PRINSJESDAG 8 HDC347 WOENSDAG 22 SEPTEMBER Leden van de Staten-Generaal, Vertrouwen geeft een samenleving veer kracht en daadkracht. In Nederland hebben burgers en maat schappelijke organisaties door de jaren heen bewezen grote veranderingen in de wereld en in onze eigen maatschappij te kunnen opvangen. Ook nu dienen zich politieke, economische en sociale ontwik kelingen aan die ons direct raken. Daar om heeft de regering vorig jaar een ambi tieuze agenda van hervormingen gepre senteerd die gericht is op een sterkere economie, een veiliger samenleving, een slagvaardiger overheid en een goed func tionerende democratie. In 2005 zullen de ze hervormingen volop in uitvoering zijn. Gesteund door het beginnende herstel van onze economie, creëert dit hernieuwd vertrouwen en nieuw perspectief. Een sterke economie is essentieel voor werkgelegenheid en welvaart. Met een vergrijzende samenleving moeten pensi oenen, zorg en andere collectieve voorzie ningen worden opgebracht door een klei nere beroepsbevolking. Hierdoor wordt de solidariteit op de proef gesteld. Snelle technologische ontwikkelingen stellen nieuwe eisen aan bedrijven en hun werknemers. De wereldeconomie groeit in hoog tempo. De Nederlandse groei echter, blijft daarbij achter. Dit vraagt van bedrijven en werknemers een toekomst- g en vergt een verster- ijven ;erichte c ig van cfe Nederlandse economische gen kini structuur. De regering acht daarom mati ging van loonkosten, vergroting van ar beidsparticipatie en stimulering van pro ductiviteit geboden. Met het oog op de noodzakelijke mati ging, kunnen de lonen in de collectieve sector en de uitkeringen, behalve de AOW, in 2004 en 2005 niet worden ver hoogd. De regering doet een beroep op werkgevers en werknemers in de markt sector om deze matiging te volgen in het belang van de werkgelegenheid en van een solidaire inkomensontwikkeling. De regering zal er geen verantwoordelijkheid voor kunnen nemen om werkgevers ver plicht loonstijgingen te laten doorvoeren. Herstel van vertrouwen in de economie vergt ook het komend jaar van allen een bijdrage. De regering wil echter de meest kwetsbare groepen in de samenleving zo veel mogelijk ontzien. De AOW alsmede fiscale tegemoetkomingen voor ouderen en gezinnen met kinderen zullen daarom worden verhoogd. Om de arbeidsparticipatie te bevorderen moeten mensen terugkeren in het ar beidsproces en langer werken. De nieuwe Wet werk en bijstand is inmiddels inge voerd en levert goede resultaten op. De regering zal voorts een nieuwe WAO-rege- ling voorstellen waarbij arbeidsgeschikt heid en reïntegratie van werknemers cen traal staan. Bij de werkloosheidsregelin gen behoren de prikkels tot deelname aan beroepsarbeid voorop te staan. Voorzie ningen gericht op scholing worden niet aangetast. Ontslagvergoedingen en bo venwettelijke uitkeringen zullen worden verrekend met de werkloosheidsuitkering. Om de economische groei te bevorderen en voldoende arbeidsaanbod in de toe komst te verzekeren, wil de regering lan ger werken stimuleren. Of mensen uitein delijk langer of korter werken, blijft echter hun persoonlijke keuze. De regering zal voorstellen doen om op 1 januari 2006 de fiscale voordelen voor vervroegde pensio nering te beëindigen. Zij beseft dat dit bij oudere werknemers onzekerheden op roept. De voorstellen bevatten dan ook goede overgangsregelingen. Tevens wil de regering in 2006 de levensloopregeling in troduceren, waarmee werknemers kun nen sparen voor zorg, arbeid, scholing en verlof. Met dit alles wordt een evenwicht bereikt tussen de noodzakelijke verhoging van arbeidsparticipatie, het ontzien van oudere werknemers en het beheersen van lasten voor jongere werknemers in de toe komst. Onderwijs, onderzoek, kennis en innova tie zijn van wezenlijk belang voor de pro ductiviteit van de Nederlandse economie. Het onderwijs wordt ontdaan van overbo dige regels zodat scholen en universitei ten meer ruimte krijgen voor eigen initia tief en verbetering van kwaliteit. Instellin gen voor hoger onderwijs mogen experi menteren met selectie bij toelating en met differentiatie van collegegeld. Scholen krijgen extra middelen voor exacte en technische vakken. Het Innovatieplatform heeft voorstellen gedaan voor een betere omzetting van kennis in producten en diensten. De rege ring neemt praktische adviezen van het Innovatieplatform over, zoals een vereen voudigde toelating van kennismigranten, een betere uitwisseling tussen universitei ten en onderzoeksinstellingen en het midden- en kleinbedrijf, het uitbreiden van het aantal startende ondernemers en het benutten van de kansen die de crea tieve industrie biedt. Een verlaging van de belasting op be drijfswinst is goed voor het fiscale vesti gingsklimaat en draagt zo bij aan verbete ring van de economische structuur. De productiviteit van de economie wordt eveneens gestimuleerd door versnelling van procedures voor ruimtelijke orde ning, woningbouw, infrastructuur en mi lieu. De regering wil ruimte voor wonen, werken en recreëren in sterke steden, en ook voor natuur en landschap. De verruiming van het huurbeleid bevor dert nieuwe investeringen in de woning bouw, mede om doorstroming te bevor deren. De herziening van de Wet op de ruimtelijke ordening zal meer armslag aan gemeenten en provincies geven. De regering zal in 2005 voorstellen doen die gericht zijn op een versterking van een leefbaar en vitaal landelijk gebied. Er wordt fors geïnvesteerd in de infrastruc tuur, en in het bijzonder in onderhoud van wegen en in een betere benutting er van. Nederland houdt zich aan de internatio nale afspraken over de reductie van de uitstoot van broeikasgassen. Het vertrou wen van burgers in de toekoms' wordt Koningin Beatrix las gisteren voor de 25ste keer de Troonrede voor. Foto: ANP vergroot door verbetering van de veilig heid. Fanatieke groeperingen trachten met ter roristische daden, waarvan onschuldige burgers en zelfs kinderen het slachtoffer worden, over de hele wereld samenlevin gen te ondergraven. Ook Nederland is niet gevrijwaard van deze dreigingen. Om onze democratische rechtsstaat en onze pluriforme samenleving te beschermen tegen terreur, heeft de regering aangekon digd op korte termijn ingrijpende maatre gelen te treffen. De bestrijding van terro risme zal worden versterkt door een bete re organisatie, de mogelijkheid om snel maatregelen te nemen en door bepaalde opsporingsbevoegdheden te verruimen. Tevens zal, mede met het oog op adequa te voorlichting, een waarschuwings- en alerteringssysteem in werking worden ge steld. De inspanningen van regering, gemeen ten, politieregio's, rechterlijke macht, openbaar ministerie en gevangeniswezen beginnen hun vruchten af te werpen. Ge meenten krijgen meer mogelijkheden om bestuurlijke boetes op te leggen voor klei ne vergrijpen en parkeerovertredingen. Volgend jaar herdenken wij dat zestig jaar geleden de Tweede Wereldoorlog eindig de. Bijdragen aan vrede en veiligheid be tekent dat landen medeverantwoordelijk heid moeten blijven nemen voor de inter nationale rechtsorde en solidariteit. Uit gangspunten voor Nederland daarbij zijn een daadkrachtige Europese Unie, een sterke transatlantische relatie, vooral in NAVO-verband, en een effectief functio neren van de Verenigde Naties. Door een actief buitenlands beleid en door te participeren met ruim 2000 mili tairen in internationale missies, onder steunt Nederland Irak, Afghanistan en de Balkan bij hun democratische en econo mische wederopbouw. De mannen en vrouwen van onze krijgsmacht die daar aan bijdragen, verdienen groot respect en dankbaarheid. De regering voelt zich met hen en hun naasten verbonden; onze ge dachten gaan in het bijzonder uit naar de gewonde en gesneuvelde Nederlandse militairen en naar hun families. Internationale rechtsorde en solidariteit vergen evenzeer duurzame bestrijding van armoede en onrecht. De Nederlandse ontwikkelingssamenwerking wordt ge kenmerkt door partnerschap, dialoog en betrokkenheid van niet-gouvernementele organisaties en het bedrijfsleven. De rege ring zal bijzondere aandacht blijven ge ven aan onderwijs, milieu en water, ge zondheidszorg en aids-bestrijding. De zorg van de regering gaat in het bijzonder uit naar de ontwikkeling van het armste werelddeel, Afrika, en naar de ernstige cri sis in Sudan. Een groot deel van de bilate rale ontwikkelingsgelden is bestemd voor Afrika ten zuiden van de Sahara. Bevordering van handelsbetrekkinge gunstig voor de economische groei' ontwikkelingslanden. De Wereldhai organisatie en de Europese Unie hel] hieraan recent een belangrijke nieui impuls gegeven. Met de toetreding van tien nieuwe lij ten en met het Grondwettelijk Verc dat volgende maand zal worden get kend, heeft de Europese Unie nieir mijlpalen bereikt. De regering zal z voor inzetten eenieder duidelijk te nj dat de Unie meer betekent dan uits' tend economische samenwerking. I nodig voor het vertrouwen in Europf Het is essentieel dat binnen de Unie spraken over veiligheid en migratie, bouwhervorming, interne markt, mE dinging, begrotingsbeleid en econoe sche hervormingen worden nageko I Op het Nederlandse voorzitterschap een grote verantwoordelijkheid om singen over de verdere uitbreiding 1 Europese Unie zorgvuldig voor te b den, in het besef dat draagvlak daajg ontbeerlijk is. Daartoe zullen de gej toetredingscriteria strikt moeten wi toegepast. Hernieuwd vertrouwen moet ook g5 seerd zijn op maatschappelijke san hang. De overheid kan dat niet allé liseren. Het zijn burgers, maatschaj ke organisaties en sociale partners i1 vorm geven aan de Nederlandse sa ving. De regering onderkent daarbi grote betekenis van kunst en cultuif Op het gebied van werk en inkomi len werknemers en werkgevers nie accenten moeten kunnen leggen, gen rol van sociale partners staat d niet ter discussie. Het beleid van dq lering en vermindering van admini ve lasten voor bedrijven en burgen gestalte. Dit schept ook meer ruimi eigen verantwoordelijkheid. Om een hoogwaardig en toegi sel van zorg te handhaven, zal de r keuzevrijheid en concurrentie bev< ren. Zo worden zorgverzekeraars et gaanbieders gestimuleerd meer kw te leveren en doelmatiger te werke wet met één basisverzekering voor een alsmede een zorgtoeslag word toe voorbereid. De overheid zal selectiever in haar ties en prioriteiten moeten zijn en mee slagvaardiger worden. In het gramma 'Andere Overheid' zullen stellen worden gedaan voor herijki taken en werkwijzen van het rijk e verbetering van de dienstverleninj burger. Taken moeten zo dicht moj bij de mensen worden uitgevoerd, wordt dus meer gevraagd van proi en gemeenten. De regering benad belang van goed overleg tussen de heden en zal daarmee intensief bli voortgaan in het belang van een s< K hangend optreden van de overhei grote steden zijn in belangrijke m; j ale en economische motoren van maatschappij. De regering onders fl die door concrete afspraken te ma Door de democratie te versterken vertrouwen van de burger in de o\ worden bevorderd. De regering h< voorgesteld burgemeesters met in 1( van 2006 direct door de burgers te kiezen. Op korte termijn zullen u voorstellen bereiken voor de hei van het kiesstelsel, gericht op vers van het mandaat van de individui volksvertegenwoordiger. Samenleven in een maatschappij respect voor eikaars cultuur, achti en opvattingen. Velen in ons land elk op eigen wijze, in de christelijl manistische, joodse, islamitische andere wereld- of levensbeschoui traditie. In een dergelijk pluriform land is van allen, autochtoon en allochto onze grondrechten en rechtsstaat eiste. Een gemeenschappelijke bi taal, actief burgerschap en gedeeljj den en normen kunnen dat verst Ook het integratiebeleid moet hit dragen. De instroom van asielzoekers is daald. Het restrictieve toelatingsl voor asielzoekers en voor person naar Nederland komen in het kat gezinsvorming zal worden voorts De regering wü werken aan ondej trouwen in ons Koninkrijk. Met A de Nederlandse Antillen heeft Nej een unieke staatkundige en maat pelijke band. De regering zal de I landse Antillen krachtig onderste! de zorgelijke sociaal-economiscl het hoofd te bieden en de toenei criminaliteit te bestrijden. Ook dj ming van de bestuurlijke en fint verhoudingen op de Nederlands en een nieuw perspectief voor ht ninkrijksverband vragen de aani In december vieren wij samen ht bestaan van het Statuut. Leden van de Staten-Generaal, De regering beseft dat zij ook in se inspanningen van alle geled' de samenleving vraagt. Tegen de" grond van een stevige intematioF groei, en een opleving van de ecc Europa, is thans ook in ons landL van een beginnend herstel. De v genheid zal naar verwachting voj weer wat toenemen. Dit keerpu kansen om de economische gro£ sterken en duurzaam te maken, j turele hervormingen zijn daarop' en scheppen zo perspectief voor en werkgelegenheid en daarmee neer samenhang in de maatschéf Door de noodzakelijke inspanniL zamenlijk op ons te nemen, kunf. de toekomst met vertrouwen tea zien. De regering rekent op een vruchl overleg met u. Op u rust een ver^ delijke en zware taak. U mag ziel gesteund weten door het besef wijsheid toewensen en met mij en Gods zegen voor u bidden.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 32