Oranjes zijn zo duur nog niei GESPREK VAN DE DAG LEVEN Nederland neemt massaal afscheid van André Hazes Goede Raad ZATERDAG 25 SEPTEMBER De Amerikaanse zangeres ANA- STACIA geeft morgen in Rotterdam de aftrap voor haar eerste EUROPE SE TOURNEE. Drie dagen later staat ze opnieuw in Ahoy'. Na de shows in Nederland geeft ze nog 28 optredens in andere Europese landen. Alle con certen zijn uitverkocht. Anastacia gaf niet eerder een volledige live show in Europa. Een woordvoerster van platenmaatschappij Sony Music Nederland liet weten dat de zangeres voor Nederland heeft gekozen om haar tournee te beginnen omdat ze het land ,,een warm hart toedraagt". Haar Europese doorbraak was hier, aldus de woordvoerster. Foto: GPD Een enkele uren oude BABY is deze week gevonden in de pot van een publiek TOILET in de Chinese pro vincie Sichuan. Het meisje lag in het gat met uitwerpselen. De 2,4 ki lo zware baby kon worden gered. De man die haar vond heeft direct aan geboden het kind te adopteren. Het Israëlische ministerie van volks gezondheid heeft 80.000 blikken HONDENVOER onderschept, die de importeur als GANZENLEVERPATÉ aan de man wilde brengen. Het Bul gaarse product droeg in eerste in stantie het label 'Kip voor honden', maar kreeg later een nieuw etiket. Ook heeft de importeur het certifi caat voor koosjer voedsel vervalst. Het ministerie onderzoekt of het hondenvoer supermarkten heeft be reikt en waarschuwt het publiek. ,,De gezondheidsrisico's van een dergelijk product zijn aanzienlijk. Het kan microbiologische ziektekie men bevatten die dodelijk zijn voor mensen", aldus een functionaris. Musset Geloof mij, het gebed is een kreet van hoop t>PiNs&N met Mij De Nederlandse bevolking heeft gisteren massaal eer betoond aan de donderdag op 53-jarige leeftijd overleden volkszanger André Ha- zes. Op drie condoleanceregisters op internet, waar mensen hun me deleven kunnen tonen, hadden aan het eind van de middag bijna 50.000 personen een bericht ach tergelaten. Bij het huis van Hazes in Vinkenveen lag een bloemenzee. Hazes wordt dinsdag in familie kring gecremeerd. Op verzoek van de familie is in het gemeentehuis van de gemeente De Ronde Venen in Mijdrecht een condoleanceregister geopend. In het weekeinde is het gemeente huis overigens gesloten. Maandag kunnen Hazes-fans het register van half negen 's morgens tot 's avonds half acht tekenen. Na de crematie krijgt de familie het re gister. Om een verkeerschaos te voorkomen heeft de politie vrij dag de straat in Vinkeveen waar de zanger woonde afgesloten. In De Telegraaf stonden gisteren veel rouwadvertenties voor de overleden zanger. 'Zoals jij was er geen één', staat in de advertentie van zijn vrouw Rachel en hun kin deren Rox en Dré. In handge schreven advertenties schrijft zijn dochtertje onder meer 'Jij blijft al- De zangeres van het Zweedse rockduo Roxette, MARIE FREDRIKSSON, geeft voor het eerst in acht jaar een NIEUW ALBUM uit. De CD getiteld The Change ligt vanaf 27 oktober in de Zweedse platenzaken, maakte de zangeres gisteren bekend. Gelijktijdig met het verschijnen van The Change komt de single 2nd chance o<p de markt. Het nieuwe album van Fredriksson staat in het teken van haar strijd tegen kanker. In 2002 troffen artsen een hersentumor aan bij de ar tieste. Een operatie en lange revalidatie volgde, maar nu lijkt de tijd rijp voor een comeback. De Britse politie maakt jacht op een man die de residentie van de BRIT SE KONINGIN Elizabeth in Schot land is binnengedrongen. De IN DRINGER lukte het in het privé-ger deelte van het paleis te komen. De Britse omroep BBC meldde gisteren dat de man zich als handwerker voordeed. Bewakers zouden hem hebben betrapt, maar hij kon ont snappen. Tijdens het incident don derdag was de koningin niet aanwe zig. Eerder deze maand kon een ac tivist doordringen tot Buckingham Palace in Londen, waar hij uren als Batman verkleed op een richel van de facade bleef staan. Vorig jaar was een komiek, verkleed als terroristen leider Osama bin Laden, een onge node gast op het verjaardagsfeest van prins William, de oudste zoon van kroonprins Charles, in kasteel Windsor. PRINS HARRY, de tweede zoon van de Britse kroonprins Charles en der de in de lijn voor troonopvolging, gaat begin volgend jaar HET LEGER IN. Harry (20) heeft met succes toela tingsexamen gedaan voorde militaire academie Sandhurst, ten zuiden van Londen. Op dit gerenommeerde in stituut zijn alle officieren van de Brit se landmacht opgeleid. Hoe lang hij onder de wapenen denkt te blijven is niet bekendgemaakt. De Britse popster ELTON JOHN ver loor donderdag bij aankomst in Tai wan zijn BEHEERSING toen fotogra fen hem meteen na de landing van zijn privé-vliegtuig omsingelden. „Onbeschaafde smerige zwijnen", riep hij. „Dat zijn jullie allemaal." Toen een van de fotografen hem vroeg waarom hij dan niet meteen weer was vetrokken, zei de zanger dat hij dat ook zeker had gedaan „als er hier alleen maar mensen zoals jul lie zouden wonen". Sir Elton John was kennelijk uit zijn humeur omdat de politie de vertegenwoordigers van de media niet op afstand had gehou den. Daardoor was er volgens hem een chaos ontstaan en daarover heeft hij zich beklaagd. De zanger verzorgt dezer dagen een reeks optredens in het Verre Oosten. Foto: Reuters Een deel van de koninklijke familie verscheen op prinsjesdag nog even op het balkon van paleis Noordeinde. Foto: ANP/Juan Vrijdag Aan de begroting van het Koninklijk Huis draagt iedere Nederlander 5,34 euro per per soon bij, zo bleek op prinsjesdag. Of dat veel is, moet blijken uit een vergelijking met an dere Europese vorstenhuizen. Maar dat is niet eenvoudig. Elk land berekent de kosten op een andere manier. De begroting van het 'huis der koningin' bedraagt slechts 6,2 miljoen euro, 38 cent per Nederlander. Dat is geld voor salarissen van de Oranjes en de staatsbijdrage voor hun kantoor- en personeelskosten. Op prinsjesdag gaf premier Balkenende voor het eerst ook een overzicht van de 'indirec te kosten', het onderhoud van de paleizen bijvoorbeeld of het gebruik van het rege ringsvliegtuig. Dan komt er opeens een heel ander bedrag uit de bus rollen: 85,5 miljoen euro. Dat lijkt fors. Het Britse hof bijvoorbeeld gaat er prat op dat de kosten van het staats hoofd 54 miljoen euro bedragen, slechts 89 eurocent per inwoner. „De prijs van een li ter melk", aldus de pr-goeroe's van Buckingham Palace. Maar beveiliging en bewaking -in Nederland alleen al goed voor 39 miljoen euro- zijn daarbij niet opgeteld. Ook in andere landen blijven die kosten verborgen. Dus die kunnen in een vergelij king niet worden meegenomen. De Zweedse koning Carl Gustaf krijgt een toelage van omgerekend 5,3 miljoen euro of 59 cent per Zweed. Daar moet hij alles van betalen: zijn personeel, het onderhoud van auto's en koetsen, maar ook de staf van koningin Silvia, haar kleding en de uitgaven van zijn drie kinderen. Er zijn geen aparte toelages voor familieleden, zoals in Neder land. Voor het onderhoud van de paleizen en kunstcollectie -in staatseigendom- wordt nog eens 5 miljoen uitgetrokken. Aan het Deense hof is de 'apanage' voor koningin Margrethe royaler: 7,9 miljoen euro. Daar komt nog eens 2,4 miljoen bij voor haar kinderen en oom. Het konings huis kost daarmee -zonder beveiliging- per Deen zo'n 1,91 euro. Margrethe moet haar personeel én haar echtgenoot Henrik uit haar toelage betalen. De buitenboel van de paleizen valt echter weer onder de staat. De Belgen doen het anders. Bij het aantre den van een nieuw staatshoofd wordt voor de gehele regeringstijd de hoogte vastge steld van de 'civiele lijst'. Met overigens wel een regeling voor verwerking van inflatie en loonstijgingen. Koning Albert kreeg in 1993 zes miljoen euro toegewezen, een bedrag dat inmiddels is opgewaardeerd. Ook wor den 'dotaties' (samen 2,4 miljoen) gegeven aan onder andere koningin-weduwe Fabio- la en prins Filip. De monarchie kost de Bel gen zo ongeveer een euro per inwoner. Noorwegen probeert het al honderd jaar op een koopje. Het totale koninklijke budget bedroeg vorig jaar 11,8 miljoen, 2,60 euro per Noor. Voor persoonlijke uitgaven ont vangt het koningspaar samen 831.000 euro; in 2002 kregen Beatrix en Claus samen één miljoen euro. Geen koningshuis dat zo ge detailleerd de boeken opent en verant woording aflegt. De telefoonrekening van kroonprins Haakon was bijvoorbeeld 16.000 euro en het hof meldde ook netjes het negatief saldo van 268.000 euro. Van zoveel openheid kunnen de Oranjes nog veel opsteken. Spanje geeft ook zo'n zes miljoen euro uit aan de koning, terwijl Liechtenstein juist geen enkele frank betaalt aan vorst Hans Adam II. ,,'s Morgens werkt mijn vader voor het familiebedrijf zodat hij 's middags kan regeren", heeft erfprins Alois herhaal delijk gezegd. De familie 'Von und zu Liechtenstein' betaalt zichzelf, uit het om vangrijke, eeuwenoude eigen verm De Britse prins Charles krijgt ook g( ciële uitkering, maar hij ontvangt opvolger jaarlijks de nettowinst v< hertogdom Cornwall. Dat was in 21 11,5 miljoen euro. Daar steekt de 9! euro (inclusief kosten) van Willem der mager bij af. Met dat inkomen de prins van Wales zijn huishoudei ende. Zijn kosten waren overigens miljoen. Waar het geld precies na; gaat, wordt minutieus uit de doekej daan op de prinselijke website. Voi gaf Charles bijvoorbeeld 1,2 miljoei reiskosten. Zijn moeder Elizabeth heeft niet te Op basis van allerlei middeleeuwse! ken en tradities krijgt zij uit pacht lijke aanzienlijke inkomsten, naast goeding van haar onkosten uit de ej voor tien jaar vastgestelde 'Civil Lis prins Philip krijgt geld, voor de and! den van de familie draait Elizabeth) De 89 eurocent zijn dan ook wat di bel, veel blijft buiten beeld. En er zi tuurlijk veel meer Britten dan Nedi ders. De Oranjes zijn dus zo duur Hans Jacobs In het gemeentehuis tijd in mijn hartje zitten' en zijn zoontje 'Nu ben je bij god. Daar heb je het ook goed. Ik hoop dat je daar ook zanger wordt'. Muziekrechtenorganisatie Buma- /Stemra zegt in de rouwadverten tie dat Hazes „met zijn alom be kende composities een blijvende stempel gedrukt heeft op het Ne derlandse levenslied". Conamus herinnert eraan dat Hazes voor zijn bijdrage aan de Nederlandse muziek in 1994 een Gouden Harp ontving. „De leegte die je achter laat, is groter dan een stadion", aldus Mojo Concerts. Gedetineerden uit Heerhugo- waard lieten via Mojo een bloem stuk bezorgen. „Hij was een gab ber van ons." Hazes werd bekend met het nummer Eenzame Kerst over een gedetineerde die kerst feest in zijn eentje viert. Dinsdag komt de single 'Zij gelooft in mij' van Hazes opnieuw uit. De familie hoopt dat het een nummer-1-hit wordt, iets wat Hazes bij zijn le ven nooit is gelukt. De zenders MTV, TMF en The Box alsmede Nederland 1, 2 en 3 vertonen de videoclip van 'Zij gelooft in mij' dinsdag om vijf voor twaalf. Ruim 1,6 miljoen mensen hebben donderdagavond de herhaling van Villa Felderhof met André Ha- zes en Simone Kleinsma op Ne derland 1 bekeken. Ook Neder land 2 paste de programmering aan in verband met het overlijden van de volkszanger. De rei van zijn Ahoy'-concert dal Tros nog eens op het schei c bracht, trok ruim 800.0001 q Meer dan 900.000 mensen den af op de documentair pj^ looft in mij uit 1999 van JoiVO pel, die op Nederland 3 wi haald. Barend Van Dorp gehele uitzending op RTL de aan de dood van de Ad damse artiest, trok een mi ,|c kijkers, anp uj et iel Beste Daphne, Drukke tijden breken aan voor je! Dat lees ik in onze eigen krant. Daphne Bunskoek wordt vanaf komend voorjaar presentatrice van 'Ik doe alles voor jou', een nieuw NCRV-programma. Gefeliciteerd. )e blijft 'Goedemorgen Nederland' presenteren en je zult nog te zien zijn in een nieuwe advocatenserie op Neder land 1. En dan wil de NCRV ook nog andere televi sieprogramma's met je maken. Over dat laatste feit maak ik me zorgen. Niet dat het te druk wordt voor je. Dat wordt het natuurlijk wel maar dat kun je hebben, denk ik. Kwestie van plannen. En anders komt het moment vanzelf dat we in de krant lezen dat je 'in verband met drukke werkzaamheden' iets gaat laten vallen. 'Goedemorgen' nog maar twee keer per week. Of je stapt uit die advocatenserie. Of zoiets. Komt allemaal goed. Er is een andere reden dat ik me zorgen maak over die nieuwe programma's die ze in Hilversum met je van plan zijn. Of die jij met hen van plan bent. Ik heb even met de NCRV gebeld en gevraagd wat dat voor programma's waren. Maar daarover konden nog geen mededelingen worden gedaan. Daphne kijk uit! Misschien weet je het allemaal al maar ik leg het voor de zekerheid nog even uit. Er zijn twee manieren waarop ze in omroepland een presentator contracteren. Je presenteert een serie, zoals jij met dat 'Goedemorgen' of zoals ik met mijn Mes op tafel quiz. En voor het presenteren van zo'n serie krijg je een bedrag dat van tevoren is afgesproken. In orde, niks mis mee. De andere manier is een stuk gevaar lijker. Het is een soort all-in contract dat je aangaat met producent of omroep. Soms voor een paar jaar. En van een vriendelijke NCRV-mevrouw begrijp ik dat jij zo'n contract getekend hebt. Je krijgt dus een zak geld en in ruil daarvoor verplicht je je om pre sentatiewerkzaamheden te verrichten voor de om roep. Stel nu dat 'Ik doe alles voor jou' geen succes wordt. Kan gebeuren zoiets. Niets om je voor te scha men. Dan komen ze na een tijdje met een ander pro gramma dat je presenteren moet. Of je wilt of niet. de gemeente De Ronde Venen in Mijdrecht is gisteren een condoleanceregister geopend. Foto: ANP/Marcel Antonisse van Ze maken iedere maand een bom duiten over, dus zo'n omroep wil iets terugzien van zijn cen ten. En dan moet jij opdraven. Zin of geen zin. Ze gaan niet iemand anders contracteren als ze jou nog voor een paar ton op de loonlijst heb ben. En zo hervind je jezelf voor je het weet in presentatiewerk dat je alleen nog vanwege de centen moet doen. Tot ze die 1 vroeg of laat ook niet meer willen geven. Misschien weet je dit allemaal al. Mis schien zit je contract niet zo ellendig in elkaar. Waarschijnlijk heb je alleen getekend voor zaken die van tevoren redelijk te overzien zijn. Een 'één-jaar - en-dan-kijken-we-verder-contract'. Of iets van dien aard. Zoveel te beter. Be schouw in dat geval dit briefje maar als j niet geschreven. Collegiale groet en veel succes, Joost

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2