ulp faalt bij ishandeling In kinderen IETS Huisartsen torpederen no-claimregeling verkopen? ELKE AVOND OPEN TOT 22:00 UUR Een carpoolplek zoeken met je mobieltje dpunt had dossier Savanna tie zoekt fouten bij zelf in kinderdrama GRATIS ÈN i Keukenmaxx Traumaheli strandt nadat piloot onwel is afgevoerd Morgen bijlage over 3 oktober Historisch weerzien met Blokkendoos Jaap Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 BUITENLAND Orkaanmoeheid treft Amerikanen H bij nummer vier Ide ike Ledegang )e hulpverlening aan die thuis worden mis- ev( laat ernstig te wensen ritt nt Jo Hermanns, be- seur jeugdbeleid van rdense adviesbureau ^nlbnsult, in een reactie lod van het Alphense vanna. Het kind werd door een leger aan ners maar eindigde in de kofferbak van ders auto. Hermanns: imt veelal schandalig en is veel te bu- ;ch. Er gaan vaak overheen voordat hulp wordt geboden, soms al te laat." jftig tot honderd kin- aarlijks door kinder- ing om het leven ko er steeds meer be- ïet Advies- en Meld- Kindermishandeling lok over Savanna had punt een dossier in lermanns is het falen ïulpverlening toe te aan 'het systeem', idividuele hulpverle- zetten zich vaak met tl in voor deze kinde- zitten vast in ellen- jecten en procedu- begint, aldus Her- jjiet alleen de Inspec- ,org maar ook politie rfidden moet onder- er fouten zijn ge- hebben bijgedragen bt van Savanna. Bur- r Schoof heeft korps ier gevraagd om zijn ie flink onder de loep bners hebben aange- 1 zij herhaaldelijk de )ben gebeld wanneer ïoeden hadden dat Savanna werd mis- i„In onze flat is het ie vangt veel van de wm, legt een van de be- I |t. Tot woede van de die alarm sloegen, politie niet kijken, igt over geluidsover- DDei rmoi last, staat meteen de politie voor je deur. Vandaar dat we het zelfs daarop hebben ge gooid als we Savanna weer hoorden huilen." Teamchef Renema bestrijdt dat de politie nooit iets heeft ondernomen. „Maar we kun nen nu eenmaal niet zomaar kinderen bij hun moeder weg halen. Zo zit de wet niet in el kaar." Ook het bureau Jeugdzorg Noord-Holland-Noord, dat het gezin van de 3-jarige Savanna onder zijn hoede had, gaat een intern onderzoek houden. Het bureau krijgt daarbij hulp van een persoon van buitenaf. Dat heeft een woordvoerster van de landelijke Inspectie Jeugd zorg zaterdag gezegd. COMMENTAAR SAVANNA *e Savanna - het AI- tisje dat vandaag een len de dood vond - ïilig thuis. Buren wa- lige van dat ze werd J>sd en mishandeld. Jjaar eerder ging het istig mis. Jeugdzorg 'jy Savan- let spoed Kmdat ze oeder te co's liep. rijf maan- het gezin- nigd. Moeder was in ig geweest voor haar i en reageerde goed den hulp. alle goede intenties igstwekkend vaak mis gdhulpverlening. Ge- jftig kinderen per jaar de gevolgen van irwaarlozing en zware ing. En het afgelopen iln er tot nu toe veer den de dood, die door turen, leerkrachten of ers al waren aange- net Meld- en Advies- lermishandeling van •I Dagblad maandag 27 september 2oo4 SPRINTERS 072-5196868 manns, al bij de buurman of leerkracht die kindermishande ling vermoedt. „Vaak kloppen zij aan bij politie of jeugdhulp verlening. Een vermoeden van kindermishandeling hoort ech ter thuis bij het AMK. Pas als dat op de hoogte is, wordt er actie ondernomen. Soms grijpt het AMK na een melding on middellijk in, maar vaker be ginnen ze een onderzoek. Een kind weghalen bij zijn ouders kan niet zomaar." Volgens E. Punselie, universi tair docente Nederlands recht in Leiden, ligt dat ook voor de hand. „In theorie kun je een kind meteen weghalen bij de ouders, maar in de praktijk ligt dat wat ingewikkelder. Er moet echt iets aan de hand zijn, wil een kind bij de ouders worden weggehaald." Toch zijn de onderzoeken van het AMK, waarbij de ouders, de huisarts en eventueel de school worden benaderd, ook niet ide aal. Die kunnen maanden du ren. Hermanns: „Als ouders niet vrijwillig meewerken aan een hulpverleningstraject, komt bovendien de rechter in beeld. Als je dat allemaal optelt, ben je zo maanden verder. Dat brengt veel te grote risico's voor het kind met zich mee." Pagina R3: 'Aanpak kindermishandeling te bureaucratisch en verkokerd' Dat laatste was bij Savanna ook het geval: ondanks de zorg die het gezin kreeg, vonden omstan ders het in mei noodzakelijk om het meldpunt in te lichten. Dat signaal werd weliswaar opgepikt - de hulpverlening werd verder opgevoerd - maar de stap om vanwege de voorge schiedenis Savanna een veilig onderko men buiten het gezin te bieden, werd niet genomen. Burgemeester Schoof van Alphen aan den Rijn drong vrijdag aan op gedegen onder zoek door de inspectie naar het gezinsdrama. Zo'n onderzoek is - ondanks de studie die jeugd zorg naar eigen handelen is be gonnen - zeker op zijn plaats. Dat geeft misschien een ant woord op de vraag of het in ge zinssituaties van bijvoorbeeld Savanna niet beter is om vaker te kiezen voor uithuisplaatsing van het kind. Daarmee zouden toekomstige tragedies voorko men kunnen worden en levens gered. Annet van Aarsen Vereeniging biedt Leidse bakkers excuses aan Kunstroute kent in Leiden geen drempels Subliem Lisse declasseert kampioen In de morgen regen W 4 15/16° 3-4 leiden - Tachtig jaar nadat 'Blokkendoos Jaap' zijn eerste rit over het Nederlandse spoor maakte, reed de trein weer een keer een rondje door Nederland met aan boord trouwe klanten van technisch speelgoedwinkel De Tom be uit Oegstgeest. De historische trein reed keurig tus sen het normale treinverkeer van Leiden via Schiphol naar Arnhem en via Utrecht weer terug. Hoewel de route van de trein geheim was, stonden er langs het tracé toch veel treinfanaten om de bijzondere verschijning te foto graferen. De Blokkendoos was de eerste elektrische trein in Nederland. De trein die gisteren rondreed is één van de weinig exemplaren die zonder kleerscheuren de Tweede Wereldoorlog heeft overleefd. Tot in de jaren ze ventig deed de trein dienst bij de opleiding van nieuwe machinisten. Hij staat tegenwoordig bij de hobbyclub van de hoofdwerkplaats van de NS in Haarlem. Ondanks zijn gevorderde leeftijd kan hij overigens nog prima meekomen op het hedendaagse spoor. Met zijn vier mo toren accelereert de trein in een mum van tijd naar hon derd kilometer per uur. Pagina R3: Blokkendoos Jaap rijdt treinliefhebbers door Nederland. Foto: Mark Lamers (advertentie) •BTsmeg Bij aankoop van uw nieuwekeuken SMEG 9° cm FORNUIS t.w.v. 3.250,- "gratis montage van uw nieuwe keuken Vraag naar de octievoorwaarden in de ihowroom honderd en één keukens, duizend en Mn Ideeën HOOFDDORP Kruisweg 655-657 Afsl. N201 - A4 Tel. 020-6538163 Bel gratis 0800-0232380 voor onze brochure of kijk op www.keukenmaxx.nl zwammerdam - Een gestrande traumahelikopter was er gister middag de oorzaak van dat rijks weg 11 tussen Alphen aan den Rijn en Bodegraven lange tijd af gesloten was. De piloot van het toestel - dat te hulp was geroe pen bij een ongeval - werd tij dens deze actie zelf onwel. De helikopter was vanuit Am sterdam naar Zwammerdam ge vlogen om assistentie te verle nen bij een verkeersongeluk op de NI 1. Een 25-jarige motorrij der uit Gouda was daar rond kwart voor zes met hoge snel heid gebotst op een auto van een 21-jarige vrouw. Terwijl de (advertentie) motorrijder per ambulance werd afgevoerd naar Leiden en de automobiliste met spoed naar Woerden werd vervoerd, wilde de helikopterpiloot weer terug vliegen naar Amsterdam. Op het moment dat hij wilde opstijgen, werd hij echter on wel. Hij werd over de weg afge voerd naar Rotterdam en de nieuwe piloot moest eveneens per auto worden aangevoerd. Omdat de helikopter al die tijd in de berm stond sloot de poli tie de NI 1 af. Pas tegen acht uur koos de verweesde heli het luchtruim en kwam het verkeer weer op gang. Kijk voor meer informatie op vyww.leidschdagblad.nj Herdenking Hazes op radio en tv Hilversum - De TROS zendt vanavond de herdenkingsbij eenkomst voor André Hazes in Amsterdam Arena rechtstreeks uit via Nederland 2. Het eerbe toon is ook via Radio 2 te vol gen. De uitzending begint om half acht en eindigt rond kwart over negen. Voorafgaand aan het programma, is de actuali teitenrubriek 2Vandaag gewijd aan de zanger en de herden kingsbijeenkomst. Het wassen beeldenmuseum Madame Tus- sauds in Amsterdam overweegt een beeld te maken van de overleden zanger. Pagina Gesprek van de Dag 2fja ik ontvang graag 4 Leidsch Dagblad voor 0,41 per dag! weken lang iedere ochtend 9,75. Dat is nog geen den haag/gpd - Huisartsen zullen het no-claim-systeem niet per 1 januari 2005 invoeren. Het plan om mensen die weinig gebruik maken van gezond heidszorg geld terug te geven, is volgens de Landelijke Huisartsenvereniging (LHV) 'technisch onuitvoerbaar'. „Mi nister Hoogervorst van volksgezond heid kan op zijn kop gaan staan", aldus voorzitter Bas Vos. „Het kan gewoon niet." Huisartsen moeten per 1 januari gaan bijhouden hoe vaak een ziekenfonds verzekerde op consult komt. Mede op basis daarvan wordt bepaald hoeveel geld een patiënt al dan niet terugkrijgt aan het einde van het jaar. Hoe minder iemand bij de arts komt, hoe meer hij terugkrijgt van zijn premie. Volgens de LHV is het onmogelijk om binnen een paar maanden een heel nieuw computersysteem in te voeren. „„Dat krijgen we niet voor elkaar. Als de minister toch doorzet, wordt het een chaos", aldus Vos. De plannen van Hoogervorst dreigen door de bezwaren van de LHV een jaar vertraging op te lopen, een extra kos tenpost van 190 miljoen euro. Een paar maanden uitstel is onmogelijk, omdat zorgverzekeraars eerder lieten weten dat ze het systeem alleen op 1 januari kunnen invoeren en niet midden in het jaar. De WD vermoedt dat de huisart sen bewust de plannen van de minister saboteren. WD-kamerlid Frans Wekers. „De huisartsen willen dit systeem ge woon niet, omdat ze bang zijn dat min der mensen dan de dokter bezoeken. Dat gaat dan ten koste van de omzet." De LHV ontkent dat de inhoudelijke be zwaren iets met de praktische proble men te maken hebben. „Dat staat los van elkaar. Als de politiek zegt: Gij zult... Dan zullen wij. Maar wij hebben goede hoop dat Hoogervorst nog wordt terug gefloten door de Kamer." De Tweede Kamer zal volgende maand debatteren over de plannen. Regerings partij CDA pleitte er eerder voor om de huisartsen buiten de regeling te hou den. De partij vreest dat de plannen van Hoogervorst een averechts effect heb ben. Huisartsen kunnen onder druk ko men te staan om patiënten meteen door te verwijzen naar specialisten, om dat mensen niet meerdere keren op consult willen bij de huisarts. Dat zou immers ten koste gaan van hun no- claim. Nog maar een kleine week en dan is het weer zover: 3 oktober, de dag waar heel Leiden reikhalzend naar uiüdjkt. Traditiegetrouw besteedt het Leidsch Dagblad aan dit grootse feest veel aandacht. En dat is dit jaar dus niet anders. Morgen treft u in uw krant weer een bijlage aan die geheel in het teken van Leidens Ontzet staat. Vol interviews, achter grondverhalen. persoonlijke beleve nissen van Leidenaars, historische weetjes en natuurlijk het complete programma van de feestelijkheden. Ramptraining in ondergrondse Meisje en pony's dood na ongeluk door Henk Geist Haarlemmermeer - Duizend testrijders moeten de komende vier maanden duide lijk maken of een nieuwe vorm van car poolen, Easy-Rider geheten, kans van sla gen heeft. De testrijders worden gezocht in de wijde omgeving van Schiphol en de Amsterdamse Zuid-as, een gebied met veel woon-werkverkeer en veel files. Het systeem moet bijdragen aan de oplos sing van het fileprobleem. Bij Easy-Rider, een product van het vlakbij Schiphol ge vestigde bedrijf Social Traffic, draait het al lemaal om je mobieltje. Dat wordt uitge rust met een software-programma, waar mee je een autorit kunt aanvragen of aan bieden. De computer koppelt vraag en aanbod en binnen vijftien minuten krijg je een antwoord. Bij het aanvragen of aan bieden van een rit kunnen een aantal voorkeuren worden opgegeven, bijvoor beeld of er wel of niet mag worden ge rookt, of je een man of een vrouw als be stuurder of passagier wil of welke muziek de voorkeur heeft. Het is een avontuurlijke vorm van carpoo len, meent Simon Meijer, één van de initi atiefnemers. „Bij carpoolen rij je elke dag op een vast tijdstip met dezelfde mensen naar het werk. Met Easy-Rider kun je elke rit weer iemand anders treffen. Het mobie le systeem werkt ook veel flexibeler, op elk gewenst tijdstip kun je je aanmelden voor een rit." Per rit betaalt de passagier 1 euro per boeking plus 15 cent per kilometer. De chauffeur ontvangt 10 cent per kilometer. De bedragen worden automatisch verre kend met het tegoed dat iemand heeft bij Easy-Rider. Bij de nieuwe generatie mobie le telefoons kan de software gratis worden geplaatst. De testrijders krijgen een gratis mobiel. De proef gaat van start zo gauw er in een bepaald gebied voldoende deelne mers zijn gevonden. „Met duizend deelne mers zou het al soepel kunnen lopen", ver wacht Meijer. Hoe meer mensen er uitein delijk aan het systeem meedoen, hoe beter en sneller er maatwerk kan worden gele verd. Inschrijven kan op www.easy-rider.nl Washington - De metro van Washington leidt passagiers op voor hulpverlening bij een ramp in de ondergrondse. Zij leren hoe zij treinstellen en tun nels moeten evacueren en hoe zij andere passagiers moeten helpen tijdens een terroristi sche aanslag of een andere ramp met het vervoerssysteem. Het is een uniek experiment. De gemeente Washington is er toe overgegaan, omdat de me tro, met 1,1 miljoen reizigers per dag, wordt gezien als een van de meest 'aantrekkelijke' doelen voor een terroristische aanslag op de stad. melderslo - Een 12-jarige meisje uit Horst is zaterdag overleden aan verwondingen die zij eerder op de dag opliep bij een ver keersongeval in Melderslo. Een tweede meisje, een 11-jarig kind uit IJsselsteijn, raakte daarbij ge wond. De meisjes zaten elk op een pony, waarmee ze komend uit een bospad de weg oversta ken. Daarbij werden ze aangere den door een auto. Ook de auto mobiliste raakte gewond. Een dierenarts heeft beide pony's, die ernstig gewond waren ge raakt, afgemaakt. Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. T a v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook. 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004) Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens In hel colofon van de krant treft u nadere informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad M DV I (Lv.m. bezorgcontrole

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1