Een kijkje 'We krijgen steeds complexere Fonds moet leiden tot samenwerkiii in de keuken van Energiq LEIDEN REGIO Schultz ziet wel wat in een zeejachthaven Sassenheim krijgt geen graffitimuur Ondernemers kunnen duizenden euro's besparen Politie houdt aanrander aan leiden - Op een perron van het centraal station is woensdag avond een 26-jarige man uit Leiden opgepakt op verdenking van aanranding van een Haagse vrouw (22). De man drong zich op aan de vrouw, pakte haar hand en dwong haar over zijn broek aan zijn geslachtsdeel te zitten. Op 5 september over kwam de vrouw hetzelfde. Ook toen stond ze op het perron te wachten en haalde dezelfde man hetzelfde bij haar uit. De politie kwam hem toen niet op het spoor. Toen het de vrouw woensdag weer overkwam bel de ze onmiddellijk de politie. Toegesnelde agenten konden de man vervolgens inrekenen. sassenheim - Er komt geen graf fitimuur in Sassenheim. Het dorp telt te weinig graffitispui ters om een muur, die zo'n 2200 euro moet kosten, neer te zetten. Bovendien bestaat de vrees dat de graffitispuiters hun verfbussen ook in de omgeving van de muur gaan gebruiken. En dat brengt weer- extra schoonmaakkosten voor Sas senheim met zich mee. Sassenheim heeft in 2003 een graffitiwedstrijd georganiseerd samen met het jongerencen trum Fascinus. Op die manier wilde Sassenheim peilen hoe veel jongeren belangstelling hebben voor graffiti. Bij grote belangstelling zou plaatsing van een graffitimuur overwogen worden. Aan die wedstrijd de den zestien jongeren mee waar van de helft uit Sassenheim kwam. Desondanks wilde het bestuur van het jongerencen trum wel graag een graffitimuur bij het jongerencentrum Fasci nus aan de Van Alkemadelaan hebben. katwijk - Een zeejachthaven met woningen in combinatie met een kustverdediging kan wel degelijk in Katwijk. Staats secretaris Schultz van Haegen van verkeer en waterstaat sprak tijdens een werkbezoek in de kustplaats duidelijke taal. Wat haar betreft zijn er niet veel on overkomelijke problemen. ,,Ik heb de plannen van de onder nemers bekeken en het ziet er allemaal goed uit." Katwijk en een zeejachthaven. Er wordt in het dorp al jaren over gesproken, maar nooit kwamen de plannen in serieus vaarwater. Toch winnen de voorstanders terrein. De ge meente zelf neemt de onder zoeken heel serieus, waar voor heen de plannen van tafel wer den geveegd. En het Hoog heemraadschap van Rijnland sprak zich niet expliciet tegen de komst van een haven uit. Schultz, voormalig wethouder in Leiden, liet duidelijk door schemeren dat niet zij, maar de gemeente Katwijk bepaalt of er een jachthaven mét woningen komt. De Katwijkse raad is flink verdeeld. Een deel van de rech tervleugel vindt een zeejachtha ven een inbreuk op de Katwijk- se cultuur, terwijl Gemeentebe langen bezwaren heeft tegen een ingreep in de natuur. Wat Schultz betreft zijn er geen bezwaren. Zij wil met haar ge zin - de bewindsvrouw bevalt in november - in de toekomst graag een bezoek brengen aan Katwijk mét zeejachthaven. Als gemeenteraadslid liep Alexander Geertsema (WD) al met de wethouder mee tijdens werkbezoeken aan bedrijven in Leiden. „Maar dat was toch al tijd meer snuffelen. De tijd was te kort om echt inzicht te krij gen." Nu hij zelf wethouder economische zaken is, kan hij dus uitgebreid de tijd nemen om langere visites af te leggen. Gisteren was de eerste, bij Energiq op industrieterrein Roomburg. Een bedrijf met rond de honderd personeelsle den gespecialiseerd in elektro techniek, klimaattechniek en loodgieterswerk. Via de ondernemersvereniging LVI hadden bedrijven zich kunnen inschrijven voor een werkbezoek van Geertsema en het liep storm. „Dat mijn eerste bezoek bij Energiq is, is toeval. De volgorde is door de LVI be paald, niet door mij", aldus de wethouder. En zo kreeg hij gisterochtend rond tien uur een rondleiding door het bedrijf aan de Nieu- wenhuizenweg en werd hij bij gepraat door de directeuren Erik Fasseur en Arjen Veis over het wel en wee van de zaak. „Zo doen wij de opleiding van onze medewerkers grotendeels De Blauwe Steen, die aJ 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 424 door Robbert Minkhorst leiden - Ondernemers kunnen duizenden euro's besparen als zij wat meer samenwerken. Dat blijkt uit een onderzoek van de Leidse Kamer van Koophandel. Om dit te bereiken is de oprich ting van een speciaal onderne mersfonds noodzakelijk. „Op een fors aantal terreinen kunnen de ondernemers in een georganiseerd fonds profiteren van kortingen, aanbiedingen en extra services", schrijft de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken Rijnland in zijn notitie 'Ba ten Fondsvorming'. „Denk aan scholing, centrale inkoop van artikelen en van stroom, bevei liging van bedrijfsterreinen, be wegwijzering en afvalinzame ling." Er is meer: door de krachten te bundelen kunnen bedrijven ook efficiënter wer ken. Voorbeeld daarvan is het collectief aanvragen van ver gunningen en subsidies. Leiden krijgt op termijn een on- dernemersfonds. Daaruit kun nen evenementen als de in tocht van Sinterklaas en het Rembrandtjaar worden gefi nancierd, maar ook het ophan gen van sierverlichting in win kelstraten en het opknappen van bedrijventerreinen. Alle on dernemers in de stad moeten daaraan gaan bijdragen door een opslag op hun ozb. Het idee voor het fonds komt bij het Centrummanagement van daan. De politiek is enthousiast over het plan. Het onderzoek van de Kamer van Koophandel komt vrijdag beschikbaar. „Leiden heeft zoals zoveel ste den te kampen met een betrek kelijk lage organisatiegraad van ondernemers", schrijft de Ka mer van Koophandel in de in leiding van het rapport. „En met die lage organisatiegraad hangt samen dat er chronisch te weinig geld is voor het behar tigen van de collectieve belan gen van ondernemers. De vraag is of via fondsvorming de indi viduele ondernemer besparin gen tegemoet kan zien. Dit on derzoek is het resultaat van een quick scan naar die mogelijke besparingen." En daarbij gaat de kost voor de baat uit, aldus de ondernemersorganisatie: het organiseren van ondernemers, het creëren van samenhang en een collectief belang is 'een tijdrovend en intensief proces dat op zich al geld kost'. In het rapport somt de Kamer een reeks besparingen op. De kortingen kunnen oplopen tot de helft, is becijferd, en daar mee tot honderden of duizen den euro's. Op het gebied van beveiliging kunnen gezamenlijk inbraakinstallaties, camera's en brandmelders met korting wor den aangeschaft. Namens een groep bedrijven kan bovendien een beveiligingsbureau worden ingehuurd. Diezelfde bedrijven kunnen ook het Keurmerk Vei lig Ondernemen bemachtigen, wat een korting op de verzeke ring oplevert. Eén schoonmaak bedrijf kan voor meerdere kan toren werken. Graffiti, verpau pering en het openbaar groen onder handen nemen is goed koper als bedrijven dat met el kaar doen. „Winkelcentra, bedrijventerrei nen of bedrijven die anderszins bij elkaar in de buurt zitten kunnen geografische belangen bundelen en organiseren. Be veiliging is daar een goed voor beeld van", aldus de mersorganisatie, ,,maau wegwijzering, afvalbel lectieve inkoop van sl vervoersarrangemente goede voorbeelden." wordt genoemd de bei 5' ring van het Utrecht n umkwartier. De gemeente werkt a stel voor een ondt fonds uit. Het onderzo n Kamer is bedoeld als king aan Leiden, maai f het wegnemen van van ondernemers. E< onder hen is sceptisc komst van zo'n fonds, weten wat het zou ku f leveren. door Erna Straatsma leiden - De viering van het tien jarig bestaan valt nagenoeg sa men met een uitbreiding van de afdeling. De intensive care (ic) voor kinderen, in het Leids Uni versitair Medisch Centrum (LUMC), telt nu zeven bedden en gaat in januari naar tien bedden. Extra capaciteit is hoog nodig, want landelijk is sprake van een groot tekort aan intensieve kin- derzorg. Door een toename van medi sche mogelijkheden is de vraag naar ic-bedden voor kinderen flink gestegen. Het aanbod schept de vraag, als het ware. Bij de Leidse kinder-ic gaat het dan voor een groot deel om hersteloperaties bij aangeboren hartafwijkingen. Daar is het zie kenhuis in gespecialiseerd. De afdeling heeft een landelijke functie. De kinder-ic bevindt zich op de vierde verdieping van het LUMC en is veel minder hec tisch dan de gemiddelde zie kenhuisserie doet geloven. Op deze dinsdag liggen er drie ba by's, allen hartpatiëntjes. Ze lig gen stilletjes in open couveu ses. „Huilen kunnen ze niet, want er loopt een beademings buisje langs hun stembanden", zegt kinder ic-verpleegkundige Arno Tates. De baby's zijn ver bonden met een groene batterij aan apparatuur en slangetjes. „Kerstbomen, noemen we die wel", zegt Tates. Om de onple zierige aanblik van al die tech niek enigszins te verzachten, hebben ouders wat pluchen knuffels neergelegd. Op de ra men zijn dieren geschilderd. Complexe hartafwijkingen, die vroeger onmiddellijk na de ge boorte tot de dood leidden, zijn nu veel vaker te verhelpen. „We hebben hier heel veel kinderen wordt gerealiseerd, hang men met het vrijkomen i rijksgeld en het opleiden nieuw personeel. „Qua| neel kunnen we nu maxi zeven a acht bedden vul zegt De Groot. „We zitte genlijk nog in het stadiu we willen kijken hoe het hoe meer plek je krijgt, 1 meer verschillende patii kunt opnemen." Naast 1 tiënten krijgt de kinder-i te maken met andere zii beelden, waaronder her vliesontsteking en comp na beenmergplantatiesl kemie-patiëntjes. Extra bedden zijn hard i omdat het aantal kinder T Nederland zeer beperkt j Groot: Neem een stad aln Haag, die heeft geen eig der-ic. Die zes bedden hadden waren de enige tussen Amsterdam en E dam." In het verleden k I het daarom wel eens vo baby's vanwege een ber kort naar Duitsland ginj Zes jaar gelden is het LI gonnen met een eigen c ding verpleegkunde voc der-ic's. Tates was eenr eersten die afstudeerde de afdeling niet snel is f hangt ook samen met e kort aan personeel. De is dun als je nieuwe me f zoekt." In januari komt extra ri vrij, waarmee nieuwe b (en personeel) worden I tigd. Dan telt de kinder bedden. „Het klinkt mi een beetje raar, maar v;(| mag het best wat drukk dan nu", zegt De Groot beetje actie, daar houdi hier wel van." Op 6 oktober wordt in 'j LUMC een symposiun r( den over intensieve zol kinderen. Het symposi bedoeld voor beroepsl r naars in de gezondhei j( Is AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl De GGD Zuid-Holland Noord houdt vandaag een kennismakingsavond voor ge- interesseerden in de cursus mediteren kun je leren'. De bij eenkomst begint om 20.00 uur in het GGD-gebouw aan Bonai- restraat 4. S.v.p. van tevoren aanmelden op telefoonnum mer 5665302. Turnvereniging Ons Buiten organiseert zaterdag 25 sep tember een workshop snoeien. Wie aan de workshop wil deel nemen hoeft niets te betalen, maar moet wel zijn eigen snoei- schaar meenemen. De bijeen komst begint om 10.00 uur bij het verenigingsgebouw aan het Joop Vervoornpad 16, achter het Noorderpark. In buurtcentrum Morschwijk is op 26 september een rom melmarkt, van 10.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis. Gymnastiekvereniging Nieuw Brunhilde verzorgt elke dins dagochtend van 9.15 tot 10.15 uur conditiegymnastiek voor dames vanaf ongeveer 40 jaar aan de Lammenschansweg 4 in Leiden. Geïnteresseerden kun nen voor informatie bellen: 071-5122237. De Lactatiekundigen Praktijk aan de Vondellaan 35A houdt elke viijdagochtend tussen 9.00 en 11.00 uur een inloopoch- tend voor zwangere en borst- voedende vrouwen. De och tend is bedoeld om ervaringen uit wisselen, individuele con sulten worden niet gegeven. Deelname kost 1 euro per keer. In het wijkservicepui der Willigenhof aan d< slaan 16 kunnen kaart| lijks terecht voor een middag. Elke vrijdag kunnen bridgers van< uur onder deskundig! spelen. Het entieegel< 2 euro. Informatie en ding: 071-5794959. De Leidse afdeling v eniging voor Natuur e educatie verzorgt zon september een wand< 1 het Heempark rond h 'Zaden en Vruchten' mers worden om 14.0 wacht aan de Oegstge 21 te Leiden Bingo-liefhebbers v< en ouder kunnen zon recht in buurthuis Op Wieken aan het Valke De zaal gaat open omj uur, de bingo begint uur later. De kosten euro voor vijf spelron De eerstvolgende al j sus van de Leidse bin parochie begint op m september om 18.45 1'1 parochiezaaltje, links kerk. Zie ook www.rk- trum.nl. Pastoor J.H. 5218113 Capoeira is een Bra^j sport die dans, acrobi vechtsport combinee resseerden kunnen oj dag 27 september v; tot 21.00 uur aan eenl proefles Capoeira mr het gebouw van 'De Boerhaavelaan 298. -f Intensive care voor kinderen in het LUMC bestaat tien jaar en breidt uit De kinder-ic van het LUMC herbergt veel piepjonge hartpatiëntjes. Kinderen met ernstige, aangeboren hartafwijkingen worden veelal in hun eerste levensjaar geopereerd. Foto: Hielco Kuipers met hartafwijkingen", zegt teamleider Saskia de Groot. „Het gros daarvan is niet ouder dan een jaar, of eigenlijk zelfs een halfjaar." Het LUMC heeft een grote hart-ok, waar pasge borenen in een zo vroeg moge lijk stadium geopereerd wor den. „We krijgen steeds com plexere afwijkingen, die in aan merking komen voor operatie." Tien jaar geleden begon het LUMC met een kleine kinder-ic, die twee bedden telde. „We hebben de complexiteit van problemen langzaam opge voerd", zegt Tates, die in het LUMC een van de eerste gespe cialiseerde kinder-ic-verpleeg- kundigen werd. „Eerst hadden we alleen de wat gemakkelijke re patiëntjes." Inmiddels is de afdeling er juist voor de com plexere hartpatiëntjes. De Groot: „De eenvoudigere geval len gaan naar het Amsterdams Medisch Centrum." 'Nog vers van de ok' komen de piepkleine hartpatiënten op de afdeling intensieve zorg. Tates wijst een van de drie baby's aan, een jongetje van een week of zes oud. „Net geopereerd. Had een te nauwe aorta en een gaatje in het hart. Als zo'n kind je hier komt, is het nog onder narcose en moeten wij voor heel veel zaken zorgen. Het kind kan niet zelf ademen, niet zelf voor de bloeddruk zorgen en de hartslag niet reguleren. Daar krijgt het allemaal medi cijnen voor. De urineproductie is ook vaak een probleem, die komt meestal niet goed op gang." De zorg voor kinderen is in veel opzichten anders dan die voor volwassenen. „Ze zitten licha melijk heel anders in elkaar", zegt Tates, die voorheen ook met volwassenen werkte. „Als kinderen ziek zijn, zijn ze véél zieker dan volwassenen. Ze hebben minder compensatie mogelijkheden." Soms zwelt het hartje na een ingreep zo op, dat het borst been niet gesloten kan worden. De baby moet dan tijdelijk met open borstkas op de afdeling verblijven. De kans op infecties is groot. Bijzonder op de afdeling is dat ouders in principe de hele dag welkom zijn, van 's ochtends negen tot 's avonds tien uur. Bij andere ic's in het LUMC zijn de bezoekuren beperkt. „Wij staan zelfs toe dat ouders aanwezig zijn bij een eventuele reanima tie van hun kind", zegt Tates. „Dat is uniek in Nederland. Op symposia wordt vaak verbaasd gereageerd, als ze horen dat wij dat toestaan. Over het alge meen is het zo dat familie niet bij een reanimatie mag zijn." De keuze om ouders wel toe te laten, is onder meer gebaseerd op positieve ervaringen in an dere landen. Tates: „Het schijnt dat rouwverwerking makkelij ker is als je die laatste levensfa se hebt meegemaakt. Voor ons vergt het wel enige aanpassing, maar de ervaring leert dat ou ders meestal rustig blijven." Na een verbouwing, eerder dit jaar, is de afdeling uitgebreid. „We mogen uiteindelijk van zes naar tien bedden gaan", zegt De Groot, die de leiding heeft over een team van 42 verpleeg kundigen en drie intensivisten ('de vierde komt er aan'). Dat de uitbreiding niet in één keer zelf', legde Veis uit. „Het pro bleem is dat de leerlingen die van school komen de aanslui ting missen om meteen bij ons in het bedrijf te kunnen wer ken. Vandaar die opleiding in combinatie met een intensieve avondstudie." Daarnaast kampt de bedrijfstak met een slecht imago. „Veel jongeren denken dat ze in weer en wind op de steigers moeten staan maar dit werk heeft ook veel mooie kanten", aldus Fas seur. „Wij hebben leerplekken genoeg, maar helaas valt 50 procent het eerste jaar af. Die vinden het stoerder om piz zakoerier te worden, lekker scheuren op een brommertje. Of ze gaan naar de bagageafde- ling op Schiphol omdat het zo goed verdient. Een kortzichtige visie, want als je eenmaal je opleiding hebt afgerond, kun je bij ons ook goed werken en goed verdienen. We krijgen daarom nog steeds veel zonen van vaders die al bij ons wer ken." Tijd om het pand te verlaten en té gaan ldjken bij de nieuw bouw van Energiq. Fasseur en Veis hebben de voormalige wasserij Ozon gekocht, even eens op industrieterrein Room burg. „Eigenlijk zijn alleen de muren en het dale blijven staan", aldus Fasseur. „De rest wordt opnieuw opgebouwd, voor een deel door eigen per soneel. We zijn in juni begon nen en hopen in november te gaan verhuizen. De verhuizing Wethouder Alexander Geertsema (midden) bekijkt samen met de directie van Energiq, Erik Fasseur en Arjen Veis, de werkzaamheden in het nieuwe bedrijfspand op industrieterrein Roomburg. Foto: Hielco Kuipers is noodzakelijk omdat we op de huidige locatie uit ons jasje groeien." Geertsema, af en toe aanteke ningen makend, is van plan om maandelijks een bedrijf te be zoeken en een uurtje of vijf mee te lopen. „Mij wordt wel eens verweten dat ik een wet houder voor de bedrijven op het Bio Science Park ben, maar alle bedrijven zijn mij even lief." En wat vond directeur Fasseur van het bezoek van de wethouder? „Het is in ieder ge val een eer als een wethouder langskomt en je met hem van gedachten kunt wisselen. En dan blijft het hopen dat hij de problemen meeneemt en eens rustig over een oplossing na denkt." Eric-Jan Berendsen |||i

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10