Ticketbureau zadelt klant met risico op ECONOMIE Zwaarmoedige consument heeft oppepper nodig Philips ziet de vraag naar chips afnemen Akkoord over opdeling Alitalia Kritiek Consumentenbond Gunnen extra vakantiedagen aan ouderen mag niet altijd Oprichters Google komen leuk binnen op Forbes-lijst Klaar voor de storm Sligro: Ahold hoeft maar te hellen yets 8c Zeitlinger financiële nood i- Swets Zeitlinger heeft |0 financiële problemen opge- ■ac door nieuw kapitaal aan te f f,. ken. De distributeur van mschappelijke informatie isse maakte dit gisteren be- De reddingsoperatie ge it via een onderhandse iing van aandelen bij be- le aandeelhouders, waar- NPM Capital en Cobepa. lee wordt het eigen ver met 45 miljoen euro irkt. lilever saneert Juitsland iRdam - Unilever wil bin- :e jaar de drie belang- Duitse dochteronderne- in samenbrengen onder jugels van Unilever :hland. Het gaat om Best- Deutschland, Lever Fa- Deutschland en Langne- |o. Het samenbrengen van itse dochterbedrijven onderdeel uit van de we- ijde strategie van Unile- jglHet bedrijf wil het aantal ken terugbrengen en kosten iaren door het samenvoe gt van bedrijfsonderdelen. zaterdag 25 september 2004 Rer verlies >r Tiscali De Italiaanse internet - rerjeder Tiscali heeft in de -6$ helft van dit jaar een ver deden van 134,3 miljoen ïetto. Over dezelfde perio- eij vorig jaar stond er een verlies in de boeken van miljoen euro. De omzet vel toe, met liefst 25 pro- ot 538 miljoen euro. Tis- lakte de cijfers gisteren id. De onderneming liet s weten in de persoon van IRio Serafino een nieuwe ursvoorzitter te hebben den. Serafino is de opvol- n oprichter Renato Soru, juni zijn functie neerleg- in de politiek te kunnen zine en iel duurder 9, llast mag grind inen in België cm - Ballast Nedam mag aal gaan winnen in de Belgi an Maasvallei. Het gaat om ïoeveelheid van 90 miljoen y' 125 jaar, waarvan een zes- s iel voor het Utrechtse con- 1°l bestemd is. De overeen- B st is gesloten met vijf ande- elgische, partijen. Ballast im produceert nu 1 mil- ton per jaar. De overeen- ;t biedt het bedrijf dan ook ogelijkheid zijn positie in JT ondstoffenmarkt verder breiden. n° rtelsmann mikt "Oost-Europa i kfurt - Het Duitse media- ern Bertelsmann wil zijn sie-activiteiten in Oost- pa uitbreiden. Topman on er Thielen zegt anderhalt nc rd euro voor overnames in sector opzij te kunnen zet- "in iertelsmann is het op vier J P ootste mediabedrijf ter d. Voor overnames heeft Dncern ongeveer 3 miljard in kas. Bertelsmann, het lerbedrijf van RTL Groep, ook tijdschriften uit en een divisie voor drukkerij - andere diensten. ike order voor re A in VS ht - De Amerikaanse naatschappij van BAM bouwt mee aan de aan- f n een spoorverbinding in alifornische Oceanside. J nee is 155 miljoen euro lid, waarvan 100 miljoen 'latiron. Dat heeft het oncern gisteren bekend- t. Het gaat om de aanleg spoor voor een snelle [er tussen Oceanside, Vis- jr n Marcos en Escondido ,l ien traject van 35 kilome- den haag/anp - Ticketbureaus, waarbij kaartjes voor concerten, theaterbezoek en andere evene menten kunnen worden besteld, wentelen extra kosten ten on rechte af op de consument. Gaat een voorstelling niet door, dan moet het ticketbureau die extra kosten bij de organisator ver goed zien te krijgen en niet af wentelen op de koper van een kaartje. Dat stelt de Consumen tenbond in de gisteren versche nen editie van de Consumenten gids. Voor kaartjes voor grote voor stellingen maken Nederlanders steeds vaker gebruik van ticket bureaus, zoals TopTicketLine, TicketService en TicketBox. Die treden op als een soort tussen persoon tussen organisator en consument. Voor de bemidde ling telt een bureau meestal een paar euro bij de 'kale' ticket prijs. De meerprijs, zogeheten servicekosten, varieert van 2,80 tot 4,45 euro. Bestel je via inter net, dan komt daar nog eens 0,89 tot 2,43 euro per kaartje bij. Volgens de ticketbureaus wor den met de meerkosten de or ganisatie van de kaartverkoop betaald. De Consumentbond vindt het eerlijker dat de orga nisator, die het ticketbureau in huurt, het grootste deel van die kosten draagt in plaats van de consument. Vooral ook, omdat de consument vaak geen goed koper alternatief heeft dan een (duur) ticketbureau. De bond wijst op de gang van zaken bij het niet doorgaan van een voorstelling. Consumenten krijgen in dat geval de 'kale' tic ketprijs vergoed, maar zijn de servicekosten wel kwijt. Onte recht, meent de Consumenten bond. De organisator is degene die het risico moet dragen als een voorstelling niet doorgaat en zal dus ook de gemaakte kosten moeten vergoeden. utrecht/anp - Een bedrijf dat handelt in boeken en kaarten mag zijn werknemers van 45 jaar en ouder geen extra vakan tiedagen geven. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd oor deel van de Commissie Gelijke Behandeling (CGB). Het gunnen van extra vakantie dagen aan oudere werknemers is „in dit geval" in strijd met de wet. Het bedrijf, dat anoniem wenst te blijven, had zelf voorgelegd of zijn seniorenregeling voldeed aan de Wet gelijke behandeling op grond van leeftijd, die 1 mei dit jaar is ingegaan. Volgens de CGB is bij de onder neming geen sprake van fysiek Bill Gates blijft rijkste Amerikaan 2 [\Jaag - Shell heeft gisteren randstofprijzen voor de je keer deze week ver- n i. Een liter euro loodvrij i S(j aan de pomp 1 cent Ier en komt op 1,285 euro Ier. Een liter euro super tijgt eveneens 1 cent, tot Diesel kost nu 0,949 Dok dat is 1 cent meer dag ervoor. 'Ol "Uw schip voor Loodswezen -idam - Het Nederlands >ezen gaat een nieuw ty- lip gebruiken, dat ook bij ;olven kan worden inge- i betrouwbaarheid van de |n neemt flink toe, zei iordvoerder van de orga- gisteren. Het loodswe- it zes zogenoemde 's bestellen. Dit schip le vorm van een catama- ligt daardoor veel stabie- het water dan de huidige igen. De Swath's kunnen van 3,5 meter aan. new york/anp-dpa - Bill Gates is nog altijd de rijkste Ameri kaan. Voor het elfde achtereen volgende jaar prijkt de oprich ter van het softwareconcern Microsoft boven aan de lijst van vierhonderd rijkste Amerika nen. Zijn vermogen bedraagt 48 miljard dollar, zo blijkt uit de ranglijst die het Amerikaanse blad Forbes elk jaar opstelt. In een jaar tijd is Gates' vermogen met 2 miljard dollar gegroeid. De belegger Warren Buffett is wederom tweede. Hij is goed voor 41 miljard dollar. In dol lars gerekend, kreeg Buffet er de laatste twaalf maanden het meeste bij (5 miljard). Paul Al len, mede-oprichter van Micro soft, is de nummer drie met 20 miljard dollar, aldus de Forbes- uitgave die half oktober ver schijnt. Onder de 45 nieuwelingen op de lijst bevinden zich de op richters van de internetzoekma- chine Google. De twee, Sergey Brin en Larry Page, vergaarden hun kapitaal met de beursgang van Google in augustus. Forbes deelt hun ieder 4 miljard dollar toe. Brin is met zijn 31 jaar de jong- petten - In de Hondsbossche Zeewering bij het Noord-Hollandse Petten wordt een 900 meter lange damwand geslagen. De dijk wordt versterkt om bij zware stormen de zee te kunnen blijven keren. Vanwege de urgentie moeten de werkzaamheden voor het komende stormseizoen zijn uitgevoerd. Foto: ANP/Martin Mooij zwaar belastende functies en is er geen verschil in ziektever zuim tussen jongere en oudere werknemers. Het onderscheid op grond van leeftijd noemt de commissie daarom niet ge rechtvaardigd. Bij psychische of fysieke zwaar belastende functies kan een werkgever wel extra dagen toe kennen aan oudere werkne mers. De CGB laat de universi teit van Tilburg nu uitzoeken welke sectoren en functies zwaai' belastend zijn. Dat on derzoek moet in november af gerond zijn. Het is het eerste oordeel dat de commissie geeft over senioren regelingen. ste onder de rijkste Amerika nen. De oudste is de belegger Max Fisher. Op een leeftijd van 91 jaar is hij goed voor 775 mil joen dollar. Voor het eerst sinds 2000 is het totale vermogen van de 400 rij ken boven de 1 biljoen (dui zend miljard) dollar uitgeko men. Het totaal is 45 miljard dollar meer dan in 2003. Van de vierhonderd vermogende Ame rikanen zijn er 313 miljardair. Opvallend is de verdubbeling van het vermogen van Steve Wynn, een casino-eigenaar. Zijn kapitaal bedraagt nu 1,3 miljard dollar. Voor Jeff Bezos, eigenaar van de interwinkel Amazon, waren de druiven zuur. Hij was de grootste verlie zer. Zijn vermogen slonk met 800 miljoen dollar. Niettemin staat hij op plaats 38. Helemaal uit de lijst verdwenen is Michael Eisner, topman van het amusementsconcern Walt Disney. Teruggekomen in de lijst is Teresa Heinz Kerry, de echtgenote van de Democrati sche presidentskandidaat John Kerry. Forbes schat haar rijkdom op 750 miljoen dollar. door Maurice Wilbrink den haag/gpd - De Nederlandse consu ment lijdt aan zwaarmoedigheid. Zijn uitgaven - die heel goed laten zien of er een beetje vertrouwen is - willen maar niet stijgen. In de periode 2003 tot en met 2005 zakken de uitgaven met drie kwart procent, zo is de verwachting. Een dergelijk percentage werd ook in de crisisjaren voor de Tweede Wereldoor log gemeten, schrijft het Centraal Plan bureau (CPB) deze week. Nergens in de westerse wereld is zoveel somberheid onder consumenten te vinden als hier in de polder. Tegelijkertijd sparen we als eekhoorns. In de afgelopen jaren zijn de saldo's op spaarrekeningen met tientallen miljar den euro gegroeid, tot ongeveer 190 mil jard op dit moment. Die buitengewone spaarzin is nog niet voorbij. Het CPB derikt dat veel mensen dit en volgend jaar nog snoeien in hun luxe-uitgaven. Er wordt minder gereisd, en we laten weer minder geld rollen in de horeca, voorspelt het planbureau. In commentaren op de Miljoenennota, waarin het kabinet zijn beleid voor 2005 presenteert, werd veel kritiek geleverd op het ontbreken van een optimistisch geluid vanuit kabinetskringen. Ministers zouden eenzijdig hameren op de nood zaak te bezuinigen op de verzorgings staat, en de consument de put in praten. Banken, ondernemers, economen delen deze analyse. De lage consumptie, die al in 2001 zicht baar werd en vorig jaar zelfs kromp, kwam voor economische beleidsmakers als een grote verrassing. In de ramingen waarop bijvoorbeeld het kabinet zijn be leid baseerde, werd de teruggang van de consumptie 'systematisch onderschat', schrijft De Nederlandsche Bank (DNB) in haar jongste kwartaalbericht. Dat le verde keer op keer tegenvallers op voor de schatkist, wat weer nieuwe miljar denbezuinigingen uitlokte. De centrale bank berekent dat de Ne derlandse economie er nu duidelijk be ter voor zou hebben gestaan, als de con sument alleen al in het jaar 2001 zijn be stedingen op peil hadden gehouden. Uit de cijfers blijkt dat hogere uitgaven ja renlang positief uitwerken op de econo mie. DNB kiest het jaar 2001, omdat de Ne derlanders destijds 5 procent meer be schikbaar inkomen kregen als gevolg van lastenverlichting en loonstijgingen. Zouden de bestedingen toen niet plotse- Consumentenvertrouwen Index vertrouwen Nederlandse consument in economie, na verwijdering seizoensinvloeden 2003 2004 sond j fmamjj -5 -10 -15 -20 -25 -30 -35 N.B.: De index van het consumenten vertrouwen wordt bepaald op basis van de mening van huishoudens over het algemene economische klimaat en over de eigen koopbereidheid. De indicator wordt berekend door het percentage optimisten met het percentage pessimisten le verminderen. anp - bron: cbs ling in elkaar zijn gestort, dan zou vorig jaar een recessie zijn vermeden. Dit jaar zou de economische groei 1,2 procent hoger kunnen zijn uitgevallen - meer dan het dubbele van wat er nu voor 2004 is geraamd. Het zou tot veel min der bezuinigingen hebben kunnen lei den. DNB vraagt zich in zijn onderzoek af waardoor de Nederlandse consument zo angstvallig de hand op de knip houdt. Ook extraatjes, zoals het vrijgeven van spaarloon in 2003, werden meteen op gepot. De onderzoekers van de centrale bank stellen vast dat zulk gedrag niet goed is te verklaren vanuit de normale economische verwachtingen van men sen (dreiging werkloosheid, ontwikke lingen op de beurs, enzovoort). Er moet ook onzekerheid en psychologie in het spel zijn, denkt de centrale bank. Ze verwijst naar onderzoek, waaruit blijkt dat mensen eerder iets kopen als ze in een goede stemming verkeren. En de Nederlanders, welvarend als we zijn, verkeren in een grafstemming. Waarom? DNB kan slechts gissen. Vertrouwen weer gedaald Nederlandse consumenten blijven somber gestemd. Hun vertrouwen in de economie is de afgelopen maand iets gedaald vergeleken met augustus en ze zijn ook minder bereid om pro ducten te kopen. Dat heeft het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren bekendgemaakt. Het CBS bepaalt het consumentenvertrouwen door de zogenoemde koopbereidheid te meten. Volgens de onderzoekers zijn consumenten negatiever gewor den over hun eigen financiële situa tie. De komende twaalf maanden ver- Zo luistert een toch al pessimistische consument alleen naar de negatieve economische nieuwtjes, schrijven de 1 onderzoekers. En: in een groep nemen mensen snel een mening over van een 'autoriteit', ook als deze onjuiste opvat tingen uitdraagt. De media kunnen bo vendien negatieve sentimenten langer helpen in stand houden door veel aan; dacht aan slecht nieuws te wijden. Daarnaast bleek tijdens de opkomst van Pim Fortuyn dat er veel maatschappelij ke onvrede bestond over het toenmalige kabinetsbeleid. Dat zou negatief uitge^ werkt kunnen hebben op de consumen tenuitgaven, denkt DNB. Ook zouden Nederlandse beleidsmakers een voor- beeld kunnen nemen aan hun Ameri kaanse collega's, zoals de voorzitter van het stelsel van Amerikaanse centrale banken, Alan Greenspan. Die benadrukt juist positieve aspecten van de econo mie, stellen de onderzoekers van DNB vast. Zou dat een verkapt advies zijn aan hun baas, de president van De Neder landsche Bank, de immer zuinigheid uitstralende Nout Wellink? wachten ze dat die verslechtert. Ruim 40 procent van de consumenten vindt de tijd ongunstig om grote aan kopen te doen. Het vertrouwen van producenten in de industrie is in sep tember stabiel gebleven. Het vertrou wen kwam uit op 0,7 en dat is iets ho ger dan in augustus toen het op 0,5 lag. In tegenstelling tot consumenten zijn de producenten iets positiever over de toekomst Wel verwacht een op de zes ondernemers de komende maanden de personeelsomvang te verminderen. veghel/gpd - Sligro wacht met belangstelling op een uitnodi ging van Ahold. „Als onze grootste concurrent te koop is, zijn wij altijd geïnteresseerd. Ik wacht eerst de uitnodiging af', reageert financieel directeur Huub van Rozendaal op de aankondiging van Ahold dat het de Nederlandse groothandel Deli XL wil afstoten. Schattingen over de overname prijs van Deli XL variëren van 100 tot 250 miljoen euro. De fi nanciële positie van Sligro is zodanig dat het Veghelse con cern in staat is aankoop te fi nancieren. „We zijn een kern gezonde onderneming, daar hechten we ook aan, daarom blijven we bij elke transactie voorzichtig", zegt financieel di recteur van Rozendaal. Dat Deli XL nu in de etalage staat, verrast Sligro ten dele. „Het idee om Deli XI te verko pen is niet verrassend, de ti ming wel. Ik had verwacht dat ze eerst de Amerikaanse activi teiten zouden afstoten, aldus Van Rozendaal. Deli XL kampt al twee jaar met lagere omzet ten. Vorig jaar daalde de omzet met 3,8 procent door vooral de malaise bij de kleinere horeca- en cateringbedrijven. Larry Page (I) en Sergey Brin: Geschat vermogen op vier miljard dollar na de beursgang van Google. Foto: GPD rome/anp - De Italiaanse luchtvaartmaatschappij Alitalia wordt opgesplitst in twee onderdelen. De directie en de meeste bonden zijn het daarover eens geworden. De splitsing is onderdeel van een plan om het noodlijdende bedrijf weer gezond te maken. De maatschappij valt uiteen in Alitalia Fly, dat de vluchten verzorgt. Dit onderdeel krijgt voorlopig de volledige controle over het andere onderdeel, Alitalia Service, waarin het grondpersoneel wordt ondergebracht, meldden de bonden gisteren. Van de negen vakbonden die met de directie in overleg waren, zijn er nu acht akkoord gegaan met het plan. De negende zal later op de dag met een verklaring komen. De bonden die al ja heb ben gezegd, gaai}!het akkoord nu voorleggen aan hun achterban. De afgelopen weken voerden de partijen al over leg over een reorganisatie bij de luchtvaartmaat schappij. Zowel bij het cabinepersoneel als op de grond zullen arbeidsplaatsen verdwijnen. Bij el kaar gaat het om 3700 banen. In ruil daarvoor verstrekt de Italiaanse overheid een lening om de afslankingsoperatie uit te voeren. De staat is nu nog voor tweederde eigenaar van Alitalia. Volgens het plan krijgt Alitalia Fly een kapitaalin jectie, waarna dit onderdeel wordt geprivati seerd. In eerste instantie krijgt Alitalia Fly een be lang van 100 procent in Alitalia Service, dat later zal worden teruggebracht naar 51 procent. De hele operatie moet voorkomen dat Alitalia op de fles gaat. Het bedrijf heeft nu ongeveer 22.000 mensen in dienst en lijdt zo'n 50.000 euro verlies per uur. amsterdam/anp - Philips ver koopt in het derde kwartaal van dit jaar minder halfgeleiders dan verwacht. Ten opzichte van het tweede kwartaal blijft de verkoop (gemeten in dollars) op eenzelfde niveau, minder dan de groei van 3 tot 4 procent waarvan Philips in juli nog uit ging. Het technologieconcern pre senteerde gisteren een raming van de halfgeleiderverkoop over de periode juli tot en met sep tember. Daaruit blijkt dat de or ders voor chips afnemen. De waarschuwing komt niet onverwacht. Woensdag maakte Philips het vertrek van de top man van de chipdivisie, Scott McGregor, bekend. Volgens het concern stapt de Amerikaan per 1 januari om persoonlijke redenen op, maar analisten spraken de vrees uit dat Philips met slecht nieuws over zijn chipdivisie zou ko men. Branchegenoten zoals Intel en Texas Instruments gaven eerder deze maand omzetwaarschu wingen omdat de economische groei in de belangrijkste mark ten afvlakt. Klanten spreken daardoor meer hun voorraden aan. Vergeleken met het voorgaande kwartaal mag er bij Philips in het derde kwartaal sprake zijn van stagnatie, teai opzichte van dezelfde drieiruflkidsperiode in 2003 is er wel sprake van groei. Philips verwacht op dat vlak een omzetstijging (in dollars) van 27 procent te realiseren. In juli, tijdens de presentatie van de halfjaarcijfers, sprak Philips de verwachting uit dat over heel 2004 de chipverkoop met 28 29 procent zou toenje- men. Dat is een percentage dat des tijds overeenkwam met de groeiverwachtingen voor de ge hele halfgeleidersector. Analisten verwachten nu dat de winst van het gehele Philips- concern dit jaar wat lager zal uitpakken dan zij eerder had den gedacht.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7