'Niet met de rug naar de toekomst staan' PRINSJESDAG 4 'Met strakke regels van nu creëer je veelplegers' M Minister Remkes wil terrorisme aan de voorkant aanpakken Achthonderd cellen erbij Corrigeer je buurman Reclassering hekelt beperking nazorg gedetineerden HDC343 woensdag 22 SEPTEMBER 2( door Cijs Korevaar en Bram Pols den haag - De begroting van binnen landse zaken staat voor een belangrijk deel in het teken van de strijd tegen het terrorisme. Minister Johan Remkes zoekt daarbij naar een 'nieuw evenwicht' tus sen vrijheid en bescherming. Een boef wordt pas opgepakt als hij aanstalten maakt om in te breken. Dat zelfde principe geldt voor een moorde naar. Maar zo werkt dat bij terrorisme niet. Een zelfmoordterrorist blaast zichzelf met zijn slachtoffers op. Het vergt een aparte aanpak om verdach ten, voordat ze een aanslag plegen, te kunnen oppakken. „Wij moeten een aparte rechtsruimte creëren, omdat terrorisme zo specifiek is. Ie moet catastrofaal terrorisme aan de voorkant aanpakken. Voordat ze hun aanslag plegen. Want hoe strijd je tegen mensen die weten dat hen een hemel vol maagden wacht?" Johan Remkes, minister van binnen landse zaken en koninkrijksrelaties, gaat er even goed voor zitten. Hij werpt het verwijt dat Nederland afglijdt naar een politiestaat verre van zich. „De commentaren geven de indruk dat we in feite afglijden naar een 'Stasi-maat schappij', maar dat laat ik mij niet aan leunen. Ik weet welke dreiging er be staat, kijk naar de internationale ont wikkelingen. Madrid ligt nog vers in het geheugen. Het is een misverstand om te denken dat er een directe relatie be staat met onze aanwezigheid in Irak, al speelt dat uiteraard wel mee. Zie Bali, Istanbul, Casablanca. We moeten niet naïef zijn." Al eerder maakte het kabinet bekend dat de politie meer armslag krijgt - pre ventief fouilleren, informatie verzame len, opheffen van privacy-regels - en dat in de hoogste alarmfase bepaalde grondrechten worden beperkt zoals vrijheid van betoging en van vereni ging. Het kabinet heeft niet nog meer maatregelen en plannen in voorberei ding. De overheid moet niet alleen mooie dingen verzinnen, de maatrege len moeten ook worden uitgevoerd, vindt hij. Hij maakt één uitzondering. „Er komt nog een discussie over waar borgen ter voorkoming van rekrutering in de gevangenis." Remkes ontkent niet dat er allerlei maatregelen zijn genomen die kunnen ingrijpen in de persoonlijke levens sfeer. Als er aanwijzingen zijn dat er mensen in een trein zitten met kwade bedoelingen, dan kan het voorkomen dat de politie alle reizigers fouilleert. Schiphol en de Rotterdamse haven Minister Remkes van binnenlandse zaken zoekt nieuw evenwicht tussen vrijheid en veiligheid. Foto: GPD/Evert-Jan Daniels doen al veel aan veiligheid, maar dat moet breder. De NS denken ook na. Treinen en stations zijn ook soft tar gets." Het is volgens Remkes een 'politieke af weging' om te doen wat nodig is om mensen te beschermen. „Rechtsstate lijke noties als democratie en privacy gelden niet alleen voor verdachten, het moet ook gelden voor gewone mensen. Voor die afweging zijn wij ingehuurd. Het wordt ook fatsoenlijk politiek ver antwoord. Wij zetten de stappen niet lichtvaardig. Óver de nuances hebben we lang nagedacht. Er is inderdaad een grens die we niet mogen overschrijden. Voor mij is dat de lichamelijke integri teit, in die zin dat een verdachte niet aan onmenselijke verhoortechnieken wordt onderworpen." Een van de maatregelen die het kabinet neemt, is het opdragen van de coördi natie van de terreur bestrijding aan mi nister Donner (CDA, Justitie). Dat zet Binnenlandse Zaken echter niet bui tenspel, betoogt Remkes. Het doel van de operatie is om voldoende 'massa en regie' te organiseren voor krachtdadig ingrijpen. Volgens Remkes blijft hij de 'normale bevoegdheid' over politie en inlichtingendiensten houden. „Er wordt maar één inbreuk op gemaakt. Als de situatie zo urgent is dat er geen ruimte is voor overleg of overeenstem ming, beslist de collega van Justitie. Het is dus niet zo dat bij de strijd tegen het Hoofdpunten Binnenlandse Zake - Er komt een evaluatie van het politiebestel. Aai hand van de uitkomsten wordt bekeken hoe hi kan en of er wel 26 korpsen nodig zijn. - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdiens krijgt er io miljoen euro bij. De dienst krijgt er met de politie 100 man extra bij. - Het grotestedenbeleid krijgt ruim 300 miljoen Met dat geld worden onder andere vijftig probleemwijken in de grote steden aangepakt - Er wordt verder gewerkt aan gevoelige bestuu thema's als de gekozen burgemeester en het 1 kiesstelsel. - Alle departementen worden in 2005 doorgelid te zien of ze allemaal wel doen wat ze moeten en of het niet effectiever kan. - Mogelijk komt er een centraal telefoonnummi de burger terecht kan met al zijn vragen oven rijksoverheid. terrorisme Remkes uit beeld wordt ge fietst." Een bijkomend dilemma is wat de overheid aan het publiek vertelt als er iets aan de hand is. „Daarbij zijn twee zaken van groot belang. Het moet vol strekt integer zijn en niet voor politieke doeleinden worden gebruikt. En er schuilt het gevaar voor inflatie. Het moet niet te vaak voorkomen dat er wordt gewaarschuwd waarna er vervol gens niets gebeurt." De overheid moet geen paniek zaaien, wil Remkes daarmee zeggen. Maar als er zichtbare maatregelen worden geno men, dan moeten de mensen op de hoogte worden gebracht. „Het is van belang dat we daar open en eerlijk over naar buiten treden. De kern van de strijd tegen het interna tionale terrorisme is voorkoming. Be langrijkste wapen is informatie en die moet van politie en inlichtingendien sten komen. Het is onzichtbaar werk, maar het is niet voor niets. Dat blijkt wel uit de arrestaties van de laatste tijd. Maar ook internationaal zijn er succes sen te melden. Zo heeft de AIVD een rol gespeeld bij het voorkomen van een aanslag op de Amerikaanse ambassade te Parijs." Het geeft Remkes de overtuiging dat hij de goede weg inslaat. Ook al pleit hij als liberaal voor individuele vrijheid. „Het is een misverstand dat liberalen de af weging niet maken tussen vrijheid en de bescherming van mensen die niets kwaads in de zin hebben. Liberalen hebben geen vastgeroeste opvattingen hierover. Wij staan niet met onze rug naar de toekomst." den haag/gpd - Het moet veiliger worden op straat en daarom krijgt minister Donner van justitie 83 miljoen euro extra om criminelen aan te pakken. Het grootste deel daarvan, 50 miljoen, gaat naar de gevangenissen. Er komen 720 gewone cellen bij, 80 cellen voor jongeren en 25 tbs- plaatsen. Verder komt Donner met een plan om geweld in huiselijke kring en op straat aan te pakken. Een groot probleem voor Justitie zijn de uitpuilende gevangenissen. Om die minder te belasten investeert het kabinet fors in taakstraffen, zodat daarvan volgend jaar 4700 extra kunnen worden opgelegd. Hoewel er komend jaar 1500 meermanscellen moeten zijn, houdt Donner er rekening mee dat hij toch weer gedetineerden naar huis moet sturen voordat hun straf erop zit om plaats te maken voor anderen. Hij kondigt vast aan dat hij ook geweldplegers vervroegd vrij zal gaan laten als ze twee keer zonder problemen op verlof zijn geweest. „Een noodoplossing," aldus de minister. Wie in het verkeer de fout ingaat spekt de staatskas. Justitie verwacht 20 procent meer inkomsten uit boetes en transacties en boekt voor 2005 op dat terrein ruim 650 miljoen euro in. Niet alleen worden er meer boetes uitgedeeld, de meeste boetebedragen zullen ook worden verhoogd om mensen af te schrikken. den haag/gpd - Burgers moeten zelf in het geweer komen om de overlast op straat te beperken. „We kunnen niet op elke hoek van de straat een politieman zetten," vindt minister van justitie Donner. Onder het motto 'Mensen moeten elkaar corrigeren' begint de minister volgend jaar een publiekscampagne. „Mensen moeten elkaar aanspreken op ongeremd gedrag. Overlast en geweld op straat ontstaan doordat mensen gedrag laten ontregelen. Je kunt mensen niet ongeremd uitschelden in het verkeer of steeds maar lastig vallen op straat. Daar zou een stadsetiquette voor moeten worden ontwikkeld," zei Donner bij de presentatie van zijn begroting. Mensen moeten onderling afspreken wat ze aanvaardbaar vinden. Zo wil de minister ook kijken of er iets te doen is tegen videospelletjes waarin ongebreideld geweld verheerlijkt wordt. Je moetje afvragen of dat bevorderlijk is voor de geestelijke gezondheid. Dat is niet alleen een kwestie van de overheid, maar ook van de ouders." ■k/sPAGl Hoofdpunten Justitie - Het openbaar ministerie en de rechtbanken krijgen er 3 en 4,5 miljoen euro bij om de toename van het aantal rechtszaken te kunnen behappen. - Gemeenten mogen bestuurlijke boetes opleggen voor kleine ergernissen en officieren van justitie mogen lichte zaken zelf afdoen. - Het moet in 2005 wettelijk mogelijk worden plegers van huiselijk geweld een tijdelijk huisverbod op te leggen. - Ouders moeten, eventueel via de kinderbijslag, gaan meebetalen aan de kosten voor de straf of beschermingsmaatregel die hun kinderen krijgen. door Jaco van Lambalgen utrecht - Veiligheid is een topprioriteit van het kabinet. Draaideurcriminelen moeten wor den aangepakt, er komen meer cellen bij en de politie krijgt extra geld. Alleen de begeleiding en nazorg van gedetineerden worden steeds verder beperkt. Dat is niet logisch, vindt Sjef van Gennip (52), directeur van Reclassering Ne derland. „Veiligheid en leefbaarheid in de samenle ving staan volgens het kabinet voorop. Daar in verschillen wij niet van mening met minis ter Donner. De sfeer is de laatste jaren alleen heel erg: misdadigers moeten we bestraffen, die pakken we hard aan. Dat is niet erg, als het daar maar niet toe beperkt blijft. Onze organisatie heeft bij uitstek de expertise om hét gedrag van mensen te veranderen. De afgelopen jaren is echter te gedetailleerd vastgelegd wanneer we mogen ingrijpen en wanneer niet. Wij komen in actie als de rech ter bepaalt dat een gevangene begeleid moet worden, bij de uitvoering van taakstraffen of als iemand onder elektronisch toezicht ge steld. Wij maken rapporten van verdachten als de rechter dat vraagt om de kans op her haling in te schatten. Maar als iemand zelf bij ons aanklopt mogen we niets meer doen. Als een winkeldief wordt opgepakt, zou je al moeten kunnen ingrijpen. Dan is het duide lijk dat er iets aan de hand is. En vaak is ie mand dan ook gemotiveerd. Vroeger konden we snel twee, drie gesprekken regelen. Maar nu wordt zo iemand naar huis gestuurd tot hij maanden later moet voorkomen. Dat is niet geloofwaardig, zo iemand gaat mis- Sjef van Gennip, directeur Stichting Reclassering: „Als de mogelijkheden er zijn, moeten we alles doen om iemand op het rechte pad te krijgen. Anders bel samenleving uiteindelijk de rekening." Foto: GPD/Cees Zorn schien wel weer de fout in. Je moet er boven op zitten. Ik wijs op de verhalen van mensen die de ge vangenis uitkomen met niet meer dan een plastic tasje onder de arm, geen plek hebben om naar toe te gaan, en dan maar inbreken, of erger nog: een bank beroven. Met die strakke regels van nu creëer je veel plegers. Zo maak je de samenleving niet veili ger en leefbaarder. Daar is de burger ook de dupe van. Die ziet weer nieuwe graffiti op zijn muur, vindt zijn auto opengebroken te rug. De neiging bestaat om te zeggen dat Justitie er niet is om te zorgen voor mensen die hun straf erop hebben zitten. Dat is prima, maar dat betekent niet dat je dat probleem dan maar over de schutting moet gooien. Donner maakt deel uit van een kabinet, dan moet hij over de opvang van die mensen afspraken maken met zijn collega's. Hij kan begrijpen dat ook de reclassering in moeilijke tijden moet bezuinigen. Het is ook niet erg dat we afgerekend worden op de re sultaten die we behalen. Maar geef ons dan de vrijheid om op grond van onze ervaring en expertise zelf te bepalen hoe we die resul taten halen, en reken ons daarop af. ,De politiek moet beseffen dat we met een kleiner budget niet alles kunnen doen. Don ner wil nu dat wij mensen begeleiden die voorwaardelijk vervroegd vrijkomen. Zij mo gen naar huis op voorwaarde dat ze een pro gramma volgen, of afkicken. Prima. Ik ga er dan wel vanuit dat er extra middelen tegen over staan. Anders moeten we keuzes maken. Dan moet de politiek maar zeggen wat we niet meer moeten doen. Ik vind: we moeten niet alles inzetten op al leen straffen. Mensen worden zelden beter van alleen gevangenisstraf. Als de mogelijk heden er zijn, moeten we alles doen 0111 ie mand op het rechte pad te krijgen. Anders betaalt de samenleving uiteindelijk de reke ning." cl 4< Da a; F ri lal hil Vil

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 28