Overleg DHL in Brussel muurvast BUITENLAND Aantal gegijzelden in Irak neemt nog steeds toe Hulpverlening Haïti verloopt chaotisch a a a Duivel in habijt slachtte eigen parochianen af j India en |n bijeen Geduld koeriersbedrijf op Verhofstadt geveld Tien jaar na ondergang Estonia nog veel raadsels China tegen zetel Japan in V-raad Gijzeling Irak donkere wolk boven Labourcongres Cat Stevens onderneemt stappen tegen de VS 1$ x t x x x x x jc ONTDEK HET OP DE WOONBEURS AMSTERDAM en ruiken icellen zaterdag 25 SEPTEMBER 2004 tse wetenschappers jnden getraind om f((( te sporen. De vier- nnen blaaskanker 1 door aan urine te «li»reukzin van honden ïfcj de uiterst zwakke, kteristieke geur van onderscheiden, onderzoekers in het ritish Medical Jour- Hen dat de reukme- t toekomst mogelijk itief kan zijn voor de ak ingrijpende me- kanker op te sporen. erreurchef wapen De leider van de rreurbestrijding van ran Los Angeles is betrapt met een pis- handbagage. Agen- internationale lucht - e Amerikaanse stad vuurwapen in be- (ohn Miller was sa- ijn gezin onderweg, na de aanliouding ortzetten. I: Kroatië indidaat )e Europese Com- dagelijks bestuur heeft geen reden om unt te veranderen logelijk Kroatisch lid- ivan de unie. De Slo- ering zei na de arres- un voor onderhan- ver Kroatische toe- de EU in te trekken, ssie wil eerst Kroa- zoek afwachten. rs: Maak autonoom )e baas van de VN- jenorganisatie Unh- ibbers, denkt dat het iet Sudanese Darfur in worden, als Sudan autonomie verleent, delijk dat er een ver- de macht moet ko- s de Nederlandse gisteren tegen de er BBC. executeert «mokkelaar n Chinese vrouw die d was wegens handel terechtgesteld. Dat ïinese staatsmedia in rechtbank in de legen provincie He- deelde Li Guojo in doodstraf. Zij was verantwoordelijk handelen van 76 lende zat achter de ongeveer tweehon- en. rogelgriep eisië r - Vijf man van de marine zijn met Jen van de vogel- lomen in het zieken- leldde gisteren het rsbureau Kyodo. jrval groeit de vogelgriep voor het de provincie Ke- igedoken. I belast ;om I Ierse regering is de lereld die overweegt ig op kauwgom in te overheid wil de ac- ind de 4 miljoen eu- moet opleveren, ge- _)r het reinigen van Jens de proef wordt lelast met 10 pro- erkomt op onge- ent per pakje. jicidekans ^migen by's van tienermoe- leren die bij de ge- weel meer wegen lo, lopen een twee- jot risico om op late- noord te plegen nderen. Dat is de een Zweeds on- fetenschappers van ika Instituut in bestudeerden ge volwassenen, oep deden 2000 4700 vrouwen een (elfmoord. e leiders van de rtsrivalen India en mier Manmohan tsident Musharraf, lar gisteren getrof- 'ork bij de VN. In ïlijke verklaring na in zij „normaliteit" (streven in de on- jm rekkingen. Mushar- ïaandag een bezoek Ind. De koningin m en zijn vrouw op ^^leinde. Daarna ^■ïet vice-premier Miister Bot van bui- ■Aken. door onze correspondente Pascale Thewissen brussel - De spanning rond de Brusselse luchthaven Zaventem loopt op. Boze werknemers van koeriersbedrijf DHL dreigen het vliegveld een uur lang te blokke ren als er niet snel duidelijkheid komt over een door DHL geëiste toename van het aantal nacht vluchten. DHL, eigendom van Deutsche Post, dreigt uit te wijken naar het Duitse Leipzig of naar het Noord-Franse Vatry als het niet mag uitbreiden op Zaventem. Daardoor zouden in België ze ker drieduizend banen verloren gaan. Een vertrek van DHL be tekent vrijwel zeker de val van de 'paarse' regering van de Vlaamse liberaal Guy Verhof stadt, die zijn lot heeft verbon den aan het creëren van 200.000 nieuwe banen tijdens zijn regeerperiode. Vooral het Brussels gewest en de Vlaamse deelregering liggen dwars. Vlaanderen wil dat de effecten van de nachtvluchten evenredig over Brussel en de Vlaamse randgemeenten worden ver deeld. Brussel voelt daar niets voor. Eigenlijk had er woensdag al een akkoord moeten zijn, maar na het zware auto-ongeluk waarbij Verhofstadt drie gebro ken ribben opliep, werd een de finitieve beslissing uitgesteld. Het geduld van de bonden raakt echter op. Uit woede over het uitblijven van een oplossing togen zowat tweehonderd DHL-werknemers gisteren naar het hoofdkwartier van de Franstalige christen-democra ten (CDH) in Brussel. De gevel werd bekogeld met rotte eieren en tomaten. Ook werd enige tijd een kruispunt bezet. De CDH is de Kop van Jut om dat ze volgens de bonden puur om electorale redenen vast houdt aan bevriezing van het aantal nachtvluchten. De partij ontkent dat. „CDH is voor de uitbreiding van DHL, maar dat moet wel op een manier gebeu ren die leefbaar is voor ieder een", aldus een woordvoerder. Groot probleem voor Verhof stadt, die hoe dan ook een doorbraak wil forceren in de kwestie, is dat de federale rege ring de deelstaten niet kan 'overrulen'. De gewestregerin gen hebben in België evenveel macht als de federale overheid. Daar komt bij dat in de diverse landsdelen andere partijen aan de macht zijn dan landelijk. Zo zetelen de Franstalige christen democraten en de groenen wel in de Brusselse regering maar niet in de federale. Volgens po litieke commentaren toont de discussie over DHL aan dat die situatie onwerkbaar is. bagdad - Twee Egyptenaren die werken voor een telecombedrijf in Bagdad, zijn donderdagavond laat uit hun kantoor in de Iraakse hoofdstad ontvoerd door een groep gewapende mannen. Dat maakte het Iraak se ministerie van binnenlandse zaken be kend. Volgens de politie knevelden de gij zelnemers de bewakers buiten het gebouw, waarna de beide Egyptenaren werden mee genomen. Ze werken voor Iraqna, het mo biele telecombedrijf dat Bagdad en Cen- traal-Irak bestrijkt. Het Egyptische tele combedrijf Orascom heeft een aanzienlijk aandeel in Iraqna. Een woordvoerder van Orascom bevestigde in de Egyptische hoofdstad Caïro de ont voering van beide mannen. Hij zei dat de kidnappings „niet politiek gemotiveerd zijn". De zegsman wilde de identiteit van het tweetal niet bekendmaken en weigerde nadere details te verstrekken over de ont voering. Een werknemer van Iraqna zei tegen het Franse persbureau AFP dat woensdag ook al zes medewerkers van het bedrijf zijn ont voerd. Dat gebeurde tussen Fallujah en Ra- madi. Het grote Duitse televisiestation ARD trekt zijn twee correspondenten in Irak voorlo pig terug. De zender stelt dat de „tijdelijke" maatregel is bedoeld om de „veiligheidssi tuatie nader te kunnen onderzoeken". Het Spaanse persbureau EFE haalt zijn verslag gever om dezelfde reden ook terug. Spanje is woedend op Bush, die gisteren zei dat het terugtrekken van Spaanse troe pen de terroristen heeft aangemoedigd. Irakezen hebben 50.000 pamfletten in Bag dad verspreid waarin wordt gevraagd het leven van de 62-jarige Britse gijzelaar Ken- Een gemaskerde jongen, aanhanger van Mugtada al-Sadr, op straat in het door sji'ieten ge domineerde Sadr City in Bagdad. Foto: Reuters/Aladin Abdel Naby neth Bigley te sparen. Twee Amerikanen die samen met de Brit werden ontvoerd, zijn inmiddels onthoofd. Ruim honderd buitenlanders zijn de afgelopen maanden in Irak ontvoerd. Ongeveer dertig van hen werden gedood. In Irak worden onder an deren nog twee Franse journalisten en twee Italiaanse hulpverleners vastgehouden. Vier personen zijn gisteren omgekomen door de inslag van een mortiergranaat in het centrum van de Iraakse hoofdstad Bag dad. door Wendy Kind Stockholm - Tien jaar na de ramp met de veerboot Estonia overheerst bij veel nabestaan den van de 852 omgekomen personen nog bitterheid. Al snel nadat op 28 september 1994 net na middernacht het schip was gezonken, kwamen de beloften van rederijen, poli tici en toezichthouders. De oorzaak zou snel boven ta fel komen, de verantwoordelij ken zouden snel worden ge straft en de slachtoffers zouden aan land worden gebracht voor een nette begrafenis. Maar tien jaar later is daar wei nig van terecht gekomen. Het schip ligt nog steeds op de bo dem van de Oostzee en de li chamen zijn niet geborgen. De Zweedse justitie besloot, we gens te weinig bewijs, niemand te vervolgen - geen persoon en geen bedrijf. Nu nog is de ramp onderwerp van discussie. On langs zei Pieter van Vollenho ven, voorzitter van de Raad voor de Transportveiligheid, dat dat komt doordat nooit een echt onafhankelijk onderzoek is gedaan. De Estonia was op weg van Est land naar Stockholm, toen hij op vijftig kilometer voor de Fin se kust binnen een half uur verging. Slechts 137 mensen overleefden het ongeval. De In ternationale Transport Federa tie (ITF) noemde de ramp het ergste scheepsongeluk in Euro pa na de Tweede Wereldoorlog. Deskundigen opperden allerlei oorzaken - zoals vooral de zwakke constructie van de boegklep - en velen spraken el kaar tegen. Het schip zou te snel hebben gevaren, Duitse experts vermoedden zelfs een terreurdaad. Een Brits onder- zoeksbureau noemde het schip niet zeewaardig. Vaststaat dat door het slechte weer en niet goed afgesloten boegdeuren water naar binnen stroomde waardoor de grote veerboot zonk. In Stockholm en Tallinn staan gedenktekens voor de doden, die vooral uit Zweden en Est land kwamen. De slachtoffers zijn namelijk nooit op het vas teland begraven. De nabe staanden konden dat niet ver kroppen en probeerden geza menlijk en met man en macht, maar tot nu toe tevergeefs, de lichamen te laten bergen. Bij de ramp was ook een Ne derlands slachtoffer te betreu ren. Voor de ouders van Tom de Klerk, de 32-jarige vrachtrij der uit het Zeeuwse Kapelle, is het boek ook na tien jaar niet gesloten. Vlak voor het ongeluk at Tom nog samen met zijn collega Stefan Duijndam. Ste fan ging naar zijn hut, Tom nam een douche en vertrok naar de bar. Stefan overleefde de ramp, Tom niet. Wat vooral pijn doet, zegt zijn moeder, is dat het schip nooit is geborgen en dat haar zoon geen graf heeft gekregen. „Je kunt niet naar een graf toe, want dat is er niet. Heel soms denk ik wel eens dat hij mis schien met geheugenverlies er gens aan land is gegaan en bin nenkort voor de deur staat." De regeringen van Zweden en Estland hebben nooit iets laten horen. Ook heeft niemand ooit aange boden kosten te vergoeden die de familie heeft gemaakt om duidelijkheid te krijgen over het lot van Tom. Het transport bedrijf dat vader en zoon had den opgebouwd, bestaat niet meer. euze arbeiderspartij die een on gekende derde verkiezingszege kan behalen. Vooralsnog scoort ze - ondanks de kritiek op het Irak-beleid - de hoogste ogen, simpelweg omdat de conserva tieven en de liberaal-democra ten geen overtuigend alternatief bieden. Een recente opiniepei ling gaf Labour 36 procent van de stemmen, de Tories' 33 en de 'LibDems' 22. Kiezers noe men zorg, binnenlandse veilig heid en immigratie als de the ma's waarop ze een partij be oordelen. Irak komt in het rijtje niet voor. Maar het gijzeldrama in Bagdad heeft de situatie in Irak en Blairs steun aan de oorlog daar weer in de schijnwerpers gezet, en het zou conservatieven en li beraal-democraten achteraf juist goed kunnen uitkomen dat de verkiezingen in Hartle pool nu plaatsvinden. In dat scenario stevent Labour af op een hopeloze situatie die herin nert aan eind 2003, toen de conservatieve leider Iain Duncan Smith op zijn partij congres moest vechten voor het behoud van zijn leiderschap. Ditmaal is de beurt aan Tony Blair. Brighton zal daardoor on verwacht toch in het teken staan van de laatste pogingen om de premier pootje te lich ten. door onze correspondent Esther Cotink Brighton - Tony Blair dacht het allemaal uitstekend voor elkaar te hebben. Op het partijcongres van Labour zou het thema Irak zoveel mogelijk worden om zeild. Het moest vooral gaan over het binnenlands beleid. Het is immers de laatste confe rentie voor de verkiezingen die zijn gepland voor mei 2005, en de kiezer is minder geïnteres seerd in Irak dan in de econo mie, gezondheidszorg, pensioe nen of kinderopvang. Maar de ze week ging het mis. De gijzeling van de Britse bouwvakker Ken Bigley door Iraakse militanten in Bagdad heeft een donkere schaduw ge worpen over het Labourcongres dat morgen in Brighton begint. Bigley's broer sprak gisteren over het gevreesde scenario dat de kidnappers zullen wachten met een onthoofding tot de openingsdag van het congres. Ken Bigley riep Tony Blair in een video op zijn leven te red den. De Britse premier, die niet wil onderhandelen met terro risten, kwam daarmee in de on gunstigste positie die maar denkbaar is, zo kort voor La bours jaarlijkse hoogtepunt. Zo graag had hij de partij willen portretteren als een harmoni- Het Estonia Gedenkkruis op de Erstaheuvel in het centrum van Stockholm. De Estonia zonk op 28 sep tember 1994, waarbij 852 van de 989 opvarenden om het leven kwamen. Foto: EPA/Roger Turesson peking/anp-afp-dpa - China voelt er weinig voor Japan een permanente zetel in de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties toe te kennen. Dat heeft het Chinese ministerie van buiten landse zaken gisteren in bedek te termen duidelijk gemaakt. In een verklaring stelde China dat een land dat een perma nente zetel in de Veiligheids raad ambieert, zich duidelijk re kenschap moet geven van his torische kwesties waarbij het betrokken was. In het verleden stelde het bewind in Peking herhaaldelijk dat Japan onvol doende schoon schip had ge maakt voor zover het de begane wreedheden in de Tweede We reldoorlog betrof. Duitsland, Brazilië, India en Ja pan vroegen eerder deze week om een permanente zetel. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Powell liet donderdag weten dat de rege- ring-Bush zich achter de kandi datuur van Japan schaart. Vijf landen zitten op dit mo ment permanent in de raad. Het gaat om de Verenigde Sta ten, Rusland, Frankrijk, Groot- Brittannië en China. De tien an dere zetels worden bij toerbeurt door de overige lidstaten van de internationale organisatie be kleed. gonaïves-port-au-prince - Hulpverleners in Haïti worstelen met hun schaarse goede ren en de vele mensen die hulp verlangen. In de zwaar getroffen stad Gonaïves heb ben zich vijf dagen na het woeden van de tropische storm Jeanne honderden uitge putte slachtoffers verzameld rond centra van hulporganisaties. Het is volgens waarnemers een geluk bij een ongeluk dat er een gewapende missie van de Verenigde Naties in het Caribische land is. Deze blauwhelmen handhaven de orde op plaatsen waar geweld dreigt. Tal van slachtoffers hebben in geen dagen ge geten of gedronken. Het officiële dodental van de overstromin gen en aardverschuivingen in Haïti liep gis termiddag op tot zeker 1160. Circa 1250 mensen worden nog altijd vermist. De meeste slachtoffers vielen in en rond Go naïves, 100 kilometer ten noordwesten van de hoofdstad Port-au-Prince. Er zijn meer dan negenhonderd gewonden. De meeste slachtoffers worden ongeïdentificeerd in massagraven begraven. Unicef, het kinder fonds van de Verenigde Naties, meldde dat zeker 100.000 kinderen op Haïti het slacht offer dreigen te worden van epidemieën. Een woordvoerder van ontwikkelingsorga nisatie Oxfam liet weten dat door de rot tende lijken van mensen en dieren cholera en tyfus kunnen uitbreken. Volgens Unicef zijn alleen al in en rond de stad Gonaïves ongeveer 100.000 kinderen dakloos geworden. In Nederland hebben de protestantse hulp organisaties Keridnactie en ICCO 250.000 euro uitgetrokken voor hulp aan Haïti. De organisaties lieten weten dat het geld is be stemd voor drinkwater, voedsel, medicij nen, psychosociale hulp en wederopbouw. Haïti is een van de armste landen ter we reld. Het wordt geplaagd door werkloos heid, politieke instabiliteit, erosie en na tuurrampen. Vier maanden geleden nog vielen naar schatting 2000 doden bij ver woestende overstromingen in het zuiden van het land. hoor. Hij werd daarna op het vliegtuig naar Groot-Brittannië gezet. Cat Stevens, die eigenlijk Steven Dimitri Georgiou heette, be keerde zich in 1977 tot de islam en veranderde daarop zijn naam. Hij keerde de muziek- branche de rug toe en ver spreidt sindsdien het islami tisch geloof. Overigens maakt Stevens bin nenkort, dertig jaar na het ver schijnen van zijn laatste single Another Saturday Might, zijn rentree. Volgens boulevard- krant The Sun gaat hij zijn hit Father and Son opnieuw uit brengen, ditmaal als duet met de Ierse zanger Ronan Keating. Het duo hoopt met kerst op nummer 1 te staan. Keating bracht in 1995, toen nog als zanger van jongensgroep Boy zone, al een cover uit van Father and Son. Sindsdien zijn de twee goed bevriend. londen - De voprmalige Britse popster Cat Stevens, die sinds hij zich tot de islam bekeerde door het leven gaat als Yusuf Is lam, heeft gisteren juridische stappen aangekondigd tegen de Verenigde Staten. Dat land wei gerde hem eerder deze week de toegang omdat hij een bedrei ging zou zijn voor de nationale veiligheid. „We zijn een juri disch proces begonnen om uit te vinden wat er precies aan de hand is, en om alle mogelijke stappen te ondernemen om het ernstige en volledig ongegronde onrecht dat mij is aangedaan, ongedaan te maken", aldus Ste vens in een verklaring. Toen Stevens dinsdag naar de VS wilde vliegen, bleek hij op de Amerikaanse terrorismelijst te staan. Het vliegtuig waarmee hij reisde werd gedwongen een tussenstop te maken in Bangor (Maine), waar de zanger van boord werd gehaald voor ver- (advertentie) WB 1 WB WB XXX, 280 woonexperts. In alle stijlen en smaken. Voor inspiratie en de laatste trends. Voor slimme woonideeën en gratis woonadvies. 28 sept - 3 okt di-vrij 10-22 uur za-zo 10-18 uur www.woonbeurs.nl door Frans van den Houdt den haag-arusha - Voor het Rwanda-tribunaal is deze week het eerste proces begonnen te gen een katholieke priester. Athanase Seromba (41) wordt beschuldigd van genocide en misdaden tegen de menselijk heid. Hij zou in april 1994 in zijn parochie in Nyange, in het westen van Rwanda, betrokken zijn geweest bij de moord op 2500 Tutsi's. Seromba ontkent alles. Zijn parochianen hadden een blind vertrouwen in hem. Niemand aarzelde daarom ge hoor te geven aan Athanase Se- romba's oproep om een veilig heenkomen te zoeken in zijn kerk. De slachtpartijen tegen de Tutsi's in Rwanda waren een week oud en mensen waren zielsgelukkig dat Seromba hen te hulp kwam. Zij vergisten zich. Seromba had snode plannen gesmeed met de Hutu-milities, de Interahamwe, die op 6 april 1994 waren be gonnen alle Tutsi's in Rwanda te vermoorden. Makkelijker dan al zijn Tutsi parochianen bij el kaar in de kerk drijven, kon hij het voor de doodseskaders niet maken. Op 14 april werd de aanval ingezet op de duizenden op elkaar gepakte mensen. In eerste instantie sloegen ze terug door stenen te gooien naar de Hutu-milities. Die probeerden op hun beurt granaten door de ramen van de kerk te gooien. Seromba stond erbij, keek er naar en dronk een biertje met een paar vrienden. Seromba raadde zijn kudde aan niet in het kerkgebouw 'gevangen' te blijven zitten maar naar buiten te komen waar ze 'beter be schermd konden worden'. Se romba, die voor de gelegenheid zijn priesterkleren had aange trokken en een geweer in de hand hield, leek de leiding te hebben. „Het leek op een tafe reel uit de hel, met de duivel vermomd als priester", aldus een overlevende. Uiteindelijk werd de kerk met mensen en al - dood en nog levend - in brand gestoken en met bulldozers platgewalst. Tussen de 2000 en 2500 mensen kwamen om. Het is voor deze gruweldaden dat Athanase Seromba ndHerecht- staat voor het Rwanda-tribu- naal. Gedreven door haat tegen Tutsi's en opgezweept door de begin 1994 opgevoerde cam pagne om dat volksdeel uit te roeien, zou hij de Interahamwe op vele fronten hebben gehol pen en handlangers zelfs heb ben betaald voor hun diensten. Het deze week begonnen pro ces vestigt weer de aandacht op de dubieuze rol die de katholie ke kerk gespeeld heeft in de moordpartijen in Rwanda. Na hun taak te hebben volbracht vluchtten priesters en nonnen naar het buitenland, soms ge vallen geholpen door het Vati- caan.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5