Allawi prijst Irak-beleid Bush BUITENLAND Wet geschrapt die Terri Schiavo in leven houdt Verheugen: Groen licht voor Turkije Bezorgdheid in Europa over paspoortchips VS Interim-premier spreekt voltallig Amerikaans Congres toe 'Tienermeisjes roken meer dan jongens' Bevalling na transplantatie eierstok Luchthavens blind voor explosieven ind test we raket De Russische marine n succesvolle test uitge- et een nieuwe inter- itale raket. De SS-N-30 u werd in de Witte Zee iten vanaf een atoom- >ër. Volgens deskundi- t zeer goed mogelijk ket het Amerikaanse ld, dat nog in ontwik- zal kunnen omzeilen. vrijdag 24 SEPTEMBER 2004 a ipakt Gouverneur Jeb Bush door Hooggerechtshof teruggefloten alist NYT op nt sv( De Chinese autoritei- jj, en een medewerker st merikaanse krant The ll0 k Times opgepakt. De Chinees Zhao Yan, van beschuldigd m leimen te hebben ver- n, m buitenlanders. Zhao d ;ens Peking de bron van 3e ote primeur van The |c Times over het ver- C ex-president Jiang Ze- loorddrama 'Ijangzhou ng - Twee Chinese ge- an 61 jaar hebben sa- inoord gepleegd omdat leren niet wilden dat zij tei ouwen. De twee 61-ja de ongen uit wanhoop vi hand uit het raam van rip op de zevende verdie- ati e stad Guangzhou, ke e Dutroux "tl v kerst vrij pal eslj Michel Lelièvre, het de Belgische ver- Marc Dutroux, komt Njal voor Kerstmis vrij. h 1996 opgepakt en dit ;en veroordeeld tot 25 jaar. in december eenderde traf uitgezeten en kan ;o delijk vrijkomen. ftrlander in and gepakt door onze correspondent Ans Bouwmans washington/gpd - Terri Schiavo, een veertigjarige Amerikaanse vrouw die al veertien jaar in coma ligt, mag sterven van het Hooggerechtshof van Florida. De hoogste rechters van de Amerikaanse staat hebben een streep gezet door de 'Terri wet'. Deze wet gaf gouverneur Jeb Bush vorig jaar oktober het recht om de vrouw weer kunstmatig te voeden tegen de wil van haar echtgenoot. Michael Schiavo had destijds na een lange juridi sche strijd met zijn schoonouders toe stemming van de rechter gekregen om zijn comateuze echtgenote niet langer kunstmatig in leven te houden. Terri Schiavo liep in 1990 bij een hart aanval zwaar hersenletsel op en raakte in een vegetatieve staat. Ze ademt nog, maar voedsel moet via een pijp in haar slokdarm worden toegediend. Haar ou ders hielden hoop dat ze zou kunnen herstellen. Op videobeelden is te zien hoe Terri nog met haar ogen knippert en haar hoofd beweegt. Artsen hebben echter ver klaard dat dit reflexen zijn en dat de her senen van de vrouw onherstelbaar be schadigd zijn. Terri had geen wilsverklaring achterge laten, maar volgens Michael Schiavo wilde ze haar naasten niet tot last zijn en niet kunstmatig in leven gehouden wor den. Schiavo wil door met zijn leven, en vindt dat zijn vrouw recht heeft op een waardige dood. Hij stapte in 1998 naar de rechter en vorig jaar oordeelde die dat er overtuigend bewijs was dat Terri niet wilde leven als een plant. Nadat Schiavo in het gelijk werd gesteld en de kunstmatige voeding werd gestopt, wis ten de ouders van Terri gouverneur Bush te mobiliseren. Die loodste met succes een noodwet door het parlement van Florida. Schiavo tekende bezwaar aan tegen de 'Terri wet', en werd opnieuw door de rechter in het gelijk gesteld. De wet was uitsluitend toegesneden op deze ene kwestie en volgens de rechter moet een gouverneur zich buiten dit soort privé- zaken houden. Hij had niet het recht om de gerechtelijke beslissing waarmee hij het oneens was terug te draaien via een speciale noodwet. Jeb Bush ging tegen die uitspraak in ho ger beroep bij het Hooggerechtshof van Florida. Maar ook dat hof heeft Michael Schiavo in het gelijk gesteld. De rechters waren unaniem van mening dat de noodwet in strijd was met de scheiding tussen de juridische, wetgevende en uit voerende machten in de VS. Ze zeiden mee te voelen met het leed van Terri's familie, maar zich aan de regels van het recht te moeten houden. De wet zou een gevaarlijk precedent hebben gezet. Bush overweegt nu in hoger beroep te gaan bij het federale Hooggerechtshof van de Verenigde Staten. Een Nederlandse ïkkelaar is zaterdag in tga 1 tegen de lamp gelo te lat hij op een snelweg »in rd reed. Toen de an le wagen van de 60-ja- 1 b rlander, die gestolen eet pecteerden, ontdek te kofferbak 68 kilo dn l-Korea igt Japan oord-Korea heeft ge- >an te veranderen in eaire zee van vuur', als gde Staten Pyongyang Regeringskrant ajinmun schreef giste- ie het geval van een orj militaire bases van apan zullen dienen als igsmechanisme'. :ocht naar 'Joffer )rti te De politie in België ni eren vergeefs graaf- D ïheden verricht naar aas lijk slachtoffer van de idehiemoordenaar Michel enj, in de buurt van diens 1 ha Sart-Custinne bij Di mmer werden ook al ver- ven»ktochten onderno- in I del Ontwapening nWeed' te g ?ekfe Sudenese regering gecfegenstelling tot wat de h%i, wel degelijk een be- volfekt met de ontwape- grile Janjaweed, de Ara- >pkjlities in de provincie •elft Egypte zei Ibrahim bon Khartum wel groepen n it die buiten de wet ït."|ar dat Arabische jhun wapens mogen [(haakt rentree ;opfON - Restanten van de sleénde orkaan Ivan heb- ?rujjn de Golf van Mexico Ipeerd tot een tropi- dt tfi. De depressie vormt ïaujnerikaanse meteoro- neij bedreiging voor de „Mi Texas of Louisiana, as vachting zal Ivan II ggele Amerikaanse kust dies twl wentaal' ierï dood hel ocefe laatste Chinese and de geheimzinnige ngt aal' Nushu kon spre- t laflrijven is overleden, elstf'erlijden van Yang et rieen definitief einde liseaan een zeker vier soeiide traditie. Nushu Fum gebruikt door vrou- lingiderling te spreken ale ttiepste zieleroerselen. ilië jar een paar manu- le inekend in het Nushu. rspkers hebben wel een aaijrdenboek kunnen sa- szo^i, die bestaat uit 1800 Nederlandse patrouille in Irak beschoten Onbekenden hebben in de nacht van woensdag op donderdag een Nederlandse patrouille beschoten in het Zuid-Iraakse As-Samawah. Aan Nederlandse kant vielen geen gewonden. Er is geen schade aangericht aan ma terieel. Wel nebben de mili tairen teruggeschoten. Daar bij zijn vermoedelijk aan Iraakse zijde ook geen ge wonden gevallen. Na de be schieting hebben de militai ren de Iraakse politie ge waarschuwd, die meteen kwam. washington/anp - Zes weken voor de presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten heeft de Iraakse interim-premier Allawi in een toespraak voor het Ameri kaanse Congres het Irak-beleid van president Bush geprezen. Hij zei dat vooruitgang wordt ge boekt en dat de meerderheid van de Irakezen de Amerikanen dankbaar is voor het ten val brengen van Saddam Hussein. Een commentator van de nieuwszender CNN noemde de uitspraken van Allawi een wel kom steuntje in de mg voor Bush. Uitdager Kerry zei na de toespraak van Allawi dat de in terim-premier zich tegensprak door het Bush-beleid in Irak te verdedigen. Enkele dagen gele den zei Allawi nog dat terroris ten Irak binnenstromen, aldus Kerry. Allawi maakte van zijn bezoek aan Washington gebruik om de Verenigde Staten „namens het Iraakse volk" te bedanken voor de offers die zij hebben ge bracht in zijn land. „Jullie be slissing om in Irak ten strijde te trekken was geen gemakkelijke, maar wel de juiste", zei Allawi die vrijwel om de minuut werd onderbroken door een langdu rige ovatie van de afgevaardig den. Recente peilingen wijzen overigens uit dat de meeste Ira kezen de coalitietroepen zo snel mogelijk willen zien vertrekken. De interim-premier zwoer dat de democratische verkiezingen in januari in Irak door zullen gaan. In vijftien van de achttien provincies kan volgens hem worden gestemd, al zullen ter roristen er alles aan doen om de stembusgang te verstoren. Allawi en Bush, die na de Iraak se premier het Congres toe sprak, hamerden erop dat uit Irak veel positiefs is te melden. Bush liet weten dat voor hem vaststaat dat de„democratie permanent wortel zal schieten" en dat er een eind aan het ter rorisme zal komen. Op dit moment bezorgen op standelingen de interim-rege- Interim-premier lyad Allawi van Irak neemt een staande ovatie in ontvangst van het voltallig Amerikaanse Congres (Senaat en Huis van Af gevaardigden) op Capitol Hill in Washington. De toespraak van Allawi wordt gezien (en was ook als zodanig bedoeld) als een geweldige steun in de rug van George Bush op het hoogtepunt van de verkiezingsstrijd met uitdager John Kerry. Op de achtergrond vice-president Che ney (tevens voorzitter van de Senaat) en de speaker van het Huis van Afgevaardigden Dennis Hastert (rechts).Foto: EPA ring van Allawi en de Amerika nen in Irak echter nog handen vol werk. Allawi en zijn buiten landse bondgenoten hebben vooral veel te stellen met de ter reurorganisatie Tawhid en Ji had, die onder leiding staat van de Jordaniër Abu Mussab al- Zarqawi. De groep van al-Zar- qawi houdt de Brit Kenneth Bigley in gijzeling en heeft ge dreigd de gevangene te doden als in Irak gevangen gehouden vrouwen niet door het Ameri kaanse leger worden vrijgela ten. Eerder deze week sneden de gijzelnemers al de keel door van twee Amerikanen die samen met de Brit waren ontvoerd. Over het lot van andere wester lingen die in Irak zijn gegijzeld, bestaat nog steeds onduidelijk heid. Twee Italiaanse hulpver leensters zijn volgens een in vloedrijk soennitische comité van schriftgeleerden waar schijnlijk nog in leven. Twee is lamitische organisaties claim den kort daarvoor op internet dat zij de Italiaanse vrouwen hebben vermoord. Binnen Unie nog grote verdeeldheid brussel/gpd - Europees Com missaris Verheugen heeft de Turkse premier Erdogan verze kerd dat Turkije groen licht krijgt om onderhandelingen te beginnen over toetreding tot de Europese Unie. Er zijn geen ob stakels meer" aldus Verheugen gisteren tijdens een persconfe rentie met de Turkse premier Erdogan. Het is onwaarschijnlijk dat een positieve aanbeveling van Ver heugen automatisch overgeno men word door zijn collega's, wanneer het dagelijks bestuur van de Unie op 6 oktober zijn standpunt bepaalt. Tijdens een bezoek aan Brussel van de Turkse premier bleek gisteren dat de strijdbijl tussen Erdogan en het dagelijks bestuur van de Unie voorlopig is begraven. Een woedende minister-president beschuldigde de EU vorige week van 'bemoeizucht' omdat Verheugen zware kritiek uitte op het Turkse voornemen om overspel strafbaar te stellen. Vervolgens legde Erdogan de modernisering van de strafwet stil, waarmee hij in Brusselse ogen de geloofwaardigheid van de Turkse hervormingen op het spel zette. Met een groot vertoon van 'vriendschap en vertrouwen' verklaarde Commissaris Ver heugen gisteren dat de proble men zijn opgelost. Zondag ver gadert het Turkse parlement over het nieuwe wetboek van strafrecht. Erdogan zei gister avond in het Europees parle ment dat de nieuwe wetgeving geen bepaling meer zal bevat ten over overspel. Binnen de Europese Unie heerst grote verdeeldheid over de vraag of Turkije moet toetre den tot de Unie, en of het land klaar is om met onderhandelin gen te beginnen. De Oostenrijk se Commissaris Fischler spreekt over 'het openen van een doos van Pandora' en con fronteerde zijn collega's in een brief met het feit dat de publie ke opinie in Europa tegen het Turkse lidmaatschap is. De kans is groot dat de Commissie op 6 oktober tot het oordeel komt dat Turkije de in gang ge zette hervormingen eerst moet voltooien, voordat de onder handelingen kunnen beginnen. brussel/anp - Amerikaanse ideeën voor computerchips in paspoorten bezorgen de Euro pese privacydiensten kopzor gen. De VS-douane kan de chips aflezen op twintig meter afstand, zonder dat de burger het merkt. De voorzitter van een Europese adviesgroep van privacybe- schermers, de Duitser Peter Schaar, heeft dat gezegd in het Europees Parlement. Hij spreekt over een serieus pro bleem. De VS willen de chip in de strijd tegen terrorisme. De chip wordt het vervolg op Amerikaanse ei sen voor biometrische kenmer ken in paspoorten. Europa voert die in 2005 in, omdat de londen/anp - In Groot-Brittan- nië roken twee keer zo veel tie nermeisjes als jongens. Een zes jaar durend onderzoek aan de universiteit van Leeds toont aan dat in de leeftijdscategorie van 13 en 14 jaar, 16 procent van de meisjes zegt geregeld te roken. Dat geldt voor slechts 8 procent van de jongens. Twee jaar later, als de kinderen 15 en 16 jaar zijn, zegt 31 procent van de meisjes geregeld een sigaret op te steken en roken 16 procent van de jongens. Het hoofd van het onderzoeks team in Leeds, Mark Connor, zegt in de krant The Guardian dat meisjes vermoedelijk siga retten gebruiken om hun eet lust en daarmee gewicht onder controle te houden. Volgens Connor hebben voorlichtings campagnes en -programma's op school waarbij gewezen wordt op het gevaar van roken slechts een beperkt effect. Kin deren die aan het begin van de middelbare school dergelijke voorlichting kregen, bleken op 13 en 14-jarige leeftijd minder vaak te roken dan tieners die deze lessen niet aangeboden hadden kregen. Maar twee jaar later bleek er geen verschil te zijn tussen de groep die infor matie had ontvangen over ro ken en de klassen die dat niet hadden gehad. Nigeria wil zetel Veiligheidsraad Dodental Haïti kan nog flink oplopen new york/anp - Nigeria, de dichtbevolktste Afrikaanse staat, wil een permanente zetel in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Dat zei de Ni- geriaanse president Olusegun Obasanjo gisteren tegen de Al gemene Vergadering van de volkerenorganisatie. Hij refereerde aan een voorstel van onder meer Duitsland om een Afrikaans land een vaste ze tel te geven in de raad. Duits land, Brazilië, India en Japan vroegen eerder deze week zelf om een permanente zetel. De landen lieten toen weten dat ook Afrika recht heeft op een permanente vertegenwoordi ging- Vijf landen zitten op dit mo ment permanent in de raad. Het gaat om de Verenigde Sta ten, Rusland, Frankrijk, Groot- Brittannië en China. De tien an dere zetels worden bij toerbeurt door de overige lidstaten van de internationale organisatie be kleed. Bij besluiten over 'substantiële' kwesties is een meerderheid van negen landen vereist, inclu sief de stemmen van alle vijf de permanente leden. Door deze regeling kan elk van de vijf grootmachten een be sluit tegenhouden met een ve to. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Powell liet weten dat de regering-Bush zich achter de kandidatuur van Japan schaart. Hij wilde niet zeggen hoe de Verenigde Staten denken over een permanente zetel in de Veiligheidsraad voor de bevriende landen Duitsland, Brazilië en India. Uitbraken van besmettelijke ziekten gevreesd gonaives/anp - Hulpverleners hebben gisteren gewaarschuwd dat door epidemieën het do dental in Haïti drastisch kan oplopen. Medewerkers van de Verenigde Naties lieten weten dat de tropische storm Jeanne in het Caraïbische land ruim duizend levens heeft geëist. Ze ker 1200 personen worden ver mist en negenhonderd Haïtia- nen zijn gewondgeraakt. Nu het waterpeil na de over stromingen door Jeanne zakt, worden steeds meer lijken ge vonden van mensen die zijn verdronken. In de mortuaria op het eiland is nauwelijks plaats meer voor lijken en de weinige ziekenhuizen die er zijn, zijn verwoest of overvol. Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, meldde dat zeker 100.000 kinderen op Haïti het slachtoffer dreigen te wor den van epidemieën. Een woordvoerder van ontwikke lingsorganisatie Oxfam, waar onder meer het Nederlandse Novib deel van uitmaakt, liet weten dat door de rottende lij ken van mensen en dieren cho lera en tyfus kunnen uitbreken. Om uitbraken van besmettelij ke ziektes te voorkomen, heeft de regering besloten stoffelijke overschotten in massagraven te begraven. Volgens Unicef zijn alleen al in erLrohd de stad Gonaives onge veer 100.000 kinderen dakloos geworden. Grote delen van Go naives staan nog onder water. De overlevenden hebben drin gend behoefte aan schoon drinkwater en noodhulp, aldus een medewerker van het kin derfonds. Hulpverleners zijn woensdag in Haïti begonnen met het ver strekken van voedsel. De voed selpakketten zijn echter ontoe reikend. Veel getroffenen heb ben sinds zondag niets meer te eten gehad. Ze zijn teleurge steld dat de interim-regering en de internationale gemeenschap niet sneller actie hebben onder nomen om de bevolking te hel pen. In Nederland hebben de pro testantse hulporganisaties Kerkinactie en ICCO 250.000 euro uitgetrokken voor hulp aan Haïti. De organisaties lieten weten dat het geld is bestemd voor drinkwater, voedsel, medi cijnen, psycho-sociale hulp en wederopbouw. Jeanne zet inmiddels koers richting het noordelijke deel van het Caribische gebied. Me teorologen verwachten dat de storm vandaag de de noordelij ke kusten van de Bahama's be reikt en zondag Florida aan doet. Als Jeanne bij Florida or kaankracht bereikt, wordt het voor de Amerikaanse staat de vierde orkaan van het seizoen. VS anders een visum eisen van Europeanen. De Amerikaanse ideeën stuiten op ernstige twijfels in het Euro pees parlement. „Dit gaat onge looflijk ver. Via zo n chip zou je burgers door het hele land kun nen volgenreageerde Euro parlementariër Edith Masten broek (PvdA). „De VS hebben duidelijk een andere definitie van privacy dan Europa. Ik vrees dat de spanning de ko mende jaren alleen maar groter wordt". Mastenbroek wil dat er hooguit een passieve chip in de pas poorten komt: eentje die niet op afstand te controleren is. De gegevens zouden ook niet in een database mogen komen. brussel/anp - Een ex-kankerpa tiënte van wie de eierstok was ingevroren en teruggeplant, is gisteren bevallen van een doch ter. Een woordvoerder van het Saint-Lucziekenhuis in Brussel liet weten dat moeder en doch ter het goed maken. Het is voor de eerste keer in de wereld dat een vrouw na de transplantatie van een eierstok een kind ter wereld heeft ge bracht. De dochter heet Tamara en weegt 3,7 kilo. De eierstok van de vrouw was in 1997 weggehaald, kort voor dat ze een chemokuur zou on dergaan. Het eierstokweefsel, dat anders door de kuur be schadigd zou raken, werd inge vroren. Artsen planten het li chaamsdeel in februari 2003 opnieuw in. washington/anp Underco ver- onderzoekers zijn er op vijf tien luchthavens in de Verenig de Staten in geslaagd explosie ven en wapens door de contro le te. smokkelen. Dat blijkt uit een onderzoeksrapport van het ministerie van binnenlandse veiligheid, waarover de krant USA Today gisteren op zijn website berichtte. Het departement liet in de tweede helft van vorig jaar een onderzoek doen naar de veilig heid en de controle op luchtha vens. De resultaten^an dat on derzoek zijn vast^regd in een geheim rapport dat bestemd is voor de leden van het Congres. Voorzitter John Mica van de luchtvaartcommissie van het Huis van Afgevaardigden zei dat de resultaten van de wa pencontrole 'behoorlijk slecht' waren, maar dat het bij de ex plosieven 'absoluut afgrijselijk' slecht was gegaan. De tekortkomingen bij de con trole van passagiers en bagage is volgens de bronnen van USA Today te wijten aan gebrekkige opleiding en aansturing van het personeel. Ook zou er betere uitrusting en technologie nodig zijn.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7