De zachte kant van minister Verdonk PRINSJESDAG 6 Verdonk wil sneller en vaker uitzetten Vreemdelingenbeleid ^spagaat werkt averechts' Patiënt moet meer zelf betalen HOC 345 woensdag 22 SEPTEMBER Spraakcomputer test Nederlands immigrant Voor immigranten zal het eerste contact met de Nederlandse samenleving voortaan bestaan uit een gesprek met een spraakcomputer. Huwelijksmigranten en gezlnsherenigers moeten voordat ze naar Nederland komen een telefonisch taaiexamen afleggen bij een speciaal hiervoor ontwikkelde spraakcomputer. Op die manier zal ook hun kennis van de Nederlandse samenleving worden getest. In het geval van gezinshereniging zal leder familielid de computertest moeten doorstaan. „Als een moeder het examen niet haalt en de drie kinderen wel, dan moet iedereen wachten tot die moeder slaagt", aldus Verdonk. door Floor de Booys en Cijs Korevaar den haag - Haar harde imago wijt ze aan het feit dat ze de eerste minister is die écht werk maakt van het uitzetbe leid. Daarin is Rita Verdonk streng, maar rechtvaardig, vindt ze zelf. „Niet inhumaan. Het wordt netjes uitge voerd. Mensen krijgen geld mee om een nieuw bestaan op te bouwen, mogen hun huisraad meenemen, ze krijgen de tijd om afscheid te nemen van hun buren, klasgenootjes en vrienden. Het blijft moeilijk, maar het is de consequentie van regels die we met zijn allen hebben afgesproken." Zelfs met een stevige Hollandse griep onder de leden klinkt ze nog over tuigd en vastberaden. Maar wie goed luistert, hoort een minister van vreemdelingenzaken en integratie die graag de scherpe kantjes van haar imago als 'ijzeren dame' wil afslijpen. „Het is niet leuk als je keer op keer in de media wordt neergezet als onmen selijk, terwijl mijn eerste beleidsdaad toch de eenmalige regeling was. Nog nooit eerder kregen zoveel mensen - dat waren er 2200 - in één keer te ho ren dat ze in Nederland mochten blij ven. Dat was toch hartverwarmend? Het werd in de media niet zo opge pakt. Nu hebben we die schrijnende gevallen. Ik heb al vierhonderd keer een verblijfsvergunning op humani taire gronden afgegeven. Dat waren er voorheen één of twee per jaar. Het be leid is nog nooit zo coulant geweest." Dat de 26.000 uitgeprocedeerde asiel zoekers het land ook écht moeten ver laten, ziet Rita Verdonk als een geza menlijke verantwoordelijkheid van rijk en gemeenten. „Het is voor beide onwenselijk als die mensen op straat gaan zwerven." Vanaf januari 2005 worden asielzoe kers in twee categorieën verdeeld en opgevangen op 'oriëntatielocaties' en 'terugkeerlocaties'. „De mensen van wie wordt verwacht dat ze mogen blij ven, mogen meteen beginnen met in burgeren en hoeven niet duimen te draaien. Dat is ook gunstig voor ge meenten." Goede stap Het woord 'inburgeren' is gevallen. Verdonk heeft er ook op dit punt voor gekozen het hele beleid om te gooien. In plaats van een 'inspanningsver plichting' krijgen nieuwkomers een 'prestatieverplichting'. „Met een uur tje per week rondhangen op een Re gionaal Opleidingscentrum kom je er niet. Er moet een diploma worden ge haald." De ROC's hebben bovendien niet lan ger het monopolie op de cursussen. De inburgeringsmarkt gaat open. Vol gens Verdonk is iedereen het erover eens dat dat een goede stap is, on danks alle kritiek. „Er zijn al bedrijfjes die interesse hebben getoond en met heel leuke producten komen. Die kunnen maatwerk leveren. Zo denk ik dat inburgeren via internet een goede kans maakt. Dan betaal je zeven euro per maand in plaats van zesduizend euro per jaar. Dat scheelt. Laat onver let dat de ROC's heel goed werk heb ben verricht, maar de organisatie was te log en te duur geworden." Ook al lochtonen maken volgens de minister veel gebruik van internet. „Het is de goedkoopste manier om contact te onderhouden met het land van her komst. Er zijn verrassend veel inter netcafés in buurten als de Haagse Schilderswijk." Voor chaotische taferelen is de minis ter niet bang. Ze heeft er alle vertrou wen in dat 'met keihard werken' die inburgering wel op z'n pootjes terecht komt. Maar de praktijk is vooralsnog minder rooskleurig. Duizenden nieuwkomers kunnen niet aan hun inburgering beginnen, omdat ze van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) of de gemeente hun verblijfspa- pieren nog niet hebben gekregen. Zonder papieren mogen ze niet in burgeren. Allemaal 'opstartproble men', zegt Rita Verdonk resoluut. „Eind van het jaar is het voorbij. Dat heb ik de Kamer beloofd." Een complexe reorganisatie is de oor zaak van de vertragingen. „De vreem delingenpolitie heeft taken aan de IND overgedragen en de IND weer aan de gemeenten. Dat duizenden nieuwkomers daardoor gedupeerd zijn, is vervelend, maar was niet te voorkomen. „Het is een slechte zaak dat de instellingen elkaar in de pers de schuld geven. Daar heb ik een he kel aan. Ik zeg dan: sla de handen in een en los de problemen op." Vliegende brigades Het gat tussen inburgeringsdiploma en de arbeidsmarkt baart de minister meer zorgen. Ze wil het probleem zo vroeg mogelijk aanpakken. „We pro beren kinderen met een taalachter stand naar de voorschoolse opvang te krijgen, zodat ze een betere aanslui ting hebben op de basisschool. Die achterstand moeten ze niet hun hele schoolcarrière achter zich aan slepen. Ik betaal vliegende brigades - dat zijn onderwijsdeskundigen - om gemeen ten bij deze problemen te helpen." Ondanks de goede bedoelingen moet de minister erkennen dat ook alloch tonen die perfect zijn ingeburgerd een zwakke positie hebben op de arbeids markt. „Ik spreek veel met jongeren. En inderdaad, als zij een brief onder tekenen met 'Gerrit' mogen ze op ge sprek, als ze met 'Ahmed' tekenen niet. Dat zijn pijnlijke verhalen. Ik wil overigens ook de werkgevers daarover nog spreken. Hoor en wederhoor ple gen." Aan sancties denkt ze niet. Ze wil de werkgevers overtuigen met argumen ten. De vorig jaar ingetrokken Wet Sa men, die regelde dat bedrijven een vastgestelde hoeveelheid allochtonen in dienst moesten nemen, was vol gens de minister een lege huls gewor den. „Het hart was eruit. De werkge vers zagen het als administratieve rompslomp." Rita Verdonk staat er om bekend dat zij houdt van duidelijke taal. Dat de problemen nu glashelder mogen wor den genoemd, bestempelt zij als een 'positieve erfenis van Pim Fortuyn'. „Maar we moeten niet doorslaan. De positieve toon in het debat over in burgering en vreemdelingen moet te rugkomen." In het voorjaar gaat zij de boer op met een 'integratiekaravaan' om die positieve toon uit te dragen. „Ik vind dat we anders met elkaar om moeten gaan: niet met de rug naar el kaar staan, maar omdraaien en elkaar de hand toesteken." Mohamed el Aissati: „Huidige beleid werkt averechts." k Foto: GPD/Maartje Blijdenstein door Frank Hendrickx den haag - Mohamed el Aissati, medebedenker van de onder Ma rokkaanse jongeren zeer populaire website Maroc.nl en voorzitter van de stichting Maroc.nl, constateert dat het beleid van minister Ver donk (vreemdelingenzaken) ave rechts werkt. Allochtone jongeren voelen zich in de hoek gezet. „Van een werkelijk debat over in tegratie is geen sprake. Minister Verdonk is bij discussiebijeen komsten een vriendelijk glimla chende dame die luistert naar alle argumenten en uiteindelijk geen millimeter opschuift. Ze houdt ge woon vast aan het draaiboek. De meeste maatregelen zijn niet be doeld om de integratie te bevorde ren, maar om flink te doen tegen over het electoraat. Rita Verdonk is de voormalige gevangenisdirec teur die het klusje wel even zal klaren. Vooral het gesol met onze ouders is een heel gevoelig punt bij de tweede generatie. Mensen die het merendeel van hun leven achter de rug hebben, mensen die hun bijdragen hebben geleverd aan de Nederlandse samenleving, moeten nu opeens taalcursussen gaan volgen. Anders dreigt Ver donk met sancties. Er is jaren niet naar hen omgekeken en nu wor den ze opeens verplicht van alles te doen. Dat stoort heel veel jon geren. Verdonk zou enorm veel goodwill creëren als ze iets meer begrip toont voor de positie waarin onze ouders verkeren. Het is heel moei lijk voor een oude, analfabete vrouw om een vreemde taal te gaan leren. En wat draagt het bij aan de integratie? Misschien ken nen ze na die taalcursus honderd woorden meer, maar die mensen hebben hier hun eigen wereld. Dat zal niet meer veranderen. Veel jongeren vinden dat hun ouders op die manier tegen de haren in worden gestreken. Het huidige beleid is eenzijdig, onverstandig en werkt averechts. Verdonk drukt ons in een hoek. Je krijgt toch het gevoel dat we wor den gezien als Marokkaan en niet als Nederlander. Zo drijf je jonge ren juist naar die andere cultuur. Verdonk wil volgend jaar met een integratiekaravaan door het land trekken. Alleen het woord al: inte gratiekaravaan! Ik moet erg mijn best doen om niet in lachen uit te barsten. Alsof Verdonk ons net als Mozes door de Rode Zee wil lei den en tienduizenden mensen volledig geïntegreerd achter haar aan wil trekken. De minister wil voor die karavaan allochtone 'rolmodellen' gebrui ken, maar ik zou niet weten wie daar aan mee wil doen. Ik bedank in elk geval voor de eer. Onze website Maroc.nl is de be langrijkste ontmoetingsplek voor Marokkaanse jongeren. We heb ben zo'n 25.000 leden en vijfdui zend bezoekers per dag. Een klei ne groep heeft extreme opvattin gen, maar de grote meerderheid is gematigd. De Kamercommissie- Blok, die dertig jaar integratiebe leid heeft onderzocht, concludeer de al dat de integratie grotendeels is gelukt, ondanks het beleid. Zo is het nog steeds. Ik denk dat een partij die terug wil naar de multiculturele samenle ving op veel steun kan rekenen van allochtonen. Het is voor ons dan ook een teleurstelling dat linkse partijen de handschoen niet oppakken." Hoofdpunten begroting Vreemdelingenzaken en Integratie - Van de 5,3 miljard euro in 2005 voor justitie, is ruim 1,2 miljard euro bestemd voor Vreemdelingen en Integratie, het terrein van minister Verdonk. - Het aantal cellen voor vreemdelingenbewaring wordt structureel uitgebreid met 432 tot ruim 2000 in 2007. - Het aantal verwijderingen wordt opgevoerd van 18.000 naar 24.000 per jaar. - De kosten om een deel van de 26.000 uitgeproceerden die voor april 2001 in Nederland aankwamen, tefcig te laten keren, worden in 2005 geraamd op 16,3 miljoen euro. - H'et'aantal mensen dat asiel zoekt in Nederland, stabiliseert de komende jaren rond 14.000. - De totale kosten voor opvang van asielzoekers zullen sterk dalen van 724 miljoen euro in 2004 naar 532 miljoen in 2005. - In 2005 komen circa 230.000 mensen op reguliere basis naar Nederland voor werk, studie en gezinsvorming: ruim 15.000 minder dan in 2004. - Etnische minderheden moeten meer aan de slag: hun arbeidsparticipatie moet met 0,75 procent omhoog. - Om etnische ondernemers te stimuleren, komen in enkele steden kennisateliers waarin zij lokale beleidsmakers en beroepsorganisaties kunnen ontmoeten. - Vliegende brigades helpen gemeenten bij educatieprogramma's. Ook komen op VMBO's pilots om meer allochtone jongeren te stimuleren een diploma te halen. Bezuinigingen ziekenfonds anp bron: Min. VWS Vanaf 1 januari vervallen de volgende vergoedingen voor medische behandelingen bij het ziekenfonds. Besparing 70 miljoen euro correctie afwijkende oorstand bovenooglid correcties behandeling tegen snurken borstprothese (excl. amputatie) abdominoplastiek (buikwandcorrectie) hersteloperatie na sterilisatie man of vrouw den haag/gpd - Het uitzetten van uitgeprocedeerde asielzoekers en illegalen moet in 2005 versneld wor den doorgevoerd. Minister Verdonk (vreemdelingen zaken) maakt daarvoor extra ruimte vrij in gevange nissen en speciale uitzetcentra. In totaal komen er 432 'bewaarplaatsen' bij, waarmee de totale capaci teit groeit tot 2000. Er is volgens Verdonk geen maximale termijn voor een verblijf in de bewaarplaatsen. „Het belangrijkste is dat er zicht is op uitzetting", zei ze bij een toelich ting op haar begroting. De uitbreiding van de opna mecapaciteit is een direct gevolg van het protest van de grote steden, die vreesden dat het aantal illegalen dramatisch zou stijgen. De minister heeft het budget voor het opsluiten van illegalen met bijna 40 miljoen euro verhoogd. Verdonk wil in 2005 ook vaart maken met het uitzet ten van de 26.000 asielzoekers, die nog onder de ou de Vluchtelingenwet asiel hadden aangevraagd en al jaren in Nederland verblijven. „In 2007 is deze pro blematiek opgelost", beweert Verdonk, hoewel vluchtelingenorganisaties zeer sceptisch zijn over dat voornemen. Voor de uitgeprocedeerde 'oude' asielzoekers is in Ter Apel al een vertrekcentrum geopend, waar ze be geleiding krijgen in het regelen van hun terugkeer. In 2005 moet er nog zo'n centrum worden geopend, hoewel er in Ter Apel de afgelopen drie maanden slechts twee mannen en één gezin hebben gezeten. De minister had er op gerekend dat dit jaar gemid deld 600 mensen gebruik zouden maken van het vertrekcentrum. In 2005 moet dat aantal zelfs stijgen tot een bezetting van gemiddeld 1250 mensen. Nieuwe asielzoekers moeten binnen zes maanden te horen krijgen of ze worden toegelaten. Iedereen die is afgewezen vertrekt linea recta naar een 'terugkeer- locatie'. Door het strengere beleid zal het aantal nieuwe asielzoekers (de komende jaren beperkt blij ven tot zo'n 14.000 per jaar. Verdonk denkt wel de huwelijksmigratie nog verder te kunnen terugdringen. Er zijn strengere maatrege len ingevoerd voor de partners in Nederland. Ze moeten minstens 120 procent van het minimum loon verdienen en een woning hebben. In 2005 wordt ook het begin gemaakt met inburgeringsexa- mens in het land van herkomst. Om de integratie te bevorderen moeten immigran ten die hier al langer leven (oudkomers) een inbur- geringscursus volgen. Verdonk wil verder de taalach terstand bij allochtone jongeren wegwerken. Daar voor roept ze 'vliegende brigades' in het leven die gemeenten moeten bijstaan bij het aanbieden van voorschoolse programma's. De positie van allochtone ondernemers moet verbe teren door de creatie van 'kennisateliers', waar lokale ambtenaren, politici en ondernemers praten over betere voorwaarden. Een ander idee van Verdonk om de integratie te bevorderen is een 'integratieka ravaan. Allochtone en autochtone rolmodellen moe ten door het land trekken om het wederzijdse begrip te bevorderen. Ook gaat Verdonk moskeebesturen oproepen jaarlijks een keer hun deuren voor belang stellenden te openen. Dat zou moeten uitgroeien tot een Nationale Moskeedag, in navolging van de lan delijke fiets-, molen- en museumdagen. nog ruim vijfenveertig miljard euro in de zorg om", aldus Hoogervorst. Op de sector sport wordt niet be zuinigd. Volgens Bas Vos, voorzitter van de Landelijke Huis artsenvereniging zal de no-claimregeling ook ten koste gaan van de kwaliteit van de zorg. „Patiënten die lang of te lang wachten met een bezoekje aan de dokter kunnen van een griepje een longontsteking krijgen. En dat is niet eens het ergste. Iemand die kanker onder de leden heeft, kan zelfs in een levens bedreigende situatie terecht komen. Nee, een no- claimregeling voor de huisarts is contraproductief." Hoofdpunten begroting VWS - In de zorg gaat in 2005 45,9 miljard euro om, inclusief de eig betalingen van ruim 4 miljard euro. In 2004 is dat 44,8 milja r inclusief bijna 2,5 miljard aan eigen betalingen. - Verpleeghuizen en ziekenhuizen moeten meer mensen voor geld gaan helpen. Dat scheelt in totaal 524 miljoen euro op - Een behandeling tegen snurken, ooglidcorrectie, operatie aa buikwandcorrectie en een hersteloperatie na sterilisatie wor meer vergoed door het ziekenfonds. Ook borstoperaties ven het pakket, tenzij het om kankerpatientes gaat - Laxeermiddelen, kalktabletten, pillen tegen allergie, anti-dia J en middelen tegen braken worden voor chronisch zieken wf Dat kost 12 miljoen euro. - Er komt 13 miljoen euro extra voor het 'zittend ziekenvervoe chronisch zieken en gehandicapten naar de dokter. - Er komt één loket voor de jeugdzorg, er gaat 25 miljoen extr voor jongeren die nu wegens plaatsgebrek in een jeugdgev. en er is 4 miljoen euro extra voor verbetering van de jeugdz Minister Verdonk maakt vaart met het uitzetbeleid. Foto: GPD/Evert-Jan Daniels den haag/gpd - Patiënten moeten volgend jaar meer zelf opdraaien voor de kosten. Dat is ook niet zo gek omdat burgers hun gezondheid voor een groot deel in eigen hand hebben, meent het ministerie van volksgezondheid. Dertig tot vijftig procent van de klachten zijn het gevolg van ongezond gedrag zoals roken, te vet eten of te weinig bewegen, zo heeft mi nister Hoogervorst laten uitrekenen. Per 1 januari 2005 voert het ministerie een 'no claim' van 250 euro in, bovenop de ziekenfondspremie. Wie minder dan 250 euro aan zorgkosten 'consumeert' krijgt de rest van het geld aan het eind van het jaar weer terug. Gemiddeld zal dat restbedrag zo'n zeven tig euro per verzekerde zijn, schat het ministerie. Chronisch zieken zijn wel het hele bedrag kwijt. De maatregel levert bijna anderhalf miljard euro op. Ook volgend jaar moet Hoogervorst weer flink bezui nigen. Zo worden de kosten voor flapoor-operaties, hersteloperaties na sterilisatie en het verwijderen van vet uit de buik niet meer vergoed. In zijn begroting wijst Hoogervorst er fijntjes op dat de zorgkosten in 1997 nog 260 euro per maand per burger bedroegen en inmiddels zijn opgelopen tot 460 euro per maand. Zonder bezuinigingen zouden de wettelijke premies voor een volwassene al ruim 500 euro per maand be dragen. Voor het komend jaar heeft Hoogervorst, onder druk van de Tweede Kamer, ook nog wat extra geld gere serveerd. Zo krijgen chronisch zieken bepaalde zelf zorggeneesmiddelen (onder meer laxeermiddelen) weer vergoed en wordt geïnvesteerd in zittend zie- kenvervoer (totaal 25 miljoen). Ook wordt 25 miljoen extra gestoken in de bestrijding van infectieziekten. „Schraalhans is geen keukenmeester. Er gaat toch

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 30