'Behoud inkomen niet meer het belangrijkste' PRINSJESDAG 3 'Ik zie helemaal geen aanpak van de werkloosheid' De missie van De Geus: Mentaliteit in Nederland moet veranderen IS SPAGAAT Inkomsten: Uitgaven* HDC 342 woinsdag 22 SEPTEMBER 2004 door Hans van Soest den haag - De hervorming van de sociale zeker heid staat in de steigers. De bijstand is al veran derd en nu gaan WW, WAO en vut/prepensioen op de schop. Volgens minister De Geus (sociale zaken) moet de mentaliteit in Nederland veran deren. Nederland ziet er over tien jaar anders uit dan nu, voorspelt Aart Jan de Geus. Mensen zullen vaker van baan verwisselen dan nu en vaker tussentijds stoppen met werken voor de zorg aan een kind of een zieke partner of ouder. En de sociale zekerheid zal op andere pijlers zijn gebouwd: werk komt centraal te staan, niet lou ter behoud van inkomen. „Wie ziek wordt of werkloos heeft meer baat bij scholing en begeleiding naar ander werk dan bij inkomensbescherming," zegt de minister van sociale zaken. Bij zijn begroting voor komend jaar presenteert hij zijn visie op de toekomst van de sociale zekerheid. „De rode draad in ons beleid is: welke voorzie ningen kunnen werknemers en werkgevers zelf dragen? Sommige dingen moet je als overheid organiseren, zoals de solidariteit tussen oud en jong. Dat doen we via de AOW. Maar wanneer mensen met kinderen verlof nemen voor de verzorging, is dat niet iets voor de wetgever. Dat zijn zaken waar je zelf voor moet sparen." - Bij het omvormen van de verzorgingsstaat, dendert dit kabinet dogmatisch voort op de weg die het voor ogen staat en jaagt iedereen tegen zich in het harnas. „Nou, die mening deel ik niet. We zijn zes maanden bezig geweest met de bonden en werkgevers om er samen uit te komen met het prepensioen. Daar hebben we veel water bij de wijn gedaan. En nadat het overleg was geklapt, hebben we alsnog het overgangsrecht versoe peld. De nieuwe WAO is op cruciale punten aangepast. Er is geen onderscheid gekomen voor beroepsrisico's. De huidige WAO'ers ko men niet onder het nieuwe wettelijk regime. Er blijft een minimumuitkering voor zieke werkne mers die hun baan verliezen. En bij de keuring blijft gekeken worden naar wat je nog zou kun nen verdienen, niet alleen naar je ziekte. Daar hoor ik de bonden allemaal niet over." - Staan de ingrepen in de sociale zekerheid dan nog open voor discussie? „We hebben oog voor hoe de maatregelen in de praktijk uitwerken. Wat onredelijk uitpakt zal worden aangepast. Maar het is niet zo dat we nog eens over alles gaan onderhandelen. Dat punt is gepasseerd." - Voor wie na twintig jaar zijn baan verliest is er geen geld meer voor een sociaal plan. „De baas mag nog utel wat meegegeven bij ont slag, maar dan moet dat bijvoorbeeld scholings- geld zijn. Dat mag ongelimiteerd. Het gaat erom dat je zo snel mogelijk weer klaar bent voor iets nieuws. Een nieuwe baan biedt meer zekerheid punten Sociale Zaken en Werkgelegenheid fan ambtenaren en uitkeringen blijven ook in 2005 bevroren. ijdsgrens voor de IOAW gaat omhoog van 50 naar 55 jaar, waardoor risico eigen huis groter wordt. durende WW verdwijnt. s om voor de WW in aanmerking te komen, gaat omhoog. 506 komt er een heel nieuw WAO-stelsel. Oude gevallen worden vanaf i oktober herkeurd volgens strengere vers betalen voortaan twee jaar loon door van zieke werknemers. In het tweedejaar mag het niet meer zijn jrocent, anders verliest de werknemer zijn recht op een latere uitkering. els die strenger zijn dan de Europese regels worden zo veel mogelijk afgeschaft. mers krijgen recht op (onbetaald) langdurig zorgverlof voor een dodelijk ziek kind, ouder of partner. jgeleide werknemers van buiten de EU hoeven geen aparte werkvergunning meer aan te vragen. e werkster" wordt afgeschaft. isnip (een jaarlijkse uitkering van 45 euro voor iedereen) verdwijnt. Minister De Geus: Nederland wordt absoluut geen Thatcher-land. Foto: GPD/Haremn de Jong dan de WW, want die is altijd eindig. De vak bonden zetten er bij sociale plannen nu al op in dat werknemers in een traject komen dat leidt naar een nieuwe baan. Er zijn juist werkgevers die het liefst met een zak geld hun verantwoor delijkheid afkopen. Verzet uit die hoek verbaast me dan ook niets." - Het wordt makkelijker voor werkgevers om mensen te ontslaan. „We bezien of we ons ontslagsysteem, dat loopt via de rechter of het CWI, moeten herzien. En we bezien het last-in-first-out-principe. Nu is het zo dat iemand die ergens tien jaar werkt en veel jongere collega's heeft een enorme ontslag bescherming heeft. Een werkgever wil, als er ie mand overtollig wordt, kunnen kijken naar wel ke werknemer het beste presteert. Maar overtol ligheid zal hoe dan ook altijd aangetoond moe ten worden, ook als de wet verandert. Maar of dat ook gebeurt, weten we nog niet. We worste len er nog mee." - Vooral de werknemer betaalt dus de rekening voor het nieuwe stelsel. „Nee, er is evenwicht. Werkgevers betalen twee jaar loon door bij ziekte. Dat gebeurt nergens ter wereld. Dat is een forse rekening. Werkge vers worden meer gedwongen hun best te doen mensen aan het werk te houden of elders ge plaatst te krijgen." - Kan iemand die op zijn vijftiende begonnen is als stratenmaker straks niet meer eerder stop pen? „Het geld dat we nu kwijt zijn aan het financie ren van prepensioen hebben we nodig voor zorg, onderwijs en veiligheid. Daarnaast is ons systeem op termijn niet meer houdbaar. We kunnen het ons als samenleving niet meer per mitteren dat mensen minder dan de helft van hun leven werken. In vergelijking met vroeger begint men later, eindigt men eerder en leeft men langer. Mensen uit de generatie die jong is begonnen komen we tegemoet door wie op 1 januari 2005 57 jaar of ouder is ongemoeid te la ten. Voor hen verandert er niets. Wie nu jong begint - en dat zijn vaak de mensen in fysiek zware beroepen - mag meer pensioen opbou wen. Dat extra gespaarde geld kan worden aan gewend om alsnog vroeger te stoppen." - Zijn het eigenlijk niet gewoon bezuinigings maatregelen die worden verkocht als visionair? „Ook zonder financiële noodzaak is er een soci ale noodzaak om het systeem te veranderen. Ik zal nooit ontkennen dat een deel van bijvoor beeld de ingrepen in de WW ook door de bezui nigingen zijn ingegeven. Maar gezonde over heidsfinanciën zijn ook belangrijk voor bijvoor beeld de gezondheidszorg van ouderen in de toekomst. Financiële redenen en sociaal-poli tieke redenen komen hier samen." - Dus als het slecht blijft gaan met de economie gaat er nog meer gebeuren? Zalm wil de WW- uitkering verkorten. Als Gerrit Zalm dat wil, moet de WD met dat thema de verkiezingen in gaan en daar met een volgend kabinet afspraken over maken. Er is al veel veranderd en veranderingen moeten hun tijd krijgen te landen in de samenleving." - Geen verhoging van de AOW-leeftijd? „Een onzinnig idee. Het duurt nog jaren om de gemiddelde leeftijd tot wanneer mensen blijven doorwerken wat op te krikken. Dan heeft het geen zin te praten over de pensioenleeftijd. Daarnaast is de AOW op 65-jarige leeftijd de ba sis van ons pensioenstelsel. Pensioenfondsen moeten hun beleid over langere termijn afstem men, daar kun je niet zomaar aan morrelen. En tot slot is het ongeloofwaardig naar de burger. Dit kabinet verandert de AOW-leeftijd niet! Ove rigens verbiedt geen wet het om door te blijven werken na de AOW." - Hoe is uw relatie met Zalm? „Goed. We fluiten elkaar wel eens terug, maar we vinden elkaar ook makkelijk dus trekken al tijd samen op. De macht van de minister van fi nanciën is in economische slechte tijden relatief groot. We hebben met elkaar afgesproken het begrotingstekort niet te ver te laten oplopen en het is zijn verantwoordelijkheid daar op te let ten. Dat betekent automatisch dat hij zich met het beleid van collega's bemoeit. Ik kan daar mee leven, zolang dat in gezamenlijk overleg gebeurt. Ik ben als het er op aankomt misschien meer bezig met de structurele hervorming van de sociale zekerheid en hij meer met het geld, daarin vullen we elkaar aan." - Waar eindigt dit land? De vergelijking tussen dit kabinet en dat van de Engelse premier That cher wordt nogal eens getrokken. „Nederland gaat ab-so-luut niet de kant op van Thatcher of de Verenigde Staten. Wij hebben straks een basisverzekering in de gezondheids zorg, geen tweedeling. Wij hebben een WAO- verzekering die niet alleen beroepsrisico's dekt. Wij hebben een AOW en bijstand op fatsoenlijk niveau. Angst dat bij ons straks alleen het recht van de sterkste geldt is onterecht. De hervor ming is juist bedoeld om al die basisvoorzienin gen die wij wel hebben en zij niet overeind te houden. Mensen kunnen wel schrikken dat het moeilijker wordt om in de WW of de WAO te ko men, maar wie het nodig heeft krijgt straks nog evenveel geld. En tot slot vond Thatcher de vak bonden een sta in de weg voor economisch her stel en zocht geen overleg. Wij doen dat wel. Dat het niet gelukt is, betekent niet dat we het niet wilden. En we zullen weer om die tafel gaan zitten. We hebben elkaar hoe dan ook nodig." elf door Hans van Soest den haag - Meedoen, meer werk, minder regels. Met dat motto trad het kabinet Bal- kenende-2 anderhalfjaar geleden aan. Zijn sindsdien de daden bij het woord gevoegd? Nee, vindt Alfred van Delft, bestuurder van de werkgeversvereniging MKB Nederland. „Het bedrijfsleven zou meer lucht krijgen door het schrappen van regels, lagere loonkosten en een minder starre ontslag bescherming. Maar van die belofte komt weinig terecht. Neem nou dat plan om de ontslagvergoedingen te korten op de WW- uitkering. Daar zit geen werkgever op te wachten. Vorig jaar was het kabinet het nog met ons eens dat deze maatregel van tafel moest. Het leidt tot meer verzet van werknemers bij ontslag en het leidt tot hogere eisen voor ontslagvergoedingen. Straks houden mensen geen WW meer over, dus willen ze extra geld om dat ver lies te compenseren. Ik snap wel waarom dit oude plan nu als nog wordt aangekondigd. Zalm heeft geld nodig. Punt uit. Het levert op de korte ter mijn 150 miljoen euro op. Maar het werkt averechts. Het kabinet wil juist een flexi beler arbeidsmarkt. Maar als je zo veel geld verliest na ontslag, zal iedere werk nemer zijn hakken in het zand zetten. Bo vendien, wat is er mis mee dat een werk gever een bedrag meegeeft aan iemand die tien jaar zijn best voor je heeft ge daan? Het enige dat wij wilden is dat er een maximum kwam aan de ontslagver goedingen, niet dit. Het kabinet verkoopt de maatregel door te stellen dat het nodig is werklozen fi nancieel te prikkelen om op zoek te gaan naar een andere baan. Alsof werklozen niet graag weer aan de slag willen. Maar Alfred van Delft: „Alles wat er bestond om het bedrijfsleven in moeilijke tijden te helpen mensen in dienst te nemen of te houden, is afgeschaft." Foto: GPD/Frank Jansen dit kabinet legitimeert steeds al haar be zuinigingen door ideologische beschou wingen, terwijl het eigenlijk puur gaat om het geld. Er zijn wel meer maatregelen waar wij moeite mee hebben. Het schrappen van de scholingsaftrek voor werkgevers, waar door het duurder wordt je personeel bij te scholen. En dat van een kabinet dat de mond vol heeft van de kenniseconomie! Of de afschaffing van de regeling waar mee werkgevers voor bepaalde perso neelsleden minder loonbelasting hoefden te betalen, bijvoorbeeld voor mensen die lang werkloos warén geweest. En dat ter wijl dit kabinet de werkloosheid wil be strijden. Ik zie helemaal geen aanpak van de werk loosheid. Alles wat er bestond om het be drijfsleven in moeilijke tijden te helpen mensen in dienst te nemen of te houden, is afgeschaft. In plaats daarvan berijdt dit kabinet het stokpaardje 'arbeidskorting'. Daarmee houd je netto meer loon over als je vanuit een uitkering aan het werk gaat. Nou, daar hebben al die duizenden men sen wat aan die iedere maand op straat komen te staan. Maar geld om de loon kosten vpor het bedrijfsleven te drukken, dat is er niet." Rijksbegroting 2005 Tekort: 10,9 miljard 125,1 miljard euro 136,0 miljard euro Niet-belastingontvangsten 15,8 (12,6%) Kansspelbelasting 0,2 (0,2%) Successierechten 1,5 (1,2%) Dividendbelasting 3,4 (2,7%) Vennootschapsbelasting 14,1 (11,3%) Loon- en inkomstenbelasting 27,9 (22,3%) Belasting op zware motorrijtuigen 0,1 (0,1%) Verbruiksbelasting op alcoholvrije dranken en andere producten 0,2 (0,2%) Invoerrechten 1,6 (1,3%) Motorrijtuigenbelastingen 2,8 (2.2%; Belastingen op personenauto's en motorrijwielen 3,4 (2,7%) Belastingen op milieugrondslag 4,0 (3,2%) Belastingen van rechtsverkeer 4,7 (3,7%) Accijnzen 9,5 (7,6%) Omzetbelasting (BTW) 35,9 (28,7%) in miljarden euro en In procenten bedragen en percentages afgerond Economische Zaken 1,6 (1,2%) Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit 2,0 (1,5%) Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer 3,1 (2,3%) Financiën 3,9 (2,9%) Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties 5,2 (3,8%) Justitie, Vreemdelingenzaken en Integratie 5,3 (3,9%) Defensie 7,7 (5,7%) Verkeer en Waterstaat, FES en Infrastructuurfonds 8,5 (6,3%) Buitenlandse Zaken, Internationale samenwerking, - i Uni Europese Unie 10,3 (7,6%) Volksgezondheid, Welzijn en Sport 11,3 (8,3%) Gemeente- en Provinciefonds 12,7 (9,3%) Rente staatsschuld 14,6 (10,7%) Sociale Zaken en Werkgelegenheid 23,9 (17,6%) Onderwijs, Cultuur en Wetenschap 26,6 (19,6%) Minus onderlinge betalingen 0,7 m" van 0,7 miljard euro anp - bron

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 27