De zware erfenis van Ibrahimovic Koeman hoopt op meespelen Galasek tegen Bayern München Lee schrikt zich kapot van DOVO Heras wint derde Vuelta Voetballiefhebbers voor play-offs §|rzoek naar veldrijder Ook Anastasiou kan bij Ajax niet overtuigen geer benadert fectie tijdens Paralympics wijk zoekt ner met lingsdiploma B trekt ng uit lere zeperds wint zonder iley Lardé Sink IK - Bondscoach Gerrie in heeft gisteren de :r renners bekend ge- voor Nederland aan [ce bij de WK wielren- irona deelnemen, nk, Koos Moeren de Groot en Jan Bo- in aan het eerder al n achttal toege- ior Tankink, die de Spanje afsloot als de eerste keer dat hij voor profs uitkomt, ie: Michael Boogerd, er, Karsten Kroon, Veneberg, Pieter Mare Lotz, Maarten gr, Jan Boven, Bram (allen Rabobank), öwik (Chocolade Jac- 0 s Moerenhout (Lot- en Bram Tankink ep). ■/breda/gpd - Het Bel- rket opent een onder- de plotse dood van sadsche veldrijder Tim (22) uit Kalmthout. De it van wereldkampi- Tellens miste gisteren is van het Vlaamse Er- een bocht en bleek s niet meer te redden, wordt aan een hart- c, maar volgens mana- van Rasteren van Fi- is nog niet duidelijk ecies aan de hand is „Bij zo'n hartader- je op slag dood. Tim el even bij kennis ge- j reageerde met hand aen de eerste hulpver- jlekke kwam. We we iiet of hij is gevallen ge aan een hartpro- I dat er iets anders is le gisteren erg lang een ziekenwagen ter s. De race ging ge- r. Sven Nijs won. it-fans eisen :s van Cohen Ipd - De aanhang van lit eist excuses van de mse burgemeester h. Dit naar aanleiding fit dat de Amsterdam- ssie voor politieklach- iobiele eenheid (ME) .ke tik op de vingers .«leven. De commissie -„je ME op 21 april 2002 ,n geweld heeft gebruikt s van FC Utrecht. Op hvam een trein met jsupporters aan bij de VITn Arena en werd de 22.|as, harnas, Joden aan lijkangeheven. Alle 670 s werden terugge- do Utrecht 00^en van de ME was te 17ig, vonden ze in ;ans dienden klachten onafhankelijke com- ze in het gelijk ge- I is het tijd dat Cohen ses aanbiedt," stelt j Ben ten Boden van Irtersvereniging. „En arnlzo publiekelijk als hij tuig heeft afgeschil- spei excuses vinden ze in elangrijker dan scha- pJ;|ingen. SPORT maandag 2J SEPTEMBER 2004 door André Hoogeboom Amsterdam - Ronald Koeman spreekt nu al van een finale en vindt diep in z'n hart eigenlijk dat Bayem Mün chen wel verder is dan Ajax. Mis schien niet voetballend, maar wel qua doelmatigheid. Morgen staat de wedstrijd op het programma en Ajax mag niet verliezen. „Want dan sta je al zes punten achter op Bayem en Ju- ventus. Normaal gesproken ben je dan kansloos." Liever wat minder voetbal en wat meer resultaat. Dat credo hanteert Koeman al sinds zijn entree in Am sterdam. De boodschap komt maar zelden over. Vaak is Ajax effectief ge noeg, maar dan vooral in Nederland. Buiten de landsgrenzen hebben de Amsterdammers al de nodige lessen gehad. Morgen mag Ajax opnieuw aantonen dat al die pijnlijke exercities niet voor niets zijn geweest, maar de trainer kent zijn pappenheimers in middels zo goed, dat hij niet meer verwacht verrast te worden. „Ik ken deze groep beter dan wie ook. Het elftal is goed, maar mist gewoon een aantal kwaliteiten. Als het een strijd wordt van mannetje tegen mannetje kunnen we problemen krijgen. Ik vind dat wij in wedstrijden van be lang ook op resultaat moeten kunnen spelen. Maar het is gewoon nog niet reëel om dit al van deze groep te ver wachten. Laten we maar on-Ajax spe len. Ik vind het best. Het resultaat is alles wat telt. We zullen morgen avond allemaal top moeten zijn." Koeman hoopt daarom een beroep te kunnen doen op de broodnodige routine van Tomas Galasek. De Tsjech heeft al ruim een maand niet gespeeld, maar mag zelf kiezen of hij morgen beschikbaar is. Koeman zal in ieder geval een klemmend beroep op hem doen, maar legt de eindbe slissing bij de speler zelf: „Tomas kent zijn lichaam goed en zal geen onverantwoordelijk besluit nemen. Als hij speelt, is hij honderd procent. Dit is absoluut geen wedstrijd voor twijfelgevallen." Vandaag neemt de trainer ook een beslissing over Max well en Pienaar, die beiden last heb ben van lichte blessures. Maxwell heeft wat irritatie aan de lies en Pie naar aan de hamstring. Ajax en Bayem zijn eigenlijk eikaars tegenpolen. De ene ploeg is jong, speels en heeft graag balbezit. De an der heeft routine, is dégelijk en laat het initiatief graag aan de ander. De een heeft een uiterst trefzekere spits, de ander heeft vooral problemen in de aanval. Maar zegt Koeman: „Wij zijn weer minder afhankelijk van één man en dat kan ook weer z'n voorde len hebben." Bayern heeft geen geheimen meer voor de trainer van Ajax. De terugkeer van centrale verdediger Lucio vormt een extra hindernis voor de Amster damse ploeg. „We zullen meer rende ment uit de aanval moeten halen dan tot nog toe het geval is geweest." Ajax hult zich in de rol van underdog tegen Bayern, dat zaterdag met 3-1 van Freiburg won. Roy Makaay scoorde een keer voor de ploeg uit München. Bayem is Bayern", zegt Koeman nuchter. „Ze spelen altijd hetzelfde. Met vier middenvelders, vier verdedigers en twee aanvallers. Hoe wij daar tegen zullen strijden, daar ben ik nog niet uit. We kunnen verschillende systemen hanteren maar hoe we het gaan doen dat zal ik morgen pas beslissen." Subliem Lisse deklasseert kampioen door Gertjan van Geen veenendaal - Zes weken gele den keerde Ervin Lee terug bij DOVO. De rechterverdediger van FC Lisse dacht toen nog dat het toeval was, dat zijn nieuwe club de eerste ronde van de Amstel Cup ruim met 4-0 won. Zaterdag schrok hij zich kapot van de staat waarin de regerend kampioen van de hoofdklasse B zich inderdaad bevindt. De Lis- sese zege in Veenendaal was mogelijk nog eclatanter: 6-2. Natuurlijk stapte Lee breed la chend van het veld op sport park Panhuis. Zelf had de ex- prof een geweldige wedstrijd gespeeld, terwijl FC Lisse als team Veenendaal muisstil had gekregen met swingend en bij vlagen zelfs briljant voetbal. DOVO werd als een debutant in de hoek gezet en mocht dank baar zijn dat FC Lisse door con centratieverlies een afstraffing met dubbele cijfers achterwege liet. De sfeer bij DOVO is heel snel omgeslagen. Vorig seizoen werd het tegen alle verwachtin gen in kampioen. In de nacom- petitie speelde de ploeg van Henny Lee minder opvallend, maar de basis voor opnieuw een dominante rol, dit keer in de hoofdklasse A, was gelegd. Van die verwachting is niets meer over. DOVO staat laatste. In het eerste duel van het jaar (Ter Leede, 2-2) vielen Danny van Husen en Michel van den Broek weg met zware blessures. Een week eerder al had Richard Beekink een langdurige schor sing aan zijn broek gekregen wegens het slaan van Lissenaar Rob Dekker. Beekink was zater dag voor het eerst weer aanwe zig, maai' zijn inbreng bleef be perkt tot het scoren van de 2-5. De uiterst povere seizoensstart van zijn vorige club verrast Lee. „Vorig jaar verloren we de eer ste twee wedstrijden, maar nu DOVO 2 punten uit 5 duels heeft mogen ze zich wel zorgen gaan maken. Ik ben echt heel erg geschrokken van de tegen stand, die ze boden. Ze hebben dan wel een paar geblesseerden en er zijn twee spelers vertrok ken, maar wat er voor terugge komen is moet zodanig zijn dat ze bij de eerste vijf mee kunnen spelen. In de wandelgangen hier hoor ik dat ze mij nooit hadden moeten laten gaan. Maar ik wilde wat anders. Bij Lisse heb ik het hartstikke naar mijn zin. We voetballen leuk en ik pas er makkelijk in." Los van de tegenstand speelde FC Lisse een fabelachtig eerste halfuur. Uit de eerste vier aan vallen vielen drie doelpunten. Binnen twaalf minuten was het via twee goals van Jeffrey Win ter en eentje van Robin Bakker 0-3. Winter en Bakker en in mindere mate spits Kwong- Wah Steinraht switchten voort durend van positie, wat DOVO tureluurs maakte. Om de 0-4 binnen een kwartier te voorko men werd de doorgebroken Bakker vervolgens tegen de grond getrokken. Rood bleef om onbegrijpelijke redenen uit voor verdediger Jermaine Hol- wijn. Om het allemaal nog even erger te maken schoot keeper Sander Selhorst de bal hard te gen het hoofd van de op de grond liggende Bakker. Het is een steeds verder oprukkend ir ritant trekje van voetballers. Het gebeurt zogenaamd per ongeluk, maar het is slechts be doeld om tegenstanders te bles seren. Niettemin treden scheidsrechters er nog altijd niet tegen op, zodat DOVO van geluk mocht spreken, dat het bij geel voor Holwijn bleef. FC Lisse verdubbelde na rust (Bakker, Michael van der Laan Kwong-Wah Steinraht scoorde voor FC Lisse het zesde doelpunt uit een penalty. Archieffoto: Cees van Hoogdalem en een strafschop van Stein raht, nadat een inzet van René van Wieringen van buiten het strafschopgebied door Leon Toonen met zijn hand werd te gengehouden) de score, maar kreeg er nog wel twee tegen. Begrijpelijk concentratieverlies, volgens Lee. Trainer Said Ou- aali had er in de rust tevergeefs op gehamerd. „We werden nonchalant, met balletjes bui tenkant. Dat frivole mag eigen lijk niet, maar we hebben zo gi gantisch gedomineerd dat we het gevoel hadden dat zij ons nooit onder druk konden zet ten.", aldus Lee, die nog een vrije trap op de paal schoot en, door alleen zijn lichaam te ge bruiken, de mooiste passeerbe weging van de dag had ge toond. Lee danste, en heel FC Lisse swingde mee. FC LISSE: Heemskerk; Lee, De Goede, K. Winter, Honsbeek; Tan (80. Van Wieringen), Naarendorp, Van der Laan; Bakker (79. Stéils), Steinraht, J. Winter (64. Rios). hilversum/anp/gpd - Een me rendeel van de Nederlandse voetballiefhebbers juicht de plannen om de competitie van de eredivisie te veranderen toe. Dat blijkt uit een enquête van Maurice de Hond, die hij in op dracht van Studio Sport uit voerde. Ruim de helft van de ondervraagde supporters (55 procent) is voorstander van een systeem met play-offs. Slechts 23 procent ziet niets in de her vormingsplannen. Fans van Ajax (67 procent) zijn het meest content met het door de ECV bedachte competitieplan. Aan hangers van PSV hebben de meeste bedenkingen Marco van Basten is - net als zijn tijdgenoten en collega-trai ners Gullit en Koeman - tegen de invoering van play-offs. De bondscoach vermoedt dat er geldzucht achter de plannen zit. Hij zei in Studio Sport dat hij denkt dat niet de KNVB, maar de clubs de play-offs er door hebben gedrukt. „De fi nanciën zijn belangrijk in dit verhaal. Ik begrijp uit het ver haal van Michael van Praag dat de inkomsten van de clubs tien procent omhoog gaan. De KNVB moet de kwaliteit van het voetbal bewaken, geldzaken gaan over de clubs. Dus hele maal ermee eens ben ik het niet. In de top moet je voor kwaliteit gaan en niet voor kwantiteit en dit leidt alleen tot meer wedstrijden. Dat moet de insteek niet zijn. Het moet gaan naar kwaliteitsverhoging, niet naar meer wedstrijden. Niemand zal ontkennen dat de eredivisie enkele aardige wed strijden erbij krijgt, ook Van Basten niet. „Wedstrijden die ertoe doen, wedstrijden van ni veau, maar je houdt de gewone competitie, dus kom je simpel weg op meer wedstrijden uit. En daar hebben we nou net de laatste tijd veel over gesproken. De grote sterren zijn tijdens een EK of tijdens de eindfase van de Champions League afwezig door mentale of fysieke ver moeidheid." door Ad Pertijs breda/madrid - Roberto Heras redde het toch weer. De bij de ploeg van Lance Armstrong mislukte Spanjaard werd in de slotweek van de Vuelta zwaar op de hielen gezeten door re velatie Santi Perez. Maar deze 27-jarige Phonak-renner kwam een half minuutje te kort om de kopman van Liberty Seguros van zijn derde eindzege af te houden. Vorig jaar won Heras nog nipt van Isidro Nozal. Maai tijden veranderen. In deze Ron de van Spanje was Nozal de man die Heras met het nodige beulswerk overeind hield. Perez en Noval gingen beiden niet als favoriet van start en ge loofden ook niet de ronde te kunnen winnen. Nozal kwam al snel in de leiderstrui en hield vervolgens langer stand dan verwacht. In het laatste week einde was de pijp fysiek en mentaal leeg, waardoor Heras hem nog kon passeren. Perez deed het andersom. Als knecht van Tyler Hamilton wil de de Spanjaard zijn krachten aanvankelijk sparen voor de be klimmingen. In de eerste vlakke tijdrit gaf hij zomaar bijna drie minuten toe op Heras. Toen de kopman wegviel ging hij op jacht op naar dagsuccessen en sloop zowaar de top drie bin nen. Toen ook pas bleek dat hij' een serieuze bedreiging was voor Heras. In het laatste week einde moest de klassementslei der weer twee keer buigen voor Perez. Ondanks de ferme steun van Nozal. Op de helling Nava- cerrada kon Heras het wiel van Perez (bij een tweede tempo versnelling) niet houden. Om dat het niet super lastig was, kon hij ook de schade beperken tot dertig seconden en met een voorsprong van 43 seconden dook Heras gisteren de laatste tijdrit van bijna 29 kilometer in. Specialist Heras verloor weer terrein (13 seconden), maar werd dus gered door de gong. In Spanje bereik je met met een overwinning in de Ronde nog bijkans de godenstatus, maar internationaal kunnen onder tussen grote vraagtekens ge plaatst worden achter de spor tieve waarde van de Vuelta als grote ronde. Heras toonde zich bepaald geen grootse winnaar en in de top twintig van het eindklassement zijn achttien Spanjaarden terug te vinden. Datzelfde geldt voor die andere zogenaamde grote ronde, de Giro d'Italia. Alleen de Tour staat nog overeind als echt gro te ronde. De drie grote rondes laten nu weten de Pro Tour niet te zien zitten. Uiteraard omdat ze aan- hikken tegen het feit dat straks alle grote ploegen verplicht aan de start staan. Waar laat je dan nog al die kleinere nationale teams? TourbaasJ^eblanc wei gert zijn eveneméfit het predi kaat 'Frans' te ontnemen. Alle maal leuk en aardig die mon diale gedachte, maar het beno digde geld moet wel groten deels uit Frankrijk komen. En dus heeft hij Franse ploegen nodig. Wie de ronde van Spanje over ziet, kan zich echter afvragen of de Pro Tour niet de redding van het evenement kan betekenen. Met meer buitenlandse teams en minder Spaanse. In Spanje ligt men daar echter niet wak ker van. Roberto Heras is er an dermaal de held van de natie. Met de dappere Perez als zijn kroonprins. door Peter van Duyl Amsterdam - Het afscheid van Zlatan Ibrahimovic van Ajax werkt in de Arena nog altijd door. Zijn erfenis werd in eerste instantie opgeëist door Wesley Sonck, maar de Belg moest het stokje zaterdag tegen Roda JC al weer doorgeven aan Yannis Anastasiou. En hoewel de Griek kort voor tijd de enige goal van de wedstrijd maakte (i-o), kleur de hij het toekomstperspectief in de punt van de Amsterdamse aanval geen streep lichter dan zijn directe concurrent. Al sinds jaar en dag is de num mer 9-positie bij Ajax een springplank naar een glanzen de loopbaan. Wim Kieft en Ruud Geels werden er topsco rer van Europa en voor Johan Cruijff en Marco van Basten was de plek een tussenstap op weg naar wereldfaam. Zlatan Ibrahimovic was voorlopig de laatste centrumspits die via Ajax bij de club van zijn dro men terechtkwam. We zijn amper vier weken ver der, maar nu al is duidelijk dat het vertrek van de Zweed naar Juventus een enorm gat heeft geslagen in de aanvalslinie van de landskampioen. Trainer Ro nald Koeman sprak begin deze maand zijn vertrouwen uit in Wesley Sonck, maar diens kre diet heeft precies twee compe titieduels en één Europese wed strijd geduurd. Na het tegenval lende spel van de Belg tegen Minuut stilte Bijna 50.000 toeschouwers in de Amsterdam Arena brach ten de overleden zanger An dré Hazes zaterdagavond een indrukwekkend eerbe toon. Eén lange minuut was het ijzingwekkend stil in het stadion waar vanavond het officiële afscheid van de volkszanger wordt gehou den. De minuut stilte werd gehouden op verzoek van de spelersgroep van Ajax, Hazes was in zijn jeugdjaren sup porter van DWS, maar was de laatste jaren een graag ge ziene gast bij zowel Ajax als in de Arena. Verschillende spandoeken refereerden aan de dood van de zanger, die woensdag op 53-jarige leef tijd overleed. ADO Den Haag, Juventus en FC Den Bosch ziet Koeman al geen reden meer om Sonck hoe dan ook als eerste keuze te be schouwen. Zaterdagavond te gen Roda JC koos de oefen- meester voor Yannis Anastasiou in de punt van de aanval. De reden: Koeman zag hoe Sonck de afgelopen weken vooral met zichzelf in de clinch lag. Ballen sprongen hem me ters van de voet, zijn houding - de Belg wekt de indruk dat hij zelf nooit iets fout doet - leidt tot irritatie bij medespelers en publiek. „Wesley heeft het heel moeilijk gehad", lichtte Koe man toe. „En Yannis is een spe ler die je zo af en toe moet laten spelen. Je kijkt ook naar een training, zo'n beslissing is vaak ook een kwestie van gevoel. We hebben meer dan elf spelers." De keuze van Koeman pakte uiteindelijk goed uit, want met een rake uithaal bezorgde Anastasiou Ajax twee minuten voor tijd de overwinning. Maar het totale optreden van de Griek was mager. Anastasiou was een betere schakel in Ajax' aanvalsspel dan Sonck in de voorbije weken, maar ook hij kon niet verbloemen dat de Amsterdammers centraal voor in een serieus probleem heb ben. Vooral na de pauze oogde het spel van Anastasiou bij vla gen erg onbeholpen en leed hij voortdurend balverlies. Als dat in de Nederlandse competitie al opvalt, is er internationaal hele maal weinig hoop. Koeman wilde er weinig over kwijt, maar hij moet zaterdag met gemengde gevoelens heb ben zitten kijken naar Arouna Koné, de aanvalsleider van Ro da JC. De Ivoriaan was de be oogde opvolger van Ibrahimo vic in de Arena, totdat de medi sche keuring de transfer ruw blokkeerde. Inmiddels is Koné in Limburg honderd procent gezond verklaard en speelt hij dus weer. Het zou overdreven zijn om te stellen dat hij zater dag een verpletterende indruk maakte, maar Koné deed maar heel weinig fout en bewees in Yannis Anastasiou schiet de bal door de benen van Roda JC-speler Ivan Vicelich en bezorgt Ajax vlak voor tijd de ï-o overwinning. Foto: Hans van Weel elk geval waarom ze hem in de hoofdstad wilden hebben. Het was al met al een tumul tueus avondje in de Arena, waar Ajax met het oog op de wedstrijd tegen Bayern Mün chen (morgenavond) veel die per moest gaan dan het wenste. De Amsterdammers openden wervelend, maar toen de storm na ruim een half uur ging liggen en het opmerkelijk genoeg nog 0-0 stond, was Roda JC steeds nadrukkelijker de baas. De tien Limburgse veldspelers gingen overal op het veld het fijf-aan-lijf-gevecht aan met hun directe opponent en maak ten opnieuw duidelijk dat Ajax het moeilijk heeft als er een klemmend beroep wordt ge daan op de fysieke kwaliteiten van het elftal. In een poging het tij te keren haalde Koeman een kwartier voor tijd Rafael van der Vaart naar de kant voor Sonck. Die wissel kwam de oefenmees- ter op een boze blik te staan van zijn opzichtig geïrriteerde aanvoerder, die gistermorgen uitleg vroeg en kreeg van Koe man. AJAX: Lobont; Obodai, Heitinga, De Jong en Maxwell; Pienaar, Sneijder en Van der Vaart (76. Sonck); De Mul (52, Rosales), Anastasiou en Boukhari (60. Mitea). RODA JC: Kujovic; Vandenbroeck (25. Vicelich), Brouwers (88. Ciss e), Luij- pers en Filipovic; Sergio, Van Dijk, Bo- dor en Van Dessel; Cristiano en Kone.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13