Twee miljard voor weg, water en spoor Cultuurbudget 2005-2008 vrijwel uitgepi PRINSJESDAG 2 'Voor lerarentekort ontbreekt een lange termijnvis Studenten draaien op voor bezuinigingen hdc341 woensdag 22 september Hoofdpunten Verkeer en Waterstaat: - Op de begroting staat 6,5 miljard euro, vergeleken met 6,35 miljard over 2004. Voor infrastructuur is daarnaast 5,5 (2004: 5,85) miljard beschikbaar - Het accent ligt op verder werken aan onderhoud van wegen, spoor- en vaarverbindingen. De uitgetrokken bedragen komen uit op respectievelijk 668 miljoen, 821 miljoen en ruim 400 miljoen eu ro. In 2005 wordt aan de wegen voornamelijk regulier onderhoud gedaan. In de twee jaar daarna moet het achterstallig onderhoud (1100 kilometer nieuw asfaitdek) worden aangepakt. - Om de files te bestrijden worden extra spitsstroken langs de Ai, Ai2, A13, A50 en A50/A1 opgeleverd. - Een opgeknapt spoorwegnet moet op tijd rijden bevorderen. Het ministerie verwacht voor 2005 een punctualiteit voor het reizigers- vervoer van 85 procent (81 procent in 2002). - Het plan van aanpak voor de waterwegen voorziet in de renovatie van de Bernardsluizen, het groot onderhoud aan de Kreekrakslui- zen en het baggeren en achterstallig onderhoud van het kanaal Gent-Terneuzen. den haag/gpd - Er wordt volgend jaar bijna 2 miljard euro uitgetrokken voor onderhoud van wegen, waterwegen en spoor. De snelwegen wor den de komende drie jaar over 1300 kilometer van een nieuwe asfaltlaag voorzien. Minister van verkeer en waterstaat Karla Peijs gaat verder op de weg die ze vorig jaar is ingesla gen: 'eerst houwen, dan bouwen'. Naar onder houd van de wegen gaat 668 miljoen, de spoor wegen krijgen 821 miljoen en de waterwegen 400 miljoen. Peijs: „Het is nu de tijd van werk in uit voering." „We zijn een doenersministerie", vindt ook staatssecretaris Melanie Schultz van Haegen. De Nota Mobiliteit verschijnt naar verwachting op 30 september. Hierin leggen de twee bewindslie den uit hoe ze Nederland tot 2020 in beweging gaan brengen en houden. Naai" schatting is daar 80 miljard euro mee gemoeid. Dit jaar wordt 140 kilometer snelweg vernieuwd. In 2006 en 2007 nog eens 1100 kilometer. De be langrijke snelwegen A2, A4 en A12 krijgen voor rang omdat daar in de toekomst het meeste ver keer over geleid zal worden. De aanleg van spitsstroken gaat intussen onver minderd door: volgend jaar kunnen nieuwe stro ken langs de Al, A12, A13, A50 en A50/A1 in ge bruik worden genomen. Op die snelwegen moe ten weggebruikers straks 30 procent minder hin der van files hebben. Peijs wil file-ergernis weg nemen door automobilisten met behulp van in formatiepanelen te wijzen op alternatieve routes. Het verbeteren van de verkeersveiligheid is voor Peijs 'topprioriteit'. Het aantal verkeersdoden moet worden teruggebracht naar 640 per jaar in 2020. „Een zeer ambitieuze doelstelling", weet Peijs. Want vorig jaar eiste het verkeer nog 1088 levens en het wordt alleen maar drukker op de weg. Vooral het grote aantal jongeren dat met de bromfiets verongelukt, baart de minister zorgen. Verkeer en Waterstaat trekt volgend jaar 28 mil joen euro extra uit voor verkeersveiligheid. Dat bedrag loopt op naar jaarlijks 80 miljoen vanaf 2007. Treinreizigers moeten steeds minder last hebben van vertragingen en storingen. De inzet is om in 2005 85 procent van de treinen op tijd te laten rij den. In 2007 moet 87 procent van de treinen vol gens schema rijden. Vanwege de treinbotsing in mei dit jaar bij Amsterdam Centraal is besloten om het veiligheidsbudget voor het spoor met 40 miljoen euro te verhogen. Vervoer van gevaarlijke stoffen, zoals LPG en am moniak, wordt aan banden gelegd. De beveili ging van tunnels wordt aangescherpt. Voor bag- gerwerkzaamheden en het vervangen van verou derde bruggen en sluizen trekt het ministerie 35 miljoen euro uit. Minister Peijs opende eerder deze maand de tweede nieuwe Lekbrug bij Vianen. Met deze brug verbetert de verkeersdoorstroming op de A2 en is langrijke stap gezet in de strijd tegen de files. Foto: GPD/Marc van der Kort Minister Van der Hoeven trekt extra geld uit voor de veiligheid op scholen. Foto: ANP/Robert Vos den haag/gpd - Studenten draaien op voor een bezuini gingsoperatie van 100 miljoen euro in het hoger onderwijs. Het collegegeld gaat omhoog met honderd euro, er is geen studiefinanciering meer voor mensen die na hun dertigste beginnen met studeren en de steun voor studenten van bui ten de Europese Unie wordt goeddeels afgeschaft. Tenmin ste als alle plannen van het mi nisterie van onderwijs onge schonden door de Kamer ko men. Het lager onderwijs krijgt ook klappen. Er wordt 43 miljoen euro bezuinigd op program ma's die onderwijsachterstan den wegwerken. Die maatregel wordt wel pas uitgevoerd in 2006. Bovendien lijken de rege ringspartijen D66 en WD zich te keren tegen de maatregelen. Minister Van der Hoeven toon de zich bij de toelichting op haar begroting 'heel benieuwd' naar de tegenvoorstellen die Tweede Kamer in petto heeft. Ondanks de dreigende bezuini ging op onderwijsachterstan den denkt Van der Hoeven het aantal voortijdige schoolverla ters drastisch terug te dringen. Vergeleken met omringende landen scoort Nederland op dit gebied slecht. Op dit moment heeft 15 procent van de jonge ren tussen de 18 en 24 jaar geen diploma in het hoger secundair onderwijs. Van der Hoeven wil dat percentage in 2010 verlaagd hebben tot 8 procent. Concrete plannen moeten nog ontwikkeld worden om die Hoofdpunten Onderwijs doelstelling te halen. Makkelijk zal niet worden, erkende de mi nister. „Het is een ontzettend hardnekkig probleem." Minister Van der Hoeven trekt 60 miljoen euro extra uit voor veiligheid op scholen. Het geld is vooral bedoeld om de tijdelij ke opvang van lastige leerlingen uit te breiden. Ook moet aantal plaatsen voor leerlingen met structurele gedragsproblemen worden uitgebreid. Verder komt er meer aandacht voor de begeleiding van scholieren. In 2005 wordt de regelgeving in het basisonderwijs drastisch te rug gedrongen. „We gaan niet meer voorschrijven hoe het moet", aldus Van der Hoeven. Iedere basisschool krijgt een ei gen budget dat vrij besteed kan worden, zolang er wordt vol daan aan een aantal kerndoe len. Door de daling van het aantal regels kunnen basisscho len volgens het ministerie 25 procent bezuinigen op hun ad ministratieve lasten. Het sys teem moet ook ingevoerd wor den in het praktijkonderwijs. Van der Hoeven wil het beroep van leraar aantrekkelijker ma ken. Daarvoor wordt 40 miljoen uitgetrokken. Er moeten meer carrièremogelijkheden komen. Ook moet de doorstroom van het primaire onderwijs naar het secundaire onderwijs beter worden. Het ministerie wil ook de werkdruk in het onderwijs verminderen. Het ministerie voorziet dat er in 2008 weer een lerarentekort ontstaat, doordat het lerarenbe- stand behoorlijk is vergrijsd. den haag/gpd - Het cul- tuurbudget voor 2005-2008 is nu al vrijwel uitgeput, stelt staatssecretaris Medy van der Laan (D66). Hoe wel dit jaar voor het eerst 19 miljoen euro moet wor den bezuinigd, wijkt zij in de cultuurnota op enkele punten af van het advies van de Raad voor Cultuur en maakt op haar totale begroting geld vrij voor 'bestuurlijke prioriteiten'. Zo gaat er 3,2 miljoen euro extra naar regionale instel lingen. Maar de komende jaren, waarschuwt Van der Laan, valt bij 'onvoorziene problemen in de cultuur sector' niks extra's meer te verwachten. Van der Laan heeft 392 miljoen euro aan subsidies te verdelen op een totaal budget van 685 miljoen eu ro in 2005. Van de 833 in stellingen die subsidie heb ben aangevraagd, krijgen er 433 een positieve be schikking. De bezuinigin gen worden voor een groot deel verhaald op onder steunende diensten, waar van er in 2006 nog maar één per sector mag over blijven. De gevolgen van de bezuinigingen blijven op deze manier 'zo beperkt mogelijk', aldus de staats secretaris. Zij kondigt een grondige evaluatie aan van het subsidiesysteem, want 'de cultuurnota lijkt uit zijn krachten te groeien'. Regionale culturele ont wikkeling is een van Van der Laans speerpunten. „Voor alle inwoners van Nederland moet een goed aanbod aan culturele voor zieningen bereikbaar zijn." Een aantal aanvragers uit 'de regio' is daarom alsnog subsidie toegekend of een hogere subsidie dan was geadviseerd. Het Oerol-fes- tival krijgt 328.000 euro (100.000 euro meer dan het rèadsadvies) en de subsidie van het Crossing Border Festival wordt tegen het raadsadvies in niet beëin digd. Ook een aantal 'inter culturele' instellingen krijgt alsnog subsidie, zoals het Tropenmuseum junior (173.000 euro). Van der Laan neemt de door de raad geadviseerde kaasschaaf-korting van 2,5 procent voor de musea wel over. Maar de korting van 4,3 procent op de orkesten, opera en het Nederlands Kamerkoor zou volgens de staatssecretaris onaan vaardbare bedrijfsrisico's opleveren en wordt daarom 'verlicht' tot 3 procent. Op amateurkunst wordt niet bezuinigd en ook de jeugd orkesten blijven gespaard. Het budget van het Neder lands Fonds voor de Film wordt met 700.000 euro verhoogd voor de productie van speelfilms 'ongeacht de doelgroep waarvoor ze wor den gemaakt'. Hoofdpunten Cultuur/cultuurnota - Cultuur staat in 2005 voor 685 miljoen euro op de begroting, door intensive ringen op deelgebieden oplopend tot 730 miljoen in 2008. Van de begroting gaat 392 miljoen euro per jaar op aan de vierjaarlijkse Cultuurnota ofWel het Kunstenplan. Daarin staat wie subsidie krijgt. Staatssecretaris Van der Laan wil dat er in 2006 in de cultuurwereld slechts één ondersteunende instelling per sector overblijft. De cultuurwereld kwam met 833 aanvragen voor in totaal 660 miljoen euro, staatssecretaris Van der Laan besloot er 433 (deels) te hono reren. Er zijn 67 nieuwkomers in het Kunstenplan. Er verdwijnen 59 instellin gen. De musea krijgen te maken met een generieke korting van 2,5 procent, zoals de Raad had geadviseerd. Toch gaan musea er soms op vooruit. Van der Laan brengt de voorgestelde generieke bezuiniging van 4,3 procent op orkes ten, opera en het Nederlands Kamerkoor terug naar 3 procent. Het Nederlands Fonds voor de Film krijgt 700.000 euro extra voor het produceren van speel films, het zuiden voor een nieuwe dansvoorziening. Hoofdpunten Kunst, Cultuur en Media - Media: Staatssecretaris Van der Laan (Media) handhaaft in haar begroting de doelstelling dat de dHe publieke televisiezenders een gezamenlijk marktaandeel van 40 procent moeten halen. Sommige Tweede-Kamerleden en Hilversumse beleidsmakers klagen juist over de macht van de kijkcijfers. - Het budget voor het ministerie van onderwijs, cultuur en wetenschap (OCW) bedraagt in 2005 26,6 miljard euro. Dat is 900 miljoen meer dan in 2004. - Het collegegeld gaat met 100 euro omhoog. Die verhoging, per september 2005, levert vol gend jaar 14,6 miljoen euro op. De daaropvolgende jaren is dat 44,8 miljoen. - Het hoger onderwijs krijgt geen overheidsgeld meer voor studenten die na hun dertigste aafv hun studie beginnen. Dit levert OCW vanaf 2006 geld op-. 23,9 miljoen. Daarna loopt dit bedrag op. Een deel van de opbrengst gaat terug naar hoger onderwijs, waardoor OCW jaarlijks per saldo 47,9 miljoen euro bezuinigt. - Ook is er geen bekostiging meer voor studenten van buiten de Europese Unie. Dat scheelt in 2005 9,9 miljoen, daarna jaarlijks 19,9 miljoen. - Terugvordering van de hbo-fraude levert in 2005 ha aftrek van de kosten voor de commis sie-Schutte, die de fraude onderzocht, 48 miljoen euro op. Het werk van de commissie kostte 10,1 miljoen. - Voor veiligheid op school is in 2005 46 miljoen beschikbaar, dat loopt op tot bijna 90 mil joen in 2007. - OCW steekt in 2005100 miljoen in terugdringen van het tekort aan leraren. - Voor maatregelen om meer beta's en technici op de arbeidsmarkt af te leveren is in 2005 14 miljoen beschikbaar. SPAGAAT door Frank Hendrickx den haag - Onno Visscher, di recteur van de christelijke ba sisschool De Burcht in Veenendaal, deelt de wens van minister Maria van der Hoe ven om het onderwijs met minder regels te belasten. Zo krijgen de scholen bijvoor beeld een veel grotere financi ële vrijheid. Dat is op zich mooi, maar niet voor iedere schooldirecteur pakt die zoge heten 'lumpsum-financiering' gunstig uit, zegt Visscher. „Een directeur van een kleine school staat nu het zweet op de rug. Elke school krijgt in de toekomst een zak met geld van het ministerie en verder zoe ken de directeuren het maar uit. Op dit moment lopen we van de ene cursus naar de an dere, want er wordt nogal wat van ons verwacht. We moeten financiële jaarverslagen en culturele jaarverslagen maken, we moeten personeelsbeleid ontwikkelen met POP's, per soonlijke ontwikkelingsplan nen voor leraren, en we moe ten overleg voeren met ouders over het beleid van de school. Een directeur van een kleine school moet dat er allemaal bij doen, want hij geeft in de regel ook nog eens twee drie da gen per week les. Financieel wordt het voor een kleine school ook niet makke lijk. Er moeten allerlei voorzie ningen worden getroffen om dat zaken niet langer centraal geregeld worden. Een leraar die 25 jaar in het vak zit heeft een recht op een bonus. Die Directeur Visscher van basisschool De Burcht in Veenendaal: „Ik voorzie een enorme toename in het ziekteverzuim." Foto: GPD/Henk van Holland moet de school nu zelf uit zijn budget gaan betalen. Als een collega overlijdt, hebben de nabestaanden recht op drie maandsalarissen. Ook dat moet de school zelf gaan beta len. Het zijn banale voorbeel den, maai- je moet er wel reke ning mee houden in je budget. Een directeur van een kleine school moet dat samen met zijn penningmeester allemaal regelen. Ik geef het je te doen. Het systeem wordt nu ver nieuwd, maar oude verwor venheden blijven wel bestaan. Toen er een lerarentekort was, is er erg veel weggegeven aan de werknemers. Er wordt nu zoveel in deeltijd gewerkt dat er soms drie leraren voor een groep komen te staan. Het mi nisterie vindt het wel best, heb ik de indruk, want het wordt toch het probleem van de di recteuren. Wij krijgen de ver antwoordelijkheid, maar we hebben niet de mogelijkheid om eens nee te zeggen tegen een leraar. Dat klopt niet, vind ik. Van ons worden er allerlei plannen verwacht, maar het ministerie is niet te betrappen op een lange termijnvisie op het lerarentekort. Het is alle maal ad hoe. Natuurlijk ken ik collega-di- reCteuren die over de nieuwe plannen zeggen: „Hier heb ik helemaal geen zin in." Ik voor zie over vier, vijf jaar een enor me toename in het ziektever zuim, zeker nu het prepensi oen is afgeschaft. Mensen gin gen ervan uit dat ze op hun 61ste konden stoppen met werken. Nu moeten ze door tot hun 65ste. Ik heb het makkelijker dan een directeur van een kleine school, want ik werk sinds an derhalf jaar bij een grote school met zevenhonderd leerlingen. Wij hebben een managementteam van vier m^p. Ook maken we deel uit vaifeen overkoepelende stich ting, waardoor we niet alles zelf hoeven te ontwikkelen. Voor ons is de 'plandruk' minder groot. Het is goed dat de regels min der rigide worden. Vroeger ont stonden er absurdistische situ aties. Dan moest je klassen die al klein waren nog kleiner ma ken, omdat het ministerie toe vallig geld 'geoormerkt' had voor die leeftijdsklasse. Aan de klassen die wel groot waren mocht je niets doen, omdat daar geen geld voor geoormerkt was. Op zo'n moment loont het dat de minister vroeger zelf le- rara is geweest. Ze weet toch wat er leeft in een school."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 26