Goedkooj huurhuis j populairs LEIDEN REGIO Eén ambulancedienst in Hollands Midden Reclamebord wordt na drie jaar eindelijk verplaatst BioPartner Centt Leiden vrijwel vc Polikliniek voor verstandelijk gehandicapten in Diaconessenhuis 'Schipholparlement' tegen vlieghinder Stijging aantal agressiemeldingen in gehandicaptenzorg Zuid-Holland Beeld in strijd met visie gemeei E HDC972 ZATERDAG 25 SEPTEMBER 2Q leiden - Het Diaconessenhuis opent volgende maand een po likliniek voor verstandelijk ge handicapten. Het vaststellen en behandelen van ziekten bij verstandelijk gehandicapten moet hierdoor verbeteren. Een arts voor verstandelijk gehan dicapten (AVG) leidt de polikli niek, die één dagdeel in de week (elke vrijdag van 12.30 tot 16.30 uur) open is. Vooralsnog duurt het project een jaar. Het Diaconessenhuis werkt samen met 's Heeren Loo West-Nederland. Die orga nisatie wordt gevonnd door gehandicapteninstelling Wil lem van den Bergh in Noord- wijk en het Westerhonk in Monster. De polikliniek is bedoeld voor verstandelijk gehandicapten die een zelfstandig bestaan lei den. Zij staan als patiënt inge schreven bij een gewone huis arts. Medische zorg aan deze doelgroep is echter vaak an ders dan de zorg voor niet-ge- handicapten. Dit verschil heeft meestal te maken met de oor zaak van de handicap. Verder zijn verstandelijk gehandicap ten lang niet altijd in staat om onder woorden te brengen wat er aan de hand is. Directeur patiëntenzorg van het Diaconessenhuis, A. Lam ping: ,,Wat voor ons voorop staat in dit project is onder steuning aan huisartsen. Als na een jaar blijkt dat wij in een behoefte voorzien dan blijft de AVG in het Diaconessenhuis, eventueel met een uitbreiding van spreekuren." Sinds 2000 is 'arts voor ver standelijk gehandicapten' offi cieel erkend als specialisme. Een AVG heeft verstand van specifieke gezondheidsproble men bij verstandelijk gehandi capten. Voorbeelden hiervan zijn epilepsie, en problemen op het gebied van bewegen, gedrag, voeding en het gehoor- of gezichtsvermogen. Speciale apparatuur voor behandeling mensen met hartinfarct door Eric-Jan Berendsen leiden/alphen - Alle ziekenwa gens van de nieuwe Regionale Ambulancedienst Hollands Midden zijn per 1 januari 2005 uitgerust met speciale appara tuur voor de behandeling van mensen met een hartinfarct. Met die apparatuur staan de ambulances direct in verbin ding met het LUMC en kan er in de ziekenwagen al een hart- filmpje worden verzonden zo dat er nog voor de aankomst van de patiënt een diagnose kan worden gesteld en een be handeling is uitgestippeld. Een behandeling die overigens al in de ziekenwagen begint. Het project heet Coronair Open. De verwachting is dat door de be tere zorg het sterftecijfer voor mensen met een hartinfarct aanzienlijk zal dalen. Foort van Oosten, directeur van de centrale meldkamer en de Centrale Post Ambulancever voer Hollands Midden, noemde het project gisteren in Alphen aan den Rijn waar de nieuwe ambulancedienst officieel werd gepresenteerd. Het samenvoe gen van de vijf ambulancebe- drijven in de regio moet leiden tot meer efficiency in het trans port van en hulp aan patiënten. Bij de nieuwe organisatie met 28 ambulances werken in totaal 220 mensen, van wie 180 op de ziekenwagen. De nieuwe organisatie betekent formeel het einde van de am- bulancebedrijven Zuid-Holland Noord in Katwijk, gebroeders De Jong bv in Leiden, de EHD Leiden, Rijn en Venen in Al phen aan den Rijn en ambulan cedienst Midden Holland in Gouda. De acht uitrukposten die de vijf bedrijven hadden, worden ook door de nieuwe or ganisatie gebruikt. De nieuwe ambulancedienst is het resultaat van een aantal ontwikkelingen binnen de poli tieregio Hollands Midden. Na de brandweer is nu ook het zie- Foort van Oosten (tweede van rechts), directeur van de centrale meldkamer en de Centrale Post Ambulancevervoer Hollands Midden, Jan de Nooij (medisch manager, rechts) en interim-manager Jaap Haasnoot (derde van links), zijn trots op de nieuwe Ambulancedienst Hollands Midden. Foto: Henk Bouwman kenvervoer afgestemd binnen hetzelfde gebied. Daarnaast kwamen de 35 burgemeesters van de gemeenten binnen Hol lands Midden eerder deze week de vorming van de Veiligheids regio Hollands Midden over een. Dat is een samenwerkings verband op het gebied van de veiligheid en de rampenbestrij ding. De regionale brandweer, de organisatie voor geneeskun dige hulpverlening bij ongeval len en rampen (GHOR) en de centrale post ambulancever voer zijn daarin gebundeld. De gemeenschappelijke meldka mer is bij de regionale brand weer aan de Rooseveltstraat in Leiden. Het dagelijks bestuur van de Veiligheidsregio bestaat uit de korpsbeheerder van het regio nale politiekorps, burgemeester Henri Lenferink van Leiden, als voorzitter, samen met zeven collega's uit de regio en de hoofdofficier van justitie. De dagelijkse, ambtelijke leiding van de Veiligheidsregio is in handen van de veiligheidsdirec tie. Daarin hebben zitting de korpschef van de politie, de commandant van de regionale brandweer, de regionaal ge neeskundig functionaris en één van de gemeentesecretarissen uit Hollands Midden. Doel van de Veiligheidsregio is een versterking van de onder linge samenwerking van de hulpverleningsdiensten en de gemeenten in het gebied. Om beter voorbereid te zijn op ram penbestrijding en om de toene mende risico's bij rampen en grote ongelukken beter te kun nen beheersen, is versterking van de samenwerking geboden. Ook moet de Veiligheidsregio leiden tot minder 'bestuurlijke drukte'. De bestuurlijke betrokkenheid bij de afzonderlijke hulpverle ningsdiensten en gemeenten wordt gecoördineerd en gebun deld in de ene Veiligheidsregio. Dat kost minder tijd en vermin dert risico's met communicatie. Bovendien zal de samenwer king tussen de uitvoerende diensten en gemeenten aan zienlijk verbeteren, zo is de ver wachting. leiden - De stichting Ipse con stateert een stijging van het aantal agressiemeldingen in de Zuid-Hollandse gehandicap tenzorg. De toegenomen aan dacht voor het probleem van gewelddadige patiënten is ver moedelijk de oorzaak van deze toename. De laatste jaren stijgt het aantal agressiemeldingen bij Ipse, dat onder meer vestigingen heeft in Leiden, Koudekerk en Alphen aan den Rijn. De organisatie voor gehandicaptenzorg in Zuid-Holland registreerde 1.118 agressie-incidenten in 2001. In 2003 was dat aantal gestegen naar 2.011. In het eerste half jaar van 2004 zijn 1.413 inci denten geregistreerd. In bijna alle gevallen gaan 'agressie-incidenten' om het schoppen, slaan, bijten of krab ben van een hulpverlener. Bij de cijfers van dit jaar heeft veer tig procent lichamelijke gevol gen ondervonden van het inci dent. Twintig procent heeft geestelijke schade opgelopen en voelt zich bedreigd. Agressie richt zich veelal op hulpverleners, maar kan ook een onderling probleem vor men tussen patiënten. Ook komt het voor dat patiënten zichzelf verwonden. ,,In het eerste half jaar van 2004 zien we een verhoging van het aantal meldingen ten opzichte van het eerste half jaar van 2003", zegt Eric Zwennis, ma nager personeel organisatie van Ipse in 'Ipse Magazine'. 'Dat wordt mede veroorzaakt door trainingen en een nieuwe wijze van registreren. Verder moet niet worden uitgesloten dat het aantal meldingen stijgt vanwege wijzigingen in de cli- entenpopulatie. Dat moeten we onderzoeken.' door Richard Mooyman leiden - De regio Schiphol moet een 'luchthavenparlement' krij gen dat besluiten neemt over beperking van vlieghinder. Dat adviseert een groep deskundi gen onder leiding van hoogle raar geluidshinder Stallen van de Universiteit Leiden aan staatssecretaris Schultz van Haegen (verkeer en waterstaat). Stallen denkt aan de instelling van een 'luchtschap' waarbij omwonenden elke vier jaar op een kandidaat kunnen stem men. Omwonenden en de lucht vaartsector moeten samen een wettelijke verantwoordelijkheid krijgen om de geluidshinder te beperken, zo meent de club van Stallen. Den Haag moet een stapje terug doen omdat de huidige opzet niet goed werkt. De Idachten over vliegherrie zijn sterk toegenomen, terwijl er volgens Schultz en Schiphol juist minder lawaai wordt ge maakt. Stallen pleit ervoor om het hui dige systeem met geluidhand- havingspunten af te schaffen. Alleen door de regio wettelijke bevoegdheden en taken te ge ven, kan het probleem worden verminderd, zo meent de hoog leraar. De nieuwe instantie moet zeg genschap krijgen over de verde ling van het vliegverkeer, ge luidsisolatie van woningen, projecten om de leefomgeving te verbeteren en de informatie voorziening. Daarbij kan een proef worden genomen met een vrijwillige verhuisregeling voor omwonenden. De hinder wordt slechts voor een deel bepaald door de ge produceerde decibellen, zo stelt Stallen. Het gevoel van machte loosheid en frustratie speelt naar zijn mening ook een grote rol. Verder is de luchtvaartsec tor gefrustreerd geraakt over in effectieve milieuregels uit Den Haag. Deze direct betrokken partijen zijn volgens hem geza menlijk beter in staat de lusten en lasten te verdelen, maatwerk te leveren en efficiënte oplos singen te vinden. Een écht parlement komt er wat Stallen betreft niet. Omwo nenden zouden bij verkiezin gen de helft van de zetels in het 'luchtschap' kunnen bepalen. De andere helft van de zetels gaat naar vertegenwoordigers van de luchtvaartbranche en werknemers in de regio. De ver houding staat volgens Stallen nog niet vast. Hij verwacht niet dat er een anti-Schipholparle- ment zal ontstaan. „In de om geving bestaat ook veel begrip voor de luchthaven." (advertentie) Uw Saab-dealer: move your mincf Automobielbedrijf Fase-Exclusief B.V., Curieweg 13 (Autoboulevard), 2408 BZ Alphen a/d Rijn. telefoon: 0172-492444. Kijk ook op: www.fase-exclusief.nl Als het reclamebord op de Mors weg de straat opwaait, leidt dat tot gevaarlijke situaties voor fietsers. Foto: Henk Bouwman M. van der Velden ergert zich al jaren aan de verkeerssituatie op de Morsweg ter hoogte van de flat 'Bloemlust'. Die woon toren staat tegenover het be- drijventerreintje dat weer tus sen de spoorlijn en de Lopsen- straat ligt. Zelf woont Van der Velden in de Bothastraat, tus sen de Morsweg en Morskade en werkt in Leiden-Noord. Dus fietst hij vrijwel dagelijks over de Morsweg. Als hij richting centrum rijdt en het spoor is gepasseerd, komt hij ter hoogte van Bloemlust op een relatief smal stukje straat waar auto's en fietsers elkaar maar moeilijk kunnen passeren. En dat stuk wil Van der Velden veiliger ma ken met een simpele ingreep, het verplaatsen dan wel weg halen van een reclamebord. Van der Velden is al drie jaar bezig dat bord daar weg te krij gen en eist nu een spoedig op treden van de gemeente. Daar toe heeft hij een brief aan bur gemeester Henri Lenferink en de politie geschreven. „Wat snel kan verbeteren aan de ver keerssituatie daar is het recla mebord dat ter hoogte van Bloemlust om een lantaarnpaal is gezet. Deze lantaarnpaal staat relatief dicht langs de weg en het reclamebord wordt in eerste instantie op het trottoir gezet. Maar door de harde wind schuift het bord heel vaak over het fietsgedeelte van de weg. U kunt zich voorstellen dat dit levensgevaarlijk kan zijn omdat fietsers voor het bord moeten uitwijken en makkelijk kunnen worden aangereden door auto's!" Weg met dat bord, dus. Drie jaar geleden heeft Van der Velden al eens telefonisch con tact opgenomen met de ge meente en gevraagd het recla mebord te verwijderen en el ders te plaatsen. „De desbe treffende ambtenaar' zag er toen geen gat in.Eerder deze week reed Van der Velden weer eens langs Bloemlust en uiter aard was het reclamebord door de harde wind voor de zoveel ste keer de weg opgeblazen. En voor de zoveelste keer heeft Van der Velden het bord van het fietsgedeelte van de rijweg gehaald en op de stoep gezet, „Dit kan zo niét langer door gaan. Ik ben het zat. Ik heb de verantwoordelijke ambtenaar weer gebeld maar kreeg het zelfde antwoord als drie jaar teieden. Men zou het bekij- en." In zijn brief aan de burgemees ter pleit de boze en teleurge stelde Van der Velden nu voor minder stroperigheid en meer snelheid in het gemeentelijk optreden. „Ik snap best dat er een procedure noodzakelijk is maar dit kan zo niet langer doorgaan. Er moet wat gebeu ren." Dat besef lijkt inmiddels ook doorgedrongen tot het Stads- bouwhuis. „Het reclamebord is inmiddels met ijzerdraad vast gezet aan de lantaarnpaal", laat een woordvoerder van de gemeente weten. „Het kan dus niet meer de weg opwaaien of van de stoep worden afge duwd. Volgende week wordt het reclamebord voorzien van nieuwe platen en wordt het verplaatst naar een andere lan taarnpaal die een stukje ver derop staat en ook nog eens verder van de rijweg. Dan is de ellende dus voorbij." Eric-Jan Berendsen De Blauwe Steen, die aJ 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 -53 56 424 0 it. bi ren corporaties en de g(f°s te. a Sloop staat op stapel in mantbuurt. Daarvoor plaats komen ruim 300 duurdere appartementei y omgeving van de Oranj en Waardgracht verbom taal woningen, voegt zeK en verhoogt de huren. L den-Noord worden de lit de jaren honderden hui sloopt. Of ook sloop n 1 van bijvoorbeeld portiek gen aan de Boshuizerlaa Hoflaan, moet nog m vastgesteld. De Diama en de Boshuizerlaan en ving vallen beide in hei va laire, goedkope segment n De gemeente is niet iijr op een verzoek om co a taar. Volgende week u bespreken burgemeesiw wethouders de schrifteli ei gen van de SP over dit e werp. es zi Cijfers In dé steekproef lageiv< grenzen van de huurpi01 in 2002 op respectieve] minimaal 400 ('duur') a maximaal 300 euro ('g< koop'). In dat jaar kwa er 3216 reacties binnei 69 woningen. Van die iiS ties waren er 2633 op e huis met een lage humr Over maart 2003 zijn van drie weken voor h: In die weken zijn 68 w 0 gen aangeboden. Op h c goedkope aanbod kwa 2860 reacties binnen, qei dure 702. f In maart van dit jaar 21 de woningcorporaties den 99 woningen aan. 'j dure en goedkope woi kwamen samen bijna reacties binnen. Huun' mogen zich per keer o 0 woningen inschrijven.1 goedkope woningen, i een huur tot 326 euro,11 geerden 5478 mensen,1 de huren is in dat jaar inflatiecorrectie toegej In het onderzoek ziji1 acties op woningen in 'c tussenliggende prijskl< niet meegeteld. Het aa reacties op deze huize 0 niet van belang. Wareia cijfers wel meegenomi^ dan zou het effect op Kf eindbeeld klein zijn g<ü ei leiden - Het Biopartner Center Leiden is bijna vol. Nagenoeg alle kantoor- en laboratorium ruimte is verhuurd. Dat bete kent niet dat startendë onder nemers in de biotechnologie zich niet meer kunnen melden aan de Wassenaarseweg 72. BioPartner-directeur Alie Tig- chelhoff legt uit dat er nog steeds wordt gepraat met star tende bedrijven. „We bouwen de capaciteit steeds verder op." BioPartner Center Leiden is een 'kraamkamer' voor jonge on dernemingen. Hier wordt hen de kans geboden om werkruim te te huren. Eind 2003 was Bio Partner pas voor de helft gevuld en tot juli viel de vraag naar la boratoria tegen. Die vraag is sindsdien echter flink aange trokken, meent Tigchelhoff. „BioPartner krijgt stéeds meer jonge bedrijven aan de deur. We onderhandelen ook vaker met buitenlandse ondernemin gen." Het succes van BioPart ner lijkt niet op zichzelf te staan. In het Bio Science Park, waar BioPartner is gevestigd, wordt de bezettingsgraad steeds hoger, zo meldt het Bio Partner Nieuws van september. Niettemin lijkt de groei op het Bio Science Park nog hiet zó ro buust, dat projectontwikkelaars zich al aan nieuwe bedrijfsge bouwen wagen. Directeur L. van der Kroft van makelaardij DTZ Zadelhoff uit Den Haag twijfelt aan de groeiende inte resse voor biotechnologische laboratoria. „Wij merken niets van een stijgende vraag, voor zover je al van een vraag kunt spreken." door Robbert Minkhorst leiden - Goedkope huurwonin gen zijn in Leiden verreweg het populairst. Dit blijkt uit onder zoek van deze krant. De uit komst staat haaks op de visie van de gemeente. Leiden wil op termijn duizenden van dit type huizen slopen. De krant hield een steekproef onder het aanbod van de wo ningcorporaties in Leiden. De inventarisatie is gebaseerd op de vraag en het aanbod van huurwoningen in Huis-Aan- Bod, in maart 2002, 2003 en 2004 en in de eerste week van september van dit jaar. Volgens de wethouders Ron Hillebrand (ruimtelijke orde ning) en Hans Buijing (wonen) is de behoefte aan duurdere huur- en koopwoningen in de stad het grootst. Juist het tekort aan de meer luxere en ruimere appartementen en eengezins woningen zorgt ervoor dat de Leidse woningmarkt 'muurvast' zit, met wachttijden voor wo ningzoekenden die oplopen tot boven de vijf jaar. Mensen die zo'n huis wel kunnen betalen, maar niet vinden, houden zo de woningen 'bezet' in de goedko pere huursector, stellen Hille brand en Buijing. Uit tellingen van deze krant komt een tegenovergesteld beeld naar voren. In maart van dit jaar schreef bijna driekwart (73,5%) van de woningzoeken den zich in voor een huurwo ning tot een prijs van 326 euro. Het aanbod van goedkopere woningen was in die maand echter nauwelijks groter dan het aanbod van dure woningen (met een huurprijs boven de 425 euro). Het beeld uit maart 2002 is weinig anders. Het ver schil in het aanbod van goed kope en dure huizen is op nieuw klein, terwijl nu ruim acht op de tien (81,8%) zich in schreef op een goedkope wo ning. In de eerste week van sep tember van dit jaar werden er twintig huizen aangeboden, waarvan twee met een lage huurprijs. Op die twee wonin gen kwamen 538 reacties bin nen. Tot na 2010 gaan in Leiden 3.500 goedkopere woningen te gen de vlakte. De huizen zijn verouderd, worden minder aantrekkelijk en zijn op termijn niet meer te verhuren, redene- DTZ Zadelhoff ont)v twee jaar geleden het pjje het Beagle Life Science! Dit moest een groot bel t zamelgebouw worden j techbedrijven die het 'ivc merstadium' van Bij waren ontgroeid. Ortg vraag naar laboratoria drijfsruimte stilviel, project in juli voor on\t tijd uitgesteld. „Wij zjcf reden om het Beagle-pja de ijskast te halen", afi: der Kroft.h; (advertentie) b Plaatsing en vervang keuken inbouw app Hoge korting. Gratis advies aan hu Eigen reparatie dien Leiden 071 5215151 Stadsgehoor233l Leiden vrijdag 15 oktober. 20 15 uur

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14