Strafwet Turkije opent deur naar Europa BUITENLAND Chileense rechter wil ex-dictator Pinochet onderzocht 'Jeanne' raast over moegestreden Florida Autobom doodt leider Hamas in Damascus Verbod op overspel definitief geschrapt Premier rept van historische stap Die pet past ons allemaal Zwitsers stemmen tegen eenvoudiger naturalisatie CDU blijft grootste in Duitse deelstaat Veel doden bij Amerikaanse acties tegen rebellen Irak _ms Blok in Z ng grootste - Het extreem-rechtse iBlok zou als grootste 51! he partij uit de bus ko- s er nu verkiezingen r izijn. Dat blijkt uit een die vandaag wordt ge- eerd. In de peiling komt ams Blok uit op 24,3 tvan de stemmen. Bij de ile verkiezingen van juni w ie het Blok al 24,1 pro- n de stemmen, maar de k i-democraten waren h Premier Guy Verhofstadt Ca i populairste Vlaamse liër uit op emeesterpost Co i pa Een wegens oorlogs- Eit en veroordeelde Bosni- rviër doet een gooi naar gemeesterschap van de lar hij etnische zuiverin- '6 uitvoeren. Simo Zaric ich verkiesbaar voor de n sronde op 2 oktober in Het Joegoslavië-Tribu- len Haag liet hem in ja- jaar vervroegd vrij, na weederde van zijn straf jaar had uitgezeten. ie slaags met s Kadaffi Agenten in Parijs zijn in ge t van vrijdag op zater- gs geraakt met lijfwach- een zoon van de Libi- der Kadaffi, Hannibal pl Een agent raakte ge- ist twee van de lijfwach- le*' gearresteerd. Hannibal uu ;evolg reden met grote I over de Champs-Ely- lg( negeerden een reeks ro- ,3 ichten. maandag 2~J september 2004 De Nl te door onze correspondente Fidan Ekiz Istanbul - Het Turkse parlement heeft gisteren in een speciale zitting op de valreep ingestemd met belang rijke hervormingen van het Turkse strafrecht. Dat moest worden aange past onder druk van de Europese Unie. In de vernieuwde strafwet wordt niet gerept over het strafbaar stellen van overspel, een voorstel waarmee de Turkse regeringspartij AKP deze maand ineens op de prop pen kwam. Door het verbod op overspel defini tief te schrappen, meent Turkije de laatste obstakels te hebben wegge nomen voor het beginnen van on derhandelingen over toetreding tot de Europese Unie. Volgende week komt de Europese Commissie met een rapport over de vorderingen die Turkije heeft ge maakt. Het omstreden voorstel deed de spanning tussen Brussel en Anka ra hoog oplopen. „Turkije heeft een historische stap gezet", zei premier Tayyip Erdogan gisteren aan het slot van de speciale zitting van het parlement, waarin zijn AK-partij de absolute meerder heid heeft. De bijeenkomst verliep niet zo gemoedelijk als zij eindigde. Er vielen harde woorden tussen de leden van de oppositionele Republi keinse Volkspartij (CHP) en de AKP. Voor de zitting sprak Erdogan eerst het Turkse volk toe. Hij zei dat de laatste obstakels voor een lidmaat schap van de Europese Unie zo goed als weg waren. Turkije heeft laten zien dat het zich voor de volle hon derd procent inspant om bij de Eu ropese club te horen. Erdogan zei er in te geloven dat Europa het Turkse volk, „dat ervan droomt om bij Eu ropa te horen", niet zal krenken. Be langrijk is dat de hervormingen die de AK-partij het afgelopen jaar heeft doorgevoerd ook in de praktijk wor den gebracht, benadrukte de pre mier. „Een democratischer Turkije, een vrijer Turkije, dat is wat we wil len. Ik geloof dat dit avontuur heel goed zal aflopen." De CHP leverde kritiek op AKP-par- lementariërs die oppositieleider De- niz Baykal beschuldigden van het opblazen van de 'overspelkwestie'. „De premier heeft voor deze crisis gezorgd, dus de AK-partij moet die ook oplossen", zei CHP'er Mustafa özyürek. Kritiek was er ook op de houding van Erdogan tijdens zijn bliksembezoek aan Brussel vorige week, waar hij er in slaagde om de lucht te klaren. Er dogan haalde bakzeil en beloofde Europees commissaris Günter Ver heugen dat onder zijn bewind geen voorstellen zullen komen die over spel strafbaar stellen. „Een week geleden riep de premier nog: 'Dit is Turkije, hier maken de Turken de dienst uit' herinnerde CHP'er Kemal Anadol de AKP'ers. Anadol ergerde zich aan het feit dat de AKP eerder geen gehoor gaf aan een oproep van de CHP om een spoedberaad van het parlement in te lassen. De oppositie wilde alle open staande kwesties regelen voordat de Europese Commissie op 6 oktober met haar rapport komt. De oproep van de CHP werd toen in de kiem gesmoord door de AK-partij. Bovendien vond Erdogan het niet de taak van de oppositie om zo'n op roep te doen. In Brussel kwam de premier terug op zijn woorden en beloofde aan Verheugen dat het par lement nog dit weekeinde in een ex tra zitting bijeen zou komen. „Euro pa hoeft maar met de vingers te knippen en de AKP staat meteen pa raat", kritiseerde Baykal. In het vernieuwde Wetboek van Strafrecht heeft de regering zwaarde re straffen opgenomen tegen marte lingen. Ook kunnen door de nieuwe regelgeving milieudelicten bestraft worden. Het gros van de nieuwe be palingen zal op 1 april 2005 van kracht worden. Het bestraffen van milieuvervuiling zal echter pas vanaf 1 april 2007 mogelijk zijn. Hof verbiedt ■betoging ge •ch Het Duitse constitu- rlapof in Karlsruhe heeft het verbod bekrach- een demonstratie van naaldemocratische Duitsland (NDP). De- imrechtse partij hekelt gratie naar Duitsland, was van plan zaterdag wijk in Berlijn, Wed- rekken waar veel bui- ;rs of Duitsers van bui- e komaf wonen. Je rijen urdoelwit' les - De lange rijen den die op de luchtha- "e Californische stad ïles ontstaan door de controles, vormen eidelijk doelwit voor ;n', aldus een rapport iligingsexperts. Daar- er zo snel mogelijk ge- td worden in meer per- de reizigers sneller te irstromen naar het be- ;ebied bij de gates. landing na ^melding S Een toestel van de O^uchtvaartmaatschappij Airways dat op weg [New York heeft giste- iussenlanding gemaakt in, omdat er zich aan in bom zou bevinden. tvliegtuigen van de RAF ftéden het vliegtuig naar aaven Stansted waar J aan de grond is gezet. EVn arresteren rverdachten ;De Britse politie heeft i vier personen gear- Üie verdacht worden Iristische activiteiten. e was op zoek naar l voor een radioactieve Igens de krant News of ji handelden de leden ht van een Saudiër die litische zaak" aan- B man zou bereid zijn 'uim 440.000 euro neer |uor een kilo radioac- riaal. Vsjenen op kis in training' iln Noord-Cyprus wor- opgeleid of ge- 3geb Cypriotische minis- n vjstitie, Doros Then- left deze beschuldigin- ten iri de Iriant Phi- js gedaan. Na de Turk- l van het eiland in ft het noorden van Cy- afgescheiden. Noord- escliordt internationaal ?t erkend. 'n brengen sterug 4}ieven hebben waar- iziekinstrumenten thtmatige eigenaar in truggegeven. De mu- I Banda vond vrijdag >rtuin de in augustus ïstrumenten terug, [m een 250 jaar oude rcassi, geschatte I.000 euro. Voorts r jet voortuintje een Ci: cello op en een viool Hit Mittenwald. xining - Chinese politieagenten beoefenen vechtsporten tijdens een oefening in Xining, in de west-Chinese provincie Oinghai. De provincie, die grenst aan Xinjiang en Tibet, or ganiseerde het afgelopen jaar al eerder politietrainingen. Foto: EPA/Shan Haijing door onze correspondent Frans Lindenkamp Santiago - De Chileense rechter Juan Guzman heeft nieuwe medische onder zoeken gelast naar de vermeende de mentie van oud-dictator Augusto Pino chet. Guzman voelde de 88-jarige Pino chet zaterdag bijna een uur aan de tand over zijn rol in het zogeheten Plan Con dor, het samenwerkingsverband in de jaren zeventig tussen Chili en vijf andere dictaturen in Zuid-Amerika. De onder vraging vond plaats in het huis van de oud-dictator in de luxe villawijk La De- hesa van de hoofdstad Santiago. Guzman onderzoekt de betrokkenheid van de ex-generaal bij de moord op ne gentien tegenstanders van zijn regime (1973-1990). De slachtoffers - allen ge vluchte linkse dissidenten - werden ge arresteerd door de inlichtingendiensten van de buurlanden en aan Chili uitgele verd. De moorden deed Pinochet zater dag af als details. Tegenover Guzman zei dat hij zich als president niet bezighield met 'kleine zaken'. Van de liquidaties door de inmiddels ontbonden geheime politie DINA, heeft hij naar zijn zeggen nooit weet gehad. Maar volgens oud-DINA-chef generaal Manuel Contreras, veroordeeld tot ze ven jaar cel wegens mensenrechten schendingen, wist Pinochet wel degelijk van de hoed en de rand. Contreras stelt dat zijn baas het brein was achter Plan Condor en dat hij niet zelden persoon lijk opdracht gaf wie uit de weg geruimd diende te worden. Het verhoor van Pinochet was het twee de dat Guzman hem afnam. In 2001 on dervroeg hij de oud-dictator ook al over Karavaan des Doods, een militaire straf expeditie die Pinochet kort na zijn staatsgreep van 1973 organiseerde om linkse politieke activisten te elimineren. Guzman moest zijn onderzoek echter staken nadat artsen bij Pinochet een lichte vorm van dementie ontdekten. De Chileense wet ontslaat verdachten van rechtsvervolging wanneer hun geheugen hapert. Eind augustus kreeg Guzman weer 'vat' op Pinochet, nadat de Chileense Hoge Raad bepaalde dat deze zich niet langer kon beroepen op zijn 'haperende ver standelijke vermogens'. Dit gebeurde op grond van een interview verleden jaar, waarin Pinochet aantoonde nog steeds bijzonder helder van geest te zijn. De advocaten van Pinochet houden echter vol dat hun cliënt wel degelijk lijdt aan een lichte vorm van seniliteit. Guzman wil dit nu opnieuw uitgezocht zien, voordat hij zijn onderzoek voort zet. Hij verlangt psychiatrisch onder zoek. Maar de pleitbezorgers van Pino chet gaan alleen akkoord met een neu rologisch onderzoek. Verwacht wordt dat de discussie hierover opnieuw door een rechtbank beslecht zal moeten wor den. miami/gpd - De orkaan Jeanne heeft zaterdagnacht zwaar huis gehouden in de Amerikaanse staat Florida, die de afgelopen weken al door drie eerdere Orka nen was getroffen. Jeanne leek hetzelfde pad te volgen als Fran ces enkele weken geleden. Da ken vlogen van huizen, een zie kenhuis werd zwaar beschadigd en twee miljoen mensen kwa men zonder stroom te zitten. De vierde orkaan in zes weken - een record - zwakte in de loop van gisteren wat af. Eén persoon, een vrachtwagenchauffeur, is om het leven gekomen. De schade was groot in dorpen en steden. Bomen zijn ontwor teld en in sommige steden stond het water een meter hoog in de straten. 'Jeanne' haalde op haar hoogtepunt snelheden van bijna tweehonderd kilometer per uur. De elektriciteitsmaatschappijen vrezen dat het nog weken kan duren voordat de stroomvoor ziening weer overal is hersteld. Sommige bewoners hadden net weer stroom, nadat die als ge volg van de vorige orkaan 'Fran ces' was uitgevallen. Honderdduizenden mensen werden het afgelopen weekein de geëvacueerd, maar de reactie op de oproepen om te vertrek ken was door wat 'orkaanmoe heid' wordt genoemd hier en daar lauw. De pretparken in Or lando, zoals Disney World, hiel den dit weekeinde opnieuw de poorten dicht. Nadat de orkaan op de Bahamas al veel schade had aangericht, kwam zij zater- Brandweerlieden van Port St. Lucie County in de Amerikaanse staat Florida zoeken in een trailerpark naar bewoners kort nadat de orkaan Jeanne daar gisteren voorbijgetrokken was. Foto: Reuters/Joe Skipper dagavond laat aan land ter hoogte van Stuart, zo'n hon derdvijftig kilometer ten noor den van Miami. 'Jeanne' trok dwars door Florida heen en ver liet de staat aan de westkust bij Tampa. Florida is sinds begin augustus getroffen door vier orkanen, Charly (13 augustus), Frances (5 september), Ivan (16 septem ber) en nu Jeanne. In totaal zijn door deze stormen in de VS 108 mensen omgekomen en is voor meer dan 15 miljard euro aan schade aangericht. Overigens waren de gevolgen in het Ca- raïbisch gebied veel erger. Jeanne hield eerder vooral huis op Puerto Rico en in de Domi nicaanse Republiek en Haïti. In dat laatste land zijn meer dan tweeduizend mensen omgeko men. zürich/anp - De kiezers in Zwitserland hebben gisteren in een referendum een omstreden voorstel afgewezen waarmee het voor kinderen en kleinkin deren van immigranten gemak kelijker had moeten worden de Zwitserse nationaliteit te krij gen. Dat bleek uit de officiële uitslag. Vooral uit rechtse hoek was er veel verzet tegen het regerings voorstel. In een felle campagne werd onder meer gewaar schuwd voor een dreigende overheersing door moslims. „Dit project is gevaarlijk voor Zwitserland", stelde een parle mentariër van de grootste Zwitserse partij, de rechtse co alitiepartner Zwitserse Volks partij. Als reactie deden de vijf andere grote partijen een gemeen schappelijke oproep om geen haat aan te wakkeren. Eenvijf de van de bevolking in de al penrepubliek is niet-Zwitsers. Voorafgaand aan het referen dum was een nek-aan-nekrace voorspeld. In een meerderheid van de kantons wist het rege ringsvoorstel echter geen meerderheid te krijgen. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Een verbannen leider van de Palestijnse verzetsbewe ging Hamas is gisteren in de Sy rische hoofdstad Damascus ge dood toen een bom in zijn jeep ontplofte. De aanslag op Izadin a-Sheich Khalil is waarschijnlijk het werk van Israël. Na een dubbele Palestijnse terreuractie in Be'ersheba, waarbij vorige maand zestien mensen omkwa men, waarschuwde Israël al dat het Hamas-leiderschap in het buitenland niet immuun is voor vergeldingsacties. Hamas-leiders in de Gazastrook kondigden wraak aan voor de liquidatie van Khalil, die ze om schreven als 'een laffe zionisti sche daad'. Bij aanslagen in het buitenland weigert Israël door gaans zijn bemoeienis te beves tigen. „Sommige mensen lei den een gevaarlijk leven", was alles wat een regeringsfunctio naris gisteren kwijt wilde. Maar het Amerikaanse persbureau AP meldde van een anonieme Israëlische defensiebron te hebben vernomen dat de actie inderdaad het werk was van Is raël. Begin jaren negentig behoorde Izadin a-Sheich Khalil tot een groep Palestijnse activisten die door Israël over de grens met Libanon werden gezet. Hij bleef in ballingschap actief voor Ha rnas en gaf onder meer instruc tie aan de beruchte bommen maker Yichiyeh Ayash. Die kwam in 1996 om bij de ont ploffing van een bom die was verstopt in een mobiele tele foon. Die liquidatie, waar schijnlijk het werk van de Israë lische veiligheidsdienst, zorgde voor een reeks wraakacties door de Harnas tegen Israëli sche burgers. Volgens Israël or ganiseerde Khalil vanuit het buitenland de operaties van de gewapende vleugel van Harnas. Een buurman in de A-Zahra wijk van Damascus vertelde dat de Hamas-leider hem gister morgen goedenmorgen wenste, zoals hij doorgaans deed, en in zijn jeep stapte. Op dat mo ment rinkelde zijn mobiele tele foon. Toen Khalil zich bekend maakte ontplofte de bom. De politie moest een groot deel van de omgeving afzoeken naar stoffelijke resten. Familieleden van Khalil in Gaza zeiden dat ze sinds de verbanning geen con tact meer met hem hadden ge had omdat hij in de anonimiteit wilde werken. Het Palestijnse Bestuur houdt Israël verant woordelijk voor de aanslag. Een woordvoerder waarschuwde voor een nieuwe reeks geweld daden. düsseldorf/anp - De CDU is ondanks verliezen gisteren bij de lokale verkiezingen in de deelstaat Noord-Rijnland-West- falen opnieuw als grootste uit de bus gekomen. De christen-democraten kregen volgens prognoses 43,3 procent van de stemmen tegen 50,3 procent in 1999. De sociaal-de mocratische SPD verloor ten opzichte van vijf jaar geleden ruim 2 procentpunten en komt op 31,5. De Groenen zouden uitkomen op 10,1 procent van de stemmen, een winst van bij na drie procentpunten. De libe rale FDP komt op 6,9 procent tegen 4,3 procent in 1999. Vooraf gaven peilingen aan dat de SPD van bondskanselier Schroder een licht verlies zou lijden. Schroder zal de resulta ten als succes beoordelen na een reeks dramatische uitsla gen voor de partij, die op weer stand stuit met haar hervor mingsplannen. SPD-voorman Harald Schartau in Noord-Rijn- land-Westfalen gaf gisteren blijk van zijn tevredenheid. „De SPD heeft zich gestabiliseerd, de CDU heeft verloren." In de deelstaat met de grootste bevolking van de Bondsrepu bliek konden de kiezers hun stem uitbrengen voor nieuwe gemeenteraden, burgemeesters en districtsraden. De opkomst lag uiteindelijk rond de 53,5 procent, een nieuw dieptepunt. Ontvoerde Brit zou nog in leven zijn bagdad/gpd - Amerikaanse troepen hebben dit weekend zware bombardementen uitge voerd op posities van opstan delingen in de stad Fallujah, een soennitisch bolwerk, in een poging aanhangers van guerril laleider Aboe Moesab al-Zarqa- wi uit te schakelen. Al-Zwarqa- wi wordt beschouwd als het brein achter veel aanslagen en ontvoeringen. Bij de Ameri kaanse beschietingen zouden ook veel burgers zijn omgeko men. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Colin Po well gaf gisteren toe dat de vei ligheidssituatie in Irak verslech tert. „We bevechten een krach tige opstand", zei Powell op de Amerikaanse televisie. De Amerikaanse luchtaanvallen op Fallujah waren gericht tegen een huis in de stad waar zich tien aanhangers van al-Zarqawi zouden hebben opgehouden. Zeker acht mensen werden ge dood en zeventien gewond. Volgens Iraakse artsen waren onder de doden en gewonden ook vrouwen en zeker negen kinderen. De Amerikanen ont kennen echter dat zij burger doelen bestoken. Zij spreken van 'precisie-aanvallen'. Bij an dere Amerikaanse acties kwa men dit weekeinde nog eens acht mensen om en vielen vijf tien gewonden. Bij acties van militanten kwa men dit weekeinde vijf Ameri kaanse soldaten om. In de stad Latafiyah vielen zaterdag tien doden, toen rebellen het vuur openden op een konvooi olie trucks. In Bagdad vielen zeven doden toen zij werden bescho ten, terwijl zij op weg waren naar een recruteringscentrum van de Nationale Garde. De Amerikanen probeerden eerder dit jaar ook al om Fallu jah, dat vijftig kilometer ten noordwesten van Bagdad ligt, in handen te krijgen, maar moesten dat na weken van he vige gevechten opgeven. Sinds dien zijn steeds meer militan ten, onder wie buitenlandse strijders, naar de stad getrok ken. In Bagdad is een llknerikaanse militair door de krijgsraad ver oordeeld tot 25 jaar cel voor de moord op een Iraakse soldaat van de Nationale Garde. De man, een onderofficier, is te vens gedegradeerd tot gewoon soldaat. De Britse gijzelaar Kenneth Big- ley, die door Iraakse militanten gevangen wordt gehouden, zou nog in leven zijn. Een moslim activist in Londen die zegt nau we contacten te onderhouden met verzetsgroepen in Irak, heeft dat gisteravond laten we ten. Bigley werd tien dagen ge leden samen met twee Ameri kanen ontvoerd. De Amerika nen zijn inmiddels onthoofd.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5