De spagaat van Balkenende Kabinet doet grotere greep in portemonnee burger Actieven Alleenstaande wettelijk minimumloon modaal 2x modaal Alleenstaande ouder 16.392 29.218 58.435 12.798 18.917 34.006 - 1,50 - 1,75 - 1,00 wettelijk minimumloon modaal 16.392 29.218 17.040 24.502 - 1,50 -0,50 II.U4IMU- Sociale minima paar met kinderen alleenstaande alleenstaande ouder AOW, alleenstaand 16.392 15.624 11.475 9.319 14.753 14.605 -0,25 - 1,50 -0,50 sociaal minimum AOW 5.000 euro 11.713 16.743 10.106 13.994 -0,25 -0,50 AOW, paar zonder kinderen sociaal minimum •AOW10.000 euro 16.077 26.138 14.032 20.412 -0,25 - 1,00 Netto inkómen minus nominale ziektekosten (nominaal deel ZFW of particuliere premies) en na bijtelling bedrag aan kinderbijslag. Ontwikkeling koopkracht anp bron: Min, van Sociale Zaken den haag/gpd - De belastingen gaan volgend jaar fors omhoog. Om het financieringstekort binnen de perken te houden bezuinigt het kabinet niet alleen, maar wil het ook meer geld binnen halen. Burgers en bedrijven moeten volgend jaar 1,1 miljard euro meer aan de fiscus betalen. Daarnaast zullen de burgers meer geld kwijt zijn aan de zorg en wordt de energierekening hoger. Door het pakket aan maatregelen dat het kabinet vandaag officieel presenteert gaat iedereen er ko mend jaar op achteruit. De teruggang varieert van een kwart procent (ouderen met alleen AOW) tot 1,75 procent (alleenstaanden met een modaal inko men). Het kabinet sluit niet uit dat er volgend jaar nog meer pijnlijke maatregelen moeten worden getrof fen. „Zolang we het economisch slechter blijven doen dan andere landen, moeten we op de ingesla gen weg doorgaan", aldus minister Zalm van finan ciën. Het kabinet rekent er overigens op dat de eco nomie in de komende jaren ietsje aantrekt. Maar de werkloosheid blijft voorlopig nog oplopen. Volgend jaar zitten waarschijnlijk zo'n 550.000 mensen werk loos thuis. In totaal wordt er in 2005 voor 1,3 miljard euro be zuinigd. Het leeuwendeel, zo'n 900 miljoen euro, wordt gekort op de volksgezondheid. Zo kunnen flaporen, hangende oogleden en vetschorten (ex treem dikke buiken) voortaan niet meer op kosten van het ziekenfonds worden verwijderd. Daarnaast moeten ziekenhuizen en zorginstellingen voor het zelfde geld meer mensen behandelen. Acht miljoen ziekenfondspatiënten krijgen te maken met een no claim-regeling, waardoor hun premie met 65 euro per jaar wordt verhoogd. Alleen wie jaarlijks minder dan 250 euro aan kosten declareert, krijgt aan het eind van het jaar geld terug. Verder wordt er bezuinigd op de sociale zekerheid. De WW wordt moeilijker toegankelijk, ontslagver goedingen worden voortaan gekort op de WW en oudere werklozen worden eerder gedwongen hun eigen huis op te eten. Door aangepaste tarieven voor loon- en inkomens belasting haalt de fiscus naar verwachting 700 mil joen euro extra op. Bedrijven zijn meer geld aan onder meer de WAO-premie en vanwege het schrappen van het grijs kenteken. Daartegen wordt de winstbelasting verlaagd van 3,45 procent naar 31,5 procent. De Zalmsnip, een vergoeding van 45 euro die burgers kregen als compensatie voor de ge stegen gemeentelijke belastingen, verdwijnt. Mensen met twee banen mogen vanaf volgend jaar niet meer bij beide werkgevers een spaarloon heb ben. Het collegegeld gaat met 100 euro omhoog en voor rokers wordt hun verslaving opnieuw duurder. Een pakje sigaretten van 20 stuks wordt 15 cent duurder, een pakje shag gaat 20 cent meer kosten. Burgers zijn volgend jaar ook meer geld kwijt aan hun energierekening. Niet alleen de gasprijs zal stij gen, ook betalen burgers meer energiebelasting. Die belastingverhoging krijgen ze overigens terug via een verhoging van de algemene heffingskorting. Alleenverdiener met kinderen Bruto inkomen inkomen' Ontwikkeling 2005 In -0,7.5 - 1,25 - 1,00 - 1,00 - 1,75 - 1,25 uwen en (perspectief prinsjesdag woensdag 22 SEPTEMBER 2004 fee miljard onderhoud en spoor jeus: In rland moet iliteit anders mkes zoekt ussen ld en erming de leden van eninklijk Huis i minder modaal 2x modaal 29.218 58.435 23.008 34.615 Tweeverdiener O51*0® modaal halfmodaal met kinderen 2x modaal halfmodaal met kinderen modaal modaal zonder kinderen 2x modaal modaal zonder kinderen 43.826 I 32.717 73.044 46.023 58.435 87.653 37.834 52.922 lister Verdonk van ijke taal king van de loonkosten. „Die strijd kunnen we nooit winnen. Moeten we naar het niveau in Polen of China, waar arbeiders een fractie verdienen van onze salarissen? Nederland zou vooral moeten concurreren met kennis, maar wat daarin wordt geïnvesteerd is gewoon lachwekkend. Ik zeg niet dat het een schande is dat studenten meer voor hun studie moeten gaan betalen, maar ik vind het onbegrijpelijk dat private middelen, zowel van studenten als van bedrijven, niet meer worden in geschakeld bij de verbetering van het hoger en universitair onderwijs." Klink aarzelt: „Sociale onrust is natuurlijk nooit goed voor de werkgelegenheid. Ik hoop dat de vakbonden dat óók inzien." Regels Dan vers drie uit het evangelie van het kabinet- Balkenende: minder regels. Dat is een 'gouwe ou we' in de Haagse politiek. Al in de jaren tachtig werd het eerste 'dereguleringsprogramma' in de steigers gezet. Veel kwam er niet van terecht. Nu lijkt het kabinet met zijn goede bedoelingen het tegendeel te bereiken, afgaand op de klachten uit de samenleving. Uitvoeringsorganisaties in de so ciale zekerheid kreunen onder de nieuwe wetge ving die het kabinet-Balkenende heeft doorge voerd en politiechefs klagen dat de 'prestatiecon tracten' die minister Remkes hen oplegt, een enor me bureaucratie met zich meebrengen. Frissen: „Het tegenstrijdige is dat het kabinet meer verantwoordelijkheden delegeert en tegelijkertijd meer verantwoording wil laten afleggen. Dat leidt tot een toren van controles en rapporten." Peper stelt: „Het kabinet schiet door in ae toepassing van het credo: meten is weten. Op dit punt zit het zichzelf echt in de weg." Klink nuanceert: „De re geldruk geldt vooral voor instellingen die bij de overheid horen, zoals de politie. De overheid ver langt meer prestaties en dat leidt soms tot een overvloed aan procedures. Ik ben er zelf niet zo enthousiast over. Ethos dwing je niet af met pres tatiecontracten. Dat moet van binnen uit komen." Perspectief Op één punt zijn Frissen, Peper, Heertje en Klink het roerend eens: het kabinet krijgt zijn boodschap moeizaam over het voetlicht, terwijl dat toch geen geld hoeft te kosten. Pe per: „Dit kabinet geeft de burgers amper een perspectief op de toekomst. Terwijl het toch wel kan helpen als je weet waarvóór je offers moet brengen." Klink: „Neem de ingrepen in het prepensioen. Door de presentatie van die maatregel denken de mensen dat hen iets wordt afgepakt. Terwijl ze er iets voor terugkrijgen dat ze over de hele carrière kunnen inzetten: de levensloopregeling. Het geld voor prepensioen is niet weg, er mag alleen meer en eerder iets mee ge daan worden. Dat is eigenlijk al les." Frissen wijst op een tegenstrij digheid in de ideologie van het kabinet, die wil dat burgers meer eigen verantwoordelijkheid moe ten nemen en dus ook meer vrij heid krijgen. Frissen: „Tegelijkertijd is er de panische angst dat de burgers met die vrijheid iets anders doen dan het kabinet zelf wil. In de sociale zekerheid wordt verplichte soli dariteit opgeheven, maar tegelijkertijd wordt er wel bij gezegd dat iedereen langer moet gaan wer ken. Dat doet nog steeds paternalistisch aan." Volgens Arnold Heertje tast het kabinet de gren zen af van wat hij het 'piepprincipe' noemt. „Dat principe werd bij de belastingdienst toegepast bij de aanslag van prostituees. Van hun inkomen werd een schatting gemaakt, bij gebrek aan goede gegevens. En als er dan werd gepiept, dan wist men: nu worden mensen té zwaar en misschien ook onrechtvaardig getroffen. Meestal kwam er dan een correctie. Het kabinet wacht nu op gepiep uit de samenleving. Maar ik vraag me wel af of het zich daar iets van zal aantrekken." Miljarden bezuinigen en tóch het land Ingrij pend verbouwen. Het tweede kabinet-Balke nende heeft het zichzelf niet gemakkelijk ge maakt. Lukt het wel om met minder méér te doen of manoeuvreert de regering zichzelf in een onmo gelijke spagaat? den haag - Prinsjesdag is dit jaar geen vrolijke bij eenkomst. Koningin Beatrix mag in haar vijfen twintigste toonrede een hele serie pijnlijke maat regelen aankondigen. Het mes gaat in de sociale zekerheid. Burgers leveren aan koopkracht in. Tal van subsidies worden afgeschaft. Het collegegeld wordt verhoogd en de gezondheidszorg versobert. Flapoor-operaties en buikwandcorrecties, ze wor den niet meer vergoed. „Er is bijna geen groepering te vinden die géén last heeft van dit kabinetsbeleid. Maar het Haagse Malieveld blijft nog leeg. Misschien komt dat wel omdat de pijn over zoveel groepen wordt ver deeld. Dan is het heel moeilijk om verzet, een te genmacht, te organiseren", zegt Bram Peper, oud minister en tegenwoordig actief als politiek ana list. Hij verwondert zich: „Er klinkt hooguit wat ge murmel in de samenleving. In zo'n klimaat kan een kabinet flink zijn gang gaan." Ruim twintig miljard euro wordt er komend jaar bezuinigd. Maar volgens Ab Klink, directeur van het wetenschappelijk instituut van het CDA, be staat ten onrechte de indruk dat het kabinet snoeit om het snoeien. De tuin, om in de beeldspraak te blijven, moet volgens hem een ander ontwerp krij gen. „ik vind het heel jammer dat de bezuinigings drift in de beeldvorming zo overheerst. Het kabi net neemt nu allerlei pijnlijke besluiten, niet in de eerste plaats om de begroting op orde te krijgen, maar om te voorkomen dat dit land over pakweg tien jaar vastloopt. Voor veel mensen is dat moei lijk te begrijpen: er wordt een probleem bestre den - zoals tekorten op de arbeidsmarkt - dat zich nu nog niet voordoet." Het levert - in de ogen van velen - een spa gaat op tussen de werkelijkheid van van daag de dag en de maatregelen die over het land worden uitgestort. Honderdduizen den WAO'ers worden herkeurd, oudere werklozen moeten weer gaan solliciteren en dat terwijl er amper banen zijn. Lonen moeten worden gematigd, terwijl sommi ge bedrijven weer flinke winsten maken. Klink: „Wat onderschat wordt is dat de vergrijzing van de bevolking enorm vér strekkende gevolgen heeft. Als je niet uit kijkt zit je straks met hogere zorgkosten én hogere pensioenpremies én hogere belas tingen en ook nog uit de hand lopende loonkosten. Op al die terreinen is het kabi net bezig met fundamentele hervormin gen." Ideologie Dat vindt Bram Peper wel interessant en hij bevindt zich op dit punt in het gezel schap van de Amsterdamse hoogleraar eco nomie Arnold Heertje en de Tilburgse bestuurs kundige Paul Frissen, lid van de Wetenschappelij ke Raad voor het Regeringsbeleid. Peper onder kent: „Dit kabinet is zwanger van ideologie. Het heeft uitgesproken ideeën over een andere inrich ting van de samenleving. Dat wordt nu, via ingrij pende bezuinigingen, mogelijk gemaakt". Paul Frissen beaamt: „De gure economische wind komt het kabinet eigenlijk heel goed uit. Het maakt grote ingrepen in de verzorgingsstaat mo gelijk. Wat je ziet is dat het kabinet zowel de het stelsel van de gezondheidszorg als de sociale ze kerheid als het onderwijs aan de veranderde tijd wil aanpassen. Daarbij past meer zelfstandigheid, een grotere vrijheid voor burgers en het minder krampachtig omgaan met verschillen. Neem de sociale zekerheid. Collectieve verplichtende rege lingen worden afgebroken en vervangen door meer op het individu toegesneden voorzieningen, zoals de levensloopregeling." Heertje op zijn beurt meent: „Ontzettend veel subsidies worden afgeschaft. Soms is dat niet erg, zoals bij de subsidie voor het fabriceren van bij voorbeeld sjoelbakken, maar soms wel, zoals bij de bezuinigingen op het budget voor fundamen teel onderzoek. Daar snijdt het kabinet in zijn ei gen vingers, want het is slecht voor de kenniseco nomie. Maar het gevolg is wel dat men zich nu overal qfvraagt: waartoe zijn we op aarde? Vaak heeft dat hele positieve effecten. Ik meen dat de meeste bezuinigingen in wezen goed zijn, omdat ze verspilling tegengaan." Maar dit alles neemt niet weg dat er ook forse kanttekeningen worden geplaatst. Van het motto dat het kabinet zichzelf ruim een jaar geleden meegaf - 'Meedoen, meer werk, minder regels' - is in de praktijk nog niet heel veel terecht gekomen. Het economisch herstel wordt volgens sommige economen in de kiem gesmoord door het rigide bezuinigingsbeleid en de loonmatiging. Boven dien heeft het kabinet de sociale partners op de kast gejaagd. De vraag is of de werkgelegenheid daar baat bij heeft. Peper maakt zich geen al te grote zorgen over de ruzie met de bonden en werkgeversorganisaties. „CAO's worden nogal rauwelings niet meer alge meen verbindend verklaard. Dat was een paar jaar geleden nog ondenkbaar. De regering heeft heel goed in de gaten dat de bonden aan belang en macht hebben ingeboet. Het kabinet ziet kans de agenda te bepalen en ik moet zeggen: dat lukt nog aardig óók." Frissen zet vraagtekens bij de nadruk op beper- Minderheden En hoe zit het met het eerste gebod: meedoen? Zorgt het kabinet ervoor dat het volgens sommi gen grootste sociale vraagstuk van deze eeuw - het vreedzaam samenleven met minderheden - wordt opgelost? Of hebben de bezuinigingen op het ach terstandenbeleid, migrantensubsidies en de harde toon van het integratiedebat een averechts effect? Klink: „Steeds meer migranten hebben het gevoel niet welkom te zijn. Dat is een waardeloos feno meen. Daar moet de politiek meer weerstand aan bieden. Maar aan de andere kant moeten we de gevoelens en zorgen van de autochtone bevolking ook serieus nemen. Ik denk uiteindelijk dat de in tegratie meer gediend is met veeleisendheid dan met subsidies voor het leren zwemmen en fiet sen." Paul Frissen is kritischer. „Er wordt wel heel slecht lering getrokken uit onze geschiedenis. Nederland is altijd een land van minderhe den geweest en we waren altijd zeer suc cesvol in het omgaan met verschillen. Of het nu orthodoxe joden of streng gerefor meerden waren, we hebben ook altijd on ze fundamentalisten verdragen. Maar nu gaat het kabinet de boer op met een wel heel hardnekkig integratie-ideaal. Er wordt haastig en hijgerig over minderhe den gesproken, alsof die integratie bin nen één kabinetsperiode afgerond moet zijn. Maar het duurt generaties. We moe ten oppassen voor een klimaat waarin mensen zich niet meer gewenst voelen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 25