SCHRIJVENDE LEZERS Moeten kinderen met de auto naar school? Nog niets beslist over ozb in Teylingen Leiderdorpse Bloemerd lijkt te ontsnappen aan bebouwing Voor TPG Post is winst belangrijker dan service R7 Winkeliers die Ikea niet willen zijn angsthazen Supermarkten moeten de ruimte krijgen n noodzaak >or aanleg Gouwe Lijn Problemen ontstaan door politieke correctheid van Roel van Duijn c.s. Artikel over uitbreiding verslavingszorg weer bewaren een champignons maar reuzenbovisten ZATERDAG 25 SEPTEMBER 2004 Winkeliers met weinig vertrouwen in hun eigen producten. Een winkel als Ikea is een enorme trekker. En als je daar niet slaagt, is het reuze fijn een echt leuke winkel ernaast aan te treffen waar je geen massaproduct treft. En wat denk je van de werkgelegenheid; weer een zooitje mensen aan het werk dat weer geld uit te geven krijgt. Je zet er een lekkere lunch room in de buurt want die Zweedse balletjes zijn echt niet te knagen en dat weet ook ieder een. Nee, lekker laten komen die Ikea, goed voor de regio! Monique van Toom, Den Haag. Natuurlijk is er geen ruimte voor nieuwe supermarkten in Hazerswoude-Rijndijk. Maar de ruimten waar de twee super markten nu in zijn gevestigd, geven deze zaken slechts de mogelijkheid een beperkt as sortiment aan hun klanten aan te bieden. Dat leidt vandaag de dag al tot het feit dat zoveel Rijndijkers hun boodschappen liever in de Winkelhof in Lei derdorp dan wel ergens in Al phen aan den Rijn doen. Het is in het belang van de huidige supermarkten en andere aan de Da Costasingel in Hazerswou de-Rijndijk gevestigde nering doenden een verdere groei van deze ontwikkeling te voorko men. Gezien de nieuwe plannen voor huizenbouw tussen Rijn en rail van Zoeterwoude tot Alphen aan den Rijn met de daarbij te verwachten inwonersgroei moet dit plan een kans krijgen. De bestaande supermarkten dienen dan in het nieuwe Swin- kels-plan geaccommodeerd te worden en de huidige winkels moeten dan hun voorgevel aan de achterkant krijgen. Boven dien komt er plaats voor andere branches die nu aan de Da Cos tasingel ontbreken. Regeren is vooruitzien en be sluiten nemen. Met argwaan bezie ik weer dit typische jan- saliebesluit om eerst weer een eindeloos kostbaar onderzoek te laten verrichten. De uitkomst blijkt dan waarschijnlijk zo ge compliceerd te zijn en zoveel tijd te kosten dat initiatiefne mers de pijp aan Maarten ge ven. Gemeentebestuur, neem zelf eens uw verantwoordelijk heid! P.S. Rhijnsburger, Hazerswoude Rijndijk. De afgelopen weken staat het groen blijven van het Leiderdorpse recreatiepark de Bloemerd weer volop in het nieuws, zoals blijkt uit artikelen in het Leidsch Dagblad van 16,17 en 18 september. Het gaat nu om de verplaatsing van woonwagens, die tellen als burgerwoningen, naar de Bloe merd. Wanneer hebben we die discussie ook alweer voor het laatst gevoerd? Even graven in het archief, het speelde in het na jaar van 2000. De initiatiefgroep Verontruste Burgers, la ter de Vereniging Houdt Leiderdorp Groen, voert met succes een handtekeningenactie om bebouwing van de Bloemerd tegen te gaan. Wethouder Molkenboer is even later ook voorstander, zo blijkt uit het volgend citaat (LD 2 november 2000): 'Wij zijn door minister Pronk voor het blok gezet, toen hij zijn veto uitsprak over woningbouw in de Murinikenpolder. Bebouwing van de Bloe merd is nooit onze optie geweest. Nu wordt tenminste duidelijk dat dit het ei van Columbus ook niet is'. Duidelijke taal, die ook bij de provincie ge hoor vond en ten slotte werd vastgelegd in het Streekplan Zuid-Holland West: buiten de rode contour (wat geldt voor de Bloe merd) mag niet gebouwd worden. Echter anno 2004 is er sprake van een par tiële herziening van het Streekplan Zuid- Holland West: aan Structurerend Element 11 wordt de volgende algemene toevoeging gedaan: 'Incidentele burgerwoningbouw (dit met inbegrip van woonwagens) en/of bedrijfsvestiging is buiten de rode contou ren mogelijk indien het gaat om gedupeer den van nationale en/of provinciale infra structurele projecten (onder andere dijk verzwaringen, Betuweroute, HSL, rijkswe gen en provinciale wegen) voor zover hier binnen de rode contouren geen ruimte voor beschikbaar is en voor zover de nood zaak ervan niet ter discussie staat'. Brede bekendheid heeft de gemeente Lei derdorp aan deze overschrijdingsmogelijk heid van de rode contour nooit gegeven. Wil de gemeente protest voorkomen? Het gaat om een toevoeging om je grote zorgen over te maken. Ten eerste heeft de verplaatsing van woon wagens wel degelijk voor discussie ge zorgd. Er zijn verschillende bezwaarschrif ten ingediend bij de gemeente Leiderdorp. Een tweede punt van zorg is dat met de toevoeging van deze algemene regel aan het streekplan dus altijd buiten de rode contour gebouwd kan worden. Dit kan een precedent zijn voor verdere bebouwing in de Bloemerd en zelfs in andere gebieden. Gelukkig zijn de leden van de provinciale staten hier ook niet mee akkoord gegaan. De lagere overheid, provincie en gemeen te, krijgt met de nieuwe Nota Ruimte meer bevoegdheden. Een ontwikkeling waarvan natuur en landschap de dupe kunnen wor den ten gevolge van bestuurlijke versnip pering, waarvoor gewaarschuwd wordt in de Natuurbalans 2004 van het RIVM. Het lijkt dat Leiderdorp hier vooralsnog net aan is ontsnapt. Namens de Vereniging Houdt Leiderdorp Groen, Marijke FJ. Alderlieste (secretaris), Leiderdorp. ak Rijn Gouwe Lijn onderzoek nooit cen- in treffender kop had i Dijk in haar artikel lijn Gouwe Lijn in het II augustus niet kun- tsen. n af aan is de kwaliteit iGL-project hoofdzake- leld op de in de infra- iwereld bekende off ering 'het is een goed Dmdat het een goed Om te voorkomen indacht te veel op dit Jijk door te prikken verd gericht, is dan ook af aan het accent ge- let tracé en verdere ing. Pas naderhand gekeken naar econo- oordelen, zoals stimu- jionale economie et- e verkeerskundige k wordt gehaald uit de de slechte kwaliteit van restverbindingen in 0. Dit terwijl de groot- ematiek in onze regio ïoord-zuidrichting me woon-werkver- men met daarbij ge ïnde ernstige conges- ;t in deze oost-west- eeds een gemakkelijk irderen spoorlijn en [nieuwe weinig belaste svoor goede verbin- irgen. ontbreken in de be- ;van de voordelen •standers de directe gevolgen voor de jenheid en de vesti- >edrijven - alsof dit 'één op één' reactie is terwijl elke (verkeers) u kan uitleggen dat astructuur slechts e vele factoren van sociaal-economische ing van een regio is. uur kent namelijk ook lat het averechts dat de werkgelegen- 'ege de verbeterde gen naar elders weg- skende onderschrijft ;van een goed open ier, maar ik stel dat bij len van gelden daar- al gekeken moet wor- iptimalisatie van de en. Zeker in deze tij- rote budgettaire krap- k ik dat een extra rail- g in noord-zuid rich- de Leidse en de gio veel urgenter en r is dan de RGL. Ook ijke lijn kan dan naar treek worden door zodra geld beschik- pk het door het rijk men van de RGL is ge- idgettaffe problema- rkeer en Waterstaat 1. Er is immers een dsachterstand bij de iderhalf miljard euro le Nederlandse trein- ke dag weer de nega- Igen ondervindt en )odzakelijke uitbrei- loiing van het spoor- praktisch geen geld. jr dan ook zeker van l de voltooiing van de tas het huidige plan Bit traject zwaar gaat en' op de exploitatie juliere treinverbin- t de totale verkeers - inst weer teniet tan. Ir. T. Alblas, rmalig lid van de vaste missie voor verkeer en Ivan de Tweede Ka mer voor de LPF, Leiden. 'Ik heb bijgedragen aan een in grijpende verandering van onze samenleving', stelt Roel van Duijn met enig gemis aan be scheidenheid in het artikel "Van Provo tot liefdesdokter' in het LD van 11 september. En: 'Ne derland is er een vrijer, vriende lijker land door geworden'. Niets is verder verwijderd van de waarheid. Van Duijn en zijn nieuwlichten- de generatiegenoten dragen de volledige verantwoordelijkheid voor het feit, dat Nederland verworden is tot een volslagen in verwarring verkerende, normloze, aan anarchie gren zende samenleving. Door krankzinnige aannames, zoals het willen bestrijden van de misdaad door krotopruiming, heeft de criminaliteit in ons land een ongekend hoge vlucht kunnen nemen. Evenzeer krankzinnige wetgeving zorgde ervoor dat inbrekers en dieven zoals krakers vrijuit konden gaan en zelfs in bescherming werden genomen, terwijl de slachtoffers in de kou bleven staan. Door de liberalisering van het onderwijs is dit eertijds zo voortreffelijk functionerende instituut totaal verloederd, met als gevolg dat Nederland ten aanzien van het opleidingsni veau nu ergens onderaan de wereldlijst bungelt. De door Van Duijn c.s. opgeleg de, verstikkende 'cultuur' van politieke correctheid heeft ertoe geleid dat belangrijke proble matiek, zoals bijvoorbeeld met betrekking tot de integratie van allochtone immigranten, een voudigweg is genegeerd, met alle gevolgen van dien. Verder is Van Duijn er mede de oorzaak van dat er in onze sa menleving een onzalige polari satie heeft plaatsgevonden, waarbij de verachting en onver draagzaamheid van Van Duijn en de zijnen jegens andersden kenden zich uitte en uit in re gelrechte terreur. Zelfs een linkse coryfee als Mar cel van Dam verklaarde onlangs wat giechelig op de tv, dat de 'ingrijpende verandering van onze samenleving' waar Van Duijn zich blijkbaar zo graag op laat voorstaan, nou niet direct zo gunstig is uitgepakt. Roel van Duijn zou er goed aan doen zich aan deze uitspraak te spiegelen. Keddo Göllner, Leiderdorp. Na twee artikelen over initia tieven van het 'Platform Ko- con' (voorheen Platform Ver slavingszorg) in het Leidsch Dagblad van onder andere 8 en 15 september te hebben ge lezen, leek het mij wel aardig hier een reactie op te geven. Ik ga even terug in de tijd. Het was 11 september 2001, er was een artikel over Het Vangnet, een initiatief dat afkomstig was van de Vereniging Relaties van Gedetineerden en ex-ge- detineerden en medewerkers vanuit de GGZ. Een tehuis voor dak- en thuislozen. Een project voor zowel cliënten uit het gevangeniswezen als de psychiatrie. Personen die door welke omstandigheid dan ook even helemaal niets meer had den: geen bed, geen brood, geen begeleiding. Helemaal niets dus. Verstoten van alles en iedereen. Het huis zou 'Het Vangnet' heten. Leiden heeft gelijk als er nage dacht en besloten wordt tot het zetten van noodvoorzie ningen, want als je op je naas te moet wachten kon het nog eens heel lang gaan duren. En dat met een misschien koude winter voor de deur. Nu lees ik in de krant 'Zorg voor verslaving breidt uit', Val kenburg is al over de brug. Rijnsburg moet nog even na denken. Krant maar weer be waren denk ik. Misschien dat er in 2006 weer een artikel in de krant staat. Dat gemeentes om de tafel gaan zitten voor een opvanghuis. Misschien is dan de nood zo hoog opgelo pen dat het geen huis wordt, maar een wijk. M.P. de Mooij, Katwijk. Ongeveer een week geleden maakte TGP bekend dat de winst over het eerste half jaar weer aanzienlijk was gestegen. De voornaamste winstbron zou de postbe zorging zijn. De winststijging was niet het gevolg van een grotere productie, maar was bereikt door kostenverlaging. Die kostenverlaging is zoals ook al eer der ten koste gegaan van de geboden service. Ik heb dat goed kunnen merken. In korte tijd heb ik drie keer een pakket je toegezonden gekregen dat niet in de brievenbus kon en /of waarvoor bij ont vangst moest worden getekend. De eer ste twee per pakketpost, het laatste (waarschijnlijk) bij de'normale postbe zorging, waarvan overigens het tijdstip varieert tussen rond 11.00 uur en na 18.00 uur, waarop je dus geen staat kunt maken.Vroeger werd pakketpost, bij af wezigheid van de ontvanger overdag, 's avonds nog een keer aangeboden. Dat is niet meer. Dus mag je zelf de volgende dag (of later) naar het postkantoor om na in de rij te hebben gestaan je pakket in ontvangst te nemen. De dienstverle ning van de pakketpost zou al een stuk beter zijn als de bezorging bij particulie ren tussen 17.00 uur en 23.00 uur zou plaatsvinden. De kans dat het pakket dan gelijk kan worden afgeleverd is aan zienlijk groter. Tegelijkertijd bespaart het een heleboel ontvangers een gang naar het postkantoor, die dan boven dien nog overdag dient plaats te vinden. Het laatste pakje heb ik nog niet. Rond 11.45 uur vond ik op vrijdag een formu liertje in mijn brievenbus. Daarop stond vermeld dat het pakketje maandag na 13.30 uur! op het postkantoor kon wor den afgehaald; dat wil zeggen meer dan 72 uur nadat ik het formuliertje in mijn brievenbus had aangetroffen. TGP is ty pisch een bedrijf geworden waar de winst voor de aandeelhouders veel be langrijker is dan de dienst die tegen be taling aan de klant moet worden ver leend. Waar is Tante Pos gebleven, waar de klant (het openbaar nut) nog voorop stond? Dank aan de politieke voorstanders van de privatisering van het openbaar nut naar de aandeelhouders en de raden van bestuur met torenhoge salarissen. J. Poortman, Leiden. Tegenwoordig woon je om de hoek van de school en moeten de kinderen met de auto gebracht worden. Foto: GPD Graag wil ik reageren op het artikel in de krant van dinsdag 14 september. Het betreft het met de auto naar school brengen van kinderen. Ik snap sommige ouders niet, het roekeloos gedrag met auto's, drie rijen dik voor de school, het veel te hard rijden. Van de gekke. Ik woon zelf dichtbij een school en als volwassene moet ik elke ochtend goed uitkijken dat ik niet van de fiets word gereden. Kinderen kijken niet uit, die zien onderweg van alles. Het gaat gelukkig vaak goed, maar als het dan een keer goed fout gaat, ja dan moeten er kaarsjes ontstoken worden en een stiltecentrum in de klas worden opgericht. De ouders moeten zelf meer veranderen. Ik moest vroeger twee kilometer naar school lopen, later op de fiets door weer en wind. Ik ben er niets minder door geworden. Maar tegenwoordig woon je om de hoek van de school en moeten de kinderen met de auto ge bracht woden. Ouders gebruik je verstand. G. Schoenmaker-v.d. Bosch, Leimuiden. van vrijdag 17 september stond een stukje met laddestoelen. Het zou volgens deskundigen gaan champignons. Naar mijn bescheiden mening (en de foto kan zien) zijn dit geen champignons, mbovisten (Langermannia gigantea). Deze pad- tijn in ons land niet zeldzaam. Er stonden er in dit jaar onder andere een vijftien stuks in Warmond, aan de zuidkant op het spoorlijn-talud, vlakbij het brugje over de Poel naar de Klinkenbergerpias. Ook op verschillende andere plaatsen in onze streek verschijnen ze praktisch elk jaar. N.H. Breedijk, Sassenheim. Met stijgende verbazing las ik het ar tikel in het Leidsch Dagblad van dinsdag 14 september waar melding werd gemaakt dat de fusie tussen Warmond, Voorhout en Sassenheim voor de Sassenheimers veel extra geld zou gaan kosten. In alle eerlijk heid vraag ik mij af waar de aanwezi ge verslaggever dit uit heeft kunnen opmaken. De klankbordgroep, ge vormd uit leden van de gemeentera den van Sassenheim, Warmond en Voorhout, zou dat volgens de ver slaggever hebben besloten. Echter, niets is minder waar. Er is op de bewuste vergadering niets beslist over de hoogte van de onroerende- zaakbelasting (ozb). Er is zelfs, bij monde van raadslid Van Dijk, ge steld dat verhoging van de ozb in Sassenheim op grote bezwaren zou stuiten. Het enige wat is gesteld is dat er geen ongelijke tarieven mogen worden geheven. Dus dat inwoners van Voorhout, Sassenheim en War mond hetzelfde tarief moeten gaan betalen. Zonder een bron te noemen stelt de verslaggever dat de ozb voor de Sassenheimers op 1 januari 2006 met 30 procent stijgt. Dit is absoluut niet aan de orde geweest. Ook de verlagingen van Warmond en Voor hout zijn niet aan de orde geweest. In de raadsvergadering van 15 sep tember hebben alle fractievoorzitters van Sassenheim die ook aanwezig waren tijdens de klankbordgroep vergadering hun afkeuring uitge sproken over het artikel. Jammer dat het Leidsch Dagblad dat niet heeft kunnen of willen plaatsen. Ik ben van mening dat de inwoners van Sassenheim recht hebben op de juis te informatie. De hoogte van de ozb voor de nieuwe gemeente Teylingen hangt sterk af van het ambitieniveau en het nieuwe beleid dat de gemeen te Teylingen zal gaan voeren. Hier gaan echter de huidige gemeentera den niet meer over. Dat beslist de nieuwe gemeenteraad in de eerste vergadering van 2006. Het artikel doet absoluut geen recht aan alle zaken die wel zijn bespro ken, zoals dat alle partijen het eens zijn dat als er een fusie komt dit op 1 januari 2006 moet gebeuren. Het plan van aanpak van de stuurgroep (gevormd door de drie colleges van burgemeester en wethouders) is kri tisch bediscussieerd. Belangrijk was onder meer dat er gefaseerd geld wordt gegeven aan de drie colleges ter voorbereiding van de fusie en dat gaan betalen. Het idee om met name Sassenheimers in een paar stappen toe te laten groeien naar het nieuwe tarief is daarmee niet haalbaar. Dat nieuwe tarief staat nog niet vast, maar dat staat ook in het stuk ge meld via een citaat van wethouder Van Riet. „Dat tarief zal afhangen van de ambities van de nieuwe ge meente", zegt hij terecht. In theorie is het dus mogelijk dat de Sassenhei mers straks niet veel meer moeten gaan betalen, maar in de^raktijk zal dat niet gebeuren. Dan zouden na melijk de drie gemeenteraden nu heel snel moeten besluiten tot (in grijpende) extra bezuinigingen in een tijd waarin de gemeentekassen toch al onder grote druk staan van de rijksbezuinigingen. Maar je mag er van uitgaan dat alle drie de dor pen hun voorzieningenniveau in elk geval willen handhaven. In geen van de dorpen bestaan in elk geval tot op heden plannen om drastisch te be zuinigen om het ozb-tarief in de nieuwe gemeente Teylingen op het huidige Sassenheimse niveau te brengen. Bij elkaar opgeteld moeten Sassen heimers bij de fusie dus meer beta len. de raden hier scherp naar kijken. Albert Vink, fractievoorzitter PvdA, Sassenheim. Naschrift van de reactie: Albert Vink stelt ten onrechte dat in het artikel staat dat er in de vergade ring besloten zou zijn dat Sassenhei mers na de fusie veel meer ozb moe ten gaan betalen. Er staat in het stuk: dat bleek tijdens de vergadering. Dat is toch echt iets anders. En dat moet ook, want er werd inderdaad maan dag geen besluit over genomen. Wel vernam de verslaggever daar van de Voorhoutse wethouder van financiën Paul van Riet dat die zijn ambtenaren heeft laten uitrekenen wat het 'Teylingentarief zou beteke nen op basis van de tarieven van 2004: 30 procent extra voor Sassen heimers, 4 procent minder voor Voorhouters en 33 procent minder voor Warmonders. Die cijfers wer den in het stuk genoemd. Belangrijk is dat op de bewuste ver gadering bleek dat vanaf 2006 alle inwoners van de nieuwe gemeente meteen hetzelfde ozb-tarief moeten

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19