PRINSJESDAG 5 'Dit kabinet is bijna van niemand meer' Nederland sukkelt er een beetje achteraan Oranjes leveren weer in Wouter Bos: Wel wat veranderen, maar niet met botte bijl Fiscus pikt graantje mee uit bonusruif Verhouding tussen actieven en inactieven woensdag 22 SEPTEMBER 2004 ke door Ap van den Berg en Hans van Soest den haag - Als het kabinet zijn begro ting presenteert, komen de oppositiepar tijen met een tegenbegroting. De PvdA wil meer geld voor kinderopvang en loonkostensubsidies en zij wil bezuini gen op de aftrekbaarheid van pensioen premies. Wouter Bos weet dat er voor hem als leider van de grootste oppositiepartij PvdA bij de behandeling van de Miljoe nennota per definitie weinig eer te be halen is. „Onze voorstellen zullen stel selmatig door de coalitie worden afge wezen en als ze het al met een plan eens zijn, zullen ze het onder eigen naam indienen," verzucht hij. Maar het hoort bij het politieke spel, weet hij inmiddels. Met de PvdA in de regering ging het niet anders. Binnen kort wachten Bos zijn tweede Algeme ne Beschouwingen. Het door hem ver foeide kabinet van CDA, WD en D66 kan nog steeds rekenen op een solide meerderheid in de Tweede Kamer, al constateert Bos wel dat er haarscheur tjes zichtbaar worden. „De coalitie is haar meerderheid in de peilingen kwijt. De WD rommelt in tern. De relatie tussen Zalm en Balke nende is moeizaam, net als die tussen Donner en Remkes. D66 heeft moeite met de eigen achterban. De WD heeft moeite met de staatsrechtelijke voor stellen van D66." Maar Bos wil zich niet rijk rekenen. Er zullen voor hem nog wel meer algemene beschouwin gen als oppositievoerder volgen. Zijn tekst voor de komende heeft hij in elk geval al klaar. „Dit kabinet heeft nog maar weinig vrienden over," zegt hij. „Of het nu om de vakbonden, de werkgevers of de ge meenten gaat. Vroeg of laat gaat zich dat wreken. Ik heb als linkse jongen ge leerd dat je een samenleving onmoge lijk kunt veranderen door in Den Haag allerlei regeltjes te maken en dan te denken dat de samenleving vanzelf wel jouw kant op gaat. De PvdA heeft door schade en schande geleerd dat als je niet werkt aan draagvlak, het niet zal lukken. Dit kabinet is langzamerhand van niemand meer." - Wat verwijt u het kabinet? „Dit kabinet schetst stelselmatig de problemen waar Nederland mee te ma ken heeft veel en veel te zwart. De groei van de economie, de werkloosheid en de staatsschuld zijn niet te vergelijken met die van twintig jaar geleden, toen Wouter Bos: „Dit kabinet heeft nog maar weinig vrienden over." Foto: GPD/Harmen de Jong het echt slecht ging. Toch wordt er in de Miljoenennota gesproken van een griep die overslaat in een chronische ziekte. Alles wordt aangezet om de drastische bezuinigingen te legitime ren. Natuurlijk zijn er problemen, maar het kabinet kan makkelijk de tijd ne men om maatregelen te verzinnen die kunnen rekenen op meer draagvlak en die fatsoenlijker uitpakken voor de mensen om wie het gaat." - De Nederlandse economie staat er juist veel slechter voor dan de cijfers aange ven. We lopen achteraan in Europa en er zijn geen tekenen van herstel. „Maar er is in het verleden al veel ge beurd om de economie structureel te verbeteren. Ouderen blijven al steeds langer aan het werk, doordat werkge vers en werknemers samen de vut heb ben omgebouwd naar prepensioensys temen. Het aantal WAO'ers daalt, juist door de wetten die er al zijn. De analy se van het kabinet klopt vaak wel, maar de oplossingen niet. Onze economie is inderdaad niet slim genoeg. De toe komst ligt in de kenniseconomie. Maar dan moeten we dus niet met zijn allen goedkoper en langer dom werk blijven doen, zoals het kabinet voorstelt. We moeten juist investeren in onderwijs. Dat doet het kabinet niet." - Als Paars meer had gedaan om werk lozen en WAO'ers aan het werk te hel pen, had Nederland er nu niet zo slecht voorgestaan, zo hoor je nu vaak. „Dat verwijt maakt dit kabinet voortdu rend. Grappig te horen dat ook Zalm dat zegt, terwijl hij de langst zittende minister van financiën ooit is. Ik ben ook altijd kritisch geweest over Paars. Maar hoe kan het dat dit kabinet roept dat Nederlanders nu financieel moeten worden geprikkeld om aan het werk te gaan, terwijl we nog maar een paar jaar geleden de laagste werkloosheid van Europa hadden? Je kunt niet stellen dat Nederlanders lui zijn. Er zijn gewoon geen banen. De schuld wordt wel heel eenzijdig bij de paarse kabinetten ge legd en de mensen die niet werken. Bo vendien moet ik nog maar zien of dit kabinet bijvoorbeeld meer vrouwen aan het werk krijgt. De kinderopvang wordt duurder en de werkweek wordt verlengd. Dan gaan er dus alleen maar minder vrouwen werken." - Wat zou de PvdA dan doen? „Loonkostenkortingen voor werkgevers in het midden- en ldeinbedrijf en vor men van gesubsidieerde arbeid. Dat heeft in het verleden goed gewerkt. In onze tegenbegroting zit het voorstel om werkgevers niet meer te laten meebeta len aan kinderopvang. Hoewel ook ik vind dat werkgevers wat dat betreft een plicht hebben, is een bijdrage voor veel kleine ondernemers te veel gevraagd. Terwijl juist daar veel mensen een deel tijdbaan kunnen vinden." - Dat kostgeld en dat is er niet. „Wij zouden het geld binnenhalen door milieubelastingen te verhogen, zoals een BTW op snijbloemen en een belasting op bouwen in het groen. En hogere inkomens zullen moeten inleve ren. Wij willen de aftrekbaarheid van pensioenpremies aftoppen bij ander half keer modaal. Dat levert 2,5 miljard - Belastingverhoging is slecht voor de economie. „Dit kabinet raakt mensen ook in de portemonnee, maar dan vooral chro nisch zieken, ouderen en mensen met huursubsidie. Waarom geen bijdrage vragen van mensen met een eigen huis en een hoge pensioenpremieaftrek? Het gaat erom hoe je de lasten verdeelt. Daarnaast weet iedere econoom dat het belasten van lage inkomens veel negatievere gevolgen heeft voor de eco nomie dan hogere inkomens. Wie wei nig geld heeft, geeft alles uit. Als je min der overhoudt, koop je minder en dat is slecht voor de economie. Hogere inko mens hebben geld over. Als zij netto minder krijgen, besteden ze meestal nog evenveel." - Met de PvdA in het kabinet zou er ook bezuinigd zijn en ook ingegrepen wor den in de sociale zekerheid? „Ook ik vind dat de huidige sociale ze kerheid op termijn niet houdbaar is. Het huidige systeem is te uniform en bureaucratisch. Iedereen betaalt voor iedereen en haalt er ook hetzelfde uit. Ja, mensen moeten zelf meer verant woordelijkheid dragen voor de voorzie ningen en er moeten meer mogelijkhe den komen om zichzelf te verzekeren of te sparen. Nu wordt het veel mensen te gemakkelijk gemaakt en die trekken daar voordeel uit. Maar er is ook een ander probleem in onze verzorgingsstaat en dat is dat heel veel mensen te weinig krijgen: demen terende ouderen, chronisch zieken, mensen die geen kant op kunnen. Voor hen was die verzorgingsstaat toch juist bedoeld? Er moet dus wel wat verande ren. Maar dat hoeft niet met de botte bijl. Neem het omvormen van het pre pensioen. Waarom niet samen met de sociale partners een oplossing gezocht om mensen langer te laten werken? Nu is er ruzie met de sociale partners, komt er een levensloopregeling die al leen gunstig is voor hogere inkomens en wordt er geen rekening gehouden met mensen in zware beroepen. Hen wordt die door het kabinet gepropa geerde keuzevrijheid onthouden." - Had de PvdA dan niet ingegrepen in deWW? „Ik zeg niet dat de WW een zaligma kend systeem is, maar ik heb nog geen beter alternatief gezien. Als je het hui dige systeem streng hanteert en mis- bnrik tegengaat, is een afgeslankt sys teem helemaal niet nodig. Het kabinet laat iedereen die werkloos wordt straks direct een enorme inko- mensval maken. Dat leidt er onder an dere toe dat mensen snel een andere baan accepteren, ook al is dat onder je niveau. Het kabinet zal zeggen: prima, dan werken ze tenminste. Maar als sa menleving verspeel je zo wel veel kapi taal. Daarnaast leidt het tot cynisme. Men sen hebben hun hele leven premie be taald voor de WW. En zodra je je baan verliest, word je gedwongen alles op te eten waar je altijd voor gewerkt hebt. Op deze manier glijd je af naar een Amerikaans systeem waarbij niet-wer- kenden op de rand van het bestaans minimum leven. Wie is er dan nog bereid premie of be lasting te betalen? Het ondermijnt de solidariteit en mensen denken alleen nog maar aan zichzelf. In de nieuwe economie hebben men sen steeds minder baanzekerheid. Dat vraagt veel flexibiliteit van werkne mers. Daarbij hoort scholing, een goe de ontslagvergoeding en de zekerheid dat je niet je huis hoeft te verkopen als het jou overkomt." den haag/gpd - De wereldeconomie groeit on stuimig, maar Nederland sukkelt er achteraan. Het is nog steeds 'alle hens aan dek' voor het kabinet. Twee jaren van forse bezuinigingen hebben nog niet tot merkbare verbeteringen geleid. In tegendeel, het zit economisch op alle fronten tegen. Nederland is nog steeds duur in vergelijking met het buitenland. Daardoor kan het bedrijfs- I leven moeilijk concurreren op de exportmarkt. De burgers worden geconfronteerd met koop krachtdaling en consumeren minder. De be drijven zijn nog druk bezig met het wegwerken van de overcapaciteit. Daarom investeren ze nauwelijks. Alleen de overheid geeft meer geld uit dan ze binnenkrijgt en stimuleert zo de economie nog een klein beetje. De werkloosheid loopt volgens de prognoses in 2005 op tot 550.000 personen, 55.000 meer dan in 2004. Om de begroting op orde te krij gen bezuinigt de overheid voor 1,1 miljard eu ro, de lasten worden verzwaard met 1,3 miljard euro. Op de korte termijn leiden de kabinetsmaatre gelen tot meer economische malaise, consta teert het Centraal Planbureau. De economie groeit weliswaar, maar veel minder dan in de andere landen van de EU. Toch wil minister Zalm van financiën doorgaan op de ingeslagen weg. „De hoge loonkosten en het beperkt aan tal mensen dat kan werken zijn de grootste oorzaak van de economische neergang", aldus Zalm. Loonmatiging blijft dus geboden en het kabinet blijft doorgaan met maatregelen om mensen met een uitkering sneller aan het werk te krijgen. Mensen die werken moeten van het kabinet ook langer blijven werken. Ook op andere manier probeert het ministerie van financiën de economie op de langere ter mijn gezond te maken. Staatssecretaris Wijn wil de winstbelasting voor bedrijven in stap pen verlagen van 34,5 procent naar 30 procent. Die verlaging moet het bedrijfsleven weliswaar zelf betalen, onder meer via afschaffing van het grijs kenteken, maar per saldo zal het toch goed uitpakken voor de Nederlandse econo mie. „Buitenlandse bedrijven kijken in eerste instantie vooral naar de hoogte van de winst belasting. Het is dus belangrijk dat we daarmee kunnen concurreren met het buitenland. Als we een te hoge winstbelasting hebben overwe gen buitenlandse bedrijven al niet eens om naar Nederland te komen", aldus Wijn. Daarnaast is het ministerie hard op weg de ad ministratieve lasten voor het bedrijfsleven te verlagen. „We hebben al voor 3 miljard euro aan concrete lastenverlichtingen doorgevoerd. De doelstelling van het kabinet is de lasten de ze kabinetsperiode met 4 miljard te verlagen. Dat laatste miljard vinden we ook nog wel", denkt Zalm. Hij gaat er nog van uit dat de eco nomie in 2006 weer zoveel zal groeien dat de werkloosheid afneemt en het Itijk weer vol doende geld binnenkrijgt. Extra bezuinigingen zijn dat niet meer nodig hoopt hij. „Of de economie voldoende aan trekt weten we natuurlijk nog niet. Maar in het verleden is gebleken dat een economisch her stel veel harder kan gaan dan we dachten." punten Financiën rotingstekort komt in 2005 uit op 2,6 procent van hèt bruto bin product. bedraagt volgend jaar 1,25 procent, ïene heffingskorting stijgt met 43 euro. De aanvullende kinderkor- met 135 euro omhoog. (orting gaat omhoog met 30 euro. De aanvullende ouderenkorting jro. ipaarloon voor mensen met twee of meer banen verdwijnt, g BPM-tarlef met 600 euro voor dieselauto's met roetfilter. [erhoging met 1 cent voor andere dan zwavelvrije diesel, telastingen voor bedrijven gaan met 470 miljoen euro omhoog, voor leren met 135 miljoen euro. 'an sigaretten en shag van huismerken gaat omhoog. Een pakje met {sigaretten wordt 15 cent duurder, een pakje shag 20 cent. den haag/gpd - Managers moeten voortaan meer belasting gaan be talen over hun bonussen. Dat staat in het Belastingplan 2005, dat staatssecretaris van financiën Joop Wijn aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. Managers ontvangen vaak een bonus in de vorm van aandelenopties. Die opties geven hen het recht aandelen in het bedrijf te kopen tegen een vooraf vastgestelde prijs. Zijn de aandelen meer waard dan de af gesproken prijs, dan heeft de manager een mooie bonus. Topman Scheepbouwer van TPG verdiende de afgelopen week op die manier 3,6 miljoen euro extra. Managers kunnen nu nog belasting over de opties betalen op het mo ment dat ze die krijgen. De opties zijn dan meestal minder waard waardoor ook minder belasting moet worden betaald. Als de koersen stijgen en de opties worden uitgeoefend maakt de manager een flinke, onbelaste, winst. Staatssecretaris Wijn wil daarom dat de belasting be taald wordt op het moment dat de opties worden uitgeoefend. Dat le vert de schatkist naar schatting 20 miljoen euro per jaar extra op. s bel »en haag/gpd - De leden van het Koninklijk Huis hebben het komend aar iets minder te besteden. Koningin Beatrix gaat er 1,1 procent op [chteruit en ontvangt 719.000 euro. Drie jaar geleden was dat nog [46.000 euro. Daar komt dan haar AOW nog bij, maar dat geld schenkt de koningin laar eigen zeggen aan een goed doel. De grootste besparing op de be- (roting van het 'huis der koningin' vloeit voort uit het overlijden van Irinses Juliana eerder dit jaar. Haar uitkering van 1,05 miljoen euro ver alt. j>e totale uitkering aan Beatrix gaat overigens wél omhoog. Voor perso- (eel en andere onkosten krijgt het staatshoofd een vergoeding van 3,16 niljoen euro, tienduizend euro1 meer dan vorig jaar. De salarissenwan |Villem-Alexander (213.000), Méxima (213.000) en prins Bemhard (195.000) dalen met elk drieduizend euro. In totaal staat het konings huis voor 'rechtstreekse' kosten voor 6,26 miljoen op de begroting. Voor het eerst maakt premier Balkenende ook melding van 'verborgen' kosten, die worden gedekt door andere ministeries. Die blijken aan zienlijk: 53 miljoen euro. De permanente bewaking van de paleizen en woningen van de konink lijke familie kost Defensie 32,1 miljoen euro per jaar. Voor de persoon lijke bescherming komt daar nog 6,8 miljoen bij. Het regeringsvliegtuig kost 578.000 euro en voor het onderhoud van de paleizen, allen eigen dom van het Rijk, staat 11,9 miljoen euro op de begroting bij Volkshuis vesting. Aan overige kosten mag het koningshuis nog 24 miljoen euro declare ren en het kabinet van de'koningin kost 2,1 miljoen. Op elke honderd werkenden zijn in Nederland dit jaar 70,5 uitkerings ontvangers. Tot 2001 is deze balans tussen actieven en inactieven (de i/a- ratio) steeds gunstiger geworden. Daarna is de trend stijgend. 69,9% i/a-ratio werkenden arbeidsvolume in duizenden mensjaren, excl. ziekteverzuim uitkeringsontvangers in duizenden uitkeringsjaren 5832 5946 6042 6119 6113 6092 6015 6010 4074 4049 4031 4033 4064 4109 4185 4340 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 Uitkeringen aan inactieven in 2005 (op elke honderd werkenden): 6,5 4, 50 18,75 2 38,75 ABW ZW/AAW /WAO 1 AOW WW/ Vorstverlet /IOAW/ iOAZ AWW/ANW anp bron: MEV

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 29