Sofia: Tussen het stof schittert het verleden TOERISME Comfortabele toekomst voor jarige Trekkershut SMSSjÊÊM k op reis in v-Zeeland [ieuw-Zeeland kan ik ;endste buitensporten en hoe moet ik me rbereiden? Op dit w ;n geeft het gidsje seen antwoord. Het rkje is een project van w-Zeelandse regering, New Zealand, verzeke- dent Compensation don en 's werelds uitgever van reisgid- iely Planet. De gids, die iet bijzonder richt op rlijk ingestelde indivi- izigers geeft informatie iëne, medische hulp, :n veilig en avontuurlijk )e gratis gids wordt ver- de nieuwe editie van anet New Zealand en m 90 vestigingen van r Information Net- zigers kunnen alle in- ook on line opvragen ^.newzealand.com VRIJDAG 24 SEPTEMBER 2004 (tervol zuiden van Maastricht - iozijn karakteristieke De schoonheid van die rardt beschreven in e dat zojuist in uitge- ior de provincie Luik. irijving van ieder dorp het gidsje gekoppeld randeling van een ki- U of vijf. Om te genieten vandeling hoef je im- altijd in de natuur te wandelend een fraai Ofckijken kan ook heel n. Het gidsje beschrijft t de dorpjes die lid zijn ireniging 'Mooiste dor- Wallonië': Clermont ouwzaal boven de iron met de mooie ou- g aats en het bloemen- eigné. Maar er is meer Ij nd Luik, zo maakt de ing van de overige 1 de gids duidelijk. Ka- e dorpjes in Provincie »en betaling van por- ninistratiekosten te bij het Belgisch Ver- :au Wallonië-Brussel, 324, 2002 CH Haar- q|900-20 20 107. I vinteren in huurcaravan ;il Camping Holidays het eerst ook stacara- uren in de winter. Er irzichtig begonnen :amping aan de Costa Spanje. Het gaat om rencamping Excali- eschikt over facilitei- n binnen- en buiten met zwembadbar, 1, een fitnessruimte en i. Als deze overwinte- ijkheid aanslaat, wil het aantal bestem- termijn uitbreiden, komt er zelfs een :hure. ar naar kte zeegrot tade duiker en zeefil- "c es Cousteau noemde )isch Poor Knights Is- van de tien beste "V es op onze aardbol, pzoeken ruim 100.000 n buiten Nieuw-Zee- geliefde bestemming, es aan de noordoost- i et Noorder eiland (vanaf november 2004 e attractie bij: een aar de grootste zee- :reld, Rikoriko Cave.. ontstond 10 miljoen :n toen een vulkani- IDlrsting een enorme sorzaakte. De tour ar de naam Cave Ri de deelnemers niet nis maken met de 'H 8ewe^ven' maar ook '^ijke leefwereld van de historie Meer informatie: www. new- Tijke leetweri rissen en de k-Jori. Meer in ig.co.nz of v tal Pej 'ning «trcen :n g berlaalbad Arcen mag =4et predikaat 'Bad' predikaat, een Steitsmerk, is toege- JL' de universiteit van Met de benaming r\l' wil het thermaal- '-'Doral profileren op de rkt die van oudsher M ikuurcultuur heeft, irgse thermaalbad fn verbouwing van euro achter de rug. len^wing was ook reden 0 Ulaat aan te vragen, litse) titel 'Bad' te jren, moeten kuuroo- en reeks criteria vol- hebben niet alleen te IJS |t zaken als de kwali- 1 water en de thera- kiorzieningen, maar j hele inrichting tot parkeerplaats toe. jristische inffastruc- fi omgeving speelt Ie drie officieel er- maalbaden in Ne- IQ4 alkenburg, Arcen en ^jJians) mogen de twee biedihet predikaat 'Bad' rsönlkenburg had het enmerk al vanaf het ^JjJijn bestaan. Sofia is een oude stad, waar in de vorige eeuw onder het rode bewind veel schoonheid is weg gedrukt of geheel verdwenen. Toch blijft er genoeg over aan schatten uit een rijk en multina tionaal verleden. De mensen zijn stug, maar vriendelijk en wie goed rondkijkt ziet dat de Bul gaarse hoofdstad zich opmaakt voor een inhaalslag. door Thom Olink De weg met gaten slingert over de hellingen en in de diepte schittert telkens het koepelgoud van de Alexander Nevski-kathe- draal. Het lijkt zo alsof Sofia, wachtend op de avond, een vlammend baken heeft ontsto ken. Als de zon is verdwenen nemen duizenden lichtjes de taak over. We zijn dan al in Si- meonovo, kalm dorp op de flanken van het gebergte, waar van de hoogste top Vitosha naamgever is. Deze waker over de hoofdstad van Bulgarije steekt meer dan twee kilometer in de wolken. 's Winters ziet het er zwart van de skiërs. Het kamerbalkon van privého- tel Zdravetz geeft een cinemas- copisch uitzicht over Sofia, ze ker op deze avond. Er staat een flinke wind en de stofdoek bo ven de stad is weggewaaid. Om en onder ons heen klinkt het getimmer en gezaag van de buren die allen een nerinkje als boer erbij hebben. Kippen, gei ten en een enkele koe vullen de overgebleven stilte. We hebben eerst een paar dagen beneden in de roerige stad gezeten, hier buiten in Simeonovo keert rust terug. Eigenaar Georgi Zamfirovi brengt appels en iets te drinken en lacht, is altijd. Hij heeft ge noeg van Europa gezien om te weten hoe hij zijn leven en ho tel wil runnen. We vertellen over een gebeurtenis van die middag, toen we kriskras met piepende trams door de stad trokken. Zonder richting of doel, alleen maar om te kijken en te voelen. Duidelijk staat aangegeven dat de kaartjes a ruim tien cent door de auto maat moeten worden gehaald. Automaat? Nee, een houder met twee stéllen punten waarop je een dreun moet geven. We hadden wel een kaartje ge kocht, maar niet 'afgestem peld'. In de buurt van het sta tion, dat tot modern wordt ver bouwd, ineens controle, zonder glimlach. Geen pardon, de tram uit, boete van een tientje, niks toerist. Georgi lacht weer en haalt zijn schouders op. Ieder een weet dat met de val van het communisme een leger aan on duidelijke manschappen zon der werk kwam te zitten. Je komt ze overal tegen, wij in de tram. Rituelen We lopen de kerk van St. Nede- lya binnen, aangetrokken door het schemerduister en meer stemmige gezang. Honderden mensen staan er, in hun paas- best. De stem van de prelaat stijgt ijl tussen wierook en on ophoudelijk flitslicht naar de koepel. Wanneer de ogen zijn gewend gloeien de kleuren op en zien we een lange rij van ou ders met hun jongsten. Een doorlopend doopritueel, vol overgave en overtuiging, nooit aangetast door systemen, on veranderlijk. Aan de zijkant zit ten we op houten klapstoelen en horen kinderen dwars door de orthodoxe koorzangen Reclames brengen steeds meer kleur in het stadsbeeld. Foto's: GPD De gezellige markthallen aan Pirotska. hartstochtelijk huilen; bloot, koud en nog onwetend van heil en zegen. Buiten op de trappen bedelen de zigeuners zeer hard nekkig. Zij zijn een groot pro bleem, diep in de hoek gezet in Bulgarije, al eeuwenlang. Ietsje verder in het hart van So fia drinken we dan koffie, een verdieping beneden straatni veau. Voor ons ligt de Rotunda van Saint George, het oudste bouwwerk van Sofia, uit een tijd dat de Romeinen nog overal de baas waren. Nederlandse toeristen een tafel verderop spreken vol bewonde ring over de schilderijen bin nen, sommige uit de tiende eeuw. Weer boven, terug in alle dag lopen we het grote waren huis binnen, Tsum, veel luxe, veel leeg, weinig mensen. Als we even op een bank zitten en een foto maken van de tweede verdieping snelt de bewaking toe; 'Ne!' Het 'waarom niet' hadden we gelukkig al op het vliegveld ach tergelaten. Na de frivole moderniteiten van Tsum op zoek naar waarachtig heid en we belanden in een kleine winkel, Traditzia, naast de Engelse ambassade aan de Levski boulevard. Geen toeval, de Britse ambassadeur was ini tiatiefnemer van deze coöpera tieve onderneming. De naam vertelt het verhaal al. Waarlijk Bulgaarse gebruiks- en kunst voorwerpen, gemaakt door achtergestelde groeperingen. Isabella Oronova van Traditzia raakt niet uitgepraat als we zi geuners noemen. „Het pro bleem wordt alleen maar groter met deelneming in de EU aan de horizon." We volgen meestal een vaste route van hotel naar de 'bin nenstad' een wandel- en tram- jf- Kantverkopers bij de Nevski. tocht die veel vertelt over deze stad en de émderhalf miljoen inwoners. Ons hotel heet MEG en is een pure verrassing. Van een eerder bezoek, heel lang geleden wisten we vooral hoe hotels op vele onderdelen niet werkten. Niet hier in Lozenetz, een wijk tussen veel parken. De kamers zijn fraai, de bediening heel aardig en het eten uitzon derlijk, zowel in keuze als in presentatie. Het hotel houdt zich stil en is zeer geliefd bij buitenlanders. Patsers Een Engelse vliegtuigingenieur zegt: „Zo houden ze de patsers buiten. Na de val zijn velen zeer snel rijk geworden en willen dat ook weten. Zij die komen graag in de grote hotels om macht te showen." Van Lozenetz wandelen we meestal eerst langs het mon strum dat NDK heet, het Natio nale Cultuurpaleis. Ontzagwek kend groot en net zo lelijk. Er voor ligt een wandelpromena de, een 'boulevard of broken dreams' De waterpartijen hier op het Bulagaria Plein staan immers al jaren droog en het onkruid jubelt onder de zon. Het enorme monument van de Communistische Partij is zwaar beschadigd door de mensen en is meer dan ooit teken van ver gane macht. Op deze promenade is het on danks verval goed toeven. Hier zijn de mensen in alle opzich ten zichzelf, de hardlopers, de ouderen, de kinderen met hun speelgoed, ijsjes en rolschaat sen tussen de honderden dui ven en de niet-uitverkorenen, die op banken liggen waaron der bierflesjes rollen. De grote winnaars laten hun mobieltjes blinken. De telefoonwinkels be horen tot de beste lopende za ken in deze verwarrende Bal- kanstad, waarvan je moeilijk hoogte krijgt. Op zondag davert de muziek van een openluchtkroeg over terras en plein, soms wordt er hardop gelachen. Dat is in Sofia óók muziek. De tram schuurt achter ons langs en verdwijnt in de drukste winkelstraat van deze bijna drieduizend jaar oude stad. Dat is Vitosha Boulevard, winkels, winkels, veel trams en verkeer en opstoppingen en salons met heerlijk ijs, opgemaakt als kleu rige kroonjuwelen. Na enkele honderden meters glimt het gouden hoofd van de heilige Sofia hoog tegen de wol ken, zij gaf de stad zijn naam. Koffie drinken is een genot voor of in de overdekte markthallen aan Pirotska, waar onder de glazen daken gezellige geroeze moes in trosjes blijft hangen. Alles is te koop. Wanneer we op een dag buiten op het terras zit ten zien we even een typische scène uit een land dat lang trouw aan Rusland was. Een zwart leren jasje heeft zijn pe perdure BMW met geblindeer de ramen uitdagend op de tramrails gezet en drinkt een pils. Een politieman zegt hem onmiddellijk weg te gaan, alles is geblokkeerd. Het hele terras kijkt naar deze korte worsteling om de macht. Het canaille ver liest, iemand applaudisseert, krijgt bijval. Vrouwenmarkt Een dag later zijn we op de Vrouwenmarkt; kilometers kra men met waar om in leven te blijven, vooral eten, fruit, pro ducten van de kleine boeren. Van alles is er niets of ineens heel veel, zoals in een stand met vijftig ventilatoren. We tel len een rij van zestien stallen met gebraden kip. De zon schijnt toch al fel en op deze plek van de markt worden wij meegeroosterd. Rondlopen en doorduwen in deze mensen- prop kost kracht, Sofia ligt ook nog eens op 600 meter hoogte. Iedereen is stil of aardig, de kooplui nooit, nooit opdringe rig; je koopt of je koopt niet. Het is een sauna, volgestoomd met kleuren, oogverblindend. Als we een uitweg hebben ge vonden snakken we naar meer lucht en even rust; ijsthee bij een stalletje kopen en na een handen- en voetengesprek gaan we weg met ook nog vijf tan denborstels. Op naar het Nationaal Histo risch Museum in de voorstad Boyana. Daar worden onder meer de gouden schatten van de Thraciërs, eerste bewoners, bewaard. Ooit brachten deze voorwerpen ook Nederland in vervoering. De taxichauffeur denkt dat de hemel zich plotse ling voor hem heeft geopend en rekent drie keer te veel. Een kleine scheldpartij en de zaak is geregeld; anderhalve euro en omdat hij er zeven vroeg, krijgt hij een halve euro fooi. Later blijkt dat hij een uitzondering is. We lopen door het oude donkere museum, vergapen ons en zien kans een kop koffie in een plastic beker te kopen. Teruglopend door het grote museumpark valt het besluit met een busje terug te gaan. Na lang wachten stuiteren we veer tig minuten door de buitenwij ken van Sofia, uiteindelijk zijn onze nieren een half uur eerder in het hotel dan wij. Op de hoek van de straat, te genover een van de vele casi no's in Sofia, drinken even later we een biertje, de auto's rijden bijna het schuim eraf. Maar de ober is vriendelijk en de zon kleurt vaalrood door de deken van uitlaatgassen. Onze genegenheid voor de stad is niet te verklaren uit de optel som van plussen en minnen. De diepe historie en de kunst blijven trekken, we gaan de vol gende dag weer naar Boyana. Voor een meer dan duizend jaar oud kerkje, weggestopt in fors stijgende bergen. Veel is vergaan, veel is bijna onzicht baar maar de schitterende fres co's uit 1259 van een onbeken de Bulgaarse schilder zijn uniek. De kerkelijke conventies lapte deze kunstenaar aan zijn laars, de gezichten van weldoe ners en vijanden zijn herken baar en herleidbaar, lachen of drukken een andere gemoeds toestand uit, uniek. Deze intie me donkere schatkamer uit de Unesco-monumentenlijst trekt veel bezoekers, die mondjes maat en stapvoets naar binnen mogen in. Theater Op de weg naar het plein rond om de Nevski-kathedraal lopen we tegen een demonstratie voor meer fietspaden op. Nut tig, want wielrijders zijn de zi geuners van de straat. „Uit Ne derland? Dan zijn we jaloers." Even stoppen bij de grote Sop- hia-synagoge (wonderlijk mooi, derde in grote in Europa) en de Banyabashi-moskee, alles bij elkaar, vrede op loopafstand. Schijn bedriegt, in de schaduw van de Nevski staan lange rijen stallen vol oorlogsherinnerin gen, W02, heel veel Duits spul, eikenloof, ss-bliksemschichten en andere troep. Als troost bij na staan aan de overkant van de straat vriendelijke kantver kopers. De kathedraal kan van binnen minder boeien dan als gebouw op afstand. Koffie is er enkele straten ver der in een ultramodern pand met hardblauwe stoelen, sfeer is besteld. Het Nationale Theater wordt verbouwd. Na dat harde blauw verlangen we naar rood pluche en ach, de deur staat al op een kier. We sluipen naar binnen en raken in gesprek met jonge kunstenaars, over van alles, stuurloos maar heel intens. Als we onze verbazing uitspreken over de stallen met nazimemo- rabilia zegt een van hen: „Wilt u een kop koffie?". We roeren zachtjes in de stilte van het lege theater en dezelfde man zegt: „Dit land heeft vele verkeerde keuzes gemaakt in het verleden. Maar als we over een paar jaar bij Europa horen hebben wij 's morgens als eer sten de zon." FEITEN CIJFERS Deze reportage kwam tot stand met medewerking van Terra Bul garia, Wihelminalaan 5,3842 KA Harderwijk, tel: 0341 262 210, email: info@terrabulgaria.nl, internet: www.terrabulgaria.nl. Deze site geeft ook goede verwijzingen naar waardevolle links. In het verhaal genoemde hotels zijn op deze site te vinden. Veel is ook te vinden op www.bulgarije.nl. Andere belangrijke touroperators zijn Neckermém, G0G0 Tours, TUI (Arke, Holland International) en Thomas Cook, evenals Balkan Express. Zij brengen ook winterski- programma's. Wij reisden met Bulgaria Air die vier keer in de week (di, wo, do, vr) om 10.00 uur 's ochtends vanuit Amsterdcim naar Sofia ver trekt. Adres: WTC Amsterdam Airport, tel. 020 3163 247, e-mail: amsterdam@air.bg, internet: www.air.bg; Bevolking Bulgarije: Bulgaren (85%) en Turken (10%) zijn in de meerderheid. Sofia heeft 1,5 miljoen inwoners, een vijfde deel van éille Bulgaren; Taal: Bulgaars. Schrift is cyrillisch. Geld: 1 Bulgarian Lev 0.51244 euro, 1 euro 1.95147 Lev (BGL). 1 Lev is 100 stótinki. In Sofia kan op veel plaatsen worden gepind. Niet wisselen op straat. Openbaar vervoer is zeer goedkoop: trams en bussen, net als taxi's - stadsrit 2 euro. Papieren: Paspoort en (althans officieel) een reisongevallen- en ziektekostenverzekering verplicht; door Rob de Vries De trekkershutten bestaan twintig jaar en zijn inmiddels voor een deel aan vervanging toe. Reden voor de Stichting Trekkershutten Nederland (STN) zich te bezinnen op de toekomst van de hut. Het Trekkershut-concept werd twintig jaar geleden geboren in de boezem van een aantal pro vinciebesturen in ons land. Die wilden de recreatie een nieuwe impuls geven door overnach tingsmogelijkheden te creëren met een vaste kwaliteit, maar low budget. Per trekkershut werd door de betrokken provin cies 500 gulden subsidie gege ven. Inmiddels staan er in ons land zo'n vijfhonderd, op 230 kam peerterreinen, plus nog eens enkele tientallen in België en Luxemburg. „En ook deze zomer zaten ze weer stijf vol", zegt Hans Nie- man, secretaris véin de STN, die verantwoordelijk is voor de promotie van de blokhut. De stichting verzorgt bijvoorbeeld een trekkershutten-website en brengt de jaarlijkse trekkershut - tengids uit. Twintig jaar Trekkershutten in Nederland: niet meer weg te denken. Meer comfort in de nieuwste Trekkershutten. Een aantrekkelijke omgeving vinden de gebruikers een van de be langrijkste pluspunten. Foto's: Stichting Trekkershutten Nederland Omdat er de afgelopen jaren binnen het bestuur van de STN nogal wat discussie was over de vraag of er tegemoet moest worden gekomen aan de vraag naar toch iets meer luxe en comfort, is er kort geleden een enquête geweest onder 143 trekkershutten-klanten. Die bleken tevreden over deze accommodatie: het gemiddeld rapportcijfer werd een mooie 8. Een schone slaapplaats en een aantrekkelijke omgeving waren de belangrijkste pluspunten. Een kwart van de ondervraag den zei geen behoefte te heb ben aan extra voorzieningen in de hut, maar meer dan de helft zou nu toch al kiezen voor de iets luxueuzere Plushut. De standaardhut is de Spar taanse versie: ingericht voor maximaal 4 personen, die 12 vierkante meter tot hun be schikking hebben, twee stapel bedden, een eettafel met vier stoelen, een gasstel, schoon maakspullen en dergelijke, en een picknicktafel voor buiten. Géén water, geen sanitair, dat moet elders op de camping ge haald en gebruikt worden. De Plushut heeft wèl stromend water, plus een koelkast en ver der is er een vijfde bed. Het hu ren van een standaardhut kost 32 euro per nacht (je kunt er maximaal drie nachten achter elkaar verblijven), oplopend tot 37 euro als voorzieningen en/of omgeving van extra kwaliteit zijn. De minimumadviesprijs voor de Plushut is 42 euro. Volgens Nieman, die op zijn ei gen camping in het Noord-Hol landse Sint Maartenszee behal ve zes standaardhutten twee Plushutten en bij wijze van proef een Comforthut heeft staan, scoren de luxere blok hutversies erg goed. „De Plushut is erg geliefd. De Comforthut, die ook een eigen toilet heeft, vinden de mensen fantastisch. Ik geloof dat die Comfortversie, met een prijs van 48,50 euro, ook echt iets is voor de 50-plus markt." Nieman denkt dat met name het aantal Plushutten stevig uit gebreid kan worden, een groter aantal Comforthutten volgt daarna haast vanzelf. Hij hoopt dat geïnteresseerde onderne mers zich melden en denkt dan met name aan exploitanten van minicampings omdat het trek kershut-product er op de grote bedrijven vaak toch een beetje bijhangt en de liefhebbers van de trekkershut ook niet zo graag op grootschalige recreatiebe- drijven verblijven. Meer informatie over de trek kershut is te vinden op website www. trekkersh u tien. n L 'trmasAHHrf fiAKH s aSfT* 3ABEAEHHH JA Xt'AHI I ThPfOBCKA TAMPWt

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21