Spanning rond Iran neemt toe BUITENLAND Miljoenste vluchteling teruggekeerd in Bosnië Staking Israël verlamt openbaar leven totaal Kritiek op aanpak van Verhofstadt zwelt aan Turkse oppositie wil parlement terugroepen Bush verdedigt oorlog 'Duizenden Britten met Creutzfeld-Jakob besmet' Khatami: Geen kernwapens Bisdom VS failliet door seks Al-Zarqawi vermoordt Jack Hensley foon meldt ite adem Een slechte adem is toekomstige bezitters nieuwste mobiele tele- de Duitse producent binnenkort wellicht n tijd. Zij krijgen auto- h te horen of zij uit hun uiken. Siemens werkt speciale chip die in het tje wordt ingebouwd en dge luchtjes ontdekt. Siemens nemen veel een goede lichaams- iterst serieus'. woensdag 22 september 2004 L0 volgend ic naar Keulen De Voor de rechtbank in :eft de procureur gis- L rijf jaar cel geëist te- noslims die verdacht Jan het beramen van - M Volgens de procu- er en de drie hoofdver- landen met de grote t het internationale e baf" Voor zeven anderen bij eisen lager, variërend een lar tot een jaar voor- ings - 75 A [rie it ni >rdt ;t t on comité winnaar Nobelcomité is giste- zo>I1 Noorse hoofdstad Os- eweest om te bepalen r de Nobelprijs voor nijgt. De uitslag blijft t de officiële bekend- 8 oktober. Volgens Mohamed el-Bara- retaris-generaal van ationaal Atoomener- 1 chap (IAEA), de ■Al inshebber. Ook de Tsjechische presi- Havel behoort tot en. schutter s Chirac proces tegen de twee jaar geleden it Jacques Chirac it op 6 december. lerie wordt poging !ten laste gelegd. De -jarige man schoot festiviteiten ter ere juli ÜV2002 met een taal op Chirac. Die ip dat moment in *t anéuto de Are de Tri- mdejnstanders overmees- soortperdachte onmiddel- 1. Foti lat: Goss directeur icTON De commissie l| Amerikaanse Senaat ichtingendiensten is *imet twaalf tegen vier •n akkoord gegaan met Joss als nieuwe CIA-di- De benoeming van =4or de Senaat is na de uring van de inlichtin- [1 imissie een formaliteit, ns is de verwachting dat tveld moet ruimen als verkiezingen wint. londen/anp - Duizenden Brit ten krijgen deze week een brief van het ministerie van Gezondheid waarin zij te ho ren krijgen dat zij mogelijk be smet zijn met de ziekte Creutzfeld-Jakob, de menselij ke variant van de gekkekoei- enziekte. Het gaat om 4000 tot 6000 mensen die de aandoe ning zouden kunnen hebben opgelopen via een bloedtrans fusie. De autoriteiten bena drukken dat de kans dat ie mand op deze manier besmet is vrij laag is. Het gaat overi gens uitsluitend om mensen die voor 1999 een bloedtrans fusie hebben ondergaan of op een andere manier een bloed product toegediend hebben gekregen. Vooral hemofilie- patiënten lopen een verhoogd risico. Er is geen test voor Creutzfeld-Jakob, dus de risi co-gevallen kunnen voorals nog niet weten of zij de ziekte inderdaad onder de leden hebben. Zij zullen onder meer geen bloed mogen geven. door onze correspondent Cees van Zweeden Boedapest - Negen jaar na de burgeroorlog in Bosnië zijn één miljoen vluchtelingen terugge keerd, zo heeft de vluchtelin genorganisatie van de Verenig de Naties, UNHCR, bekend ge maakt. Wie de miljoenste vluchteling was, bleef onver meld. „Maar de betekenis van deze mijlpaal kan niet worden overdreven," verklaarde Ruud Lubbers, Hoge Commissaris voor Vluchtelingen. Tijdens de oorlog van 1992 tot 1995 sloegen twee miljoen Bos- niërs op de vlucht. Bij het vre desverdrag van Dayton werd bepaald dat zij recht hadden op terugkeer. Een speciale wet maakte het mogelijk voor vluchtelingen om hun huizen op te eisen, zelfs als daar ande re ontheemden in zaten. De helft van alle vluchtelingen maakte van die wet gebruik. De massale terugkeer wordt ge zien als een enorm succes. Dat succes is des te groter, omdat veel vluchtelingen zijn terugge keerd naar gebieden waar zij tot een etnische minderheid beho ren. Srebrenica, dat in de Repu- blika Srpska (het Servische deel van Bosnië) ligt, is nu weer een moslimstad. Volgens de VN-or- ganisatie zijn 447.000 vluchte lingen teruggekeerd naar plaat sen waar zij een minderheid vormen. Duizenden dorpen in Bosnië zijn verlaten, en het is de vraag of zij ooit weer bevolkt zullen worden. Gedurende de eerste zeven maanden van dit jaar keerden nog maar 15.000 men sen terug naar hun huizen, wat betekent dat veel van de reste rende vluchtelingen het idee van terugkeer hebben opgege ven. Paddy Ashdown, de inter nationale bestuurder van Bos- 'aus Johannes Paulus II aa ent* laar augustus in B de rooms-katholieke uj ongerendagen bijwo- 33-jairge paus lijdt aan van Parkinson. Boven- ift hij moeite met spre- jeleden, toen hij in het bedevaartsoord bezocht, maakte hij gp noeide indruk. di anslag meer eersdoden m - Israël telt drie da- 1WS en aanslag eenderde rkeersdoden dan op ejiddelde dag. Dat blijkt 2j erste onderzoek naar 5'te, and tussen auto-onge- (au n terreur in Israël. Na r dodelijke aanslagen of meer slachtoffers aantal verkeersdoden natisch met bijna 70 meldde de Israëlische ile non p aël gepakt m - Agenten in Israël tot ten illegaal in het land y nde Roemeense vrouw t die anderhalf jaar 'deir ^et 'even giug als 'j gj Israëlische politie haar truc, nadat zij ge- ïabijt een gebouw bin- sj gegaan en in vrijetijds- rejcj aar buiten was geko- a lekende illegaal als ;)erf aakster in Israël te wiji °n intal Beslan eel hoger' Bij het gijzelingsdra- jig slan zijn meer mensen ;jg ten dan Moskou tot ,nnj il toegeven. Volgens ts z( e internettijdschrift /or( line zijn in de school 394 doden gevallen. :he autoriteiten spra- toe van ongeveer 330 ■rs. affen geëist reurproces wenen/anp - Iran is begonnen met proeven in een installatie die een grote hoeveelheid mate riaal voor nucleaire centrifuges zal produceren. Dat heeft een hoge Iraanse functionaris ge zegd. President Khatami zei gis teren vastbesloten te zijn 's lands nucleaire programma door te zetten. De tests, waarbij 37 ton ruwe uranium wordt omgezet in ura- niumgas, verlopen succesvol, aldus de functionaris. Het ma teriaal dient na de omzetting als brandstof voor nucleaire centrifuges waarmee verrijkt uranium kan worden gemaakt. De genoemde hoeveelheid is, indien verrijkt, voldoende voor vijf nucleaire wapens, schat een expert. Iran is vastbesloten zijn nucle aire programma door te zetten, zelfs als het Internationaal Atoomenenergie Agentschap (IAEA) stopt met controles van locaties. Volgens Khatami is Iran helemaal niet bezig kern wapens te maken. „We zijn vastbesloten om nu cleaire technologie te verkrijgen voor vreedzame doeleinden, zelfs als dat ertoe leidt dat het Japan kampt met dierenplaag tokvo/gpd - Herten, raven en wasberen vormen momenteel een ware plaag in Japan. Bos sen en gewassen worden opge vreten door herten en wasbe ren, terwijl de raven in steden en parken regelmatig kinderen aanvallen. Volgens cijfers van het departe ment voor milieuzaken is ruim 6600 hectare bos er zo slecht aan toe, dat het tientallen jaren zal duren voor de bossen her steld zullen zijn van de ravage die herten hebben veroorzaakt. De dieren vreten niet alleen gras, maar ook bamboe en boomschors. Het gevolg is op grote schaal bodemerosie en massale sterfte onder bomen die zonder schors niet kunnen overleven. De afgelopen jaren is het aantal herten meer dan verzesvou digd. Dat wordt toegeschreven aan de klimaatsverandering en aan het verbod op de herten jacht uit 1999. Daarom wordt nu het afschieten van herten bepleit. Maar dat stuit op weer stand van het publiek, voor wie herten knuffeldieren zijn. Dat laatste gold aanvankelijk ook voor de tweede plaag, was beren. Wasberen waren een aantal jaren geleden vanwege hun pluizige voorkomen en grote aaibaarheidsfactor een populair huisdier. Ze werden in grote aantallen geïmporteerd en gefokt. Toen de rage voorbij was, werden velen losgelaten in de natuur, waar ze zich razend snel vermenigvuldigd hebben. Ze drijven met name boeren tot wanhoop, omdat ze hun ge wassen opvreten Ze dringen ook huizen binnen, waar ze al les opvreten wat ze vinden, overal poepen en piesen, maar soms ook kinderen aanvallen. Kinderen zijn ook regelmatig het doelwit van de derde plaag, de raven. De 'zwart gevederde straatrovers' hebben het vooral op kleuters gemunt, die soms tot bloedens toe worden gepikt. Ook ouders die hun kinderen willen beschermen, worden aangevallen. internationale toezicht wordt gestaakt", aldus de president. „We hebben nooit kernwapens gewild." Het IAEA heeft zaterdag in een resolutie Teheran opgeroepen te stoppen met het verrijken van uranium, een techniek die nodig is om kernwapens te ma ken. Iran verwierp de tekst en dreigde zich helemaal terug te trekken uit het non-proliferatie verdrag, bedoeld om de ver spreiding van kernwapens te gen te gaan. Maandag sloten de Verenigde Staten, de Europese Unie en Rusland zich aan bij de interna tionale oproep. Washington beschuldigt Tehe ran ervan in het geniep kernwa pens te maken, maar Iran houdt vol alleen kernenergie te produceren. Gisteren werd in Teheran de jaarlijkse militaire parade ge houden. De raketten waren ge huld in vlaggen waarop anti- Amerikaanse en anti-Israëlische leuzen stonden. Prominent werd getoond de Shahab-3-raket, een van de modernste raketten waarover Iran beschikt. Die zou aartsvij and Israël kunnen bereiken. De jaarlijkse militaire parade in de Islamitische Republiek Iran, die officieel het begin markeert van de oorlog met Irak (1980-1988), wordt nu gebruikt om aartsvijanden de Verenigde Staten en Israël de mili taire paraatheid van de Iraanse strijdkrachten te tonen. Foto: EPA El Al vliegt niet Treinen rijden niet «Vuil niet opgehaald tel aviv/gpd - Vakbonden en de Israëlische overheid proberen koortsachtig een eind te maken aan de ambtenarenstaking, die sinds gistermorgen het openba re leven grotendeels verlamt. Het beraad was bij het sluiten van deze editie nog gaande. Vertegenwoordigers van Hist- adrut, het verbond van vakver enigingen, waren weinig hoop vol dat een akkoord bereikt kon worden. Naar verwachting gaat de sta king vandaag verder. Dat bete kent dat het internationale vliegveld van Tel Aviv gesloten blijft, El Al niet vliegt, er geen treinen rijden, het vuilnis niet wordt opgehaald, de postkanto ren gesloten zijn en de belas tingdienst niet werkt. Bij de te lefoondienst wordt de telefoon niet opgenomen, het electrici- teitsbedrijf voert geen repara ties uit en in de ziekenhuizen behandelt het personeel alleen noodgevallen. Vier vliegtuigen van El Al, die al voor de staking was begonnen waren opgestegen in Noord- Amerika en Europa, kregen door de actie geen toestem ming op het vliegveld Ben- Gurion te landen en staan nu in Larnaca op Cyprus. De passa giers zijn op kosten van de maatschappij ondergebracht in hotels. De staking treft ook de doden. Eén van de uitgeweken El Al- toestellen had twee lijken aan boord van Israëliërs die in de Verenigde Staten waren overle den. Ze zijn later met een privé- jet vanuit Cyprus naar Tel Aviv overgevlogen. Het is nog ondui delijk of de lichamen kunnen worden begraven, want ook de begrafenisdienst is in staking. Sommige grafdelvers zijn al vele maanden niet betaald. Ze zeg gen met pijn in het hart het werk te hebben neergelegd. „Nabestaanden die hun gelief den zelf ter aarde willen bestel len kunnen bij ons schoppen en ander graafmaterieel afha len", aldus één van hen. Histadrut riep de staking uit als protest tegen de economische politiek van de regering en met name de achterstand in salaris betalingen. Twintigduizend gemeenteamb tenaren hebben vele maanden - soms zelfs meer dan een jaar - loon tegoed. De armlastige ge meenten kunnen de salarissen niet meer betalen en de rege ring weigert bij te springen. Volgens minister Netanyahu (fi nanciën) hebben de gemeenten de laatste jaren op een onver antwoorde manier hun uitga ven opgevoerd en staf uitge breid. Daarmee hebben ze zich de problemen zelf op de hals ge haald. nië, haalde daar echter zijn schouders over op. „Veel dor pen zouden ook zonder oorlog leeg hebben gestaan", zei hij. „De landen in deze regio ken nen een trek naar de stad." Volgens sommige specialisten schetsen de VN-cijfers echter een te rooskleurig beeld. Veel van de teruggekeerde vluchte lingen, zeiden zei, zijn alleen maar teruggekeerd om hun huizen weer op te eisen. Doel is niet daarin terug te keren, maar die huizen de verkopen. De meeste teruggekeerde vluchte lingen zijn oude mensen, die in hun geboortedorp willen over lijden. Ook betekent terugkeer niet noodzakelijkerwijze een le ven in harmonie. Tien dagen geleden braken in Konjevic Polje massale vecht partijen uit tussen lokale mos lims en Serviërs uit omringende dorpen. Aanleiding was de weigering van de moslims om Serviërs toegang te verschaffen tot de plaatselijke Servisch-Orthodoxe kerk. Politiek commentator Tanja Topic zei dat de gespan nen sfeer in het dorp illustratief was situatie in het land, waar 'elk moment' de oorlog op nieuw kon uitbreken. brussel/anp - De Belgische po litiek lijkt de vaak wispelturige aanpak van de liberale premier Verhofstadt beu. Zijn werkwijze om tijdens langdurig, nachtelijk overleg partijen te forceren tot compromissen stuit op steeds meer kritiek. Na het deels mis lukte overleg over meer nacht vluchten vanaf de Brusselse luchthaven, waarover de rege ring kan vallen, laten zelfs leden van regeringspartijen kritiek horen. „Dit kan echt niet meer", zei gisteravond voorzitter Milquet van de alleen in het Brusselse en Waalse gewest regerende Franstalige christen-democra ten (CDH). „Verhofstadt pro beert allerlei zaken in een snel kookpan te stoppen, in de hoop dat iedereen het gerecht na lang wachten wel lust. Dat ac cepteren wij niet langer." De Franstalige groene senator en ex-verkeersminister Durant maakte naar eigen zeggen eer der op 'onaangename wijze' kennis met de Verhofstadt-aan- pak. In de vorige regering-Ver- hofstadt werd zij gedwongen af te treden, omdat zij toen al niet wenste in te stemmen met meer nachtvluchten boven Brussel. „Ik werd toen echt on der druk gezet", aldus Durant op de Franstalige televisiezen der RTBF. „Uiteindelijk was het voorstel te nemen of te laten. Zo doet Ver hofstadt dat altijd." Ook de vroegere Brusselse re gionale milieuminister Gosuin, Premier België gewond na auto-ongeluk De Belgische premier Verhof stadt is gisteravond gewond geraakt bij een auto-ongeluk. Hij werd met kneuzingen op genomen in een ziekenhuis in Gent. Volgens de politie was de premier bij bewustzijn en is geen sprake van levensge vaar. De auto van de premier sloeg bij Gent over de kop gaan. Er waren geen andere voertuigen bij betrokken. lid van de regerende liberale Franstalige MR, hekelt de werk wijze van de premier. „Hij stelt alles tot het laatst uit. Hij had graag nog allerlei andere hete hangijzers meegenomen in een groot compromis. Een jaar ge leden beloofde hij al dat er op 1 september een oplossing zou zijn. Als hij meer tijd had geno men, was het mogelijk geweest een goed compromis te vin den." Achter de schermen delen poli tici van de Vlaamse liberale en socialistische regeringspartijen die kritiek, maar houden zich openlijk nog rustig. De Vlaamse socialistische vice-premier Van- de Lanotte beet de afgelopen dagen echter indirect van zich af, na openlijke kritiek van Ver hofstadt op zijn late begrotings plannen. ankara/anp - De gTOOtSte Turkse oppositiepartij wil dat het parlement eerder van va kantie terugkomt om uitgestel de hervormingen in het wet boek van strafrecht door te voe ren. Op die manier wil de CHP voorkomen dat Turkije bespre kingen over toetreding tot de Europese Unie misloopt. Vrijdag kwam het tot een bot sing tussen Turkije en de Euro pese Unie toen bleek dat het land de hervormingen in de ijs kast zet. Het Turkse parlement is tegen het schrappen van overspel op de lijst van strafba re feiten, zoals de EU verlangt. De Europese Commissie komt op 6 oktober met een rapport over Turkije. Dat stuk is door slaggevend over de vraag of het land lid mag worden van de EU. De Europese regeringslei ders beslissen in december of de onderhandelingen over toe treding kunnen beginnen. De nieuwe voorzitter van de Europese Commissie, Barroso, zei gisteren in Le Monde dat „hij voor Turkse toetreding is, maar dat Turkije nog niet Idaar is voor het lidmaatschap". Bar roso waarschuwde Turkije dat het moet voldoen aan alle Eu ropese criteria. Daarna kan de EU de toetreding niet meer te genhouden. tucson/anp - Het bisdom Tucson in de VS heeft faillissement aan gevraagd als gevolg van het seksueel misbruik van minderjarigen door geestelijken. In juli nam het aartsbisdom Portland al dit be sluit. Twee jaar geleden betaalde het bisdom Tucson meer dan 10 miljoen dollar schadevergoeding aan 16 slachtoffers in 11 rechts zaken. Sindsdien hebben 34 slachtoffers het bisdom aangeklaagd. Op algemene vergadering VN washington/gpd - De Ameri kaanse president George Bush heeft zijn buitenlands beleid en de invasie in Irak verdedigd bij de opening van de jaarlijkse al gemene vergadering van de Verenigde Naties (VN) in New York. Irak en Afghanistan zijn op weg naar vrijheid en demo cratie, aldus Bush. Hij riep de lidstaten van de VN op meer te doen om te helpen bij de stabi lisatie en wederopbouw van Irak. De president liet weten dat de VS het gevecht tegen terro risme in Irak en elders niet zul len opgeven. Fricties over Irak hebben voor een moeizame relatie tussen de Amerikaanse regering en de VN gezorgd. Aanvallen op de inter nationale organisatie kregen een paar weken geleden veel bijval in New York, waar de Re publikeinse partijgenoten van Bush bijeen waren. Bush sloeg nu een verzoenende toon aan. Hij benadrukte de kansen die het internationale samenwer kingsverband biedt om de menselijke waardigheid, demo cratie en vrijheid in de wereld te bevorderen. Hij riep elk land op mee te werken aan de strijd tegen terreur, omdat 'de andere kant opkijken' niet helpt. Twee jaar geleden zegde Bush tijdens de algemene vergade ring de andere VN-landen de wacht aan. Ze moesten werk maken van hun eis aan Saddam Hoessein zich te ontwapenen, anders maakte de VN zichzelf overbodig. De VN Veiligheids raad dreigde Hussein met har de consequenties, maar gaf Bush een paar maanden later geen groen licht voor een mili taire interventie. Volgens VN- topman Kofi Annan was dit in strijd met het VN-handvest. Onlangs noemde hij de invasie daarom 'illegaal'. Gisteren riep Annan de wereldgemeenschap op zich aan de regels van het recht - zoals VN-resoluties - te President Bush spreekt de algemene vergadering van de Verenigde Naties toe. Foto: Reuters houden en fundamentele rech ten van de mens te respecteren. Annan veroordeelde het wrede geweld tegen burgers in Irak, maar ook wees hij in verhulde termen naar Abu Ghraib, waar Iraakse gevangenen zijn mis bruikt, door Amerikaanse solda ten. Het was niet de eerste keer dat Bush de wereldgemeen schap om hulp bij de wederop bouw van Irak vroeg. bagdad/gpd - Iraakse militan ten onder leiding van Abu Mu- sab al-Zarqawi hebben een tweede Amerikaanse gijzelaar. Jack Hensley. vermoord. Dat gebeurde nadat ee^iltimatum aan de AmerikaJBse strijd krachten om alle vrouwelijke gevangenen twee gevangenis sen vrij te laten, was afgelopen. De groep bracht maandag de Amerikaan Eugene Armstong om. De beide Amerikanen wa ren vorige week donderdag sa men met de Brit Kenneth Bigley in Bagdad gegijzeld door een groep die zich Tawhid al-Jihad noemt. Die staat onder leiding van al-Zarqawi, de meest ge zochte man in Irak. Over het lot van de Brit is niets bekend. De man die voorafgaand aan de onthoofding van Armstrong het woord voerde is door Ameri kaanse CIA-agenten geïdentifi ceerd als al-Zarqawi zelf. Dat gebeurde na een stemanalvse.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7