'Dolf Brouwers, was ik dat Kinderfilm wordt volwasst KUNST CULTUUR Jimi Hendrix terug in The Marquee Rijksmuseum begint met strippen interie Omstreden Speelfilmde Van Heijnirp Kuifje jaagt op het grote geld brussel - Kuifje gaat opnieuw op avontuur. Vijfenzeventig jaar is de held nu en in al die jaren is hij geen spat ouder gewor den. Ondernemend als altijd gaat de onverschrokken ster verslaggever nu voor het grote geld op een veiling in Brussel. Daar verkoopt het Nederlandse veilinghuis Glerum voor een Nederlandse particuliere verza melaar 249 Kuifje-boeken. De minst bijzondere worden inge schat op 500 euro, maar voor een handvol zeer exclusieve boeken wordt een opbrengst van minimaal 10.000 euro per stuk verwacht. Het gaat in die gevallen dan ook om de droom van iedere verzamelaar. Zo is het allereerste Kuifje album, 'Les aventures de Tintin au Pa ys des Sovjets' op de veiling te koop. Ook de opvolger daarvan, 'Les aventures de Tintin au Congo', moet minstens 10.000 euro opbrengen. Beide boeken zijn gesigneerd door Kuifje schepper Hergé. Glerum denkt eigenlijk dat deze schattingen nog aan de aan de lage kant zijn. Duizend boeken zwerven rond soest - Ongeveer duizend boe ken beginnen deze week aan een zwerftocht door Nederland. Ter gelegenheid van de intro ductie van BOEK, een populair literair magazine, worden ze op openbare plaatsen 'te vonde ling gelegd'. Het is de bedoeling dat de vinders het boek lezen en het vervolgens weer ergens laten slingeren, meldde de uit gever van BOEK gisteren. De zwerfboeken zijn te volgen via internet, althans als de vinder zijn pleegboek aanmeldt via een code. BOEK zegt met de ac tie in te haken op het fenomeen bookcrossing, waardoor inmid dels al miljoenen boeken over de wereld zouden zwerven. BOEK ligt vanaf vandaag in de boekwinkel. Het magazine, dat ongeveer vijftig boekbesprekin gen en interviews bevat, ver schijnt zes keer per jaar in een oplage van circa 25.000 exem plaren. Nieuwe cd Jamai Nederlandstalig Amsterdam - Jamai Loman, de winnaar van de eerste serie Idols, brengt volgend jaar een Nederlandstalige cd uit. Dat maakte de zanger gisteren be kend. Op zijn eerste album zong Jamai alleen in het Engels. In januari beginnen de opna mes voor het album, dat begin zomer 2005 moet verschijnen. Jamai wordt bijgestaan door Paul de Leeuw. De Idols-win- naar hoopt ook nog op samen werking met Karin Bloemen. Of De Leeuw en Bloemen ook te horen zijn op het album, is nog niet bekend. Het wordt volgens Jamai in elk geval 'een theatrale cd die meer om tekst dan om muziek draait'. Gitarist BZN overleden alkmaar - Dirk van der Horst, sinds 16 jaar gitarist bij BZN, is gisteren na een 'heel moeilijk ziekbed' in een ziekenhuis in Alkmaar overleden. Dat meldt de popgroep donderdag op haar website. Van der Horst kwam op 5 maart 1988 bij BZN als vervanger van Cees Tol. De muzikant kampte sinds eind 2002 met een zwakke gezond heid. Direct na de jaarwisseling kreeg hij destijds te horen dat een ernstige ziekte bij hem is geconstateerd. Van der Horst is 57 jaar geworden. Betekenis en waarde design Rotterdam - Bruno Munari, Charles en Ray Eames en de vormgevers Marti Guixe en Jur- gen Bey presenteren de waarde en betekenis van design in de kunsthal in Rotterdam. Van 25 september tot en met 5 decem ber is de tentoonstelling 'Bright Minds, Beautiful Ideas' te be zichtigen. Voor het eerst in 20 jaar zullen films van Munari hier te zien zijn. 'Annie' in 2005 op de planken Amsterdam - V&V Entertain ment, de productiemaatschap pij van Albert Verlinde en Roel Vente, brengt volgend jaar de musical 'Annie' op de planken. Dat heeft Albert Verlinde giste ren bekendgemaakt. De musi cal over het roodharige wees meisje zal in ongeveer 150 voorstellingen door het hele - land te zien zijn. Welke acteurs gestalte gaan geven aan de ka rakters is nog niet bekend. An nie is de derde grote productie voor V&V Entertainment. Eer der produceerde de maat schappij de musical 'Kunt u mij de weg naar Hameien vertellen, meneer?' en vanaf 21 november is 'Hello Dolly!' in de Neder landse theaters te zien. vrijdag 24 september 2ct Amsterdam - Het Rijksmuseum in Amsterdam is begonnen met de ontmanteling van het interi eur van het hoofdgebouw en de daarnaast gelegen Teeken- school. Dit gebeurt in het kader van de grootscheepse verbou wing en vernieuwing de ko mende jaren. Onder meer lif ten, elektra, gasleidingen, ma chinekamers, toiletten en in stallaties worden uit het ge bouw verwijderd. Het Rijksmuseum maakte ook bekend dat de onderdoorgang onder het hoofdgebouw, die nu is gesloten, na de renovatie in 2008 weer opengaat en dan voor fietsers en voetgangers vrij toegankelijk blijft. In Amster dam bestond veel weerstand te gen sluiting van de onderdoor gang, die gezien wordt als een vitale verbinding tussen de bin nenstad en Amsterdam-Zuid. Er was door Amsterdammers zelfs een actiecomité opgericht 'Red de Onderdoorgang' om de passage open te houden. „Maar zij hebben het bij het verkeerde eind", aldus een woordvoerder van het Rijksmuseum. „Er is niks te redden." Alleen is nog niet precies bekend hoe de on derdoorgang wordt ingepast in het ontwerp voor de nieuw bouw van de Spaanse architec ten Antonio Cruz en Antonio Ortiz. Het museum heeft tijm ontmanteling van het ii van het uit 1885 datere bouw nog geen ontde* gedaan. Tijdens de vei van alle kunstvoorwerp der dit jaar kwamen kli len van de oorspronkel coraties van architect pers aan het licht. „Zik: iets vinden, brengen meteen naar buiten" zegsman. Muzikale theatershow over merkwaardige volkskomiek Berlijn - Een 35-jarige vrouw heeft op een omstreden tentoonstelling in Berlijn minstens een kunstwerk beschadigd. De geëxposeerde werken, waaronder deze naamloze lichtinstallatie van Bruce Nauman, zijn van de steenrijke Friedrich Christian Flick, die uit een familie met een oorlogsverleden stamt. Volgens Duitse media woensdag rukte de vrouw aan twee sculpturen van de Amerikaanse kunstenaar Gordon Matta-Clark (1943-78). De vrouw, die bekend is bij justitie, werd opgepakt en na verhoor vrijgelaten. De omvang van de schade is niet bekendgemaakt. De tentoonstelling van de zogeheten Flick-collectie, een van de grootste particuliere kunstverzamelingen ter wereld, was dinsdag geopend door bondskanselier Schroder. De eigenaar is kleinzoon van de nationaal-socialistische ondernemer Friedrich Flick, die tijdens de nazi-tijd met behulp van dwangarbeiders een vermogen wist op te bouwen. Critici verwijten Flick zijn collectie gekocht te hebben met besmet geld. Foto: Reuters door Martin Groenewold den haag - Hij was piccolo, leer ling-timmerman, herenkapper, stofzuigerverkoper, reisleider en charmezanger. Dolf Brouwers werd pas bekend toen hij als zes tigjarige werd 'ontdekt' door Wim T. Schippers. Als Sjef van Oekel begon hij aan zijn zoveel ste carrière. Zeven jaar na zijn dood herleeft de nationale cultfi- guur in de muzikale theatershow 'Dolf Brouwers, ben ik dat?'. 'Pardon, reeds'. 'Wie is nou weer?'. 'Wordt het toch nog ge zellig'. 'Waar heb dat nou voor nodig?'. En natuurlijk 'Sjef van Oekel, dat ben ik dus'. Zie hier enkele van de gevleugelde uit spraken waarmee Adolphus Brouwers (1912-1997) zijn roem vergaarde. Maar de tragikomi sche televisieheld was veel meer dan een creatie van Wim T. Schippers. Daarover gaat de muzikale theatershow 'Dolf Brouwers, ben ik dat?', die op 3 oktober in première gaat. In de productie van Theater De Regentes uit Den Haag kruipt Manou Kersting in de huid van Brouwers. Clous van Mechelen, die jarenlang met Dolf Brou wers samenwerkte, schreef de muziek. „Van de bekende num mers gebruiken we alleen Vette Jus; alle andere muziek is nieuw", zegt hij. 'Dolf Brouwers, ben ik dat?', vertelt de bizarre levensloop van de in Utrecht geboren Geestelijk vader Wim T. Schippers, de geeste lijk vader van Sjef van Oekel, is niet betrokken bij Dolf Brouwers, ben ik dat?. Clous van Mechelen: „Wim is wél gevraagd, maar hij voelde er weinig voor. Jammer, maar op zich niet zo heel erg. We maken immers geen Van Oe- kel-show, maar een stuk over de levensloop van Dolf Brouwers." Eind jaren tachtig bevochten Brouwers en Schippers el kaar voor de rechter, met als inzet de rechten op - en dus de inkomsten van - de Sjef van Oekel-strips. Er werd een schikking getroffen. volkskomiek. Brouwers gaat he ren knippend, reisleidend, stof zuiger verkopend en zingend door het leven, totdat hij in ja nuari 1972 opduikt in de Fred Haché Show. Via de bevriende Harry Touw (alias Fred Haché) en IJf Blok ker (Barend Servet) krijgt Brou wers een rolletje aangeboden als patatbakker, wiens friet kraam is afgebrand in de Vlaamse gemeente Reet. In de regieaanwijzingen is sprake van 'een sombere dikzak die frieten bakt op een butagaskomfoortje, ondertitel: Sjefke van Oekel'. „Ik heb Dolf niet zo lang daarna leren kennen", zegt Clous van Mechelen. „Gied Jaspars, met wie ik eerder muziekprogram ma's had gemaakt, was samen met Wim T. Schippers en Wim van der Linden verantwoorde lijk voor de Fred Haché Show. Via Gied ben ik arrangeur ge worden voor Schippers." Hoewel Dolf Brouwers aanvan kelijk nog reisleider bleef, werd hij steeds vaker gevraagd voor televisiewerk. Hij speelde een playbackende travestiet in een bloemetjesjurk, met een sigaar in zijn mond. Een 'Heidenrös- lein' zingende Adolf Hiüer. En een crooner, die met zijn blote voeten in een teiltje water 'Oh, There's A Lull In My Life' ver tolkte. Brouwers werd zo'n populaire figuur, dat hij in 1974 zijn eigen programma kreeg: Van Oekels Discohoek', een persiflage op popprogramma's als 'Toppop' en 'Op Losse Groeven'. Regel matig onderbrak hij - de door Wim T. Schippers geschreven teksten steevast voorlezend van papier - de optredens, vielen decorstukken om of viel de stroom uit. Na afloop van hun optreden konden de artiesten afrekenen bij de aan een wrak kig tafeltje gezeten boekhouder ir. Evert van der Pik. „In die tijd ben ik Dolf Brou wers gaan nadoen", herinnert Manou Kersting zich. „Op school werd ik al met hem ver geleken. Dolf was mijn idool; ik zie de voorstelling dan ook als een eerbetoon. Onze levens lij ken trouwens wel wat op el kaar. Ik ben bouwvakker ge weest, kok, barman, portier, di recteur van een kleinkunstop leiding. En ik knip de haren van mijn zoon." 'Dolf Brouwers, ben iki n wordt volgens het perst E 'een theatershow boon -] schaars geklede dansmi iv real life vette jus'. Rob len schreef de teksten, lij Eijbers doet de regie. V; chelen: „Het wordt een onemanshow met een mensen daar omheen, zang en dans. Sommigé sen spreken van een mi niet; daar houden ze th ai zo van." iz Volgens Van Mechelen 11 Kersting een 'bijzonder ip gende Dolf neer. Kerst ir probeer een ondersche d< maken tussen de privé- n en de entertainer. Maaidi Brouwers ging dat steei a door elkaar lopen. Het ie zelfde personage, maai d dun en vet gespeeld." 0: Van Mechelen: „Dolf si 1 pas en te onpas in de li kei-rol. Hij dacht dat m li dat van hem eisten. Als e een restaurant zaten eilit zei 'alstublieft, twee ko reageerde Dolf onmidc met zijn typische Van ig mimiek: 'ja, dat zie ik z wel, ober!'. Hij was om staanbaar komisch. Mi het langer geleden is g<aj steeds meer de triestiglpp de clown erin zien. k< 'Dolf Brouwers, ben il r. van Theater De Regen t op 3 oktober in premi )e Theater aan het Spui in] Haag. Voor speellijst informatie: www.dolflfo wers.nl. 1 d 'F door Esther Gotink londen - Psychedelische pa tronen op authentiek jaren zestig behang, paarse vloerbe dekking, comfortabele banken vol zwarte kussentjes met fran jes en oosterse patronen, door lopende audiovisuele prikke lingen en een gordijn van rook en harde muziek. Rock-icoon Jimi Hendrix zou zich hele maal op zijn gemak hebben gevoeld. In de gerenoveerde Marquee Club aan Leicester Square in Londen is de grootste expositie en veiling van Jimi Hendrix memorabilia ooit geopend. Talloze posters, flyers, covers, krantenknipsels, kunstwerken en foto's vullen de muren. Ji- mi's stem is doorlopend te ho ren op audio-opnamen die worden afgespeeld, terwijl zijn charisma en vingervlugge gi taarkunsten schitteren op enorme projectiewanden. Deze unieke, nagenoeg nooit eerder vertoonde collectie is vergaard door toegewijd fan Bob Terry. Nadat hij Hendrix live had gezien spelen in 1967, besloot hij alles te verzamelen wat hij van zijn idool kon vin den. Ook begon hij zich steeds meer in de privéknngen van Hendrix te begeven en vestigde hij zijn naam zodanig, dat elk item van de gitarist dat van de hand werd gedaan zijn richting op kwam. In veertig jaar tijd realiseerde Terry een verzameling die de stoutste verwachtingen over trof. Om persoonlijke redenen deed hij zijn collectie in 2003 echter van de hand. Hij ver kocht alle archieven aan een anonieme Amerikaan, die niet wist hoe hij alles moest organi seren en de hulp inschakelde van platenmaatschappij Lion Productions. Samen zochten ze een curator die alles zou kunnen tonen aan de nog al tijd grote groep fans. Ted Owen was de eerste en enige die voor de functie werd benaderd, aldus oprichter Vin cent Tornatore van Lions Pro ductions. „Iedereen die Hendrix onderzoekt zal net als ik ontdekken dat Owen betrok ken is geweest bij elk evene ment van betekenis." Owen koos de legendarische Mar quee omdat Hendrix hier vaak heeft opgetreden en er feitelijk groot is geworden. „Ik had geen andere plek voor deze ex positie kunnen bedenken." Zelf heeft hij meerdere live-op tredens van Hendrix bijge woond. „De eerste keer dat ik hem op het podium zag, dacht ik: werkelijk ongelooflijk wat ik nu hoor, dit is zo prachtig. Bin nen drie maanden was hij we reldberoemd. Toen ik deze ar chieven in handen kreeg, was het eerste dat me opviel zijn eindeloze hoeveelheid teksten, die hij op hotelpapier schreef, hersenspinsels en andere krab bels. Ook zijn er driehonderd uren aan video-opnamen van Jimi op en achter het podium, en legde hij jamsessies met vrienden vast op 47 banden. Hij kon alles spelen, van jazz en rock-'n- roll tot blues en klassiek." De collectie, tentoongesteld onder de titel 'Jimi The Mar quee', heeft een geschatte waarde van 15 miljoen euro. Behalve muziek en promotie materiaal zijn er kledingstuk ken, zoals Jimi's befaamde jas je van rendierhuid, en drie ori ginele gitaren, waaronder zijn enige linkshandige en een 1965 Fender Stratocaster die hij ach ter zijn hoofd of met zijn tan den kon bespelen. Ondanks zijn roem, die hij ra zendsnel opbouwde in zijn korte leven (hij werd maar 27 jaar oud), hebben altijd maar betrekkelijk weinig foto's van hem gecirculeerd. Dat gaat al lemaal veranderen, belooft Owen, nu de tentoonstelling kan putten uit een databank van ruim duizend nooit gepu bliceerde foto's en nog eens 1200 dia's. De collectie is overigens niet in één keer te zien - op dit mo ment is nog geen 5 procent van alle archieven uitgestald. De bedoeling is dat de exposi tie elke maand radicaal veran dert. De echte Hendrix-fan is daarmee het komende halfjaar wel zoet, de expositie duurt zes maanden. Dei) 'b De gitaren van Jimi Hendrix zijn beschermd met een glazen stolp. Het is een van de bezienswaardigheden in The Marquee. Foto: GPD utrecht - Reclamefityvc thijs van Heijningen volgend jaar zijn di speelfilmregisseur, producent Alain de lie NL Film bekendgen 'bizarre thriller-kome als voorlopige werkt Pitt 62'. De titel verwij chatnaam van de soon. Jean van de Vel D het scenario. De Levita stelt dat dis sfeer van de film 'Farjfx broers Joel en Ethan (bl gaan ademen. Het ve Ic over een eenzame jini op internet contact ie andere mensen. De daarvan zijn onvoorzi NL Film produceert d medio 2005 opgeno worden. Matthijs var3 gen jr. werd wereldbe reclamefilmer. Hij slep' alle belangrijke prij; wacht die op dat gebi nen zijn. Onlangs wi het reclamefestival v< nog bekroond voor met een olifant voor|^ Peugeot. De tweeling van de Kameleon is binnenkort terug in de bioscoop. Met meer ervaring. Foto: GPD utrecht/anp - De Nederlandse jeugdster rukt op: in veel recente en nog komende Nederlandse speelfilms spelen kinderen de hoofdrol. Van Pietje Bell tot In Oranje, van Polleke tot Pluk van de Petteflet: al die films waren niet zo'n groot succes gewor den zonder overtuigende kindacteurs. Het Nederlands Film Festival, dat afgelopen woensdag begon, wijdt zondag een specia le middag aan deze jonge helden van het Nederlandse witte doek. „Er loopt genoeg talent rond in Nederland. Je moet alleen goed zoeken", stelt regis seur Ben Sombogaart. Hij maakte met kin deren onder meer Abeltje, Het Zakmes en Pluk van de Petteflet. „In Engeland gaat dat heel anders. Daar is zoveel vraag dat talentjes al vanaf hun vierde jaar worden opgeleid. Het Nederlandse taalgebied is te klein voor zo'n systeem." Dit is overigens niet per se een nadeel, vindt Sombogaart. „Kinderen met een op leiding gaan te veel doen alsof... Die heb ben geleerd rollen te spelen en dat is nou juist iets dat je vaak niet zoekt. Ik wil voor mijn films kinderen die onder alle omstan digheden zichzelf blijven. Je moet juist ge bruikmaken van de bagage die zijzelf mee nemen." Regisseuse Ineke Houtman, die onder meer Polleke en Madelief maakte, heeft zo haar eigen trucjes om kinderen spontaan te laten acteren. „Als ik met ze het script doorlees, laat ik bepaalde scènes weg." In de film Polleke moesten de twee jonge hoofdrolspelers elkaar continu in de ma ling nemen. „Dat vertelde ik dan niet van tevoren aan degene die het overkwam. Dat is de enige manier om de reactie van het kind écht te houden als je eenmaal aan het filmen bent. Niets is zo gênant om te zien als een geforceerde kinderlach." Deze voorleesmethode werkt echter niet voor Maria Peters, de maakster van onder meer de Pietje Bell-films. „Quinten, die Pietje speelde, werd na een bladzijde al onrustig en zei dat hij liever buiten ging spelen. Hij zag het allemaal wel op de op namedag zelf." Zij koos na enig zoeken haar eigen zoon als hoofdrolspeler. „Hij had alles wat de Pietje die ik in gedachten had moest hebben, dus waarom verder zoeken? Bovendien is het vreselijk om kin deren te moeten teleurstellen. Als je dui zend jonge acteurs langs laat komen, heb ben toch duizend kinderen de oprechte hoop dat ze het helemaal gaan maken." Bovendien beseffen kinderen vaak nauwe lijks wat hun te wachten staat, stelt cas- tingdirector Martha Mojet. De voormalige onderwijzeres specialiseerde zich als een van de weinigen in Nederland in het cas ten van kinderen. „Ze realiseren voorbeeld niet dat ze een tijd ly meer naar de sportclub kunnen (j dagmiddag. Of dat ze feestjes md| sen in het weekeinde. Als ze een! de film hebben gekozen, kunne halverwege afhaken. Dat benadiF ook altijd, als we een onervaren r dragen voor een rol." De ervaring van Pietje Bell-regis ters is dat kinderen die geen eclj. carrière beogen, een beter resuljdi veren. „Kinderen die het allernare willen, zitten zichzelf vaak endn weg." Deze mening deelt regisse de Jong. Hij zocht meer dan eer>t een tweeling die zowel fysiek %t technisch in het profiel van de L Friese Kameleon-broers paste. j>g „Een oud regisseursgezegde wide nooit te werken met de drie Ifre beesten en baby's. „Of meer kijn, het algemeen dan", nuanceerjd wordt heel vaak denigrerend geijg het maken van kinderfilms, terwfs veel meer werk en energie kosjo maken van een volwassenen^: schoolde acteurs doen hun werlH{ wat je als regisseur ook tegen ze>r deren moet je toch actief bij bj] ren." Iv

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14