SPORT Jroers Bounif, voetballende kappers van Roodenburg 1 Bayern moet altijd winnen, hoe doet er niet toe n S2 RVA - Roodenburg zondag, 14.30 uur o Rutjes opgenomen ationale degenselectie zaterdag 25 september 2004 Ion Diedrich Negen punten uit drie jen. Roodenburg is goed n aan het seizoen. Afge- eekeinde pakte de jonge Rijnland in met 5-0 en manier waarop - als nische wervelwind scho- uodenburgers hun te er aan alle kanten voor- oft veel goeds. Een van inburgers is Faisal Bo- speelde eerder in de Juick Boys, UVS en iten '97 en vertoont nu ten in de vierde klasse. 23 jaar is Bounif één van en van het jonge team n-Noord, waarin ook broer Zakaria (19) voet- n 23-jarige voetballer sal Bounif al een aardig lbs achter zijn naam ;gonnen bij VTL, toen ele ging naar w Leiden ipt, vervolgens naar n klein uitstapje bij veer UVS, Quick Boys, iten '97 en nu dus urg. Maar al die keu- logisch. ,,In de jeugd n half jaartje bij Sparta zegt hij. „Maar mijn nd dat ik eerst een di- loest halen. Ik speelde en team met onder an- an Redan en een paar lie nu bij Utrecht spe ler, zeggen de beide as en is heel belangrijk ven. Ze doen hun ver- Ie kapperszaak die de men aan de Willem in Leiden, tegenover alvelden van de Bos- le. „Hij bracht ons naar onze wedstrijden, was er altijd bij. Ook bij de trainingen. En deze zaak hadden we zon der zijn hulp nooit kunnen be ginnen. Zeg nou zelf', zegt Fai sal, „welke jongen van 21 heeft nou een eigen bedrijf?" Dat bedrijf is voorlopig de carri ère van de beide broers. „We hebben mooie plannen voor de toekomst", zegt Zakaria. „We willen op termijn uitbreiden en er wat moois van maken." Dat betekent dat hun voetballoop baan even op de tweede plaats komt. Vooral voor Faisal leek er een mooie carrière in het ver schiet. „Bij Quick Boys zat ik in de ploeg met bijvoorbeeld Dirk Kuijt. Maar ik raakte gebles seerd, ik scheurde een knie band. Al met al heb ik bijna een jaar niet gespeeld, dan kom je bij een club als Quick Boys niet meteen terug in de selectie." Vandaar de overstap naar Voor schoten, waar Bounif wel in het eerste zaterdagelftal aan de bak kwam. „Het ging goed, tot ik deze zaak kon beginnen. Dan moet je op zaterdag werken en dus ben ik op zondag gaan voetballen." Vanwege hun werk is het ook moeilijker geworden om tijd vrij te maken voor trainingen. „We zijn soms tot 's avonds laat bezig." Daarom koos Faisal er voor om naar Roodenburg te gaan, een vierdeklasser. „Bij een club in de hoofd- of eerste klasse sta je ernaast als je een training mist. Bij Roodenburg is dat toch minder snel het geval." Dan zou misschien FC Boshui zen een logischer keuze zijn ge weest. Vanuit hun kapperszaak kunnen de broers het veld van de zondagtweedeklasser bijna zien liggen en ze wonen in de !s: „Ouder maakt ook slimmer." Foto: Hielco Kuipers ngs m een meisje te im- af hij zich zeven jaar voor schermles. Met is het uiteindelijk Drden, maar afgelo- is Carlo Rutjes wel |n in de nationale de- k. Samen met zijn Inderzoek aan de iiversiteit zorgt vol te voor: „Een lekker I is Achterhoeker van eig6n hij kwam tijdens r °ètijd in Wageningen hermsport in aanra- 'ejoetbalde, maar door essure moest ik daar- pen. Telkens als ik ^wol mijn knie op. ,en£antal studiegenoten cnn meisje dat scherm er wie ik aan zat, ben 1 schermen." -hoöanvankelijk nog op 203atief niveau. Toen 1 twee jaar geleden in tigde voor promotie- jjtbij de vakgroep bio- Id! ook opgaf bij de p de enthousiaste ib van Winden, ver anderde dat. „Ik ging fanatiek meedoen aan toernooien en op het laatste NK eindigde ik op de vijfde plaats. Daarbij verliepen twee satelliet-toernooien, het op een na hoogste niveau van Europa, heel goed. In het Schotse Edinburgh werd ik tweede en vorige week in Aar- hus in Denemarken won ik. Daarmee scoorde ik punten voor de wereldbeker." Mede door deze resultaten is Rutjes opgenomen in de natio nale selectie van bondscoach Roel Verwijlen. Samen met hem wordt een trainingsplan opge steld met daarin opgenomen buitenlandse stages en interna tionale toernooien. Het plan heeft de Spelen van Beijing in 2008 als einddoel en Rutjes heeft nu dus ook de olympische status. „Over vier jaar ben ik 31, maar dat is bij schermen hele maal geen probleem. De huidi ge nummer één van Nederland is 41 jaar en stond tot voor kort achtste op de wereldranglijst. Je moet atletisch zijn, maar ouder maakt ook slimmer en scher men ij een tactisch spelletje." buurt. „Bij Roodenburg is Arno Lancel de trainer. Dat was een reden om daarheen te gaan", zegt Faisal. „Zakaria heeft met Wesley, de zoon van Arno, in de jeugd gespeeld." Roodenburg is een club met veel allochtone voetballers. Drie van de achttien selectie spelers hebben een Nederland se achternaam, de rest is van andere afkomst. „Dat is inder daad wel grappig", zegt Faisal. „En ik heb nog nooit zo'n ge disciplineerd team gezien. Op de training vliegen de slidings je om de oren, iedereen gaat er voor." Zakaria: „Je hoort vaak dat als je van de jeugd naar de senioren doorstroomt, het lolli ge er een beetje vanaf gaat. Maar deze jongens kennen el kaar al vanuit de jeugd, die gaan een halfuur voor de trai ning alvast een balletje trappen en blijven ema ook nog han gen, een 'panna'-wedstrijdje (het door de benen spelen van de tegenstander - red.) doen. De lol is er nog helemaal." Arno Lancel heeft bijna alle jonge selectiespelers in de jeugd al onder zijn hoede ge had. Zakaria: „Ze kennen hem, hij kent de spelers en iedereen heeft respect voor de trainer en voor elkaar." De oudste speler van Rooden burg is Salaman Kaddis, de ver dediger loopt tegen de veertig. „Verder zijn de keeper en ik wat ouder, voor de rest ligt de ge middelde leeftijd op ongeveer negentien jaar", zegt Faisal. Toch is het volgens de broers geen elftal dat zijn hoofd ver liest als het even tegenzit. „Die veerkracht hebben we wel", zegt Faisal. „Deze ploeg kan een paar niveaus hoger spelen. Maar de vraag is of je de jon gens bij elkaar houdt." Zakaria: „Als je blijft winnen en elke week staat er zo'n kop in de krant als 'Roodenburg walst over de tegenstander heen', dan komen vanzelf mensen kij ken. Meer publiek, maar ook i s, Faisal en Zakaria Bounif in hun kapperszaak. Foto: Henk Bouwman scouts van andere verenigin gen." Faisal: „En Roodenburg betaalt niet. Geen premies, geen vergoedingen. Dan is het lastig om spelers te behouden die elders wel een zakcentje ex tra kunnen krijgen." Faisal voelt zich er goed tussen thuis, tussen de jonge talenten. En hij denkt dat hij best wat toe te voegen heeft. „Bij Voorscho ten '97 ligt eigenlijk de basis van hoe ik nu speel. Daar kreeg ik het vertrouwen terug en daardoor kwam er meer rust in mijn spel. Die rust heb ik nu nog. Ik denk dat ik het hoofd klasseniveau nog wel aankan", zegt de aanvaller die bij Roo denburg achter de spitsen speelt. „Het was een hele stap om lager te gaan voetballen. Heel mijn leven stond in het te ken van voetbal, dat is wel iets als je dat opgeeft. Maar je moet realistisch zijn. Ik zou best nog hoger willen voetballen, ik sluit het ook niet uit. Ik ben gek van voetbal. Maar de kans is vrij klein." Jan Wouters en Soren Lerby blikken vooruit op duel Ajax in Champions League door Peter van Duyl Amsterdam - Ajax vervolgt dins dag zijn Champions League-cam pagne in Duitsland tegen Bayern München. In het verleden kruis ten beide Europese grootmach ten meermaals de degens. Twee keer verkochten de Amsterdam mers een speler aan de Duitse recordkampioen. In 1983 verruil de Sören Lerby Amsterdam voor München, dik acht jaar later ging Jan Wouters dezelfde weg. Onaf hankelijk van elkaar constateren ze: in München gaat het alleen om winnen. Ajax en Bayem München gel den als de grootste clubs van hun land, beide verenigingen brachten legendarische spelers voort en de prijzenkasten in Amsterdam en Zuid-Duitsland puilen uit van de bekers en an dere onderscheidingen. Toch zijn de clubs amper te vergelij ken. Aan de romantiek waar mee de Amsterdammers hun spel zo graag besprenkelen hebben ze in München bijvoor beeld geen enkele boodschap. Daar telt de winst en de winst alleen. Toen Soren Lerby in de zomer van 1983 in Beieren arriveerde, was hij één van de grote jon gens van het Nederlandse voet bal. Als speler geschoold bij Ajax dacht de Deen (24 toen) dat de Amsterdamse aanpak zaligmakend was. Pas in Duits land kwam Lerby tot de ont dekking dat hij bij Ajax slechts één manier van voetballen had gezien, niet dé manier. „Bij Bayern heb ik geleerd dat er meer wegen naar Rome lei den", zegt hij nu. Lerby had al snel in de gaten dat in München elke franje simpel overboord werd gezet ten faveure van het resultaat. „Bij Ajax ging het uiteraard ook om winnen, maar daar moest je ook nog eens goed spelen. Dat vonden ze bij Bayem niet inte ressant. Als je daar won, was het goed, de manier waarop to taal onbelangrijk. En had je een rustige week. Dat gevoel leefde er nog veel sterker dan in Am sterdam." Die ervaring sluit min of meer aan bij de entree van Jan Wou ters bij Bayem. De middenvel der zocht in het najaar van 1991 nieuw sportief geluk in Duits land, nadat de aanstelling van Louis van Gaal als Ajax-trainer Wouters' onaantastbaarheid in Amsterdam aan het wankelen had gebracht. En ook hij waan de zicji binnen een paai- dagen in een totaal andere wereld. „Toen ik begon, speelden we dramatisch", weet Wouters nog. „Maar als we dan met 3-1 wonnen, was iedereen dik te vreden. Ik wilde graag wedstrij den controleren en domineren, maar daar stond alleen het re sultaat centraal. Dat zag je zelfs terug tijdens trainingspartijen. Als je dan een kans kreeg, moést-ie erin, daar werd ont zettend op gehamerd. Omdat je in een wedstrijd soms ook maar drie kansen kreeg. Op een trai ning bij Ajax werd veel meer ge keken naar de aanvalsopzet. Als die goed was, maar de laatste bal ging naast, was dat jammer. Ik had daar ook al snel discus sies over met Erich Ribbeek, toen mijn trainer. Ik moet zeg gen dat het later wel beter ging" Hoewel Lerby en Wouters bei den even nodig hadden om zich aan te passen aan de Duit se manier van voetballen, wa ren ze er nooit ongelukkig. De Deen zou drie seizoenen (89 competitiewedstrijden) in Bei eren blijven hangen. Hij werd er tweemaal kampioen en won ook twee keer de Duitse beker. Bovendien was Lerby in het sei zoen 1991-1992 nog even hoofdtrainer in het Olympia- stadion. Dat was geen onver deeld succes, want hij kreeg na vijf maanden alweer zijn congé. Wouters speelde twee kalender jaren bij Bayern (66 duels), maar grote successen boekte hij er niet. Voor alles bewaren de twee warme herinneringen aan Bay em München, de club die dooi de buitenwacht toch wordt ge associeerd met termen als koel, zakelijk en arrogant. Lerby. „Voor ik mijn contract tekende, is Uli HoeneS een paar keer langs geweest, daar had ik met een al een heel goed gevoel bij. Ik heb in München ook een goede tijd gehad. Lag altijd met Dieter Hoenefi op de kamer. Die is tot de dag van vandaag een vriend gebleven." Wouters werd onmiddellijk ge troffen door de perfecte organi satie bij de Duitse topclub. „Ik vind Ajax nog steeds een gewel dige club, maar daar is het bij voorbeeld wel eens gebeurd dat een nieuwe buitenlandse aan winst - ik meen Peter Larsson - op Schiphol stond zonder dat er iemand was om hem op te halen. Dat was bij Bayern Mün chen echt ondenkbaar. Vanaf de minuut dat je landde, stond er iemand voor je klaar, je werd begeleid naar je huis, alles stond op je naam. Dat was alle maal geweldig goed geregeld." En hoezeer alles bij Bayern ook op w^pst is gericht, qua sfeer Jan Wouter: „Bij Bayern heerste meer een familiegevoel." Foto: Hans van Weel deed de Duitse topclub Wou ters meer aan PSV denken dan aan Ajax. „Bij Bayem heerste meer een familiegevoel. Ik ben halvei|vege het seizoen 1993- 1994 teruggegaan naar Neder land, omdat mijn beide ouders toen ziek waren. Dat jaar werd Bayem kampioen. Toen belde Uli Hoeneft me voor het kampi oensfeest op. Ik had ook een bijdrage gehad aan die titel, ze vonden dat ik erbij hoorde te zijn. Tickets, hotel, alles gere geld. Dat heb ik zo'n warm ge baar gevonden." De verhalen van Lerby en Wou ters contrasteren met het imago van de club, die niet voor niets de bijnaam FC Hollywood draagt. Kleedkamerruries lagen en liggen bij Bayem München binnen de kortste keren op straat, in Beieren lijkt er altijd wel een rel gaande. „Ik heb toch het idee dat het imago sterk wordt beïnvloed door de pers", zegt Wouters. „Ik heb dat zelf ook aan den lijve onder vonden. Ik heb ooit gezegd dat Lothar Matthaus een goede col lega was. maar geen vriend. Dat is natuurlijk de normaalste zaak van de wereld. In Nederland kun je dat uitleggen, maar daar pakten de kranten groot uit." Ook Lerby wijst naar de grote rol van de media als de naam van Bayem München als 'rel- lenclub' ter sprake komt. Vol gens de Deen is het onmogelijk om bij een grote club als Bay ern alles binnenskamers te houden. „Er is zoveel aandacht, er zijn zoveel kranten, je houdt niets intern. Maar mijn ervaring is: het is veel meer de buiten wacht die dat benadrukt dan dat er meer ruzies zijn dan el ders. Het is wel zo: als je ver liest, heb je een probleem. Maar dat is bij Ajax niet an ders." De ontmoeting tussen Ajax en Bayern München geldt als een van de sleutelwedstrijden in Groep C van de Champions League. Iedereen rekent erop dat de vertegenwoordigers van Nederland en Duitsland achter Juventus gaan sfrijden om de tweede plaats in de poule, die recht geeft op de tweede ronde. Ajax verloor twee weken gele den zijn eerste duel van Juven tus, Bayem klopte Maccabi Tel Aviv in Israël door een penalty van Roy Makaay. Wouters en Lerby denken bei den dat er dinsdag in München best iets te halen is voor Ajax, dat als underdog Mar Duits land reist. Lerby zï'volgende week getuige zijn van het duel tussen twee van zijn oude clubs. „Als ik bel, ligt er een kaartje klaar. Waar mijn hart ligt? Laat ik dan toch maar Ajax zeggen, hè. Ik houd het op 1-2." Ook Wouters zal dinsdag voor de televisie stiekem hopen dat Ajax tot een stunt in staat is. „Ik moet eerlijk zeggen dat ik Bay ern al een hele tijd niet heb zien spelen. Maar ik zie wel de uit slagen en dan weet je dat die ploeg niet in goede doen is. Toch garandeert hun manier van spelen dat ze altijd wel een paar kansjes zullen krijgen en met Makaay erbij is dat altijd gevaarlijk. Een gelijkspel zou mooi zijn."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 25