Nederland is nog niet actiemoe ECONOMIE Boer wil meer geld voor melk ABN Amro stopt met Air M Topman Fortis stapt voortijdig: Gratis pc bij deelname aan Fietsplan Real Tim Compan problem* Protestbijeenkomsten in Den Haag, Utrecht, Arnhem, Eindhoven en Amsterdam Overbodige regels in EU schrappen brussel - Twintig van de 25 EU- lidstaten willen in totaal 250 Europese regels schrappen, omdat zij die overbodig vinden. Vrijdag pleegt minister Brink horst (economische zaken) overleg met zijn EU-collega's over het teveel aan regelgeving. Door het schrappen hoopt Brinkhorst de Europese econo mie meer concurrentiekracht te geven. Veel regels zijn slechts door één lidstaat aangemeld, wat een teken kan zijn dat lan den af willen van hun onwelge vallige wetten. Zo wil Spanje graag strengere regelgeving over prijsstieren geschrapt zien, om het stierenvechten te vrij waren. Stakingsactie bij plafondbedrijf hoogezand - Personeel van de fabrikant van plafondsystemen Armstrong in Hoogezand heeft gisteren het werk neergelegd uit onvrede tegen de sluiting, waardoor 132 werknemers hun baan verliezen. Het personeel wil de fabriek openhouden, maar dat is volgens de directie financieel niet haalbaar. Arm strong wil de productie over plaatsen naar het Duitse Münster omdat het daar goed koper zou zijn. De CNV-bond bestrijdt dat. De directie wil de vestiging in Hoogezand begin volgend jaar in twee etappes sluiten. 'Slinkse controle NS-conducteurs' utrecht - Kantoorbedienden en andere medewerkers van NS kijken in de trein de conducteur op de vingers. Het NS-perso- neel houdt bij hoe vaak een conducteur kaartjes controleert en of er voldoende informatie bij vertragingen wordt gegeven. Dat heeft een NS-woordvoerder gisteren bevestigd. De Vakbond voor Machinisten en Conduc teurs (WMC) De WMC vindt het vreemd dat NS eigen perso neel gebruiken om de kwaliteit van de dienstverlening in kaart te brengen. „Sommigen vinden het achterbaks van NS, anderen vinden het prima omdat ze hun werk goed doen", zei een woordvoerder. Volgens NS vin den de personeelscontroles al een jaar plaats. Benzines per liter eurocent duurder den haag - Oliemaatschappij Shell heeft gisteren de prijzen van benzines met een eurocent verhoogd. Een liter ongelood kost aan de pomp 127,5 euro cent, super 132,9. Diesel is 0,4 cent duurder geworden en kost 93,9 eurocent per liter. Sony komt met kleine Playstation tokyo - Sony brengt vanaf no vember een kleinere Playstation 2 op de markt. Het elektronica concern gebruikt daarmee in novatie als wapen in de strijd om de gunst van de spelletjes liefhebber. Het nieuwe appa raat is volgens het Japanse con cern bijna even groot als een boek met harde kaft en weegt nog geen kilo tegen 1,8 kilo voor de 'oude' Playstation. De dikte van de spelcomputer is teruggebracht van 7,8 centime ter tot 2,8 centimeter. De nieu we Playstation is vanaf 1 no vember te koop in Europa en de Verenigde Staten. De prijs is gelijk aan die van de grote broer: 149 euro. Maljers voorzitter kokkelcommissie den haag Ex-Unilever-topman Maljers zal de commissie voor zitten, die het kabinet moet ad viseren over een goede schade regeling voor de kokkelvisserij. De vissers moeten met ingang van 2005 uit de Waddenzee ver trekken, zo heeft het kabinet besloten. Om tot een goede schadevergoeding te komen is een adviescommissie opgezet, waarin rijk en sector beide ver tegenwoordigd zijn. NOB-be- stuurvoorzitter Jonkhart zal na mens de staat de onderhande lingen voeren. De kokkelsector heeft advocaat en Ajax-voorzit ter Jaakke ingeschakeld. Portugal hervat rundvleesexport brussel - Portugal mag weer rundvlees en koeien exporte ren. De EU heeft gisteren de boycot opgeheven die in 1998 was ingesteld. Portugal kampte toen met veel BSE-gevallen. Die situatie is flink verbeterd, vindt eurocommissaris Byme. Het aantal nieuwe BSE-gevallen is er gezakt tot minder dan tien per maand. Runderorganen met BSE kunnen bij mensen de fatale hersenziekte Creutzfeldt- Jacob veroorzaken. De boycot geldt nu alleen nog Brits rund vlees. De Britten ontdekten 498 BSE-runderen in de 12 maan den tot mei 2004. In Spanje was dat 156, Ierland 138 en Portugal 127. Nederland telde er 16. groningen/gpd - Het Gro ninger computerbedrijf 4u- com biedt een alternatief voor de recent afgeschafte pc-privéregeling. Eigenaar Tom Mooibroek gebruikt het Fietsplan, waarmee werkne mers goedkoop een rijwiel kunnen aanschaffen, om zijn pc's op fiscaal aantrekkelijke wijze te slijten. „Het is heel simpel: je koopt bij ons een fiets voor 749 eu ro en krijgt daarbij een pc cadeau", zegt Mooibroek. Deelnemers kunnen het geld voor de fiets, volgens de re gels van het Fietsplan, terug krijgen van hun werkgever, die het weer kan terughalen bij de overheid. Kosten voor de werknemer: eenmalig 68 euro fiscale bijtelling. Uit het hele land krijgt 4u- com e-mails en telefoontjes van belangstellenden. De collectie omafietsen is al uit verkocht en het assortiment gratis computersystemen in middels verdubbeld van twee naar vier. „Het systeem is waterdicht, wij hebben het helemaal laten uitzoeken door accountants. We ma ken gebruik van de mazen in de wet. Mensen die belang stelling hebben, moeten wel goedkeuring hebben van hun werkgever en ze moeten zich houden aan de regels in het Fietsplan", zegt Mooi broek. De fietsen die 4u-com te koop aanbiedt hebben een winkelwaarde van 200 tot 300 euro. Kopers moeten hem zelf rijklaar maken en er zit geen dag garantie op. Op de computer geeft het bedrijf wel een jaar garantie. born/anp - Honderden werk nemers van NedCar onderbra ken gisteren hun werk voor een uur om mee te doen aan een manifestatie van de vakbonden op de parkeerplaats voor de fa briek. Ook de avondploeg legde het werk een uur neer. Het was een protest tegen het kabinets beleid, maar ook tegen de ma nier waarop zij door NedCar geïnformeerd zijn over het ont slag van 900 werknemers in tij delijke dienst. Volgens bestuur der Keulen van De Unie komt dit door foute inschattingen van DaimlerChrysler en Mitsu bishi. „Toen de tweede ploeg uit zijn voegen barstte, besloten ze voor de komende twee jaar een derde ploeg in te plannen, maar blijkbaar vallen de verko pen van de Smarts en de Colts erg tegen", aldus Keulen. „Tien weken na de opstart van de derde ploeg wordt die alweer de laan uitgestuurd." Het stoort veel werknemers dat zij maandag pas via de media over de ontslagen hoorden. In tussen is Mitsubishi de enige aandeelhouder van NedCar. De bedoeling was dat de noodlij dende Japanse autogigant sa men met DaimlerChrysler ieder de helft zou beheren. Gisteren liet Mitsubishi Europe weten de verdubbeling van het distribu tiecentrum in Born op de lange baan te schuiven. Die uitbrei ding was voorzien voor februari 2005. washington/rtr/anp - In de VS is giste ren na vijfjaar voorbereiding een histo risch proces tegen de grootste sigaret- tenfabrikanten begonnen. De federale regering eist 280 miljard dollar boete (228 miljard euro) wegens samenzwe ring bij het misleiden van het publiek over de gezondheidsrisico's van roken. Het wordt het grootste proces tot nu toe op basis van de RICO-wet tegen gang sterpraktijken die werd ingevoerd om infiltratie van de maffia in het bedrijfsle ven tegen te gaan. De regering diende de aanklacht in 1999 in onder president Clinton. Er was rekening mee gehouden dat president Bush, wiens Republikeinse partij forse donaties krijgt van de tabaks industrie, de zaak zou afblazen. Daar is het echter niet van gekomen. Het proces gaat waarschijnlijk zes maanden duren en zal meer dan hon derd getuigen kennen. Gisteren ging het van start met de presentatie van argu menten van advocaten van het ministe rie van justitie. Volgens de regering is de sigarettenindustrie al meer dan vijftig jaar bezig de nicotineniveaus te mani puleren, informatie over gezondheidsri sico's te verhullen en doelbewust jonge ren tot roken te verleiden. In 1953 zouden de topmannen van de vijf grootste fabrikanten in het Plaza Ho tel in New York hebben afgesproken een pr-campagne voor de lange termijn te voeren om het gestaag groeiende bewijs voor een verband tussen roken en ern stige ziektes te neutraliseren. De geëiste boete is gebaseerd op een schatting van de sigarettenverkoop sinds 1971 aan jongeren onder de 21 die dagelijks rookten en aan volwassenen die bij het bereiken van die leeftijd meer dan vijf sigaretten per dag tot zich na men. Het bedrag is meer dan het dubbe le van de gezamenlijke beurswaarde van de vijf aangeklaagde bedrijven (Philip Morris, R.J. Reynolds, Liggett, Lorillard en BAT) en ruimschoots het drievoudige van hun jaaromzet. De regering eist niet alleen 280 miljard dollar aan verdiensten op, maar verlangt ook verscherping van de reclameregels en de waarschuwingen op tabakproduc ten. De fabrikanten betwisten het recht van de overheid winsten uit het verleden te incasseren en wijzen erop dat de ver anderingen van de regelgeving die de re gering wil, al zijn vastgelegd in een schikking die de bedrijven in 1998 trof fen met 46 Amerikaanse staten. Dat ge beurde in een zaak over extra ko; de gezondheidszorg als gevolg va ken. 11 De fabrikanten beloofden inderti J. een periode van 25 jaar in totaal; 9 miljard dollar te betalen aan des grotendeels gefinancierd door ee hoging van de sigarettenprijzen, aderlating zullen de bedrijven o\ maar het wordt anders als de fed regering haar zaak wint. Dat zali tig genoeg worden. Om op basis van de RICO-wet langste eind te trekken, moet v aangetoond dat de aangeklaagd! ook in de toekomst schuldig zuil f! ken aan kwade opzet. Volgens di baksindustrie is dat onmogelijk111 de praktijken van de branche sir, ar dramatisch zijn veranderd. Ai den haag/anp - De IC verlener Real Time C voorheen beter bek Newconomy, heeft act 31 lingsproblemèn. De i ming heeft daarom uil01 betaling aangevraagd Q dochterbedrijf Real Tiie panies BV, waarin de e' ten van Citee, Explain One2Hire zijn ondergel I* De aanvraag is het ge 3 het vastlopen van ge111 over herfinanciering, konden maandag al de 3 niet handelen in aant de beursgenoteerde ming, die nu met een eigen vermogen kani[EW wachting van nieuws 131 onderhandelingen.De ten waarvoor uitstel 1C ling is aangevraagd, z er langrijkste inkomster31 van RTC. Bij Citee (au n ring), ExplainerDC iir dienstverlening) en 0 (outsourcing) werken a iets meer dan 200 men m Real Time Compan) n sinds de publicatie viiai sultaten over de et maanden van dit jaar gustus in gesprek mi nanciers. Het afgelopt 3 werd een verlies van euro geleden, terwijl M terugliep van 16,6 totee joen euro. De ondn( sprak toen van marktomstandighedei Directeur Budel zei gi 's' zijn onderneming de weken in een achtbt"3 rechtgekomen die st der ging. De gesprekl'3 vast omdat de fina f crediteuren niet ben a om water bij de wiji wat betreft de voi Daarbij gaat het on om NMB-Heller en Capital. Volgens Budel was op mijn 0,5 tot 1 miljoen extra kapitaal nodig lange duur 'enkele euro's' om te kunnr ven. Hij wilde niets zi de hoogte van de vore iel n ii den haag/anp - Terwijl koningin Beatrix de troonrede voorlas, hebben gisteren verspreid over het land duizenden mensen ge protesteerd tegen het kabinets beleid. De vakcentrales FNV, CNV en MHP zetten, gesterkt door de hoge opkomst, de acties de komende dagen voort. Van daag is het de beurt aan de poli tie die een landelijke actiedag houdt en volgende week maan dag gaat, als het aan de bonden ligt, Amsterdam 24 uur plat. In totaal 10.000 mensen kwa men volgens de vakbonden gis teren naar protestbijeenkom sten in Den Haag, Utrecht, Arn hem, Eindhoven en Amster dam. De opkomst was, net als maandag bij de grote demon stratie in Rotterdam, hoger dan de bonden hadden verwacht. De komende dagen ligt de na druk van de acties tegen de ka- binetsingrepen in onder meer VUT, prepensioen, WW en WAO in de regio Noord-Hol land. Op een als 'werkvergadering' aangekondigde bijeenkomst in Amsterdam riepen de bonden gisteren ambtenaren en werk nemers van bedrijven in de stad op maandag 27 september de hoofdstad 24 uur plat te leggen. Het is de bedoeling dat ook het personeel van tram, metro en stadsbus 24 uur in staking gaat. Hetzelfde geldt voor een deel van de streekbussen die op Am sterdam rijden. Nog deze week zijn er werkon derbrekingen in onder meer Den Helder en Velsen (Corus). De protesten monden zaterdag 2 oktober uit in een landelijke actiedag in Amsterdam. De ac ties op prinsjesdag verliepen over het algemeen rustig. Alleen in Den Haag kwam het tot een opstootje tussen de politie en betogende brandweerlieden, die in Den Haag prominent aanwezig waren. Ongeveer veertig brandweermannen pro beerden op te rukken naar het Binnenhof. Het kwam daarbij tot een handgemeen met de politie die hen tegenhield. Eén brandweerman werd aange houden. Even daarvoor waren brand weerlieden en ambulanceper soneel het gemeentehuis op het Spuiplein kort binnengedron gen. Zij verschaften zich toe gang door het brandalarm te la ten afgaan. „Want de politie had de toegang versperd", al dus brandweerman Rijntjes. In Den Haag namen volgens de bonden 2500 mensen deel aan het protest. Zij volgden, samen met de vakbondsleiders De Waal (FNF), Terpstra (CNV) en Verhoeven (MHP) de troonrede op een groot scherm dat op het Spuiplein was neergezet. De grootste bijeenkomst was in Arnhem, waar 3500 brandweer lieden, werknemers van reini gingsdiensten, docenten en werknemers van industriële be drijven uit de omgeving hun protest lieten horen. Zij droe gen spandoeken mee met tek sten als: 'Kabinet gaat een brug te ver" en, omgeven door foto's Actievoerders op het Spuiplein in Den Haag tijdens de demonstra tie tegen het kabinetsbeleid. Foto's: ANP/Inge van Mill van de ministers, 'Zakkenrollers van Den Haag'. In Utrecht kregen de betogers een actieprogramma voorge schoteld in theater Vredenburg en in Eindhoven was een par keerterrein bij het PSV-stadion tot actieterrein uitgeroepen. Ongeveer de helft van de deel nemers aan de protestacties had een vrije dag genomen om er bij te kunnen zijn. Anderen gingen voor een dag in staking. arnhem/gpd - Veehouders moe- Bij AH alleen nog spaarpunten bij huismerk amsterdam/gpd - Het Air Mi- les-spaarsysteem is aan het af brokkelen. Nadat Albert Heijn gisteren bekend maakte alleen nog op het eigen huismerk Air Miles te geven, liet ABN Amro weten helemaal te stoppen met de spaarpunten. Beheerder van het spaarprogramma Loyalty Management Nederland kon digde het ontslag aan van de helft van zijn 65 medewerkers. LMN is eigendom van Albert Heijn, Vendex/KBB, Shell en ABN Amro. Vooral de eerste twee hebben de afgelopen maanden aangedrongen op kostenbesparingen. De prijzen slag in de supermarkten en te genvallende bestedingen in de detailhandel maakten dat noodzakelijk, aldus een woord voerster van LMN. Ook het be perken van het assortiment waarop Air Miles worden gege ven door Albert Heijn, is inge geven door de noodzaak te be zuinigen. „De kosten zijn on derdeel van de totale marke tinguitgaven. Er wordt bij ons scherper op de kosten gelet", aldus een AH-zegsman. De huismerken bij Albert Heijn vertegenwoordigen bijna de helft van de omzet, die vorig jaar 5,6 miljard euro bedroeg. Aanleiding voor de stap is vol gens de supermarktorganisatie een onderzoek waaruit blijkt dat klanten liever lagere prijzen hebben dan Air Miles. De bezuinigingen bij LMN wor den vooral doorgevoerd in de klantenservice. Klanten zullen zich in de toekomst vaker via internet tot de organisatie moe ten wenden. De telefonische diensten worden via ingehuur de call-centers verzorgd. Nog onduidelijk is wat ABN tl Amro gaat doen. De weegt zich terug te t \e aandeelhouder van L al nagement Nederlandp bank is er weinig vi^1: behalen met Air M een woordvoerster, procent van onzef3 spaarde Air Miles" De klanten van de ba Air Miles krijgen bij h van credit cards, een ning en verzekerings In plaats van de 75 A de afname van drie 1 gen krijgt de klant nu korting. Dat wordt waardeerd, blijkt woordvoerster uit on In totaal sparen zo'n huishoudens Air Mil gaat het om 27 milj< les. Dit veitegenwo geschatte economise van 300 miljoen euro ten hun melkaanbod bundelen waardoor de zuivelcoöperaties gedwongen worden een hogere prijs te betalen. De krap 32 euro cent per liter moet tenminste 44 eurocent worden, want veel melkveehouders lijden verlies. Betalen de coöperaties niet méér, dan laten boeren de melk in de mestput lopen. Door de leeg rakende schappen in de winkel gaat de prijs dan vanzelf omhoog, is de redenering. De Nederlandse Melkveehou ders Vakbond (NMV) gaat de komende maanden de animo onder melkveehouders peilen voor de oprichting van de Dutch Diary Board, die het melkaanbod moet gaan bunde len. Uiteindelijk moeten melk veehouders in de hele EU tot een gebundeld aanbod komen. In Duitsland, Frankrijk, België, het Verenigd Koninkrijk en Oostenrijk worden of zijn al ini tiatieven ontplooid. In de VS heeft bundeling vol gens de NMV geleid tot verdub beling van de opbrengstprijs voor melk. De consumenten prijzen in de winkels zijn er, al dus de NMV, slechts enkele centen door gestegen. De melk veehouders zien de melkprijs voortdurend dalen. In 2001 kre gen ze nog 35,16 cent voor een liter; vorig jaar 9 procent min der. „Ten opzichte van de prijs van 2001 betekent dit dat we de opbrengst van 33 dagen melken niet meer uitbetaald hebben gekregen," zegt melkveehoud ster Sieta van Keimpema, te vens bestuurslid van de 2000 le den tellende NMV. Het Landbouw Econmisch In stituut (LEI) berekende dat de kostprijs voor de Nederlandse Melkveehouder bij roodbonte koe. Foto: CPD melkveehouderij 44 cent per li ter bedraagt. Keimpema:„De overheid wil een daling naar 26 cent, de prijs op de wereld markt. Daar kunnen de boeren in Texas het zelfs niet voor pro duceren." Volgens de NMV leidt verlaging van de melkprijs tot het niveau van de wereld markt ertoe dat 50 procent van de 24.000 Nederlandse melk veehouders moet stoppen, 'ter wijl de blijvers er geen boter ham aan over houden.' De NMV bekijkt in het voorjaar of haar plan aanslaat. Een con crete hoeveelheid melk die mi nimaal moet worden gebun deld wordt niet genoemd. In de zuivelsector wordt het plan afwijzend ontvangen. Friesland Coberco, die de helft van de 11 miljard liter melk ver werkt, begrijpt de wens va^i de boeren maar noemt het reali teitsgehalte van de plannen 'niet zo hoog'. „Er zal altijd sprake blijven van vraag en aanbod op de wereldmarkt. Dan wordt zo'n plan heel las tig", aldus de woordvoerder. Dat vindt ook LTO Nederland, waarvan circa 12.000 melkvee houders lid zijn. „Boeren moe ten ervoor zorgen dat ze zoveel leden bij elkaar krijgen dat ze invloed krijgen bij hun coöpe ratie," adviseert de LTO-woord- voerder. Campina Nederland (6500 leden, 3,5 miljard liter melk), zegt dat de inkomensda ling vooral het effect is van Brusselse en Haagse maatrege len. „Wij proberen waarde te creëren voor de boeren door in novatie en het in de markt zet ten van merkproducten," aldus de woordvoerster. den haag/anp - Fortis-topman Anton van Rossum, draagt op 11 oktober zijn functie over aan de 53-jarige Belg Jean-Paul Vo- tron. Van Rossum trad vier jaar geleden aan en zou tot zijn zes tigste, eind augustus 2005, doorgaan. Volgens zijn eigen verklaring 'zijn de doelstellin gen te bereiken die we onszelf hadden gesteld'. Votron begon bij Unilever. Tus sen 1991 en 1997 werkte hij bij de Amerikaanse Citibank en vervolgens vier jaar bij ABN Amro. Daarna ging hij in een topfunctie terug naar zijn eer dere werkgever, die inmiddels Citigroup heette. Daar was hij tot voor kort verantwoordelijk voor de consumentenzaken in Europa, Afrika en het Midden- Oosten. Volgens Van Rossum is de bankverzekeraar in de positie gebracht om een nieuw tijdperk van groei in te gaan. Volgens Fortis heeft Van Rossum de af gelopen vier jaar meer gereali seerd dan gepland. Votron zal weinig aan de strategie van For tis veranderen, denkt analist Paul van Doorn van Kempen Co. Zijn voortijdig opstappen heeft te maken met de beschik baarheid van een opvolger. „De nieuwe kandidaat is sneller ge vonden dan verwacht", zegt Van Doorn. Dat Van Rossum het slachtoffer zou zijn gewor den van een machtsstrijd, doet hij af als pure speculatie. „Votron vult het gebrek aan in ternationale ervaring in de For- Jean-Paul Votron. tis-top aan", zegt Mulders van tuut IRIS. „Dit dungezaaid."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6