is onbegrijpelijk' r Ambassadeur SI Tóch moet mij van het hart: waarom Johan niet, voor één keertje? Duizendpoot André de Jeu aan het roer bij AZC SPORT ZATERDAG 25 SEPTEMBER 2OO4 Beckenbauer en Pelé zijn donderdag door de FIFA onderscheiden met de Centen nial Order of Merit. Nóóit geweten dat deze bestond en op de weinige beelden die van de ceremonie zijn ver spreid was nog net te zien dat de onderscheiden voetbalgroot heden het zelf ook te Keulen hoorden donderen, toen de ver sierselen ze in Ziirich werden opgespeld. Benieuwd met welke smoes de laureaten zich door de wereld voetbalbond naar de feestzaal hebben laten lokken. Zaten de wederzijdse echtgeno tes in het complot? Moet haast wel. De Beckenbauers wonen in Oostenrijk, dan is het zo moeilijk nog niet Franz voor een dagje naar Ziirich te bewe gen, maar mevrouw Pelé heeft een wereldprestatie verricht. Je man aan het ontbijt in Rio overvallen met de smeekbede („Hè Edson, toe!") een dagje te gaan shoppen, ergens in Zwit serland en dan zo in je rol op gaan dat de sukkel niets in de gaten heeft. Het klinkt stukken voornamer dan andere carnavalsonder scheidingen - deze Jahrhun- dert-Verdienstorden des Welt- verbandes' zoals het huldebe toon breed is uitgemeten in de Duitse media - maar uiteinde lijk is het gewoon een lintje dat overblijft en in de kast ver dwijnt. Tóch moet mij van het hart: waarom Johan niet, voor één keertje? Beckenbauer heeft vanaf 1966 een keizerlijk aureool en Pelé werd, hoewel zijn land hele maal geen koninkrijk is, als minderjarige al tot koning ge doopt. Het podium waarop zij schitterden, en dat van hen Der Kaiser' en 'El Rey' maakte, was het wereldkampioetischap. (De nederlaag in 1974 en zijn absentie vier jaar later achter volgen Johan - én ons, want zo'n Order of Merit ivas een enorme push voor ons nationa le zelfbewustzijn geweest, waar we er graag ééntje op genomen hadden - dus nog steeds.) De wereldvoetbalbond FIFA be staat een eeuw. Dat wordt dit jaar het hele jaar door gevierd. Elke dag zowat in het jaar waarin de FIFA zijn 100-jarig bestaan gedenkt, is er wel wat. De beste speler. De beste coach. Het beste elftal. De beste dit. De beste dat. Donder dag was het weer raak. De Or de van Verdienste. Niet één. maar twee. Door mis communicatie op de marke tingafdeling van de FIFA was er van die dingen kennelijk één teveel besteld. Zonde. Er is ook maar één meisje tegelijk dat zich Miss World noemen mag. Hoe je tegen die verkiezing ook aankijkt, liet heeft wel wat. Het Mooiste Meisje Van De Wereld! Ik zeg altijd maar zo: als je er twee kiest, kies je niet. Maar de FIFA zocht er dus twee. Waar vind je die? Pelé stond vast. (Geldt al bijna een halve eeuw als het Achtste Wereldwonder en hij moet 102 worden, wil hij alle hem tot op de dag van vandaag in het vooruitzicht gestelde eredocto raten persoonlijk in ontvangst kunnen nemen. Toen laatst de voetbalbond van Guyana iets te vieren had en Pelé werd voor gedragen voor de hoogste on derscheiding van de Fédération de Football Guyanais, werden de brave borsten van deze bond meegesleurd in onderhandelin gen met het secretariaat van Pelé waarbij geen mes, maar hele kanonnen op tafel ver schenen; de strijdende partijen kwamen er niet uit, gelukkig werd Platini bereid gevonden.) Voor de tweede orde kwamen 'the usual suspects' in aanmer- king. Maradona had zijn mobieltje in de Cubaanse kliniek zeker uit staan en Platini was nog niet terug uit Guyana. De Bob by's Charlton (visafspraak met zijn broer) en Moore (dood) waren verhinderd en Eusebio is het EK nog niet te boven, maar mevrouw Beckenbauer kon wel iets regelen: ,,Wir sincUfon der Partei. Jammer. Wie weet was de vol gende op het lijstje van ambas sadeurs van Koning Voetbal wel Cr uijff geweest. Al valt te betwijfelen of Danny meegewerkt had, zij houdt niet zo van poespas en in elk geval had zij dan door haar weige ring haar man behoed voor een vervelende blessure, want bij het nogal ruw dwars door zijn colbert heen opspelden der scherpe versierselen raakte Der Kaiser getuige de tv-beelden licht in de borststreek gewond. Frank Snoeks Foto: Hielco Kuipers Elke club heeft er wel een. Iemand die al jaren de klusjes klaart. Als er wat gebeuren moet, is het altijd dezelfde die meteen de handen uit de mouwen steekt. Voor Mekaar is een serie over die mensen. Ze zien zichzelf nauwelijks als vrijwilliger. Ze doen gewoon wat er gedaan moet worden. tocques van Griethuizen, j i: 77 jaar. tennisvereniging Avanti uit Hazerswoude. ent u al lid van Avanti? mgeveer 28 jaar. Toen dit nieuwe clubge- neergezet, ben ik er vrijwel meteen bijgeko- ->k meteen met het onderhoud begonnen. Ik Pnog steeds." d per week steekt u in de club? heel veel meer. Ik heb anderhalf jaar gele- rtinfarct gehad. Daar ben ik goed van her- Ije merkt wel dat je wat moet minderen, sed ik het oud papier, ik maakte de bar ;d het buitenwerk, de inkopen, ik schilder- odig was. Met allemaal leden hebben we meegeholpen een nieuw dak op de hal te zetten, we hebben de douches in de kleedkamers verbouwd, al leen het betegelen hebben we door professionals laten doen. Iedere keer komen er wel weer nieuwe klusjes. In de loop der jaren is hier heel wat gebeurd. Tegenwoor dig doe ik nog gewoon wat lichtere dingen." Waarom deed u dat allemaal? „Mijn kinderen gingen op tafeltennis. Ik heb vier doch ters, eentje geeft nog steeds training aan de kleintjes. Als ouders rol je er dan vanzelf in. Mijn vrouw heeft ook jaren schoongemaakt." Heeft u thuis dan niks te doen? „Jazeker wel, zat. Ik heb een eigen agrarisch bedrijf. Dat was altijd hollen, altijd heel druk met het bedrijf en de club. Maar ik heb het graag druk. Mijn dochters zien het niet zo zitten om het bedrijf over te nemen - ik heb nog een klein stukje land - maar ik heb elf klein kinderen, misschien dat een van hen er zin in heeft. Die zijn behoorlijk ondernemend. Daar wacht ik dus nog maar even op." Steekt het u nooit dat het vrijwilligerswerk bij een vereniging altijd door een kleine groep wordt ge daan? „Het is inderdaad zo dat je steeds dezelfde gezichten ziet als er wat moet gebeuren. Maar dat is niet erg, als het maar draait. En volgens mij draait de club goed. De mensen die je steeds ziet, die steeds bezig zijn, zijn toch de mensen die het graag doen." Suggesties: sportredaclic.ld@hdc.nl - 11« in van Geen l landskampioen AZC/Sprey Hout de vooravond van een overbrug- iode. De Alphense waterpoloclub ongen. Duizendpoot André de Jeu, irt teammanager en trainer van is de opvolger van Eric Noorde- trainer/coach. De 40-jarige Alphe- 25 jaar geleden als tweede kee- t eerste team. Hij maakte de Euro- 2 essen als speler mee en was tot op n vandaag onafgebroken betrok- hoofdmacht. Van woensdag tot en ag speelt AZC in Boedapest de eer- ^^van de Euro League. Tien stellingen iu over de heerschappij van AZC, ese avontuur, de toekomst en de how achter het glas in het zwem- ger me aan mensen die kritiek D-maar zelf niets doen." \?3 de Jeu heeft als trainer te lang op '!rPQ moeten wachten. (q graag heren 1 had willen coa- 1 had dat drie jaar geleden ook ge- 1 was ik drie keer kampioen ge- 1 had ik mezelf flink op de borst [oppen." I en wel met trainers van buiten laar gaandeweg kwamen we er- we iemand uit Alphen moesten r waren ruwweg drie scenario's. ;n op dezelfde voet doorgaan, we •beren om in Europa zo hoog |e komen, of we konden een over- Iperiode inlassen en van onderaf rsneld richting het eerste gelei- jrste twee mogelijkheden vielen de derde was iemand uit Alphen idie jongens kende en de ervaring jleiden. Dat was ik, want ik heb ig het tweede getraind." )k begonnen met een waterpo- aar bijna dertig kinderen op zit dag twee uur extra training krij- ïieuw vuur ontstaan en een >of in de weg die we al ingeslagen >schien iets te laat, misschien net g^Jaar Eric Noordegraaf is AZC ipgeschoten. e heel graag meer, maar kon het roep niet halen. Dat kun je hem k nemen. Achter deze jongens ïen opdringerige jonge ventjes, eau hebben om het over te ne men. Hij heeft ons hiervoor gewaarschuwd en we zijn met onze neus op de feiten ge drukt." „Maar dat we niet opgeschoten zijn, wil ik niet zeggen. We zijn vijf keer achter elkaar kampioen van Nederland geworden en dat is niet eerder voorgekomen. Dat is echt wel een prestatie. We hebben er ook een aardig balletje voor moeten gooien, want het is natuurlijk niet zo dat de rest van Nederland er niets van kan en wij maar wat aanrom melen. We moeten onszelf niet tekort doen." 3. De Europese top halen is voor een Ne derlandse club niet mogelijk. „Voorlopig niet nee. Op zijn vroegst over een jaar of acht. Als de aspiranten zo door gaan op het beleid dat de bond voorstaat, dan acht ik het niet uitgesloten dat we aan sluiting vinden. Talenten worden niet al leen in Hongarije of Joegoslavië geboren. Dat geloof ik niet. Talent wordt daar wel beter ontwikkeld. Als wij dezelfde facilitei ten bieden, kunnen wij dat ook." „We zullen elkaar daarvoor wel op moeten zoeken. De club die zich met de Europese top kan meten is een Randstad-club, een startgemeenschap van pakweg AZC, De Zijl-LGB/Vivax en Donk uit Gouda. De wa- terpoloschool in Alphen staat open voor spelers van alle clubs uit de regio. De wa- terpolodichtheid in deze buurt is groot. Het is de bedoeling om de komende jaren in het land vijf of zes van dit soort centra op te zetten, die gelieerd zijn aan clubs. Eerst kij ken of het hier echt van de grond komt. Als het hier niet lukt, lukt het nergens." 4. AZC gaat in Boedapest vijf leuke oefen wedstrijden spelen. „Het is geen oefentoernooitje, maar we we ten dat we een volgende ronde in Europa spelen. De eerste vijf ploegen gaan door in de Euro League, de nummer zes speelt ver der in de LEN Cup. Tegen Brescia en Fe- rencvaros kunnen we niet veel inbrengen, Patras en Kranj kunnen leuke wedstrijden worden en van Galatasaray moeten we normaal gesproken winnen, al weet ik niet hoe ze zich versterkt hebben." „De jeugd gaat veel spelen, dus het is niet zonde van het geld om aan de Europa Cup rrïee te doen. Als je het al als oefenwedstrij den gaat beschouwen, is het een van de mooiste oefenstages die je kan hebben. Eu ropees spelen is altijd speciaal." 5. AZC heeft het clubpolo in Nederland de laatste vijf jaar naar een hoger niveau ge tild. „Deels wel. AZC heeft het clubbelang altijd benadrukt. De bond wilde dat alle talenten twee keer per dag in Zeist gingen trainen, maar dat zou betekenen dat je als club nooit volledig bent. Wij hebben daar dus tegen geageerd." „Je ziet nu ook een paar clubs, die onze manier van werken kopiëren. De Zijl en Po lar Bears zijn ook verenigingen met een lange polotraditie. Er loopt echt een lijn door die clubs heen, die op lange termijn succes brengt. Je kunt een kampioensteam bij elkaar kopen, maar dat houdt geen stand. Het moet uit de eigen club komen." VOOR MEKAAR 6. André de Jeu geeft het waterpolo meer dan hij terug krijgt. „Dat vind ik niet. Dankzij AZC zit ik in het bestuur van de associatie van waterpolo clubs (AWPC), die de clubbelangen in Eu ropa behartigt. Die wegen vaak zwaarder dan de belangen voor de nationale teams. Ik lobby voor de Noord-Europese vereni gingen. Ik wil graag meepraten internatio naal en ze kennen mijn kop. Ik hoef AZC niet te introduceren. We staan twaalfde op de eeuwige ranglijst in Europa. Ik weet ook wel dat het komt, omdat wij elk jaar mee doen vanwege de geringe concurrentie in eigen land, maar toch. Door mijn werk bij de AWPC kan ik ook naar de Olympische Spelen en de Final Four van de Euro Lea gue toe. Dat zijn unieke gelegenheden voor een pololiefhebber. Dat krijg ik ervoor te rug." Wat ik niet begrijp is wat ik voor het ge mak maar 'de Muppet Show' noem. Dat is een groepje dat in het zwembad als die twee oude mannetjes, Waldorf en Statler, achter glas commentaar staat te leveren. Ze praten over de vroegere successen in Euro pa en ze raden mij af om trainer te worden, omdat er toch niets van te maken is. Het is onbegrijpelijk dat die zo op hun eigen sport afgeven. Van jongs af aan zijn ze ermee be zig geweest, ze hebben er zo veel tijd in ge stoken, ze hebben er maatschappelijk heel wat aan overgehouden en ze komen nog steeds voorstelling na voorstelling kijken. Dat vind ik een rare gewoonte als je het niets vindt." 7. De Alphense waterpoloschool gaat AZC geen windeieren leggen. „Vooral het polo in de regio gaat ervan pro fiteren, al ben ik blij dat er heel veel Al phense kinderen onder de twaalf en onder veertien jaar voor de poloschool hebben gekozen. Dat betekent dat we een topsport - minded cultuurtje hebben. De school is niet voor AZC alleen opgezet. Als we ook nog alle talenten uit de regio naar onze club halen, helpen we het polo om zeep." André de Jeu viert de titel van AZC: „Het kabinet pakt de clubs keihard aan door honderden miljoenen te korten. Maar wel wordt er tegelij kertijd een normen- en waardendebat opgezet, terwijl je die normen en waarden juist bij een vereniging meekrijgt." Archieffoto: Eric Taal 8. André de Jeu heeft zich als teammana ger de laatste jaren regelmatig geërgerd. „Ja, aan diverse zaken. Aan mensen die kri tiek hebben, maar zelf niets doen. Aan het gemak waarmee mensen zich onttrekken aan sociale verplichtingen binnen de club. Daar kan ik niks mee. Het is van alledag - ik ben niet achterlijk - maar dat ik me niet druk mag maken omdat het een maat schappelijk probleem is, vind ik te makke lijk." „Clubs hebben net als scholen een opvoed kundige taak. Het kabinet pakt de clubs keihard aan door honderden miljoenen te korten. Maar wel wordt er tegelijkertijd een normen- en waardendebat opgezet, terwijl je die normen en waarden juist bij een ver eniging meekrijgt. De KNZB moet 600.000 euro bezuinigen. Dat is een streep door al les wat we hadden en daar maak ik me zor gen om. Ik weet niet of ik het kan verande ren, maar ik mag het toch wel proberen?" „Gelukkig zijn er ook nog mensen die AZC belangeloos ondersteunen, zoals Jan de Haan van Sprey Hout. En dat zeg ik niet omdat hij onze hoofdsponsor is. Hij geeft geld en dan maakt het hem niet uit of we Europa Cup spelen of het gebruiken voor een trainingskamp". Als we er maar positief mee bezig zijn. Dat doet hij niet voor zich zelf en niet om op de voorgrond te staan." 9. Ook zonder topscorer Tjerk Kramer, die naar Barcelona is vertrokken, wordt AZC landskampioen. „Ook zonder hem wéren we kampioen ge worden. Er zijn nog twaalf anderen in het team. Nu hij weg is, hoor ik links en rechts dat er 70 doelpunten zijn vertrokken. Wij tellen alleen geen individuele doelpunten. Hoe vaak heeft hij wel niet de bal aange speeld gekregen, zodat een ander de kans niet kreeg om te scoren. Dat hij weg is, is niet erg. Als hij was gebleven, waren vijf an dere spelers gestopt. Het boterde niet echt in het team, maar iedereen was gefocust op de vijfde titel en daarvoor zijn persoonlijke gevoelens opzij gezet." „We gaan dit seizoen niet als favoriet de competitie in. Dat vind ik helemaal niet erg. Elke kampioen heft zichzelf een keer op en dat komt vaak door interne proble men." 10. André de Jeu gaat de jeugd meer kan sen geven. „Jazeker en die moeten ze grijpen ook. De oudere garde moet nog twee jaar blijven, maar ze krijgen niet al te veel speeltijd meer. Elke trainer laat zijn beste spelers spelen en geeft zijn beste jeugd een kans. Daardoor is de doorgroei wat gestagneerd. Iemand als Jary Göbel heeft misschien te weinig kansen gehad, maar zijn carrière is ook ongelukkig met blessures en ziekte." Maar we zijn niemand kwijtgeraakt, door dat hij te weinig speeltijd kreeg. Pim Vis- scher ging, maar kwam weer terug. En er zijn wat jaargangen gestopt, maar daarin zaten geen talenten om kampioen mee te worden. We hebben nu een interessante groep tussen de 16 en 20 jaar. Die schieten nu al de tegels uit de muur. Die jongens willen heel graag en ze komen er wel."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23