LEIDE 'Fraudeurs' blijven op kandidatenlijst onkere kolossen in de stad moeten open' 'PvdA laat Lenferink in de steek' REGIO Rijnland wil legitimatieplicht 'ondersteuners' Uitgekeken op uw collega's Ontbijt in badjas op de Koornbrug Veiligheid blijft heikel punt op Lammenschans Goedemorgen Wat een krant. vrijdag 24 SEPTEMBER 2004 irandvonder tzonder I of zee huma raadslid GroenLinks H5 .Jos Posthuma (54) ver- vonne van Delft als voor GroenLinks in de n! jemeenteraad. Hij gaat ighouden met ruimte- 34j lening, economie en Posthuma was onder oofd van de Weten- 'i, yinkel van de Leidse iteit en was mede-op- van de openbare basi- 22.1 Woutertje Pieterse. Jnuari is Posthuma duo- Van Delft vertrekt om- adsgriffier voor de ge- Delft wordt. (advertentie) Morgen vindt u de baan die bij u past in door Rody van der Pols leiden - De drie vermoedelijke 'fraudeurs' bij de verkiezingen voor het bestuur van het Hoog heemraadschap van Rijnland kunnen niet van de kandidaten lijst worden gehaald. Het kies reglement maakt dat onmoge lijk. We! geeft een van hen toe met handtekeningen 'aan de haal' te zijn gegaan. Het Hoogheemraadschap ver denkt Hans Bremer, Sieto Zui- erveld en Jan Jans, alledrie af komstig uit Amsterdam, ervan handtekeningen te hebben ver valst om zo aan de vereiste tien te komen die nodig zijn voor een kandidaatstelling. Bremer en Zuierveld hebben zich even eens verkiesbaar gesteld voor de hoogheemraadschappen van Delfland, Schieland en Krimpenerwaard en water schap Hollandse Delta. Ook hier wordt fraude vermoed. De waterschappen doen gezamen lijk aangifte van valsheid in ge schrifte. Zij onderzoeken nog of ze de geleden financiële schade kunnen verhalen. Bremer heeft inmiddels in een e-mail aan de projectleider van de bestuursverkiezing Schie land toegeven dat hij 'onjuist heeft gehandeld'. „Ik ben te ver doorgeschoten in hetgeen ik wilde bereiken en heb fouten gemaakt", schrijft hij. In de e- mail geeft hij aan op eigen initi atief te hebben gehandeld; de andere twee kandidaten - waarvoor hij eveneens de hand tekeningen verzamelden - wa ren niet op de hoogte. „Het erg ste vind ik dat ik vrienden en medestanders zonder dat zij al les wisten, heb geconfronteerd met deze vervelende situatie." Bremer legt in de e-mail uit hoe hij 'via het netwerk', maar ook op straat en langs de deur on geveer tachtig handtekeningen verzamelde. Vervolgens ging hij hiermee 'aan de haal'. Handte keningen op de ene lijst nam hij eigenhandig op andere lijsten over. Bremer vindt dat hij wel iswaar 'niet naar de letter, maar wel naar de geest' heeft gehan deld. Wel ziet hij in dat hij 'on juist' heeft gehandeld. Tijdens de zitting van het stembureau gisterochtend zei hij zich 'terug te willen trekken'. „Ik wil hier graag vanaf', aldus Bremer. Dat is goed nieuws voor het Hoogheemraadschap, aange zien zij de kandidaten niet kun nen weren. Kiezers kunnen (advertentie) 27 vond in HelpDesk Live, ned. i, 00.30 uur 283j>estuurders Johnson en Stikkelorum verwachten 'oogstjaar' in 2005 4, red Simons Ie 'donkere kolossen' in binnenstad moeten ties krijgen. Deze naar keerde fabrieken, uni- jebouwen en kantoren 22,21 p straatniveau licht en 23!8(en gevuld worden met voorzieningen, café's, 24,a]en sportcomplexen. Al- ,3( uilen buurtbewoners i dat er ook studenten ,9f it is de overtuiging van 24[7(on en Niek Stikkelo- 44 3! tudentenhuisvester 10,8 17,41 55,21 horen zien gelouen vanaf 25 september gewoon een stem uitbrengen op de ver moedelijke fraudeurs. Mochten zij verkozen worden, kunnen zij zitting nemen in het bestuur, tenzij ze dit zelf weigeren. Het drietal is lid van het Comité Schoon Water, dat zich onder meer verzet tegen de dubbele aanslag van waterschapsbelas ting voor huizenbezitters. Deze club wordt gesteund door leden van de Vereniging Eigen Huis en leden van de Kamer van Koophandel en dus niet door deze organisaties zelf, zoals eer der werd gemeld. Bremer is al gekozen in het waterschap Am- stel, Gooi en Vecht, en bijna ook in Friesland waar hij eerste invaller is als iemand vertrekt. Rijnland heeft onderzocht of de 1,3 miljoen stemgerechtigden via een brief nog konden wor den ingelicht over de affaire, maar dat blijkt niet mogelijk. „We kunnen alleen via de me dia en internet de zaak bekend heid geven. We mogen ook niet mensen afraden om op deze mensen te stemmen, aangezien we dan een stemadvies geven. Dat is verboden", aldus een woordvoerder. Om uit te sluiten dat er nog meer is 'gerommeld' met hand tekeningen heeft Rijnland een onderzoek ingesteld naar de geldigheid van de 'ondersteu ners' van andere kandidaten. Van alle gezette handtekenin gen is tien procent doorgelicht op de authenticiteit. Er zijn geen onregelmatigheden ge constateerd. Rijnland heeft er bij de provincie - verantwoor delijk voor het kiesreglement - voor gepleit om in een legitima tieplicht in te stellen voor 'on dersteuners'. leiden - In een badjas en met een stropdas om genoten de leden van het herendispuut Da Vinei gisteren op de Koornbrug van een cham- pageontbijt. De Ouinten hielden de ludieke actie in het kader van de Vrije Activiteiten Periode (VAP), waarin eerstejaars kennismaken met alle disputen van de vereniging. Derdejaars lid Willem Bisseling (22) van Da Vinei noemt het ontbijt een succes. „Gelukkig is de Koorn brug overdekt, de regen maakte niets uit." De zalm, sigaren en kou de champagne stonden van tien tot twaalf uur te wachten op de vappers. „We hadden een tas reservekleding bij ons voor de eerste jaars die niet in badjasje en dasje kwamen", zegt Bisseling. „Er zijn ongeveer vijftien nieuwe leden langsgekomen." Dit is niet de enige ludieke actie die Da Vinei organiseert, zegt de 22-jarige Ouint. „De VAP is nu drie weken bezig en we zijn halverwege. De komende we ken houden we ook nog een boxershortborrel. Het is de bedoeling dat iedereen dan in jasje/dasje en een boxershort bij ons komt borre len." Tijdens het Leidens ontzet houdt het herendispuut een Tokkie- avond. „Dat is natuurlijk vernoemd naar de asociaalste familie van Nederland. We gaan dan hutspot eten, veel drinken en naar Hazes luisteren. Wie de meest ordinaire outfit draagt, krijgt de Tokkie-trof- fee." Foto: Mark Lamers IDE STELLING! Fusie van bollendorpen is een goede zaak! hsjLg Gë^J .leidschdagblad.nl Burgemeester moet eigen partij porren voor camera's 11 in heeft de afgelopen grote, beeldbepalen- gebouwen gekocht, is eenvoudig: er zijn "3.4j|entenwoningen in te jen geringe kosten, ook, want de kamer- 6 aoog. Volgens bereke- o'5! m de universiteit en 43 in komt Leiden twee- amers tekort tot 2010. ,8 nkopen bieden geen meent Stikkelorum. '2 g krijgt hij huizen van 3 en aangeboden, 22.5 its af en toe kan hij er n'g ipen. Zoals kort gele- 38!5 udentenpand Rapen- ,Het achterstallig on- 6 s vaak groot. De pan en vlucht- en brand- 7 laakt worden, dat is 12.8 ite gemeentelijke eis. ii6,o( maar weinig studen- 203 je die kosten doorre- 253 30,2 25,01 22.4 In het voorjaar van 2005 verwacht SLS Wonen toch echt aan de verbouwing van de Meelfabriek te begin nen. „De inpassing is veel werk geweest", verklaart directeur Lisa Johnson. Archieffoto: Hielco Kuipers kent, worden die kamers onbe taalbaar, dat is geen sociale huur meer." In een mix van duurdere en goedkopere wo ningen kan SLS Wonen toch monumentale woonhuizen blij ven exploiteren. „Dertig pro cent is het maximum." Rondom de grote aankopen van SLS Wonen van de afgelo pen jaren is het verontrustend stil. De herontwikkeling van de Meelfabriek bijvoorbeeld lijkt maar aan te slepen. Ook vragen steeds meer mensen zich af hoe het toch staat met de planvor ming op het Elisabeth Zieken huis aan de Hooigracht, de her inrichting van Hugo de Groot straat 32 en de herontwikkeling van de Sanders-locatie aan de Zoeterwoudseweg. Komt het er ooit nog van? Johnson en Stikkelorum begrij pen de onrust. „Zulke grote projecten vragen veel voorbe reiding", zegt Johnson. „Er zijn zoveel gesprekspartners bij be trokken. De gemeente heeft wensen en eisen, de Rijksdienst 11 in Leeuwenhoek is goed geland' Lisa Johnson van ïhuisvester SLS Wo- j dat er beweging e discussie over De hoek'. Eerder dit jaar ;rde zij een uitgewerkt een campus met een igo', dat gevestigd irden in het zogehe- laavegebied achter de irseweg. De medische gebouwen die hier men leeg als het nieu- tzoeksgebouw achter rgarage van het aar is. ensdag gepresenteer- Iruk voor De Leeu wenhoek blijkt dat de universi teit en de gemeente geen cen trale studentencampus willen op één plek in de Leeuwen hoek. Zij streven naar twee woonwijken: een 'stedelijke campus' rondom de Gorlaeus Laboratoria en een 'groene campus' op het Boerhaaveter- rein. SLS Wonen streeft ernaar om het plan voor de 'groene campus' te laten samenvallen met het idee voor de 'Britse' campus'. Wethouder Hille- brand en collegevoorzitter Awé Kist willen nog niet zeggen of SLS Wonen de groene campus mag ontwerpen. Concurrent Duwo is ook in de race. Johnson is er in elk geval tevre den over dat 'wonen in De Leeuwenhoek' in de blauw druk terecht is gekomen. Ook de uitgangspunten van SLS Wonen zijn gehandhaafd: on geveer duizend studentenwo ningen, die in 2007 gereali seerd moeten zijn. De Leeu wenhoek moet bovendien een levendig stadsgebied worden, een tegenhanger van de bin nenstad. „Drie jaar geleden was het idee dat er studenten in De Leeuwenhoek zouden wonen, ondenkbaar en onbe spreekbaar. Wij zijn de discus sie aangegaan, met studenten, de universiteit, de gemeente. Ik moet zeggen: het idee is goed geland." Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland zien de blauwdruk als 'een 'goede aanzet'. De relatie van het Bio Science Park met het bedrijvenpark Rijnfront- Zuid in Oegstgeest vinden zij 'niet goed uitgewerkt' en ook de inrichting van De Leeuwen hoek moet 'op onderdelen' na der uitgewerkt worden. Die opheldering moet er op 26 ok tober zijn, als GS het Master- plan Knoop Leiden-West vast stellen. voor de Monumentenzorg ook en vergeet de buurt niet! De doorrekening van de financiële haalbaarheid is vaak ingewik keld. In de jaren '60 en '70 kon den we nog gewoon een com pleet studentencomplex neer zetten, zoals aan de Morsweg en de Klikspaanweg. Dat is nu onbetaalbaar en het is ook maar de vraag of de buurt het accepteert, zo'n grote concen tratie studenten op één plek. Je moet zo'n gebouw zoveel mo gelijk teruggeven aan de buurt bewoners. Zo'n gebouw moet een plek krijgen, een functie in de buurt. Dat uitgangspunt hanteren we voor al onze nieuwbouwcomplexen. SLS Wonen werkt, rekent, te kent en onderhandelt sinds 2001 over de invulling van de Meelfabriek. De planvorming loopt op zijn eind, verzekert Johnson. „De inpassing is veel werk geweest. Het is toch een ongenaakbaar gebouw, steil en hoog aan de Zijlsingel en met een grote, lege zijde aan de stadkant. Er moest een goede aansluiting komen met het An ker- en het Katoenpark. Daar naast is de Meelfabriek een mengelmoes aan gebouwen, die allemaal verschillend in el kaar steken. Die kun je niet zo maar verbouwen, je moet eerst heel precies weten hoe zij zijn geconstueerd. Architect Peter Zumthor werkt grondig. Hij heeft begin deze maand een nieuw concept gepresenteerd dat met wethouders Hillebrand en Geertsema is besproken. Aan het eind van het jaar gaat het bestemmingsplan Oostelij ke Binnenstad de inspraak in. We verwachten dat we in de loop van 2007 kunnen begin nen." Ook rondom het Elisabeth Zie kenhuis is de planvorming bij na afgerond. De hele begane grond van het gebouw aan de Hooigracht wordt heringericht voor publieksfuncties. In sep tember 2005 begint de renova tie. De bewoners gaan dan tij delijk naar de Hugo de Groot straat 32, dat dus in februari al de eerste bouwvakkers kan ver wachten. Volgend jaar begint ook de bouw van een nieuw universitair watersportcentrum met 89 studentenkamers, com merciële appartementen en woningen aan de Driegaten- brug in Leiderdorp. „Voor ons wordt 2005 een oogstjaar", ver zekert Stikkelorum. leiden - Burgemeester Lenfe rink moet meer moeite doen om cameratoezicht in het Leid se uitgaansgebied voor elkaar te krijgen. Hij moet zijn eigen par tij, de PvdA, overtuigen om als nog in te stemmen met came ra's in de binnenstad. Dat zei WD-raadslid Rob de Rooij gisteravond tijdens een openbaar debat over camera toezicht. Volgens hem heeft Lenferink 'een probleem' als hij in 2006 - bij de volgende burge meestersverkiezingen - nog steeds niet voor elkaar heeft dat de camera's er hangen. „Dan begint het verwijtbaar te wor den. Hij moet er zo langzamer hand wat harder aan gaan trek ken bij zijn eigen partij. Die laat hem in de steek." Lenferink heeft zelf altijd ver klaard voorstander te zijn van elektronische bewaking in risi cogebieden. In de gemeente raad zijn de PvdA, D66, Groen Links en de SP tegen. De WD wil het debat over cameratoe zicht nu opnieuw aanwakkeren en denkt in elk geval de PvdA alsnog over de streep te kunnen trekken. „De enige PvdA'ers die tegen cameratoezicht zijn, zit ten in Leiden", zegt De Rooij. Hij weet zich gesteund door de uitkomst van een enquête, die heeft uitgewezen dat zeventig procent van de Leidenaars voorstander is van cameratoe zicht. Een nog groter deel van de stadsbewoners is zelfs voor stander als het toezicht zich be perkt tot de Nieuwe Beesten markt, waar de problemen zich concentreren. Toch bleken tijdens het debat gisteravond ook de WD'ers zelf niet onverdeeld over de zege ningen van elektronisch toe zicht in uitgaansgebieden. Kan je voor de honderdduizend eu ro die het toezicht kost, niet be ter meer agenten inschakelen? Loop je met bewaking op af stand niet achter de feiten aan? Gaan bewakers achter de moni toren hun elektronische ogen niet richten op mooie vrouwen in plaats van onruststokers? De veiligheidsmaatregelen die nu gelden rond de Nieuwe Beestenmarkt zijn echter niet genoeg, was de slotsom. Op dit moment geldt in het gebied een samenscholingsverbod, kan de politie preventief fouilleren, lastposten wegsturen of een ge- biedsontzegging uitdelen. Ca meratoezicht moet de sluit steen vormen van dat pakket, stelde ook het Leefbaar L^iden- raadslid Daniël van Schoonder- woerd den Bezemer in het de bat met de WD'ers. door Silvan Schoonhoven leiden - Een extra brug naast de Jan van Houtbrug; fietserstun nels onder de Lammenschans- weg; een gecomineerde bus- en trambaan om ruimte te sparen. Echt enthousiast zijn ze nog niet, de toekomstige buren van de Rijn Gouwe Lijn (RGL). Maar ze zijn ook weer niet te beroerd om mee te denken, nu de vraag óf de RGL er komt een gepas seerd station is. De ontwerpers van de sneltram kregen gisteren heel wat suggesties in de schoot geworpen. Het was de derde bijeenkomst waar iedereen die dat wilde zijn zegje kon doen. De ontwerpers van de RGL zitten er om de ideeën aan te horen en op te schrijven. Of ze vervolgens ook verwerkt worden in de plannen, blijkt in november. Dan moe ten er drie alternatieven op pa pier staan, waarover de politiek zich vervolgens kan buigen. Gisteren stond het traject over de Lammenschansweg ter dis cussie. Een baanvak waar de veiligheid in het gedrang komt, vrezen veel omwonenden. De stichting Stoom, waarin veel bewoners rond de Lammen schans zitten, droeg deze week al een idee aan. De tunnelbak moet verlaagd worden aange legd, vindt Stoom. Dat is vol gens de belangengroep de eni ge manier om kruisingen veilig aan te leggen. Projectleider Abel de Vries van het RGL-ont- werpteam zegt dat hij open staat voor het voorstel. „Er kle ven nadelen aan, met name wat betreft de kosten. Laat Stoom maar met argumenten komen." Reizigersorganisatie Rover heeft een ander standpunt, laat woordvoerder Randy Koo we ten. „Leg fietsers- en voetgan gerstunnels aan onder de Lam menschansweg. Dan ben je in één keer van die discussie met Stoom over de veiligheid af." Rover wil bovendien dat er, naast de taakgroepen rond de verschillende baanvakken, ook een groep komt die zich buigt over de aansluiting met bus en trein. Niet alle omwonenden hebben zich neergelegd bij de RGL als voldongen feit. „Het lukt jullie nooit", bromt een man met een zekere voldoening. „Met zóveel barrières krijgen jullie het nooit voor elkaar, technisch niet en financieel ook niet." I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Dagblad Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! er Ja ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste j 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en I snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! 1 Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) I I Naam:DM CIV i Uitsluitend bij automatische incasso Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad. Ta v Afdeling lezersservice, Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bollen kan ook 08DO-17U (gratis) of surf naar www leidschdagblad nl (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 20O4) it persoongegevens In het colofon Mijn wereld, mijn krant. Leidsch C& Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9