Geen andere aanpak van terrorisme BINNENLAND 1 Samir A. had zijn testament al gemaakt KORTINGSBON jeugdstraf in cijfers Boete voor slecht ouderschap Bosschap viert 50ste verjaardag Ex-Angels vast voor beramen moord Huningfalk ofwapseglee Donner deelt zorgen Kamer niet Aantal rijexamens daalt Conflict in kabinet over Antillenbeleid Verdonk KAMPEER CARAVAN JAARBEURS UTRECHT enende krijgt ansplantatie G - Premier Balkenende inenkort een her- jtie ondergaan, waarbij iuid wordt aange- riaandag beslist het team in het IJsselland juis in Capelle aan den 'e i het verantwoord is die es yolgende week uit te I h Overigens zijn de ge- l|T%n tevreden over het -Hi van het herstel. De Is 1 cis ontstaan bij de 5 waarmee de ontste- e voet van de premier 1 v« (treden, geneest goed. loment is niet aan te er< te lang de ziekenhuis- nog zal duren en hoe a v revalidatie en volledig lo> ergt. Ho bekent 28 chtgevallen -Ik 147-jarige inwoner van ud t bekend dit jaar 28 •nnis en ontucht te jepleegd met vooral ideren in Ede, Ren- ietjnteren, Wageningen en aal. De verdachte werd ze maand aangehou- dr recherche heeft veel an en schenniszaken uit he|edistrict West-Veluwe it de man in verband Dat leidde uiteinde- 28 zaken van pot en of ontucht waarbij was betrokken. t laat uit fiets staan E - Een kwart van de die een fiets hebben, veewieler wel eens angst dat die wordt ge- ngeveer 9 procent is zo ir diefstal dat deze e lemaal niet op de fiets 011 blijkt uit een onder- de ANW vrijdag 24 SEPTEMBER 2004 jaar voor Jjnoorden rotterdam/gpd - Samir A. komt de rechtszaal binnen in exotisch gekleurd vest, witte blouse, broek en bruine leren sloffen. Zijn vest hangt hij over de leuning van de stoel en gaat zitten, zijn armen over elkaar. De vraag van de rechter of hij het erg vindt met 'je' of 'jij' aange sproken te worden, beantwoordt hij bevestigend. De 18-jarige wordt liever met 'u' aangesproken. Hij draait zich om richting publieke tribune en glimlacht als hij zijn in burka geklede echtgenote en schoonmoeder ziet zitten. De belangstelling voor de van terrorisme verdachte A. is groot. Familie, vrienden en belangstellenden zitten op de publieke tribune. Zijn echtgenote had ook hun pasgeboren zoontje meegenomen, maar het kind werd de toegang tot de rechtbank geweigerd. Tijdens de opsomming van de officier van justitie wat er allemaal aan spullen in het huis van A. is aangetrof fen, observeert Samir de man onbewogen. A. wordt verdacht van mogelijke betrokkenheid bij een roofoverval op een Rotterdamse supermarkt dit voor jaar, waar hij op dat moment een bijbaantje had. Tij dens huiszoeking eind juni werden plattegronden en kaarten gevonden van onder andere de Tweede Kamer, de kerncentrale Borssele en de inlichtingendienst AIVD alsmede materialen om explosieven mee te maken. Verder werden patroonhouders voor vuurwapens aan getroffen en een testament, waarin staat dat zijn zoon in de geest van de jihad moet worden opgevoed. Bij de plattegronden en kaarten heeft A. volgens de of ficier van justitie allerlei aantekeningen gekrabbeld. Bij de tweede kamer stond bijvoorbeeld 'auto nodig' en 'Binnenhof onbereikbaar'. Bij de kerncentrale Borssele: 'ladder, auto en tas nodig'. De vondst leidde in de zo mer mede tot het afkondigen van een terreuralarm, dat nog steeds van kracht is. Volgens A.'s advocaten, Pauw en Koppe, zeggen de vondsten niets. „Het hebben van een plattegrond wil nog niet zeggen dat je een aanslag wil plegen", aldus Pauw. De raadslieden beschuldigden het OM van voor ingenomenheid en speculaties. Koppe pleitte voor een loskoppeling van aangetroffen spullen en het feit dat A. er bepaalde ideeën over de islam op na houdt. Het openbaar ministerie beoordeelde A. als een 'on verschrokken fatalist' die 'recht op zijn doel afkoerst' en 'die al vroeg in de ban is geraakt van de radicale is lam'. Hij is bedachtzaam en zijn leeftijd ver vooruit, al dus het OM. Volgens het OM heeft A. geen psychische stoornis, maar omdat hij door zijn stilzwijgen iedere medewer king tot nu toe aan het onderzoek heeft geweigerd, vroeg het openbaar ministerie om een observatie in het Pieter Baan Centrum. Een eis die de rechter inwil ligde. A. liet de rechter in zijn laatste woord weten dat hij ook daar zijn mond niet zou opendoen. de ANWB de afgelopen ;eft gehouden onder :nbezitters van wie de e afgelopen drie jaar is 1 Volgens de Fietsers- rden in Nederland ïaar schatting circa P ietsen gestolen. Voor de rechtbank osch is gisteren acht- cel geëist tegen een 33- itser, die wordt ver- 1 medeplegen van een Jige moord in Hel- p 26 februari 2003 wer- elmond drie mensen erd na een mislukte De vriendin van een achtoffers vond de li- enkele uren na de /i tij. De schutter, een Tsjetsjeen werd in roordeeld tot levens rechtbank doet 6 okto- raak. erne jihad op 1 gebaseerd' ht - De moderne jihad tnitische extremisten isten is niet op de ko- islam gebaseerd, maar Het is onzin om de leschrijven als bron erroristische ellende, orzitter Zemni van um voor Islam in Eu- de Universiteit van Jgjleravond in Maastricht, tf daar een lezing aan rsiteit Maastricht. Vol- 1 gaat het de terroris- oütieke motieven, eligieuze kreten uit de (genuanceerd als saus worden gegoten. :ocht naar ïaar insignes Een echtpaar uit intse Veldhoven heeft ektocht van een jaar rug naar de Britse ve- e in september vorig ndhoven vier draagin- rloor. „Het gebeurde adhuisplein in Eind- dens de herdenking ivrijding", vertelt Tilly hs uit Veldhoven. „Éen bte ineens insignes op (raat en gaf ze aan ons. ijnlijk dacht het dat p ze had verloren om- s veteraan in tenue zoektocht bleef tot nu Ier resultaat, want waar bok komt bij vetera- hkomsten, nergens bensen helpen. t nans schrijft igin brief E - Het LPF-Kamerlid is zal koningin Beatrix 'schrijven waarin hij Is uitspreekt over de die is ontstaan rond- |ntmoeting met de vor- rinsjesdag. Hij erkende dat hij wel wat heeft Ver de ontmoeting met teit na de troonrede, ts over uitlatingen van gin. De Volkskrant voensdag dat de ko- ij die ontmoetinghad pt ze het 'een saai ver- id. De Rijksvoorlich- Ist ontkende dat later Apeldoorn - De gezondheid van de mens houdt rechtstreeks verband met de gezond heid van de natuur. Daarom is het niet goed een stuk land afzonderlijk te beheren maar is een breder beleid nodig. Deze oproep deed prinses Irene gisteren in Apeldoorn. De prinses, voorzitter van stichting het NatuurCollege, sprak in kroondomein 't Loo ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van het Bosschap. Het schap is het bestuursor gaan van het bosbedrijfsleven. Volgens prinses Irene doet de mens er goed aan de na tuur als een kind te beschouwen. De bijeenkomst werd bijgewoond door koningin Bea trix, landbouwminister Veerman en Schiphol-directeur Cerfontaine. Een acteur in herfsttooi (foto) luisterde de viering op. Foto: ANP/Vincent Janink amsterdam/anp - De nationale recherche heeft woensdag avond en in de nacht van woensdag op donderdag drie mannen, onder wie twee voor malige leden van de Hells An gels, aangehouden. Justitie ver denkt hen van betrokkenheid bij het beramen van een moordaanslag op Heineken- ontvoerder Holleeder. Dat heeft een woordvoerder van het lan delijk parket, dat het onderzoek leidt, gisteren bekendgemaakt. Onder de arrestanten bevindt zich de 50-jarige 'Big' Willem van Boxtel, die eerder deze week werd afgezet als president van de Amsterdamse afdeling van de Angels en een eveneens afgezette Angel van de zuster- club uit IJmuiden. De arrestaties vonden plaats in Amsterdam, Almere en Uit hoorn. De politie doorzocht voorts adressen in Amsterdam, Diemen en Watergang. Op de Amsterdamse Wallen door zocht de recherche twee cafés annex koffieshops van de Hells Angels. Eerder deze week werd bekend dat Big Willem is afgezet door de leden van de club, omdat hij plannen zou hebben gemaakt om Holleeder uit de weg te rui men. Volgens advocaat Kraal zou de in mei geliquideerde vastgoedmagnaat Willem Endstra de opdracht tot de li quidatie hebben gegeven. Hij zou daar 1 miljoen euro voor hebben willen betalen. Raadsman Meijering meent dat politie en justitie het verhaal over het moordplan opzettelijk naar de media hebben gelekt, om onrust te zaaien in onder wereldkringen. „Het is de tac tiek van verdeel en heers", zegt Meijering, „een oorlogstactiek." leeuwarden/anp - Ongeveer honderd vogels krijgen een Friese naam of een andere Frie se naam. Vandaag wordt de nieuwe lijst van Friese vogelna men gepresenteerd. De lijst is opgesteld door de namencom missie van het Biologysk Wurk- ferban van de Fryske Akademy. De vogels die nog geen Friese naam hadden zijn soorten die niet voorkwamen op de meest recente lijst uit de jaren zeven tig. „Er worden steeds meer soorten in Friesland waargeno men, bijvoorbeeld omdat er be tere telescopen zijn. Die vogels hebben nog geen Friese naam", aldus commissielid Engelmoer. De vogels die een nieuwe Friese naam hebben gekregen, had den volgens Engelmoer een on logische naam. De wespendief heet in het Fries niet langer 'hu ningfalk' maar 'wapseglee'. „De oude naam gaf een verkeerde associatie, want de wespendief is geen valk", verklaarde Engel moer. De lijst wordt uitgegeven door zeven organisaties, waaronder de Fryske Akademy, provincie Friesland en natuurorganisatie It Fryske Gea. den haag/gpd - De Tweede Ka mer is bezorgd dat de bestrijding van het terrorisme verzandt in bureaucratie. De partijen vragen zich af wie er nu waarvoor ver antwoordelijk is, zo bleek giste ren tijdens een overleg met de ministers Donner (justitie) en Remkes (binnenlandse zaken). Donner was er duidelijk over, hij is verantwoordelijk. Bij terrorismebestrijding zijn veel ministeries en diensten be trokken. Alle partijen uitten hun vrees dat onwil om samen te werken en versnippering, een effectieve bestrijding onmoge lijk maakt. D66, LPF en de Groep Wilders pleitten daarom voor een nieuw ministerie van veiligheid. PvdA-Kamerlid Van Heemst betoogde dat Remkes verantwoordelijk moet zijn voor de aanpak van het terrorisme. „Remkes is de baas van de poli tie en van de Algemene Inlich tingen en Veiligheidsdienst (AIVD). Het is dus logisch dat hij de verantwoordelijkheid krijgt'' Donner was het daar niet mee eens. „Bestrijding van terroris me is vooral gericht op het be letten van een aanslag. Dat is bij uitstek een taak voor justi tie." Hij ziet ook niets in het plan om alle diensten die zich bezighou den met terrorisme te bundelen in één nieuwe. „Dan creëer je helemaal een bureaucratische mastodont." Donner verwacht dat de nieuwe aanpak, waarbij een coördinator terrorismebe strijding zorgt dat alle diensten en ministeries goed samenwer ken, voldoende is. Donner kondigde aan dat er in de toekomst beter kan worden opgetreden tegen stichtingen die het terrorisme financieel ondersteunen. „Er komt een plicht voor stichtingen om een jaarverslag te publiceren. Dan wordt inzichtelijk waar het geld vandaan komt en waar het naar toe gaat." De WD en de LPF drongen bij Donner aan op verruiming van de mogelijkheid om preventief te fouilleren. WD-Kamerlid Griffith wil dat op vliegvelden, drukke treinstations en havens altijd preventief kan worden ge fouilleerd. Donner zegde toe nog eens naar de mogelijkhe den te kijken. eindhoven/gpd - De malaise in de rijschoolbranche duurt onver minderd voort. Het aantal afgelegde examens zit dit jaar bijna vijf procent onder dat van het rampjaar 2003. Alleen in het zuiden van het land lijkt de markt zich te herstellen. Vorig jaar deden landelijk 382.712 mensen rijexamen. Dat was tien procent minder dan in 2002 en veruit de laagste score in jaren. Volgens het CBR is de slechte economische situatie debet aan de terugval. Tachtig pro cent van de klanten van rijscholen zijn jongeren tot 22 jaar. En die hebben op dit moment geen geld om rijlessen te nemen. „Er is ge woon even geen geld om te besteden. Dat leidt tot uitstel van rij lessen of het uitsmeren van de lessen over een langere periode", zegt CBR-woordvoerder Fontijn. den haag/gpd - In het kabinet is verdeeldheid ontstaan over het beleid ten aanzien van cri minele Antilliaanse jongeren. Minister Verdonk (vreemdelin genzaken) pleit in een notitie voor verplichte inburgering als voorwaarde voor toelating en eventueel verwijdering van An- tillianen die veel overlast ver oorzaken. Minister De Graaf (Koninkrijkszaken) vindt dat onacceptabel. Verdonk deed gistermiddag een laatste poging haar menings verschillen met De Graaf te overbruggen, maar zonder re sultaat. Het ministerie van binnenland se zaken, waaronder Konink rijkszaken valt (en dus het An tillenbeleid), meent dat het wettelijk onmogelijk is om bur gers met een Nederlands pas poort naar een ander deel van het koninkrijk te verbannen. Ook het weigeren van Antillia- komen duizenden ion- als geldboete. 17.307 in 2003. JL Jaarlijks komen duizenden jon geren in aanraking met justitie. Ernstige vergrijpenleveren ech te gevangenisstraf op, bij lichte re vergrijpen worden de jonge ren naar een Halt-winkel ge stuurd of krijgen ze een taak straf. De straffen in cijfers: Halt-afdoeningen. Voor jon geren van 12 tot 18 jaar die door de politie zijn aangehou den voor bijvoorbeeld vernie ling. 20.498 in 2003. Verwach ting voor 2004: 20.063. Taakstraffen. Een taakstraf wordt opgelegd door het OM en door de kinderrechter. Een taakstraf kan in de plaats ko men van zowel jeugddetentie als geldboete. 17.307 in 2003. Verwachting voor 2004: 18.594. Detentie in jeugdinrichting. Er zijn twee soorten inrichtingen: opvanginrichtingen en behan- delinrichtingen. Er zijn open en gesloten inrichtingen. In de op vanginrichtingen zitten jeugdi gen die nog niet definitief zijn veroordeeld en veroordeelde jeugdigen die wachten op een plaats in een behandelinrich- ting. In 2003 verbleven 1113 jongeren in een opvanginrich ting. Dit jaar zullen dat er naar verwachting 1183 zijn. In de be- handelinrichtingen zaten in 2003 1422 jongeren en in 2004 waarschijnlijk 1556. (advertentie) vj-tr#™ Tegen inlevering van deze kortingsbon ontvangt u een toegangsheks cw v. i 2.50 voor 9,50 p.p. Max. 2 personen per bon. Niet te gebruiken in combinatie met andere kortingen. 18 -24SEPTEMBER 2004 wwkampeer«fav2njaarte-jr5.nl door Marloes de Koning den haag - Opvoeden is een kunst, die helaas niet iedereen beheerst. Vaak ziet Wiel Janssen pure onmacht aan de andere kant van zijn bureau. Een ouder die zelf een psychische stoornis heeft of in de sores zit en die nu worstelt met probleem num mer zoveel: zijn of haar kind is een kleine crimineel. Deze ou ders moet je juist steunen en niet straffen, vindt de directeur van bureau Jeugdzorg in Am sterdam, tevens bestuurslid van de branchevereniging. Het kabinet wil bij de ouders een deel van de kinderbijslag inhouden of ze laten betalen voor bijvoorbeeld de reclasse ring die hun kind in de gaten houdt of de jeugdgevangenis waar hun dochter of zoon ver blijft. Het ministerie van justitie ziet dat als 'een prikkel' om meer verantwoordelijkheid voor de opvoeding van een kind te nemen. Maar Janssen noemt het 'de verwijttoer'. „Niet bepaald het beste uit gangspunt om een positief tra ject te beginnen." De meeste ouders schamen zich dood als hun kind heeft gestolen, geweld gebruikt of an der crimineel gedrag vertoont. Een kleine groep lijkt het niets te kunnen schelen. „Die zijn een probleem voor de samenle ving. De overheid krijgt de hele Een rijtje vernielde telefooncellen. Foto: CPD/Roland de Bruin opvoedingstaak in de schoenen geschoven. Het is geen slechte gedachte te proberen die men sen er weer bij te betrekken", zegt Henk Ferwerda, crimino loog en directeur van onder zoeksbureau Beke in Arnhem, gespecialiseerd in criminaliteit en jeugdhulpverlening. „Er lo pen kinderen van 12, 13 jaar 's avonds op straat van wie je denkt 'hoe kén dit?' Dat vind ik dan niet alleen de verantwoor delijkheid van de overheid." Of een financiële prikkel werkt, weet hij niet. „Het kan een in strument zijn om ze in hun portemonnee te treffen, maar als het werkt om ze een voor lichtingsfilm te laten zien, moe ten we dat vooral doen." Het stoort Ema Hooghiemstra, directeur van de Nederlandse Gezinsraad, dat alle wijzende vingers op de ouders zijn ge richt. Als iets fout gaat met kinderen is dat een samenloop van allerlei omstandigheden, ook van buiten het gezin." Ze noemt als voorbeelden relatie problemen en economische misère. Ook Janssen benadrukt dat de financiële situatie van veel ou ders van wie het kind geregeld op het politiebureau belandt, niet florissant is. „Het zijn vaak kinderen uit de volksbuurten in grote steden waar echt armoe de voorkomt. Het kan een grote rol spelen dat de ouder er al leen voor staat. Ongeveer een kwart van die jongeren heeft bovendien psychiatrische stoornissen, daar kan de ouder niets aan doen." Ferwerda vindt het 'flauwekul' om ouders minder hard aan te pakken als ze arm zijn. „Krap bij kas zitten ontslaat ouders niet van verantwoordelijkheid voor hun kinderen." Bij lichte vergrijpen kunnen tie ners vaak kiezen voor een 'Halt afdoening' in plaats van het strafrechtelijk traject. Dit is een soort werkstraf, gecombineerd met het aanbieden van excuses en soms het herstellen van de schade. Standaard onderdeel is een gesprek waar de ouders bij zijn. „Wij zijn bang dat een groep ouders die geen geld heeft of die het niet interesseert wat met hun kind gebeurt het probleem voor zich uitschuift. Ze zullen het dan op een rechtszaak laten aankomen als ze voor Halt moeten betalen", zegt een woordvoerster. „Justi tie zou de zaak dan lang kun nen laten liggen of seponeren, want die heeft het druk. Dat is het slechtste wat je kunt doen. De kinderen waarbij dit zou kunnen gebeuren, zijn mis schien wel juist degenen voor wie ons traject van belang is." nen die niet eerst voor een in- burgeringsexamen zijn ge slaagd is onmogelijk. WD-minister Verdonk staat onder grote druk van de WD- fractie en de achttien gemeen ten die veel Antillianen hebben opgenomen, om een krachtig beleid te voeren. Een concept versie van haar plannen veroor zaakte eerder dit jaar veel be roering. Volgens goed ingevoerde bron nen houdt Verdonk halsstarrig vast aan plannen die niet zijn te realiseren. „Je kunt dit wel wil len, maar als het juridisch niet mogelijk is. dan houdt alles na tuurlijk op." De verwachting is dan ook dat Verdonk vandaag in de ministerraad aan het kort ste eind zal trekken. Eerder werd de minister van vreemdelingenzaken al terug gefloten met het voorstel crimi nele Marokkanen met een Ne derlands paspoort uit te wijzen. België mekka van gezinshereniging antwerpen/anp - Migranten met de Nederlandse nationali teit omzeilen de strengere wet ten van de regering-Balkenende voor gezinshereniging steeds meer via België. Daarover doen ambtenaren van de dienst vreemdelingenzaken van de ge meente Antwerpen hun beklag in een open brief aan de Ant werpse burgemeester lanssens. Volgens het Vlaamse dagblad De Morgen gaat het om 'tiental len gevallen' per dag. In Neder land zou in stadhuizen zelfs het advies worden gegeven om ge zinshereniging te regelen door in België een verblijfsvergun ning aan te vragen. Wie een jaar in België verblijft, kan als legaal in .de Europese Unie wonend buffer zijn fami lie laten overkomen. Volgens het Belgisch ministerie van bin nenlandse zaken, dat de toene mende stroom van Nederland se migranten bevestigt, is er nog te weinig controle of de personen die hun gezin laten overkomen ook daadwerkelijk een jaar in België wonen. Die controlemogelijkheden worden binnenkort uitgebreid. Het ministerie van justitie in Nederland ziet geen mogelijk heid mensen te verbieden ge bruik te maken van wetten en regels in andere landen, zo liet een woordvoerder weten. Dat geldt ook voor wetten op ande re terreinen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3