emm 2004 Onderzoek dode Irakees gehinderd BINNENLAND Willem Holleeder: overlever in de onderwereld Asielzoekers wachten langer op uitzetting 'Beleid kabinet voor toekomst deugt niet' Tocht voor Marianne Vaatstra De bewoner die geen prijsver hoging wil. Voor verse vacatures ga je naar de markt. LANDELIJKE BANENMARKT De bewoner die 's nachts actief is. Mariniers zwegen over incident Kroes verhuurt kantoren en heeft pensioenfonds Belangrijke mededeling over de BERTBY wandvitrinekast Nederlander geen Duits burgemeester De bewoner die van de natuur houdt.* Illto's hterlaaie dm - Brandstichters gistermorgen vroeg in •rsumse J.H.B. Koek- iat een rij geparkeerde i lichterlaaie gezet. Zes gingen verloren; twee licht beschadigd. Het e weinig of de vlammen ia een heg overgeslagen ihuis waar een baby ipen. Het is de tweede re' een week tijd dat Hilver- I doelwit is van brand- 1a s. eid ;es a betaalde voor 'partij' 5ta va am - De voormalige le 1 andse Veiligheidsdienst ge eeft China jarenlang 3iv en geld van de volksre- sp gekregen voor een ma ms partij die de BVD zelf vq ericht. Dat staat in een af een vroegere functio- de dienst dat deze acli rschijnt. De oud-mede- 0 n F. Hoekstra, onthult dat ro- de Marxistisch-Leninis- irtij Nederland tussen riji 1980 vooral gebruikte >uv :ht te krijgen in de aan i de maoïstische bewe- ési lederland en in de ma- 18, rop China probeerde mt ndse studenten en we ipers te winnen voor isme. overlijdt brand ter^ovEN - Een baby is in van vrijdag op zater- d^iet leven gekomen uitslaande brand in ejing in Schoonhoven, op de bovenver- 1 e slapen. Uit onder- re ebleken dat een hete dï i vlakbij hangend stuk am heeft gezet. De va- volgens de politie nog angzijn kind uit het huis te ;n ^aarbij hij brandwon- eg jzijn handen opliep. maandag 27 SEPTEMBER 2004 agkrant aan den haag/gpd - Heineken-ontvoerder Willem Holleeder zou het doelwit zijn ge weest van een moordaanslag gepland door de afgelopen week afgezette voor man van de Hells Angels, 'Big Willem' van Boxtel. Holleeder blijkt een overlever in het de hoofdstedelijke onderwereld. Maar liefst twee gepantserde auto's houdt Heineken-ontvoerder Willem Holleeder (46) er op na, een BMW 540i en een Volkswagen Passat. Deze wa gens bieden de topcrimineel bescher ming die zo wezenlijk is dat hij er zelfs in slaagde via de rechter het rijbewijs terug te krijgen dat hij wegens te hard rijden was kwijtgeraakt. Holleeder, in de onderwereld beter bekend als de Neus, verklaarde inde rechtszaal dat hij niet zonder gepantserde auto kan. Een pri vé-chauffeur was geen alternatief: nie mand durfde hem te rijden. Het lijkt erop dat de angst van Hol leeder niet ongegrond was: de advocaat van 'Big Willem' van Boxtel verraste af gelopen week met het nieuws dat zijn cliënt Holleeder wilde ombrengen in opdracht van vastgoedhandelaar Wil lem Endstra, die zelf in mei omkwam. Jarenlang was Holleeder, die rijk werd in de prostitutie en de horeca op de Wallen, de rechterhand van Endstra. De makelaar gold als bankier van de onder wereld en Holleeder zorgde voor incas so en bescherming. Holleeder en Endstra kregen ruzie en dat voedt spe culaties dat Holleeder Endstra eenvou dig een slag is voor geweest en hem heeft laten ombrengen. Endstra had de politie al eens verteld dat Holleeder hem afperste. Jarenlang vormde Holleeder een tan dem met zijn 'bloedgabber' Cor van Hout. Beiden groeiden als straatschof fies op in de Amsterdamse Jordaan en de Staatsliedenbuurt. Omdat ze heel snel heel rijk wilden worden, besloten ze begin jaren '80 biermagnaat Freddy Heineken te ontvoeren. Met spectacu laire overvallen op geldlopers en post kantoren vergaarden ze geld voor de ontvoering. Ze incasseerden 35 miljoen gulden losgeld, acht miljoen werd nooit teruggevonden. Ze werden tot elf jaar veroordeeld, kwamen begin jaren '90 op vrije voeten en hervatten onmiddel lijk hun criminele loopbaan. Bij de inlichtingendiensten van de poli tie stapelden zich de rapporten op waarin stond dat Holleeder liquidaties beraamde. De beroepscrimineel leek onaantastbaar. Graag woonde hij in een skybox wedstrijden bij van Ajax, maar met evenveel bravoure snorde hij op een scootertje of in een cabrio door de hoofdstad. Het netwerk van topcriminelen in Am sterdam is niet zo omvangrijk en de grote jongens werkten door de jaren heen in verschillende combinaties sa men, maar bestreden elkaar net zo goed. Zo vocht Holleeder samen met Sam Klepper en John Mieremet een bloedige vete uit met de Joegoslavische maffia in de hoofdstad over diefstal van een partij drugs. Toen Van Hout in de tweede helft van de jaren '90 voor viereneenhalf jaar de gevangenis in draaide, stapte Holleeder over naar het kamp-Klepper/Mieremet. Hij was het die hen in contact bracht met Endstra. Die had de reputatie grote hoeveelheden geld in onroerend goed te beleggen zonder lastige vragen te stellen over de herkomst. Branieschopper Van Hout, die zijn bij naam Flipper dankte aan zijn passie voor de flipperkast, deed in drugs en prostitutie. Anderhalf jaar geleden werd hij omgebracht voor zijn woonhuis in Amstelveen. Het was niet voor het eerst dat op hem werd geschoten. Mieremet werd van de moord verdacht, maar be wijs ontbrak. Klepper was eerder omge bracht en Mieremet hield Van Hout hiervoor verantwoordelijk. Johnny Mieremet zelf kreeg in 2002 on enigheid met Endstra over 50 miljoen. Hij overleefde een aanslag en wees de beschuldigende vinger naar Holleeder, die regelde immers de schulden voor de makelaar. Ani - De zondagkrant van id \e Courant Tubantia ïiddels ruim 45.000 deip- Dat heeft de krant linde laten weten. Op 7 acht het regionale dag eerste zondageditie loden bij ^vliegtuigje j - Drie leden van de 00 Twente zijn vrijdag- (rongelukt toen het gtuigje waarin ze za- ^tortte in de bossen juitse Nordhorn. Het g een 49-jarige instruc- lengelo, een 46-jarige ruit Almelo en een 29- zjafsgenoot. De drie wa- tjmet een instructieles De oorzaak van is onduidelijk. ?bb< lijk ongeval r vaten invalide -Een dronken be eksfan een invalidenwa- zwaagwesteinde - In het Friese Zwaagwesteinde is zaterdag een tocht gehouden ter nagedachtenis aan de vermoorde Marianne Vaatstra. Het meisje werd in 1999 in de nacht na Koninginnedag in een weiland bij Veenklooster verkracht en vermoord. De dader is nooit gevonden. In haar woonplaats Zwaagwestein de werd ook een monument voor de destijds 16-jarige Marianne onthuld. De tocht en onthulling vielen samen met de Landelijke Dag Tegen Geweld, georganiseerd door de Vereniging Voor Respect en Solidari teit. Foto: ANP/Jaap Schaaf zaterdag een dodelijk ideingeval veroorzaakt in tudfgertunnel bij Amster- and»r het ongeval kwamen n lajonen om het leven in [ingijke buis van de tun- ^elïangzame en niet op :bacfg toegestane invali- uig veroorzaakte een kinjtësen twee achterop- auto's. De bestuur- auto's stapten uit aldlitie te waarschuwen, kreeg een fatale e vatoen een vrachtwagen ndè de gestrande auto's. oolMgiers overleefden de hiu ienl allen kilo's ne in auto e politie heeft in de 1 vrijdag op zaterdag Ide achtervolging een [ehouden die met kilo's heroïne onder laar Frankrijk. De ver- ;rd ingerekend na een ging die begon op de n Dordrecht en Moer- jde een woordvoerder litie.De politie ver- 1 het bij de heroïne irtij van tussen de J zestig kilo gaat. tocht voor lorde bokser - Enkele honder- Jen hebben zaterdag- telgenomen aan een voor de vorige week e profbokser Nordin Onder de deelne- in kickboksvrienden, *n familieleden. De igde op de President lan, waar de 32-jarige ige week maandag- d neergeschoten. De wereldkampioen n en houder van de nentale WBA-titel 1 het ziekenhuis aan ndingen. Elke bewoner is anders. Daarom valt er wat te kiezen bij Nuon. Zo willen sommigen zich niet laten verrassen door de prijs voor gas en stroom. Voor die bewoners is er Nuon VastePriJs- Stroom en VastePrijsGas. En dat bete kent dat u de prijs van gas en stroom voor langere tijd kunt vastzetten. Meer weten? Ga naar www.nuon.nl. (advertenties) :mni5bïn Ook dit jaar is er weer Landelijke Banenmarkt op bijna 130 vestigingen van CWI. Je kunt er terecht voor allerlei informatie en je vindt er een flink bestand met actuele vacatures. Bovendien doet UWV je op deze banenmarkt het Proeftijd aanbod: heb je een uitkering van UWV, dan kan UWV je kans op een baan vergroten door je uitkering gedurende een proeftijd van drie maanden door te betalen. Meer weten? Informeer dan op de banenmarkt bij de stand van UWV. Of ga voor de exacte voorwaarden naar uwv.nl LANDELIJKE BANENMARKT 2004, 2 OKTOBER VAN 10.00 TOT 15.00 UUR. KIJK OP CWINET.NL VOOR DE DICHTSTBIJZIJNDE CWI-VESTIGING De Landelijke Banenmarkt 2004 wordt georganiseerd door CWI in samenwerking met UWV en Gemeenten Elke bewoner is anders. Daarom valt er wat te kiezen bij Nuon. Bent u vooral 's nachts actief? Dan is er het Nuon NachtActiefTarief. Dan betaalt u tussen 12 uur 's nachts en 8 uur 's ochtends (en trouwens ook in het weekend) een stuk minder voor gas en stroom. Meer weten? rijswijk/anp - Nederlandse ma riniers in Irak hebben het begin van het onderzoek naar het doodschieten van een Irakees door sergeant-majoor Erik O. ge dwarsboomd. De mariniers meldden het incident pas laat aan de Koninklijke Marechaus see. Hierdoor kon het gebeuren dat het lichaam niet meer kon worden onderzocht door een Ne derlandse arts. Dit blijkt uit documenten en in formatie van verschillende bronnen met zicht op het on derzoek. Het fatale schietinci dent gebeurde op 27 december. De mariniers meldden de ge beurtenissen die dag pas om 16.20 uur, terwijl het voorval al om 13.55 uur had plaatsgevon den. Hierdoor was het lichaam al op weg naar de heilige stad Najaf om begraven te worden. O. was tijdens het incident de commandant van de zoge noemde Quick Reaction Force, die was ingeschakeld om op te treden tegen plunderaars. Dé sergeant-majoor heeft voordat deze eenheid op de kazerne te rugkeerde, met zijn mensen be sproken over hoe om te gaan met de gebeurtenissen. Ook dit zou de aanvang van het onder zoek op negatieve wijze hebben beïnvloed. Vandaag begint het proces te gen O. voor de militaire strafka mer van de rechtbank in Am- hem. Het OM verwijt hem con creet dat hij vorig jaar de gel dende geweldsinstmctie heeft overtreden, door een schot in de richting van een groep Irake- Bot: Dode niet opgraven Minister Bot van buitenland se zaken heeft het openbaar ministerie aangeraden het stoffelijk overschot van de Irakees, die door marinier Erik O. zou zijn neergescho ten, niet op te graven voor onderzoek. Het OM had het ministerie van buitenlandse zaken kort voor de zomer om advies gevraagd in het kader van het onderzoek naar de Nederlandse mari nier. Wanneer het slachtoffer onderzocht zou kunnen worden, zou het OM kunnen vaststellen of de Irakees door een kogel van Erik O. gedood is. Kort na het schietincident eind vorig jaar is dat niet ge beurd. Bot adviseerde af te zien van opgraving vanwege „religieuze gevoeligheden". Dit advies werd opgevolgd. zen te lossen. Daardoor is een dode gevallen. Aanvankelijk verdacht het OM de sergeant majoor van moord, doodslag, dan wel dood door schuld. Volgens getuigenissen van me demariniers die bij het incident aanwezig waren, was er geen sprake van dreiging en was er geen reden voor O. om te schie ten op de plunderaars. Ameri kaanse militairen die in de buurt waren, reageerden vol gens justitie zelfs „verbaasd", op het schieten. Zij draaiden op dat moment een shagje. hilversum/anp - Illegalen en uitgeprocedeerde asielzoekers zitten gemiddeld tachtig dagen gevangen in centra in Tilburg en Ter Apel voordat zij worden uitgezet. Die termijn is daar mee de afgelopen twee jaar verdubbeld. Dat zei hoogleraar vreemde lingenrecht prof. dr. A. van Kalmthout gisterochtend in het radioprogramma De ande re wereld van zondagmorgen van de IKON. Volgens Vluchte lingen Werk Nederland is de wachttijd in het Grenshospiti um in Amsterdam alleen al in het afgelopen jaar verdubbeld tot tachtig dagen. Volgens de hoogleraar zijn er ook steeds meer uitschieters. „Er blijven mensen meer dan een jaar in detentie zitten ook al is er betrekkelijk weinig zicht op uitzetting", aldus Van Kalmthout. Het aantal geslaag de uitzettingen is volgens de hoogleraar in de afgelopen vijf jaar gedaald van 55 naar 30 procent. Tweede-Kamerlid Vos (Groen links) noemt de cijfers schok kend en kondigde aan minis ter Verdonk (Vreemdelingen zaken en Integratie) om ophel dering te zullen vragen. den haag/anp - De hervormin gen die het kabinet op lange termijn wil doorvoeren zullen averechts werken. Om Neder land werkelijk voor te bereiden op de toekomst moet een aan tal taboes worden doorbroken, zoals het taboe op de hypo theekrenteaftrek. Dat stelt de Kamerfractie van Groenlinks in een plan voor structurele her vormingen tot 2030. Volgens Groenlinks beweert het kabinet ten onrechte dat de Nederlandse economie in structurele problemen verkeert en dat er geen alternatief is voor zijn harde bezuinigingsbe- (advertentie) brussel/anp - Toekomstig Eu ropees commissaris Kroes be schikt over een eigen investe ringsmaatschappij met een waarde van 1,6 miljoen euro. Verder heeft zij naast haar ei gen woning in Wassenaar nog twee kantoorpanden in Gorin- chem en Woerden, die zij via een makelaar verhuurt. Dat blijkt uit een overzicht van Kroes over haar financiële be langen, dat door de Europese Commissie als haar toekomsti ge werkgever is vrijgegeven. Kroes verklaart in het overzicht verder al haar andere zakelijke belangen of nevenfuncties te hebben opgegeven. Zij is de enige eigenaar van de investe ringsmaatschappij Bergsche Maas BV, waarin haar pensi oenvoorziening is onderge bracht. Diverse europarlemen tariërs, vooral van linkerzijde, vragen zich af of Kroes bijvoor beeld nog wel over de hele au tomobielsector kan oordelen als ex-commissaris bij Volvo. „Als zij een besluit neemt over Renault heeft dat toch ook weer gevolgen voor Volvo", stelde vorige week de Franse socialis tische europarlementariër Bé- rès al. Bérès is voorzitter van de eco nomische en monetaire com missie van het Europees Parle ment, die Kroes morgen zal on dervragen over haar financiële belangen. Voormalig klokkenluider over schandalen binnen de Europe se Commissie en huidig euro parlementariër Van Buitenen en ook de Socialistische Partij kondigen „onthullingen" over Kroes aan. Bij een aantal BERTBY wandvitrinekasten zit de verkeerde maat schroeven. De schroeven zijn nodig om het wandbeslag aan de vitrinekast te bevestigen. Gebruik van de verkeerde maat schroeven kan er toe leiden dat de vitrinekast niet stevig aan de wand zit. Als je tussen 2002 en september 2004 een BERTBY wandvitrinekast (artikelnummer 380.472.10) hebt gekocht, neem dan contact op met IKEA. Bel het gratis telefoon nummer 0800 453 26 49 voor de juiste maat schroeven en instructie hoe je de bestaande schroeven veilig kan vervangen. Of ga naar een IKEA vestiging bij jouw in de buurt. Veel BERTBY wandvitrinekasten zijn wel met de juiste maat schroeven verkocht. Er is geen kwaliteitsprobleem met de wandvitrinekast, dus je hoeft hem niet terug te brengen Onze excuses voor eventuele ongemakken. Ma t/m vr 10 - 21 uur. Za 9- 20 uur www.IKEA.nl 0900-235 45 32 (0.10/min.) leid. De oppositiepartij wil de helft van de 80 miljard euro die Balkenende-2 tot 2020 wil uit geven aan wegen, bestemmen voor onderwijs, onderzoek en duurzame energie. Om de ge volgen van de vergrijzing be taalbaar te houden wil Groen links de hypotheekrenteaftrek en de aftrek van pensioenpre mies voor de hogere inkomens aanpakken. Door vergroening van het belastingstelsel (milieu vriendelijk gedrag wordt daarin financieel beloond, milieuon vriendelijk gedrag bestraft) moet de C02-uitstoot met 50 procent zijn gedaald in 2030. (advertentie) selfkant - De Nederlander Pe ter Hamers (46) kwam er giste ren niet aan te pas bij de burge meestersverkiezingen in de Duitse plaats Selfkant, niet ver van Sittard. Hoewel hem aan vankelijk, gezien de 20 procent 'Nederlandse' inwoners van Selfkant, toch enige serieuze aanhang werd voorspeld, haal de hij het niet met zijn partij PRO Selfkant. Belastingadviseur Hamers kreeg slechts 5 procent van de stemmen. Hamers is overigens niet de eerste of enige Nederlander die zich kandidaat stelde als burge meester bij Duitse verkiezin gen. In juni van dit jaar deed de uit Geldrop afkomstige en in het Duitse Vallendar wonende Monique Vergoossen-Ottevan- ger vergeefs een gooi naar het ambt van eerste burger. Zij werd verslagen door de kandi daat van de CDU. In het Duitse Odenthal is nog een andere Nederlander in de race, die hogere ogen gooit dan Hamers. Dat is de 58-jarige ex- Bosschenaar Adriaan Nijkamp, die als onafhankelijk kandidaat meedeed aan de burgemees tersverkiezingen en gisteren 22,4 procent van de stemmen haalde. Omdat de CDU-kandi- daat in Odenthal geen meer derheid kreeg en bleef steken op 48,6 procent en Nijkamp na hem de meeste stemmen heeft, komt er op 10 oktober een tweede ronde. Elke bewoner is anders. Oaarom valt er wat te kiezen bij Nuon. Neem bijvoorbeeld Nuon Natuurstroom, de schoonste stroom van Nederland, die voor too% is opgewekt uit zon, wind en water. Of Nuon Groen- stroom die voornamelijk wordt opgewekt uit biomassa. Meer weten? 33 Ni®

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3