Kabinet gaat Antillianen niet uitzetten Zondag pen! BINNENLAND Inspectie: Jeugdzorg heeft meer expertise nodig Fendi woonmode Legale Stinger DSI-computer ziet flitspaal en radar Ijsklomp op doorreis Vrees voor gijzeling Nederlanders in Irak Zondag 26 september geopend Meubelplein Leiderdorp Hannes moet toch terug Lijken vermiste mannen gevonden in Den Haag Verdonk haalt bakzeil Kritiek op Kroes irriteert 'Justitie achter lekken moordplan Big Willem' bij Van Til fan«i van ier bedankt de bloemen K- 't Gaat weer wat be- fe premier en het me- fen de bevolking heeft |r ontroerd'. Vice-pre- fa liet dat gisteren we- Joop van de minis ter- ;ens Zalm heeft Balke- i gevraagd te bedan- Jde vele bloemen, kaar- fcitmanden die de afge- e weken bij het IJssel- huis is Capelle aan Izijn bezorgd. nan' wilde op |reg springen Een man die vol zuigen was gekleed an-pak, is gisteren d omdat hij vanaf op de snelweg wil- De man had eerst itreerd voor de deur itbank in Den Haag. ilitie hem daar pro- te houden, vluchtte is ooggetuigen pro- hij omdat hij zijn kin- t mag zien. Vorige n een Brit verkleed als p de gevel van am Palace omdat hij ren niet mocht zien. t D. hoeft aar PBC lal De invoering van terheffing mag de st niet op kosten ja- (eeft het kabinet giste- en. Vice-premier niet uit dat de kilo- ;g nog tijdens deze triode, in 2007, wordt De kilometerheffing, ^automobilisten betalen ^gÈn kilometer, is al ja- ^orJeden. Om de maat- joeJke weerstand weg te jimt er nu een com- t te arin clubs als de werkgevers en de lt gfnigingen zitten. troleren iiiphol zaterdag 2$ SEPTEMBER 2004 door Marloes de Koning den haag - De peuter die in Alphen aan den Rijn dood in een kofferbak werd ge vonden, stond onder toezicht van Jeugd zorg. De hulpverleners werken volgens de Inspectie Jeugdzorg nog te veel langs el kaar heen. Hoofdinspecteur Joke de Vries: „Signalen moeten eerder worden opge pikt, maar we zijn geen politiestaat met achter ieder kind een hulpverlener." Is de Jeugdzorg wel tegen haar taak opge wassen? „Ik kan geen alomvattend oordeel ge ven. Als inspectie zie je vooral wat mis gaat. De zaken die naar buiten komen, zijn de vreselijkste uitwassen van wat volwassenen hun kind aandoen. Drama tische gebeurtenissen zoals nu in Al phen aan den Rijn, of twee jaar geleden in Roermond, en het Terra-college in Den Haag, hebben de ogen geopend. De communicatie is niet goed. Er worden nu stappen gezet, maar dat heb je niet van vandaag op morgen voor elkaar. Er gaat zoveel mis binnen gezinnen. Dat is niet alleen de verantwoordelijkheid van jeugdzorg, maar ook van scholen, wijk agenten, consultatiebureaus. We heb ben het nog niet zo goed georganiseerd dat al die kennis bij elkaar komt." Kan het wel? ,,De discussie over de belangen van het kind versus de privacy van de ouders zou beter gevoerd moeten worden. We vinden het als samenleving ook heel be langrijk dat vertrouwelijke informatie van ouders niet aan andere instanties wordt doorgebriefd. Het gaat nog veel te veel over het belang van de ouders." Zijn dramatische uitwassen te voorko men? „Nee. Dat is een illusie. We zijn geen po litiestaat waar we achter ieder kind een hulpverlener zetten. Het is lastig infor matie te wegen, in te schatten. Je wilt kinderen ook niet zomaar weghalen bij hun ouders. In januari 2005 gaat de nieuwe wet op de jeugdzorg in die voor ziet in een gezinscoach om het overleg rond een gezin te coördineren." Hebt u er vertrouwen in dat het dan goed komt? „De wet is wel een voorwaarde. Wij gaan natuurlijk kijken of het werkt. We zien dat er steeds meer kinderen binnenko men met soms ernstige gedragsproble matiek. Op dat punt moet écht iets ge beuren. De Jeugdzorg is daar onvol doende op toegerust. Er is niet genoeg samenwerking met de kinder- en jeugdpsychiatrie en die zijn er zelf ook onvoldoende op toegerust. Dat zie je ook aan het aantal kinderen met ge dragsproblemen dat in jeugdgevange nissen zit." Waar komen al die kinderen met ge dragsproblemen vandaan? „We benoemen de problemen beter en in de opvoeding worden minder gren zen gesteld dan vroeger. Daar kunnen niet alle kinderen tegen. Ze springen op allerlei manieren uit de band, veroorza ken problemen. Sinds de jaren tachtig zijn bovendien veel behandelinrichtin- gen gesloten. De gedachte was dat het beter was kinderen zoveel mogelijk bin nen het gezin te laten. Dat is ook een be zuiniging geweest. De gevolgen zijn on derschat." Moeten we dan nu weer gesloten instel lingen bouwen? „We moeten vooral meer kennis heb ben. En voor als het tóch uit de hand loopt opvangplekken. Die plekken zijn er nu alleen binnen de jeugdgevangenis sen." Er zijn nu al veel te weinig kinder- en jeugdpsychiaters. Dat tekort is niet bin nen een paar jaar opgelost. „De kennis die er wel is, wordt te weinig gebruikt. In de zorg voor licht verstande lijk gehandicapten zijn expertisecentra voor kinderen met gedragsproblemen, een soort databank van deskundigen die door hulpverleners ingeschakeld kun nen worden. Die kunnen ook voor de jeugdhulpverlening werken, denk ik. De overlap is groot. Het is vaak toeval of ie mand in de jeugdzorg of de gehandicap tenzorg terechtkomt." Murat D., de jongen hei ctor Van Wieren van 1 College in Den Haag ;en dgeschoten, hoeft niet Pieter Baan Centrum Iworden onderzocht. het gerechtshof in )rPb gisteren beslist. Het FL lierom gevraagd, maar et hof heeft de aankla- 011 jldoende aangetoond idige psychische rap- et zouden deugen. De icholier heeft zijn nd. Hij kreeg eerder fjaar cel en tbs van ink in Den Haag. icht van tie moord m - De politie van m heeft een 27-jarige osnië gearresteerd op g van een dubbele nd 2002. Zijn twee rs van 33 en 38 jaar •rkte hij in de lounge Dtel met een mes. Het ^fen om een uit de hand B verval. Een slachtoffer g er plaatse, de ander :er in een ziekenhuis. Jobalist rijgelaten - De rechtbank in heeft de Nederlander plok gisteren vrijgela- Jtiglobalist werd ver- Shet slaan van een po- ijdens de EU-top in 'i2001. De 23-jarige jker uit Amsterdam erg opgelucht. „Ik iet verwacht." Volgens s duidelijk dat Blok de zaak te maken eterheffing liets kosten Rotterdam - In de Rotterdamse Waalhaven werd gisteren een ijsklomp uit een contai ner gehaald en op een vrachtwagen geplaatst. De klomp komt uit IJsland en is duizend jaar oud. Via Nederland wordt de ijsklomp naar Parijs gebracht, om daar te worden tentoongesteld buiten het Palais de la Decouverte. Foto: ANP/Toussaint Kluiters den haag/gpd - Het ministerie van buitenlandse zaken maakt zich grote zorgen over Neder landse burgers die zich in Irak bevinden. Op dit moment zijn dat er minstens acht. Het mi nisterie vreest dat zij slachtoffer kunnen worden van een gijze ling. In verband met het groei end aantal ontvoeringen van buitenlanders geldt voor Irak een negatief reisadvies. „We kunnen niet verbieden dat er Nederlanders naar Irak reizen, maar ons advies is duidelijk: het land kan nu beter even worden gemeden", aldus een woord voerster. Over wie de Nederlan ders in Irak zijn is weinig be kend. Wel weet de ambassade (advertentie) - De VS hebben sinds nctionarissen van de idienst op Schiphol jerd die de Nederlan- met de controle icumenten. De Ame- aan zelf niet bij de ga- rorden ingeschakeld el bestaat. De samen- loet voorkomen dat {ie vanuit Nederland ankomen, alsnog li- (noeten terugkeren. !rt soms als de papie- i orde zijn. •^advertenties) U bent woninklijk welkom van 11.00 tot 17.00 uur A4, afslag 6. Gratis parkeren. Info:(071) 541 65 85 of www.meubelplein-leiderdorp.nl dat het om zes hulp verleners gaat, minimaal twee zakenlieden en een onbekend aantal Iraakse Nederlanders. De meeste Nederlanders zitten in het rustiger noorden van Irak. Op dit moment worden een kleine veertig buitenlanders in Irak gegijzeld; eerder werden al dertig gegijzelden gedood. pieterburen/anp - De babyzee hond Hannes moet terug naar de Duitse dierentuin waaruit hij was ontsnapt. Lenie 't Hart van Zeehondencrèche Pieterburen meldde gisteren dat zij ver baasd is over de beslissing van het ministerie van landbouw om Hannes terug te plaatsen naar de dierentuin in Nord- horn. Medewerkers van de crè che wisten Hannes uit de Vecht te halen. De dierentuin had om hulp gevraagd. De crèche werk te mee op voorwaarde dat het dier na een aansterkingsperio- de in zee kon worden uitgezet. De dierentuin zegde dat toe. den haag/gpd - In een voorma lig winkelpand in Den Haag zijn gisteren de stoffelijke res ten gevonden van twee man nen die sinds 12 augustus wer den vermist. De lijken waren ingemetseld in een muur. Het gaat om de 25-jarige Robenson Anill Mahabier uit Zaandam en de 24-jarige Jeroen Dekkers uit Zaandijk. Zij waren samen voor een afspraak naar Den Haag vertrokken, waar ze een geld kwestie zouden regelen. Hun auto werd later elders in de stad teruggevonden. Van de twee mannen ontbrak tot gisteren elk spoor. Het pand, waar volgens buurt bewoners een Hindoestaanse winkel was gevestigd, stond al geruime tijd leeg. In en rond de winkel hing een doordringende stank. De politie doorzocht donderdag al 22 woningen en andere panden in Den Haag. Ook een woning buiten de stad werd onderzocht, daarbij is een 48-jarige Hagenaar aangehou den. Familie en vrienden van de twee mannen hebben ge- het eilandgevoel www.texel.net VV TEXEL 0222 314741 assen/gpd - Automobilisten hebben een nieuw wapen ont dekt tegen de'snelheidscontro les door de politie. Sinds kort is de geavanceerde Stinger DSI- computer op de markt, die na de installatie van de nodige software waarschuwt voor zo wel flitspalen als mobiele radar controles. Het apparaat is vol gens deskundigen echter niet, zoals andere sinds januari ver boden detectoren, op te sporen met de radardetectordetector (RDD)-apparatuur van de poli tie. De producent van het nieuwe apparaat zegt dat de Stinger DSI volkomen legaal is. „Het is geen radardetector, maar een apparaat waarmee de automo bilist zijn ritten voor persoonlijk of zakelijk verkeer kan registre ren. Door het installeren van extra software kan de Stinger DSI weliswaar geschikt worden gemaakt voor het waarschuwen van de automobilist tegen ra darcontroles. Maar dat is de verantwoordelijkheid van de gebruiker zelf', aldus een woordvoerster van het bedrijf in Hillegom. De gebruiker kost het echter geen enkele moeite om zijn Stinger DSI zodanig op te waar deren dat die ook geschikt wordt om te waarschuwen voor snelheidscontroles. De daartoe benodigde software is eenvou dig én gratis te downloaden van de Engelstalige versie van de website van de firma Stinger. Daarna rijdt de automobilist voor eigen risico rond met ra daralarmering, die op grond van het detectorverbod niet is toegestaan. Toch kan een be stuurder, die onverhoopt door de politie aan de kant wordt ge zet, volgens de producent door snel te handelen een bekeuring en inbeslagname van zijn opge waardeerde Stinger DSI voorko men. De Stinger heeft namelijk een knop waarmee de alarme- ringssoftware met één druk kan worden gewist. En bewijs dan maar eens als politie en rechter dat de Stinger DSI ooit geschikt is geweest om tegen snelheids controles te waarschuwen. Na de druk op de wisknop blijft slechts het volgens de firma den haag/gpd - Criminele Antil liaanse jongeren zullen niet wor den uitgezet als ze problemen veroorzaken. Ook zal verplichte inburgering geen voorwaarde zijn voor toelating tot Neder land. Het kabinet neemt daar mee afstand van de voorstellen van minister Verdonk (vreemde lingenzaken), die juist pleitte voor drastische maatregelen te gen criminele Antillianen. Een Nederlands-Antilliaanse commissie moet de komende twee maanden bekijken hoe de overlast van de jongeren kan worden ingedamd. Vice-pre mier Zalm erkende gisteren na afloop van de ministerraad dat het nieuwe adviesorgaan niet met een 'toveroplossing' zal ko men. Officieel zal de nieuwe werk groep ook 'immigratieregulatie' bestuderen, maar het is nage noeg uitgesloten dat Verdonk alsnog haar zin krijgt. De Antil liaanse regering, die een deel van de commissie samenstelt, is bij voorbaat faliekant tegen iedere poging om Antillianen toegang tot Nederland te wei geren of zelfs uit te zetten. Minister Verdonk (WD) stuitte met haar plannen binnen het kabinet op verzet van minister De Graaf (koninkrijksrelaties), die geen enkele juridische basis ziet voor de voorstellen. Bur gers met een Nederlands pas poort kunnen volgens de wet niet naar een ander deel van het Koninkrijk worden verban nen. Ook mogen er geen voor waarden worden gesteld aan het Nederlands burgerschap van Antillianen. Verdonk zal nu meer nadruk gaan leggen op preventie, zowel in Nederland tils op de eilan den. Het kabinet trekt daarvoor de komende vier jaar twintig miljoen euro uit. De bewinds vrouw overweegt onder meer mentoren aan te stellen voor probleemjongeren. Ook wil ze taalachterstanden wegwerken door meer aandacht te beste den aan bijscholing. Verdonk zal bij wijze van proef een in- burgeringscursus beginnen voor Antillianen in de gevange nis. den haag/gpd - De kritiek van linkse Kamerleden en europar lementariërs op de kandidaat eurocommissaris Kroes (WD), irriteert het kabinet. „Nederlan ders zijn altijd goed in het af branden van eigen kandidaten. Daar is dit weer een voorbeeld van", sneerde vice-premier Zalm. Gisteren vroeg SP-Ka- merlid Van Bommel het kabinet om de kandidatuur van Kroes in te trekken, omdat zij niet ge loofwaardig zou kunnen func tioneren. In 1994 zou de ex-minister zich volgens het Kamerlid schuldig hebben gemaakt aan vriendjes politiek als bemiddelaar voor een Nederlands consortium. Europarlementariër Van Buite nen kondigde aan maandag met 'onthullingen' over Kroes te komen. amsterdam/gpd - Door naar de media te lekken dat Hells An gels Van Boxtel en Willem P. in opdracht van vastgoedmagnaat Willem Endstra een bomaan slag op topcrimineel Willem Holleeder hadden beraamd, probeert Justitie hen in derma te groot gevaar te brengen dat ze zijn gedwongen naar justitie over te lopen. Zo kunnen ze niet anders dan zich op te laten nemen in een getuigenbescher mingsprogramma. Daama zou den ze als kroongetuigen uit de school moeten klappen over de Hells Angels en de rest van het criminele milieu. Dat zegt advocaat Meijering van Willem P. - die ervan wordt verdacht dat hij de aanslag zou uitvoeren. Meijering is woe dend om de tactiek die hij het openbaar ministerie verwijt en kondigt aan daartegen stappen te zullen ondernemen. Justitie verwerpt de aantijgingen van de advocaat. De andere Velsenaar, een ka meraad van Willem P., die vast zit vanwege mogelijke betrok kenheid bij de voorbereiding van de aanslag, komt volgens zijn advocaat, Kuijpers, volgen de week vrij. „Justitie heeft geen enkel wettig bewijsmiddel." schokt gereageerd op de dood van de vermiste mannen. „Waar we bang voor zijn ge weest, komt nu uit", reageert een oom van een van de slacht offers. „Je haalt je in die zes weken dat ze nu weg zijn, de meest rare dingen in het hoofd. Maar ik ben altijd blijven hopen. Tegen beter weten in blijkt nu", aldus de vriendin van een van de mannen. Ze werd gistermorgen ingelicht over de dood van haar vriend met wie ze een tweejarig zoontje heeft. De vriendin van Mahabier zocht donderdag na lang stil zwijgen contact met de buiten wereld. Zij wilde verhalen ont zenuwen dat de vermissing van de twee mannen te maken zou hebben met drugs. Haar vriend was volgens haar achter het adres van een louche makelaar gekomen. Hij zou het gezin twee jaar geleden hebben opge licht, waardoor zij en haar vriend in grote financiële pro blemen waren geraakt. „Ik denk dat hij verhaal is gaan halen." (advertenties) Het Italiaanse Fendi ontwerpt naast meubelen ook mode Dat heeft een wel heel bijzondere invloed op de wooncollectie Zo zijn de exclusief vormgegeven zitmeubelen bekleed met schitterende stoffen die aansluiten op het actuele modebeeld. Fraai en zeer comfortabel. Om adres: Openlngsti|don: Noorderkade 1038 Ma-Di-Wo 9 30-17.30 ui 1823 CJ Alkmaar Oo-Vr: 9.30-21 00 uur Telefoon (0721 S112760 Za: 9 30-17 30 uur Volg de borden Zondags gesloten QE~igeo DJ Stinger volkomen legale ritten- registratieapparaat over. Een woordvoerder van de Gro ninger politie zegt dat de bezit ters van de Stinger DSI terdege het risico lopen om een bekeu ring te krijgen. Een proefproces moet dan uitmaken of het bezit strafbaar is. Namens het Bu reau Verkeershandhaving van het openbaar ministerie laat woordvoerder Stolwijk weten niet wakker te liggen van het nieuwe apparaat. „We gaan de komende tijd eens rustig kijken wat we eraan kunnen doen." Amsterdam, Delft, Eindhoven en Hengelo Zondag 26 September van 10-17 uur. Ma t/m vr 10 - 21 uur Za 9 20 uur www.IKEA.nl 0900-235 45 32 (0.10/min.)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3