BBC angstaanjagend met 'Dirty Wai! GESPREK VAN DE DAG Realistisch beeld van terroristische zelfmoordaanslag of paniekzaaierij en sensatie l J* Ij k- Nieuw wapen tegen terrorisme: de speurrat Ook wandelen verlaag j» risico van dementie Hoe liggen de meisjes van Amsterdam? donderdag 23 septem8i DAGELIJKS LEVEN WEET OS- W/tT-?.. V&K.RA3T OAJT MENSELIJK De Amerikaanse producent en regisseur van seksfilms RUSS MEYER is op 82- jarige leeftijd OVERLEDEN in Los Angeles. Hij gold als een pionier van de Ame rikaanse porno-industrie, hoewel zijn films tegenwoordig in de nogal onschuldi ge categorie softcore vallen. The Los Angeles Times meldde gisteren dat Meyer al afgelopen zaterdag overleed. Volgens de krant geldt zijn oeuvre in bepaalde cinematografische kringen als baanbrekend en de BBC omschreef Meyer als een 'cult-regisseur'. Zelf zei hij in 1999 tegen de Britse krant The Times dat hij slechts een grote liefde had voor „grote borsten en wespentailles". De Maleisische Nur Malena Hassan heeft gisteren een nieuw WERELD RECORD gevestigd door 32 dagen in een glazen kamertje met meer dan 6000 SCHORPIOENEN te leven. De 'Koningin van de Schorpioenen', zo als Hassan wordt genoemd, is tot nu toe zeven keer door de giftige dieren gebeten. De vrouw brengt haar dagen door met lezen, televisiekijken en zwaaien naar omstanders die haar in een winkelcentrum in de plaats Kuantan komen bewonderen. Intus sen lopen de schorpioenen over haar lichaam. Elke dag mag Hassan vijf tien minuten haar kamertje uit voor een sanitaire pauze. Zondag vierde zij haar 27ste verjaardag en kreeg zij twee minuten om haar verjaardags taart aan te snijden. Om het toekom stige concurrenten moeilijker te ma ken wil de Maleisische nog zeker en kele dagen langer in haar zelfverko zen opsluiting doorbrengen. Volgens haar sponsor probeert ze het tot ze ker zaterdag uit te houden. AMSTERDAM zal Parijs niet snel naar de kroon steken als 'LICHTSTAD', maar de komende maanden moet er op dat gebied wel meer gebeuren in de hoofdstad. De gemeente, kunstinstellingen en het toerismebureau bundelen de krach ten en presenteren op 28 september plannen daartoe. Naast de presenta tie van een lichtkunstwerk (binnen en buiten), komen onder meer de thema's licht en architectuur en licht en veiligheid aan de orde. Ze ker is dat eind oktober het Paleis op de Dam in de schijnwerpers komt te staan en dat de bouwputten van de Noord-Zuidlijn eveneens verlicht gaan worden. Dat laatste is een ini tiatief van de stichting met de op vallende naam 'Leve de bouwput'. Een Maleisiër heeft zijn VROUW DOODGESCHOTEN die hij voor een STELENDE AAP had aangezien. De 70-jarige man aarzelde niet toen hij takken zag bewegen in een van zijn fruitbomen. Hij bleek echter zijn 68- jarige vrouw dodelijk te hebben ge troffen. Zij was in een boom achter hun huis vruchten aan het plukken. Justitie overweegt de man te vervol gen. Hij zit vast, maar hij mocht wel naar de begrafenis van zijn echtge note. Het echtpaar was 40 jaar ge trouwd en bracht 13 kinderen groot. De Japanse politie heeft deze week een 91-JARIGE VROUW gearresteerd wegens ZAKKENROLLEN. De bejaar de dief werd betrapt toen ze in een kledingzaak een envelop uit het hand tasje van een vrouw lichtte. De vrouw werd de afgelopen jaren al tien keer eerder aangehouden wegens zakken rollen. Ze vertelde agenten te weten dat ze 'een slecht persoon' is, maar dat ze het graaien in andermans zak ken en tassen maar niet kon stoppen. De politie liet de Japanse wegens haar leeftijd onmiddellijk weer vrij. Commissaris van de koningin in Friesland ED NIJPELS heeft gisteren het eerste steentje voor een wereld recordpoging vallende dominostenen gezet. DOMINO DAY 2004 is daar mee officieel van start gegaan. Onge veer 4,25 miljoen steentjes worden neergezet voor het dominofestijn in het Frisian Expo Centre (FEC) in Leeuwarden. Op 12 november be leeft het spektakel zijn climax als (naar verwachting) alle steentjes om vallen. Behalve in Nederland wordt Domino Day 2004 in acht andere Europese landen rechtstreeks op te levisie uitgezonden. IMCA MARINA staat niet op de BLOOTKA LENDER van oudere vrouwen, die gisteren in Utrecht is gepre senteerd. Dit in tegen stelling tot eerdere berichten, waarin de zangeres uit Midwolda beweerde dat zij uit de kleren ging voor de 50 Plus Kalender. „Ik hoop dat we met plak band mogen smokke len om alles een beet je netjes op zijn plek te krijgen", zei zij toen. Imca Marina stelt nu dat zij mede vanwege haar functie als ambtenaar van de burgerlijke stand van deelname heeft afgezien. „Ik ga misschien ooit nog wel eens uit de kleren, maar dan moet het voor iets heel bijzonders zijn", aldus Imca Marina. De kalender is geïnspi reerd op de Engelse 'Calender Girls'. Bekende vrouwen die zich 'naakt met een knipoog' hebben laten fotograferen, zijn Sandra Reemer, Penney de Jager, Ma rijke Helwegen en Viola Holt. Foto: GPD TRIJNTJE OOSTERHUIS is bevallen van een zoon. Dat meldt de officiële website (www.trijntje.nl) van de zangeres. Het jongetje heeft de naam Jonas Jonathan, roepnaam Jonas, gekregen. „Trijntje is thuis bevallen, zonder complicaties en het gaat heel goed met zowel de ba by, de moeder als de vader", aldus de website. De bevalling was afgelo pen vrijdag. CJ. Wijnaendts Francken Door weinig van anderen te verwachten spaart men zich veel teleurstelling De BBC brengt zondag een drama op tv dat veel kijkers en politici sla peloze nachten zal bezorgen. Het televisiedrama Dirty War geeft een uiterst realistisch beeld van een terroristische zelfmoordaanslag met een chemisch element, cesi- uitm37. Het beetje cesium-137 is een van de verwoestende ingrediënten in een radiologische bom van 400 ki lo die in het spitsuur bij Liverpool Street station in Londen tot ont ploffing wordt gebracht. De angstaanjagende scènes uit de film van Daniel Percival verhalen over dramatische gevolgen en vooral de gebrekkige voorberei ding van de autoriteiten, de hulp diensten en het publiek op een dergelijke aanslag. Het dagblad The independent voorzag gisteren dat Dirty War zowel de kijkers als politici zal alarmeren. Volgens de makers is dat ook de bedoeling. „Ik hoop echt dat de film bij draagt aan de staat van voorberei ding van het publiek en dat ze rampenbestrijders aanmoedigt (tot meer voorzorgsmaatregelen) aldus Percival in The Indepen dent. De film is er niet op uit paniek te zaaien, maar is enkel realistisch. Het geeft een eerlijk beeld en dringt daarbij vragen op: zijn er genoeg ontsmettingseenheden in het land? Hebben de hulpverle ners voldoende beschermende kleding tegen chemische, biologi sche, radiologische of nucleaire wapens? Weet het publiek wat ze wel of niet moet doen bij een der gelijke aanslag? Weten mensen bijvoorbeeld dat ze bij een radio logische aanval binnen moeten blijven, de luchttemperatuursre geling af moeten zetten, elkaar niet aanraken en zoveel mogelijk moeten afzien van eten en drin ken? Het realisme in het drama is me de het resultaat van twee jaar diepgaand onderzoek. Een echte functionaris van een speciale an ti-terreurbrigade van New Scot- Extra bewaking voor de Botlek-tunnel uit vrees voor aanslagen, driejaar geleden. De BBC-film moet bijdragen aan de staat van voorbereiding v 6 publiek en rampenbestrijders aanmoedigen. Foto: ANP/Jasper Juinen land Yard vertelt in de film dat „met de IRA (Ierse Republeinse Leger) wisten we voor 90 procent wat ze plan waren en toch lukte het ze. Met deze club (extremisten die de islam voor hun kar span nen) zouden we geluk hebben met 20 procent. Het is naïef te denken dat het niet gebeurt". En in Dirty War gebeurt het. Een enorme wolk in de vorm van een paddestoel verrijst boven Cen- traal-Londen. Zeker 200 doden vallen er en op termijn zullen dui zenden door kanker worden ge veld als gevolg van de straling. De plaats van de aanslag mag dertig jaar lang niet worden betreden. De regering in de film komt er niet best van af. Een bewinds vrouw verhult haar onkunde en besluiteloosheid met de medeling dat haar beleidsplannen in het nationale belang geheim moeten blijven. De echte regering in Londen heeft het BBC-product al bij voorbaat bekritiseerd als paniekzaaierij en vol sensatiezucht. Bovendien zou de film de kijkers onnodig met en gevoel van onveiligheid opzade len. De makers zien het echter als een missie om de risico's van deze aanslagen beter onder de aan dacht te brengen. Dat doet de huidige Britse regering in hun ogen onvoldoende en veel minder dan bijvoorbeeld de regeringen in de Verenigde Staten en Australië. De Amerikaanse regering geeft per hoofd van de bevolking dertig keer meer uit aan voorzorgsmaat regelen dan de Britse, aldus Step hen Barrett die bij het onderzoek voor Dirty War betrokken was. In de VS waren er serieuze oefenin gen die hele steden vijf dagen in hun greep hielden. Wij hadden in Engeland maai' vier uurtjes bij een metrostation. De regering is erg zuinig als het gaat om de bescher ming van de bevolking, maM geeft ondertussen wel zo'n jard euro uit aan militairen de oorlog in Irak. 31 Dirty War is een samenwer l11 project tussen de drama- ei 131 aliteitenafdeling van de BB(ltu gisseur Percival had al ervaie" met rampen in beeld te breiir Hij maakte bijvoorbeeld tw geleden nog een film over e delijk virus (Smallpox). Opi vraag wat hij na Dirty War 0 doen, antwoordde Percival lachend: „Ik weet het niet.iM schien wel een romantische medie". anp Speurhonden krijgen binnenkort concurrentie: speurratten. Het vaktijdschrift New Scientist deed dit in de uitgave van gisteren uit de doe ken. Wetenschappers in de Verenigde Staten zijn er in geslaagd signalen van ratten te meten. Signalen die de intelligente knaagdieren geven wanneer ze mensen ontdekken. Onderzoek aan universiteiten in Florida en in de staat New York maken van de rat een belangrijke bondgenoot in de strijd tegen het terrorisme. Ingeplante elektroden in de hersenen van ratten geven signalen door aan een zendertje. De ont vanger van de signalen kan dan de rat én de mens die het beestje tegenkomt, makkelijk loka liseren. De methode zou uiterst effectief werken bij het zoeken naai' overlevenden onder puin. De rat heeft een uitstekend reukorgaan en kan door zijn afmetingen en kruiptechnieken veel beter en dieper in het puin doordringen dan een hond. De rat met het zendertje wordt meteen ook een belangrijke coalitiegenoot in de strijd tegen het terrorisme. Hij kan niet alleen overle venden onder puin traceren, hij kan ook explo sieven ruiken. Volgens de betrokken onderzoe kers kan de eerste anti-terrorismerat binnen ne- De speurrat: uitstekende neus en kruiptechniek. Foto: Reuters gen maanden aan het werk. anp/rtr Ook minder inspannende fysieke activiteiten, zoals w delen, helpen tegen dementie. Dat blijkt uit twee Ami kaanse onderzoeken, waarvan de resultaten gepublic m zijn in de Journal of the American Medical'Association Uit een onderzoek onder meer dan 2000 mannen van j j^ar en ouder bleek dat degenen die het minst wande (minder dan 400 meter per dag) bijna tweemaal zove kans hadden op dementie dan degenen die het meesl wandelden (meer dan 3,2 kilometer per dag). Uit een |c. onderzoek was al bekend dat er een verband is tussei mentie en fysieke activiteit, maar het was nog niet be kend of dat verband ook bestaat met minder intensie fysieke activiteit. Het tweede onderzoek -op de Harvard Medical Schoi 'y werd gehouden onder bijna 19.000 vrouwen van 70 j; 'ee en ouder. De vrouwen vulden sinds 1986 elke twee ja IP een vragenlijst in. Uit de antwoorden leidden de ondi zoekers af dat de vrouwen die de meeste lichaamsbei ging namen, beter scoorden bij cognitieve tests. Vrou die in een rustig tempo zeker anderhalf uur in de wee |n wandelden, deden het een stuk beter dan degenen diwe minder dan veertig minuten in de week wandelden. 1 in Vandaag treft u op deze pagina voor het eerst een aflevering aan van 'Herfstvader'. In dertig afleveringen beschrijft Haarlems Dagblad-journa list Cees van Hoore hoe het is om op 55-jar'ge leeftijd nog eens een keer vader te worden. Daarbij dient zich natuurlijk meteen de vraag aan: waarom? Cees van Hoore: „Als we wereld af gaan, worden we, als we tenminste iets hebben gedaan wat de moeite waard is geweest, herdacht met een uitgebreid in memoriam. Maar als we op de wereld komen, dan zwijgen al le sprekers stil. Ja, er is een geboorte kaartje, waarop je naam staat en hoe blij ze met je zijn, maar voor de rest: niets. Terwijl juist de jonggeborene nog zoveel verwachtingen wekt bij de ouders en de directe familieleden zoveel stof tot filosoferen geeft. En dat kun je van een dode niet zeggen. Zo'n in memoriam is eigenlijk mos terd na de maaltijd". „Maar afgezien daarvan is de geboor te van een kind voor een oudere man natuurlijk ook een indringende ge beurtenis. Wat gebeurt er in zo'n 55- jarig hoofd op dat moment, wat doet het met je? Je hele leven wordt door elkaar gegooid. Dat wilde ik wel eens op papier zetten. Zo goed en zo nauwkeurig mogelijk." Cees van Hoore schrijft naast zijn werk voor de krant proza en poëzie. Zijn laatste roman 'Zo'n vader' ver scheen in 2003 bij uitgeverij Podium in Amsterdam. Momenteel is hij bezig aan de roman 'De smekeling', die naar verwacht in 2004 zal verschijnen. We krijgen een kind. Krijgen, ja. Zo als je alle belangrijke dingen in het le ven krijgt. Zonlicht, zuurstof en warmte ontvang je gratis en voor niets. Maar ze worden nooit van jou De -hopelijk verre- toekomst neemt ze weer van je af. Zo is het ook met een kind. Je krijgt het wel maar het blijft van zichzelf. Een kind is een geschenk met een eigen wil. Nemen doe je in dit soort zaken niks. Een kind komt of het komt niet. Het beslist op een zeker moment: Ja, ik ga naar die twee mensen toe. Ik zal hun bestaan wat minder eenzaam ma ken Of het denkt: 'Nee, bij die twee tobbers wil ik mijn leven niet door brengen. Als ik bij die tivee eens huil, moeten ze meteen aan de valeriaan'. Vijfenvijftig ben ik. Judith is tiueeën- dertig. Op het moment dat de begra fenispolis aandacht begint op te eisen ('Kijk toch eens naar me, waarom mijd je me zo?'), word ik nog een keer vader. Judith ziet de toekomst met vertrouwen tegemoet. Bij mij over heerst de twijfel. Hoe je een luier moet verschonen, weet ik nog wel. Dat heb ik bij mijn twee zoons talloze keren gedaan. Zo als een violist de hals van zijn instru ment vastpakt voor hij gaat spelen, klem je de enkeltjes vast tussen je vin gers, je trekt de beentjes omhoog en hup! met die tissue. En voordat je dat doet en de baby met van die wijd trappelende beentjes ziet liggen, zeg je, zoals je moeder dat zei bij je zusje: 'Hoe liggen de meisjes van Amster dam?' Het zijn niet deze praktische zaken die me afschrikken. De vraag is: kan ik het mentaal nog wel aan? In een ver verleden heb ik het al een keer meegemaakt. Dat is niet goed afgelo pen. Wanneer ik 's avonds, moe van het geren naar de crèche, het aanslepen van wortelhapjes en het rondsjouwen met twee'van die krachtig tegenstrib belende lichaampjes, neerzeeg op de bank, dacht ik: deze chaos kan niet blijvend zijn, eens moet er weer rust en orde komen. Ik keek naar de rotzooi om me heen, naar de boeken die half uit de kast hingen, naar het fietsje en het trap- wagentje dat schuin omhoog stond en aan een steile-wandrace tegen de ka mermuur leek te willen beginnen. Het was alsof niet twee kleine kinderen hadden huisgehouden in de woonka mer, maar een woedende menigte plunderaars die alles van zijn plaats hadden gehaald, omgewoeld en door zocht. Maar dat was niet het ergste. De hele dag lang was er niet één keer de mo gelijkheid geweest om me even aan het leven te onttrekken, het van een afstand te bezien. Dat heb je toch no dig. Als je te dicht met je neus op een schilderij staat, zie je niet wat het voorstelt. Zo is het met het leven ook. Nadat we de boel samen, zo goed en zo kwaad als het ging, hadden opge ruimd, verdween ik met een fles wijn naar mijn zolderkamer om daar naar de avondlucht te kijken, die zo ver heffend leeg en rustig was. Lang zat ik daar zo te kijken, totdat de sterren als kopspijkertjes begonnen te schitteren. Tussen het kijken en drinken door schreef ik, soms onderbroken door het gejengel om een glaasje water diep beneden in het huis. Dat leven staat me nu weer te wach ten, met dit verschil dat ik nu twintig jaar ouder ben en nog meer aan rust toe ben dan toen. Lezen wil ik, wan delen, kijken naar de natuur om me heen. Als jongen uit de stad eindelijk eens te weten zien te komen wat het verschil is tussen een merel en een spreeuw. Op mij wachten boeken en gedichtenbundels die ik al heel lang wil lezen, maar waarvoor ik nu de tijd niet heb. The Waste Land van T.S. Eliot wil ik gaan bestuderen. Voor mijn dood wil ik dat boek leren begrijpen. I grow old...I grow old...I shall wear the bottom of my trousers rolled. Aan zee sta ik, als ik die regels lees. Met van die witte kuiten. Pootje badend. De machtige w terpias is voor mij voortaan maar zo diep als mijn voeten hoog zijn. Vroeger zwom ik totdat ik vanaf het strand niet meer was te zien, tot dat ze begonnen te vre zen voor mijn leven. Nu durf ik niet ver meer. Een oud beeld, zoals ik daar sta. Alleen het zakdoekpetje tegen de felle zon, dat mijn vader maakte door in de vier uiteinden van het stukje textiel een knoop te leggen, ontbreekt nog. Een golfje duwt me omver. Maar daar is het kind dat me omhoog trekt. Kom, va dertje, we moeten voort! 'gi Eer kte tul h ken tal dtl eer api ivr -D -on do1 als let' uit •ld; lag leti ld", iërC mei npn tus |evr

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2