'jri 'Geen vriendjespolitiek in Groesbeek' f SPORT 8 Zwart hoedje Bekerstunt? HDC988 maandag 2~] SEPTEMBER 2| Toen mijn meissie en ik op een zondag tijdens onze vakantie in het Nijverdal aan het fietsen waren, reden we in Rijssen tegen een zwerm zwarte hoedjes op. We had den voorrang, maar ook de tijd (het was vakantie, nietwaar?) en lieten dus de hele colonne, zonder kriti sche teksten mijnerzijds, passeren. Ik zag ze denken: Opzij! Wij zijn op weg naar Ajax! „Nee", zei mijn eega, „die zijn op weg naar de plaatselijke 'donkere sokken kerk'." O ja. Maar dan moet er hier ook een knappe zaterdagclub huizen. De vol gende dag spitte ik alle streekblaad- jes door en zag inderdaad een aan kondiging van een oefenwedstrijd: Excelsior '31 - Ajax, a.s. donderdag in Rijssen. De plaatselijke sponsor- groep had de benodigde 25000 euro weten op te hoesten en er waren ze- ker 5000 supporters bereid geweest fluitend 12 euro p.p. entree neer te tikken. Zo, de twee nieuwe aanko pen waren weer betaald. Aangezien de EK-gangers van Ajax nog niet terug waren, mocht de wat traag ogende spits Anastasiou de he le wedstrijd spelen. En hoe! Hij speelde nederig en werkte keihard. Hij deelde uit, maar toonde respect voor zijn tegenspeler, kaatste met al le lichaamsdelen en in alle standen, raakte het leder één dan wel twee keer, gaf alle ballen precies in het loopie mee en scoorde af en toe ach teloos op schitterende wijze. Met de rust was het 7-0 en in alle doelpun ten had hij een aandeel. Excelsior '31, de kersverse hoofdklasser (ook geen misselijke ploeg; ze staan in middels met vijf gespeeld en tien punten gedeeld tweede in de hoofd klasse C) werd compleet zoek ge speeld op een manier zoals wij, de w Noordwijk, in de zeventiger jaren nog nooit hebben meegemaakt. „Goed is-ie, hè", sprak één van de vele meegereisde Amsterdammers na weer een hoogstandje van de Griek. „Kunnen we eindelijk die zei kerd van een Ibrahimovic met zijn 'eili' tot wissel promoveren", sprak zijn buurman met een diepe zucht. Dat leek me een zekerheidje. Koe man zal dat toch ook wel zien? Maar nee hoor. 'Ibra' speelde wed- strijdenlang sloom en egoïstisch. Hij gaf geen bal af, miste een zooitje kansen, bleef in solo's volharden (nou, en dan lukt er eentje, goed hoor, effectiviteit: ho, maar). Hij sloeg en schopte regelmatig wild om zich heen en had geen respect voor zijn tegenstander, medespeler, trai ner of publiek. Oké, hij scoorde af en toe onnavolgbaar of in een situatie waarin een pass simpeler was, maar mijn speler was het niet. Ik wil een ploeg beter maken, niet een speler. Anastasiou speelde ondertussen geen competitieduel. Hij trainde en steunde zijn ploeg, viel zijn trainer niet af en uitte zelfs geen kritiek op 'Ibra'. Nee, hij wachtte op zijn kans. Die kreeg hij zaterdagavond en hij, hij alleen, besliste de partij in de 88ste minuut met een bekeken schuiver. Wat een grootheid die man. Als ik Koeman was, nam ik bij de eerstvolgende teambespreking een zwart hoedje mee en zette dat op om vervolgens een diepe buiging voor de Griekse halfgod te maken. Ook geen gek idee voor Van der Vaart trouwens. Ruud Bröring Ruud Bröring uit Noordwijk voetbalde op het hoogste amateurniveau en was jaren lang trainer In de hoofdklasse van het amateurvoetbal. UIT GESPROK DE KWESTIE De tijd dat amateurclub IJssel- meervogels de halve finales be reikte van het bekertoernooi ligt ver achter ons. Steeds minder vaak zorgen de amateurs voor verrassingen in de Amstel Cup. Zijn de krachtsverschillen tussen amateurs en profs te groot ge worden om nog bekerstunts te mogen verwachten? Of maken de toppers in de hoofdklasse sinds de (her-) invoering.van het knock-outsysteem weer een kans tegen de kwakkelende clubs in de onderste regionen van de eerste divisie? Hennie de Romijn, assistent trainer bij FC Lisse dat afgelo pen week het bekerduel tegen de profs van Volendam met 2- 1 verloor: „Ik denk niet dat het afgelopen is met amateurploegen in de be ker. We hebben nu zelf het ver schil meegemaakt tussen de top van de eerste divisie en de top van de zaterdagamateurs. Dat is niet zo groot meer. Dus het ver schil met de onderste ploegen in de eerste divisie is nihil. Wij speelden Volendam een groot deel van de wedstrijd eigenlijk weg. Door twee persoonlijke fouten scoorden zij wel twee keer. Maar over een of twee wedstrijden kan een amateur club pieken. In een poulesys teem is dat moeilijker, dan geeft de bredere selectie van een prof club de doorslag. Nu is het dus even niet zo, maar de komende jaren denk ik dat er zeker weer stunts zullen komen in het be kertoernooi. Dankzij het knock- outsysteem kun je ook niet meer rekenen, je zult de wedstrijd moeten winnen. Het is allemaal leuker voor het publiek. Dennis Groot, aanvoerder van Rijnsburgse Boys, speelde 99 wedstrijden voor Haarlem in de eerste divisie: „O nee, dat is absoluut geen ver leden tijd. Het nadeel dat ama teurclubs hebben is dat de be kerwedstrijden te vroeg in het seizoen zijn. Een profclub is dan al zes, zeven weken bezig met de voorbereiding en wij zijn net twee weken in training. Maar verder zijn de verschillen niet zo groot. Wat ik wel merk is dat scheidsrechters vaak - bewust of onbewust - in het voordeel van de betaald-voetbalclub fluiten. Dat merkten wij tegen VW. Een buitenspelval die dan in hun voordeel wordt gezien; de kleine dingetjes die zij net meekrijgen, krijgen wij steeds tegen. Dat vind ik altijd wel heel toevallig. Maar het niveauverschil is klein genoeg om de komende jaren weer verrassingen te verwach ten. Daar ben ik honderd pro cent van overtuigd. Henk Wisman, trainer van FC Den Bosch, trainde ook Quick Boys en Rijnsburgse Boys: „Ik denk dat het toeval is dat de amateurclubs het minder doen. De krachtsverhoudingen tussen de bodem van de eerste divisie en de top van het amateurvoet bal zijn naar mijn mening de afgelopen twee jaar kleiner ge worden. Hoeveel ex-profs lopen er niet bij clubs als DOVO, Quick Boys en Rijnsburgse Boys. Ik denk dat we in de toekomst zeker weer amateurclubs zullen zien die stunten. Noordwijker André de Ridder, speler van Stormvogels/Tel star: „De kansen voor een amateur- ploeg zijn in het knock-outsys teem groter dan in poulewed strijden. Een stuntje is immers sneller gemaakt. Nadeel in de eerste ronde van de Amstel Cup is wel dat de amateurs pas net in training zijn, terwijl de profs dan al enkele weken, zo niet een maande aan de slag zijn. Gezien hun Status moeten de profs ook van de amateurs kunnen win nen. Dat er wel eens een stuntje tussen zit, is op zoveel wedstrij den logisch, maar een paar ron den verder zie je er geen ama- teurploeg meer tussen zitten. De kwaliteiten van de profs komen dan toch bovendrijven. Zoals in de laatste fase van de Amstel Cup de eerste-divisieploegen af haken. SPORT IN BEELD .Kr, Wereldkampioenschap Squash voor vrouwen. Amsterdam, september 2004. door Danny van den Broek groesbeek - Voor het eerst in de ge schiedenis speelden de drie Groesbeek- se hoofdklassers De Treffers, Germania en Achilles '29 tegelijkertijd in het eigen dorp. Een rondje langs de velden was dan ook zo gemaakt. Glimlachend herinnert Jan van Gestel, pastoor van Groesbeek en geestelijk adviseur van Achilles '29 zich het laat ste geintje dat supporters in de aan loop naar de eerste Groesbeekse derby van het seizoen uithaalden. Op de Stekkenberg was Jezus aan het kruis aangekleed met een shirt van De Tref fers, dat 's avonds de competitie zou openen bij Germania. „Niet echt eerbiedig", klinkt het gede cideerd uit de mond van de pastoor. „Het kruisbeeld verwijst tenslotte naar hele andere dingen. Dat het uitgerekend een shirt van de grote rivaal van 'zijn' Achilles betrof, deed Van Gestel weinig. „Ik ben niet tegen De Treffers. Het zijn tenslotte al lemaal parochianen." Sjaak Thijssen, voorzitter van De Tref fers, haalde het shirt uiteindelijk naar beneden. „Met een trapje, geleend bij een bestuurslid van Germania. Want niemand wilde het er kennelijk afha len." Het verhaal gaat dat Thijssen van de gelegenheid gebruik maakte om bij het hoogste orgaan te pleiten voor een overwinning van zijn ploeg. Dat hielp, want De Treffers won op de Stekken berg met 3-1 van Germania. „Ik ken het verhaal, maar over gesprekken die ik onder vier ogen met iemand voer, doe ik nooit mededelingen", zegt de ex-wethouder van Groesbeek. Deze zondag blijft het rustig rond de tweede Groesbeekse derby van het sei zoen. Om half twee vertrekt een be- stuursdelegatie van Germania - keurig in het pak - naar De Heikant, thuisba sis van Achilles '29. Drie kilometer en driehonderd meter hebben ze voor de wielen. Vier minuten later gaan de au toportieren weer open. De ontvangst vindt niet plaats in een benauwde bestuurskamer, maar in de sponsorruimte op de eerste verdieping bovenop het clubhuis. „Vijf jaar gele den gebouwd", zegt Harrie Derks, de voorzitter van Achilles '29. „Met een De vlaggen van de drie hoofdklassers hangen aan het bordes van het gemeentehuis in Groesbeek. Foto: GPD eigen architect, een eigen uitvoerder en vrijwilligers van de club." Die kwa men op hun vrije avonden en in het weekeinde in actie. „Dat is niet typisch voor Achilles, maar voor alle Groes beekse clubs", beweert Derks. Maar op de vraag of hij daarom ook even ge makkelijk voorzitter van Germania of De Treffers zou kunnen worden, volgt heel snel een hartgrondig 'nee'.Als je ziet hoeveel tijd er in gaat zitten, is dat alleen te combineren als je een grote betrokkenheid bij je club voelt", zegt de man die op zijn zeventiende zijn debuut maakte in de hoofdmacht van Achilles '29. Inmiddels is dit alweer het twintigste seizoen in de hoofdklasse. De club is een 'blijvertje' op het hoogste ama teurniveau geworden en is met 550 le den en meer jeugdteams dan ooit, kerngezond. Maar sinds jaar en dag is daar ook dat verbeten gevecht met grote rivaal De Treffers. „Kijk naar de historie. Die strijd is van altijd", weet Derks. Boze tongen beweren wel eens dat het ook een ongelijke strijd is. Niet alleen heeft De Treffers duizend leden, ook op het gemeentehuis hebben de meeste ambtenaren een rood/zwart hart. Sterker nog, burgemeester Prick staat er gewoon op de ledenlijst en traint elke woensdag met de veteranen van De Treffers. De laatste bevestiging van partijdig heid op het gemeentehuis kregen ze volgens velen bij Achilles afgelopen vrijdag. De Linde, een grote discotheek van Gerrie en Frans Derks (inderdaad broers van Harrie) en grenzend aan het sportcomplex van Achilles, kreeg een etmaal voor de feestelijke herope ning geen vergunning van de gemeen te. Een klein deel van de verbouwing was niet volgens de oorspronkelijke aanvraag gebeurd. Prick laat zich deze zondag echter niet kennen en verschijnt doodleuk in de bestuurskamer van Achilles '29, schudt de hand van Harrie Derks en woont als burgemeester van Groes beek de derby bij. Op het veld speelt debutant Germania met de air van een routinier. De ploeg van trainer Frans Koenen is gewoon beter en gaat de rust in met een ver diende 1-0 voorsprong. We verkassen naar Sportpark Zuid, thuishaven van die derde Groesbeekse hoofdklasser, De Treffers, dat vanmiddag Appinge- dam ontvangt. Opnieuw bedraagt de afstand 3,3 kilometer, maar duurt de rit dankzij enkele rotondes en drie ver keerslichten dit keer maar liefst vijf mi nuten en 28 seconden. „Wij zijn vanmorgen om half tien ver trokken. Om kwart over een waren we in Groesbeek", zegt Ben Buissink, be stuurslid van Appingedam. Op de dag teller van de bus stonden 235 kilome ters. „Vanavond tegen negen uur zijn we thuis. In totaal moeten we drie keer naar Groesbeek, dat klopt. Worden we in elk geval kilometerkampioen." Nee, weet hij, Appingedam zal nooit als De schoom van Henk (tegenwoor Q| actief voor Oss) raakte weg kwijt op de eerste 1 dieping van diens kapii huis. In johan: Hij belde me, metz'n n bieltje. Om te vragen wa hij ergens naar beneden moest. Marco van Basten in week: „Ik ben niet zo gecompl ceerd. Als het niet goed j t zeg ik dat het niet goed j En gaat het goed, dan zx dat het goed gaat. Wielertalent Thomas E u ker in De Telegraaf: „Door wiskunde en ecoi mie, de vakken waar je voor moet doen, haalde p mijn diploma niet. Evei 0 baalde ik, maar toen ik weken later in Rotterda derlands kampioen op t f weg werd, kon school m ei stolen worden." Fernando Ricksen (Gl; j( Rangers) in Voetbal In national: „Als je gaat roepen dat mentaal niet aan kunt, je dit vak niet uitoefene enige wat je moet doen gen een bal trappen. Autocoureur Robert D e' bos in Esquire: „Twee keer ben ik m'n 1 js wijs kwijtgeraakt, door na 'n race geen gevoel n had voor de limiet. Dus ik nu na een raceweeke tijd netjes 120 kilomete uur op de rechterbaan, mijn handjes op 10 voo FC Utrecht-coach Foe Booy in AD Sportwere )e „Ik word nu kroonprin n noemd. Dat is leuk, ma dereen weet hoe het de te kroonprinsen is vergt s Meestal slecht. Groesbeek drie hoofdklassers krijgen. „We hebben 12.500 inwoners, een za terdag- en een zondagclub. Elk van 450 leden. Groesbeek heeft in totaal zes voetbalclubs! Leeft hier een voet balgod, of zo? Ik denk trouwens ook dat ze hier meer durven. Wij zijn be houdender. Maar hier heb je ook meer industrie. In Appingedam wemelt het juist van de bejaardentehuizen." Op het veld klaart De Treffers de klus tegen de Groningers vlotjes met 3-1. In het sponsorhome - ook op de eerste verdieping bovenop het clubhuis - komt de grandeur van een rijke hoofd klasser je tegemoet. Het wemelt er ook van de sponsors. „Voor 702 euro heb je een reclamebord, vrij eten en drin ken rond de thuiswedstrijden en ma ken we diverse uitstapjes", zegt Joop Verstraaten (57), voorzitter van de sponsorcommissie en als reprograaf verantwoordelijk voor al het drukwerk op het gemeentehuis. „Hoeveel men sen er werken op het gemeentehuis? De helft zou ik zeggen." Joop maakt graag grapjes. „Nee, ik dacht inclusief de buitendienst 140. En ik schat dat tachtig procent lid is van De Treffers." Maar kom bij Joop niet aan met vriendjespolitiek. „Schei uit, joh", klinkt het fel. En de burgemeester staat daar volgens hem helemaal boven. „Dat is een autoriteit." In een hoek van de sponsorruimte kij ken spelers van De Treffers op televisie naar de hoogtepunten van de wed strijd tegen Appingedam. „Doen we elke thuiswedstrijd", zegt Joop. „Later zie je dezelfde beelden beneden in het clubhuis. Met commentaar van Henk Grim (oud-speler van De Treffers, NEC en FC Den Bosch, red)." Sponsors blikken tevreden naar de nieuwe stand in de hoofdklasse C die ze keurig op een A4-tje uitgereikt heb ben gekregen. Happend in een satétje zien ze dat De Treffers de kop heeft overgenomen van Joure. Én dat Ger mania met 1-0 heeft gewonnen van Achilles '29. Hoogste tijd om naar Sportpark Noord te verkassen. Onder de banden glijden 4,2 kilometer weg. Precies zeven minuten duurt de reis. Vijftien verdwaalde Germanen heffen een strijdkreet aan als de selectie van Frans Koenen om half zes de ruimte betreedt. De televisie staat op tele tekstpagina 693. Germania staat een plek boven Achilles '29! Oud-international Die Nanninga in Nieuwe „In mijn eerste seizoen gen er negen keepers ge seerd van het plein af. moest die bal hebben, een spits. Opnieuw Dick Nannii m Tijdens de wedstrijd l fc Van Hanegem mij opei ai m'n voet tot aan m'nd e Jij speelt komende woe niet met het Nederland mee, zei ik toen tegen h n Hij vroeg nog waarom, deed inderdaad niet m omdat ik z'n enkel in e had geschopt." Rolstoeltennisster Est Vergeer, winnaar van goud in Athene, in De*' Volkskrant: „Of die lift is te vol. M weer wachten. Ook dafc beurt je als paralympis kampioene. Formule l-coureurji e Pablo Montoya in Spty, week: k „Je hebt waarschijnlijiL, grotere kans dat je ee/tL luk krijgt en dood gaal weg van je hotel naar cuit, dan ik hier op de Eerlijk waar." 1^ Orlando Engelaar (Rajjp Genk) heeft geen beh( aan een pedicure. In 1 Vooral mijn grote teeL is een bekeken zaak. r pische voetbalteen. Meip is mijn teen, ik bedoel. mijn téén maar. En ali hem nou nog definitie) oplappen... Feyenoord-trainer Ru Gullit is voorstander i voetballen op Tweede Kerstdag. In AD Sporf reld: „Eerste Kerstdag gaat A maar Tweede Kerstdag ik een verschrikking. 1 komt er soms nog een J~ ach teraan. Kijk jij op 2 dag naar het FilharmL Orkest op tv? Ik ga dai\\ naar het voetballen. Schaatser Erben Wei mars in Esquire: „Als je weet hoe ik er v\ uitzag; dat is een heel li schil met nu. Ik kom itje klein dorpje bij Zwollfy had je de kledingzaak d meneer Wijnbergen, Mtr tijdloze collectie die ert0 tivintigjaar hing (en /H( steeds hangt). Ik wist /15 ter." Is e\ Presentator Mart Sm(e vertelt wie hij in zijn je gramma op de bank J zitten en kondigt verjic gens het Sportjournah afgelopen dins- dag: „En dan nu naar de 'Dutch moun tains'; hier is Di-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20