Meer natuur voor minder geld EU mag best minder kosten PRINSJESDAG 7 'Kabinet gooit milieubeleid over de schutting' Veerman geeft zijn ambities niet op Natuur en Mileu: Energiebelasting op groene stroom is zot Prijskaartje per hoofd van de bevolking: 400 euro Dekker wil woningmarkt vlottrekken den haac/cpd - Het ministerie van landbouw bezuinigt het ko mende jaar op de aankoop van gronden voor natuur. Tegen over de bezuiniging staan extra uitgaven in verband met het nieuwe mestbeleid. In totaal zal het ministerie volgend jaar bij na twee miljard euro uitgeven. Minister Veerman blijft bij zijn plan de hoeveelheid natuur in Nederland flink uit te breiden. Om dat te realiseren gaat hij de beperkte middelen efficiën ter inzetten. Zo koopt het mi nisterie niet meer zelf de gron den, maar laat dat doen door bijvoorbeeld Natuurmonu menten. Die organisatie leent daarvoor geld en Veerman ge bruikt zijn budget om de rente en aflossing te betalen. Daar naast wil de minister dat agra riërs en particulieren zelf voor het natuurbeheer op hun gronden zorgen. Ze krijgen daar dan een vergoeding voor. De landbouw moet de komen de jaren milieu- en diervrien delijker worden. Het komende jaar trekt Veerman 50 miljoen euro uit om het nieuwe stren ge mestbeleid in te voeren. Daardoor zal de vervuiling van het grondwater door dierlijke mest tot het verleden gaan be horen. Op het gebied van dierenwel zijn is Veerman minder ambi tieus. Hij wil geen regels ma ken die strenger zijn dan de Europese regels. .Anders ver trekken de boeren naar het buitenland en dan verbetert er ook niets", meent Veerman. Hij wil volgend jaar proberen het welzijn voor huisdieren te verbeteren. Nu zitten bijvoor beeld konijnen nog vaak alleen en in een te klein hok. ,,Het probleem is natuurlijk dat het erg moeilijk te controleren is. De overheid kan niet achter el Minister Veerman. Foto: ANP Hoofdpunten Landbouw en Visserij Het eiland Tiengemeten in de Haringvliet werd in 1977 aangekocht door Natuurmonumenten. Foto: ANP ke voordeur kijken", schetst Veerman het probleem. Hij wil daarom dat mensen die een dier kopen, beter worden voorgelicht. De minister houdt ook vast aan het beleid dat in 2010 tien procent van de landbouw bio logisch moet zijn. Nu is dat 1,6 procent. „Ik realiseer me dat het een zeer ambitieuze doel stelling is geworden die moei lijk is te realiseren. Ik laat hem nog niet los", aldus Veerman. Het ministerie wil de regels voor boeren en bedrijven de komende jaren verminderen. Veerman denkt daarbij aan de verplichte controles op voe dingsmiddelen en dieren die het ministerie nu uitvoert. „We kunnen die controles ook over laten aan het bedrijfsleven. Het ministerie houdt dan alleen toezicht op de controle." De uitgaven van het ministerie stijgen in 2005 tot 1,97 miljard euro, 61,2 mil joen euro meer dan dit jaar. - Minister Veerman reserveert voor een gezonde visserijsector 5 miljoen euro voor vrij- wilige sanering van de zeevisserij en i,9 miljoen euro voor de vissers op het Usselmeer. Het Rijk betaalt in 2005 toch mee aan het opruimen van dode landbouwdie- ren. De bijdrage aan deze destructie- kosten bedraagt 15,4 miljoen euro. dpunten Volkshuisvesting VROM-uitgaven (dus inclusief milieu en ruimtelijke ordening) 3,129 miljard euro. Ift (1,561 miljard) gaat op aan huursubsidies aan 1.011.000 mensen. eten tot en met 2009 zo'n 380.000 tot 420.000 nieuwe woningen worden gebouwd, waarvan minimaal 70.000 al volgend jaar. Het woningtekort zo worden teruggebracht tot 1,5 a 2 procent in 2010. die nieuwbouwplannen, die moeten worden uitgevoerd door gemeenten, woningcorporaties en projectontwikkelaars, gaat de overheid harde af- en maken met de lagere overheden. - In ruil voor die harde afspraken stelt de overheid subsidie beschikbaar, 650 miljoen euro voor de komende tr. woningcorporaties moeten meehelpen die nieuwbouwplannen te realiseren. Ook moeten ze gaan meebetalen aan de huursubsidies. Als ze dat mogen ze na 2008 hun huren wat forser dan gebruikelijk verhogen. Concrete percentages zijn nog onderwerp van onderhandeling, e aanpak voor de 56 meest verpauperde probleemwijken komt extra geld. verpaupering tegen te gaan, studeert de overheid op een wet die het mogelijk maakt om kansarme woningzoekenden tijdelijk te weren uit stads- tn. teerd zullen rijkere randgemeenten meer mensen met een lage inkomen moeten opvangen, desnoods onder zachte dwang van VROM. ezelfde reden bekijkt de overheid of ook aan huizenkopers strengere eisen ('positieve ballotage') kunnen worden gesteld. npakken van huisbazen die verhuren aan illegalen wordt makkelijker. - Mensen die naar een huurcommissie stappen om een huurgeschil moeten 1 zelf helemaal de legeskosten betalen (tot nu toe betalen beide partijen). Voorzitter Ad van Biggelaar van Natuur en Milieu: 'Dit kabinet heeft vooral oog voor de economie'. Foto: GPD Peet Vogels >en haag - Een beter en schoner [milieu is een doelstelling van alle 'kabinetten van de afgelopen vijf- jentwintig jaar en ook weer van het huidige kabinet. Dat belet deze regering echter niet 900 miljoen euro op het milieubeleid |te bezuinigen. Volgens Ad van den Biggelaar, voorzitter van Na- jtuur en Milieu, is dat niet de eni ge ongerijmdheid. den haag/gpd - Volgend jaar wordt het jaar van het referendum over de Europese Grondwet. De regering zal het nieuwe verdrag met hart en ziel verdedigen. De Tweede Kamer schrijft het referendum uit en zal dus in eerste instantie moeten be slissen wat het met de uitslag doet. Maar het is een goede gelegenheid om 'Europa' aan de burgers uit te leggen, meent minister Bot van buitenlandse zaken. De regering wil dit jaar bij de onderhandelingen over de EU-begroting voor de ko mende jaren bereiken dat Neder land in verhouding minder gaat be talen. Nu is dat nog vierhonderd euro per hoofd van de bevolking. In het buitenlands beleid blijft de relatie van Nederland met de Ver enigde Staten, hoe moeizaam die ook is, van cruciaal belang. Zowel bij de aanpak van crisissituaties zo als die in Irak en Afghanistan als bij de dringend noodzakelijke hervor mingen van de Verenigde Naties, zo betoogt minister Bot in zijn be groting. Nederland is een kleine speler op het internationaal toneel. In het jar gon van Bot: „Onze polsstok is klei ner dan we zouden willen. Daarom moeten we goed weten hoe breed de sloot is." Nederland zal altijd bondgenoten moeten zoeken als het iets wil bereiken. „Vredespro cessen in het Midden-Oosten en Afrika kunnen alleen werken als de VS en Europa elkaar bij de hand ne men en samen door de mijnenvel den trekken." Vooral de weigering van de VS mee te doen met het Internationale Strafhof baart de regering zorgen. „Maar meningsverschillen scher pen de geest," stelt Bot laconiek. In 2005 moet een aanzet gegeven wor den voor modernisering van de Verenigde Naties. De VN moeten sneller en gerichter kunnen ingrij pen in geval van crises. Vooral te gen landen die hun eigen bevolking verwaarlozen of hun internationale verplichtingen niet nakomen moet sneller worden opgetreden, vindt Bot. In totaal bedraagt de begroting van buitenlandse zaken 5,3 miljard eu ro. Het leeuwendeel daarvan, iets meer dan vier miljard, is bestemd voor steun aan arme landen. Vol gens de afspraak wordt 0,8 procent van het Bruto Nationaal Product aan hulp besteed. En dat is niet 'vervuild' met uitgaven voor andere departementen, benadrukt minis ter Van Ardenne (ontwikkelingssa menwerking). In totaal geeft Nederland aan 36 landen directe hulp. Voor de we deropbouw in Sudan heeft de rege ring alvast 100 miljoen gereser veerd. Het budget voor de strijd te gen HIV en aids wordt verdubbeld tot 215 miljoen euro. i.Een van de meest bizarre maatregelen van dit kabinet is le invoering van de energiebe- asting op groene stroom. Een inergiebelasting is bedoeld om f h aio 'e klanten te prikkelen tot - e energiebesparing omdat gewo- le elektriciteit het milieu ver- rnilt. Groene stroom doet dat nr/wm i:chter niet, dus het is onbegrij- >elijk dat er energiebelasting iver geheven wordt. Je zult zien lat mensen weer vervuilende troom gaan gebruiken omdat oene stroom straks duurder rordt. ti de regeringsverklaring staat at het verbod op boren naai as in de Waddenzee gehand- aafd zal blijven. Daar zijn ze al 16,1 e p teruggekomen. Of neem de ezuinigingen op het opruimen an vervuilde grond. Nu wordt Je grond alleen nog maar inge uro ratie aa itie woi ties vert anti-dia? eken we ugdgeva jeugdz pakt en niet meer schoonge maakt. Op den duur komen die vervuilende stoffen toch in het milieu terecht. Dat staat toch haaks op het streven naar een beter milieu? Een goed milieu is een collec tief belang, voor ons en voor de generaties na ons. Ik beschouw milieubeleid daarom bij uitstek als overheidsbeleid. Maar dit kabinet heeft het milieubeleid over de schutting gegooid, de markt moet het maar oplossen. Ik ben het er fundamenteel mee oneens, maar we maken er maar het beste van. Wij zijn nu druk in gesprek met bedrijven om het energieverbruik terug te dringen. Dit kabinet heeft vooral oog voor de economie. Minister Dekker zei bij de presentatie van de Nota Ruimte, waarin 1 wordt aangegeven waar ge bouwd mag worden, dat dit haar bijdrage is aan het verster ken van de economie. Ruimte lijke ordening gaat toch over meer, zoals leefbaarheid, na tuur en dergelijke. Eind 2003 verscheen de Nota Duurzame Daadkracht. Daarin werd be pleit dat de Hoeksche Waard, het poldergebied onder Rotter dam, een gebied moest worden waar de biodiversiteit moest worden bevorderd. In de Nota Ruimte die dit jaar verscheen staat dat in de Hoeksche Waard een bedrijventerrein van 300 hectare moet worden gebouwd en daarnaast nog heel veel wo ningen. Dat betekent ook we gen aanleggen en dergelijke. Dat staat haaks op het streven naar meer biodiversiteit. 9J De regering let vooral op de tra ditionele economie. Wij zien liever dat er wordt ingezet op een duurzame economie, die minder vervuilt. Maai- de subsi dies op zonnepanelen worden gestopt. Nederland liep een aantal jaren geleden voorop in zonneceltechnologie. Nu zijn we zelfs onze fabriek voor zon nepanelen kwijt. Hetzelfde ver haal gaat op voor windenergie. Die hele industrie is naar Dene marken verdwenen, terwijl die industrie prima past bij een duurzame kenniseconomie. Ik heb overigens niet alleen maar kritiek op de regering. Er is 750 miljoen euro extra uitge trokken voor natuur. Ik vind het fantastisch zoals minister Veer man van landbouw zijn poot stijf houdt als ze willen bezuini gen op dat bedrag. Dat doet hij prima." den haag/gpd - De 'vastgeroeste' woningmarkt moet weer worden vlotgetrokken. Om dat te bereiken wil minister Sybilla Dekker (volks huisvesting) met name de verpau perde stadswijken opknappen en meer nieuwbouwwoningen uit de grond stampen. Tot 2010 moeten er 462.000 woningen worden bij gebouwd om het woningtekort te rug te brengen tot een „aanvaard baar niveau". Het merendeel, 375.000 woningen, moet komen in de twintig stedelijke regio's, de overige 87.000 elders. Dekker trekt daar de komende vijf jaar 650 miljoen euro voor uit, meldt ze in een brief die gisteren naar de Tweede Kamer ging. Al leen de regio's die echt woningen bouwen, krijgen geld. De huurmarkt zit potdicht, consta teert de minister. „Gesubsidieerde huurwoningen moeten worden vrijgemaakt voor de mensen die ze écht nodig hebben. Starters, oude ren met alleen AOW of een klein pensioen en andere lagere inko mensgroepen." Woningcorporaties moeten voor meer nieuwbouw zorgen en gaan mee betalen aan de huursubsidies. In ruil daarvoor mogen ze de hu ren na 2008 fors verhogen. In de jaren daarvoor staat Dekker alleen beperkte huurverhoging toe. In 2009 moeten er 255.000 extra aan gepaste woningen voor ouderen en gehandicapten zijn. Dekker wil deze groepen zo lang mogelijk zelfstandig laten wonen. Hoofdpunten Buitenlandse Zaken - De totale begroting van Buitenlandse Zaken bedraagt voor 2005 ruim 10,3 miljard euro. Dat is 0,9 miljard euro meer dan vorig jaar. Die stijging komt vooral doordat Nederland meer betaalt aan de EU, vanwege de uitbreiding met tien landen uit Midden- en Oost-Europa. - Voor de uitvoering van het buitenlands beleid is 5,3 miljard euro beschikbaar. - Voor zuivere ontwikkelingshulp is 4,1 miljard beschikbaar. Hoofdpunten Defensie - De totale begroting van Defensie bedraagt voor 2005 bijna 7,7 mil jard euro, evenveel als dit jaar. - De Koninklijke Landmacht heeft het grootste budget: 1,8 miljard eu ro. - De Koninklijke Luchmacht beschikt over 1,1 miljard en de Koninklijke Marine kan 1,0 miljard euro besteden. De Koninklijke Marechaussee staat voor 345 miljoen euro in de boeken. - Voor zogeheten crisisbeheersingsoperaties (vredesmissies en andere militaire operaties) is 195 miljoen euro ingeruimd. Voor internationa le samenwerking op defensiegebied is 211 miljoen beschikbaar. Hoofdpunten Milieubeheer - Totale VROM-uitgaven (dus inclusief volkshuisvesting en d^ntelijke ordening): 3,129 miljard euro. - De afschaffing van het grijze kenteken ontmoedigt het gebruik van (diesel)bestelbusjes en daarmee de uitstoot van roet, stikstofoxiden en CO2. - De aanschaf van roetfilters op auto's wordt fiscaal gestimuleerd. - Het gebruik van zwavelvrije diesel wordt aangemoedigd door aan passing in de accijns. - Voor de aanschaf van schonere vrachtwagens kunnen transporteurs gebruik maken van een gunstige investeringsregeling. - De energiebelasting (op bijvoorbeeld elektriciteit) gaat omhoog met 605 miljoen euro, vooral voor rekening van bedrijven. - De regeling voor groen beleggen wordt uitgebreid met projecten voor duurzaam bouwen van kantoren. - Voor milieuvriendelijke in vesteringen is 15 miljoen euro belastingaftrek beschikbaar. - Na de handel in C02-emissierechten worden in 1995 de regels opge steld voor NOx-emissiehandel. - De overheid begint een maatschappelijk debat over het nuchter om gaan met risico's, omdat de regering ervoor past om voor alles te moeten opdraaien.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 31