Van straatjongen tot miljonair 1 GESPREK VAN DE DAG Nederland verliest een icoon Condoleanceregister fansite Hazes bezong de diepe dalen van het leven - die hij zelf ook kende e Just to let you know VRIJDAG 24 SEPTEMBER 2( DAGELIJKS LEVEN NlgT PutN yAMTOM... oaar bén ik emotio/v/cel- wdc Mie.r/wwtpe. Loopbaan André Hazes Hazes wordt geboren op 30 juni in het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam en groeit op met vier broers en een zus in de Amsterdamse Gerard Doustraat (De Pijp). Zangtalent van Hazes wordt ontdekt wanneer acteur Johnny Kraaykamp sr. hem op Bevrijdingsdag hoort zingen op de Albert Cuyp- markt in Amsterdam, TV-debuut in AVRO's Weekendshow waar hij met Kraaykamp het liedje Piove zingt. Als veertienjarige gaat Hazes aan de slag in de Draka-fabriek in Amsterdam-Noord. Daarna volgen diverse baantjes zoals boekbinder, bloemenbesteller, matroos, schoorsteenveger, slagersknecht, fietsenmaker, grondwerker, bouwvakker, sloper, marktkoopman, discjockey, kelner en barkeeper. Met hulp van Willy Alberti verschijnt zijn grote hit Eenzame Kerst op single en verkoopt binnen 3 weken 70.000 exemplaren. In 1979 volgt zijn eerste platencontract. Hazes maakt zich onsterfelijk met de single 'Een Beetje Verliefd' en groeit uit tot het gezicht van het Nederlandse levenslied. In de zomer vertolkt Hazes het Oranje-gevoel tijdens hel uiteindelijk door Nederland gewonnen EK-voetbal met de single Wij Houden Van Oranje. Een concert in Benidorm voor Nederlandse toeristen flopt. De documentaire 'André Hazes, Zij Gelooft In Mij', is een doorslaand succes. Hazes ontvangt een Edison voor zijn oeuvre, maar weigert deze als blijkt dat hij tweede keus is. Tijdens een optreden in Paradiso op zijn 50e verjaardag ontvangt Hazes het Ereteken van Verdienste van de Stad Amsterdam. Hazes moet twee concerten in de Ahoy afzeggen omdat hij problemen heeft met zijn gehoor. Hij wordt dinsdagavond 21 september met koorts en benauwdheid opgenomen in het Hofpoort ziekenhuis in Woerden, waar hij donderdag ochtend 23 sept, overlijdt aan een hartstilstand. 'n Vriend 2x platina Gewoon André 5x platina en Zilveren Harp Met liefde 5x platina en Zilveren Harp Live concert 1x platina Voor jou 1x platina Jij en ik 1x goud Alleen met jou Ixgoud Innamorato Jij bent alles 1x goud Liefde, leven, geven, 1x goud Dit is wat ik wil Kleine jongen Ixgoud Samen, 1x goud Concertgebouw 'live' Kerstfeest voor ons Met heel mijn hart, 1x goud Al 15 jaar gewoon André, 3x platina Good Luck Oranje Voor Mijn Vrienden Onder de mensen Zonder zorgen Mijn gevoel Gewoon voor jou Mamma Want ik hou... 1x platina Hazes Nu Strijdlustig 25 jaar Hazes (Ixgoud) Hazes live in Amsterdam Arena 1x platina anp - bron: Nederlands Popinstituut 1982 1983 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989 1990 1991 1992 1992 1993 1994 De internetpagina www.andrehazes- fan.nl heeft gistermiddag een condo leanceregister geopend. De fanclub merkte direct na het overlijden een enorme toename in het aantal be zoeken aan de internetpagina. „Nor maal bezoeken ongeveer driehon derd mensen per dag onze pagina. Rond 17.00 uur hadden we al meer dan 29.000 bezoekers", aldus een woordvoerster van de internetpagi na. De pagina werd zelfs zo vaak be- Giovanni Pascoli Je moet nooit de vlinder binnenin jezelf vergeten zocht, dat die een tijdje ontoeganke lijk was. Ook op www.condoleance.nl en op www.condoleanceregister.com to nen veel mensen hun medeleven met het overlijden van de volkszan ger. Door de enorme belangstelling moeten bezoekers van het condole- anceregister.com rekening houden met storingen. Rond 12.00 uur liet de server het een kwartier afweten. Om streeks 14.00 bezochten meer dan tweehonderd bezoekers per seconde het register. Nog nooit kwamen zo veel mensen af op een register op in ternet, zo liet de organisatie van de website weten. Ook telecomaanbieder KPN merkt dat het overlijden van de volkszanger de Nederlanders flink bezighoudt. „Rond 12.00 uur was er een verdub beling van het aantal sms-berich- ten", zei een woordvoerster. Het mo biele telefoonverkeer natcumetlO -procent toe,- - Geschokt en verbijsterd reageert de muziek wereld op de dood van André Hazes. 'Uniek, authentiek, een icoon. De lege plek zal door niemand kunnen worden opgevuld'. Hans van Amerongen, projectmanager van het Rotterdamse sportpaleis Ahoy', waar Hazes negentien keer optrad: „Hij was een unieke zanger en net zoals de Zangeres zonder Naam is er ook voor hem geen op volger aan te wijzen. Hij was de eerste Ne derlandse zanger die de enorme zaal vol kreeg. Als je eenmaal zijn vertrouwen had, was het een prima vent om mee samen te werken. We zagen natuurlijk wel dat z'n ge zondheid de laatste tijd flink achteruit ging. Maar ja, hij is veel te jong gestorven." Lee Towers, zanger: „Het kan je in een mensenleven te veel worden. Dat is met Dré het geval geweest. Het is in- en intriest, ook hoe hij zich de laatste tijd al voelde. Zijn gezondheid was al lange tijd erbarme lijk. Hij heeft zoveel meegemaakt in zijn le ven. Er zijn mensen die dat langs zich kun nen laten glijden, maar Dré niet. Alles wat hem overkwam, greep hem tot in het diepst van zijn ziel aan. Op een gegeven moment kan het dan niet anders dan dat je jezelf psychisch opblaast. De lege plek die Dré achterlaat zal nooit worden opgevuld." Koos Alberts, volkszanger: „Het is een kan jer van een zanger. Heel erg dat hij van ons is heengegaan. Het is vreselijk. Wij waren voorbeelden voor elkaar. Wat hij deed, wil de ik ook. We spraken elkaar regelmatig." Marco Borsato. zanger: „Nederland ver liest een icoon. Hij was simpelweg de grootste in het levenslied. Je kon van zijn muziek houden of niet, maar dat hij de beste was, stond buiten kijf. Als kroeg kon je wel sluiten als je geen platenbak met Ha- zes had. Er is geen mens die nog nooit een pilsje heeft gedronken tijdens zijn num mers 'De Vlieger' of 'Een beetje verliefd'. Iedere zanger wenst zo dicht bij zijn pu bliek te staan als Hazes." John Appel, regisseur en maker van de do cumentaire 'Zij gelooft in mij': „Nederland is de meest authentieke zanger van het echte sentiment verloren. We wisten alle maal dat hij niet oud zou worden, al is dit wel heel snel gegaan. Aan de andere kant is het goed dat hem een lijdensweg bespaard is gebleven. Een snelle plotselinge dood paste wel bij zijn stijl van leven. Ik vond hem, voordat ik aan de film begon, al een warm en lief mens. Na de film vond ik dat Eerbetoon van een fan tijdens het 25-jarig jubileumconcert vorig jaar in de Arena. Foto: ANP nog tien keer zo sterk. Hij zong ook geen teksten, maar hij vertolkte het leven als hij zong. Hazes leefde helemaal op nadat de documentaire een groot succes was. Hij besefte opeens dat hij echt een idool was, een popartiest. Hij mat zich daarna ook een imago aan dat bij een popartiest hoor de, met allemaal zwarte kleren bijvoor beeld." M. Burgman, burgemeester van de meente De Ronde Venen, die Hazel avond tijdens de raadsvergadering h dacht: „Hij was natuurlijk een promi ei inwoner van onze gemeente. Zo iern v, geeft kleur aan de gemeente. En als 1 e overlijdt, dan valt er iets weg". Henk Kesler, directeur KNVB: We ve j| in hem een groot voetballiefhebber 1( porter van Oranje. Hij was altijd ben iets voor de KNVB te doen als we hei 1 vroegen, al was dat de laatste jaren v r( minder frequent dan in het verleden e hij was geregeld te gast bij ons in Ho Huis ter Duin. Hij was bemeten met ruim voetbal- en oranjehart." Jos Brink, acteur en presentator: „H een goed maatje en terecht een gelie volkszanger. Een man met een goud waar geen kwaad in zit." Jacques d'Ancona, entertainmentjoi list: „Hij stond op één lijn stond met n ny Jordaan en Willy Alberti. Het gem |a nooit sterven, elke dag staat er wel w z, een nieuwe vertolker op, maar Andn rf de er met succes popelementen aan Vooral daardoor brak hij door bij hel je publiek." Volkszanger André Hazes (53) draaide meer dan vijfentwintig jaar mee in de lichte mu ziek. Voor die tijd was hij barman, dj, fiets- hersteller, marktkoopman en schoorsteenve ger. Nadat hij naam gemaakt had, was hij een blauwe maandag lid van de gemeente raad in zijn woonplaats De Ronde Venen. Hazes zong al jong. Als kind uit een aim ge zin stond hij op de Albert Cuypmarkt op een kistje te zingen om geld te verdienen, zodat hij voor zijn moeder een cadeautje kon kopen. In 1976 werd hij in één klap be roemd met zijn lied 'Eenzame Kerst'. Hij bezingt de emoties van een bajesklant die het hoogtepunt van het jaar gescheiden van zijn familie en vrienden moet door brengen. Na dit succes keerde de Zingende Barkeeper terug naar de tap, maar er zou nog heel wat meer volgen. Andere tophits waren: 'Koud zonder jou' en 'Een beetje verliefd' en 'Zeg maar niets meer'. Hazes rolde in het vak via Willy Alberti, de vader van Willeke. Hazes bezong het leven als weinig anderen. Hij deed dat met overtuiging, niet in de laatste plaats omdat hij zelf ook diepe da len kende in zijn pri- vé-leven. Hazes worstelde met de v>. drank. Hij trouwde drie keer, had twee kinderen uit zijn eerste verbintenissen en nog twee bij zijn vrouw Rachel met wie hij in 1991 trouwde. Ook dat huwelijk was niet zonder problemen. De bijna twintig jaar jongere Rachel was de dochter van een Rotterdam se slager, een vriend van .Hazes. Rachel was van kindsbeen af fan. Na hun huwelijk re gelde zij z'n optredens, bracht zijn leven op orde en hield lastige fans en anderen op af stand als dat nodig was. Hazes schreef veel van zijn liedjes zelf met het rijmwoordenboek op tafel en geïnspi reerd door de blues, waarvan hij als kleine jongen al een fan was. Die arbeid resulteer de in talloze gouden platen. Met het album 'Gewoon André' behaalde hij vijf keer plati na. Hazes' optredens in het Olympisch Stadion in 2002 voor 36.000 toeschouwers en later in de Amsterdamse Arena (26.000 bezoe kers) ter gelegenheid van zijn 25-jarig ar tiestenjubileum, behoorden tot de onbe twiste hoogtepunten. Optredens eind jaren negentig in Spanje - in arena's waar stierengevechten werden ge houden - trokken geen publiek en werden een faliekante mis lukking. Aan het eind van zijn loopbaan trok Hazes een steeds breder publiek. VeH van zijn optredens wer den aóor drie generaties be zocht. In 1982 deed hij mee aan de VARA-tv-serie Zoals u wenst ook populariteit bij studenten. Voor de zanger van de 'levenspop' waren de uren voor zijn optredens een marteling omdat hij steeds opnieuw vreselijke last had van plankenkoorts. Na afloop van de optredens kwam het vaak tot een uitbar sting en liet hij zijn tranen de vrije loop. Hazes maakte er nooit een geheim van dat hij een emotioneel mens was. Over de kortstondige periode als gemeen teraadslid zei hij dat hij dat alleen had ge daan om vrienden te plezieren die op de Vmkeveense plassen wilden waterskiën. Nog niet zo lang geleden werd hij veroor deeld omdat hij in een vliegtuig een mede passagier uit Noorwegen 'een tikje' had ge geven. De man had zijn zoontje een oorvijg gegeven omdat hij het ventje vervelend vond. „Niemand komt met zijn klauwen aan mijn kinderen!" stelde de zanger in een interview, vastbesloten de straf werkelijk uit te gaan zitten. „Uit principe." Om te voorkomen dat een optreden door een gevangenisstraf in het ge drang kon komen, ging hij in be roep. „Na het concert trek ik de cassatie in en gaat pappie een tijdje pingpongen", stelde hij. Van het leven van de zanger werd in 1999 een documen taire gemaakt onder de ti tel 'Zij gelooft in mij', waar voor hij tien maanden lang door een cameraploeg werd ge volgd. De film was een succes en le zalen. Zelf omschreef hij zich als e buiter en straatjongen. Hazes luisterde zelf nooit naar Nede talige muziek, maar hield van de Por fado's en spiegelde zich aan BB King tot zijn grote genoegen op zijn 50e vi dag ontmoette. Verder was hij een b deraar van Muddy Waters, Charles A vour en de Amerikaanse zanger Dea tin die optrad met een sigaretje en ei whisky in de hand. Hazes hield het b J; biertje', in zijn villa had hij een koeli?' waar tien trays van 24 blikjes in past eentje met sinas voor zijn vrouw. Het vele roken tastte in de loop der j J gezondheid aan van de zanger. Bij p optredens liet hij zich in de couliss< sen het zingen door zuurstof toediei H „Net als Pavarotti", zei hij met een v zing naar de eveneens zwaarlijvige li se operazanger. Het nachtleven eiste zijn tol en hij w aan zijn stembanden geopereerd. D< ste tijd worstelde hij met toenemend doofheid, die hem in augustus dit ja dwong concerten in de Amsterdams na af te zeggen. Bij eerdere op tredens zette hij wegens dat toenemend ongemak soms op de verkeerde toon- IC Music Store heeft gisteren de omvangrijke spotcampagne over André Hazes uit de lucht gehaald vanwege het overlijden van de volkszanger. Op veel radiozenders was de reclame over een cd- aanbieding voor 9,99 euro van Hazes te horen. Koekfabrikant Verkade haalt de televisiespot waarin André Hazes figureert van het scherm. Het bedrijf was nog maar net begonnen met de reclamecampagne. Daarin wil het laten zien dat iedereen van rijk tot arm de koekjes eet. Het stamcafé van André Hazes, De Piashoeve in Vinkenveen, bleef gisteren de hele dag gesloten. Een woordvoerder van het etablissement noemde het overlijden van de volkszanger een tragische gebeurtenis. Volkszanger André Hazes zag zich zelf straatjongen en vrijbuiter. Foto: GPD De scherpe rand van briefpapier. Een bergpad van rotsgruis op je blote voeten betreden. Kapotte schelp jes tussen het zand. Een felle lamp als je ogen aan het donker zijn gewend. Koud ijs voor gevoelige tan den. Al die associaties schieten door mijn zenuwen, terwijl drie druppels zich naar buiten persen. Ik kan niet meer opbrengen. Ik kan hét niet meer opbren gen. Getergd hijs ik mij en mijn broek omhoog. Al twee dagen loop ik rond als 'Tom Hanks op the Green Mile.En geen reusachtige neger in de buurt die mij door een greep in mijn kruis met zijn boven natuurlijke krachten van mijn blaasontsteking kan verlossen. Gewoon even naar de dokter is een optie, maar ik ben geen voorstander van onnodige antibio- ticakuren. Bovendien zit mijn dokter nog in mijn oude woonplaats en dus houd ik het maar bij liters drinken. Logisch gevolg daarvan is dat je meer moet plassen, zou je denken, maar na vier liter leeggegoten te hebben, zijn het nog steeds maar drie druppels die de weg naar buiten vinden. En die weg is praktisch onbegaanbaar. Ik moet, ik moet, ik moet NU!!!!!! Arrrggghhh. 220 volt schiet door mijn kiezen. Help! En dus beland ik aan het eind van de dag alsnog bij de eerste hulp. Spoedeisende hulp staat er op het bordje, maar die hulp zit veilig in een kamertje opge borgen, waar op het raam een briefje hangt met: Er komt vanzelf iemand naar buiten. Klop niet op de deur en kom niet binnen! Als een gekooide tijger struin ik heen en weer langs het raam. Na een ter gend ogenblikje geduld komt een achterdochtig groen mannetje om het hoekje kijken. Ik leg uit en krijg een potje in mijn handen geduwd. Ik weet wat er moet gebeuren, maar hoe krijg ik het in hemels naam voor elkaar? Na een zenuwslopend onderhoud op een bedenkelijk en neonblauw verlicht toilet, sta ik wat ongemakkelijk met het potje te wachten. En te wachten. Na inname van het potje volgt weer een wachttijd, ik ben tenslotte niet in levensgevaar. Dan mag ik inchecken bij de broeder die de poort be waakt en dat doet met een chagrijnig gevoel voor verantivoordelijkheid, maar zonder enig verstand van computers. En weer is het wachten. Na een uur ben ik aan de beurt, althans ik wordt op geroepen en meegenomen, waarna ik in een door gordijnen afgesloten biechthokje wordt achtergelaten door een Paul de Leeuw in broederversie. Over priva cy doen ze overigens niet zo moeilijk. Ik ben al vrij snel op de hoogte van wat er zich met mij op de afde ling bevindt. Een vrouw met een infectie aan haar oog: een zelfmoordpoging een meisje van drie uit Egypte die in de badkamer is gevallen; een gebroken arm; en een ontsteking aan de voet van een man van de gemeentereinigingsdienst, die hete details over de ziekenhuisopname van Balkenende heeft ('Coke, ik zweer het je! De dokter van een vriend van de zus van mijn collega bij de gemeentereiniging sprak z'n mond voorbij' Addaah!?) De jonge dokter die zich over mijn zaakje buigt, staat voor een raadsel. 'Uw plas is zo schoon, dat is onge woon!'Na twee liter water en twee pakken Dubbel- fris met vitamine C, kijk ik daar niet van op. Neem een slok en je proeft witte druiven met citroen, maar zover gaan ze niet. Ze doen liever wat extra testjes, want de symptomen wijzen toch echt op een serieuze urineweginfectie. In het ziekenhuis gebruiken ze blijkbaar graag dure woorden. En dure zinloze test jes, want een kleine drie kwartier later zit ik op de uitslag van een zwangerschapstest te wachten. 'Ik zeg toch, dat is best wel onmogelijk en bovendien, ik weet niet, maar dan heb je neem ik aan niet de klachten van een blaasontsteking' Mijn boe-geroep doet hem niks. 'Mevrouw, bij alle jonge vrouwen in de fertiliteits-leeftijd met buikklachten doen we stan daard een zwangerschapstest. U zult verbaasd staan, per maand hebben we toch zeker drie keer raak ter wijl de patiënt zei dat het onmogelijk was.Ik kan dus hoogen laag springen, ik krijg geen antibiotica voordat de resultaten binnen zijn. En die uitslag laat op zich wachten. Goh, verrassing. En alweer blijft niets onder ons. 'Is die zwangerschapstest van me- vrouw Wijkstra al binnen?' roept de dokter naar broeder Paul. Nee. Na nog een kwartier han- aÊ gen op een stoel, het toilet en tegen de muur, is het welletjes, 'fust give me something for the pain, wel potver Vurliturliteits-leeftijd of niet, zo'n test doe ik thuis in drie minu ten, duurt hier soms negen maanden voordat jullie het zeker weten?' 'Martin, bel even naar het lab, mevrouw wordt wat ongeduldig, fa, en daar we ten ze dus, net als ik, allang dat de test negatiefis. Ik bespeur teleurstelling bij de heren, maar ik krijg eindelijk het vrij- briefje voor de verlossende pillen, al blijft Dokter het vreemd vinden dat ik zo'n kraakhelder gezond plasje heb ingeleverd. Echt waar, ik ook. Het gevoel van glas scherven plassen is voor mij echter reden genoeg om de pillen dankbaar in ont vangst te nemen en me van zijn beden kingen niets aan te trekken. Toedeloe! En verdomd, na een paar uur kan ik weer enigszins onbezorgd 'to the loo'. Reacties: column@hotmail.com s'aaU ad evi in - )S2 SC bit rin dat vei Itei lts d. st

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2