WEG WIEL 2 Reizen in de tijd met stuk bordkarton op latjes assiek verkeerslicht eindelijk 'op de schop' Elektrofiets niet meer te stoppen •f :.jT fiets nieuws year levert ute 'run flats' - De zogenaamde -banden, waarop men [lek enige tijd kan door- jzijn aan een opmars be- el de BMW 1 als de Ma- uattroporte staan op banden van Goodyear, [ltste leverancier van dit nden. Voor Maserati is erste keer dat dit merk iden toepast. levert fabrikanten dit I miljoen run flatbanden. fpe van aha komt er dam - Een aantal jaren deed Yamaha tijdens o Motor Show van zich met het MT-01 studie- Een ware blikvanger hoog Rambo-gehalte. is inmiddels dat het in productie wordt ge- bijna even gedurfd en istiek als het V-twin iLENDER VRIJDAG 24 september 2004 BER 2004 e vehicle meeting, al. ilitievoertuigengroep.nl e<fob Slotemaker al, Circuit Park 023 5740 750. z.nl ill Speed, IJsselhallen, 073 6293 262. itotron.nl a/Matra/Talbot mee- Jlandcircuit, Lelystad. >587, 049 7572 696. ncamatrasportsclub.nl ^Arstocht Nippon Classic •nendaal. hina, Formule 1, ianghai, id Prix hina.com.cn ■V-ihar ^0nd redactie Weg Wiel, 17,2003 PA Haarlem, lil hdwegenwiel@hdc.nl ing onder verantwoording reffende organisatie. De uit- et verantwoordelijk voor af- 11 of gewijzigde data ltste informatie: bel het ver nummer of ga naar het internetadres. door Gert te Lintelo Douche, magnetron, friteuse, surround sound, een beetje cara van heeft het tegenwoordig alle maal. Voor Ronald Maaskant hoeft die poespas niet zo nodig. Met enkele duizenden medelief hebbers geeft hij de voorkeur aan een sleurhut uit vervlogen tijden. „Wat er leuk is aan kamperen met zo'n oud ding?" Maaskant buldert van het lachen. „Leuk? Afzien is het! Net een oude au to. Het rijdt niet, remt niet en stuurt niet, maar het is wel dik ke pret." Maaskant kan het weten. Want hij spant zijn twee oude Blan ken caravans -de oudste is van 1954- het liefst achter een klas sieke auto: een 73 jaar oude Buick of een 50-jarige Austin A35. Waarom uitgerekend zo'n cara van van Blanken, een kleine fa brikant en veel minder bekend dan bijvoorbeeld het eveneens Nederlandse Kip? De kwaliteit misschien? „Oh nee. Rommel is het. Bordkarton op latjes, zoals elke caravan uit die tijd. Elk zelfgetimmerd kippenhok is be ter. Nou ja, oorspronkelijk dan. Inmiddels is hij beter dan ooit, met watervast hechthout, hele maal afgelat en goed be schermd tegen houtrot, maar dat heeft me heel wat uren ge kost." Niet de kwaliteit dus, maar wat dan wel? „Jeugdherinneringen. Mijn ouders hadden een Blan ken. Ik zie het nog zo voor me. Pa, bijna twee meter lang, met mijn moeder in een bed van 1 meter 68. Vonden ze nog luxe ook, zo'n caravan. En dan het rijden, daar maakte die ouwe Jaap Blanken geen punt van. De dissel is veel te kort en bij 80 ki lometer per uur begint-ie vrese lijk te slingeren. En een whip- Een opvallende combinatie: een Blanken-caravan uit 1954 achter een 73 jaar oude Buick. Foto: GPD lash zul je van de remmen niet overhouden. Maar ja, vroeger werd natuurlijk wel rustiger ge reden dan nu. Voor veel oude auto's is zeventig al een hele toer met zo'n loodzwaar stuk anti-stroomlijn erachter." Maaskant is niet de enige lief hebber van nostalgisch kampe- ren. De Oldtimer Caravan Club telt zo'n vijfhonderd leden, be zitters van caravans van 25 jaar of ouder. Die kwart eeuw is voor Maaskant al op het randje: „Sinds de jaren zeventig maak te het caravannen een enorme groei door. De kwaliteit werd ook steeds beter. Daardoor zie je die jongere modellen nog veel. Echt oude caravans zijn zeldzamer en hebben meer sfeer. Daarom ben ik ook zo blij met de schoenendoos vol foto's en documentatie die ik van de zoon van Jaap Blanken heb ge kregen. De nostalgie druipt er af. Alles is te zien op mijn web site. Krijg ik heel leuke reacties op". Voor Maaskant is het knutselen net zo leuk als het reizen: „Als je een beetje overweg kunt met hamer en zaag, maak je zo'n oud kreng weer als nieuw. En het kost bijna niks. Soms is de verkoper voor twee- of driehon derd euro al blij dat je 'm wilt meenemen. Leuk, heb je voor weinig geld een hoop ellende. Je moet wel improvisatietalent hebben, dat hadden de makers ook. Net als Blanken waren dat meestal handige knutselaars, die na een eerste geslaagde po ging de smaak te pakken kregen Caravankunde Nederland heeft talloze ca- ravanmerken gekend, waar onder Kip, Otten. PAF., Avento, Gevaert. Bergland en Mostard. Jaap Blanken Cara vanindustrie in Laren bouw de tussen 1931 en midden jaren zeventig 500 tot 600 ca ravans, waarvan er vier be waard zijn gebleven. Veel informatie en mooie oude foto's staan op de web site van Ronald Maaskant: www.tante.nl/zzblanken/ indexhtml Het Britse Eccles, opgericht in 1912, is een van 's werelds oudste caravanfabrikanten. Op het Europese vasteland komt de caravanproductie pas na de Tweede Wereld oorlog goed op gang. De eerste 'echte' Caravan- Rai was in 1965. Interessante websites: www.teardrops.net over teardrops, nostalgische mi ni-caravans; www. airstream .net, over de beroemde alu minium caravans van het Amerikaanse Airstream. Kentekenplicht: koop geen caravan zwaarder dan 750 kg zonder kenteken! De Oldtimer Caravan Club is er voor bezitters van kam- peervoertuigen van 25 jaar en ouder. Kampeerweeken- den, informatieve en techni sche bijeenkomsten, club- werkplaats. Website: www.oldtimercaravanclub.nl en een serietje opzetten. Speci ale spullen kenden ze niet. Ge woon een los gascomfoortje en een keukenkraantje, zo van de loodgieter. Dat is nu wel han dig, want op oldtimerbeurzen ligt niks voor oude caravans. Maar dat houdt je lekker crea tief!" m J den Hartog en Pamela Musch met hun nieuwe verkeerlicht. Foto: GPD/Jan Wamelink cien van Zetten ledereen kent ze, toch vallen ze niet op: chten. Dat gaat veranderen. Het nieuwe kht van ontwerpers Den Hartog Musch i is genomineerd voor de Nederlandse ./evolutie op til in verkeerslichtenland. -tg vijftig jaar zonder gedaanteverwisse- »q len industrieel ontwerpers Pamela L-j Maarten den Hartog het verkeerslicht iQ aden genomen. Met als resultaat een L-Ljorm waarbij de rondingen van de ver- »Q _en er speels uitspringen. „De bestaan- L-L-len verkeerslichten zijn nog gebaseerd 10 keerslantaam van eind negentiende ^-jgt Maarten den Hartog. j0 .erslicht moet vriendelijk, doch drin- Q, legt Pamela Musch uit. „Het moet 50 .dwingen, maar niet op een manier dat ^-ien honkbalknuppel tegen gaat slaan." JTV^rpersduo Den Hartog Musch uit Arn- p overigens met zijn nieuwe generatie chten naast de prestigieuze Neder- signprijs, het bleef bij de eervolle no- mse bedrijf Vialis Verkeer Mobiliteit itgever en producent van de nieuwe rslichten, die de naam Vialina' draagt. pxemplaren worden volgende maand m de Leidsche Rijn ten westen van iar- traatverlichting is bepaald geen trendy ;h had Musch 'meteen iets van wauw' 101de dat Vialis met het verkeerslicht WWj» wilde. „Dit product komt op straat te UlWt ik. Iedereen gaat het, bewust of on- b| fen. Daar droom je als ontwerper van. [en kick en tegelijk verantwoordelijk heid: het moet wel goed zijn." Bovendien bood de opdracht het kleine, twee persoonsbureau de kans samen te werken met een grote opdrachtgever. Vialis is volgens eigen zeggen marktleider met een aandeel van 60, 70 procent als het om verkeerslichten gaat. In eer ste instantie zouden Den Hartog en Musch al leen het creatieve deel van het ontwerp voor hun rekening nemen. Uiteindelijk wisten ze Via lis ervan te overtuigen dat zij ook de beste partij waren om het ontwerp uit te werken. Dat gaat van technisch ontwerp en milieu-analyse tot de productie van prototypes. Den Hartog (42) en Musch (37) volgden allebei de studie Industrieel Ontwerper aan de Techni sche Universiteit Delft. Ze vestigden zich in 1995 in Arnhem en werken en leven sindsdien samen. „Wij zijn creatieve ingenieurs", glimlacht Maar ten den Hartog. Als industrieel ontwerpers houdt Den Hartog Musch zich met uiteenlopen de voorwerpen bezig. Voor het Arnhemse bedrijf Antec, dat elektrische fietsen maakt, werd een behuizing voor een accu bedacht en voor Apre- co in Waardenburg een mobiel en in hoogte ver stelbaar toilet voor de thuiszorg. Maar ook pro fessionele keukenapparatuur, bumpers en chas sis voor een kart en kantoormeubilair krijgen een nieuwe vormgeving. De moderne LED-lichttechnologie (light emit ting diode) was een van de redenen voor Vialis om aan het verkeerslicht te laten sleutelen. Die techniek bood Den Hartog en Musch de moge lijkheid een veel platter en slanker model te ont werpen. Bovendien gaat LED veel langer mee, gebruikt het minder stroom en is het licht ook goed te zien als de zon erin schijnt. Den Hartog: „Daardoor zijn de grote zonnekappen verdwe nen en hebben onze verkeerslichten alleen een soort wenkbrauw". „We zijn goed om ons heen gaan kijken" vertelt Het huidige stoplicht is nog gebaseerd op de ver- keerslantaarn uit de 19de eeuw. Foto: Archief Busch. „Dan valt je ineens op dat de verkeers lichten in Arnhem allemaal van kunststof zijn en er een beetje goedkoop uitzien." Den Hartog: „Het zijn een soort tupperwaredoosjes. Je ziet alle deurtjes en randjes, dat is bij ons model alle maal weggewerkt". Op vakantie in Frankrijk vielen de paaltjes met drie bollen op, in Italië het grote rode licht en de twee kleinere lichten. Musch: „Dat is echt een stóplicht, terwijl Vialis juist de nadruk wil leggen op doorrijden". Met hun eigen model zijn Den Hartog en Musch heel tevreden, al hadden ze nog wel wat strakker willen uitpakken. „Maar dat was een stap te ver. Het is een behoudende markt", zegt Musch. door Rodrick de Munnik De stekker in het stopcontact en fietsen maar. Als de fietsbeurzen van het najaar een voorspellende werking hebben, dan zitten we bin nenkort allemaal op een door elek triciteit ondersteunde of aangedre ven fiets. Snel optrekken bij het verkeers licht, geen geploeter tegen de wind in en niet drijfnat van het zweet op de bestemming aankomen. Een elektrische fiets heeft zo zijn voor delen. De enige tegenprestatie die de fiets vereist, is dat we hem af en toe opladen aan het stopcontact. Op de internationale tweewieler- beurs IFMA in Keulen viel te zien dat de toekomst van de fiets een elektrische is, zeker als het aan de fietsproducenten uit China ligt. Eigenlijk fietsen we in Europa ach ter de feiten aan. In landen als Chi na, Taiwan en Japan wordt al jaren de trend gezet op fietsgebied. Daar is de elektrische fiets de hype al voorbij. Fietsen aangedreven door een accumotor horen er bij het straatbeeld. Fabrikanten uit die landen azen nu op de Europese markt. Op de IFMA, een dealer- beurs bij uitstek, tonen zij hun waar aan het publiek en de fietsen- handel. In het 'Chinatown' van de beurs ruikt het niet naar verse Oosterse maaltijden, maar naar het rubber van fietsbanden. De hoek van de beurs is keurig verdeeld: in de ene helft van de stands brengt men ty pisch Chinese producten als lamp jes en sloten aan de man, in de an dere hoek staan alle elektrische fietsen, variërend van gewone kar retjes tot glitterende kitsch-model- len voor jong en oud. Wie er nog een merk wil opstarten, kan er on middellijk terecht. Bij Peerless uit Guangzhou bijvoor beeld, een volslagen onbekend merk dat goed is voor 750.000 fiet sen in 2003. Tien modellen zijn te bestellen. Zelfs volgeveerde moun tainbikes zijn voorzien van een elektromotor. De kracht van de motor is 220-250 W. Met een zes uur durende oplaadbeurt valt er meer dan 30 kilometer mee te fiet sen. De prijs is nader overeen te komen. Angell Autocycle heeft zich helemaal gespecialiseerd in de elektrische fiets. Met elektrische steps, motor-look-a-likes en fietsen proberen ze de Europese markt aan te vallen. Ook bedrijven van Europese origi ne herkennen de mogelijkheden van de elektrisch aangedreven fiets. Niet voor niets stopte het oer- Hollandse merk Sparta miljoenen euro's in de ontwikkeling van de Sparta Ion. Deze fiets met elektri sche trapondersteuning -zelf fiet sen, de elektromotor geeft een Nog een opvallende E-bike in Keulen. Een van de vele elektrische fietsen op de beurs. duwtje in de rug- is niet voor niets verkozen tot Fiets van het Jaar. Ide aal voor woon-werkverkeer en de zwaarbeladen boodschappenritjes. Sceptici wijzen op de modellen, die niet zouden passen in het beeld dat Nederlanders hebben van een fiets. Maar de belangstelling voor Kronan-fietsen en cruisers laat zien dat onze blik verandert. En als dan eenmaal dat schip vol goedkope Chinese elektrofietsen aanmeert in de Rotterdamse haven is het elek- trokarretje niet meer te houden.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19