Harense Smid wil bij landelijke top ECONOMIE Brazilië stikt in eigen bureaucratie Oppositie presenteei nieuw prepensioenp Vakbonden winnen weer leden Banen weg bij werf IHC Holland Brabantse elektronicaketen heeft ambities richting Randstad DSM: drast i s! maatregelen I anti-infectivé Bredere kritiek bonden '1 benoeming Corus-topn Peren van begin tot eind Stonecipher is klaar voor de strijd Remkes: Acties zonder materieel den haag - De politie mag geen materieel zoals politieauto's ge bruiken bij acties tegen het ka binetsbeleid. Minister Remkes van binnenlandse zaken ver biedt dat. De actie van brand weerlieden afgelopen week in Rotterdam en Den Haag kon den echt niet, vindt hij. De be windsman blijft erbij dat er voor 2004 en 2005 geen loons verhoging inzit voor ambtena ren. Bolkestein wordt DNB-commissaris Amsterdam - Frits Bolkestein heeft een commissariaat bij De Nederlandsche Bank (DNB) aanvaard. De WD-politicus be gint op 1 november, na zijn af treden als lid van de Europese Commissie. Bolkestein is een vqn de twee nieuwe commissa rissen bij de centrale bank. Voormalig ING-topman Ewald Rist is de andere. Bolkestein en Kist volgen Pieter Bouw (ex- KLM) en Jeroen van der Veer (Shell) op. Wellink positiever over economie Amsterdam - President N. Wel link van De Nederlandsche Bank (DNB) is positiever ge stemd over de economie in Ne derland. Wellink zei gisteren na afloop van een bijeenkomst van de Amerikaanse Kamer van Koophandel in Amsterdam dat de economische groei dit jaar „waarschijnlijk hoger" zal uit komen dan de prognose van 0,8 procent, die zijn bank in juni had uitgesproken. BN'ers zoeken werk voor u Amsterdam - Honderden pro minente Nederlanders gaan volgende week vacatures wer ven voor de Landelijke Banen- markt op 2 oktober. Politici, sporters, burgemeesters en an deren pakken de telefoon om bedrijven te vragen of zij banen hebben openstaan. Vorig jaar leverde de belactie meer dan 3000 vacatures op. Citroën komt met aardgasauto parijs - De Franse autofabri kant Citroën brengt volgend voorjaar een auto op de markt die op aardgas rijdt en niet noodzakelijkerwijs naar de pomp hoeft om brandstof te tanken. De bestuurder kan thuis zelf de gasfles vullen, zo heeft Citroën-baas Claude Sati net gisteren gezegd op de auto show in Parijs. Met een volle tank komt de Citroën C3 1.4i 250 tot 300 km ver. Dotcom voor energie groeit leusden - Energiebedrijf.com groeit hard. Het aantal nieuwe klanten is in de eerste helft van dit jaar gestegen van 193.000 tot 348.000, inclusief Durion en Evolta. Energiebedrijf.com, dat stroom en gas levert, zegt de af gelopen tijd gemiddeld twintig duizend verbruikers te hebben geswitched. De omzet van het bedrijf verdubbelde bijna tot 84,3 miljoen. Stroomuitval te verzekeren Amsterdam - Energieleveran cier Nuon en verzekeraar Ach- rnea starten met een stroom- schadeverzekering voor het midden- en kleinbedrijf. Mid denstanders die zich tegen het risico van stroomuitval willen indekken krijgen voor een pre mie vanaf 6,50 euro per maand bij stroomuitval honderd euro per uur uitgekeerd De eerste twee uur stroomuitval zijn voor eigen rekening; na acht uur wordt niets meer uitgekeerd. Aardgasproject Shell en Repsol madrid - Shell wil samen met het Spaanse Repsol en het Iraanse NIOC aardgas uit de Perzische Golf halen. Daartoe hebben de drie een overeen komst ondertekend. Het aard gas moet aan land vloeibaar ge maakt worden voor transport. Dé zaken die in de overeen komst zijn vastgelegd, worden de komende twee jaar nader uitgewerkt. Rijk steunt aanleg glasvezelnet Amsterdam - De kansen op een supersnel glasvezelnet naar alle huizen ejp bedrijven in Neder land lijken tóe te nemen. Minis ter Brinkhorst (economische zaken) sprak gisteren tijdens een spreekbeurt in Den Haag grote lof uit voor een soortgelijk project in die stad. Dit voorjaar nam de minister nog het stand punt in dat overheden geen geld meer mogen investeren in glasvezelnetten, omdat die net zo goed door private bedrijven kunnen worden aangelegd. vrijdag 24 SEPTEMBER 2| haren/anp - De Harense Smid wil op korte termijn gaan behoren tot de topdrie in de Nederlandse markt voor consumentenelektronica. Momenteel staat het van oorsprong Brabantse bedrijf op de vijfde of zesde plaats. Eerder dit jaar nam de keten 22 winkels over van het failliete Megapool. De Ha rense Smid heeft nu 52 vestigingen. Directeur M. van Schaijik heeft dit gisteren ge zegd. De overname van de Megapoolwinkels is gefinancierd met geleend geld. Om welk bedrag het gaat wilde Van Schaijik niet zeggen. Vorig jaar behaalde de Harense Smid een omzet van 100 miljoen euro. Dit jaar groeit de omzet tot 180 miljoen, is de verwachting. In 2005 voorziet de keten een verdere stijging van de om zet. Dan moet de onderneming ook weer winst maken. Dit jaar is het bedrijfsresultaat vermoe delijk nul, aldus Van Schaijik, onder meer als ge volg van de aankoop van de failliete winkels van Megapool. De Harense Smid ondergaat de komende jaren een ingrijpende facelift. Desondanks streeft het bedrijf ernaar om het karakter van het familiebe drijf te handhaven. „We beseffen dat dit moeilij ker is naarmate we groter worden. We hebben inmiddels ongeveer negenhonderd werknemers. Dat betekent dat we die moeten trainen, trainen en nog eens trainen." De winstmarges in de con sumentenelektronica zijn volgens de directeur uiterst marginaal. „Het gaat om 0,2 tot 0,3 pro cent. Niet meer." Het bedrijf vindt zijn oorsprong ruim 175 jaar ge leden. Johannes van Schaijik, de plaatselijke smid in het vlak bij Oss gelegen Haren, maakte onder meer landbouwwerktuigen. Later kwamen daar wasketels, wasborden en fietsen bij. Met de komst van het aardgas kreeg het bedrijf een ge weldige impuls. Duizenden kachels moesten worden omgebouwd of vervangen. De groei manifesteerde zich aanvankelijk vooral in Noord-Brabant. Na de overname van de win kels van Megapool is de Harense Smid ook elders in het land actief. Via Megapool zal het concern vooral de Randstad kunnen veroveren. De keten wil de komende jaren nog verder uitbreiden met vijf tot tien winkels per jaar. Binnenkort presenteert de keten een nieuwe huisstijl. Dat gebeurt met een grote reclamecam pagne die 2 tot 3 procent van de omzet gaat kos ten. Daarnaast komt het bedrijf met gratis Visa credit card, waarmee de houder een spaartegoed opbouwt. Enige daaraan verbonden voorwaarde is dat de houder vijfhonderd euro per jaar besteedt. Fors aan de weg timmeren is nodig, aldus Van Schaij ik, om het hoofd te bieden aan de concurrentie. „Er zijn te veel spelers op de markt voor consu mentenelektronica. Het wordt de komende jaren echt knokken." heerlen/anp - DSM ga; tische maatregelen" nei; de divisie anti-infeci onder meer penicillin; ceert, weer winstgevent ken. Dat zei bestuursvtjD P. Elverding gisteren tij; presentatie voor analist De divisie maakt mo verlies. De activiteiten onder lage marktprijzen vige concurrentie vanui iei Bij de divisie werken ru 0 mensen. In Nederlandsen productielocatie in De nti der zijn er fabrieken ii kr meer Spanje, Italië en Q ex den hjvag/anp - Werknemers moeten ook in de toekomst sa men sparen om eerder te kun nen stoppen met werken. Be halve met geld kunnen zij ook sparen door bijvoorbeeld atv- of vakantiedagen in te leggen. Voor mensen met zware beroe pen moet het mogelijk zijn om na veertig dienstjaren te stop pen met werken. Met deze combinatie van het huidige stelsel voor prepensi oen en een nieuwe levensloop regeling denken de PvdA, SP, Groenlinks en ChristenUnie en LPF een alternatief te hebben gevonden voor de kabinets plannen. Het plan is gisteren door de partijen gepresenteerd. Het kabinet wil de fiscale aftrek voor VUT- en prepensioenpre mies per 1 januari 2006 afschaf fen, zodat werknemers langer zullen doorwerken. Tegen deze maatregelen bestaat groot maatschappelijk verzet. De par tijen doen een „oproep aan het kabinet om in alle redelijkheid serieus te luisteren naar de bre de maatschappelijke kritiek en het beleid aan te passen." Volgens de oppositiepartijen zou het kabinet in plaats van met harde ingrepen te komen eerst afspraken moeten rot ren te maken met de or partners over een vi ha van de arbeidsparticip op het lukt om „prestati ken" hierover te makei misschien geen wijzigii dig, menen de vijf parti SP-leider Marijnissen vi dat de arbeidsparticipa gelopen jaren al is gest M dat Nederland inten|n helemaal niet slecht Volgens hem werken N al a ders gemiddeld tot h 9ï jaar, terwijl het EU-gen ve; 61 jaar is. De oppositiepartijen volgens PvdA-leider Bo niet gekozen voor ee werkt systeem. Ze noei geen leeftijd waarop met werken zouden kunnen stoppen. Ze z maatwerk per bedrijf; bovendien denken zij leen met enkele uitga Iti ten te komen meer te bereiken bij het kabin regeringsfracties. „Dan meer kans de zaak in b :rl; te krijgen dan wanneei met een tot in twintig de len uitgewerkte regelin) ia. Bos. Cl M; :dt a ok) varik - Leerlingen van de vakgroep Fruitteelt van het Heicon College in Celdermalsen zijn gisteren in Varik een uniek fruitteeltproject gestart. Ze pachten, plukken, transporte ren en verhandelen zelf een hectare peren. Ze delen de winst met de school. Het is voor het eerst dat Helicon, de enige vakschool voor fruitteelt in Nederland, zo'n project uit voert. Foto: ANP/Vidiphoto amsterdam/anp - Na een daling van het aantal leden in de afgelopen twee jaar groeit de aan hang van de vakbonden weer. Bij de FNV zit het ledental sinds mei in de lift, aldus de grootste vakcentrale gisteren. Ook het CNV en de MHP genieten aanwas. „We zijn uit de dip, we beginnen weer te winnen. Dat heeft waarschijnlijk te maken met het mis lukken van het voorjaarsoverleg (over het pre pensioen)", zegt een woordvoerder van de FNV. In april bereikten de bonden aangesloten bij vak centrale FNV een dieptepunt in hun aantal leden van 1.210.629. Begin augustus herstelde het getal zich licht naar 1.212.830. Dat is wel nog steeds minder dan de bijna 1.217.000 leden in het begin van dit jaar. Vorig jaar verloor de FNV ruim 10.000 leden. De bonden aangesloten bij de MHP, de vakcen trale voor middelbaar en hoger personeel, zien sinds juni een stijgende lijn in het aantal leden. Volgens voorzitter A. Verhoeven tellen de MHP- bonden op dit moment in totaal ongeveer 170.000 leden. De MHP heeft geen exacte cijfers. Collega-vakcentrale CNV, met een achterban van ongeveer 350.000 mensen, merkt dat vooral sinds begin september werknemers zich weer melden, zegt een woordvoerder van de vakorganisatie. Sinds enkele weken houden de bonden demon straties als protest tegen de ingrepen in de socia le zekerheid en de gezondheidszorg. Ook bij de FNV „regent het op dit moment aanmeldingen", aldus de FNV-woordvoerder. rotterdam/anp - De Neder landse werf IHC Holland, on derdeel van IHC Caland, snijdt in zijn personeelsbestand. Daarbij verdwijnen 151 banen, waarbij 48 gedwongen ontsla gen vallen, liet het bedrijf giste ren weten. De kosten moeten met 12 mil joen euro omlaag om de con currentie beter aan te kunnen. Verder wil de werf de capaciteit terugbrengen, omdat de vraag achterblijft. IHC Holland staat samen met de andere werf De Merwede op de nominatie om verkocht te worden. IHC Caland besloot begin augustus definitief de scheepsbouwactiviteiten af te stoten en zich te concentreren op zijn activiteiten voor de off shore olie- en gasindustrie. IHC Caland praat met diverse potentiële kopers. Eerder gaf het concern aan dat de kans groot is dat de werven in Ne derlandse handen blijven. Vakbonden De Unie, FNV Bondgenoten en de CNV Be- drijvenbond hebben geschokt gereageerd op het nieuws dat bij de werf circa 14 procent van de 1100 banen verdwijnt. door Pieter van Hove ijmuiden - FNV-voorzitter Lo- dewijk de Waal betreurt de be noeming van Jacques Schraven, voorzitter van werkgeversorga nisatie VNO-NCW, in de hoog ste bestuurslaag van staalcon cern Corus. Volgens de vak bondsleider kan dit het overleg tussen de bonden en Corus frustreren. De bonden en de di rectie van het staalbedrijf pra ten voorjaar 2005 over een nieuwe CAO die voor dit jaar stilzwijgend werd verlengd in afwachting op de kabinetsplan nen. „Schraven heeft in het verleden verklaard dat de vakbonden te genwoordig niet meer repre sentatief zijn voor de werkne mers. En zo'n iemand wordt dan één van de hoogste bazen van het staalbedrijf." De Waal zei dit gisteren tijdens de vak bondsmanifestatie bij Corus te gen de regeringsplannen. Schraven is voorgedragen om de verhouding tussen de Brit ten en Nederlanders binnen de Corus-top te herstellen na kri tiek van het Nederlandse deel- binnen de multinational. „In dit geval hadden we liever een 1. F aSin ap Engelsman gezien" Waal na afloop van de tatie die volgens de ori n ren ongeveer 3.500 trok. Eerder liet ook taal en Elektro zich in lijke bewoordingen uit. De Waal hekelde ve standpunt van het CD) q kabinetsplan voor korti ontslagvergoeding te Di draaien. „Het zijn ni>re dan schaamlapjes. D ihi verzilveren we." Naasdij] neel van de staalonde rk namen ook werknen andere bedrijven op ht s, terrein deel aan de m tie. Tevens hielden wei >kt van zorginstellingen in en ambtenaren van de ten Velsen en Bevei werkonderbreking om prikactie mee te doen. Corus was het eerste drijf dat tijdens de reek te-acties werd aangedfegi actiebereidheid bij h i, 1 concern Corus was vol ikt stakingsleider veel gr< le normaal. „Deze opkliti meer dan het dubbele bij reguliere vakboi hebben. De mensen kwaad op het kabinet. parijs - Boeing-topman Harry Stonecipher wil wel even op de foto vlak voor een persconferentie in Parijs gistermiddag. Stonecipher, die kennelijk in een zeldzaam verzoenende stemming was, zei dat de Ameri kaanse vliegtuigproducent bereid is openlijk over alles en nog wat te praten, zolang het maar leidt tot een einde aan het heersende conflict over overheidshulp tussen de Verenigde Staten en de Europese Unie. Foto: EPA/Meigneux door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - Volgens de Wereld bank is Brazilië een van de meest onvriendelijke bedrijven voor be drijven in de wereld. De bureau cratie is voor de economie een blok aan het been. „Maandelijks moet ik minstens vijftien docu menten overleggen om aan te tonen dat ik alles via de regels doe. Ik ben er twee werkdagen aan kwijt", aldus een gedupeer de. Flavio Salama heeft verstand van bouwen. Het is zijn busi ness. Drie jaar geleden zette Flavio - een bouwkundig inge nieur en architect - een consul- tancybedrijfje op in de zestien miljoen zielen tellende Brazili aanse metropool Sao Paulo. Hij was uit de constructiefirma ge stapt, die hij met twee studie vrienden na zijn opleiding was begonnen. Maar simpel 'doorstarten' was er niet bij. Hoeveel loketten hij op gemeentelijk, deelstaat en federaal niveau af moest, weet hij niet meer. Er werden van Flavio ruim twintig documen ten en vergunningen verlangd voordat hij de deuren van zijn bedrijf opnieuw mocht openen. Toen de tocht van het kastje naar de muur na drie maanden ergernis achter de rug leek, bleek er toch nog een kink in de kabel te zitten. Het laatste ver eiste document kwam niet los. Zijn broer - die om belasting technische redenen in het be drijfje deelnam - was zo dom geweest geen vakbondsbelas ting meer te betalen. In Brazilië ben je namelijk wettelijk ver plicht contributie af te dragen aan het syndicaat van de be roepsgroep waarin je bent op geleid. In zijn geval aan de Vak vereniging van Landbouwkun dige Ingenieurs. Maar broerlief vond het weggegooid geld sinds hij directeur van een bejaar denhuis was geworden. Die zuinigheid kwam Flavio te staan op vier weken vertraging bij de opening van zijn nieuwe broodwinning. Toch 'vocht' Flavio zich met vier maanden nog relatief snel een weg uit het ambtelijke laby rint. Het gemiddelde bedraagt vijf. Uit een recente studie van de Wereldbank over het heer sende zakenklimaat in 145 lan den blijkt hoezeer de bureau cratische rompslomp de Brazi liaanse economie nekt. Brazilia nen doen er 152 dagen over om een bedrijf te openen. In Au stralië daarentegen is dat bin nen twee dagen gepiept. In het onderzoek scoort Brazilië niet veel beter dan bananenrepu blieken als Haïti, Mozambique en Laos. De Zuid-Amerikaanse reus komt eruit naar voren als een van de tien business-on vriendelijkste naties ter wereld. Ook voor Brazilianen, gewend aan de vele ambtelijke horden, kwam de uitkomst als een pijn lijke verrassing. Een greep uit de bevindingen. In slechts drie landen is het ontslaan van personeel duurder dan in Brazilië. Met twaalf an dere naties heeft Brazilië de meeste starre arbeidswetten ter wereld. Het kost justitie gemid deld 566 dagen om tot een uit spraak te komen in geval van contractbreuk tussen zakelijke partijen. Ook voor beleggers is Brazilië 'risky business'. Gaat dei 01 V hi een bedrijf over de kop or ziet de investeerder sleinc 0,2% van zijn geld terujjn c land is dit 90%. !pe De Wereldbank windt €fn. doekjes om: de bureauflne ontmoedigt Brazilianeiibe vleugels uit te slaan. „Mi 1 lijks moet ik minstens vac documenten overleggeje 1 aan te tonen dat ik alles regels doe. Ik ben er twf dagen aan kwijt", verzu*» tuinarchitect Claus Dur^ genaar van een tuiniert Brazilië kan volgens hef per jaar zeker 2,2 procepe I der groeien als het land de ambtenarij terugdringttaa niveau van Chili, het lairrij regio waar je het snelsrfer drijf kunt starten. Het r(ee: versimpel en centralisebai bureaucratie en versoeiidi arbeidswetten. Luiz Fuin nister van ontwikkelingnd strie en internationale $ie berekende dat Brazilië jar 5% van het nationale iifeki aan bureaucratie verspkei dat beter besteed is aaifdt wijs en gezondheidszop, 1

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6