;er drank het spel ij ongeluk André Hazes:Mijn as wordt verstrooid in Noordwijk' w lE Afscheid van volkszanger André in Arena Savanna stond onder toezicht van Jeugdzorg is Dtste onderzoek ooit gedaan Goedemorgen Wat een krant. eidsch Aüawi bedankt Bush voor bevrijding Irak vrijdag 24 september 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad 'Fraudeurs' blijven op kandidatenlijst hoogheemraadschap Talrijke buien De Nederlandse jeugdfilm wordt [BBti langzaam volwassen <1 '5^6 Bas Loos niet bang voor toekomst van Woubrugge Vard Baas p ijk - André Hazes wilde dat na zijn 9 i as in Noordwijk de lucht in zou W reschoten. Hij had een bijzondere t hotel Huis ter Duin in de badplaats. r geleden verklaarde hij in een inter- het blad Sportweek: 'Ze zetten um met mijn as voor hotel Huis ter dan wordt de as, zo met een vuurpijl, I n geknald. Spat-ie precies voor ka- waar ik altijd gelogeerd heb, uit el- itig idee toch?'. Hazes zou het hele il bij de notaris hebben vastgelegd. Huis ter Duindirecteur Stephan Stokkermans, die zegt geschokt te zijn door het overlijden van Hazes, bevestigt dat de zanger geregeld te gast was in zijn hotel. Of de wens serieus bedoeld was, kan hij ech ter niet zeggen. ,,Ik ken die uitspraak in dat interview, maar ik kan niet zeggen of wij daar op in zullen gaan. Het is wel zo dat wij altijd de wensen van onze gasten respecteren. Ze ker als ze zo'n bijzondere band met ons hotel hadden. Maar in dit geval denk ik dat, nog af gezien van de wettelijke mogelijkheden, de wensen van de familie vóórgaan. Als die wil dat ons hotel daar aan meewerkt, zullen wij proberen om die wens te respecteren. Wat de familie wil, staat altijd voorop." Kamer 1012 is overigens een kamer aan de zeekant, op de op één na hoogste verdieping. Het is een ruime kamer met balkon. Het is echter, zegt Stokkermans, niet de enige kamer waar de zanger logeerde.André Hazes is hier vaak te gast geweest en wij hebben hem goed leren kennen. De laatste keer dat hij hier lo geerde was ongeveer een halfjaar geleden, dat had te maken met zijn huwelijksproblemen. Toen die problemen waren opgelost, is hij weer terug naar huis gegaan." Wensen van gasten over het verstrooien van de as heeft Stokkermans zelden gehad. ,,Ik kan me eigenlijk maar één geval herinneren van een gast, die ook een bijzondere band met ons hotel had. Diens as is vanuit een bootje ter hoogte van Huis ter Duin in zee ge strooid. Een dergelijke manier van asverstrooiing heeft uiteraard minder impact op omstanders en omwonenden dan de manier die André Hazes in dat interview noemde. Maar nog maals, of het kan en of het mag, daar heb ik geen idee van. Als de familie zich bij ons meldt, zullen we allereerst met hen overleg gen." Volgens de gemeente Noordwijk is het, onder voorwaarden, mogelijk om Hazes' wens te respecteren, zij het met enige aanpassingen. De Wet op de Lijkbezorging zegt dat as alleen verstrooid mag worden op daartoe aangewe zen plaatsen of op open zee. „Dus het is zo dat de as niet terecht mag ko men op het strand", zegt de gemeentelijke voorlichter. „De vuurpijl zal in de richting van de zee moeten staan. Die vuurpijl mag alleen door een professioneel bedrijf worden afge schoten, dat volgt dan weer uit het Vuurwerk- besluit. En daar is een gemeentelijke vergun ning voor nodig." ^idam/gpd - Alcohol en orzaken meer ver- ioffers dan gedacht, ins één op de drie ge- Kdie als gevolg van een li het ziekenhuis belan- :ohol, drugs of een daarvan in het spel. t uit onderzoek van R. van de Stichting Ihappelijk Onderzoek [veiligheid (SWOV). Het rootste onderzoek dat Nederland is gedaan »evaren van alcohol en ■het verkeer. Op grond bevindingen conclu- 'lijssen dat alcohol en irlijks circa 350 ver- ra vergen. Schattingen ir kwamen uit op onge- |doden. wonde bestuurders in huis bleek 13 procent ii gedronken. Nog eens int had meerdere drugs 1 Bij nog eens 11 pro- i de bestuurders werd dail van alcohol en hgetroffen. ast belanden er als ge- ongelukken andere beelnemers in het zie- I die door bestuurders jvloed zijn aangereden, ladwerkelijke aantal Iers als gevolg van ge- elen ligt dan ook ho- iwel exacte gegevens ontbreken. erzoek is tussen mei ipril 2004 uitgevoerd in eregio Tilburg. In die pjn ruim 26.000 blaas- afgenomen bij be stuurders. Bij 3850 van hen zijn ook bloed- en urinetesten ge daan om drugs op te sporen. De SWOV heeft ook monsters geanalyseerd van bestuurders die na een ongeval in het zie kenhuis zijn beland. Die gege vens zijn met elkaar vergeleken. Automobilisten die drugs heb ben gebruikt én een alcoholge halte boven de 0,8 promille hebben, blijken een 150 keer zo groot risico te lopen op een (ernstig) verkeersongeval als nuchtere bestuurders. SWOV-onderzoeker Mathijssen vindt het opvallend hoe vaak (sporen van) genotmiddelen zijn aangetroffen bij jonge, mannelijke bestuurders tussen de 18 en 24 jaar. Bij liefst 14,5 procent van hen trof Mathijs sen sporen van één enkele drug aan. Daarnaast werd bij 1,9 procent een combinatie van verschillende drugs gevonden en bij nog eens 1,7 procent de levensgevaarlijke combinatie van alcohol en drugs; in totaal had dus bijna één op de vijf jonge bestuurders alcohol en/of drugs in het bloed. Dat is bijna drie keer zo veel als het gemiddelde. Verkeersveiligheidsorganisatie 3VO noemt de cijfers 'ernstig'. De organisatie stelt dat alcohol, al dan niet in combinatie met drugs, zó gevaarlijk is in het verkeer dat de wettelijke alco- holgrens op 0,2 promille moet liggen in plaats van 0,5. „Dan is de boodschap aan bestuurders duidelijk: óf drinken, óf rijden. Maar niet allebei", aldus een woordvoerster. COMMENTAAR COLLEGEGELD ders kunnen er alvast ter aan wennen: over veranderen zij vaker en hebben zij minder ra :scherming dan nu. doos wordt, krijgt niet sch een uitkering. Die kan worden getrokken iraken van De Geus Me werk boven I stelt. De be- in verlangt tenden dat zij lag 'zo snel i weer klaar zijn voor ivs'. tpelijk is die uitspraak n uitkering kan nooit trnatief zijn voor een erken moet. De Neder- conomie is echter zo dy- dat een baan voor het voor steeds minder zit. Veel instellingen 'en reorganiseren per- Het is in zo'n klimaat Idat werknemers zich Sussen en opleidingen aar houden voor de ar- rkt. rtigplussers een niet al ":eÜjk opgave. Staatsse- utte van onderwijs zit ;a De Geus flink in de na zijn dertigste aan dat v' in 2 Jven -JHc dat pus iaar rkt. dig n André Hazes tijdens zijn optreden bij de TMF Awards. Foto: ANP vinkeveen/gpd - anp -De gis terochtend overleden volkszan ger André Hazes (53) krijgt maandagavond een laatste eer betoon in de Amsterdam Arena. Het stadion gaat om 18.00 uur open voor zijn fans. Ook het li chaam van de zanger zal in de Arena zijn. Hazes wordt dinsdag in beslo ten kring gecremeerd. Het is nog niet bekend waar dat ge beurt, evenmin waar het li chaam van Hazes zolang wordt opgebaard. De gemeente De Ronde Venen, waartoe Vinkeveen behoort, opent vanochtend om negen uur een condoleanceregister in het gemeentehuis in Mijdrecht. Directeur Niel van Hoff van platenmaatschappij EMI en concertorganisator John Mul der van Mojo Concerts spraken gisteren op een persconferentie in Hazes' stamcafé De Piashoe ve in Vinkeveen van een zwarte dag. Ze vertelden dat Hazes om half tien op een zeer waardige manier en in het bijzijn van zijn dierbaren was overleden aan een hartstilstand. Namens Hazes' vrouw Rachel liet Mulder weten dat de familie de massale steunbetuigingen van fans en artiesten erg weet te waarderen. Mulder: „De familie vindt dat hij geen 53, maar 106 jaar is geworden, want hij leef de volgens hen dubbel zo hard als een ander. Ik denk dat An dré een mooi leven heeft ge had." EMI vreesde de afgelopen tijd voor Hazes' loopbaan, vertelde Van Hoff. Er waren al gesprek ken gaande over een waardig afscheid. Van Hoff: „Hij kon het studiowerk niet meer aan, om dat zijn gehoor zeer snel ach teruitging en dat hakte er zwaar in. André hoorde permanent ruis." De gehoorproblemen stemden Hazes de afgelopen maanden erg somber. Dinsdagavond voelde Hazes zich plotseling koortsig en be nauwd, waarop hij per ambu lance naar het ziekenhuis Hof poort in Woerden werd ge bracht. Zijn gezondheidstoe stand was toen niet zeer zorg wekkend, maar ook niet in or de. Voor zover bekend had Ha- zes geen hartkwaal. Maar zijn levenstijl was aller minst gezond. „Daar hoeven wij in dit huis niet al te moeilijk over te doen. André wist wat de risico's waren", zei Mulder in De Piashoeve. In het hele land is met verbijs tering gereageerd op de dood van Hazes. Collega-zangers als Marco Borsato, Koos Alberts en Lee Towers zijn zwaar aange daan en geschokt. Bij het huis van de familie Hazes in Vinke veen liggen bloemstukken van fans met afscheidsteksten, evenals voor het café in de Ge rard Doustraat in Amsterdam, waar Hazes opgroeide en hij tot zijn achttiende woonde. Pagina Gesprek van de Dag: Meer over overlijden André Hazes een studie op HBO of universi teit wil beginnen of afmaken, moet die zelf betalen. Rutte denkt aan een collegegeld van maximaal 6500 euro. Daar ko men de kosten van het levens onderhoud nog eens bovenop. Wie studeert, heeft weinig gele genheid om te werken. Rutte biedt dertigplus sers goedkope leenfaci- liteiten aan, met het ar gument dat wie stu deert, meer kan verdie nen. Dat valt te betwij felen. Soms is een studie nu al nodig om de eigen baan te be houden en is van promotie geen sprake. Daar komt bij dat het vermogen om een goede baan te krijgen, niet alleen van de oplei ding afhangt, maar ook van de economische conjunctuur. Zij die in de uitbundige jaren '90 af studeerden, vonden snel een goede baan, terwijl zij die in de jaren '80 op de arbeidsmarkt kwamen, nooit een baan op het niveau van hun opleiding heb ben gevonden. Rutte zou er goed aan doen zijn plan in te trekken. Hij bewijst er zijn collega De Geus noch de dertigplussers een dienst mee. Wilfred Simons Tienduizendste '3 October-lid' leiden - De 3 October-Vereeni- ging Leiden heeft deze week haar tienduizendste lid inge schreven. De mijlpaal is het re sultaat van een intensieve le denwerfactie. Zo werden er vo rige week donderdag tijdens de inschrijving voor haring en wit tebrood 209 nieuwe leden ge worven. Een gelijksoortige actie onlangs in de Burgemeesters- en Professorenwijk en de Rijn- dijkbuurt leverde 415 nieuwe leden op. Het tienduizendste lid rijdt maandag 4 oktober tij dens de grote optocht mee in de Gouden Koets. Broer gegijzelde woont in Alphen alphen aan den rijn - een broer van de in Irak gegijzelde Brit Kenneth Bigley blijkt in Al phen aan den Rijn te wonen. Paul Bigley heeft vrijwel niet meer geslapen sinds hij het nieuws van de gijzeling vernam. Hij leeft enorm mee met zijn broer, wiens twee eveneens ge gijzelde Amerikaanse collega's inmiddels door de gijzelnemers zijn onthoofd. De Alphense Brit heeft zelfs aangeboden de plek van zijn broer in te nemen. Pagina R3 Weer massagraf in Srebrenica sarajevo - Forensische specia listen hebben in het Bosnische stadje Bljeceva een massagraf gevonden met de lijken van bij na 250 mensen. Het gaat hoogstwaarschijnlijk om slacht offers van de slachting bij Sre brenica in 1995 toen meer dan 7000 moslims werden ver moord door Servische troepen. Dat meldden Bosnische autori teiten donderdag. De Mol koopt rechten Oranje Hilversum - Talpa, de investe ringsmaatschappij van media- tycoon John de Mol, heeft de rechten verworven van alle zes uitwedstrijden die het Neder lands elftal in de aanloop naar het wereldkampioenschap voetbal van 2006 in Duitsland speelt. Het gaat om de kwalifi catiewedstrijden tegen Tsje chië, Macedonië, Finland, An dorra, Roemenië en Armenië. Het duel wordt uitgezonden op het kanaal van de kinderzender Nickelodeon. Homopaar mag in danscompetitie utrecht - De Nederlandse Alge mene Danssport Bond (NADB) mag homoparen niet weren uit zijn danscompetitie. Dat heeft de Commissie Gelijke Behande ling deze week bepaald. Door ongemengde paren uit te slui ten van deelname aan reguliere danswedstrijden maakt de NADB zich schuldig aan onder scheid op grond van homosek suele geaardheid en geslacht, stelde de commissie in zijn oor deel. Een homopaar dat op hoog niveau samen danst, had de klacht ingediend. door Nancy Ubert alphen aan den rijn - Savanna, het 3-jarige Alphense meisje dat dinsdag dood werd gevonden in de kofferbak van een auto waarin ook haar moeder zat, stond onder toezicht van Bu reau Jeugdzorg Noord-Holland. Vanuit het hoofdkantoor in Haarlem wordt gemeld dat de organisatie in samenwerking met de kinderbescherming een 'intem onderzoek' is begonnen om te weten te komen óf en waar het is misgegaan bij de hulpverlening. Bureau Jeugdzorg heeft voor alsnog niet het idee dat het heeft gefaald. „Natuurlijk is het vreselijk en onacceptabel dat een kind van drie de dood vindt", reageert woordvoerder Lemstra van Jeugdzorg Noord- Holland. Hoe denkt u dat onze gezinsvoogd zich voelt? Maar ik bestrijd de gedachte dat we de ze ellende hadden kunnen zien aankomen. Integendeel zelfs. Er was geen enkele aanleiding om te veronderstellen dat er iets zou misgaan." Volgens de zegsman ging het zelfs zo goed met het gezin dat voor de pasgeboren Rowena geen voogd aangesteld hoefde te worden. De moeder zorgde prima voor haar nieuwe bore ling, laat hij doorschemeren. „Dat het dan toch zo vreselijk misgaat, is schokkend. Voor de buurt, voor ons en voor de rest van Nederland. Er wordt gerea geerd alsof we dit hadden kun nen voorkomen. Was dat maar zo. Sommige dingen zijn niet te voorzien." Overigens is Rowe na, die ongedeerd in de auto werd gevonden, overgedragen (advertentie) aan Jeugdzorg Haaglanden. Buren beweren dat Savanna's dood voorkomen had kunnen worden als er maar was inge grepen. Perscoördinator Ver hoef van de Raad voor de Kin derbescherming weigert een re actie te geven. Ze volstaat met de mededeling dat het open baar ministerie, de politie, Jeugdzorg Noord-Holland, Jeugdzorg Haaglanden/Zuid- Holland en de Raad voor de Kinderbescherming vandaag groot overleg willen voeren. Daarna wordt gezamenlijk een reactie gegeven. Over de twee oudste kinderen, die de Alphense een paar jaar geleden zijn 'afgenomen', kan de woordvoerder verder niets vertellen, want die vallen weer onder een ander bureau van Jeugdzorg. Welk bureau dat is, wil Lemstra niet zeggen. Pagina R3: Buren willen begrafenis betalen Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9,75 2 ^jJa, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen J 0,41 per dag! J Naam: .DM DV 1 Adres: Poetcode/Plaats 1 Telefoon: (i.v.m. bezorgcontrole) 1 1 Geboortedatum 1 l 1 e-mailadres: 1 1 Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Tav Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook: O80O-1711 (gratis) of surf naar www.leidscbdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004) Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Cl Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1