'Hopeloze junks lang opsluiten' BINNENLAND Roemeense: Mijn broer is geen terrorist Hof reconstrueert de zaak Anja Joos 'Ik ben alles kwijt, maar gelukkig ben ik er zelf nog' Vleermuizen oorzaak grote stroomstoringen in Friesland Wanhopige man dreigde zich in brand te steken 50-plussers in Jaarbeurs liste vrouw l gevonden Drtugal Rotterdam wil meer allochtone vrouwen aan het werk helpen Rotterdam wil niet meer behandelen Amsterdam toegankelijker voor jongeren via internet 'De banken schenden code door handel' sprijs voor 3|Van Boven tc - Professor T.C. van xijgt de Carnegie Wate- lesprijs 2004. Dat heeft legie-Stichting, de eige- n het Vredespaleis in ag gisteren bekendge- rVan Boven is emeritus aar internationaal recht Universiteit van Maas je prijs wordt elk jaar nd aan een persoon of e die zich heeft ingezet vrede. r jongere iren online c Steeds meer men- 55 tot 64 jaar hebben mettoegang. Was in ig maar 9 procent van ïgere ouderen online, ir was dat percentage naar 54. Het aantal oten ouderen van 65 tot in diezelfde periode toe it31 procent. Het aantal tende 75-plussers steeg it 14 procent. Dat blijkt gezamenlijk onderzoek iorweb, het SCP en Hogescholen dat giste- irschenen. 11 brevet voor fvliegers iG - Recreatieve zweef- en ballonvaarders hoe- af 1 oktober voortaan :vet meer te hebben om lucht in te mogen, een minimumleeftijd ien jaar, kennis van en met verkeersregels vol- n. Bovendien moet er verzekering zijn afge- )e vrijstelling geldt ech- voor commerciële bal- ders. Die moeten ge- )g een brevet halen, al- nspectie Verkeer en aat (IVW) gisteren. De ing van de brevetten is an een verdere deregu- in de recreatieve lucht- vrijdag 24 SEPTEMBER 2004 doet proef ochtendeditie door Leo Roggeveen den haag - Florica Untaru, de zus van de 35-jarige man uit Roemenië die zich vorige week in brand dreigde te steken in de hal van het Haagse Centraal Station (CS), vraagt de Nederlandse autoriteiten om be grip voor de wanhoopsdaad van haar broer Vasilica Iulian Grosu. „Hij is geen terrorist. Het is een man die zijn kind wil terugzien", aldus de zus in een e mail aan deze krant. Vasilica Iulian Grosu zorgde vorige week dinsdagmiddag voor veel commotie toen hij zich - met in zijn ene hand een aansteker en in zijn andere hand een opengeklapt scheermes - even na vijven in de hal van het CS overgoot met benzine. De hal werd meteen ontruimd en het treinverkeer van en naar Den Haag werd stilgelegd. De Roemeen, die een paar woorden Spaans sprak, legde onderhande laars van de politie uit dat hij zichzelf in brand zou steken, als er geen regeling kon worden getroffen die hem zou herenigen met zijn 7-jarige zoontje Andrei Eduard Grosu. Zijn zoontje is sinds april in Spanje bij zijn voormalige partner Daniela Badea. „Zij heeft mijn broer in Spanje laten op pakken door de politie en het kind van hem weggenomen", aldus Floriva Untaru. „Mijn broer is na verloop van tijd weer vrij gelaten, maar moet van de Spaanse autori teiten 130 dagen uit de buurt van zijn zoontje blijven. Zijn ex-partner is niet van plan naar Roemenië terug te keren. Vorige week dinsdag, de 14de, was de ver jaardag van Andrei Eduard Grosu, terwijl de dag erna het schooljaar in Roemenië zou beginnen. Blijkbaar is het hem alle maal te veel geworden. De Roemeen liet volgens zijn zus zijn oog op Den Haag vallen om zijn ongenoegen te uiten, omdat de stad veel instanties telt op het gebied van het internationale recht. „Hij spreekt geen Engels en heeft op zijn eigen manier geprobeerd om te proteste ren. Waarschijnlijk was zijn gekozen me thode niet de beste, maar hij wilde alleen maar gerechtigheid voor zichzelf en zijn kind. Vasilica Iulian Grosu werd vorige week dinsdagmiddag even over zessen overmeesterd door een arrestatieteam. Nie mand raakte gewond. Vorige week vrijdag is hij voorgeleid aan de rechter-commissa- ris die hem poging tot brandstichting ten laste heeft gelegd. De Roemeen zit nog vast. utrecht - Deze week wordt in de Jaarbeurs in Utrecht de 50+beurs gehouden. Daar zijn ve;el interes sante zaken voor ouderen te zien. Hier kijkt een man naar een nieuwe snorfiets. Foto: GPD/Cees Zorn herbaijum/gpd - Vleermuizen zijn hoogstwaarschijn lijk de oorzaak van twee grote stroomstoringen in Friesland. In een onderstation van energiebedrijf Nuon bij Herbaijum vond woensdagochtend een explosie plaats, nadat een vleermuis vermoedelijk tegen een lei ding was gevlogen. Duizenden gezinnen zaten daardoor bijna veertig mi nuten zonder stroom. Ook het treinverkeer tussen Leeuwarden en Harlingen lag een half uur stil. Zondag viel de stroom ook al uit na een explosie in een onderstation. Nuon-woordvoerder Sikking wijt de twee explosies aan rondfladderende vleermuizen. „Uit ons onderzoek naar de oorzaak van de explosie van zondag blijkt dat een vleermuis tegen een leiding is gevlogen. Daardoor is er kortsluiting in een schakelaar ontstaan; bij een hoogspanningsnet heeft dat al gauw een explo sie tot gevolg." Sikking is verrast door de vleermuizen. „Wij doen er al les aan om kortsluiting door ongedierte te voorkomen. Je moest eens weten hoeveel dieren zich een weg naar binnen proberen te graven en te knagen. Tegen duiven hebben we overal roosters en stalen pennetjes geplaatst, zodat ze binnen niet gaan neste len." Maar tegen vleermuizen helpen die kennelijk niet. Zij komen waarschijnlijk het station binnen door de venti- latiegaten. am - Het NRC Handels- ngt donderdag 30 sep- Jen vrijdag 1 oktober een 'filmeditie in tabloidfor- oofdredacteur Jensma vondkrant meldde gis- t het nog om een proef lat de compacte NRC bedoeld voor hoger !e niet-krantenlezers. is voorlopig bedoeld losse verkoop en wordt el verspreid binnen be- if onderwijsinstellin- testeditie van volgende ;ratis te verkrijgen bij en van de Bijenkorf en e andere locaties. >olfruit van n bodem' g - Fruittelers maken is'^ad dat in het school- c geen Nederlandse ap in, maar Chileense of tuitenlandse waar. Zij via de productschaps- die ze toch al te hoog wel meebetalen aan het uitproject. De onvrede )ij de Nederlandse Vrije ie Federatie (NVAF). Cgroep van onderne- isenteerde gisteren een t dat een grote aan tegen de product- 11. De ondernemers van de fikse verplichte en/anp - Het lichaam iindhovense vrouw die spoorloos verdween een wandeling in ortugal, is waarschijn- inden. Een jager ont- ;t lichaam zondag, op twee kilometer van de aar ze voor het laatst ïn. t haar familie gisteren ten. Het staat nog niet het om de 73-jarige lat. De eerste identifi- id plaats aan de hand bezittingen, waaron- kleding en rugzak. „De istanties willen eerst hebben door DNA- :k, voordat de identi- ;el wordt vastgesteld", .us van het slachtoffer. over het gevonden kreeg de familie dan :e horen van de Portu- iriteiten, maar van een journalist, die om ie belde. De Eindho- luwe verdween op 25 ten plaspauze tijdens organiseerde wandel er de heuvels bij Lame- ootscheepse zoekac- ijwel direct op gang 'erde toen niets op. doodsoorzaak nog rden vastgesteld, zijn aanwijzingen dat het misdrijf gaat. Waar- is de vrouw onwel ge in gedesoriënteerd ge- rotterdam/anp - In Rotterdam hebben ondernemers, hoge scholen en de gemeente giste ren afspraken gemaakt om meer allochtone vrouwen aan werk te helpen. De afspraken werden bekrachtigd in aanwe zigheid van onder anderen prinses Maxima. Maxima was in Rotterdam als lid van de commissie PaVEM, Participatie van Vrouwen uit Etnische Minderheidsgroepen. Met voormalig Tweede-Kamer lid Rosenmöller, voorzitter van PaVEM, bezocht ze ook de nog te openen Taalwinkel in Rotter dam-Noord. DeTaalwinkel gaat allochtonen in Rotterdam- Noord de taalcursus aanbieden die het best bij hun past. Via gerichte afspraken tussen werkgevers en de hogescholen wordt geprobeerd meer alloch tone vrouwen aan het werk te krijgen. Bij het Rotterdamse Centrum voor Werk en Inko men (CWI) staan 12.400 redelijk tot goed bemiddelbare vrou wen ingeschreven. „Zij hebben moeite een baan te vinden omdat ze niet over de juiste contacten beschikken. Dat geldt ook voor allochtone vrouwen die afstuderen aan de Rotterdamse Hogescholen. Voor werkgevers blijven ze daardoor onzichtbaar", aldus de initiatiefnemers. Overeengekomen is nu dat de betrokken bedrijven dit studie jaar nog 160 stageplekken leve ren en dat succesvolle allochto ne vrouwen uit de organisaties de stagiairs voorbereiden en coachen op weg naar de prak tijk. Ook bieden de ondernemers concrete vacatures aan bij het CWI dat daarbij vrouwelijke, al lochtone kandidaten zoekt. „De vrouwen krijgen zo een eerlijke kans", aldus L. Callender, van PaVEM. Er zijn veel politieagenten op de been tijdens de reconstructie op het Gerard Douplein in Amsterdam. Het gerechtshof doet een schouw rond de dood van Anja Joos, die op 6 oktober op het plein dood werd geschopt. Foto: ANP/Toussaint Kluiters door Jan Booister rotterdam/gpd - Wethouder Van den Anker (veiligheid) van Rotterdam wil onbehandelbare junks langdurig opsluiten. Het betreft enkele tientallen ver slaafden in de stad, van wie psy chiaters vinden dat het geen zin heeft aan hen nog energie te be steden. Ze zijn psychotisch en vormen een gevaar voor zichzelf en hun omgeving. Van den Anker denkt aan een 'long-stayafdeling' in een geslo ten psychiatrische instelling waar alleen zorg wordt gegeven 'op een respectvolle manier', en patiënten niet meer worden be handeld. „Behandeling kost handenvol geld en het effect is nul", zegt de wethouder. ,,Aan deze mensen is al zo veel ener gie besteed, soms wel twintig jaar lang. Het idee is wel heftig, maar we moeten daar lang zaam misschien toch naar toe." Van den Anker bekijkt of de WOBZ (Wet Onvrijwillige Op nemingen in Psychiatrische Ziekenhuizen) gebruikt kan worden. Voor de financiering zou de AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten) een oplossing moeten bieden. Ze is al op zoek naar een plek om de verslaafde probleemgevallen onder te brengen. De wethouder vindt het hoog tijd dat de discussie over op sluiting van de probleemgeval len wordt gevoerd. „Iedereen zegt het, maar in de politiek! hoor je het niet. Wat mij betreft is deze aanpak zo logisch als wat. We vinden het eng, maar! we moeten het er maar eensj over hebben. Van den Anker gaat er wel van uit dat experts bepalen of ie mand onbehandelbaar is ge worden, 'niet de politiek of jus titie'. Van den Anken „Het is ook een ethische discussie. Er! zijn er die op mensenrechten: wijzen, waar keihard voor is ge knokt. Dat is zo. En zeker, het! gaat om individuen. Maar ook die relatieve zelfstandigheid staat steeds meer ter discussie." De komende tijd laat Van den Anker nagaan wat betrokken partijen, zoals rechters, officie ren van justitie, psychiaters en ambtenaren van het idee vin den. Maar ook de politiek moet bekijken of het haalbaar is. Zelf wil ze het liefst zo snel mogelijk een dergelijke voorziening. amsterdam/anp - Het gerechts- hof in Amsterdam houdt in de nacht van woensdag op don derdag een reconstructie in de zaak van de op 6 oktober vorig jaar doodgeschopte Anja Joos (43). De plaats van het misdrijf, het Gerard Douplein in de Am sterdamse wijk De Pijp, is met plastic bedekte hekken afge schermd voor het publiek. Met de schouw hoopt het hof een beter beeld te krijgen van wat er destijds is gebeurd. Een groep van zo'n honderd agenten zorgt ervoor dat de reconstructie or delijk verloopt. Het hof heeft de hele nacht uitgetrokken voor de werkzaamheden. Zes verdach ten en een kroongetuige gaan de rechters één voor één vertel len en nadoen wat er naar hun mening precies gebeurde op de dag dat Joos de dood vond. Een figurant die Joos speelt, is even eens opgetrommeld door het hof. Twee verdachten weiger den medewerking aan de schouw. Alles wordt opgeno men met camera's en micro foons. Buurtbewoners hebben een brief ontvangen waarin staat dat vanuit hun woningen geen opnames gemaakt mogen worden. Dit in verband met de privacy van de verdachten. Eerder dit jaar legde de recht bank celstraffen tot drie jaar op aan de acht verdachten. Het openbaar ministerie (OM) te kende in zeven van de acht za ken hoger beroep aan. Ook een aantal verdachten ging in hoger beroep. Anja Joos werd vorig jaar okto ber dusdanig geschopt dat zij aan de gevolgen daarvan over leed in het ziekenhuis. Onder haar belagers bevonden zich personeelsleden van een nabij gelegen filiaal van supermarkt Dirk van den Broek, die dach ten dat de vrouw bier had ge stolen. Dat bleek niet het geval. De rechtbank veroordeelde de twee hoofdverdachten, een 18- jarige en een 19-jarige jongen, tot respectievelijk drie jaar en achttien maanden cel. Het von nis wekte beroering omdat te gen de jongste zeven jaar cel was geëist. De rechtbank zelf was ook ongelukkig met deze uitspraak, maar zei niet anders te kunnen, gezien de opbouw van de aanklacht. In hoger be roep heeft het OM de aanklacht aangepast. amsterdam/anp - Via de inter- netportal www.youramsterdam.nl wil de gemeente jongeren meer bij de stad betrekken. Stedelijk Jonge renwerk Amsterdam (SJA) in ventariseerde een aantal the ma's die jongeren bezighou den, en biedt die digitaal aan. Verder krijgen jongeren de mo gelijkheid hun eigen site te ope nen, waarop ze alles kunnen publiceren wat zij belangrijk vinden. SJA maakte gisteren de door Sander Sonnemans vlaardingen - Als bij een won der ontsnapte Lawrence Payne (32) uit Vlaardingen aan de dood. Zijn woning explodeerde, maar hij kwam er van af met enkele schaafwonden. Dat hij nagenoeg ongeschonden onder de puinho pen vandaan kwam, kan Payne nog maar amper bevatten. „Ik heb echt alle geluk gehad." De gebeurtenis van afgelopen zondag staat voor altijd in zijn geheugen gegrift. Teruggeko men van de kerk rook Payne in zijn woning aan de Van Bleis wijkstraat een gaslucht. „Ik heb aangebeld bij mijn beneden buurman, maar er werd niet opengedaan. Omdat ik de zaak niet vertrouwde heb ik mijn kat buitengezet en ben mijn buren gaan vragen of ze misschien ook iets roken. Uiteindelijk dacht ik dat ik het me verbeeld de, maar toen ik met een kop koffie op de bank ging zitten, kwam die enorme knal." Ineens zat Payne bekneld tus sen de losgeslagen vloer en het plafond dat naar beneden was gekomen. „Ik heb geroepen: 'Jezus help me'. Kennelijk heeft hij me de kracht gegeven om het plafond van me af te druk ken, zodat ik via de weggesla gen muur naar beneden kon klauteren. Ik zag dat mijn bene denbuurman door andere bu ren met tuinslangen werd nat gespoten." Payne is dankbaar dat hij de ex plosie heeft overleefd, maar zit nog wel met het beeld dat van wijlen zijn buurman en hem in de buurt is geschetst, in zijn maag. Omwonenden vertelden de media dat de twee al gerui me tijd met elkaar in onmin leefden, zich vreemd gedroegen en misschien wel wietplantages in hun woningen hadden. „Onzin", zegt hij stellig. „We waren nogal op onszelf, dat wel. Mijn benedenbuurman had zijn ingang aan de achter kant en mijn voordeur zat aan de andere kant. We zagen el kaar nooit. Ik weet ook niet hoe mijn buurman heette. Mis schien zijn we bij de omgeving overgekomen als twee eenzame zielen omdat we geen contact met de buren zochten. Maar ruzie? Nee hoor." „Hij maakte wel al de hele week een enorm kabaal. Het was me duidelijk dat mijn buurman be hoorlijk aan het doordraaien was. De herrie die door de bu ren is gehoord, werd door hem veroorzaakt. Regelmatig smeet hij met allerlei huisraad, ook Lawrence Payne: „Kennelijk heeft Jezus mij de kracht gegeven om het plafond van me af te drukken." Foto: GPD/Roel Dijkstra zware dingen. En steeds vaker draaide hij op de gekste tijden keiharde punkrockmuziek. Dat was zaterdagavond ook het ge val. Toen heb ik een paar keer op de vloer gestampt om te la ten weten dat hij echt te ver ging. Zondagochtend, om een uur of negen, was het weer raak. Toen heb ik het laten gaan omdat ik toch naar de kerk ging" Payne heeft intussen een nieu we woning aangeboden gekre gen in de zelfde buurt, maar verder heeft hij geen enkel bezit meer. Hij verblijft tijdelijk bij zijn moeder in Rozenburg. Nog steeds loopt hij op de schoenen die hij zondag van de brand weer kreeg en de kleding die hem door het Leger des Heils beschikbaar werd gesteld. „Ik ben letterlijk in één klap al les kwijt. Muziek beheerste mijn leven; ik zing ook in een band. Honderden elpees en cd's had ik. Een drumstel, key board, gitaar; dat ben ik alle maal kwijt. Ik ben niet verze kerd, dus ik hoef ook nergens op te rekenen. Maar gelukkig ben ik er zelf nog. Ik heb alle geluk van de wereld gehad." Een trauma heeft hij niet over gehouden aan de ingrijpende gebeurtenis, denkt Payne. Hij komt nog wel moeilijk in slaap en voelt steeds weer de onmen selijke kracht die hem tegen het plafond kwakte. „Dat komt nog altijd als onwe zenlijk over. Steeds weer komt het moment in mijn hoofd te rug waarop ik met mijn kop koffie op de bank wilde gaan zitten en ineens de enorme klap klonk. Dat zal nog wel even blij ven terugkomen. Daar tegen over staat het goede gevoel dat ik aan de inzet van de buurtbe woners heb overgehouden. Want ondanks dat we als zon derlinge figuren werden be schouwd, hebben de buren er alles aan gedaan om ons.te hel pen." „Er zijn ook nog steeds mensen die met een bakje voer in de buurt op zoek zijn naar mijn kat. Die dankbaarheid is eigen lijk niet onder woorden te bren gen." plannen bekend. Op de portal staan de volgende thema's: wo nen, geld, werk, school en stu die, gezondheid, seksualiteit, hulp en zorg, rechten en plich ten, media en communicatie, maatschappij en politiek, vrije tijd, nieuws en trends, Europa- wereld en diversen. De eigen bijdragen kunnen deelnemers op verscheidene manieren aan bieden. Zowel digitale schooi en buurtkranten als eigen pro ducties zijn welkom. den haag/anp - Interpay con troleert tegen betaling adresge gevens van klanten op basis van bankrekeningnummers. Die service, 4 eurocent per adres, levert Interpay aan derden, zo als charitatieve instellingen. En dat druist volledig in tegen de gedragscode voor financiële in stellingen. Dat heeft het College Bescherming Persoonsgege vens (CBP) in een brief aan In terpay en de Nederlandse Ver eniging van Banken meege deeld. Interpay is de ondeme ming die in Nederland het be talingsverkeer aftendelt en is eigendom van d^»anken. Het; bedrijf heeft toegang tot alle bankgegevens. Volgens het CPB schendt Interpay het bankge heim. „De banken hebben zelf in hun gedragscode, die bin dend is, vastgelegd dat bankge gevens niet aan derden ver strekt mogen worden", aldus een woordvoerder van het CBP Het college kwam deze handel op het spoor na een klacht van een consument die post van een goed doel voor haar overle den moeder kreeg. De bankre kening van de overleden vrouw was overgeschreven naar het adres van de dochter, maar dat had zij nooit aan het goede doel doorgegeven.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5