Kamerleden steunen strijd oud-marinier Voor de laagste maandlasten BINNENLAND 2 Diabetesvereniging komt met eigen test Vragen over medische blunders Bemanning zinkend schip gered Boete voor corrupte ambtenaar (doe je de Postbank Hypotheektest) ten over agent tot proces Het openbaar minis- iem gaat drie jon- 18 jaar uit het Gelder vervolgen wegens De jongens vertelden een agent van het Wij- korps een cokesnuiver Wijchense politiemen- de roddel via via te ildus een woordvoerder ii korps. De jongens zou- i een feest hebben gezien i (olitieman cocaïne ge- Toen de betrokken - et gerucht hoorde, is hij rde korpsleiding ge- ta e jongens hebben be- ,w t zij het verhaal zelf verzonnen. Politie en vinden dit soort be- - ;ingen tegen politie- '3 onaanvaardbaar, zegt J dvoerder. euw brand S ormalig azc 7j ndeei - Voor de tweede U wee weken heeft uit brand een gebouw van JjjJj zoekerscentrum aan de rrif n 's-Gravendeel ver- r"< )e politie sluit in beide brandstichting niet uit. itember brandde een :èchegebouw uit. In van maandag op dins- de recreatiezaal van illedig in de as gelegd, ig ontdekte de ia de brandweer :n bezig is geweest in. Bij de branden gewonden, het azc enige tijd niet meer be- neltest terdam - De GGD Rotter- per 1 oktober stan- ineltest aan voor ie willen weten of ze jen. De GGD heeft dat na een proef van een net de nieuwe testme- - ilangrijkste voordeel IV-sneltest is dat ie- 'er e niet besmet is dat on- :n uur nadat bloed is en, weet. Voorwaarde wel dat het laatste on- suele contact meer taanden eerder id. Volgens de GGD nieuwe aanpak drem- end. Voordat de snel- moest iemand een diten op de uitslag. woensdag 22 SEPTEMBER 2004 Met kogelvrijvest op liquidatietoer Amsterdam - Toeristen in Am sterdam kunnen vanaf volgen de week op liquidatietoer langs plekken waar bekende crimine len zijn doodgeschoten. De deelnemers aan de twee uur durende fietstocht dragen ko gelvrije vesten en na afloop is er een 'moorddiner', een spel met acteurs waarbij de deelnemers moeten raden wie de moorde naar is. „We hadden al een Baantjer-toer in Amsterdam, maar die vonden veel mensen wat aan de softe kant", aldus excursiebedrijf Van Aemstel Producties dinsdag. „Nu willen we beginnen met het echte werk." Het arrangement kan eventueel worden uitgebreid met een bezoek aan een schiet baan in de Jordaan. den haag/gpd - De Tweede-Ka merleden Herben en Nawijn (LPF) hebben zich het lot aange trokken van de 62-jarige oud- marinieroverste Klaas Jol uit Scheveningen. Ze vragen de staatssecretaris yan Defensie om opheldering over de jarenlange strijd die Jol met het ministerie van defensie voert om smarten geld. Jol raakte op 14 december 1978 levensgevaarlijk gewond tijdens een oefening in Noorwe gen. De skistok van een gestrui kelde voorganger doorboorde bijna het hele lichaam van de of ficier. De Kamerleden willen weten of het zo langzamerhand niet een morele verplichting van de overheid is om tegemoet te ko men aan lols wens, aangezien diens leven en veelbelovende militaire loopbaan door een dienstongeval zijn verwoest. Na het bizarre ongeval op 14 december 1978 maakte Jol een urenlange tocht door de sneeuw op een geïmproviseer de brancard en een vlucht per helikopter, voor hij half leegge bloed in een ziekenhuis in de Noorse stad Bergen arriveerde. Tijdens een elf uur durende operatie werd de skistok in de len uit zijn lichaam verwijderd. Bij die operatie werd ook een stoma aangelegd. Enkele maan den later zou de stoma in het Marinehospitaal in Overveen worden opgeheven. De chirurg maakte daar enkele fouten, zo dat Jol opnieuw op het nipper tje aan de dood ontsnapte. Sindsdien is het nooit meer goed gekomen met zijn spijs verteringsstelsel. Jol probeerde nog enige tijd door te werken. In september 1985 werd hij eervol ontslagen wegens 'dienstverbandgebre ken'. In plaats van een invalidi- teitsuitkering van 140 procent van zijn laatstverdiende salaris kreeg hij 70 procent. Vijftien jaar later werd het alsnog 140 procent. Jol procedeert al jaren voor een volledige invaliditeits- uitkering over die eerste vijftien jaar en voor smartengeld voor de blunders van de chirurg in het Marinehospitaal. Herben en Nawijn willen dat de staatssecretaris opheldering geeft over de vraag of er inder daad medische blunders zijn gemaakt. Schiermonnikoog - Een helikopter heeft gisteren ten noorden van Ameland zeven op varenden van motorschip Fagervik gehaald. De deklading hout op het schip was door zwaar weer gaan schuiven en het schip maakte ernstig slagzij. Op de Noordzee stond een storm (windkracht 9). Hoge gol ven sloegen over het dek van het relatief kleine schip (80 meter). Het schuivende hout nam veel water op waardoor het schip top zwaar raakte. Het vaartuig kwam in een hoek van 45 graden te liggen, maar toen de lading in zee viel herstelde het evenwicht zich. Eveneens kwam op de Noordzee het Nederlandse motorschip Lumare in moeilijk heden door het slechte weer. Ook het hout dat dit schip (ongeveer 90 meter lang) ver voerde ging schuiven en kwam in zee te recht. Door van koers te wijzigen kwam het in rustig water. De zes opvarenden zijn niet van boord geweest. Foto: GPD lelystad/anp - De rechtbank in Lelystad heeft gisteren een bouwambtenaar van de ge meente Dronten veroordeeld tot een boete van 25.000 euro en een voorwaardelijke celstraf van een jaar. Dat is conform de eis van het openbaar ministe rie. De 59-jarige ambtenaar R. van D. uit Elburg heeft zich ja renlang schuldig gemaakt aan corruptie, oplichting en vals heid in geschrifte. De Elburger werkte op de afde ling bouwkunde van de ge meente en was jarenlang be trokken bij alle bouwprojecten in Dronten. Hij had tevens een eigen ad viesbureau en schakelde zich zelf tegen de regels van de ge meente in als adviseur. Van D. bevoordeelde ook bevriende aannemers en kreeg hiervoor geld en cadeaus. Met zijn praktijken verdiende de bouwambtenaar 47.000 eu ro. Dat geld wil justitie nog van hem terugvorderen. De man werd vorig jaar opgepakt na tips van enkele aannemers uit de regio. Van D. is door de ge meente ontslagen. Hij is hierte gen in beroep gegaan. Volgens de rechtbank heeft de ambtenaar met zijn „corrupte handelen veel schade aange richt aan de gemeente" en stond zijn werkwijze haaks op transparantie bij de overheid. De rechter is ook van mening, dat door de interne organisatie bij de gemeente Dronten Van D. een „te overheersende en cruciale rol" kon krijgen. leusden/anp - Diabetesvereniging Nederland (DVN) gaat de komende maanden op ruim zeventig locaties en bij grote evenementen zoals de 50-plus beurs in Utrecht in het hele land zelf mensen screnen op diabe tes. De Gezondheidsraad stelde onlangs nog dat het te vroeg is om bevolkingsonderzoek te doen. DVN be treurt dit en begint een eigen screening, zo maakte de vereniging gisteren bekend. Van de naar schatting 850.000 mensen met diabetes in Nederland zijn 350.000 er nog niet op de hoogte. Men sen met diabetes lopen daar zo'n vier tot acht jaar mee rond, voordat het ontdekt wordt. Hoe langer iemand met diabetes doorloopt zonder behandeling, hoe gro ter de kans op complicaties aan voeten, nieren, ogen, zenuwen, gewrichten, hart en vaten, betoogt DVN. Waar en wanneer gescreend wordt, maakt de vereni ging bekend via advertenties in huis-aan-huisbladen. Mensen die zich laten testen ondergaan een eenvoudi ge vingerprik om bloed af te nemen, waarna binnen enkele seconden de glucose van het bloed gemeten kan worden. Wie een te hoog glucosegehalte heeft wordt doorverwezen naar de huisarts. Wie wil kan over de gevolgen nog doorpraten met de aanwezige vrijwil ligers van de vereniging en diabetesverpleegkundigen. (advertentie) De Postbank Hypotheektest is gratis en doe je thuis samen met de Postbank hypotheekadviseur. Hij berekent wat voor jou de laagst mogelijke maandlasten zijn. Je kunt die test voor je bestaande hypotheek doen, maar ook als je een nieuwe hypotheek wilt afsluiten. Elke hypotheek wordt er beter van. Zeker nu we er in geslaagd zijn om weer nieuwe hypotheekvormen te ontwikkelen die voor de laagste maandlasten zorgen. Kijk daarom op postbank.nl of bel 0900 1900 (5 cent per minuut) en maak een afspraak met onze hypotheekadviseur. Je kunt ook contact opnemen met je eigen tussenpersoon. Dat is de kracht van de Postbank onderdeel van ING Ai)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5