REGIO Fielt Wil Savanna's taal brengt Vlietwijk niet veel verder begrafenis betalen Kunst om bij weg te dromen in Oud-Poelgeest Wijnkans van de maand! 3 R3 Broer wil desnoods plek van gegijzelde innemen 'Deze flat rouwt, iedereen op zijn eigen manier' Bakker brengt concurrent eigen brood op de markt Hautes Terres Coteaux du Tricastin Terpstra leidt ng bij Alecto Erica Terpstra, ter van sportkoepel NOC op zaterdag 23 oktober neester bij hockeyclub in Leiderdorp. Alecto an de uitbreiding van het is en de bouw van na- ,e opvang De Vrijbuiters chting Kinderopvang lorp. Terpstra opent de- erkomens om 14.30 uur vanaf 16.00 uur de re de veiling van objecten Vrienden van Alecto verzameld. Tussen 17.00 uur zijn er aller- ,i^eve acdviteiten en mu~ iptredens in en om het u jouw in sportpark De he! id. an| h" dei J3I vrijdag 24 september 2004 Zes reusachtige schilderijen in gerenoveerde Zuidzaal van Oegstgeests kasteel Voorschoten pndag open heV>ten - De Voorscho ol bliotheek is vanaf 3 ok- reer elke zondagmiddag tn een tot vier uur. Als 1 lan bezuinigingen stond d®r istelling in de winter jaren wel eens op de d ,a jaar dit jaar niet. De lling op zondag duurt iet maart volgend jaar. kifractuur op b™ senaarseslag bar - Op de Wassenaar- eeft een 78-jarige vrouw burg woensdag een ctuur opgelopen. Een e automobiliste reed op teerplaats achteruit en •gen een muurtje, waar rige vrouw op zat. Haar aakten bekneld. De naar het ziekenhuis e paviljoen van strand jfyiK - Het transportbe- i der Putten is gisteren r0° jonnen met het verwij - 311(1 m het eerste paviljoen iter) van het strand in ijk. Woensdag was er :el wind, waardoor lunVd afgezien van het af- 20 an paviljoen Meeu- Ook voor donderdag ..Ti verwacht, maar Uiei ie uitbleef is Van der lsnog in actie gekomen. door Floor Ligtvoet oegstgeest - Idyllische taferelen uit een ver verleden, een perio de waarin de tijd nog heel lang zaam leek te gaan. Wie de zo juist gerestaureerde Zuidzaal in kasteel Oud-Poelgeest bezoekt, kan moeilijk anders dan weg dromen. Op zes grote schilde rijen wordt het buitenleven van vroeger geïdealiseerd. Maar ook op een hedendaagse bezoeker hebben de kabbelende water partijen, romantische vissers en musicerende herders een kal merende werking. De schilderijen zijn de laatste aanwinst van het Oegstgeestse kasteel, zoals het fraaie gebouw in de volksmond heet. Want ei genlijk is het kasteel geen kas teel, geeft directielid Erny Nij- huis toe. „Het is een groot huis dat door de eeuwen heen door welgestelde families werd be woond." Desondanks ademt het luxueuze pand vlakbij de Warmonderweg iets koninklijks uit. Zeker nu sinds de renovatie de Zuidzaal weer rijkelijk be hangen is met kunst. „Het is ons pronkstuk geworden", vindt Nijhuis. De opknapwerkzaamheden stonden geheel in teken van de zes panelen uit 1750-1760. De crèmewitte wanden en de war me rode gordijnen zijn erbij ge zocht om zo 'de kleuren van de schilderijen beter te doen uit komen'. De naam van de kun stenaar die de linnen doeken beschilderde, is onbekend. Di recteur Willem Dool gelooft niet dat de schilderijen het werk zijn van één man zijn. „Die doeken zijn vier bij twee meter. Het is veel waarschijnlij ker dat er meer kunstenaars aan hebben gewerkt." Vroeger werd de Zuidzaal ge bruikt als 'intieme woonkamer' vertelt Nijhuis. Sinds de Be heer- en Exploitatiestichting Oud-Poelgeest het landgoed en het kasteel onder haar hoede heeft genomen, fungeert het als vergaderruimte. „We troffen de zaal destijds helemaal kaal aan. Alle kunstwerken die er ooit misschien hebben gehangen, waren weg." Niet gek, vindt Nij huis. „In de oorlogsjaren heb ben zowel Nederlanders, Duit sers als Canadezen het pand gebruikt." Door de wisseling van talloze eigenaren is niets bewaard gebleven. Nu is de zaal weer versierd. Dat was tot voor kort nog anders. Toen zaten de zes wandpane- len nog veilig opgeborgen in de depots van het Instituut Collec tie Nederland (ICN) en waren de muren van de Zuidzaal kaal. Het was burgemeester Timmers die de stichting tijdens een be zoekje tipte dat ze gratis van nationale kunstschatten ge bruik konden maken. „Het kunstbezit hoort toe aan de Staat der Nederlanden", vertelt Dool. „Maar wij mogen er voor eeuwig oppassen." Het ICN is allang blij dat ze nu ergens han gen, vult Nijhuis aan. „Zulke enorme schilderijen kun je niet overal kwijt. Daar heb je toch een 'kasteeltje' voor nodig. En hier zien mensen ze tenmin ste." „Toen we de kunstwerken uit het depot haalden, zagen ze er wat flets en beschadigd uit", herinnert Dool zich. Voor 50.000 euro liet de stichting de panelen restaureren. De firma Manenstegell uit Deventer poetste ze schoon en retou cheerde de beschadigingen in de doeken. „Na afloop van de restauratie wist ik niet wat ik zag", zegt Dool enthousiast. „De schilderijen hadden een felle kleur en leefden weer." Het kasteel Oud-Poelgeest is op open monumentendagen ge opend voor publiek. Maar wie zijn nieuwsgierigheid niet kan bedwingen, is na de officiële opening op 6 oktober doorde weeks welkom van 12.30 tot 13.30 uur. Een van de zes schilderij en die de wanden sieren van de Zuidzaal van Oud- Poelgeest. Foto: Oud-Poelgeest Alphenaar Paul Bigley ten einde raad vervolg van voorpagina alphen aan den rijn - Het is het nieuws dat Engeland al dagenlang in zijn greep houdt de gijzeling van de 62-jarige Brit Kenneth Bigley in Irak. Zal hij zijn gevangenschap overleven, of wacht hem het zelfde lot als de twee Amerika nen die samen met hem gegij zeld werden gehouden: ont hoofding? Het lijkt allemaal heel ver weg. Maar in ten min ste één Alphens huis is het gij zelingsdrama angstaanjagend dichtbij. En dat is in het huis van Paul Bigley, de 54-jarige broer van de gijzelaar. Britste kranten en de Arabi sche zender Al-Jazeera heb ben de Alphenaar de afgelo pen dagen weten te vinden. Voor die laatste zender - die zich de afgelopen jaren heeft bewezen als hét medium om in gesprek te komen met mos lim-extremisten in het Mid den-Oosten - noemde de Al- phense Engelsman de Irak- oorlog 'een verzinsel'. „De massavernietigingswapens waren een verzinsel. Het was nog erger dan een Amerikaan se soap serie." Sinds hij van de ontvoering van zijn broer hoorde - een half uur nadat hij uit zijn huis is Bagdad was meegenomen - zit Paul Bigley in zijn huis ge kluisterd aan televisie, com puter en telefoon. Op die ma nier probeert hij op de hoogte te blijven van de laatste ont wikkelingen en probeert hij ook invloed uit te oefenen. „Sinds het nieuws van de ont voering heb ik nauwelijks ge slapen. Ik ben kapot." Paul heeft zich net als de rest van de familie aanvankelijk keurig aan de instructies van het Britse ministerie van bui tenlandse zaken gehouden: blijf uit de publiciteit en laat de diplomaten het werk doen. Maar het vertrouwen in de di plomatie is bij de familie in middels tot onder het nulpunt gedaald, en alle familieleden hebben inmiddels publiekelijk hun beklag gedaan over de lakse houding van de Britse regering in het algemeen, en premier Tony Blair in het bij zonder. Voor Blair is de gijzelings kwestie enorm pijnlijk, sinds Kenneth Bigley in een video boodschap een persoonlijk beroep deed op de minister president om ervoor te zorgen dat de eisen van de gijzelne mers worden ingewilligd: de vrijlating van alle vrouwelijke gevangenen in Irak. Ondertussen is ieder optreden van een familielid van Bigley 'breaking news', zoals het meest recente optreden van de 87-jarige moeder van de gijzelaar die op de Britse tele visie een emotionele oproep deed om haar zoon levend te rug naar huis te sturen. De Thaise echtgenote van Bigley bedankte de gijzelnemers uit gebreid voor de videobood schap van haar man en smeekte om genade voor hem. Broer Paul ging in een inter view met boulevardblad de Sun nog een stap verder. Hij bood aan om de plaats in te nemen van zijn gegijzelde broer. „Ik vlieg zo naar Bag dad om mezelf voor hem uit te ruilen", liet hij de krant we ten. En hij riep de Iraakse re gering op om de eisen van de gijzelnemers in te willigen en de vrouwelijke gevangen vrij te laten. „Het kan met niet schelen wat voor misdaden ze gepleegd hebben, laat ze ge woon vrij." Dat Paul Bigjey met zijn me dia-optredens de diplomatie voor de voeten loopt, kan hem niet schelen. „Ik laat me niet zeggen dat ik mijn mond moet houden. Niet over zoiets be langrijks als dit. A jtekens blijven dood Savanna la's moeder en haar worden vandaag (je leid aan de rechter- maa ssaris. Toen het duo jbel acht van maandag m s sdag door de politie en t e Overijsselse Holten ,n angehouden, vonden 5 bei ;enten het ontzielde echt n van een peuter. enbaar ministerie anvankelijk geen 3nde e'ir>gen over de zaak erz0 naar heeft nu offici- ajs estigd dat het stoffe- naai rschot van het 3-jari- ran lense meisje is. geeft nog steeds jtisc ltwoord op vragen >nds e 1S ket om het u gekomen' en 'waar- rden de moeder en iend precies ver- Wel is duidelijk ge lat bij het onderzoek titgegaan van een tie heeft de moeder vriend inmiddels, nkelijk van elkaar, eid verhoord. Pers- Rijsdorp van het ar ministerie, parket ag: „Ze hebben wel ^JjJdaringen afgelegd, Jga daar nu verder ^in/'Derechter- isaris beslist van- ana ^et du0 n0*>een idieedt vast8ehouden- gaat er vanuit dat amende tijd hun kwijt zijn. is niet de enige in- mfr'p *ie weigert duidelij- matie te geven. Ook lollands Midden t op vragen in. „We et onderzoek niet en. Publiciteit kan en dat de rechts- £s gevaar komt. Zo- :e zaak onder de valt, geven wij geen nhoudelijke reac- 9.00 Dnd I ten' 114.0 ers v£ 1 zon is Op /alke n om ten b elron icrob: ainee ïen o] er v< 1 een irami 'De 298. door Nancy Ubert vervolg van voorpagina alphen aan den rijn - Een aan tal bewoners van de Alphense Castorflat wil een geldinzame lingsactie houden om Savanna een mooie begrafenis te geven. Savanna woonde in de Cas torflat. De peuter werd dinsdag dood gevonden in de kofferbak van een auto waarin ook haar moeder zat. „Een bovenbuurvrouw kwam met het idee", vertelt Fatiha Abdellaoui die pal naast het ap partement woont van de moe der van Savanna. „We moeten een hoop organiseren en doen, maar we denken dat het goed is dat dit kind een mooi graf krijgt. Natuurlijk moeten we even uitzoeken hoe het alle maal zit, maar we zijn het seri eus van plan." Als Abdellaoui hoort dat Jeugd zorg Noord-Holland heeft ver teld dat Savanna goqd in de ga ten werd gehouden door de hulpverleningsinstanties, ont steekt ze bijna in woede. „Als u eens wist hoeveel mensen heb ben geprobeerd hulp te zoeken voor dat kind. Er werd niet ge holpen. Weet u dat het meisje door haar moeder urenlang al leen werd gelaten? En baby Ro- wena ook. Die vrouw is slecht." Abdellaoui krijgt tranen in haar ogen. Amal al Khafaij, de buur vrouw van drie huizen verder op, ook. „Hoe verwerk je dat je 3-jarig buurmeisje door een misdrijf om het leven is geko men", klinkt Al Khafaij bitter. „Niemand heeft hier ook maar iets gedaan. Nu moeten we ac cepteren dat we allemaal hebben ge faald. Deze flat rouwt. Ie dereen op zijn eigen ma nier." Van de andere etages komen de hele dag door mensen naar de galerij op drie hoog. „Dan blijven ze voor nummer 30 even staan", vertelt Abdel laoui. „Sommige mensen leg gen bloemen neer. Maar later is zo'n bos weer weg. De politie doet nog steeds onderzoek in het huis. Ze hebben nog een dag nodig, is me verteld. Mis schien halen de rechercheurs de bloemen wel weg. Als ze de bossen dan maar wel naar Sa vanna brengen." Een stoere buurman van vijf hoog - spijkerpak, dikke zilve ren ketting en tatoeage in de nek - komt woensdagavond om zeven uur uit zijn werk. Hij heeft een dikke bos bloedrode rozen bij zich. „Hier", zegt hij Burgemeester belegt bijeenkomst voor de buurtbewoners tegen Abdellaoui, „voor het meisje. Wil jij ze voor me neer- Ik ben daar niet zo goed Burgemeester Schoof van Al phen aan en Rijn heeft besloten om een bijeenkomst te beleg gen voor de bewoners van de Castorflat. Dat is niet be doeld om de mensen uitge breid te infor meren. „De burgemeester weet niet veel meer dan wat er in de kran ten staat te le zen", geeft zijn zegsman aan. Schoof wil vooral praten over de emoties die bij de buren van Savanna leven. Dat de buurtgenoten rondlopen met gevoelens van onmacht, teleurstelling en ver loren vertrouwen in de hulp verlening, is de burgemeester duidelijk. De bijeenkomst wordt in de wijk gehouden en is uitsluitend bedoeld voor de bewoners van de Castorflat. Die hebben gis teravond allemaal een uitnodi ging in de bus gekregen. Vol gens de woordvoerder staat daarin duidelijk aangegeven dat de burgemeester geen informa tie komt geven maar dat hij vooral een luisterend oor biedt. door Saskia Stoelinga voorschoten - „Ik denk dat de wethouders maar eens met ons in de Vlietwijk moeten komen wandelen. Misschien dat ze dan hun taalgebruik aanpassen en met eigen ogen aanschou wen wat hier echt aan de hand is." Heftige emoties van bewo ners in de wandelgangen van het gemeentehuis van Voor schoten over 'zoveel onbenul bij politieke zwaargewichten als wethouder Verschoor en wet houder Carabain'. Bewoner Mi rjam van Sint Maartensdijk durfde dit na jaren onzekerheid gewoon hardop te zeggen. En ze kreeg van iedereen bijval. Deze twee wethouders moesten zich gisteravond verantwoor den in de commissie wonen, ruimte en groen over de sloop- en nieuwbouwplannen in de Vlietwijk. Zij hadden veel pu bliek, want de bewoners van de te slopen flats in de Vlietwijk, die zijn verenigd in de actie groep Keel. wilden nu eens het fijne over de plannen horen. Maandag hadden zij al een leegstaande flat gekraakt om daadkracht te tonen. Zij willen geen sloop, maar renovatie van de zes flats in hun volkswijk. „Voor de zoveelste keer zijn we niet begrepen en bedrogen", sisten ze na afloop. En niet alleen zij, ook de Voor- schotense raadsleden van de commissie wonen, ruimte en groen kregen na heel veel vra gen en doorvragen niet de juis te antwoorden. Zo erg zelfs, dat wethouder Verschoor aan het eind van de vergadering wan hopig riep dat hij het hele amb telijke apparaat zal inzetten om de extra informatie waarom werd gevraagd nog voor het weekeinde bij de commissiele den te bezorgen. Tenminste die poging probeert hij vandaag te ondernemen. „Of dat gaat luk ken, is de vraag", sprak hij gis teravond nog blijmoedig. Wat brak beide wethouders nu op? Het wollige taalgebruik van Verschoor in combinatie met het ambtelijke taalgebruik van Carabain was een dodelijke mix. Ze hadden heus de inten tie om iets van hun woorden brij te maken, maar het lukte gewoon niet. De raadsleden de den alle moeite de vragen over de sloop van de zes flats in de omgeving van de Lorentzlaan zo simpel mogelijk te stellen. Maar wat moet een wethouder zeggen als hij een antwoord moet geven hoeveel wisselwo ningen er in voorraad zijn? Pre cies, een getal, maar hij zei het zo: „De verhuurder, de stich ting Woonzorg, heeft de om vang van de bereikbare voor raad gewaarborgd." Verschoor had het over drie zorgcirkels en worstelde met het aantal zorgplaatsen in een nieuw te bouwen verzorgings huis. Van verpauperingsbeleid in de wijk was geen sprake. „Het mutatieonderhoud waar aan een prijskaartje hing van 35.000 euro ging gewoon door", zei Carabain. Commissieleden keken elkaar aan, bewoners gingen roepen over welke wijk hij het nu had. En zo ging het maar door. 'Servicekosten wa ren niet duidelijk''de termijn van bouwen en hoe lang een bewoner in een wisselwoning zit. bleef onduidelijk', 'het staatje over huurprijzen in combinatie met huursubsidie moet nog worden aangeleverd', 'het sociaal statuut moet nog worden ondertekend'. Volgende week buigt de Voor- schotense raad zich over de toekomst van Vlietwijk. „Als de uitleg niet beter wordt, komt er nog een harde strijd", aldus de luidruchtige bewoners van de actiegroep Keel, op de terugweg naar hun - nog bestaande en betaalbare - huurwoning in een sociale wijk. 'Broodmixen uit de gewone handel smaken niet' door Floor Ligtvoet rijnsburg/oegstgeest - Thuis de geur van je versgebakken fa voriete brood opsnuiven. Die luxe bestaat sinds de komst van de broodbakmachine. Het ap paraat is een hit en wint snel terrein. Steeds meer consu menten raken eraan verslingerd vers warm brood met een per soonlijke twist te serveren. Dat is René Tijsterman, de eigenaar van dertien bakkerijen uit deze regio, ook niet ontgaan. Hij ontwikkelde onlangs drie (advertentie) te buren (Savanna met haar moeder u naanden oude zusje at aan de Castor- ,1 Alphen) hebben e kin d dat verscheide- op m 8.45i links /w.rk J.H. nties hebben gebeld te vragen omdat gaande vermoedens dat Savanna werd «leid en verwaar- ovendien zouden 1 Bra' latse^j^e polide om >ben gevraagd. Ook ireigert de woord van politie Hol- en een reactie te In een later stadi jen we de zaak •n met elkaar re- 'ïren, daarvoor is iog te vroeg." Eenmaal ingeschonken ziet u het al: een mooie, dieprode kleur. Voorbode van meer moois in deze wijn. Men zegt wel eens: "het oog wil ook wat", daaraan wordt in elk geval al tegemoet gekomen. Zet u dan het glas eens aan de neus. In de geur zijn duidelijk diverse kruiden, peper, truffel en geconfijt fruit waarneembaar. Een belofte, waaraan in de smaak zeker wordt voldaan. Een volle, sappige wijn met aangename tannines en last but not least, een lange afdronk. Al met al een zeer smakelijk glas wijn! Overtuig uzelf ook. en neem mee die fles! Vanaf dinsdag 21 september in al onze slijterijen verkrijgbaar. Onze aanbiedingen in uw mailbox? a DiBCKiii.nl broodmixen speciaal voor de broodmachine. „Zo wil ik in springen op de trend. Wist je dat één op de acht huishou dens inmiddels zo'n machine heeft?" Het bakresultaat van de nieuwe boerenwit-, volkoren- en meer- granenmix moet de kwaliteit benaderen van het brood uit de bakkerij. „Precies zo lekker als uit de bakkerij wordt het na tuurlijk nooit", waarschuwt Tijsterman. „Maar aan de grondstoffen kan het nu niet meer liggen. Die zijn van hoog waardige kwaliteit." De bloem, meel en gist worden ook door de bakkers van Tijsterman ge bruikt. „De klant kan er thuis altijd nog zelf naar smaak olij ven, zonnebloempitten, krui den of noten aan toevoegen." Aanvankelijk wilde de bakker zelfs broodbakmachines in zijn winkels te koop aanbieden. Maar van dat plan is hij afge stapt. „Ik weet eigenlijk niets van die machines", verklaart hij. Dus stortte hij zich vol over gave op het bedenken van een geschikt recept. Aan een goede gezonde broodmix ontbrak het de consument nog, constateer de de bakker. „Die mixen uit de gewone handel smaken ge woon niet." Dat het brood uit de bakkerij desondanks de nieuwe bakker- mixen toch altijd beter zal blijft smaken, ligt volgens hem aan het feit dat het brood daar meer tijd krijgt te rijzen. „In de bak kerij scheppen we de juiste René Tijsterman: „Precies zo lekker als uit de bakkerij wirdt het na tuurlijk nooit." Foto: Dick Hogewoning condities. Brood bakken kost zeker vier uur." Tijsterman is er niet bang voor dat klanten het brood in zijn winkels nu volle dig links laat liggen. „De consu ment is een gemaksdier." Daarbij werkt de vorm van het brood uit de bakmachine ook niet mee. „Zo'n vierkant brood dat je zelf nog moet snijden", zegt Tijsterman. „Nee, voor de lunch is het gesneden brood dat je bij de bakker haalt ge woon veel handiger." De broodbakmachine zal volgens hem vooral op zondag of bij be zoek worden gebruikt. De broodmixen die sinds vorige week vrijdag in zijn bakkerza ken verkrijgbaar zijn. verkopen goed. „Vooral in Oegstgeest. Daar zijn ze een regelrechte topper." Dat verbaast Tijster man overigens niet. „In het dorp zitten we op een goede lo catie. We trekken daar sowieso erg veel klanten. Met het nieu we product haalt de bakker nu al 4 tot 5 procent van zijn om zet binnen. Een zak van twee kilo broodmix kost 4 euro en is voldoende voor het bakken van vier bro den.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11