REGIO 'Levensgevaarlijk, ik weet het' Hazes aan zijn stamtafel, in mei 1996 Oorhygiëne e'l979, dinsdag 25 september - Het 71ste deel van het Leids Jaarboekje is uit. De heer Van voorzitter van de Vereniging Oud Leiden, overhandigde het Jcemplaar van het boekje, dat dikker is dan ooit, gisteren aan eester Vis. adf .chief Leidsch Dagblad JW. j deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na y Tg 2,50 (afdruk van 13 bij 18 In zwart wit) over te maken op gironummer n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van )agblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan __l|e van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. fé Leit COLOFON SNAVRAAG gnse mannen overschatten hun bijdrage aan het huishouden, lappen en wc's schoonmaken laten zij liever aan hun eega over. Dit blijkt gek 'Het is een beetje de uit een onder- !215 7 7 7 j zoek rondom <■>«1 schuld van de vrouw deoverheids- campage 'Wie iu wat?' Hiermee probeerde de overheid Nederlandse stellen zetten tot een evenwichtiger verdeling van de huishoudelijke Die campagne lijkt mislukt. De Leidse secretaris van de FNV b 6( ïenbond, HENNY JANSEN (68) is niet verbaasd, maar verwijt de n en niet alles. „Veel vrouwen vertrouwen hun mannen de huis lijke taken niet toe." overheidscampagne een goed middel om dat te realiseren? ivijfel ik aan. Ik denk niet dat de overheid Nederlandse stel- h leren om de taken eerlijker te verdelen. Het is een proces es te maken heeft met de tijdgeest." len Zwirs foto: GPD/Marc van der Kort UIT DE ARCHIEVEN (1954, Zaterdag 25 September 1D0RP - Naar aanleiding van gerezen klachten heeft een )mmissie ad hoe een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de van de nieuwe flatwoningen aan de Cortslaan. Het rapport commissie is in de gisteren gehouden Raadsvergadering in be- gekomen en daardoor is een kwestie, die nog al wat tongen in bracht, tot klaarheid gekomen. Er zijn inderdaad niet onaan- gebreken aan de woningen, maar de zaak is nu ook weer niet [ig dat er een drama van gemaakt behoefde te worden, ipport worden de fouten besproken, die voor de bewoners het ingerief hebben veroorzaakt. De plafonds van de bovenste ver- 1 juj lieten voortdurend los, schoorstenen bleken niet waterdicht, in sloten niet voldoende, balcons lekten en vloertegels lieten Ejiiddels zijn diverse voorzieningen getroffen die afdoende moe- iEL(/u ook dat mannen minder doen in het huishonden? denk dat vrouwen nog steeds veel meer doen, maar dat is ltelijk hun eigen schuld. De meeste vrouwen hebben moeite orgtaken uit handen te geven. Als mannen iets doen in het ouden krijgen zij vaak te horen dat ze het niet goed hebben v n. Soms doen uwen het zelfs k kan me goed ellen dat man- dan de vol keer geen zin n hebben." ïiditionele rol- troon bestaat 44 <gsteeds? paalde mate aenk ik. Het is >n overblijfsel oeger, toen de terll)fen nog alle Dudelijke taken en de mannen buitenshuis werkten. De huidige generatie en heeft hun vader vroeger nooit de was zien doen, de ramen ppen of zien stofzuigen. Voor hen is het dus een kwestie van ssen. De vrouwen zijn aan het emanciperen en de mannen n daarop anticiperen. Dat kost tijd." Jus wel een verschuiving gaande in de verdeling van de '%n? zie ik het wel. Nederlandse mannen nemen bijvoorbeeld vaker dagen vrij om voor de kinderen te zorgen. Sommigen 1elfs structureel minder werken. Dat lijkt me een positieve keling. Als de stellen er goed over praten, zal de verdeling huishoudelijke werk in de toekomst een stuk evenwichtiger n nu." ZATERDAG 25 SEPTEMBER 2004 Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg "Trail: directie.hdcuz@hdc.nl fdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg [•mail: redactie ld@hdc nl E fa: toor lat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 itbus 54,2300 AB Leiden. 071-5 356415 [fax 071-5 356 325 itenfax 023-5150 567 ieverkoop m.b.t: "681 3661 {oed: 023-5150 543 175-6813677 ailhandel: 071-5 356 300 eaus kunnen contact opnemen H 3636 jgratls) 5196800 twee ld jaaiNTEN maataling (acceptgiro) aut. ine.) pi p/j €216,90 ons een machtiging verstrekken latisch afschrijven van het Isgeld ontvangen €0,50 korting .S. St. 8S verzending per post Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. geen krant ontvangen? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) auteursrechten Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatle zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. André Hazes was in de jaren negentig zo populair dat discotheek 'In Casa' in een mum van tijd was uitverkocht voor zijn laatste publieke optreden in Leiden op 29 mei 1996. Aan de voor avond daarvan spraken twee verslag gevers van deze krant met hem. Op een namiddag aan het water was Ha- zes buitengewoon openhartig over zijn leven. In het kader van de twee wekelijkse rubriek 'Uit Het Nieuws' drukken we dat interview vandaag, enigszins ingekort, opnieuw af. Het is meteen ouwe-jongens-kren- tenbrood. Aan het eind van het ge sprek zegt André Hazes: „Laten we effe daar gaan zitten. Aan de tafel bij Ome Cor. Mijn grootste vriend en toevallig ook een Leienaar." „Daar zou ik nou best nog een keertje heen willen, naar Leiden", roept Cor Fa- sel, die 71 jaar geleden werd geboren in de Drie Octoberstraat. „Kan", zegt Hazes. „Woensdag 29 mei treed ik er op. In de discotheek In Casa." Stamcafé Een achternamiddag in Vinkeveen. Locatie: de bar van hotel De Pias hoeve, stamcafé van Andre Hazes. Hij is te laat, maar belt vanuit de au to om zich via de barkeeper te ver ontschuldigen, „en of de heren al vast wat van hem willen drinken." Zelf neemt hij een kleintje pils, als hij eenmaal zit, „of nee, doe er gelijk maar twee." De zanger van het levenslied is in een beste bui. Het is dan ook zijn vrije dag. Het is even voor vieren en tot half tien die avond heeft hij zijn handen vrij. Dan heeft hij een eten tje. „Dus rustig aan, we hebben alle tijd, laten we er nog maar een paar tje nemen", glundert hij in zijn kroeg, die uitkijkt op de plassen. Hoewel de dag voor hem pas begon nen is, geniet Hazes al met volle teu gen. Hij doet geen enkele moeite om de schijn op te houden, komt er rond voor uit dat hij zonder drank niet zou kunnen kunnen zingen, dat hij het leven van een popster niet lang zou volhouden, zonder bier. „Levensgevaarlijk, ik weet het. Maar ik neem nou eenmaal graag een happie. Voor m'n optreden, nam'n optreden. Dat kan niet goed blijven gaan, en ik heb mezelf al een keer bijna doodgereden. Daarom heb ik ook een chauffeur, Jos. Al zestien jaar. Het enige dat ik niet met hem doe is slapen. Is dus ook een vriend van me geworden. Net als ome Cor, die er altijd voor me is geweest. Ook toen ik in de stront zat, na de schei ding van mijn eerste vrouw. Die man heeft me verschrikkelijk goed opge vangen. Daar ben ik hem eeuwig dankbaar voor." Sinds die tijd heeft Hazes weer vaste grond onder zijn voeten. Hij woont - met z'n tweede vrouw en twee kin deren - in een fraai optrekje aan het water, 'ver' weg van de Amsterdam se scene. In zijn jonge jaren stond-ie voor 80 man op de bar in lokale kroegen, zoals in Leiden in De Hut van Ome Henne, en dat vijftien, zes tien keer per week. Nu beklimt hij nog hooguit drie, vier keer per week de grotere podia. Zoals straks dat van In Casa. De kermissen en feest tenten doet hij niet meer. Hij kan het zich veroorloven na de successen van de jaren tachtig. Nummers als Eenzame Kerst, Een Beetje Verliefd en De Vlieger maak ten hem tot de koning van de le venspop, de stem van het volk. Maar wie denkt dat die status hem intus sen ook tot miljonair maakte, heeft het mis. „Ik kan me zaken permitte ren die ik anders niet had kunnen doen", geeft hij toe. „Ik heb geen hy potheek op m'n huis en ik kan mijn kinderen alles geven. Maar rijk? Echt rijk ben ik niet. Ik zou niet morgen kunnen stoppen en gaan rentenie ren, als je dat soms bedoelt." Wel heeft hij de afscheidsdatum al in zijn hoofd. „Maar nee, ik kan nog niet zeggen wanneer het zo ver is. Dat ligt belastingtechnisch wat moeilijk, weet je wel. Heeft met mijn bv te maken. Volgende maand word ik 45. Maar ik ga echt niet door tot mijn zestigste. Schei uit, man, dat hou ik niet vol." Vroeger stond hij nog geregeld op de tennisbaan. „Maar daar ben ik mee opgehouden. Het enige dat ik nu nog doe is vissen en biljarten. Drie banden, dat gaat me aardig af", al- André Hazes in zijn stamcafé in Vinkeveen. „Ik ga echt niet door tot mijn zestigste. Schei uit, man, dat hou ik niet vol." Archieffoto: ANP/Jasper Juinen dus Hazes, wiens moyenne (0.30) bepaald minder gewicht in de schaal legt, dan de kilootjes die zich rond zijn middel hebben verzameld. „Maar", zegt hij, „vergis je nou niet in die optredens. Dat zijn slijtagesla gen op zich. Ik neem van tevoren al tijd wel een paar keiltjes. Maar dat vocht ben ik ook zo weer kwijt." Met de aanvulling daarvan zit het wel goed, daar kan hij zelf voor zor gen. Er zijn ook dingen die hij niet in de hand heeft. Hazes, gouden kettin gen, gouden ringen „maar geen kap sones", blijkt uiterst milieubewust. Hij heeft een elektrische boot en maakt zich grote zorgen over de toe komst van zijn kinderen. Vanwege het milieu, maar ook door de toene mende criminaliteit in Nederland. Hij is bikkelhard in zijn uitspraken. „Zelfben ik ook een boefie geweest, vroeger. Ik heb nog twee maanden gezeten, in een jeugdgevangenis. Voor een paar inbrakies. Maar wat er nu allemaal gebeurt. Mijn moeder is laatst overleden, reed ik weer een keertje in Amsterdam. Door de Pijp waar ik geboren ben. Ik zal je goud eerlijk vertellen dat ik zo geschrok ken ben van de verpaupering. Geen Hollands winkeltje meer te beken nen. Ik zeg tegen m'n chauffeur: breng me alsjeblieft gauw naar de Piashoeve, ik ga een slok nemen." Precies op dat moment meldt Ome Cor zich aan tafel, met consumpties en een ander praatje. 'Waar zit het Leidsch Dagblad tegenwoordig?' Maar Hazes pakt onverstoorbaar de draad weer op. „Ik wil er toch nog effe op terugkomen, op dat onder werp. Niemand durft zijn muil open te trekken als het over buitenlanders gaat. Dan discrimineer je en ik mag dat natuurlijk helemaal niet doen, want dan zou ik moeten uitkijken voor mijn leven. Maai' er wordt wel heel veel over geluld en er wordt niks aan gedaan." 'Pokkenzooi' „Misschien", zegt hij, „is dat wel de reden dat het Nederlandstalige lied de laatste tijd zo'n opgang maakt. Als een soort reactie, weet je wel. Persoonlijk ben ik van mening dat het op het ogenblik zo'n rottige pok kenzooi is, dat mensen de gezellig heid opzoeken met elkaar. In het Nederlandstalige. Het gevaarlijke is alleen dat het net zo gaat als in 1936, in Duitsland. Daar kwam wel oorlog van. Daar sta ik wel eens bij stil, want dat is link. Zeker voor mijn kin deren." Hij heeft er vier. Twee uit een eerder huwelijk, twee bij zijn huidige vrouw. En hij 'sterft' voor ze. „Over mij mogen ze alles zeggen en schrij ven. Als ik lam van het podium ben afgelazerd en het staat in zo'n blad - alia. Dat kan iedereen gebeuren. Maar van mijn vrouw en kinderen moeten ze afblijven. Anders sta ik zo bij ze binnen om ze een zinkzaaier te geven. Dat meen ik", zegt Hazes, die niettemin getroubleerd is geraakt met zijn oudste. „Ze is alweer 23. Ik zie haar weinig, want er is iets gebeurd, daar wil ik niet verder op in gaan, maar dat zit me niet lekker. Dan komt Meivin, naar wie mijn bv Meivin Produc tions is genoemd. Hij is ook alweer veertien. Verder heb ik nog een meisje van drieënhalf en Andréetje van tweeënhalf. Moet ik altijd naar zwaaien, naar die twee. Al ga ik maar effe de krant halen, ik moet zwaaien. Mijn zoon en mijn dochter voor dat raampie, met mijn vrouw. Dat is lief de, begrijp je." Hij zingt er altijd over en maakt de teksten bijna altijd zelf of anders met de Leidenaars van Cat Music, het maatschappijtje van de vroegere bandleden van Catapult. „Liefde is heerlijk met je vrouw pra ten", betoogt de zanger vol vuur. „Dan springt er een vonk over en krijg je een gevoel van: we passen bij elkaar, we begrijpen elkaar. Liefde is dat ze in de zaal zit en om zich heen zit te kijken als ik opkom. Of er nie mand is die wat gooit. Laatst werd er inderdaad wat gegooid. Ik schrok me de klere en ik zag haar ver stijven in haar stoel. Maar het was maar een beertje voor die kleine. En liefde is ge woon, me kaar niet be sodemiete ren. Ik ben een boef ge weest, bij mijn ex, maar met de ze vrouw ben ik volkomen homogaan. Zo heet dat toch? - Nee, monogaam. „Monogaam? Oh ja, monogaam. Hoe kom ik nou aan homogaam? Homogaam, dat is een mooie, ha, ha, ha." Hazes schaterlacht. „Doe hier nog eens wat", roept hij naar de barkeeper voordat hij zijn verleden induikt. Vervolgens draait hij de film van zijn jeugd pijnlijk scherp terug. Beeld voor beeld zet hij stil in de Amsterdamse Pijp, waar het gezin Hazes probeerde rond te komen van wat pa verdiende in de horeca. „Met z'n zessen waren we, maar ik heb het meeste slaag gehad. Zo erg dat ik over m'n vader vaak dacht: wat een pleuriskerel. Maar nu ben ik op een leeftijd dat ik erover na kan denken. De man had ons niks te bieden. Hij verdiende zo'n rotloontje, dat was echt armoe. Een stukkie vlees kon er niet af en als hij een paar jenevertjes op had, was het raak. En ik had de duurste naam van de familie, mijn broers heten gewoon Arie, Rob en Joop, en ik was André. Die naam werd altijd door mijn moeder ge noemd. André, bel de politie. Als hij dat hoorde, liep mijn vader dwars door de deur op me af. Ik was altijd de pineut." Tehuis Hij zette zich af, ging als 17-jarige het huis uit en kwam in een tehuis terecht, voordat hij werd ontdekt en doorbrak met 'Eenzame Kerst'. Ach teraf gezien is alles wat hij toen mee maakte nu een bron van inspiratie. „En ik kwam natuurlijk veel in kroe gen. Kom ik trou wens nog steeds. Ik ben nog altijd gewoon André Hazes die twee uur per dag in de kroeg zit en z'n happie pakt. En daar maak je ook wel het een en ander mee." „Ik denk", mij mert hij, „dat er nog heel veel tus sen mijn oren zit opgeborgen. Wat je beleefd hebt, dat komt vanzelf een keer naar bo ven. Daar heb ik alleen een paar biertjes en mu ziek voor nodig. Dan hoor ik op eens een kreet en denk ik, die schrijf ik op. Zo is Een Beetje Ver liefd er gekomen. En Koud Zonder Jou, Slingers aan de Wand, Kleine Jongen." Hij herhaalt het wel een paar maal in andere woorden: zelf is hij maar een eenvoudige jongen. Een simpele ziel, „die geluk heeft gehad en zijn grootste fans vindt tussen het gewo ne volk." „Maar ook tussen minis ters en studenten. En onder Hells Angels, die ik pas nog aan de polo naise kreeg in hun leren jekkies en bij gevangenisklanten. Ik krijg veel brieven uit de gevangenis, uit de Mesdagkliniek. Van een man die een foto van me wil om te laten zien aan zijn zoontje. Krijgt-ie, want ik ben een jongen van het volk." Zijn grootste klapper heet niet voor niets 'Gewoon Andre'. Een dubbelal- bum, waarvan er inmiddels 650.000 zijn verkocht. „En dat loopt nog steeds, ik krijg elk jaar een afreke ning", meldt de voorloper van de le venspop, die zelf niks zegt op te heb ben met Nederlandstalige muziek. „Ik ben bluesgek. Sloop op m'n achtste al naar binnen in het Con certgebouw om naar BB King te kij ken. De beste cd die ik ooit heb ge maakt is een cd met Nederlandstali ge blues. 'Dit is wat ik wil' heet die en dat was ook wat ik wilde toen ik van mijn platenmaatschappij mocht kiezen. Ik kon een zeilboot krijgen, of wat anders. Mijn wens was de stu dio in te duiken met Jan Akkerman, Herman Brood en Kaz Lux Er zijn er maar 20.000 van verkocht, maar voor mij persoonlijk is dat m'n su- per-cd. Het klinkt als een gek en het is een cd met een verhaal. Over Brood. Die komt de studio in, trekt zijn jas uit, zegt niks, loopt zo door, gaat zitten en roept: „Kom nou, be ginnen en meteen opnemen. Hij had inspiratie, dus is het live opgeno men. Dat klinkt, jongen, dat klinkt. Hij mag dan Amsterdammer zijn, hij is geen Ajacied. „Nee, DWS, FC Am sterdam, dat was het voor me. Fritsie Flinkevleugel, Finn Seemann, Daan Schrijvers, Nico Jansen, Tonnie Kamphues, ja natuurlijk, doe hem de groeten, die Leidse glipper." Daarna was er geen club meer voor hem, alleen Oranje. „Ik ben een Oranje- jongen. Waar een Nederlan der in speelt, daar ben ik voor. Al is het een mens-erger-je-niet-wed- strijd. Daarom heb ik ook 'We hou den van Oranje' gemaakt. Daar heb ik een paar geintjes in verwerkt." Hij schraapt de keel, zingt voor: „Ik zag twee oren op de tribune, op de tri bune zag ik twee oren." Zegt dan: „Zullen we effe bij die mannen daar gaan zitten, aan de stamtafel? Hé, ome Cor, hier zijn die gasten uit Lei den, waar ik over een paar weken optreed. Hoe is dat eigenlijk, In Ca sa? Mooie tent?" Het ligt bijna recht tegenover De Hut van Ome Henne, de plek waar hij ooit begon. Zou hij daar na het op treden nog een keer heen willen, vanwege toen? „Laat ik dat maar niet doen", zegt Hazes. „Dat deed ik vroeger, nu vind ik dat te link. Je kan altijd de verkeerde treffen. Kom na afloop maar naar de kleedkamer. Zorg ik daar wel voor een kratje." Ad van Kaam en Paul de Tombe LEIDEN, 10.30 UUR De bladeren vallen. Het zomer- bruin vervaagt. Algehele ma laise slaat toe. Goed moment voor een kleine op- pepkuur. Een zalfje voor de huid, een pilletje voor de spieren, vita mine voor de rest. Wie niet meteen kiest voor een ex treme makeover, kan terecht bij drogisterij Boerhaave in de Haar lemmerstraat. Een, zo op het oog, ouderwetse zaak. Maar vaste klan ten weten dat ze hier voor alle mo derne oplapmiddelen terechtkun nen. Met grote borden wordt het winke lend publiek binnen gelokt. '5 of 50 pond afvallen in twee weken tijd'. Gewrichtspijnen? Blaaspro- blemen? Lelijke tanden? Verstopte oren? Slappe spieren? Futloze ha ren? Tegen elke kwaal is een mid del. Binnen puilen de muren uit met planken vol geneeskrachtige thee soorten, vitamines en aromatische natuurproducten. Een klein mannetje komt binnen en vraagt naar 'creatine*. „Heeft u dat ook?" De drogist lacht. „Na tuurlijk. Zat." Hij wijst op een voorraad grote potten. Het man netje pakt er een. „Doe ik er ook een folder voor u bij", zegt de dro gist, in traditionele witte jas. De folder *Verhoog je sportprestaties' leert dat creatine een 'natuurlijke stof is met een spierversterkende en spieropbouwende werking*. Het kleine mannetje wil groter wor den. Een pakket, bedoeld voor het ble ken van tanden, gaat over de toon bank. Een jong meisje hoopt van rokersaanslag af te komen. „Werkt het echt?" Het meisje achter de toonbank heeft het niet gepro beerd, zegt ze. De aanbieding van de week is 'de ideale oordouche'. Een goedje met 'milde oorsmeeroplossende eigen schappen en toegevoegde kamille; een uitstekend alternatief voor wattenstaafjes'. Voor een goede oorhygiëne. „Doet u mij maar een fles vitamine C", zegt een mevrouw met grijs permanent en beige regenjas. Ze kijkt somber om zich heen. „Dat van die 50 pond afvallen in twee weken, is dat iets nieuws? En werkt dat ook?" De drogist lacht nog maar eens. „Ach mevrouw, maakt u zich toch geen zorgen. U bent helemaal niet te dik." Erna Straatsma

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17