook ze ker stemmen. „Niet stemmen is een ver loren stem. En als je niet stemt, heb je ook geen recht van spreken, vind ik." - De Leidse stichting Re- Centre for Civic Initiati- n a denkt zaterdag 2 oktober eze school De Viersprong eiJ- elingsdrama van Beslan. ie" ïting houdt onder meer 1 amelactie van speel- wef laarnaast worden de jmen leerlingen, docen- Met twee flessen Corenwijn en een officiële oorkonde ging Heruer (links) zaterdagmiddag op visite bij de bakkers Raaphorst in de Van 't Hoffstraat. Foto: Eric Taal tbijtservies paaractie e mi wereld, mijn krant. idsch O Dagblad door Paul de Tombe leiden - De vredesmissie slaagde slechts gedeeltelijk. „Het is een mooi gebaar, maar ik was toch liever gewoon mee blijven bakken", zo verwoordde Frans Raaphorst zijn gemengde gevoelens na het bezoek van Rens Heruer. Met twee flessen Corenwijn en een offi ciële oorkonde ging de voorzitter van de commissie Haring en Wittebrood van de Leidse 3 October-Vereeniging zaterdag middag op visite bij de bakker in de Van 't Hoffstraat. Om aan de langst leveren de broodvervaardiger zijn spijt te betui gen over de 'gebrekkige communicatie' rond de ontwikkeling van het Geusje, het nieuwe broodje dat wordt uitgereikt tijdens de viering van Leidens Ontzet. Alle 9.500 exemplaren die daarvoor no dig zijn, worden dit jaar gemaakt door Katwijker Van Maanen. De voordien meewerkende Leidse leveranciers moes ten dat 'via via' vernemen. Ze namen het aanvankelijk niet zo hoog op, maar op weg naar de traditionele bakdatum be gon het de bakkers steeds meer te ste ken dat ze terzijde waren geschoven. Om escalatie te voorkomen besloot Heruer de spijtbetuiging, die hij voor wat later toch al in gedachten had, te vervroegen. „We hadden als Vereeniging beter moeten communiceren", sprak hij deemoedig in de Van 't Hoffstraat, waar hij door vader en zoon Raaphorst werd ontvangen. „Het was niet netjes van ons dat we de bakkers niet persoonlijk heb ben ingelicht. Dat kunnen we niet terug draaien, maar het spijt ons wel en die spijt willen we vooral hier tonen omdat jullie degenen zijn die het langst hebben geleverd. Altijd tot genoegen, laat dat duidelijk zijn, het brood was altijd lek ker. Aan de kwaliteit heeft het niet gele gen." „Waaraan dan wel?", vroegen vader en zoon Raaphorst, derde en vierde genera tie van een bakkersgeslacht dat al sinds 1951 wittebroden leverde aan de Com missie. ,,Aan allerlei andere zaken", ant woordde Heruer. ,,Aan capaciteit en aan het feit dat we één, uniform broodje wil den. Maar nogmaals, dat hadden we be ter moeten uitleggen." De Raaphorsten hoorden hem uiterst kritisch aan. „Komt er nooit meer wat terug, dan?", vroegen ze. „Denk ik niet", zei Heruer. „Dit broodje houden we voorlopig wel even. Daarom kom ik het hier ook uitleggen en heb ik uit erkente lijkheid die oorkonde en die flessen Co renwijn meegenomen.'' „Heel netjes en ik stel dit ook erg op prijs", aldus Frans Raaphorst senior. „Maar ik ga die traditie van het bakken toch missen. Het was altijd een kick om die 1400 broden die wij leverden op tijd klaar te krijgen. Zonder die order wordt Leidens Ontzet voor ons zoiets als een kerst zonder kerstboom." Maar dat zal niet blijvend zijn, voorspel de Raaphorst. „Want ik beschouw dit niet als een excuus, maar als een basis voor een nieuwe begin. De commissie komt echt wel een keertje terug op dit besluit." Rens Heruer biedt bakker Raaphorst excuus aan namens 3 October-Vereeniging door Hans Groenendijk leiden - In 2000 maakte de komst van een dagopvang voor dak- en thuislozen aan de Ir. Driessenstraat nog veel emoties los bij buurtbewo ners. Er werd gevreesd voor proble men met de veelal verslaafde bezoe kers van 'De Zaak'. De gemeente stel de daarom een maximale verblijfs duur van vijfjaar vast voor de instel ling. Nu, vier jaar later, doet de zaak zelfs mee aan de Kunstroute en wor den er kunstwerken geëxposeerd die door haar klanten zijn gemaakt. De Zaak biedt iedere dag van negen uur 's ochtends tot vier uur in de middag opvang voor gemiddeld 25 dak- en thuislozen uit de regio Lei den. Projectcoördinator Peter 't Hoen weet als geen ander dat de aanwezigen vaak geen lieverdjes zijn: „De mensen die hier komen, zijn gehard door het leven. Velen hebben een drugsverleden en nor men en waarden zijn bij sommigen vervaagd. Door deze mensen een dagbesteding te bieden, helpen we ze enorm. Sommige jongens en meiden bloeien helemaal op door hun aanwezigheid hier." Don Verwoerdt is het daar helemaal mee eens. De voormalig dakloze Leidenaar ziet De Zaak als zijn vangnet. „Ik heb geen familie meer en maak moeilijk vrienden, omdat ik last heb van bindingsangst. Toen het leven voor mij tegenzat, had ik niemand om op terug te vallen." Hij is blij dat hij tegenwoordig dagelijks de zorgen van zich af kan zetten. „Als ik bang ben, of in de proble men zit, is er bij De Zaak altijd ie mand om me op te vangen. Boven dien voel ik me hier nuttig en geres pecteerd, omdat je je ook echt op iets kunt richten." Met dat 'iets' doelt Verwoerdt op de vele activiteiten die in het pand kunnen worden uitgeoefend. „We kunnen meubels maken, musice ren, computeren, schilderen en beeldhouwen. Gewoon nuttig en creatief bezig zijn, dat wil toch ie dereen?" Daarnaast krijgen de aan wezigen tussen de middag een ge zonde en voedzame lunch aange boden. „En die smaakt altijd prima! haast Verwoerdt zich te zeggen. Problemen met omwonenden zijn er in vier jaar nauwelijks geweest. „Wij houden de daklozen namelijk juist van de straat", zegt 't Hoen. „En omdat ze dit initiatief zo waar deren, beseffen die jongens ook wel dat ze zich netjes moeten gedragen. Bij wangedrag zijn we streng en la ten we de dakloze in kwestie niet meer binnen. Dat is gelukkig nog maar één keer voorgekomen." Linda Blok beaamt dat de buurt weinig overlast ondervindt van de sociale instelling. De 43-jarige be woonster van de Middelstegracht merkt eigenlijk nooit wat. „Daar waren we in het begin wel bang voor, maar de eerlijkheid gebiedt me te zeggen dat De Zaak gewoon goed werk verricht. Van mij mogen ze blijven." En dat is juist wat projectcoördina tor 't Hoen graag wil horen. „We zijn altijd heel open naar de bewo ners toe en hebben een goede ver standhouding met de buurtbewo ners en met de gemeente. Hopelijk kunnen alle partijen eruit komen om een langer verblijf veilig te stel len. We hebben het pand met z'n allen opgeknapt, de daklozen zitten hier goed en de omgeving heeft geen last van ons. Mie daklozen en medewerkers zouden gewoon dol gelukkig zijn als we hier in De Zaak kunnen blijven!" taerdt in De Zaak. „Gewoon nuttig en creatief bezig zijn, dat wil toch iedereen?" rk Lamers maandag 27 september 2004 leiden - Delen van Leiden zijn vanaf morgen geheel of gedeel telijk afgesloten en het open baar vervoer rijdt aangepaste routes. De gemeente neemt de ze maatregelen om de festivitei ten rond 3 oktober in goede ba nen te leiden. Vanaf dinsdag 5 oktober om 18.00 uur is alles weer normaal. De Wassenaarseweg is vanaf morgen afgesloten en de gebie den rond de Molenwerf, Lam mermarkt, Beestenmarkt, Nieu we Beestenmarkt en Steenstraat vanaf woensdag. De Garen- markt is vanaf donderdag 30 september niet meer bereik baar. Op vrijdag 1 oktober wor den de Rijnsburgersingel en het Stationsplein afgesloten. De Stationsweg, Blauwpoortsbrug, Turfmarkt, Oude Singel, Lange Mare, Nieuwe Mare, 2e Binnen vestgracht, Rijnsburgerbrug, Steenstraat en de Prinsessekade zijn vanaf zaterdag 2 oktober tussen 8.00 en 24.00 uur niet meer te bereiken. In verband met de Taptoe zijn eveneens op 2 oktober de Kaasmarkt, Peli kaanstraat, Haarlemmerstraat, Prinsessekade, Bostelbrug, Kort Rapenburg, Breestraat, Hoge- woerdsbrug, Steenschuur, Van der Werffpark, Doezastraat, Jan van Houtkade en de Geregracht tussen 17.00 en 22.00 uur afge sloten voor alle verkeer. Op maandag 4 oktober is de Bree straat tussen 9.00 en 17.00 uur afgesloten en tussen 10.30 en 12.30 uur is in verband met de wielerwedstrijd het Rapenburg niet bereikbaar. Tussen 11.00 en 17.00 uur is de gehele route van de grote optocht niet be reikbaar. Rover vreest gevolgen Rijn Gouwe Lijn door Robbert Minkhorst leiden - Het verdwijnen van bus sen uit de Leidse binnenstad moet inzet zijn van een publiek debat. Reizigersorganisatie Ro ver eist dat de gemeente alsnog een workshop houdt over de ge volgen voor het busverkeer als de Rijn Gouwe Lijn komt. De ge meente wil het verzoek niet ho- Deze week zijn de laatste bij eenkomsten over 'de inpassing van de sneltram'. De discussies gaan vooral over de infrastruc tuur. Rover vindt dat de stad ook wat te zeggen moet hebben over het inpassen van de Rijn Gouwe Lijn in het bestaande openbaar vervoernetwerk. De organisatie is het niet eens met het voornemen van Leiden om alle bussen uit de Breestraat te weren. Voor vele inwoners uit Leiden en omstreken verslech tert zo de verbinding met het centrum, stelt Rover, ongeacht de route van de Rijn Gouwe Lijn, die door de Breestraat loopt. Het gemeentebestuur heeft bij de keuze voor het tracé toege zegd dat in kaart wordt ge bracht wat de gevolgen zijn voor het complete lijnennet van bussen in de regio. Het tracé door Leiden, dat loopt vanaf station Lammenschans via de Korevaarstraat, de Breestraat, de Steenstraat, het station, het LUMC en de Leeuwenhoek naar het transferium bij de A44, heeft de gemeenteraad op 29 oktober 2002 vastgesteld. Op diezelfde avond kwam het stadsbestuur met beloftes over de veiligheid van de lightrail- verbinding en over de reisduur van buspassagiers. Rover Leiden heeft sindsdien weinig meer vernomen van de gemeente, zegt woordvoerder Randy Koo. „De discussie over het buslijnennet is iedere keer uitgesteld en moet nog steeds gevoerd worden. Door nu al de bussen uit de Breestraat te ha len neemt de gemeente een voorschot op die discussie. Op deze manier is straks de bin nenstad beter bereikbaar voor Waddinxveen dan voor mensen die dichterbij wonen. Er is be loofd dat de reisduur voor men sen die naar het centrum moe ten, niet langer wordt." De rei zigersorganisatie vreest verder dat door buslijnen te schrappen of te verleggen en door op rou tes minder frequent te gaan rij den, 'goede lijnen om zeep worden geholpen'. In de plan nen van de provincie Zuid-Hol land en de gemeente wordt de Rijn Gouwe Lijn de hoofdas van het openbaar vervoer. Parallel lopende buslijnen verdwijnen vermoedelijk. Reizigers zullen waarschijnlijk vaker een over stap moeten maken, bijvoor beeld op station Lammen schans. Onderzoek heeft aange toond dat overstappen reizigers kost. Ongeacht zulke voorspel lingen, Rover heeft geen benul van wat de gevolgen zijn voor de routes van de bussen. ,,Alle belanghebbenden moeten hun zegje kunnen doen. Ik heb al leen de indruk dat de gemeente het afhoudt." Dat klopt, blijkt bij navraag. Op het beklag van Rover antwoordt de gemeente dat de tijd niet rijp is voor een discussie over het buslijnennet. De provincie en de gemeente zullen eerst zelf een besluit nemen over hoe de exploitatie daarvan het beste geregeld kan worden, aldus een woordvoerder van de gemeen te. „Tot die tijd wachten we af. Dan weten we wat het concreet betekent voor Leiden." Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! /ja lk neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Naam M V Adres Postcode PlaatsJÊ^~ Ttelefoon:uvm bezorgcontrole) Geboortedatum e-mail adres Bank-/girorekeningnummer* Handtekening: Uitsluitend bij automsUsche incasso. bvpi Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad. T.a.v. Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook 0800-1711 (gratis) of surf naar www leidschdagblad nl (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 20O4) 't persoongegevens In het colofon van Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7