REGIO 'Zonder strand of zee zou ik doodgaan' De dagen na een ouderavond ;tenrijkse band Blutharsch, die komende week in het LVC optreedt, heeft en al heel wat stof doen opwaaien. De band zou er rechts-extremistische sympathieën op 'Een muzikant moet van i! eloof en politiek afblijvenvies van sekruide ii J J J tekstpn houden Hil i 4ofie op na, legt de Leidse drummer en zanger CÖSTA VAN DEN BURG Ge op de foto) uit. Met Paul Meijaard vormt hij het in Leiden wereldbe- duo, dat ook op de 3 oktober-feesten weer van de partij is. HDC970 VRIJDAG 24 SEPTEMBER 2004 NAVRAAG teksten, houden er een heel ande- kun je gaan als muzikant, K jfkslen en in je uitstraling op B' Hum? d dat je als muzikant van het i[X noet afblijven. En van de po- lat zijn onderwerpen die je iet aansnijden. Natuurlijk is emotie, maar ik vind dat het dere dingen moet gaan dan id. Maar goed, wij zijn na bij uitstek een feestband." ica\faan wel bekend als muzi- die zo af en toe schuine op- a s™ maken, schuine grap- t vind je dus niet te ver ®loe een schuine grap moet in bedekte tennen. Je moet beige val geen grove woorden en, geen schuttingwoorden, betreft blijft het daar ook zingen geen liedjes die over deg m. Als je dat doet, maak je :enl lame voor jezelf. Dan kun je Eu zo lang volhouden. Nou, de 5 bestaan dit jaar 25 jaar." Eu: De oit iemand geweest uit het publiek die tia afloop heeft gezegd: jon- 11 llie zijn te ver gegaan og nooit. Paul zegt wel eens tegen mij: juh Gös, je moet uitkijken met egt. Maar dat betekent niet dat ik dan te ver ben gegaan, hoor. Dat allebei niet. Paul maakt een heleboel zottigheid. Die is prettig ge- 'e En ik houd ook van een geintje. Maar we kwetsen nooit mensen, we rottigheid op een positieve manier. Als je een microfoon voor je ebt, ben je machtig. Je moet als muzikant geen misbruik maken van tie." elen op 3 en 4 oktober bij café De Plantage. Ongetivijfeld weer voor ousiast publiek. Wat is jullie geheim? acht is denk ik dat we inspelen op de sfeer in het publiek. Die sfeer re goed aan. We willen de mensen vermaken, entertainen, gezellig- ngen. Dat kunnen we uren lang. Op 3 oktober staan we er van drie n en op 4 oktober van twee tot acht. Dan moet je toch wel iets in je bben. Natuurlijk zijn we best muzikaal wij twee." www.rijnsons.nl ,oor Ilie wat extra Hazes-nummers brengen? ^PS ij was het een schok toen ik hoorde van zijn overlijden. Maar of er dan lijnsons wat verandert? Wij spelen altijd al Hazes-nummers. Een vier, vijf per avond. Ook de snellere, zoals 'Zomer in mijn bol'. Dus n die nummers nu ook wel. Hazes slaat altijd aan. Bij jong en bij publiciteitsfoto UIT DE ARCHIEVEN Cees den Hollander geniet vooral bij storm van zijn werk als strandvonder van Noordwijk Harde wind, regen en een tempera tuur die eerder winters dan herfst achtig aanvoelt. „Heerlijk. Lekker uitwaaien. Dit is het." Cees den Hollander is donderdagmorgen om zeven uur op het strand van Noord- wijk in zijn element, ook al lijken de elementen daar weinig aanleiding toe te geven. „Van mij mag het stormen. Gebeurt er tenminste wat. Ik had van het werken op het strand of op zee eigenlijk mijn be roep moeten maken. Maar dat is nou eenmaal niet zo. Wat ik nu doe, is een hobby. Straks zit ik weer achter het bureau van mijn tim merfabriek." Omdat de verwachte storm is overgewaaid, blijft de 'oogst' op deze dag beperkt voor de 47-jarige strandvonder van Noordwijk. Of liever gezegd hulpstrandvonder, de officiële term. ,,Ik ben de on derdaan van de burgemeester. Hij heeft mij gemachtigd en gezegd wat ik moet doen. Verder bemoeit hij zich er niet mee. Opa en vader Den Hollander gin gen Cees als vonders voor. Zij wa ren actief in de tijd dat jutters vaatjes drank die aanspoelden in de duinen begroeven en 's nachts weer tevoorschijn haalden. ,,Ik herinner me ook nog het verhaal van mijn opa die altijd met paard en wagen over het strand reed. Vlak na de oorlog reed hij op een landmijn. Gelukkig liep het goed af. Alleen gingen de paarden er vandoor. Met een stuk rubber in hun kont werden ze later terugge vonden." Toen zijn vader vorig jaar over leed, stapte Den Hollander op burgemeester Groen af. „Weet u dat u strandvonder bent, vroeg ik hem. Wist hij niet. Ook niet wat de functie inhoudt. Hij is het gaan opzoeken in de Wet op de Strand vonderij. Leuk, zei hij, dat iemand het werk weer wil oppakken. Ver volgens heeft hij de hele procedu re in werking gesteld. Tot de com missaris van de koningin aan toe. Hem heb ik plechtig moeten belo ven dat ik ervoor zorg alle aange spoelde goederen van waarde aan de eigenaren terug te geven. Voor zover die natuurlijk zijn op te spo ren." Als Den Hollander om zeven uur met zijn wagen het strand op draait, zijn alleen de meeuwen wakker en een medewerker van het transportbedrijf Van der Put ten in zijn shovel. En Banjer, de twaalfjarige hond. Hij zit achter in de legeijeep uit 1956, die door Den Hollander is opgeknapt en is voorzien van een afdakje. Maar niet van ramen en deuren. „Dat is toch niet nodig of heb je het koud?" Zonder het antwoord af te wachten (dat kan in zijn ogen im mers alleen maar nee zijn) gaat hij verder. „Het is een liefhebberij van me om zulke wagens te res taureren. Ik heb er nog een, maar die begint aan alle kanten door te rotten. Puur door het zout hè." Want ook al is Den Hollander offi cieel pas een half jaar hulpstrand vonder, in de praktijk is hij het al veel langer. „De laatste jaren was mijn vader ziek en kon hij er niet meer op uit. Ging fk kijken. Dat wil zeggen dat ik net als nu op rustige dagen met Banjer over het strand liep. Alleen als het stormt of slecht weer is geweest, pak ik de auto. Dan kim je immers het meest verwachten. Maar als het even kan, laat ik die wagen staan. Anders zou die door het zout he lemaal snel op zijn. De kosten kan ik niet in rekening brengen. Of ik moet bijvoorbeeld een kraanwa gen nodig hebben. Dan ligt het anders." Den Hollander is als het ware op het strand geboren. Vroeger woonde hij aan het einde van de Schoolstraat, die toen nog tot de boulevard liep. „Als ik de gordij nen opendeed en op zee keek, kon ik zo zien welke kleren ik die dag moest aantrekken. Toen we wat verderop gingen wonen, was ik die service kwijt. Maar het strand is altijd bij mijn leven blij ven horen. Het zou mijn dood zijn als ik ergens zou moeten wonen waar geen strand of zee is. Als kleine jongen was ik er al elke dag te vinden. Ging mijn vader naar het strand, ging ik mee." Hij weet nog goed dat de King Da vid van waar Radio Caroline uit zond voor de kust van Noordwijk strandde. „Mijn vader zat op de reddingsboot, 's Nachts voeren ze uit om de bemanning van boord te halen. Heel spannend. Ik heb me meteen ziek gemeld op school, omdat ik alles wilde mee maken. In mijn jeugd struinde ik altijd het strand af. Op een keer waren er balen meel aangespoeld. Die sneed je dan open. Na het ze ven had je perfecte meel. Dat was de tijd dat heel Noordwijk pan nenkoeken stond te bakken. Sloe pen en golfmeetboeien met elek trische apparatuur moest je snel terugbrengen naar de eigenaar, maar die balen niet. Luid blaffend maakt Banjer een einde aan de mijmeringen. Ze wil de auto uit. Geen probleem. Er is toch weinig te doen. Dat wil zeg gen dat een man die tegen de dui nen naar de zee zit te staren voor Den Hollander een vertrouwd beeld is. „O, zo iemand zie ik wel vaker in alle vroegte. Doe ik niets mee. Ik ben geen politieman. Laat hem maar verder genieten." Ook Banjer is niet geïnteresseerd. Ze wil algauw terug aan boord. „Ze trekt het niet langer. Bovendien is ze leeg", zo verklaart Den Hollan der het korte uitstapje. Leeg staat voor gepoept en geplast. Iets verderop stuit Den Hollander op een stuk wegafzetting, dat ge deeltelijk uit het zand steekt. „Hoe komt dat nou hier? Wat doe je er trouwens mee? Niets toch. Nou, het heeft ook geen waarde, dus het kan blijven liggen. Zal te zijner tijd wel door Van der Putten wor den opgehaald." Verder is er plastic en wier. Veel wier. „Losgeraakt op zee door het slechte weer van de afgelopen da gen. Ik had nog wel wat hout ver wacht, maar dat zie ik niet. Er valt tegenwoordig niet veel meer te halen. Behalve natuurlijk die vin vis die hier in augustus is aange spoeld. Vijf uur 's middags ge beurde dat. Zes uur hoorde ik het. De man van de strandmeester heeft 'm gevonden. Uiteraard was ik er graag als eerste bij geweest Dat is de sport. Maar goed, het ging er op een gegeven moment om wie dat beest zou afvoeren. In eerste instantie werd gewezen naar de strandvonder. Hallo, zei ik, deze vinvis heeft geen waarde, wie betaalt de kosten? Ik had de stille hoop dat Naturalis het dier in stukken zou hakken en zou meenemen. Maar omdat die vin vis al was beschadigd, was ervan die kant geen interesse. Later wees rijkswaterstaat op een potje van het rijk voor dat soort dingen. Van der Putten heeft uiteindelijk de vis in stukken gesneden, waar na alles is afgevoerd naar een des tructiebedrijf." Op de valreep vindt Cees den Hol lander nog een blaas, die wordt gebruikt om een net te laten drij ven. „Daar zit niemand meer op te wachten. Neem ik wel mee naar huis." Daar duiken in de tuin on der meer ook een mastvoet van een bomschuit, een klossenpees (gebruikt bij het vissen op een steenachtige bodem om het net over de stenen heen te lichten) en een anker op. „Die heb ik echt ge jut. Omdat ze geen waarde heb ben, mocht ik ze meenemen." Jan Preenen TUSSEN PEN EN PAN COLOFON 'OOI Leid Leidsch Dagblad 'bas, M'e: B.M. Essenberg I p||pj:directie.hdcuz@hdcnl iink. I iar, g^dactie: Jan Geert Majoor. in Qlriaan Brandenburg 3n Bef": redact'e 'd^dc nl jeh.g ■JjJj ito, Leiden,tel. 071-s 356 356 co iPus 54.2300 AB Leiden •8Ö f5 356415 nng.M071-5 356 325 met /*i tax 023-5150 567 Me')-ERK00P »tra, vtb.t met H3661 sberg^ 023"5150 543 5tbro#8,3f77 andel: 071-5 356 300 kunnen contact opnemen iboreit36 oek. rde p^js) en J.I#68oo B. Zol iker, >uw 4ng (acceptgiro) Jen aut. ine) UJ- /j €216,90 e.v. Dl i 85 Ps een machtiging verstrekken jsch afschrijven van het eregisjld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur, za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12 00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-orgamsatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 12 tot 22 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van deze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en achtergrond verhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? In 'Tus sen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. Op de valreep kom ik er achter dat er dinsdag een ouderavond op het Bonaventuracollege is. Onze zoon Sam (5 vwo) heeft weer eens niet vooraan gestaan bij het uitdelen van de uitnodi gingen. „Je denkt toch niet dat ik jullie een ou deravond onthoud. Ik heb geen papier gehad, maar nu je het weet, kun je natuurlijk ge woon gaan. De school vindt het prettig als er ouders komen." Ik be speur diplomatie in zijn houding. Voor de eerste keer gilt en schreeuwt hij niet, als ik zeg dat ik deze slordigheid niet tolereer. „Op je kamer is het ook een bende, zo kun je toch niet ge structureerd denken", ga ik heftig voort. „En het zou ook handig zijn als je eens een nieuwe broek aanschaft. Het wordt allemaal wat vaal en klein." Deemoedig buigt hij zijn hoofd, gaat tot mijn verbazing opruimen en meldt vol gende week wat uren vrij te maken om te in vesteren in kleding. Is dit de weg naar volwas senheid? Natuurlijk moet ik mij in bochten wringen om op tijd op die avond te zijn. Eerst nog een in terview in Voorschoten, Theo ophalen van zijn squashuurtje en vervol gen racen naar Leiden. In de aula van de oude school aan de Eijmer- poelstraat kom ik weer tot rust. Koffie, identie ke verhalen van andere ouders en een mentor, een gedegen wat oude re biologiedocent, die met veel humor over de voortgang en het schoolleven van zijn pappenheimers vertelt. Zo herkenbaar dat een vader door de klas roept of dit over zijn zoon gaat. „Nee hoor", roe pen vervolgens alle ou ders, „het gaat over mijn kind." Hilariteit. Pubers heb ben dus duidelijke ge meenschappelijke ken merken. Van de mentor kregen we daarom ook duidelijke richtlijnen mee. We kunnen weer even vooruit met de studieplanner, waarop alle belangrijke studie weken en toetsen staan, zodat we onze toekom stige studenten kunnen aansporen op tijd te be ginnen. „Op gezette uren studeren en een toetsweek plannen is een moeilijke opgave voor kinderen van deze tijd, die zo ongelofelijk veel afleiding in hun le ven hebben sprak de mentor tot slot. Verder de opdracht gekregen om vooral door te vra gen naar de procespun- ten en de resultaten van de belangrijke voort gangstoetsen. Door ervaring wijs ge worden, zijn wij niet di rect na afloop van de ouderavond tegen Sam tekeergegaan. Gister avond na een goede maaltijd nog even met elkaar blijven hangen aan tafel. Sam voelt al nattigheid, dus hij be gint spontaan zelf over zijn studie. „Jullie wa ren te rustig na deze ouderavond. Volgens mij was het erg gezellig met mijn mentor. Dacht je dat wij leerlin gen niet bespreken hoe wij ouders benaderen na een ouderavond?" Twinkeling in de ogen. „Het gaat goed. Ik doe meer dan vorig jaar en zit precies op schema. Ik zal de map er even bijhalen, dan kunnen jullie het zien", zegt hij overdreven behulp zaam. We bespreken de debacles van vorig jaar, de slechte voorberei ding en de valkuilen. Hij weet ze nog, maar ziet opzienbarende ver anderingen. Na een maand school is Sam eigenlijk van mening dat zijn schooljaar per fect gaat. Als Theo en ik toch met een onrustig onderbuikgevoel blijven zitten, vindt hij dat ons probleem. Zo is dat, kinderen op voeden is ons pro bleem. Natuurlijk heeft niet alleen Sam een ou deravond. Bij Fleur (havo, groep 11) op de Vrije School in Leiden hebben ze de saamho righeid van ouders ge zocht in een zangles. De docente muziek weet binnen twintig minuten de ouderavond zo te structureren, dat wij met zijn allen zingen. Onwillige pubers wor den door haar op de zelfde manier aange pakt. Fantastisch. De el lende over studiehou ding, cijfers, profielen, schoolexamens, afron dingen na de komma komen daarna veel mil der over. Met Fleur zin gen we nu als ze ont stemd en humeurig na school thuiskomt, om dat er een toets aan zit te komen of een leraar in haar ogen vervelend is. Liefst nummers uit de Sound of Music. Als ik zeg dat die muziekjuf zo leuk is, gaat het nog beter. „Ontspannen, Fleur. Het lukt je heus." Olivier (brugklas Da Vinei College) heeft drie vrouwen boven zich. En hij vindt ze allemaal nog steeds even aardig. Een voortreffelijke mentor, een ervaren brugklascoördinator en een rechtvaardige con rector slagen erin op deze ouderavond een huiselijke, veilige sfeer op te roepen. „Help hem eens met wiskun de, kijk samen in de agenda of het huiswerk een beetje zinnig geno teerd staat, vrare hem waar de geschüenisles over gaat, oefen Franse woorden. Leg samen verbanden. Benader hem positief." Vol over gave storten we op ons op deze stimuleertac- tiek en met ons veel an dere ouders, hoor ik bij diverse gelegenheden. Hoe kom ik toch aan het gevoel: ouders doen het goed, kinderen luis teren nog steeds niet? Saskia Stoelinga Reageren?s.c.m.stoelin- ga@hdc.nl Vrijdag 24 September De afdeling Leiden van de Kon. Ned. Middenstandsbond, welke gis- Ge^g onder grote belangstelling in de rijkelijk met bloemen getooide foyer haar 40-jarig bestaan herdacht heeft dit op een wel zeer In plaats van een receptie met zeer vele sprekers - die Hcjrorzitter W. Zwart toch altijd alleen maar zeggen dat men het zo goed - voerde deze middag slechts één spreker het woord, de Bondsse- heer W. Swagerman, die in zijn toespraak het jubileum het jubileum in deze feestelijke bijeenkomst van „vogels van diverse pluima- van de Leidse gemeenteraad waren vertegenwoordigd) nog eens grote betekenis van een gezonde en levenskrachtige middenstand samenleving in het licht stelde, volgde was al even origineel. De Leidse middenstanders die het orpsferop zoeken, gingen ditmaal naar de kelder. Voor de viering van het ju- men de ondergrondse ruimten van de Stadsgehoorzaal, die ervoor voor de Leidato, nog intact gelaten voor een feest. |79, maandag 24 september ORP - De Leiderdorpse gondelvaart op de Oude Rijn is een aan- fechouwspel geworden. Zo'n honderd grote en kleine schepen, alle- ndig versierd, vertrokken rond zes uur uit de Doeshaven richting |sbrug. f Leidsch Dagblad e rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na "0 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer >C Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van id, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan n het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Cees den Hollander met Banjer op het strand in Noordwijk. „Ik had van het werken op het strand eigenlijk mijn beroep moeten maken." Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13