Nieuwe motor van Daf gaat langer mee Kia Picanto toont zich pittig Koreaantje O China: van ezelskar naar Lamborghini Volvo's stopt eerste 8-cilinder motor in XC90 Goedkope reservebril Weg&Wiel vrijdag 24 september 2004 redactie: Peter Lodewijks Jvan der Steen ;ens meer mee. En :n nieuw kleintje, dat i. |ks de aanval opent op 'olie Fiat Panda. Het ik^ Hyundai-merk groeit het wordt tijd voor j-ijopvolger van de Pride, 'icanto. n moderne volwassen de Kia Picanto een re- De op een nieuw [in wezen afkomstig Ier Hyundai's Atos) ;n kleinste, 'voor Eu- iuwde' Kia heeft vol- ireanen eigenschap- in kleine mpv, maar lurlijk fantasierijk ge it ook al kan de ach- j,deeld plat, dat geeft 8e^|een plekje tussen de 'c °jtionelen. Wat hij wel kk ogend, 830 kilo ^jPjer karretje van 3,5 dat in een zwaarbe- impact segment lijks in Europa) ip succes heeft. Hij een einde aan die £esse grijze interieurs van viiit dit deel van Azië. Be Her van dat donkere itarium. Starlet of de Nissan Micra. Dat moet met de Picanto anders gaan. Kia, dat in Nederland tij den met een gouden randje be leeft en intussen op een totaal van 10.000 auto's per jaar zit, heeft naast de nieuwe midden klasser Cerato ook een nieuwe Pregio besteller op stapel staan, net als een nieuwe Sportage suv. En van de Picanto moeten er dit jaar minstens 4000 stuks de showrooms uit. De kittige concurrent van onder meer VW Lupo, Renault Twingo, Fiat Panda, Ford Ka, Opel Agila, Daewoo Matiz en Hyundai Atos wordt volgens de importeur Kia's verkoopkanon voor 2004. Hij zal voord de even dure Fiat Panda op zijn pad ontmoeten. Die heeft voor dezelfde prijs wel twee airbags. De handige, grote buitenspie gels geven de Picanto een stoe re aanblik. De bekerhouders voor de versnellingspook daar entegen zijn weer niet berekend op hun taak. De auto, die vol gens zijn makers zijn hele A- segment gaat overheersen, wordt aangeboden in opvallen de kleuren. Het 1.1 motortje is pittig, lekker stil en zuinig, al hebben we grote twijfels of hij de beloofde 1:20 kan halen. Kia bouwt er 150.000 in Korea en 80.000 daarvan zijn voor export naar Europa. iwe Corvette if 88 mille - Net als Cadillac maakt )5 ette, de ravissante gen van General Mo- nieuw zijn opwachting ia. De C6 die eind dit e showroom staat, gaat 34 luro kosten. De Corvette pé heeft een 6.0 liter V8- 34 net 404 pk en een top- I van 300 km/u. Met an- lorden: met de begren- 1 de meeste echte sport- 3 tot een top 250 km/u is over en uit. De C6 heeft dgeschakelde 6-ver- 1 ibak, sleutelloze toe- r nstartknop en elektro- T ^waakte stabiliteit, jend jaar komt er ook C6 Convertible. Saabs en Jse Opeis JGM, eigenaar van Opel I denkt erover om Saabs in Duitsland te gaan [En misschien zelfs wel Zweden. Beide merken |matig en om de pro- it in de fabrieken op jouden wordt aan der- /iiaati egelen gedacht. r zoekt nog Is partner u De samenwerking tus- en het Maleisische H-ik Proton is afgeblazen, ^lse merk zoekt nu ver een partner. Intussen i^ÉRover, een klein wa- jBt betrokken wordt van 0ase Tata, voor de twee- 3 Jiitgesteld. En MG Rover jin geld meer voor de •ïling van nieuwe mo rn dat wordt hoog tijd. jjfiai heeft een partner die in China onder icks assembleert, be- jjng voor een vorm van ^Jerking met Rover, i Automotive werkt ook iet VW en koestert gro- ;n. Het zou ook het Ko- SsangYong willen over- 3^het in moeilijkheden lgTde MG Rover verkocht .Noodgedwongen zijn lenactiviteiten aan fa- iaterpillar. s kijken in mm Bergen ,Ingolstadt bij Mün- [jjstad van Audi, her museum waar de his- het merk tot uitdruk - it. Maar in Bergen (N- veel te zien van de lorch, DKW, Wande- to Union, die uitein- ;ingen in Audi. Het daar ontstond in 1976 itauratie van een DKW 37. Sinds 2001 is er aan laan 11 in Bergen een Jlputo Union-museum Open op zaterdag en issen 13 en 17 uur en bische afspraak: $13 640. bunnik/anp - Bovag en de opti cienketen OogMerk zijn deze week begonnen met een actie die automobilisten moet stimu leren in hun auto een reser vebril bij zich te hebben. Auto mobilisten krijgen bij de ruim 200 Bovag-tankstations een uit nodiging voor een gratis oog meting. Tot 30 oktober kunnen ze bij OogMerk voordelig (24,95 in plaats van 79,75 euro) een eenvoudige reservebril kopen. Uit onderzoek in opdracht van de twee organisaties onder ruim 250 automobilisten blijkt dat slechts 13 procent van de bril- of contactiensdragende bestuurders een reservebril bij zich heeft. Van ruim de helft van hen had het reservemon tuur niet de juiste sterkte. De ondervraagden ondergingen ook een oogmeting. Daaruit bleek dat van de automobilis ten die niet goed zien (60 pro cent zicht of minder) ruim 40 procent helemaal geen bril of contactlenzen heeft. Ruim de helft bezit die wel, maar had die op het moment van het onder zoek niet bij zich. door Joep Crolla hannover/gpd - Daf heeft deze week op de Internationele Be drijfswagententoonstelling in Hannover een nieuwe motor ge ïntroduceerd: de MX. De belang stelling ervoor was enorm. De MX-technologie is in tal van opzichten nieuw. De motor moet 1,6 miljoen kilometer mee kunnen. Dat is tien keer vaker de wereld rond dan de huidige standaard van 1,2 miljoen kilo meter. Olie moet worden ver verst bij 150.000 kilometer. Nu is dat 100 tot 120.000 kilometer. Eén beurt per jaar moet kunnen volstaan. De motor bevat zo'n 20 procent minder onderdelen dan de huidige generaties die sels. Brandstof- en olieleidin gen zijn bijvoorbeeld meegego- ten in het motorblok. De cilin- derkop bestaat uit één geheel en het inlaatspruitstuk is ook meegegoten in de kop. Brandstoffilters, thermostaat en oliekoeler vormen nu één com ponent. Omdat dat is voor-ge assembleerd, evenals de ge combineerde stuurpomp en dieselopvoerpomp, wordt het aantal onderdelen dat aan 'de lopende band' in elkaar moet worden gezet met 30 terugge bracht. De brandstofinjectie is compleet nieuw en maakt het mogelijk dat de verstuiver bij elk toerental optimaal is inge steld. Die 'variabele injectie' is bij vrachtwagenmotoren die tot dusver werden gemaakt niet gangbaar. De inspuiting wordt tot nog toe afgesteld op gemid delde prestaties. De nieuwe techniek maakt de MX zuiniger en krachtiger. Dat geldt ook voor de nieuwe 2-traps turbo. Die techniek komt uit de auto racerij en is volstrekt nieuw in een truck. De ene turbo ver sterkt de prestaties van de an dere nog eens extra. De motor is, omdat minder onderdelen aan slijtage onderhevig zijn, duurzamer en betrouwbaarder, belooft Daf. De MX levert, afhankelijk van zijn uitvoering 410 tot 560 paar- dekrachten. Voor een compacte 6-cilindermotor is dat laatste veel. De prestaties kunnen ook omhoog vanwege de zoge noemde natte cilinder -mantel - koeling. Nieuw voor Europese motoren. De nieuwe Daf-motor is toege rust voor de nieuwste milieu-ei sen de zogeheten Euro 4- norm) en kan al worden gele verd met de toekomstige Euro 5 certificatie. Omdat die motor zes- tot achtduizend euro duur der is dan een motor die vol doet aan de gangbare milieu-ei sen is Euro 5 economisch ech ter nog niet echt rendabel. De MX gaat in het najaar van 2005 in productie. Tegen die tijd zijn er met honderd testau to's bij grote Daf-klanten 28 miljoen proefkilometers gere den. Daf-topman Goudriaan noemde de MX „baanbre kend". Aan de nieuwe motor is vijfjaar in het diepste geheim gewerkt. (advertentie) AUTO HEEMSKERK Leiden Roetofarendsveen 33 JAAR NISSAN DEALER SHIFT e*c«-ctabw LEIDEN: LAMMENSCHANSWEG 128. 2321 HX TEL: 071-531 08 11 ROELOFARENDSVEEN: ALKEMADELAAN 1, 2371 EX TEL.: 071-331 28 66 WWW.AUTOHEEMSKERK.COM Met de ruimte van het autootje met zijn typisch Koreaanse tra- peziumgnlle zit het wel snor (achterin natuurlijk nogal krap jes), de koffer kan van een be nepen 157 liter groeien naar 882 liter als de gedeelde bank platgeduwd wordt. De pikante Kia is er met een 4- cilinder 1.1 liter 65 pk 12-klep- penmotor. Er is ook een 1.0 va riant met 61 pk, die hetzelfde kost. Volgend jaar oktober volgt een 1.1 liter common rail diesel met 75 pk. De vanafprijs staat hier op 8.495 euro, maar daar zit naar goed Koraans gebruik een ad dertje onder het gras. Want die prijs gaat weer met een stuk of 400 euro omhoog zodra er al leen maar auto's geleverd wor den met het hier verplichte abs. De Picanto kent geen stuurbe krachtiging standaard. Een air bag zit er wel in. Een 4-traps automaat (Kia heeft jammer ge noeg geen traploze cvt in de aanbieding) is ook mogelijk, maar die kost 2100 euro extra. De luxe LXE waar- stuurbe krachtiging, elektrisch bediende zijruiten en centrale vergrende ling in zitten, komt op een be drag van 9.295 euro. Voorganger Pride (eind 2000 uit de vaart genomen) werd vroe ger alleen maar door ouderen aangeschaft, net als de Toyota De Picanto is uitsluitend te koop met vijf deuren. Foto: Kia In 1961 ging de op dat moment grootste Duitse particuliere on derneming failliet. Autofabriek Borgward moest 22.000 werk nemers naar huis sturen en zijn deuren sluiten. Oorzaak was een economische inzinking, maar ook het feit dat eigenaar Carl Borgward in financieel-eco- nomisch opzicht niet altijd de juiste keuzes maakte. Carl Friedrich Wilhelm Borgward (1890) was in de jaren '20 be gonnen met gemotoriseerde 3-wielers voor eenvoudig trans- portwerk. Toen hij in de dertiger jaren de Hansa-fabriek overnam kwamen er ook auto's. Het hoogtepunt van de Borgward- geschiedenis was 12 juni 1954. Op die dag presenteerde Carl zijn mooiste auto, geheel door hem zelf ontworpen: de Isabel la. Dit model met zelfdragende carrosserie zag er niet alleen fraai uit, ook de prestaties wa ren heel behoorlijk. Hoewel de ze Isabella redelijk succesvol was, ging de firma toch ten on der. Twee jaar na de fabrieks- sluiting werden alle machines door een Mexicaanse autofabri- stoplicht jat eindelijk de schop' kant gekocht en vervoerd naar Mexico. Daar werden de laatste Isabella's afgebouwd. Van Borg ward, evenais van de zuster merken Goliath, Hansa en Lloyd, zijn nog aardig wat auto's over gebleven en die worden voorna melijk gekoesterd in clubver band. Sinds vorige week heeft Nederland ook een Borgward- dub, in Nijkerk opgericht omdat de belangstelling in Nederland voor het Duitse merk sterk is gegroeid de laatste jaren. Het adres op internet: www.borgwarddub.nl Peking - Het aantal auto's in landen als China en India stijgt explosief. Maar het lijkt wel érg snel te gaan, te oordelen naar deze foto. Reden er enige jaren geleden nagenoeg geen auto's door het immense land China, nu wordt er op deze poster re clame gemaakt voor het mooi ste van het mooiste: een onbe taalbare Lamborghini. Nu de welvaart daar toeneemt, kunnen steeds meer Chinezen zich een auto veroorloven. Werd het straatbeeld in China kort geleden nog voornamelijk bepaald door fietsen en ezel karretjes, inmiddels is de 'voi- ture' aan een indrukwekkende opmars begonnen. Een auto geeft natuurlijk meer status dan een fiets. Zeker voor diegenen die in dorpjes zijn opgegroeid waar niemand zo'n vierwieler had. Nu het de Chinezen beter gaat, staat een auto dan ook boven aan het verlanglijstje. De ene na de andere autoproducent zet een fabriek neer in China om in te spelen op deze trend. Alleen al in de eerste drie maanden van dit jaar werden er 1,28 mil joen auto's verkocht. Naar ver wachting zal China dit jaar nog Duitsland voorbijstreven als nummer drie op de wereld ranglijst van autoproducenten. En dat is opmerkelijk als men zich bedenkt dat de Chinese auto-industrie pas sinds de ja ren tachtig een beetje is ontwik keld. In navolging van grote autofa brikanten als Volkswagen, Ge neral Motors en Suzuki wil Toy ota nu ook een graantje meepikken van de stijgende welvaart in China. De Japanse autoreus gaat de Prius, een au to die deels op elektriciteit rijdt, in 's werelds snelst groeiende automarkt produceren. Deze hybride-auto zal worden gebouwd in de stad Chang chun, het centrum van de Foto: EPA bloeiende Chinese auto-indu strie. Door Priussen in China te produceren, hoopt Toyota deze groene auto's bij de 1,3 miljard Chinese consumenten te pro moten. Hybride-auto's verbrui ken minder brandstof doordat ze zowel op elektriciteit als op benzine rijden en zijn daardoor beter voor het milieu dan ge wone auto's. Als steeds meer Chinezen auto gaan rijden, zal dat de belasting van het milieu nog verder ver groten. Toyota hoopt dan ook dat de Prius aan zal slaan bij het Chinese publiek. Dat zou de Chinese overheid ook niet slecht uitkomen. Deze probeert haar burgers zo veel mogelijk te manen om zuinig met energie te zijn. Behalve milieuproblemen zul len de Chinezen door het toe nemende autobezit ook worden opgezadeld met een enorm ver keersprobleem. De Chinese in frastructuur is nog helemaal niet berekend op de enorme toestroom aan wagens. De hoofdstad Peking heeft nu al een gigantisch parkeerpro bleem. De Koreaanse Kia Motors Cor poration heeft onlangs bekend gemaakt een tweede autofa briek in Jiangsu in China te gaan bouwen. De jaarlijkse ca paciteit van de nieuwe fabriek wordt gesteld op 300.000 auto's waarvan de eerste in 2006 van de band moet rollen. De bouw van de nieuwe autofa briek vindt plaats naast de reeds bestaande Kia-fabriek in China. De fabriek wordt ont worpen om een brede model- lijn van Kia's te kunnen produ ceren, inclusief kleine 1.3- en 1.5-liter modellen, mpv's, suv's en competitieve nieuwe model len speciaal voor de Chinese markt. Met de tweede fabriek verwacht Kia in China een hoofdrol te spelen in haar strategie om in 2010 tot de top-5 van best ver kochte automerken in de we reld te behoren (samen met concerngenoot Hyundai). In dat jaar zal de totale automarkt in China naar verwachting 10 miljoen stuks bedragen. De ge zamenlijke productiecapaciteit van Kia en Hyundai zal in dat jaar de vijf miljoen auto's over schrijden. beesd - De eerste Volvo met een V8-krachtbron is een feit. De Zweden willen per jaar 15.000 XC90's met zo'n V8 ver kopen. In Nederland komt hij in februari, maar hij is natuur lijk vooral gemaakt voor de Verenigde Staten. Ook al loopt de belangstelling voor grote luxe terreinwagens daar terug. Eindelijk beginnen ze in Noord-Amerika ook in te zien, dat 'de grote suv' niet zo heel zuinig met brandstof om springt. Maar in de VS is zo'n 30 pro cent van alle suv's in het duur ste segment nog altijd voorzien van een V8-motor. De huidige 5- en 6-cilinderversies van de Volvo XC90 bereiken daar dus maar 70 procent van de markt. Met de introductie van de V8- versie verwacht Volvo dit gat te dichten. Drie van de vier ge produceerde V8's zullen naar Amerika worden verscheept. Behalve op de Noord-Ameri kaanse markt zijn V8-motoren ook geliefd in Canada en Mexi co. Duitsland neemt in dit rij tje de vierde plaats in, Japan de vijfde. De nieuwe XC90 met dwarsge- plaatste V8, die overigens al aan de komende Euro 5-emis- sienorm voldoet, zit gekoppeld aan een nieuwe 6-traps Ge art- ronic automaat. De eerste V8 die Volvo samen met het Ja panse Yamaha geconstrueerd heeft, is grotendeels van alu minium, erg compact ge bouwd en hij weegt 190 kilo. Hij heeft een inhoud van 4.4 li ter, 315 pk en een koppel van 440 Nm. De hoek tussen de twee cilinderbanken is maar 60 in plaats van de gebruikelijke 90 graden. Hij kent vier uitiaat- katalysatoren, 32 kleppen met continu variabele in- en uit- laatkleptiming. Volgens voor lopige cijfers is het benzinever bruik 1:7,5. De Volvo XC90 is tot nu toe overigens een groot succes voor Volvo Cars. Het plan om er 50.000 per jaar te maken is daardoor inmiddels opge schroefd. Inmiddels bedraagt de jaarlijkse productie in de Zweedse Torslanda-fabriek 90.000 stuks. De combinatie van een grote suv met zeven goede zitplaatsen, hoog veilig heidsniveau en opvallend de sign is duidelijk aangeslagen. 4Rfem De succesvolle suv XC90 krijgt nu ook een V8 benzinemotor, speciaal bedoeld voor de VS. Foto: Volvo

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17