Politie onder vuur GESPREK VAN DE DAG Orkaanseizoen draait weer op volle toeren Geesten zaaien paniek in vrouwengevangenis Koeweif 'Brandstichting dienstvoertuigen tast gezag aan' ei Verzamelen woensdag 22 SEPTEMBE DAGELIJKS LEVEN EPL gebeukt hier Nooir Iers MENSELIJK De Franse zanger en komiek PA TRICK BRUEL (45) is gisterochtend in Parijs GETROUWD met zijn 24- jarige vriendin Amanda Maruani. De twee echtelieden ontmoetten elkaar in 2001 in de Zuid-Franse bad plaats Saint-Tropez. Het is voor bei den de eerste keer dat zij in het hu welijk treden. Bruel en Maruani hebben een zoontje van ruim een jaar, Oscar. Kort na de geboorte van zijn kind liet de zanger, die geboren werd als Patrick Maurice Benguigui, zijn naam officieel veranderen in Patrick Bruel, de artiestennaam waaronder hij al jaren bekend is. Bij de huwelijksvoltrekking waren onder meer Bruels collega Johnny Hally- day en zijn echtgenote Laetitia aan wezig. Ook de cineaste Elie Choura- ki stond op de gastenlijst. Foto: EPA CLAUS-CASIMIR, het zoontje van prins Constantijn en prinses Laurentien, wordt zondag 10 oktober in de kapel van Paleis Het Loo in Apeldoorn GEDOOPT. Peetouders van het graafje zijn prins Willem-Alexander, prins Maurits, E. Span jaard en Tatjana gravin Razumovsky. Dominee Carel ter Linden is de voorganger. Een 38-jarige Vlaamse VROUW loopt al drie jaar lang rond met een stuk STAALDRAAD in haar HART. De draad kwam daarin per ongeluk te recht bij een operatie om haar maag te verkleinen. De vrouw klaagde al en kele jaren over hevige pijn, onder meer in haar hals. Onderzoek wees uit dat een 63 centimeter lang stuk sta len draad in het lichaam was blijven zitten. De draad was gebruikt om tij- dens de operatie een katheter in te brengen. De echtgenoot van de vrouw kon de draad zo uit haar hals trekken. Controle bij de huisarts leerde echter dat er ook nog een 38 centimeter lang stuk draad in haar hart zit. Medische specialisten staan vooreen raadsel hoe de vrouw zo lang zonder proble men heeft kunnen functioneren. De Canadese zangeres CELINE DION (36) wordt zonder gokspelen rijker in LAS VEGAS. Zij gaat weer miljoenen binnenslepen door de verlenging van haar contract met hotel Caesars Pala ce voor een reeks optredens tot 2007. Dion treedt er tweehonderd avonden per jaar op met haar show 'A New Day'. Sinds het begin van de reeks optredens in maart vorig jaar in de gokstad zijn er al meer dan een miljoen kaarten voor de optredens van de zesvoudige Grammy-winnares verkocht. Voor de eerste drie jaar zou zij een gage van 100 miljoen dollar hebben afgesproken. 'Piano Man' BILLY JOEL (55) is met een STER op de Hollywood Walk Of Fame vereeuwigd. Onder het toeziend oog van jubelende fans werd maan dag op het beroemde trottoir in Los Angeles de naam van de muzikant en een stervormige bronzen plaquette onthuld. Joel, die is geboren in New York, kreeg ster 2262. In Los Angeles loopt zijn musical Movin' Out, die is gebaseerd op 24 liedjes van de zan ger/songwriter. Foto: Reuters Gevangenen en bewakers in een Koeweitse gevangenis hebben de au toriteiten gevraagd om in twee cel- blokken geesten te verdrijven. Vol gens een van de bewaaksters zouden de geesten, die 's nachts verschijnen als rondvliegende incomplete licha men, de afgelopen twee weken ont- Alexander Pola Gooi geen oude voornemens weg vóór je nieuwe hebt dekt zijn in de twee vleugels. „De geesten maken het ondraaglijk om in de gevangenis te werken", aldus de cipier. Een verzoek aan de directie van de gevangenis, om een moslimgeestelij ke uit de Koran te laten lezen en zo de geesten op traditionele wijze te verdrijven, werd afgewezen. Het ge- vangenisbestuur deed de verschij ningen af als „slechts illusies". De bewaakster is het niet met de di rectie eens. „Hoe kunnen ze als illu sies worden beschreven terwijl 26 bewakers ze al hebben gezien", vraagt ze zich af. Ze heeft zich tot de minister voor binnenlandse zaken gewend met de vraag of 's nachts op namen van Koran-teksten afgespeeld kunnen worden om de geesten te verdrijven, anp/dpa Na Charley, Frances en Ivan, was het afgelopen zondag de beurt aan Jeanne. De ene na de andere or kaan trok zijn verwoestend spoor door het Caribisch gebied en het zuiden van de VS. Een stijgende trend, of valt het wel mee met de recente stormactiviteit? De natuur heeft zo zijn eigen grillen. In Azië noemt men ze tyfoons, in het Caribisch gebied hurricanes en de Australiërs hebben het over willy-willies, maar de verwoesten de lóracht van tropische wervel stormen is overal hetzelfde. Van augustus tot november draait het orkaanseizoen op volle toeren. Vooral de hurricanes stonden af gelopen weken in de schijnwer pers, maar ook in het verre oosten zaaiden orkaanwinden dood en verderf. Alleen al in Japan gingen dit seizoen al zeven tyfoons tekeer en door toedoen van Ranamin, de krachtigste tyfoon in 50 jaar, kwa men in China 164 mensen om. Tyfoons worden vernoemd naar historische namen van goden. De hurricanes in het Caribisch ge bied dragen afwisselend jongens- en meisjesnamen. Tien tropische stormen deden dit gebied tot dus verre aan, waarvan er zeven uit groeiden tot echte orkanen. Karl, de opvolger van Jeanne, is de jongste in deze rij. Anders dan Jeanne blijft Karl ver op de oceaan en vormt geen bedreiging voor bewoonde gebieden. Hurricanes beginnen als grote on weerscomplexen voor de kust van West-Afrika. Daarin stijgt warme en vochtige lucht razendsnel om hoog, terwijl aan het aardopper- Honderden doden in Haïti port-au-prince - Het aantal slachtoffers in Haïti als gevolg van de zware tropische storm Jeanne blijft stijgen. Het Inter nationale Rode Kruis en de VN- missie in Haïti, Minustah, rep ten gisteren van 709 doden. De storm veroorzaakte overstro mingen en aardverschuivingen. Premier Gerard Latortue heeft drie dagen van nationale rouw afgekondigd, anp/dpa/afp vlak lucht uit de omgeving spi raalsgewijs wordt aangezogen. Er vormt zich een roterend lagedruk- systeem dat, meegevoerd met een oostelijke stroming, richting Mid- den-Amerika koerst. Alleen bij een zeewatertemperatuur van minstens 26 graden, groeit zo'n tropische depressie uit tot een volwaardige hurricane. Continu stroomt er vochtige, war me lucht de depressie in die ver volgens omhoog wordt gezogen. Hoog in de atmosfeer koelt de lucht af, waarbij het aanwezige vocht condenseert tot reusachtige buienwolken. De draaiende lucht stroom wordt steeds verder opge zweept, totdat de wind orkaan kracht bereikt met gemiddelde snelheden van 117 kilometer per uur of meer. Pas dan spreken we van een tropische wervelstorm. Het gevaar van orkanen schuilt niet alleen in de windkracht. Ook aanhoudende slagregens, mod derstromen en metershoge vloed Via de satelliet is een wervelstorm perfect te volgen. Foto: EPA golven richten veel schade aan. Zodra een tropische cycloon aan land gaat, neemt zijn kracht af. Het systeem raakt dan afgesloten van zijn energiebron: de toevoer van warme en vochtige zeelucht. Na een dag of tien zijn d'e meeste orkanen uitgeraasd. Ieder jaar ontstaan er op de Atlan tische Oceaan een stuk of zes tro pische wervelstromen, zo meldt de website van het KNMI. Wel zijn er nogal wat variaties van jaar op jaar, zodat de zeven hurricanes in het nog lopende seizoen nog niet wijzen op een abnormaal hoge piek. Of het orkaanseizoen wel of niet onstuimig verloopt, is van verschillende factoren afhankelijk. Zo bevordert warm zeewater de stormactiviteit, terwijl sterke wind in de bovenlucht het ontstaan van orkaanwervels tegengaat. El Nino, de periodieke opwarming van het zeewater voor de kust vanl speelt hierin een belangrijk1 Krachtige El Nino's verster11 wind op grote hoogte, die nen in het Caribisch gebiec flarden scheurt. Geen won dat de El Nino-jaren 1997 slechts 3 en 4 hurricanes t( Sinds 1944 worden de ork; de Atlantische Oceaan en i Caribische Zee systematise gaten gehouden. De gegev ken te wijzen op regelmati i kerende orkaancycü. Zo kc - in de jaren vijftig en zestig de tweede helft van de jare gentig meer orkanen voor de tussenliggende periode Misschien is er een samen met de droogte in de Sahe in de jaren zeventig, of spe anderingen in de wereldw i: zeestromen een rol. Nierrii weet hoe de vork precies ii steel zit. Hoe zit het met di vloed van het veranderenc maat? li Zal de opwarming van de en het broeikaseffect tot n minder orkanen leiden? H onderzoeker Geert Jan var borgh van het KNMI verw: niet veel verandering. Ene zal het warmere zeewater op orkanen doen toeneme derzijds krijgt de atmosfee het broeikaseffect een stab opbouw, wat niet bevorde a voor het ontstaan van orki Wel voorziet Van Oldenbo toename van de maximale J van de sterkte orkanen me 20 procent. In vergelijking natuurlijke schommelinge - een kleine verandering. Servé Vaessen De politie ligt onder vuur. Letterlijk. In de af gelopen vier maanden zijn, in verschillende regio's, 67 politieauto's en -motoren in brand gezet. „Dit is iemand met enorme wraakgevoelens." „Al die uitgebrande voertuigen. Het is een triest gezicht", verzucht Anton de Ronde van de politie in Apeldoorn. Hij loopt over het terrein van Honac, een bedrijf dat der tig gloednieuwe motoren en tien nieuwe auto's van de politie zou voorzien van communicatieapparatuur. Gisternacht gin gen ze in vlammen op. „Het is een slag voor de hele Nederlandse politie, want de voertuigen waren bestemd voor diverse re gio's en de Koninklijke Marechaussee. We nemen dit zeer hoog op." Op hetzelfde moment dat De Ronde langs de wrakken in Apeldoorn loopt, worden in Rijswijk, bij het Nederlands Forensisch In stituut (NFI), uitgebrande delen van poli tieauto's uit Weesp binnengebracht. 'SPOED' is er op het verzoek om de delen te onderzoeken gezet. Kan de uitslag nor maal dertig dagen op zich laten wachten, nu moet het NFI binnen een week met re sultaten komen, zodat de technische re cherche verder kan zoeken naar de dader of daders. Want vooralsnog tast de politie in het duis ter. Grote vraag is of er een verband zit tus sen de brandstichtingen in de Gooi en Vechtstreek, Deventer, de omgeving van Utrecht en gisteren in Apeldoorn. „Eén en één is natuurlijk wel twee", zegt Tientallen politieauto's en motoren gingen gisteren verloren bij een brand bij Holland Nautic in Apeldoorn. Foto: GPD Wim Dierkx van de politie in Deventer cryptisch. In die stad gingen begin deze maand vijf politieauto's in vlammen op. „We beginnen ons ernstig af te vragen wat hier achter zit. Er wordt bij een politiebu reau wel eens een molotovcocktail naar binnen gegooid, uit protest tegen een be paalde arrestatie of zo. Maar ik heb nog niet eerder acties tegen de politie van deze omvang gezien." Over het motief dat achter de brandstich tingen zit, en of dat bij alle branden het zelfde is, tast de politie nog in het duister. „Het moet iemand zijn met enorme wraak gevoelens", denkt Hans van Duin, voorzit ter van de Nederlandse Politiebond (NPB). „Dit gaat verder dan iemand die niet meer wil worden geflitst." Hoe is het mogelijk dat iemand zo makke lijk politiewagens in brand kan steken? Worden die niet bewaakt? De politie doet er 'in het belang van het onderzoek' het zwijgen toe. In Deventer stonden de wa gens in een verlaten garagebedrijf, vijftig meter bij het politiebureau vandaan. Zon der camerabewaking. Het terrein in Apel doorn was omgeven met een manshoog hek. Net als de parkeerplaats van de politie in Zeist, waar ook nog eens een camera op de toegang stond gericht. Of die de dader (s) heeft gefilmd, laat de politie in het mid den, net als antwoord op de vraag of er in middels extra beveiligingsmaatregelen zijn getroffen. Korpschef Magda Berndsen van de politie Gooi en Vechtstreek is woedend over de brandstichtingen: „Dit is puur ondermij nend gedrag. Het gezag van de politie wordt hierdoor absoluut aangetast, omdat het niveau van de politiezorg in gevaar komt nu zoveel wagens in brand worden gestoken". Cees van der Vijver, hoogleraar politiestu dies aan de Twentse universiteit, kan ge noeg oorzaken opsommen die het vertrou wen van burgers in de politie schaden. „Een slechte behandeling als je aangifte doet. Een inbraak die niet wordt opgelost. Ruziënde gezagsdragers. Of de brandstich tingen op het eigen terrein van de politie ook zo'n effect hebben, is moeilijk te zeg gen: het is voor het eerst dat dit gebeurt." Is de politie in haar eer aangetast, ol| het de eigen voertuigen niet kan bei men? Berndsen wordt kwaad over d[ 1 vraag: „We doen alles binnen ons bF1 om onze eigendommen te beveiligeP mensen die echt kwaad willen, luktpj ook. Ik ga de bureaus niet omvorma' onbereikbare vestingen" Hans van Duin van de NPB is het of laatste punt met haar eens: „De po®1 niet voor om de eigen terreinen coif*' te beveiligen, maar de buitenwereld*" natief is dat de politie zich gaat opsIP' kazernes. Dat kennen we hier gelu de politie moet zich niet isoleren v maatschappij". Maar extra maatregelen zijn nu welp' erkent Van Duin. „We hadden niet dat dit soort acties verspreid over hif. plaats zou kunnen vinden. En goedpl niseerd: de brand bij het bedrijf in FT doorn geeft aan dat iemand echt gopc het nadenken is hoe hij de politie z mogelijk schade kan toebrengen." I Remko Tanis Mannen bewaren alles. Vrouwen zijn van het oprui men. Het is een grove indeling. Er zijn uitzonderin gen. Maar ik houd de grote lijn aan. Mannen gooien nooit iets weg. Hun echtgenotes dringen daar con stant op aan. Soms is de druk te sterken dan moeten de mannen onder de drang van de omstandigheden aan de slag. Zij ruimen hun kamer op. Zij nemen de stofzuiger ter hand. Weldra klinkt de hoge brom van het apparaat door deuren en muren. Hier bedriegt de schijn de waarneming. De man stofzuigt niet echt. Het lijkt zo. Het mondstuk van de stofzuiger trekt en kele grillige stroken over het tapijt en dat is dat. Ver volgens neemt de man de chaos op zijn bureau in ogenschouw. Papieren, oude kranten, de draden- jungle van de computer onttrekken het schrijfblad aan de waarneming. Bovenop de papieren wanorde dobbert nog een mobieltje. Wat doet de man om eni ger mate zijn vrouw te behagen? Hij verplaatst een en ander en maakt een enkele stapel van volstrekt wille keurig papier. Dat moet ordening suggereren maar is volstrekte onzin. Om zijn goede wil te tonen depo neert hij ook nog enige afgelegde documenten of pa perassen in de prullenmand. Weldra zullen het de verkeerde paperassen blijken. Als het te laat is. „Ik heb de boel lekker opgeruimd", zegt hij monter. Zijn vrouw weet wel beter. Zij zwijgt. In liefde bloeiende zullen we maar denken. Uit die bewaardrift ontwikkelt zich gemakkelijk een verzamelwoede. Mannen begonnen in de evolutie als verzamelaars. Zij legden collecties aan. Vrouwen hadden dat minder tot meestal niet. Er mocht een enkele eens parfumflesjes verzamelen, eenden van aardewerk of memorabilia van Gordon, maar daar bleef het bij vrouwen meestal bij. Het is niet louter hang naar perfectie die mannen bij hun drang tot verzamelen en bewaren bezielt, maar moeilijk te ver zadigen territoriumdrift valt niet te ontkennen. Ka ters hebben dat ook, heb ik wel eens gelezen; poezen zijn door hun instinct gewaarschuwd. Vandaag veilt Sotheby's in Amsterdam de verzame ling rariteiten van de diepbetreurde Boudewijn Büch, de baron von Miinchhausen van de Keizersgracht, die wonderbaarlijke reiziger te water en te eiland. Boudewijn verzamelde ongeveer alles wat los zat. Geen pinguïnsnavel bleef onongemerkt. Er was altijd wel plaats op de plank waar de opgezette dodo al stond. De kasten vol opgeprikte prachtige vlinders konden het prima vinden met alle bustes van Goethe. Mick Jagger baande zich op een litho van Andy War hol een weg door de troep. Elvis Presley of Brigitte Bardot, niets of niemand ontkwam aan Boudewijns heb- en bewaarzucht. Hij had geen vrouw die mis schien nog matiging had kunnen prediken. Ook ontbrak blijkens het assortiment dat Sotheby's op de drukke kijkdagen te bieden had, een stofzuiger. Mannen zullen in Boudewijn een voorbeeld heb ben herkend en tegelijk de onnavolgbaarheid van diens verzamelrazernij. Zelf reizen zij stad en land af op zoek naar de nog ontbrekende jaargang 1957 van de Donald Duck. Zij vin den het prachtig dat het verzamelde werk van Dick Bos binnenkort in kloeke banden herver- schijnt, maar weten dat zulks het nooit zal halen bij de losse boekjes van toen, verboden waar uit hun jeugd. Zij putten kracht uit Büchs leven en werken als zij hun vrouw tekst en verantwoording moe- ten afleggen: „Je had toch al vijftig complete uitvoeringen van Mahler, waarom moet die 51ste ook nog?" journalist Ad van Kaam heeft maar half gelijk bij zijn vergeefse pleidooi om de verzame ling intact te laten. Ik wil Büch niet heel laten vanwege Boudewijn zelf, maar om een argument achter de hand te hebben als ik met mijn 52ste pinguïnsnavel thuiskom. Dat het altijd nog erger kon.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2