Schumacher verkoopt zichzelf slecht in Shangh SPORT 2 Tweemaal tennisgoud na week zonder wanklank Selinger geeft visitekaartje af Basketballers sluiten af met sof Spanje tref in finale va de Davis C 4 Voortvarei begin Kraii Schalken kondigt terugkeer aan Amsterdam - Na een maand absolute rust wegens de ziekte van Pfeiffer heeft Sjeng Schal ken de training hervat. De Lim burgse tennisser heeft zelfs zijn rentree in het profcircuit aan gekondigd. Hij speelt op 18 ok tober in de Masters Series te Madrid. Schalken wordt tussen de trainingen intensief begeleid door zijn vaste fysiotherapeut André van Alphen in Amster dam. Hij staat ook aangekon digd voor de Challenger in Gro ningen op 22 november. Nahar verkast naar Griekenland den bosch - Mike Nahar speelt komend seizoen voor Panellini- os Athene. De club promoveer de vorig seizoen naar de hoog ste basketbaldivisie in Grieken land. De geboren Haarlemmer maakte zijn besluit zaterdag avond na de interland van Ne derland tegen Turkije bekend. In 1994 werd Nahar (33 jaar, 2.11 meter) in de draft gekozen door de NBA-ploeg Atlanta Hawks. Vervolgens speelde hij in Portugal, Griekenland, Italië, België. Vorig jaar was hij actief in Duitsland bij Bamberg. Ludwig volgt Godefroot op berlijn - Voormalig sprintka non Olaf Ludwig wordt vanaf 2006 de manager van de Duitse wielerploeg T-Mobile. Over een jaar volgt hij Walter Godefroot op. De Belg gaat met pensioen. In 2005 zal Godefroot de zaak langzaam aan Ludwig overdra gen. De oud-olympisch kampi oen is reeds bij T-Mobile werk zaam als woordvoerder. T-Mo- bile is een van de grootste en sterkste wielerploegen met troeven als Jan Ullrich en An dreas Klöden. Agassi gaat nog een jaar door berlijn - Andre Agassi gaat nog minimaal een jaar door met tennis op wereldtopniveau. Zijn vrouw Steffi Graf heeft dit in het weekeinde verklaard in Berlijn. Over Agassi, 34, is dit jaar veel gespeculeerd. Hij haalde lang niet altijd het niveau van de laatste jaren. Graf: „Na het in- doorseizoen heeft hij mij ge zegd in elk geval in 2005 door te gaan op het hoogste niveau." Agassi zelf kondigde nimmer zijn afscheid aan. Hij haalde tij dens de Australian Open de halve finales en in de US Open de laatste acht. Basso zegeviert in Ronde van Emilia bologna - Ivan Basso heeft za terdag de Italiaanse semiklas- sieker Ronde van Emilia op zijn naam geschreven. De Italiaanse wielrenner versloeg na een rit van 197 kilometer op de streep in Bologna medevluchter en landgenoot Francesco Casa- grande. Michael Boogerd haal de de finish niet. Hij was voor de zoveelste keer dit seizoen slachtoffer van een grote val partij. Boogerd. in 1999 nog winnaar van de Ronde van Emilia, hield een groot aantal schaafwonden over aan zijn val. VDG verprutst kans wereldtitel imola - Motorcoureur Jurgen van den Goorbergh had nog een heel klein kansje op de we reldtitel in de Supersport, maar dan had hij wel moeten winnen in de voorlaatste race op het circuit van Imola. De 34-jarige Brabantse wegracer verprutste zondag echter zijn race met een slechte start en een uitglijder halfkoers. Gedesillusioneerd viel "VDG' uit en moest lijd zaam toezien hoe de Australiër Karl Muggeridge zijn zesde zege van het seizoen behaalde en de wereldtitel veiligstelde. Serena Williams winnares Peking peking - Het internationale ten nistoernooi van Peking is giste ren gewonnen door de jarige Amerikaanse Serena Williams. Zij versloeg in drie sets US Open-kampioene Svetlana Koetsnetsova: 4-6, 7-5, 6-4. Het was haar eerste triomf sinds de Miami International in maart toen ze haar rentree maakte na een knieoperatie. In totaal heeft ze nu 25 toernooien op haar naam geschreven. Wielerronden niet achter Pro Tour Madrid - De organisatoren van de drie grote ronden (Tour, Vuelta en Giro) weigeren deel te nemen aan de Pro Tour. Dat heeft Vuelta-directeur Victor Cordero in een brief aan UCI- voorzitter Hein Verbruggen ge schreven. „We hebben duidelijk gemaakt dat wij ons niet kun nen associëren met de huidige opzet van de Pro Tour", zei Cordero. „We zeggen geen 'nee' tegen hervormingen. Maar we zeggen wel 'nee' tegen de hui dige plannen." maandag 27 SEPTEMBER Rubens Barrichello is het middelpunt van een Ferrari-feestje in China. Foto: Reuters/Kim Kyung-Hoon door Ivo Op den Camp shanghai - De verovering van China stond op het programma. Willi Weber, de manager van Mi chael Schumacher, had zijn mar ketingstrategie al uitgestippeld. Geen Rode Boekjes, maar Rode Petten, zo had de Duitser be dacht. Maar uitgerekend in Chi na bleef de wereldkampioen in gebreke. Voorlopig kan hij in Shanghai nog rustig over straat lopen. Willi Weber liep al weken met yuantekens in de ogen. Een po tentiële markt van 1.3 miljard mensen. Daar moest munt uit te slaan zijn, dacht 'Mister twintig procent', zoals Weber ook wel genoemd wordt van wege het aandeel van de Schu- macher-verdiensten dat hij op strijkt. De slimme zakenman wist wat hem te doen stond: de massaproductie van Schuma- cherpetten met Chinese tekst en twee eigen merchan- disingstands op het grote plein achter de hoofdingang van het circuit. Het eerste offensief van Weber bestond uit een Chinese versie van de Schumacher-biografie. Die is inmiddels in een oplage van miljoenen op de markt. „Als Michael zondag de race wint, breekt hier echt euforie uit", zo voorspelde Weber, die ruim een week voor zijn proté gé naar Shanghai was vertrok ken. „Om contacten te leggen. Dan kennen de belangrijke mensen me en hebben ze mijn visitekaartje." Zo makkelijk als Weber het voorstelt, is het in werkelijkheid niet. China moet wennen aan de Formule 1 en voor het om gekeerde geldt deels hetzelfde. Weliswaar worden dit jaar alle races door de Chinese staats- zender live uitgezonden, maar dat wil nog niet zeggen dat de Chinezen zich identificeren met de sport en zijn deelnemers. Zijn de tribunes in Europa veel al rood gekleurd (de huiskleur van Ferrari en Michael Schu macher), in Shanghai laten zich slechts weinig bezoekers verlei den tot het kopen van fankle- ding. „Veel te duur", zegt Xu Ying, een 24-jarige studente uit Shanghai. „Bovendien, wat moet ik er morgen mee. In de kast leggen en wachten tot vol gend jaar?" De organisatoren van de Grand Prix willen er niets over kwijt, Primeur voor Rubens Barrichello Formule 1-baas BemieEc- clestone keert met een vol daan gevoel terug naar Euro pa. De eerste Grand Prix op Chinees grondgebied zal niet de geschiedenisboeken in gaan als de meeste spectacu laire, maar aan de belangrijk ste eisen (veiligheid, inhaal- mogelijkheden) werd ruim schoots voldaan. En met Fer- rari-rijder Rubens Barrichello kreeg Shanghai misschien niet de gewenste winnaar (Michael Schumacher), maar wel een coureur die de kleu ren vertegenwoordigt van het populairste team. Omdat wereldkampioen Schumacher zijn troeven al in de kwalificatie had ver speeld - hij spinde en was daardoor gedoemd als laatste te vertrekken - zette Ferrari in op Rubens Barrichello. De Braziliaan won ook al twee weken geleden in Monza en kon door een zege in Shang hai zijn tweede plaats in het wereldkampioenschap veilig stellen. Barrichello slaagde in zijn opzet. Achter Barrichello vochten Raikkonen en But ton om de tweede plaats. De BAR-coureur won het duel van de Fin door een betere strategie. Voor de negende keer dit jaar eindigde Button op het podium, maar de eer ste overwinning laat nog steeds op zich wachten. maar steeds groter zijn de twij fels of er veel Chinezen zijn die zelf een ticket hebben gekocht. Een kleine rondvraag bij de hoofdingang leert dat bijna nie mand weet wat zijn entreekaart heeft gekost. Bovendien, het gros wist niet wat ze te wachten stond. Hilarisch te zien hoe veel bezoekers op de hoofdtribune hun wijsvingers gebruikten als oordopje. Dat die auto's zóveel lawaai zouden maken, dat had men niet voor mogelijk gehou den. „Weet je", zegt Xu Ying, „bijna iedereen is op uitnodi ging van een groot bedrijf." Voor de doorsnee Chinees (er door Sven Remijnsen Athene - Esther Vergeer bena dert de perfectie. Ze is zo veel beter dan de rest dat het lijkt alsof ze wint wanneer en hoe ze maar wil. In Athene verdedigde Negen plakken Een dag voor het einde van de Paralympische Spelen heeft Nederland 26 medail les: vier goud, tien zilver en twaalf brons. Het afgelopen weekeinde leverde negen plakken op in Athene. De tennisploeg haalde het gros binnen. Goud voor Robin Ammerlaan en Esther Ver geer in het enkelspel en voor Vergeer ook in het dubbel spel met Maaike Smit, zilver voor Sonja Peters (enkel) en brons voor de quadtennis- sers Bas van Erp en Monique de Beer (dubbel). In het zwembad pakte Ma rion Nijhof haar derde me daille van het toernooi na zilver en brons. Ze werd der de op de 50 meter vrije slag. Op die afstand, maar dan in een andere categorie, volgde de Deense Nederlandse Per- nille Thomsen haar voor beeld. Ook was er brons voor Ne derland in de landenwed- strijd dressuur. Joop Stokkel, Gert Bolmer en Sjerstin Ver meulen deden het met zijn drieën beter dan de meeste andere landen met een ploeg van vier. De zitvolleybalsters bereikten de finale ten koste van de Verenigde Staten. De Paralympics kreeg er za terdag vier nieuwe doping- gevallen bij. Daarmee komt het totale aantal dopingzon- daars tijdens deze Paralym pics op 7. ze afgelopen week onverstoor baar haar tennistitels op de Pa ralympische Spelen. Vergeer won zaterdag het enkelspel en gisteren met Maaike Smit het dubbelspel. En ze is nu al bezig met Peking. Hoewel ze al jaren aan de top staat, is de rolstoeltennisster uit Woerden nog altijd maar 23. Ze is het goudhaantje voor de pa ralympische beweging in Ne derland. „Esther staat voor prestaties en persoonlijkheid", zei Sonja Peters, die zaterdag binnen drie kwartier de enkelfi nale verloor: 6-2 6-0. Vergeer doet het op en buiten de baan zo goed dat ze kan leven van haar sport. Ze wordt steeds be kender in het buitenland. Op tientallen meisjeskamers in Athene hangt sinds afgelopen weekeinde een foto van Esther Vergeer. Alle vrijwilligsters op het tennispark zijn met haar vereeuwigd. In haar vijf partijen in het en kelspel stond Vergeer elf games af. Ze verloor nooit meer dan vier games per wedstrijd. „Ik was de hele week goed, het puzzeltje klopte", verldaarde ze. „Ik ging voor twee keer goud, niets minder dan dat. Ik mag de lat ook hoog leggen voor me zelf. Het is heel speciaal dat ik dit niveau vier jaar hebt vastge houden." Druk lijkt haar onbewogen te laten. Toch twijfelt ze ook. „Als ik uitgerekend in Athene maar niet op mijn gezicht ga, dacht ik." Evenals in de aanloop naar de Spelen van Sydney bezocht ze een sportpsycholoog. „Dat is een kwestie van opfrissen. Wat moet je doen op de spannende momenten?" Vergeer, mentaal toch beresterk, wil alle toeval ligheden uitsluiten. Elk facet van haar sport is even belang rijk. „Je kunt wel blijven aan rommelen, maar dat kan veel kapot maken. Ik heb sinds 2000 nog meer aan conditie en kracht gedaan, erg op mijn voe ding gelet, ik heb alles gedaan wat ik kon doen om weer goud te halen. Ik wilde het zo graag, het was van mij." Ze heeft, vindt ze, een 'goede' handicap, die haar ideaal maakt voor rolstoeltennis. Vergeer: „Speelsters als Maaike Smit en Daniela Di Toro zijn iets zwaar der gehandicapt. Ik heb een in complete dwarslaesie, bij hoge ballen kan ik toch nog wat kracht uit mijn benen halen." Vergeer raakte verlamd na een operatie aan een bloedvatenaf wijking rondom haar ruggen merg. Ze was toen acht. Maaike Smit heeft het getroffen met een dubbelpartner als Ver geer. Aan haar zijde rekende ze gisteren in iets meer dan een uur af met het ongeplaatste Thaise koppel Khanthasit- Techamaneewat: 6-0 6-4. Smit was iets beter aan het net dan Vergeer. „Ze heeft net iets meer touch", erkende Vergeer. Om er meteen aan toe te voegen dat ze de volgende vier jaar hard gaat werken om ook dat minde re punt voor eens en altijd uit haar spel te halen. Sinds Sydney verloor Esther Vergeer welgeteld een partij. Van Daniela Di Toro, de num- door René Banierink ankara/enschede - Als ongesla gen toemooiwinnaar hebben de Nederlandse volleybalsters zich overtuigend geplaatst voor de World Grand Prix van ko mend jaar. Een resultaat dat Oranje niet alleen sportief maar ook financieel weer perspectief biedt. Met de afsluitende zeges van Nederlands beste volleybalsters op Duitsland (zaterdag, 3-1) en Bulgarije (gisteren, 3-0) heeft Avital Selinger in Turkije zijn vi sitekaartje meer dan afgegeven. Oranje verloor in de grote ASK3- sporthal even buiten Ankara af gelopen week geen enkele wed strijd en morste in totaal slechts twee sets. Een knappe prestatie die ook de nieuwe bondscoach vooraf niet had durven voor spellen. Wel dat zijn ploeg een goed figuur zou slaan, want daaraan was de eerste vier maanden van zijn bewind kei hard gewerkt. Selinger is bo vendien geen man die twijfelt aan zijn aanpak en kwaliteiten. En als hij een ding heeft weten over te brengen op de ploeg die onder zijn Italiaanse voorgan ger Frigoni niet bepaald stabiel en zelfverzekerd overkwam, dan is het wel het vertrouwen in de eigen kwaliteiten. En hoe wel zijn stoïcijnse blik tijdens een wedstrijd meestal weinig verraadt, gaf Selinger na het duel met Turkije, waarbij zijn team in een ware heksenketel ijskoud en met uitstekend vol leybal afrekende met de thuis ploeg, toe dat hij inwendig ge noten had van zijn team. Natuurlijk zijn er bij de zege reeks wat relativerende kantte keningen te maken. Europees kampioen Polen speelde met een nieuwe, jonge spelverdeel- ster; de nummer twee van het EK, Turkije, deed het zonder de geblesseerde sterspeelster Neslihan Demir. En Duitsland was nauwelijks bijgekomen van de Olympische Spelen en miste tegen Nederland niet alleen de afwezige eerste spelverdeelster Tanja Hart maar ook superster Angelina Grün, die zaterdag ziek in het hotel achterbleef. Daar kan Oranje moeiteloos te gen inbrengen dat het de afge lopen maanden nauwelijks se rieuze toernooien heeft kunnen spelen, dat een ervaren topper als Elles Leferink de zomer vrij af heeft genomen en dat een onervaren speelster als Debby Stam de belangrijke passer/lo per plek moest invullen. Hoe het ook zij, de belangrijkste conclusies van vier maanden Selinger zijn onverdeeld posi tief. Er staat een team dat vechtlust en zelfvertrouwen uit straalt, dat hard op weg lijkt eindelijk het veel geroemde ta lent de komende jaren te gaan vergulden. De plaatsing voor de Grand Prix betekent alvast de garantie van een reeks wedstrij den op topniveau, een ervaring waar niet tegenop te trainen is. Maar minstens zo belangrijk lijkt dit resultaat voor de finan ciële vooruitzichten. Wanneer Oranje zich niet geplaatst had voor de GP, waren de speelsters hun A-status bij het NOC*NSF (en bijbehorende financiële vergoeding) kwijtgeraakt. Gezien de financiële nood van de overkoepelende organisatie Pro-Volley zou niet-kwalificatie van Oranje een kleine ramp zijn geweest Slappe wedstrijd tegen Turkije door Robert van Lith den bosch - Het was indruk wekkend om te zien hoe het Turkse volkslied Istiklal Marsi uit volle borst werd gezongen door honderden Turken in het Bossche sportcentrum De Maaspoort. Het Wilhelmus stak daar flets tegen af. Het bleek een voorbode van het slappe spel van het Nederlands basket balteam tegen Turkije: 47-67. De nationale ploeg sloot de EK- kwalificatiereeks zaterdagavond af met een enorme sof. Geen organisatie, geen passie, geen vechtlust en een onthutsend zwak schot: 11 uit 33 schotpo gingen en 5 uit 24 driepuntspo gingen. Veel positiefs viel er niet te melden over de afslui tende wedstrijd, erkende ook bondscoach Glenn Pinas. „Het is als een nachtkaars uitgegaan bij ons." Pinas deelde zelf ook nadrukke lijk in de malaise. Hij nam in de tweede helft niet eens meer de moeite om een time-out te ne men om zo zijn team weer op scherp te krijgen. „Dat had geen enkel nut meer. Ze hiel den zich toch niet aan de op drachten", was de merkwaardi ge reactie van Pinas. Het Nederlands team was wer kelijk geen schim meer van het team dat vorige week Estland klop gaf. Voor rust kon Neder land nog aardig bijbenen dank zij vooral Mike Nahar (30-37), daarna was het over en uit. De Nederlanders kregen in de tweede helft nog maar 17 pun ten door het netje, een team mini's zou zich er voor scha men. „We zaten er echt hele maal doorheen", zei schutter Kees Akerboom. „Het zijn zwa re weken geweest. Reizen, hotel in, hotel uit en slecht eten. Ik ben eerlijk gezegd blij dat het nu even afgelopen is. En dat geldt voor meer spelers." In Den Bosch stond een soort 'Jong Turkije' op het veld met een gemiddelde leeftijd van 21,6 jaar. Bondscoach Bogdan Tanjevic kon bijvoorbeeld zijn waren er gisteren 170.0( een kaartje onbetaalbaa een gemiddeld maandii van 400 euro zijn entree tussen de 45 en 450 euri zijn zachtst gezegd buit rig- J „We moeten het enthoiu bij de mensen nog wek)1 zegt Weber. „Het gezicl Michael moet hier een 11 steen worden." Daar za pig geen sprake van ziji I chael Schumacher wort de man in de straat niet kend. Tot grote ergernis Weber zal dat ook nog c jaartje duren. Met de wereldkampioei Shanghai alles mis wat mis kon gaan. In de kw 1 spinde hij van de baan,r gevolg dat hij achteraai starten. Met die wetens besloot Ferrari de Duits nieuwe motor te geven, geen hem noopte vanu1,1 straat de achtervolging zetten. Die opzet slaag< Eerst was er een aanvai Christian Klien, vervolg uitglijder en tot slot eer linker achterband. Gevi anonieme twaalfde plai Michael Schumacher, petjes kunnen voorlop in de kast. Esther Vergeer benadert op tennisbaan perfectie tijdens Paralympics Opnieuw een gouden medaille voor rolstoeltennisster Esther Vergeer. Samen met Maaike Smit won zij het dubbelspel. Foto: GPD/Phil Nijhuis mer twee van de wereld. De Australische, die in Athene brons won na te zijn uitgescha keld door Sonja Peters, stopt binnenkort. Peters, derde op de ranking, geeft de komende tijd haar studie voorrang. Vergeer verwacht dat de con currentie in Peking vooral weer uit eigen land komt.Talenten zijn in aantocht. alicante/anp/rtr - Sp« zich in Alicante gepla de finale van het tennis om de Davis Cup. Het de punt tegen Frank] binnengehaald door d ge Rafael Nadal tegei Clément in drie sets: 2. Spanje speelt tussen 3 cember in de eindstip de Verenigde Staten, zaterdag in Charleston1 ficeerde door met 3-011 slissende voorspron Wit-Rusland te nenv derde punt kwam op i het broederpaar Bob Bryan in het dubbels Max Mimyi en Vladim n ov. 6-1 6-3 7-5. Zij ror voorwerk van Andy R( Mardy Fish in de en bekwaam af en bleven gen in de Davis Cup. VS is het de eerste D nale sinds 1997. De Spanjaarden helv thuisvoordeel en zu aan zekerheid grenzei" schijnlijkheid een aanleggen in een indo modatie. Voor hen we0 gen Frankrijk de denc plaats in de laatste vijfe In de reeks van acht degradatiewedstr ij de wereldgroep wist het gedegradeerde Duitsj( terug te keren. Met® Haas en debutant Flol6 er verloor Duitsland slava met 2-3 van P Dominik Hrbaty en Kdt: ra bogen op de laats? achterstand om in win zeer talentvolle pupil Cenk Akyol (17 jaar!) naar hartelust laten spelen. De Turkse NBA- spelers Türkoglu, Okur en Kut- luay waren al terug waren naar de Verenigde Staten. Ook om dat Turkije al zeker was van de eerste plaats in de poule. De Turken speelden een 'thuis wedstrijd' in Den Bosch. Hon derden Turkse fans schreeuw den de longen uit hun lijf en stonden massaal achter hun ploeg. Nederlandse fans waren er amper. Turkije - dat in 2001 nog tweede werd bij het EK - sloot de kwalificatie reeks ongeslagen af. Nederland eindigde door de thuiszege op Estland van vorige week als derde en moet zich nu opma ken voor een herkansingsronde in 2005. Negen nummers drie en vier maken nog kans op één EK-ticket. Gezien het spelbeeld van afgelopen zaterdag kan Ne derland zich beter zorgen ma ken dat het niet degradeert uit de A-poule. Want die kans is reëler. brissago/anp/dpa - i sche schaakgrootmeei mir Kramnik is voortv gonnen in de tweekai wereldtitel tegen de Peter Leko. Op zijn w openingspartij op j volgde gisteren een i de tweede partij. De' kampioen leidt het j. wordt afgewerkt in hef se Brissago aan het Ir giore, met 1,5-0,5. r kamp gaat over veert?1 en. JJ Kramnik dwong zijn IF uitdager zaterdag me|' 65 zetten tot opgave:1 een zwaarbevochten i ruim zes uur kostte. Bp kers gaven elkaar n niets toe. F Kramnik koos voor n sche verdediging. Zij0 tiende zet was een ve? paardmanoeuvre. Lel? een pion en kreeg dr' ruil een veelbelovenr die materiaalvoordeefê de. n Kramnik verdedigde ook zonder dame zeP Hij slaagde erin de P, evenwicht te houdef1 eerste tijdcontrole nai verdediger het initir met zijn twee torens een belangrijke pione pakte, werd het de Hl1 eens duidelijk hoe b?' er voor stond. J De tweede partij dir wat minder lang. Al nl en achttien zetten br beide grootmeesters^ puntdefing. De tweekamp gaat mr der.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14